ZWAARDEMAKER dani Nationaal overleg" in Indonesië schiep een heter klimaat loflatiegevaar wordt onderkend niet duurder... wé! beter! Regering eist dat opstandige gebieden zullen capituleren Zolang de aanpassing duurt laat liet kapitaal op zich wachten (xaxi oïndjt vmdiuii iW«ic zitUyi. 'M al dichi. bij (5) Okbob&cj 96ste iaargang Zaterdag 28 september 1957 Zesde blad no. 29252 LEIDERDORP Medische dinst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dokter J. A. de Bcnuyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. WARMOND Mcidische dienst De dienst wordt dit week-emde waargenomen door dok ter Van Nes en dokter Walenkamp. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Baart de la Faille en Boer. 9r IT orden beslissingen geheim gehouden om niemand het gezicht te doen verliezen (Van onze correspondent in Djakarta) „Wie gedacht mocht hebben, dat met het succesvol verloop van het „Nationaal overleg" direct een einde zou zijn gekomen aan alle narig heden in Indonesië, vindt in de van nuchterheid getuigende verklaring van de premier in het parlement geen steun. De regering is niet van mening dat met de goede afloop van het nationaal overleg alles weer in het reine is gebracht", aldus de premier. En over de gezamenlijke verklaring van president Soekarno en ex-vice-president Hatta zei hij, dat voor een modus vivendi in de samenwerking tussen de twee natio nale leiders een lange tijd, alsmede geduld, begrip en een koel hoofd nodig zijn. Daarmede bevestigde hij de indruk, dat die gezamenlijke verklaring niet meer dan een uitgangspunt is, van waaruit de hernieuwde samen werking moet worden geconcretiseerd. Men moet hen de tijd geven! Eerder had oud-minister Roeslan Abdoelgani, die, na enige tijd op de jiachtergrond te hebben gestaan als \gevolg van de deviezensmokkel-af- \faire, als vice-voorzitter van de door de president geconcipieerde Nationale Raad nu weer een belang rijke positie inneemt, over de geza menlijke verklaring gezegd, persoon lijk de ivens te hebben gekoesterd, dat er meer bereikt zou worden. Hij had iets meer concreets gewild. Doch - zo zei hij - men moet aan beide nationale figuren de tijd ge ven om hun onderlinge verhouding Xe ontwikkelen in overeenstemming imet hun aanleg en hun persoonlijke |ieigenschappen Uit dit alles blijkt wel dat het feit. jdat de gezamenlijke verklaring tot stand kon komen, belangrijker is dan haar inhoud. Als is haar kern. n.l. dat iSoekarno en Hatta zich verbinden tot leen absolute en gezamenlijke verdedi- diging van de vrijheids-proclamatie van 17 augustus 1945, veelbetekenend in het [licht van de verwijdering, die er tussen beide leiders in de laatste jaren was ge komen. Het Medans PNI-blad „Patriot" be twijfelt overigens of de tegenstellingen in standpunt tussen Soekarno en Hatta R-el te overbruggen zijn. was van deze merkwaardige conferentie tussen regeringsgedelegeerden en verte genwoordigers uit de gebieden - militai ren en civiele ambtenaren, dus allen Staatsdienaren! Alles zal afhangen van de mate. waar in. en de snelheid waarmee, aan de ene zijde de wensen worden verwezenlijkt en aan de andere zijde de weg terug naar normale verhoudingen zal worden be wandeld. Want min of meer als een eis ls door de regering aan de gebiedsde len gesteld, dat men terug zal gaan naar de Grondwet en de rechtsregelin gen. door het beëindigen van het eigen beleid op bestuur- en economisch ge bied. ..Wij kunnen niet verder gaan met „wilde" proclamaties en met het drij ven van barterhandel. die in strijd zijn met de normale regelingen van de In donesische republiek. We moeten terug naar de bestaande rechtskanalen", zei premier Djoeanda in zijn jongste rede tot het parlement. Dat betekent dus, dat een aantal gebiedsdelen (Midden- en Zuid-Su- matra en Noord-Celebes) zal moe ten capituleren en de „raden", waar mee zij zich een eigen civiel en mi litair bestuur schiepen, zullen moe ten opheffen. Zij zullen ook een eind moeten maken aan de export „op eigen houtje", waarmee zij zich de nodige financiën verschaffen. De toekomst zal leren of het Na tionaal overleg deze gebiedsdelen het vertrouwen in de wil en het ver mogen van de regering in Djakarta om hun wensen in belangrijke mate te vervullen, heeft gegeven. Periode van slappe beurzen Radicale ommezwaai? In hoeverre de beide Indonesische eiders elkander zijn tegemoet gekomen ijdens de besprekingen in klein comité redurende het nationaal overleg, is niet tekend. De verschillen waren groot. Hatta immers was gekant tegen het :oncept van Soekarno, waarmee deze de „geleide democratie" als het voor In- lonesië meest geschikte politieke sys- eem wilde verwezenlijken. Hatta wenste verder ontbinding van Ue Nationale Raad. alsmede van het kabinet-Djoeanda. door de president .als burger" gevormd. Hij wenst verder een presidentieel ka binet. waardoor de president voor zijn activiteiten in het regeringsvlak ook de Verantwoordelijkheid zal dragen. Dit alles zou neer komen op een radicale ommezwaai in het huidige geleid. Doch zomin als te verwach ten is, dat de president al deze zijn eesteskinderen zonder meer om als zou brengen, zo min is het re- \elijk om te veronderstellen, dat 'atta heeft afgezien van al zijn voorwaarden, waarvan zijn terug veer in het staatkundig leven af- ankelijk is. Ergens moet, gezien de gezamen- ijke verklaring, in het beraad in Heine kring een ontmoetingspunt ijn gevonden. Anders zou deze ver jaring zonder wezenlijke betekenis ijn. En dat zij onder een waardeloos \tuk hun handtekening zouden heb- ven gezet, valt natuurlijk noch van loekarno noch van Hatta te ver- vachten. Het Medanse N.O.-blad „Mestika" Dist dan ook al te berichten, dat ten anzien van Nationale Raad en Kabinet eeds beslissingen zijn genomen, doch lat deze voorlopig niet bekend worden emaakt. om ..niemand het gezicht te oen verliezen". Wat het Kabinet be reft vindt deze mededeling steun in het eit dat het merendeel der deelnemers an het Nationaal Overleg het stand- lunt inneemt, dat een presidentieel ka- inet dient te worden gevormd. Succes voor Djoeanda Het, bij elkaar brengen van Soekarno n Hatta blijkt een persoonlijk succes te ijn van premier ir. Djoeanda. Deze lam daartoe het initiatief, toen uit de edevoeringen der gedelegeerden bleek, at herstel der samenwerking in eniger- ei vorm een absolute voorwaarde was oo~ een gunstig verloop van het Na- ionaal overleg. In aanwezigheid van de drie vice-pre- ïiers (mr. Hardi. Idham Chalid en dr. ,eimena) en de chefstaf van het leger, eneraal-majoor Nasoetion. heelt hij iet de president en de ex-vice-presi- ent. gezocht raar een basis voor het lerstel der twee-eenheid. Was het feit. dat hij de twee leiders ezamen kon brengen - eerder dit jaar ras dat anderen tijdens de kablnetscri- is niet gelukt - op zichzelf reeds een te-langrijke keer ten goede, de geza- menlijke verklaring van Soekarno en Hatta - wat haar intrensieke waarde ook moge zijn - maakte Djoeanda's stap tot een groot succes. Een succes, dat hij zeer waarschijnlijk dankt aan het feit, dat hij, de partijloze vakminister in reeds menig voorgaand kabinet „poli tiek een onbeschreven blad" is. Commissie van zeven Het Nationaal overleg heeft zich tij dens zijn besprekingen uitvoerig bezig gehouden met de wrijvingspunten tus sen de centrale regering en de gebieds delen. die bestaan op het gebied der au tonomie. economie, financiën en op bouw. De diverse standpunten en wen- sein zijn neergelegd in een aantal be sluiten van diverse commissies en een resolutie van de plenaire zitting. Zij zullen de regering dienen als richtlijnen bij haar verder beleid. De desintegratie in de strijdkrachten - het conflict tussen de centrale rege ring en een aantal territoriale comman danten - heeft een aparta behandeling gekregen. De kwestie is in zuiver mi litaire kring besproken en de oplossing is tenslotte overgedragen aan een „com missie van zeven". Zij bestaat uit president Soekarno, als opperbevelhebber der weermacht, dr. Hatta, premier Djoeanda, vice-premier Leimcna, de minister van Gezondheid dr. Aziz Saleh, sultan Hamengkoeboe- wono (die hiermee een politieke „come back" maakt) en de legerstafchef gen.- majoor Nasoetion. Plechtig hebben de militaire deelnemers aan het overleg be loofd onvoorwaardelijk alle hesluiten van de commissie te zullen gehoorza men. Naar normale verhoudingen? Concrete dingen zijn er dus uit het Nationaal overleg niet voortgekomen, hetgeen trouwens ook niet de bedoeling Binnen afzienbare tijd weer naar herstel? (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen, met name die van New York en Amsterdam, hebben zich deze week van hun lelijke kant laten zien. Een hernieuwde koersdaling is inge treden, waardoor in New York het indexcijfer voor industrials op 458.96 terug viel, zijnde dit slechts enkele punten boven de laagste stand van dit jaar n.l. 454.82 op 12 februari. Nog niet zo lang geleden, n.l. op 12 juli j.I. werd de hoogste stand bereikt met een indexcijfer van 526.77, dat nog enkele punten hoger lag dan de top van 1956 (521.05). Ruïneus kan men deze daling nog niet noemen, want in procenten van de hoogste stand bedraagt ze nog niet meer dan ca. 14 Aan de andere kant dient ermee te worden gerekend dat men hier met indexcijfers te doen heeft, welke op niet meer dan 30 fondsen betrekking hebben en dat voor vele Amerikaanse aandelen, bijv. koperwaarden, de koersdaling veel groter is dan uit bovengenoemde indexcijfers zou kunnen worden afgeleid. In elk geval wijzen de Newyorkse koer sen erop dat er factoren zijn. welke ook in de V.S. het kapitaal van de beurs te rughouden, voor zover er althans voor nieuw beleggingen kapitaal aanwezig is. Natuurlijk is er in de V.S. kapitaal aan wezig, maar niet in die mate als een en twee jaar geleden, doordat ook ginds de kapitaalvorming bij de omvang van de investeringen en de particuliere beste dingen is ten achter gebleven. Ook in de V.S. heeft de inflatie het zicht op de ontwikkeling van het economisch pro ces versluierd en nu van verschillende kanten de strijd tegen de inflatie wordt aangebonden, blijkt alles niet zo mooi te zijn als men dacht. Men kan in de V.S. evenals trouwens in Europa en im mers ook in ons land tot op zekere hoogte van een economisch demasqué spreken en het is maar gelukkig dat men in de leidende kringen, inzonderheid in die van de overheid, de ogen weer voor de werkelijkheid opent en het toekom stig beleid op die werkelijkheid poogt te baseren. Ook in de V.S. heeft men zich vergist. Gedurende de eerste jaren van de oor log heeft men talrijke miljarden dol lars besteed om Europa weer op de been te brengen. Men heeft op die wijze de koopkracht van ons werelddeel aanmer kelijk vergroot, laat ons aannemen ook uit een menslievend oogpunt, maar zeker omdat een producent nu eenmaal con sumenten nodig heeft. De Amerikaanse dollars zijn inderdaad vruchtbaar ge weest in zoverre zij het Europese be drijfsleven weer op gang hebben ge bracht, zodat de produktie sinds het Gisteravond arriveerde op Schip hol de Zuidafrikaanse minister van Economische Zaken. Z.E. A. J. R. van Rhijn. De minister zal enige dagen in Nederland verblijven. Minister van Rhijn rechts werd bij het verlaten van het vlieg tuig begroet door de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland, mr. F. E. Geldenhuys. eind van de oorlog met ca. 75% is toege nomen. Deze economische expansie heeft ook de vraag naar goederen op enorme wijze vergroot en hiervan heeft Amerika niet in de laatste plaats geprofiteerd. Amerika is weliswaar wat men noemt selfsupporting, maar voor zijn econo mische ontwikkeling is de export van grote betekenis en op die export heeft men het in de laatste jaren in sterke mate gericht. In de jaren 1955 en 1956 is de Amerikaanse export aanmerkelijk toegenomen, zodat het overschot van de handelsbalans in 1955 2748 miljoen en in 1956 zelfs 9 4500 miljoen bedroeg, ter wijl in het eerste kwartaal van het lo pende jaar al weer een surplus van 1900 miljoen werd bereikt. Het jaarverslag van het Internatio naal Monetair Fonds wijst er echter op, dat, ondanks een indrukwekkende toene ming van de buitenlandse particuliere investeringen der V.S. de aanwas van goud- en dollarreserves in de rest van de wereld uit transacties met de V.S. tot bijna de helft is ingekrompen. Het inte grale betalingsbalansoverschot van de industriële landen als geheel genomen, daalde scherp en verdween bijna, een verschijnsel dat immers ook voor ons land valt te constateren. De Europese landen hebben dus op grote schaal uit de V.S. geïmporteerd en daarmee de Amerikaanse conjunctuur gestimuleerd, maar ten koste van het evenwicht op hun betalingsbalans, welke nu en zeker ten aanzien van de V.S. deerlijk uit het lood ligt. Handhaving van de grote importen was alleen moge lijk door een inflationistische finan ciering, welke zich allengs is gaan wre ken en die voor ons werelddeel thans een periode van aanpassing heeft doen aan breken, waaraan ook de V.S. zich niet kunnen onttrekken. Want al is Europa wat zijn conjunc tuur betreft van de V.S. afhankelijk, op haar beurt zijn deze ook weer van Europa afhankelijk, zij het niet in de zelfde mate. De V.S. hebben op allerlei manier de exporten naar andere landen bevorderd en de importen bemoeilijkt, maar nu men in Europa tot verminde ring van de importen moet overgaan, wordt dat uiteraard ook in de V.S. ge voeld. De cijfers van de buitenlandse handel van de V.S. in het tweede kwar taal waren reeds minder goed dan die van het eerste en de bestedingsbeperking welk thans in de meeste landen van Europa het parool is. gaat ook het Amerikaanse bedrijfsleven niet voorbij. De Amerikaanse economie toont de laatste tyd op meer dan een punt een teruggang, wel niet van grote omvang, maar toch zodanig dat ze de aandacht trekt en de regering noopt om zich ook met de moeilijkheden in Europa bezig te houden. De staalproduktie in de V.S. ligt thans op 82% van haar capaciteit, die van koper op 76%. van synthetische rubber op 77%, van kunstvezels :n kunstgarens op 78% van auto's zelfs op 64%. We zitten dus. zowel in de V.S. als ten onzent feitelijk midden in een periode van aanpassing en als gezegd is het min of meer geruststellend dat men over tuigd is op het pad der inflatie niet te kunnen voortgaan zonder economische verschijnselen van ernstiger aard op te roepen. President Eisenhower heeft bij de opening van de jaarvergadering van het, Internationaal Monetair Fonds met nadruk op het gevaar van een verdere inflatie gewezen en al moet een president van de V.S. op grond van zijn positie en terwille var. de psychologische invloed welke er van zijn woorden uitgaat, zijn optimisme handhaven, men zal er ook in de VS. niet aan kunnen ontkomen althans gedurende enige tijd met een vermindering van de exporten naar Europa rekening te houden. Gelijk wü meer dan eens hebben doen opmerken, heeft de industriële expansie in Europa door minister Zijlstra een in dustriële revolutie genoemd, een voort durende en toenemende vraag naar ka pitaal veroorzaakt. Deze Industriële ex pansie is, zo kan men ook in het ver slag van het I.M.F. lezen, weliswaar met een toeneming van het kapitaal ge paard gegaan, maar de eisen welke uit dien hoofde werden gesteld, waren zo groot dat de groei van het nationale in komen en van de besparingen het snel le tempo van de expansie tenslotte niet konden bijhouden. Met het gevolg dat de pogingen om in de tekorten te voorzien door de verlening van kredieten op een hardnekkige in flatie zijn uitgelopen. Dit gevaar wordt thans onderkend en een juiste diagnose van de ziekte is de eerste voorwaarde van haar genezing. En het kan in deze sombere tijd enigs zins tot bemoediging strekken dat de directie van het I.M.F. meent te mogen verwachten dat ondanks de beproevin gen van het afgelopen jaar. de ontwik keling binnen afzienbare tijd weer zal gaan in de richting van herstel van een volkomen multilaterale wereldhandel, wat wil zeggen dat die wereldhandel niet door monetaire moeilijkheden van be paalde landen zal worden gestuit. Het I.M.F. kan hierbij een doeltreffende rol spelen, gelijk reeds gebleken is uit de hulp, welke het aan verschillende lan den, immers ook aan ons land heeft verleend en naarmate elk land intern de maatregelen neemt, welke nodig zijn om het evenwicht tussen bestedingen en besparingen te herstellen, zal het eco nomisch herstel te eerder kunnen op treden. Maar een overgangsperiode, een pe riode van aanpassing zullen wij moeten doormaken en omdat niemand kan zeg gen hoe lang die periode zal duren, houdt ook het nog beschikbare kapitaal zich op de ruimte, waarin voor een goed deel de oorzaak van de slappe beurzen gelegen is. Explosie aan boord van Noors zeeschip Een dode, een gewonde Gistermiddag omstreeks half twee heeft zich aan boord van het Noorse zeeschip „Bello", dat gemeerd ligt aan de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam, een explosie voorgedaan, tenge volge waarvan een persoon werd ge dood en een ander met niet ernstige brandwonden in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. In de centertank van het schip ver richtten op genoemd tijdstip vijf Zweedse technici werkzaamheden, waarbij zij ge bruik maakten van lasapparaten. Plot seling vatten olieresten in de tank vlam. De brand die ontstond ging gepaard met een zeer sterke rookontwikkeling. Drie van de vijf Zweden konden zich in allerijl via een vaste ladder in veilig heid stellen maar voordat de twee overige technici kans kregen de tank te verlaten ontstond een explosie. De 26-jarige Zweed W. H. I. Jo hansson uit Gothenburg gelukte het toch nog, ondanks zijn niet ern stige opgelopen brandwonden aan gelaat en handen, op eigen gelegen heid aan dek van het schip te komen. Zijn toestand is redelijk. Zijn 27-jarige collega A. V. Karlsnn uit Tving werd echter pas anderhalf uur na de explosie door personeel van de Am sterdamse brandweer, overdekt met brandwonden, levenloos uit de tank naar boven gebracht. De reddingspogingen werden door de sterke rookontwikkeling en in de tank aanwezige gassen zeer bemoeilijkt. Samengaan ven commerciële televisiemaatschappijen Naar wü vernemen zijn in de loop van dit jaar de Stichting Onafhanke lijke Nationale Televisie (O.N.T.V.) te Den Haag en de Televisie Exploitatie Maatschappij N.V. i.o„ (T.E.M.), kan toor houdende te Rotterdam, die beide een aanvraag hebben ingediend by de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen ter verkrij ging van een concessie tot het ver zorgen van commerciële televisie, met elkaar in overleg getreden over de mogelijkheid van samenwerking. In een onlangs gehouden vergadering van aandeelhouders van de T.EM. is tot volledig samengaan van beide organisa ties en tot samensmelting der inge diende concessieaanvragen besloten. De TEM zal voortaan Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij N.V. i.o. (OTEM) heten. Verder is tot een aantal wijzigingen van de conceptstatuten besloten. Door deze wijzigingen zijn de bezwa ren, die de ONTV had tegen de oor spronkelijke opzet van de TEM onder vangen. Derhalve heeft de ONTB beslo ten iedere naar buiten gerichte activi teit te staken. Vertegenwoordigers van de ONTV hebben zitting genomen in de commissies, ingesteld door de OTEM, ter voorbereiding van haar werkzaam heden. Het kantoor der vennootschap blijft voorlopig gevestigd in Rotterdam OEGSTGEEST Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Held. tel. 24S49. L&bisun, ofo matawe/i f4160 ooot KkutAxdcu^-- „ÏWjtüü.". BEVTEDlMoo li Beperk (H G J, ll&clsg. ÜMJML ïiod- UOQC due. ux&ek. maox w 9 - ls wyi (lo^oteutk aaxtftfispa," lm OOOC. rÜHMM frjna 'juhuxAWi Viootd^ of Zoq,..ïi<iAsLziojiul- 0OSt<lAfVCÜiC VCix isdd&t j-üma's üfuUQXL show Wittop tot bWDO. c *oo

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17