Herv. wijkgemeente Staalwijk nam de gerestaureerde zaal in gebruik Hallelujalof zij den Heer 48 41 41 Ql UJ if) 37 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 Grote waardering voor wat tot stand kwam „Halleluja, lof zij den Heer". In dit teken stond gisteravond de wederinge- bruikneming van de gerestaureerde en thans modern Ingerichte zaal van de Leidse Hervormde Wijkgemeente „Staalwijk". Blijde gezichten van dank baar gestemde wijkbewoners verhoogden de feestvreugde. steun hebben zij echter achter zich ge had. In dit verband herinnerde ds. Kloek aan een gezegde van wijlen ds. D. Kuilman, „dat je alles in Staalwijk kon proberen zonder te weten of het zou lukken, doch dat je nooit bang behoefde te zijn, dat er geen geld kwam als je het nodig had". Vertrouwend, dat de wijk- gemeene „Staalwijk" haar financiële verplichtingen tegenover Kerkeraad en Kerkvoogdij niet zou vergeten, durfle men het dan ook aan. In een kort woord werd ook dank gebracht aan het echt paar Labordus (concierge), die het in deze tijd wel bijzonder moeilijk hebben gehad. Terwijl het ene gedaan werd, kon het andere niet ongedaan blijven en zo kwam er nog een aantal extra voorzie ningen aan de orde. Zeer toepasselijk bij deze heropening, was de tekst, welke ds. Kloek hierna aanhaalde uit Zacharea 4 10 „Want wie veracht de dag der kleine dingen". Tegen de achtergrond van het massale wereldgebeuren, aldus spreker, is de in gebruikneming van een kerkzaal van een wijkgetouw een ongelooflijk nietige zaak. Maar het kleine is juist in deze wereld buitengewoon belangrijk. De kleine dingen uit een wijkgebouw wer ken in de jaren en over de wereld door. Zondags wordt aan enkele honderden kinderen het evangelie verkondigd, de ouden van dagen hebben er hun bejaar den-sociëteit. gemeenteijavonden, bijbel lezing, gesprekskringen en catechisatie worden gehouden. Alles ongelooflijk klein, doch doorwerkend. De dag waarop Christus gekruisigd werd, was een gewone onopvallende dag in het wereldgebeuren, maar het is toch de belangrijkste dag geweest, waarvoor wij God nooit voldoende kunnen dan ken. Spreker wees daarna op het in de achterwand aangebrachte kruis, waarop wij steeds moeten zien bij al ons nietig werk. Ds. Kloek verklaarde vervolgens de zaal voor geopend. Ouderling-kerkvoogd. C. W. Oostveen, bekend als de stuwende kracht van Staalwijk in financiële aangelegenheden, kreeg hierna het woord. Deze ving zijn speech aan met de woorden „De vlag uit en foto's in de Leidse bladen" en sprak dankbaarheid van de kerkvoogden uit voor het mogelijk maken van deze restauratie. Bijzondere dank waren de kerkvoogden verschuldigd aan hen, die het financieel mogelijk maakten, waar- bij hef verjaardagfonds niet vergeten i mocht wordenè Voorheen was n.l. de kleine zaal reeds uit het overschot van het verjaardagfonds gerestaureerd en nu zou, naar men hoopte en vertrouwde, De wykpredikant, ds. P. Kloek, opende deze bijzondere avond met een welkom aan allen en in het bijzonder aan de heren Da van der Kwaak en Van Vliet, die namens de centrale kerkvoogdij deze heropening bijwoonden. De heer Chr. v. d. Hart, binnenhuis architect, werd als eerste bedankt voor de buitengewoon bevredigende wijze, waarop hij zyn. zeker niet gemakkelijke, opdracht had vervuld. Maar hij heeft er dan ook met bijzondere interesse aan gewerkt. Predikanten worden er veelal van beticht, dat zij slechte rekenaars zijn, maar ds. Kloek had even vlug uit gerekend, dat de heer Van der Hart meer uren aan de restauratie van de kerkzaal had moeten besteden, dan aan de catechisatie, waaraan hij toch ten slotte deze opdracht te danken had. De heer Van der Hart was n.l. oud-catechi sant van ds. Kloek en hier bleek wel weer sterk dat „oude liefde niet roest". Ds. Kloek memoreerde, dat het voor de kerkvoogden geen eenvoudige opdracht was geweest en dat zy veel moed aan den dag moesten leggen om in deze tijd, waarin ieder spreekt over bestedingsbe perking, een zo grote taak aan te dur ven en een zo grote verantwoording te dragen. Wordt er in de wereld tegen woordig met miljarden gerekend, in het kerkewerk en vooral in de wijkgemeen- ten moet nog met dubbeltjes, kwartjes en guldens gerekend worden. Eén grote Officiële publikaties AANWIJZING VOETGANGERSOYERSTEEKPLAATSEN Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij heb ben besloten met Ingang van 30 septem ber 1957 aan te wijzen als voetgangers oversteekplaats de oversteekplaats op: a. de Rijnsburger weg, ten noorden van het viaduct: b. het Stationsplein, bij de ingang van het stationsgebouw: c. het Stationsplein, bij de uitgang van het stationsgebouw; d. het Levendaal, nabfj de Korevaarstraat en e. het Levendaal. nabij de Kraaierstraat. Een afschrift van dit besluit is gezon den aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, behar tiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. ALGEMENE DAGMARKT. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat in ver band met de viering van het 3-oktoberfeest het sluitingsuur van de algemene dag- markt op woensdag 2 oktober 1957 is vastgesteld op 16 uur. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN YERLOFSLOKALITEITEN OP 3 OKTOBER 1957. De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor ver- gunnings- en verlofslokaliteiten in de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 1.00 uur. Houders van muziekvergunningen mo gen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore brengen. De burgemeester van Leiden verzoekt allen tijdens de 3-oktober-optoclit het middengedeelte der straten vrfj te laten, niet met de optocht mede te lopen en alle belemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een dringend beroep op ieder om. ter voorkominz van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk of con fetti te werpen en in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts te houden. ONTHEFFING SLUITINGSUUR IN VERBAND MET 3-OKTOBERVIERING. Burgemeester en wethouder van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het be paalde in artikel 2 van de Winkelslui tingswet 1951 niet geHt op woensdag 2 oktober 1957 en d^r- "-dag 3 oktober 1957. beide dagen m 1«00 uur en op vrijdag 4 oktober 1957, vóór 1.00 uur. Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de ge meentesecretarie en de oveTige bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op don derdag 3 oktober a.s. de gehele dag ge sloten zullen zyn. Het Stedelijk Museum „de Lakenhal- zal op die dag geopend zijn van 10 tot 13 uur v.m. OPENING BRUGGEN. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op don derdag 3 oktober as. uitsluitend tussen 6 en 10 uur en tussen 17 en 20 uur voor het scheepvaartverkeer geopend zullen wrden. AFSLUITING VERKEER OP 3 OKTOBER 1957. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: I dat de toegangswegen tot de binnen stad van 3 oktober 1957 te 7.00 uur tot 4 oktober 1957 te 1.00 uur gesloten zijn verklaard voor het verkeer met voertuigen (uitgezonderd handwagens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen) en rij- en trekdieren. Voor het doorgaand verkeer blijven de volgende routes beschikbaar: a. van de Morsweg over de Rijnzlcht- brug. Haagweg, Witte Singel, Zoeter- woudse singel en Hoge Rijndijk: b. van de Rijnsburgerweg via Oegst- geest, langs de Rijnzlchtweg. de Haagsestraatweg, de Haagweg en verder als onder a. aangegeven; c. van de Haarlemmerweg, als onder b. aangegeven; d. van de Hoge Rijndijk langs de Zoe- terwoudse Singel, de Witte Singel en de Haagweg; e. van de Haagweg als onder a. aan gegeven. Het is verboden in bovengenoemd tijdvak met een voertuig, waarvoor de vèrkeersafslultlng geldt in de binnen stad op de openbare wee een plaats in te nemen. Deze voertuigen mogen geplaatst worden in de zijstraten van de Maresingel. van de HerensingeL van de Witte Singel met uitzondering van de Witte Rozenstraat, de Jan van Gov- enkade. de BildeTdijkstraat en de Vreewükstraat) en van de Zoeterwoud se Singel. Zij. die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig wensen te worden toegelaten moeten hiertoe bij de com missaris van politie een vergunning aanvraeen. II Dat rfe Stationswee de Steenstraat en de Riinsbnreersingel van 3 oktober 1957 te 19.00 uur tot 4 oktober 1957 te 1.00 gesloten zijn voor het verkeer in beide richtingen met voertuigen, met uitzondering van handwagens, rij wielen en motorrijtuigen op twee wielen. ook uit dit fonds nog wel een en ander naar voren komen. De oorspronkelijke begroting van f. 15.000 werd bij nadere berekening f. 18.000. Voor een bedrag van f. 15.000 moest dekking gevonden worden. Er waren Staalwijkvrienden, die bereid waren, dit bedrag voor te schie ten en men kon beginnen. De kerkvoog dij heeft echter in een schrijven beloofd, dit bedrag binnen korte tijd af te lossen uit overschotten van het verjaardag fonds en uit de baten van enkele te houden bazars. De heer Van der Kwaak, voorzitter van de centrale kerkvoogdij, feliciteerde de wijkgemeente Staalwijk met haar mooie zaal. STAALWIJK HEEFT IN KERKELIJK LEIDEN GOEDE NAAM Staalwijk is een voorbeeld van mede leven en organisatorisch beleid en heeft in Leidse kerkelijke kringen een goede naam. In Leiden zijn nog in verschillen de w(jken, wijkcentra nodig, waarover de kerkvoogdij in zorg zit. Staalwijk heeft ook nu weer getoond, zichzelf te kunnen redden, waarvoor hij zijn waar dering uitsprak. Nadat de heer Van der Kwaak gewe zen had op de plannen, welke bestaan voor de bouw van een Vredeskerk in de Professorenwijk, sprak hij de verwach ting uit, dat het Staalwijk in de toe komst gegeven mocht zijn haar kerke lijke arbeid meer naar het centrum van deze wijk te verplaatsen. Na het zingen van „Dankt, dankt nu allen God", was er gelegenheid om de reeds eerder gerestaureerde kleine zaal, de wachtkamer en de bestuurskamer te bezichtigen. De avond vervolgend en gedachtig aan de uitdrukking „een blijde gemeente is een zingende gemeente" trad de heer Leenhouts naar vodren. De heer Leen- houts is sedert enige tijd de pianist van de kerkdiensten in de aula van de Asser- straatschool en heeft een werkzaam aandeel in de bevordering van de kerk zang te Leiden. Onder zijn leiding wer den gezongen Gezang 256 35. Psalm 122, Psalm 8 en Gezang 272, waarbij door hem steeds een toelichting werd gege ven. Het echtpaar Labordus werd met een feestelijke toespraak vaij ds. Kloek namens de wijkkerkeraad gehuldigd met een kist appelen: „voor de droge keel tijdens de stoffige verbouwing. Tenslotte deelde ds. Kloek een en ander mede over de te houden Kerkdag 1958 en deze winter zal worden voorbe reid in de wijkgemeenten. Nadat het dankgebed was uitgesproken werd Gezang 281 nog gezongen. Het Staalwijk winterwerk had een aanvang genomen. Verkeersongevallen in Leiden to VP O h- Q. UJ cD CM vQ h- PL UJ cr Kh a UJ if) CM O CM Vandaag moeten wij dit overzicht helaas weer in een zwarte rand plaat sen: het dodelijk verkeersongeval op het Kort Rapenburg bracht het aantal on gevallen met dodelijke afloop, dat zich dit jaar heeft voorgedaan op zes. In totaal deden zich in de week van 20 tot en met 26 september in Leiden 57 aanrijdingen voor, waarvan 31 met materiële schade, 5 met lichamelijk let sel en één dode. In totaal vonden van 1 januari t.e.m. 26 september 1411 ver keersongevallen plaats. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jain Dirk. zn vam J. Koster en A. Schou ten; Waltherus Cornells Theodorus. zn v. D Honders en M. BiegistnaatenJohanna dr ran J. Bos en J. Gemiits; Petronella Caüharlna Mariadr van L. L. Zandvliet en J. E. Westgeest; Jan. zn van W. van Duljn en M. J de Jong; Johannes, zn van I. J. Piket en P. Duijndam. ONDERTROUWD J. G. Thljssem en C. H. J van Herk; J. Kreulen en M. H. Fles; J. H. Peter en J. Blok; J. Beij en M. van der Meer; H. Henzien en M. Truyers; J. Mulder en S. M. Llnschooten; J. Smafliembroek en M. W. PMippo; P. Brohm c J. Opgei der; S. van Weeren' en J. Fakkel; A. J. J. Vogelaar en P. M. Melet; G D. Verhoog en C. Arbouw; G. A. P. Veeren en M. W Kok. F. T. M. Z11 veren-tarnt en H. Hartmann; W. Kroese- meljer en M. Overduan: G J. Vaarkamp en B H van Z wieten OVERLEDEN C. Voordijk. 64 jaar, man; H. Verweij, 72 J-aar, weduwe van A. van der Zaan; J. Paa-rdekooper, 72 Jaar. edhtgenote van P. Staal; J. C. F. Nantnck. 26 Jaar, dochter, Wel of niet geslagen? TWEEMAAL EEN JAAR GEËIST WEGENS MEINEED Voor de Haagse rechtbank stonden terecht een tweetal aannemers (broers) uit Leiden, die meineed zouden hebben gepleegd. De Officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf voor ieder van de verdachten. De zaak, die haar oorsprong vond in een anderhalf jaar geleden gebeurd in cident te 's-Gravenzande, was enkele maanden geleden reeds behandeld maar toen aangehouden omdat een getuige niet was verschenen. Drie getuigen verklaarden thans on der ede dat een arbeider in een bouw keet in het Staelduinse Bos te 's-Gra venzande was mishandeld. De broers be weerden dat dit niet het geval was. Bij hen voegde zich diegene die had mis handeld of zou hebben mishandeld. Deze was reeds veroordeeld wegens mis handeling door de politierechter te 's-Gravenhage tot een geldboete, waar van hij in hoger beroep was gegaan. Bij dit hoger beroep waren de beide broers wegens meineed in arrest gesteld, welke zaak thans uiteindelijk werd behandeld. Degene die de slag zou hebben gege ven ontkende ook thans te hebben ge slagen. hoewel de president van de rechtbank er op wees. dat hij aldus verklarende op zijn beurt een ver volging zou kunnen verwachten wegens meineed, gezien in het licht van drie verklaringen van getuigen. Niettemin legde hij zijn verklaring af. Aan de hand van een aantal foto's, die de ver dediger mr. Schaper uit Leiden over legde, werd de situatie door de recht bank zorgvuldig bekeken. Uitspraak 8 oktober. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden. Huis en erf met tuin te Voorschoten, Leidseweg 546 in bod: f4.800. Koper: C. Schravenzande te Leiderdorp voor: f 4 960. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Huis, Oude Singel 162, in 'bod: f 12.600. Koper W. van Egmond qq. te Leiden voor: f12.600. Pakhuis, Lange Zandstraat 2. in bod: f 6.100. Ko per: J. de Water te Leiden, c.s. voor: f7.050. Huis en erf Middelstegracht 30 in bod: f4.600 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van notaris W. F. Kar stens te Leiden. Herenhuis met tuin, Riinsburgerweg 146 (villa Cecilia) in bod: f 27:000. koper: J. J. de Cler q.q. te Lieden voor: f28 500. Huis Utrechtse Jaagpad 24 in bod: f4.150.koper: J. W .Goddijn q.q. te Leiden voor: f4.150. Huis. Lange Raamsteeg 15. in bod: f 2 800. koper: J. van Benten te Lei den voor: f2.802.Huis. Raamstraat 15. in bod: f2.900—, koper: E. van Starkenburg q.q. e Leiden voor: f2.901. Winkel- en woonhuis, Waardgracht 181 en huis, Oosterkerkstraat 2, résp. in bod f 6 000 en f 5.000 zijn niet verkocht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Kerkelijk Voorbe reidend examen de heren K. Blei (Den Haag) en K. H. Meijer (Oegstgeest) voor het Kand. examen Geschiedenis de heer P. T. J. Vollebregt (Den Haag); voor het Doet. examen Geschiedenis de heer J. R. Soetenhorst (Leiden) en voor het Doet. examen Culturele Anthropo logic de heer P. A. M. van der Stap (Katwijk aan den Rijn). AMBTSAANVAARDING PROF. DR. C. SOETEMAN Op vrijdag 11 oktober te 4 uur hoopt prof. dr. C. Soeteman, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de Duitse taal kunde zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium der Leidse Universi teit. Onze stadgenoten, de heren A. P. M. P. J. Dtrie en A. van Laarhoven, slaagden aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam, voor het prop. herexamen in de economische weten- sohappen. Humanisttisch Verbond Lezing prof. dr. J. J. Mazure Over wezen en streven van het Hu manistisch Verbond sprak gisteravond voor de gemeenschap Leiden van het Hum. eVrbond, prof. dr. ir. J. P. Ma- zure. Spreker, die een propagandistisch woord wilde zeggentot niet-leden, be gon het voorop te stellen, wat het Ver bond uitdrukkelijk niet wil, n.l. mensen die een andere overtuiging hebben tot de zijne bekeren. Wat het Hum. eVrbond dan wel wil? Om dit te verduidelken grensde spreker het begrip humanisme naar twee kanten af. Nie tot de huma nisten behorend rekende spreker de ker kelijke godsdienstigen. die geloven, dat God zich aan de mensheid geopenbaard heeft en een antwoord menen te weten op de laatste levensvragen, waarmede wij het niet eens kunnen zijn. De tweede groep welke niet tot de humanisten ge rekend kunnen worden, zijn de gees telijk verarmden, die geen belangstelling hebben voor wat boven het naakte be staan uitgaat. Kortweg ook wel aange duid als nihilisten. Wanneer men deze twee groepen uitzondert, blijft een grote groep over, die zich wil bezinnen op wat onze taak en onze roeping als mens is. In onze levenshouding drukken wij uit hoe wij ons tegen onze medemensen ge dragen. Op deze vragen moeten wij ons eigen antwoord geven, dat wij niet kun nen ontlenen aan enig goddelijk gezag. Dat antwoord moeten wij redelijk kun nen verantwoorden. Conact met mede mensen is nodig. Maar gemeenschap mag niet gesteld worden boven de mens. Het gaat om ieder mens als zodanig. De mens heeft zijn menselijke waarde die geëerbiedigd moet worden. Dat wil niet zeggen dat men de mens moet nemen, zoals die reilt en zeilt. De mens mag men niet idealiseren. Tot hen die het met doel en beginsel van het Hum. Verbond instemmen richt spreker zijn opwekking als lid toe te treden. Als je wat doen wil moet e zo groot mogelijk zijn. Spr. heeft voor zijn opwekking drie argumenten, die elk op zich zelf reeds voldoende zijn om de stap te doen. Ie Als men denkt als de leden van het Hum. Verbond, dan wil men er ook over praten, oveh denken, over lezen, enz. Daartoe zijn samenkomsten, boeken, brochures nodig. Dat moet georganiseerd worden. Daarvoor zijn mensen en is geld nodig. 2e Als men de humanistische overtui ging is toegedaan wil men niet als 3de rangs burger behandeld worden. Dan wil men erkenning van zijn overtuiging als volwaardig. Dit kan alleen als alle hu manisten zich aaneensluiten. eTgenover miljoenen in de kerken georganiseerden, staan slechts 12.000 leden van het Hum. Verbond. Wil men erkenning, dan moet het Verbond blijven groeien. 3e De kerken hebben bepaalde func ties ten aanzien van de gelovigen, maar 20' r van ons volk is niet bij een kerk genootschap aangesloten. Ook deze groep moet een adres hebben tot waar zij zich met haar maatschappelijke en geeste lijke noden moet kunnen wenden. Ook daarvoor zijn humanistische organen nodig. Alleen een groeiend Humanistisch Verbond kan deze scheppen. Afscheid H. J. Barentsen A.s. maandag zal de heer H. J. Barnt- sen, technisch hoofdambtenaar en chef van de afdeling onderhoud bruggen en waterwerken, de Leidse gemeentedienst met pensioen verlaten. In verband met dit vertrek is er maandagochtend van 11.30 tot 12.30 uur in de koffiekamer van het Stadhuis ge legenheid om van de heer Barntsen af scheid te nemen. „BOERDERIJ DER DIEREN". Morgenavond om 7 uur zal dr. P. L. Schoonheim in de Pieterskerk een bij zondere dienst Leiden over het onder werp „Boerderij der dieren" naar het boek van G. Orwell. De hiernaar ge maakte film draaide zondag j.l. in het Luxor-theater en vormde de inzet van het winterprogramma van het buiten kerkelijke werk. SMALFILMLIGA BEGON SEIZOEN Nationaal programma werd getoond. De Leidse Smalfilm Liga startte gis teravond in het nieuwe seizoen met een bijeenkomst in de kantine van de Röntgenapparatenfabriek Smit. Heren gracht 34. De heer H. Kleibrink deelde aan het begin van de avond mede dat het be zoek van de Ovaki-leden (dit zijn leden van een Smalfilm Liga uit Gent» op 26 en 27 oktober plaats zal hebben. De Belgen zijn dan twee dagen in de Sleu telstad te gast bij hun collega's en zul len een eigen filmprogramma vertonen. Er bestaat re°ds lange tijd een zeer geanimeerde verhouding tussen deze Belgische filmers en de smalfilmers uit Leiden. Men ziet deze uitwisseling dan ook met vreugde tegemoet. Na enige huishoudelijke punten afgehandeld te hebben, ging men over tot het verto nen van het Nationaal Programma 1957: dit is en selectie van bekroonde films uit een landelijke wedstrijd. Deze films, waarvan ook kopieën gemaakt worden', zijn naar de diverse filmclubs gezonden, om daar vertoond te worden als studie materiaal voor eigen werk. Dit Natio naal Programma viel bij de Leidse Smalfilmers zeer in de smaak. Hoewel men het over de kwaliteit van de films niet altijd eens was, stond het geheel op een zeer behoorlijk peil. Onder de bekroonde films was er ook een van een oud-lid van de Leidse Smalfilmers n.l. „Foto Fortoma" van Ab Forma. Er werd nog medegedeeld dat er in het voorjaar 1958 een onderlinge wedstjfki gehouden wordt met als verplicht on derwerp „De Tijd". Kncterc hiioon in jaarvergadering In het Wijkgebouw 't Centrum kwa men de leden van de Prot. Chr. Kosters vereniging van de afdeling Leiden en Omstreken bijeen. Hun voorzitter, de heer L. van Duijn van Noord Wijk aan Zee, sprak een wel komstwoord. speciaal tot de dames, die meegekomen waren. Ook heette hij spe ciaal welkom de secretaris van het hoofdbestuur, de heer v. Nie^op, in een korte beschouwing liet hij vervolgens de werkzaamheden van het afgelopen jaar in een korte revue passeren. Het speet hem dat het hoofdbestuur nog niet meer had kunnen bereiken met de vereniging van Kerkvoogdijen en het Landelijk verbond, doch wel deed het hem genoegen dat verschillende kerkelijke besturen, begrip tonen voor de moeilijkheden van hun koster en trachten hierin een oplossing te bren gen mede door inschakeling van de af delingsbesturen der vereniging. De heer van NieNrop, gaf vervolgens nog een korte toelichting. De Amerikaanse am bassade had verschillende films ter be schikking gesteld, die werden vertoond, wat door de leden zeer op prijs werd gesteld. AVONDMUZIEK PIETERSKERK De laatste avondmuziek van dit sei zoen wordt maandagavond in de Pie terskerk gehouden. Organist is Adr. Vorige week is in de Amsterdamse Dierentuin Artis een Guannaco ge boren, die direct na de geboorte door zijn moeder werd aangevallen en verstoten. De baby, een lama achtig diertje, wordt nu door de op passer, de heer Theo Ekelschot. met de [les grootgebracht. Wereldzaken in V.N. Amerika en Engeland werden als voorbeeld gesteld Het debat over wereldaangelegenheden in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, dat voorlopig weer tot maandag is verdaagd, zal naar schatting tot 7 oktober duren. Er staan thans nog 32 sprekers op de nog niet eens volledige lijst van voorzitter Munro. Gisteren werd het woord gevoerd door de vertegenwoordigers van de Philip- pijnen, Birma en Jemen, de laatste na tuurlijk om een aanval te doen op En geland, dat volgens hem Zuid-Jemen onrechtmatig bezet houdt (Jemen stelt nu eenmaal, da thet protectoraat Aden deel uitmaakt van zijn grondgebied). Dé woorden van deze vertegenwoordiger waren vrij sterk in tegenspraak met die van de leider der Philippijnse afvaardi ging, generaal Carlos Romulo. Deze had hulde gebracht aan Groot-Brittannië en de Vex-enigde Staten, omdat deze lan den hun voormalige koloniën onafhan- lijkheid hebben verleend. „Andere staten hebben niet slechts hun vroegere kolo niën verloren, doch ook de kans op het blijven onderhouden van vriendschappe lijke betrekkingen met de daarin wo nende volken. Het is voor Frankrijk b.v. nog steeds tijd om een andere politiek t.a.v. Algerië te gaan voeren", aldus Romulo, die hiei-aan toevoegde: „Enge land en Amerika hebben de wereld ge toond, dat kolonialisme niet meer van onze tijd is en dat er zonder bloedver gieten en het verwekken van haatge voelens een einde aan kan worden ge maakt. Het door deze landen gestelde voorbeeld, zal de volkeren, die thans nog onder het communistische juk zuchten, niet onberoerd laten". Mevrouw de weduwe Christine Karnebeek-Baks. beter bekend als Chrissemeuje, die. als oudste in woonster van Nederland, op woensdag 2 oktober as. te Eibergen in de Gelderse Achterhoek in goede gezondheid haar 108ste verjaardag hoopt te vieren. Blankenst ein. Het programma vermeldt werken van Bach, Teleman, Couperin, Andriessen en Anth. van der Horst. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden voor het orgelfonds. RIJKSMUSEUM VOOR DE GESCHIEDENIS DER NATUURWETENSCHAPPEN. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, K. en W. is aangewezen als voorzitter van de commissie van ad vies voor het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschappen alhier, prof. dr. ir. R. J. Gorbes te A dam, lid van deze commissie; zijn voor de periode van heden tot 1 januari 1963 benoemd tot lid van deze commissie: mevr. dr. J. G. van CittertEymers te Utrecht, prof. dr. A. C. S. van Heel te Delft en prof. dr. J. A. C. van Pinxteren. te Utrecht. Zuid-Afrika kan emigranten gebruiken Gistermiddag is op Schiphol uit Lon den in ons land aangekomen de minis ter van Economische Zaken ran de Unie van Zuid-Afrika, dr. A. J. R. van Hhyn. Ten aanzien van de handelsbetrekkin gen tussen Nederland en Zuid-Afrika zei de minister, dat deze wederkerige han del zeker voor uitbreiding vatbaar is. Nederland kan nog zeer vele produkten van de Unie betrekken, vooral wijn, zuidvruchten en andere drank. Hij noem de de economische expansie van de Unie „in een woord geweldig". Helaas, zo deelde hij mee, heeft men bij deze uitbreiding te kampen met een groot tekort aan vakai'beiders, met name jeug dige elektriciens en monteurs. Hij zag gaarne, dat er in Nederland nog meer van deze jonge krachten naar de Unie gaan emigreren. Koning Saoed: „Syrië is geen gevaar voor anderen" Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft na afloop van besprekingen met Syri sche regeringsleiders verklaard, dat hij met zekerheid had kunnen constateren, dat Syrië voor geen van zijn buurlanden een gevaar kan vormen. Syrië heeft in tegendeel, zoals ik geconstateerd heb, het oprechte verlangen met al zijn buren samen te werken, aldus de koning. Hij zei voorts, dat de Arabische landen hun onafhankelijkheid alleen kunnen verdedigen wanneer zij eensgezind zijn, omdat iedere agressie tegen een van hen zich vervolgens zou uitbreiden tot de anderen. Daarom moet men zich geza menlijk verdedigen. Sabri Assali, de Syrische premier, heeft gisteren volgens Radio-Cairo ge zegd, dat de besprekingen met Koning Saoed met succes bekroond zijn en hier mee is aangetoond, dat de Arabische solidariteit gehandhaafd blijft en dat het Arabische nationalisme sterker is dan ooit. Was de spoorbrugwachter schuldig aan treinongeval Op 14 november van het vorig jaar ontspoorde de boottrein naar Hoek van Holland bij de brug te Maassluis. Er ontstond een enorme ravage en enige reizigers werden lichtgewond. De recht bank te Rotterdam sprak later de 37-ja- rige brugwachter uit Maassluis vrij van elke schuld. Sinds enige tijd werd er een nieuwe constructie bij deze brug toegepast. Als de brug open moest werden de rails langs de brug, die de rails op het land enige meters overlappen eerst omhoog gedraaid en daarna kon de brug worden geopend. Als de brug weer gesloten werd moest de brugwachter goed toezien, dat de brug precies in het verlengde, van de spoorbaan lag. dat stond nadrukkelijk in zijn instructies. Een technisch amb tenaar had de brugwachter verteld, dat hij het beste met de voet kon voelen of de rails precies naast elkaar lagen. Bij het onderzoek na het ongeluk was ko men vast te staan, dat de linkerrail niet voldoende omlaag was gegaan. De als getuige gehoorde deskundigen konden niet zeggen waardoor deze ene rail om hoog was blijven steken. De brugwach ter had met de voet gevoeld. „Neen, hij had niet gekeken. De procureur-gene raal, mr. J. Zaaijer was in zijn requi sitoir voor het Haagse gerechtshof erg verbolgen". In de instructies staat nooit, wat men moet doen. Er zijn altijd vele dingen, die er niet in staan en toch ge daan moeten worden. Volgt men alleen de instructies dan is ter sprake van een langzaam-aan-actie of men kan ook zeggen, sabotage. Het ging hier om een nieuwe constructie en er had bijzondere aandacht aan moeten worden besteed. Het is een grove nala tigheid, dat verdachte niet heeft geke ken". De procureur-generaal eiste een boete van f. 100, subsidair één maand hechtenis. Pleiter vroeg bevestiging van het rechtbankvonnis. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren; Pieter, zn van A. den Hollan der en A. Vergiunsb; Theodoru6 zn van J. van der Wal en G. A. Opstal, René Chris- tiaan Wadter, zn van H. Rodenburg en J. Baars. Ondertrouwd: J. H. Tisseur, 29 Jaar en G Rotmensen, 25 Jaar. Getrouwd: J. B. den Ouden en M. Pee renboom. (Deze pagina is gedeeltelik gecorrigeerd).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 12