U KRUIBUST TOCH OOK MEE? u HORIZONTAAL 1-36 n J u E r E E L L Laat zien dat U puzzelen kunt en ding mee naar een aandeel in 575 gulden H V 9 m Toelichting op beursbegrippen 96ste jaargang Zaterdag 28 september 1957 Derde blad no. 29252 Jaren geleden hebben wij U eens een „kruibus" voorgezet. Het succes was enorm. Dat heeft ons er toe verleid andermaal achter de tekentafel te gaan zitten om U ten tweede male een dergelijke prijs vraag aan te bieden. Puzzelaars die de vorige „kruibus" vergeten zijn en lezers, die er indertijd niet aan deelnamen, weten uiteraard niet was een „kruibus" is. En als ze in woordenboeken of standaardwerken op puzzelgebied gaan zoeken, worden ze nog niet wijzer. Het woord „kruibus" bestaat eigenlijk niet, behalve dan dat wij het jaren geleden bij een soortgelijke puzzel hebben gelanceerd en dat het derhalve bestaansrecht zou HEBBEN. KRUIBUS is een samenvoeging van de hoofdklanken van „KRUIs- woordraadsel" en „reBUS". Het is niet verwonderlijk, dat de belangstelling voor die enige jaren geleden door ons gelanceerde eerste-„kruibus"-ter-wereld zo groot was. Van de talloze bestaande puzzelvormen immers zijn het kruis woordraadsel en de rebus over het algemeen het meest in trek. Een combinatie van die beide MOET het dus wel doen. Een „kruibus" is een kruiswoord raadsel, waarvan de omschrijving der in te vullen woorden in rebustaai is ge geven. Een voorbeeld ter verduidelijking. In het diagram van de kruibus, die wij U hierbij voorzetten, is nummer 13 hori zontaal een woord van vijf letters. Stel dat dit woord „dwaas" zou moeten zijn (wat het overigens niet is, want we willen het U bepaald niet te gemakke lijk maken). De omschrijving van dat woord in het geval van een gewoon kruiswoordraadsel zou kunnen zijn „zonderling". Maar omdat dit een „krui bus" is en niet een gewoon kruiswoord raadsel zouden wij de omschrijving in de volgende woorden geven: De puzzelaar zou deze omschrijving eerst in normaal Nederlands moeten „vertalen". Hij zou ontdekken dat hier staat „Z onder L in G" ofwel „zonder ling". Na vergelijking met de mogelijk heden van andere in te vullen woorden zou hij al spoedig „dwaas" invullen als 13 horizontaal. Zo zijn alle in te vullen woorden in „rebus-taal" omschreven. Een kruibus als deze kan men dus het beste in twee etappes oplossen: eerst de omschrijvingen uit rebusvorm in nor maal Nederlands „vertalen" en daarna met behulp van die normale omschrij vingen het .(eenvoudige) kruiswoord raadsel oplossen. Vandaag publiceren wü hierbij het diagram van het kruiswoordraadsel benevens de eerste aflevering van de rebus-omschrijvingen. Deze eerste aflevering der rebus omschrijvingen omvat de woorden ho rizontaal 1 tot en met 36. Maandag a.s. plaatsen wij de rebusomschrijvin gen van verticaal 1 tot en met 29, zo dat ijverige puzzelaars vast kunnen beginnen met het invullen van de bovenste helft van het diagram. Dins dag volgen de rebusomschrijvingen van horizontaal 37 tot en met 65, en tenslotte woensdag de rebusomschrij vingen van verticaal 30 tot en met 63, waarmede de opgave voltooid is. Aan U dan, om de oplossing te vinden De rebusomschrijvingen geven wij in stroken van vijf verticale kolommen, iedere omschrijving van de andere af gescheiden door een rechte horizontale streep. Links bovenaan in de rechthoe kige vakjes, waarin de omschrijvingen staan, staat een nummer in een cirkel. Dat nummer verwijst naar het woord nummer in het kruiswoorddiagram en maakt dus geen deel uit van de rebus- omschrijving zelf. De inzenders behoeven in hun op lossing NIET de „vertaling" van de rebusomschrijving te geven, maar alleen het ingevulde kruiswoordraadsel of een genummerde opgave van de woorden, welke ingevuld moeten worden. In deze tijd van bestedingsbeperking (waaraan uiteraard iedereen ijverig mee doet) willen wij onze trouwe puzze laars eens de kans op een flink extraatje gunnen: dat hebben zij verdiend na al hun bezuinigingen. Dc abonnees van ons blad, die een goede oplossing inzenden, kun nen in aanmerking komen voor de volgende prijzen: EERSTE PRIJS f 100.- TWEEDE PRIJS f 75.- DERDE PRIJS f 50.- TIEN PRIJZEN VAN f 25.- TIEN PRIJZEN VAN f 10.- In totaal derhalve een bedrag van vijfhonderdvijfenzeventig gul den. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat wij bijzonder originele, uitzonderlijk goedverzorgde of van aantrekkelijk com mentaar voorziene oplossingen met extra prijzen honoreren. Maar ALLE goede oplossingen van abonnees komen voor de genoemde prijzen in aanmerking, afgezien van de vorm waarin die oplos sing wordt ingestuurd. De beslissing over de prijstoekenning berust bij de redactie en over die be slissing kan niet worden gecorrespon deerd. Met naam en volledig adres onder tekende oplossingen dienen voor me dedinging naar de prijzen onder het motto „KRUIBUS" vóór maandag 14 oktober a.s. te 12 uur v.m. in het be zit te zjjn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Rest ons nog de wens: veel plezier.... en succes! 1 - 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II 12 li 14 15 16 <7 18 19 20 21 22 23 24 Q5T 26 27 28 m 29 30 31 32. 33 34 3* 36 38 39 4o 41 42 43 45 46 47 48 49 50 51 5* 53 54 55 56 V 58 59 6o 61 62 63 6*i 65 1078 KM De effectenbeurs: alleen voor heren! XXIX Wanneer men op bepaalde dagen om vijf minuten voor twee de radio aanzet hoort men een hevig geroezemoes, soms geschreeuw, langgerekte „kóóóp"- kreten, kortom, een lawaai van je welste! Men is verbonden met de Am sterdamse effectenbeurs, waar elke middag tussen kwart over een tot half drie de officiële effectenhandel plaats vindt. Gedurende vijf minuten worden op enkele dagen in de week van daar uit de koersen doorgegeven en behalve de stem van de omroeper hoort men op de achtergrond het beursrumoer, meer of minder hevig naarmate de stemming is. De beurs is weliswaar een gemeenschap van uitsluitend mannen, maar 500 a 600 van deze sekse bjü elkaar kunnen ook een enorme herrie maken! In het algemeen heerst erop de beurs een prettige, wmogen wel zeggen joviale sfeer. Men staat altijd open voor een grap en er worden tal van anecdotes geboren. Een beursman heeft altijd wel wat om zich over te vermaken, niet zel den ten koste van een ander. Een nieu weling heeft de eerste dag, tenminste wanneer de handel dat toelaat, maar een moeilijk leven, want de ontgroening is niet mals. Hoewel de handel een streng besloten karakter draagt, bestaat de mogelijkheid dat men als geïntroduceerde de galerij bezoekt, waar men een overzicht heeft over de gehele beurszaal. De Vereeniging voor den Effectenhan del, die ook een public-relations-commis- sie heeft dus een commissie die contac ten naar buiten moet leggen, in het bijzonder met „het publiek", ruim opge nomen, organiseert elke woensdag en vrijdag tussen kwart voor een en half- drie rondleidingen door het beursge bouw, waarbij een toelichting wordt gegeven op wat men hoort en ziet. Be langstellenden kunnen zich voor een introductie wenden tot elke commissio nair of bank, alsook tot het secretariaat der Vereeniging, Beursplein 5 te Am sterdam. De omvang van de groepen is beperkt tot 40 personen; zo nodig vinden ook op ancfere dagen rondleidingen plaats. De belangstelling daarvoor neemt na melijk toe. Er vonden in 1956 niet min der dan 111 rondleidingen plaats, waar aan 4190 bezoekers, komende uit alle delen des lands, deelnamen. Lectuurver- spreiding en een filmvertoning comple teren het bezoek aan de beurs. Ook is de Vereeniging bereid via een filmver huurkantoor de film Beursplein 5 voor vertoning in besloten gezelschappen af te staan. Zelf organiseert de public- relations-commissie ook lezingen in en buiten Amsterdam, waarbij behalve de film over de Amsterdamse beurs, ook een van de New Yorkse beurs wordt ge draaid en voorts op ruime schaal lectuur wordt uitgereikt. Een tip voor culturele verenigingen? Het interessantst is de beurs wanneer er iets te doen is in de leidende fondsen, bijv, wanneer de Koninklijke Petroleum een emissie heeft aangekondigd en de i claimhandel begint. Er heeft zich in de 1 hoek waar de handel in Olie's plaats vindt in minder dan geen tijd een grote kluwen gevormd van mannen, die al duwende en schreeuwende heen en weer deinen, elkaar op de tenen trappen, de handen omhoog steken, met beursboek jes zwaaien en zich bij dit alles nog ver staanbaar trachten te maken. Soms verplaatst zich het hele kluwen, om later weer in eigen hoek terecht te komen. Het is voor „de galerij" een vermakelijk gezicht en volkomen onbegrijpelijk, dat daar serieus zaken worden gedaan, soms grote kapitalen worden verhandeld. Het moet voor de man die zich in dit kluwen bevonden heeft een wonder zijn, dat hij nog knopen aan zijn jas vindt en neuzen aan zijn schoenen. Dat dit intussen uiterst enerverend is, laat zich verstaan. Niet altijd echter is de handel zo onstuimig en min of meer kwajongens achtig. In normale tijden ziet men van de galerij af beneden haastig of minder haastig een aantal mannen heen en weer lopen, telefoneren, met elkaar pra ten, iets noteren in beursboekjes enz. Wanneer om half drie de gong gaat als teken, dat de officiële handel geëindigd is om kwart over een heeft dezelfde gong, in de wandeling „ping" genoemd Oostenrijk wil een etalage voor de gehele wereld zijn (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse minister van Finan ciën, dr. Kamitz. heeft voor de Kamer van Koophandel te New York een lezing gehouden, waarin hij uiteenzette langs welke weg Oostenrijk tot zijn gezonde fi de handel ingeluid kan men zich als toeschouwer nog maar een zwakke voor stelling vormen van de handel in effec ten, die het economisch leven mede moet ondersteunen en op gang houden. Behalve de officiële beurshandel, waar van een officiële prijscourant wordt op gemaakt, vindt er ook handel plaats voor en na de officiële beurstijd, voorname lijk in de leidende fondsen. Men vindt daarvan dikwijls ook noteringen in de bladen (vóór- en nabeurskoersen, zater- dagochtendkoersen). De handel ge schiedt telefonisch of op de sociëteit, zodat men ook wel van sociëteitkoersen spreekt. In bewogen tijden of bij be langrijke gebeurtenissen in de financiële wereld wordt er tot laat in de avond nog telefonisch gehandeld. De vorige artikelen in deze reeks ver- nanciële politiek is gekomen. Dit is vooral te danken geweest aan de samen werking tussen ondernemers en vak bonden, die een evenredige commissie in het leven hebben geroepen om de prij zen en lonen te regelen en binnen be paalde grenzen te houden. Door deze actie, die verbonden was met de politiek van èen evenwichtige staatshuishouding en een voorzichtig financieel beleid, is Oostenrijk nu het land dat de minste prijsverhogingen noteert. Een groot gedeelte van de Oostenrij kers heeft vertrouwen in de klassieke financiële politiek. Daarnaast echter houdt men rekening met de veranderde omstandigheden en heeft daarom te vens zyn toevlucht tot andere hulpmid delen genomen. Dr. Kamitz wees voorts op de noodzakelijkheid van particuliere investeringen, die in Oostenrijk sterke aftrek vinden. Hij besloot zijn lezing met de woorden: „Ofschoon wij als Westelijk land het dichtst bij het ijzeren gordijn liggen, willen wij van Oostenrijk een etalage voor de gehele wereld maken". schenen in onze nummers van 18 en 19 januari, 11, 12, en 13 februari, 1, 9, 23 en 28 maart, 1. 5, 8. en 20 april, 18 mei, 7 en 12 juni, 8, 10, 13 en 17 juli, 7, 8, 14, 17, 18, 28 augustus en september.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11