HONIG groentesoep Horloges Boerenopstand in Brazilië Een goede raad C.H. LENS Co Knipperbollen starten maandag FALCON REGENJASSEN 96ste Jaargang Vrijdag 27 september 1957 Tweede blad no. 29251 Show in Warmond en Leiden Bont in vele kleurennuances (Van een bijzondere medewerkster) De modeshow, georganiseerd door het Bonthuis Albert de Vries in samen werking met het Modehuis De Groot, kan als zeer geslaagd beschouwd wor den, omdat de artikelen t.w. bont en jersey, buitengewoon goed gecombineerd kunnen worden. Wat is er mooier om onder een bontjasje te dragen dan jersey! Jersey nog steeds modieus Deze show vond gistermiddag in „Five Flies Chalet" te Warmond plaats; he denavond volgt een reprise in „Het Gulden Vlies". De collectie bont was samengesteld uit de eenvoudigste tot de meest luxueuze soorten. Natuurlijk zjjn nertz en per- sianer de elite onder de bontsoorten, wat ook wel degelijk te zien was aan de koninklijke mantels, welke vooral in nertz na de pauze getoond werden. Al worden op verschillende manieren de andere bontsoorten dusdanig verwerkt, dat zy een nertzeffect krijgen en bena deren zij deze soms bijna, hier kwam toch de echtheid wel tot uiting. Daar evenwel de goedkope bontsoorten vak technisch worden verwerkt en in ver antwoorde modellen vervaardigd, zijn er voor een smalle beurs vaak mooie, en wat ook van belang is, sterke mantels te verkrijgen. Een goed voorbeeld hier van was een lange zwarte bontmantel met een prachtig model kraag, die het idee gaf van persianer, doch vervaar digd was van cabrito-lam. Wil men toch een niet te dure nertzjas dan is de op lossing de verwerking van de kopjes van nertz. De mantel krijgt door het aan- eenzetten van al die kleine stukjes een streepeffect. In zobelfeh vielen er verscheidene mooie mantels te bewonderen, zowel in lang als kort. Sterk de aandacht trok een kort jasje in black café, dat in vijf kleurennuances verkrijgbaar was. In bisam, een bontsoort, die het nertz het meest benadert, was er een prachtige mantel, waarvan de diagonale inzet van de mouw meesterlijk was. Toch kunnen wij de naturel mantels van deze bont soort ook altyd waarderen. Een grote collectie persianer bont mantels in zwart, of naturelgrijs, soms prachtig op kleur verwerkt, oogstte veel bijval. Een zwarte mantel, met nertz garnering en 7/8 mouw, was zeer elegant. Iets bijzonders vonden wij een bruin ge verfde persianer met een chique be werkte kraag. Zilvervosjasen zijn nog steeds en vogue. Het voordeel hiervan is. dat ze sterk zijn en het bont niet plet. Voor de liefhebsters van ocelot was er een alleraardigst driekwart model en een kort jasje van toscaans lam als ocelot geverfd, gegarneerd met bruin biberet. Het bont, door vijf mannequins ge bracht, werd afgewisseld door gezellige donkergeruite, gestreepte of effen pak jes en japonnen in jersey. De firma De Groot bracht zoveel mogelijk de uit Zwitserland geïmporteerde Hanro-pak- jes naar voren, die prachtig van snit en modieus van kleur zijn. De japonnen waren zonder uitzondering uit één stuk zonder taillenaad, de flou-lijn. De kleu ren zwart en beige domineerden. Een jurk in een pepita-ruitje, afgezet met rood. was heel aardig. Naast het gewone gladde weefsel zagen wij jersey, dat zo geweven is, dat het de indruk geeft van een streep. Een antraciet kleurige japon, met cognacceintuur ge garneerd, was in dit weefsel zeer apart. De pakjes waren veelal getailleerd of ook wel met ruime rechtvallende jasjes. Bijzonder elegant was een zwart pakje, waarbij een blauw/groene, zuiver zijden georgette blouse gedragen werd. Het sportieve element kwam tot zijn SCHOOL WILLEM DE ZWIJGERLAAN HEEFT MET RUIMTEGEBREK TE KAMPEN. In de openbare school aan de Willem de Zwijgerlaan werd een ouderavond ge houden. Na een inleidend woord van de voorzitter der Oudercommissie, vroeg het hoofd der school, de heer B. Schuur man .speciaal aandacht voor een school probleem. Er kan volgens spreker gesproken worden van een noodtoestand aan de school. Er zijn n.l. 2 klassen met 50 leer lingen. terwijl er nog 2 klassen onder gebracht moesten worden in 2 andere scholen. Zoals de toestand zich laat aanzien, zijn de gevolgen nadelig voor het onderwijs. De Oudercommissie heeft het gemeen tebestuur van deze situatie vroegtijdig op de hoogte gesteld, ooch tot op heden is er nog een goede" oplossing voor deze precaire toestand gevonden. Het hoofd der school deelde mede, dat het gemeentebestuur pogingen in het werk stelt om op korte termijn een noodschool in de omgeving van de school te plaatsen. Na de pauze hield de heer W. P. Droog uit Vlaardingen een causerie over con sultatiebureaus. Tenslotte werd nog een film vertoond. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: ,,On the phenomenological theory of linear relaxation processes", de heer J. Schrama, geboren en wonende te Lei den. (De promotie geschiedde cum laude). Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld: „Onderzoekingen in verband met de rol van een imidazoolgroep by de wer king van chymotrypsine", de heer D. M. Brouwer, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. recht in de mooie Cor-ray rokken, ef fen of geruit, met bijpassende jersey Vetrix-blouses of twinsets in diverse kleuren. Voor „after-ski" waren er mooie pan talons en sportieve jumpers. De modieuze hoeden waren afkomstig van Maison De Graaf uit Rotterdam, terwijl ,J. P. v. d. Blom zorgde voor de fraaie coiffures en make-up van de mannequins. DIPLOMA 2DE KNECHT BLOEMIST-HOVENIER. Onder auspiciën van de Tuinbouw- cursuscommissie van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde alhier werden gisteren de examens afgenomen ▼oor het diploma tweede knecht Bloe mist/hovenier. Na afloop kon het diplo ma aan de volgende cursisten worden uitgereikt: C. L. A. M. Mulder, Leiden, P. F. v .d. Poel. Valkenburg. J. de Win ter. Warmond. M. Bon. Noordwijker- hout, D. v. d. Kraak. Leiden. J. H. Lekx, Koudekerk a. d. Rijn, A. G. F. Borst, Zeoterwoude, A. Paauw, Leidep, F. J. v. Leeuwen. Warmond, F. J. Oostermann, Alphen a/d. Rijn, J. Tukker. Sassen- heim, J .B. F. v. d. Holst, Wassenaar, G. Smit, Voorschoten. P. Staffeleu, Lei- dne, N. v. Keeken, Alphen a. d. Rijn, R. Voskuil. Leiden. B. D. de Wit. Sas- senheim. A. C. Kouwenhoven, Alphen a/d. Rijn en P. Vink. Oegstgeest. Afgewezen een. De heer A. Wetselaar alhier, behaalde te Amsterdam het diploma „Bloemen teelt" van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. een soep voor fijnproevers Modeflitsen V. D. (Van een bijzondere medewerkster) Ditmaal had V. D. voor haar mode- flitsen een greep gedaan uit de collectie die speciaal was samengesteld uit con fectie geïmporteerd uit Frankrijk, Zwit serland en Italië. Een greep, die in alle opzichten zeer geslaagd was, door de modieuze samen stelling, wat zowel van de modellen als de kleuren gezegd kan worden. De man tels, die nu in de meerderheid waren, zijn comfortabel; ze zijn breed en recht en geven door de smalle schouders een slankmakend effect. Men zou er van alles onder kunnen dragen, zowel een jerseypak, wijde rok of zelfs een tailleur. De mantels zonder bont hebben vaak een afstaande kraag als garnering, wat zeer apart staat. Sommige stoffen lijken van jersey vervaardigd zoals een en- ziaanblauwe mantel in het kabelsteek weefsel. Fleurig en echt voordelig voor het jonge meisje, was een rode mantel met bijpassende sjaal van dezelfde stof. Er waren enkele heerlijk waren peig noirs in gevoerd satijn en in een wollen ruit. De brede ceintuur is een belangrijk accessoir in de hedendaagse mode. In verschillende variaties, gedragen by rechte of wijde rokken, waarop de nog steeds geliefde overhemdblouse, vorm den zij een fleurig geheel. De geklede japonnen zijn meestal strak van lijn. De rokken zijn onder de taille gegarneerd met kleine plooitjes. Heel mooi was een groene japon waar bij een chique veren hoed werd ge bracht. Vermeldenswaard is de zwarte zyden jersey japon, van voren strak ge houden en achter vanuit de schouders Advertentie voorzien van twee losse geplooide pan den, de z.g. vogelstaartlijn van Desses. Naast enkele fraaie cocktailtoiletten, was er voor de a.s. bruidjes een keuze uit 4 japonnen. Een 7/8 japon vervaar digd uit een geheel nieuw materiaal, nylon arricota, was bijzonder mooi. Voor degenen, die er de voorkeur aan geven geheel in het lang te gaan, was de kan ten japon met batist, die vanaf de schouder tot de taille met broderie was bewerkt, bijzonder feestelijk. Uit inlichtingen verkregen van meer dan 500 Braziliaanse boerengezinnen, die dinsdag, naar Argentinië zijn ge vlucht. is gebleken dat in San Antonio (Brazilië), een boerenopstand is geweest, waarbij meer dan 50 personen zijn ge dood. Volgens de verhalen der Braziliaanse boeren had de Braziliaanse landbouw kundige kolonisatie-maatschappij, Citla, getracht hogere pachtgelden te innen dan was toegestaan. Toen de boem wei gerden te betalen trachtte de maat schappij de boeren van hun land te ver drijven. Beide partijen namen daarop de wapens op. Een gevecht brak uit tussen boeren en mensen van de Citla. die ge steund werden door gewapende politie mannen. De woedende boeren namen bezit van kantoren van Citla, die zU in brand staken, en bezetten het vliegveld van de maatschappy in# Planchita, 78 km van San Antonio gelegen. Toen evenwel geregelde legertroepen nader den besloten de boeren met hun gezin nen naar de provincie Misiones in Ar gentinië aan de overkant van de rivier de Paranan te vluchten. Ongeveer 1.300 vluchtelingen arriveer den in Missiones en men verwacht dat er nog meer zullen komen. De regering van de provincie heeft 100.000 peso's ter beschikking gesteld om aan de dringendste behoeften der refuge's te voorzien. Advertentie inzake een probleem dat velen thans bezig houdt. De berichten van de laatste dagen hebben de zg. Aziatische griep weer in het centrum geplaatst van de publieke belangstelling. Van officiële zijde is echter al ver schillende malen verzekerd, dat voors hands niet kan worden gesproken van een ernstig karakter. Tot nu toe is de „Aziatische griep" niet dramatischer dan de influenza, waarmee de bewoners van onze lage landen zo regelmatig wor den geplaagd. Terwijl het op het ogenblik zeker in ieder geval is aan te bevelen, by griep- verschynselen uw dokter te raadplegen, zal hij er geen bezwaar tegen hebben, dat u intussen ook zelf een verstandige maatregel neemt, door „Aspirin" toe te passen. Het is bekend, dat „Aspirin" bij griep uitstekende resultaten pleegt op te le veren. Dit populaire geneesmiddel, ont wikkeld in de wereldberoemde labora toria van het Bayer-concern, neemt nog altyd een aparte plaats in. Als „huis middel" is er nog nooit een vervangend preparaat van gelijke kracht voor ge vonden. Men vergewisse zich ervan, dat men het originele Bayer-produkt in handen krijgt, voorzien van het bekende Bayer- kruis. Een men neme nu alom „Aspirin" in huis, om bij de eerste griepverschijn- selen, die zich in het gezin voordoen, te kunnen ingrijpen. („Aspirin" en „Bayer": gedeponeerde handelsmerken). DS. D. M. VERMET. M. Vermet. die reeds lang met het oog op zijn hoge leeftijd het voor- - m. '-"k! nemen had om zijn werkzaamheden als iyi e&ET 1 ET I geestelijk verzorger van het Acad. Zie- IVR KkSpRm-* ESi anfl C i kenhuis neer te leggen zal dit thans de- V - j finitief met ingang van 1 januari a.s. SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen 5 bloeden houdt op k» De wetenschap heeft thans een nieuwe 'A helende substantie ontdekt met de m verbazingwekkende eigenschap de K aambeien eenvoudig te doen wegdro- X gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. Zelfs in de meest hardnekkige vallen schrompelen doen. Zoals bekend is in de woensdag gehouden classicale vergadering van de classis Leiden der N.H. Kerk besloten om twee predikanten uit deze classis (ds. Van Embden uit Zoeterwoude en ds. Roth uit Hoogmade) voorlopig met dit werk te belasten. HHVHHHIaambeMn ineen, zo afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn Het geheim zit in u het weefsel vernieuwende Bio-Dyne r< 'm Deze stof wordt thans toegepast in de 'J nieuwe SPERTI-zalf zacht en des- X iinfecterend Voor veilige, recht- streekse behandeling van aambeien. zonder verdovende middelen, een tube SPERTI a f. 3.30 tj Onze stadgenoten, de heren M. Beekma en J. van Halderen, slaagden 4 aan de Rijkskweekschool te Den Haag J voor de akte van volledig bevoegd on derwijzer. BURGERLIJKE STAN" VAN LEIDEN GEBOREN Ebo. zn van J. van der Laan en M. J. P. D Boekestljn; Wlllly, dr wan W. van 't Oever en A. de Jong; Maria, dr van P. Stoof en A. M. Hanmo; Hemdriik David, zn van J. de Jonge en W. G. Koelewljn; Eric j,'n Robert z-n van J. J- Berendsen en H. A van der HorstJoh an Erik, zn van H. H. Vodegel en W. van der Plaat; Christina Maria, dr van H. de Graaf en T. Muilder; Dvrk. zn van A. Ounrte en J. J. H. Opgei- der Petrus, zn van W. F. Smit en W. S. Vavier; Maria Joihanna, dr van G. Bloem en H. C. Selder. GETROUWD J. C. van de Weerd en A. M. Slsvteur; G. J Koot en M M. Stii' oont; G. L. van Loon en W. M. Ou werk er k; H. J. Dreef en L. F. Voomeman; J. C. Laterveer en H. Pot; A. Slingerland en W. Stouten; W. F. H van Es en M. Kromhout; den Oude en E. J. Noordernieer; L. C. Schutte en M. M de Roo; J. Smit en A. Ketteni®; J. W L. wan den Dop en J. Bodijn; J, Dosowa en H. Orese"." OVERLEDEN be ra. 67 Jaar. A. etükkelorum, W Jaar. man; D. J. Wol- Bij beschikking van de minister van O.. K. en W. is dr. L. van der Pijl gerekend van 1 september jl. tot weder- öpzeggens benoemd tot wetenschappe lijk ambtenaar bij het Rijksherbarium alhier. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht. mej. E. de Wilde (Leiden) en de heer T. J. de Mol (Rotterdam); voor het doet. ex. theologie, mej. M. C. Jon geling (Oegstgeest), voor het kand. ex. geschiedenis, de heer J. J. Huizinga (Leiden). Gisteravond heeft de 6-jarige Bou- dewijn den Outer in de keuken van de ouderlijke woning aan de Aloëlaan een ketel met kokend water over het lichaam gekregen. De E.H.D. heeft het ventje, dat ernstige brandwonden aan zijn rug en linkerarm opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Advertentie NIEUWE RIJN 39-40 A.s. maandag treedt in onze stad de knipperbol-beveiliging in werking ten behoeve van overstekende voetgangers. Voorlopig is een vyftal oversteekplaatsen op deze wyze beveiligd, te weten naby het viaduct Rynsburgerweg aan de zijde van het Academisch Ziekenhuis, op het Stationsplein, op de Prinsessekade bij de Haarlemmerstraat en op twee plaatsen van het Levendaal, n.l. nabij de Kraaier- straat en bjj de Korevaarstraat. Het Verbond voor Veilig Verkeer te-1 rechtshouden kent hierbij aan: Een voetganger heefl bijzondere bescher ming op een voet gangersoversteek plaats als deze wordtr- aangeduid door zo- genaamde zebrastre- pen met aan weers-r zyden een oranje bol, die aan-en-uit knippert. Bestuurders van L voertuigen en trams t mogen deze zebra oversteekplaatsen al leen met matige snelheid naderen en wel zo, dat ze, als het nodig is, kun nen stoppen. Ze mo gen de beschermde voetgangersover steekplaats alleen j passeren, als ze de voetganger, die er gebruik van maakt, niet hinderen. Stilstaan op een zebra- Uw extra aandacht hiervoor s.v.p.: de oversteekplaats is voor het ryverkeer zebra-oversteekplaats is alleen dan be verboden; zij moet worden vrygehou- schermd als er knipperende knipperbol den len bÜ staan. Voetgangers moeten zoveel mogelijk LET OP VOETGANGERS! VOETGANGERS, LET OP! Jordanië bleek in In Indonesië geen overtreding te zijn kans op televisie „Jordanië heeft voortdurend de gede militariseerde zone van Jeruzalem ge schonden", aldus wordt in een gisteren gepubliceerd verslag van de V.N. gezegd. Kolonel Byron Leary van de Palestijnse bestandscommissie van de V.N., die het verslag op verzoek van de Veiligheids raad maakte, zegt hierin, dat de Jorda- niërs de hoofdweg van Jeruzalem naar Hebron, die op twee plaatsen door de gedemilitariseerde zone loopt, voor mili tair vervoer hebben gebruikt. Zoals bekend heeft Jordanië geklaagd over het Israëlische bebossingsproject in dit gebied. In de beginfase van de bebossing, aldus Leary, zag men Jordaanse soldaten in de zone, die loopgraven en stellingen herstelden. In dezelfde periode trof men daar geen Israëlische soldaten aan, doch slechts legerofficieren, die het ge bied tweemaal geïnspecteerd hebben, zo merkt Leary op. Advertentie m&t tfo&e unaetfMMCRSTn126 rn.norv Maarschalk Juin bracht liulde aan vijand vroegere (Van onze correspondent in West-Duitsland) Dertien jaar geleden, in 1944, toen in Frankrijk op leven en dood tussen de geallieerden en de Duitsers werd ge vochten, heeft zeker niemand vermoed, dat de dag nog eens zou komen, waarop een Frans generaal als vriend van de Duitsers in een Duitse stad een rede voering zou houden, waarin hij met woorden van de grootste waardering over zijn toenmalige tegenstander zou spreken. Dit is thans in Dusseldorf ge schied. De Franse generaal is niemand minder dan de vermaarde maarschalk Juin, die opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa is geweest. Een Frans-Duitse vereniging had hem en de gewezen Duitse generaal der in fanterie Von Choltitz uitgenodigd te Dus seldorf het woord te voeren. Maarschalk Juin dankte er thans zyn voormalige vijand Von Choltitz voor, dat deze Parys indertijd voor de totale I ondergang heeft bewaard. Von Choltitz was in augustus tot stadscommandant van Parijs benoemd. Toen de Franse hoofdstad door de geallieerde troepen was ingesloten, stond Juin aan de over kant. De Duitse generaal had van Hitier bevel gekregen de stad onder alle om standigheden te verdedigen. Hij zag ech ter in, dat dit volkomen zinloos was en wilde niet, dat er van Parys niet veel meer dan een reusachtige, rokende puinhoop zou overblijven. Dat zou bo vendien tot gevolg hebben, dat de Fran sen de Duitsers ten eeuwige dage zouden blijven haten en verachten en de kloof tussen de beide volkeren nimmer meer zou worden overbrugd. Von Choltitz deed het verstandigste wat hij kon doen: hij gaf zich met de zijnen aan de Franse verzetsbeweging over. Daardoor heeft hij Parijs gered. Hij vertelde thans te Dusseldorf over die veelbewogen dagen. Maarschalk Juin wees zijn auditorium op de gevaren, die de vrijheid en de veiligheid van West- Europa thans bedreigen. Hij zei het on denkbaar te achten en dat klonk nogal geruststellend in de oren dat de Sovjet-Unie, die nu door atoomwa pensteunpunten van de Westelijke lan den is omringd, uit eigen beweging tot een gewapende aanval zou overgaan. (èpeciale berichtgeving) In Indonesië zal voorlopig wel geen televisie komen. Technisch zou het mo gelijk zijn, maar commercieel niet. Er zal geen voldoende afzet van televisie toestellen zijn en weinig kykers zouden niet voldoende kijkgeld opbrengen. Komt er televisie, dan zal het commer ciële televisie zijn. een kleine zender met kleine actie-radius voor het gebied rond Djakarta. Dit gaf de heer D. J. Broos, president directeur van de N.V. Philips in Indo nesië te kennen, die met de Willem Ruys in Rotterdam aankwam. De heer Broos is drie jaar in Indonesië geweest om de werkzaamheden van Philips daar te leiden. Hij keert niet naar Bandoeng terug. Erg optimistisch kon hU zich niet uitlaten. Philips heeft in Indonesië twee fabrieken, een te Soerabaja,. waar gloei lampen worden vervaardigd, en een te Bandoeng, voor de fabricage van radio toestellen. De gloeilampenfabriek onder vindt geen moeilijkheden, gloeilampen vormen een artikel waarnaar uit de aard der zaak veel vraag is. Met radiotoestel len is dat minder, dat is een luxe artikel. De drie jaren, dat de heer Broos in Indonesië was is het werken er niet ge makkelijker geworden. Stakingen hebben de produktie wel eens vertraagd. In to taal werken 800 man in beide fabrieken. Dit aantal is gelijk aan dat van drie jaar geleden. Slechts het aantal Nederlanders is teruggelopen van 60 tot 27 man. Ondanks alle moeilijkheden mag men echter niet ontevreden zijn over de pro duktie en de afzet. Voor wat de gloei lampen betreft ondervindt men geen concurrentie. Er is een klein fabriekje in Cheribon dat slechts draait als er een tydelyk tekort is. Desgevraagd verklaarde de heer Broos, dat hij geen ernstige gevolgen verwacht van de thans aangekondigde grote loonsverhoging van 20%. omdat Philips de jaren door automatisch loonsverho gingen heeft toegepast als het indexcijfer van het levensonderhoud omhoog ging. De lonen zyn dus reeds volkomen op peil. H.M. de Koningin heeft gister- turen uit de keizerlijke collectie te middag een bezoek gebracht aan de j Teheran. De tentoonstelling is in- tentoonstelling van Perzische minia- j gericht in het Gemeentemuseum te Den Haag. De Koningin werd rondgeleid door de Perzische ge zant, Abdel Hossein Meftah. naar NOLET HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8—9 Prijzen reeds van f45.af. Herdenking 75-jarig bestaan Martha-Stichting Zoals wy reeds eerder meldden, is de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Martha-Stichting uitgesteld tot donderdag 17 oktober a.s. Het program ma voor deze dag is thans samengesteld De herdenkingsbijeenkomst zal plaats vinden in de kerkzaal van de Stichting, waar de voorzitter, ir. W. Royer, de opening zal verzorgen en een inleidend woord zal spreken. Daarna volgt een toespraak van de minister van Justitie, prof. dr. J. Samkalden. Vervolgens zul len enkele kinderen van de Stichting een symbolisch spel opvoeren. Na de bijeenkomst zal het bestuur van de Martha-Stichting recipiëren in het Centraal-gebouw. Bij begrafenis van Koning Haakon: 29 vorsten verwacht Negenentwintig vorsten zullen dinsdag a.s. de begrafenis van Koning Haa kon van Noorwegen bijwonen, zo meldt de Noorse pers. Tot hen behoren de soe vereinen van Denemarken en Zweden, de Koning der Belgen, Koningin Juliana en Prins Bernhard, Groothertogin Char lotte en Prins Felix van Luxemburg en de Hertog van Gloucester, als vertegen woordiger van Koningin Elizabeth van Engeland. Verder melden de Noorse kranten de komst van de Finse en IJslandse presi dent en van generaal Norstad, opperbe velhebber van de NAVO-strijdkrachten. Ook president Heuss van West-Duits land en de Amerikaanse vice-president, Nixon, zouden zich naar Oslo begeven. Peroiiistische onrust in Argentinië Twee-en-zestig Argentijnse vakbonden hebben voor heden een algemene staking van 24 uur uitgeroepen. Indien de rege ring vergeldingsmaatregelen tegen de stakers neemt, kan de staking misschien voor onbepaalde tijd worden verlengd, aldus het dreigement van de stakers. Volgens vakbondsleiders lokt de rege ring gewelddaden uit om de vakbeweging te kunnen verpletteren. Verwacht werd. dat er vandaag in de fabrieken niet zou worden gewerkt. De bonden van kantoorbedienden, winkelbedienden en spoorwegbeambten hebben de stakings- oproep echter een „totalitaire" manoeu vre genoemd. De stakers worden in hoofdzaak geleid door vroegere Peronistische vakbonds leiders. Zij eisen het „ontdooien" van collectieve arbeidscontracten en intrek king van een besluit over stakingen. Volgens een aantal waarnemers wordt de sociale onrust tengevolge van het dalen van de levensstandaard uitgebuit door aanhangers van de verbannen vroegere president Peron.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3