De Verenigde Staten gaan volgende maand wapens leveren aan Tunesië WEERBERICHT Ook Frankrijk als leverancier genoemd, maar dit zou „doekje voor liet bloeden" zijn Gloednieuwe Radio-TV-gids in kleuren verschenen „Het vormen van „blokken" kan voor de wereld gevaarlijk zijn" GOUVERNEUR FAUBUS ZEGT: „WIJ ZIJN BEZET GEBIED!" 96ste jaargang w 1". 1 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 No. 29251 LEIDSCH Directeur: u J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD Wttte «ngel 1. Lelden Oiro no. 57085 MtaB DtreeMe en Admlntotwtte: 36041; Redactie SI 507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTRfi>68N f. 7.80 per kwartaal; f.255 per maaod; f.056 per week Een gigantisch werk is voltooidMorgen zal H. M. de Koningin de Velser tunnels openen en daarmede de kroon zetten op dit werk, dat in totaal meer dan twintig jaar in beslag heeft genomen. Het ivas immers in september 1936 dat de eerste streep op het tekenpapier werd gezet. Het zou toen nog tot mei 1941 duren eer met het eerste stukje werk begonnen zou worden. Dat eerste stukje kwam nog gereed, maar onder de druk der oorlogsomstandigheden moest van verdere werkzaamheden worden afgezien. Eerst in 1952 kon den de miljoenen, die voor dit project nodig waren, worden uitgetrokken om verder te gaan met de bouw van de tunnels. Het tempo werd versneld, herfst 1957 werd als streefdatum gesteld. Door de uiterste krachtsinspanning van de velen, die bij de bouw betrokken waren, kon dit doel bereikt worden. Morgen is dus de glorieuze dag. Voor de werkers, maar ook voor de automobilisten, die nu eindelijk een punt hebben, waar het Noordzeekanaal zonder vertraging gepasseerd kan worden, en voor de beivoners van de provincie Noord-Holland boven het kanaal, die nu uit een gedeeltelijk isolement wor den verlost. Met een rouline-camera werd deze indrukwekkende opname van de situatie bij de thans voltooide Velsertunnel gemaakt. Op de voorgrong een grote stapel stalen delen, waaruit de damwanden voor de enorme bouwput waren samengesteld. Uiterst links de ventilatietorens van de noordelijke tunnel monding. In het midden ziet men de „Peperkust" van de Holland-W est-Afrika Lijn op weg naar zee door het Noord zeekanaal. Naast het schip de ventilatietorens aan de zuid zijde. De foto werd gemaakt uit de richting van het nu tot verdwijnen gedoemde pontveer. Washington en de toestand in Noord-Afrika (Van onze correspondent te Parifls) Het delicate probleem van de bewapening van Tunesië, waaruit voor Frankrijk met het oog op de gebeurtenissen in Algerije zulke gevaarlijke gevolgen zouden kunnen voortvloeien, schijnt tot een oplossing te zullen komen, waarbij het zich noodgedwongen neer zal moeten leggen. Van de kant van de Tunesische staats- ohef Bourguiba en van de zijde van een officiële woordvoerder te Washington werd gisteren namelijk bevestigd, dat Tunesië volgende maand wapens zal ont vangen, die door Amerika, in samenwerking met Frankrijk, zullen worden gele verd. De aankondiging van die Franse medewerking is kennelijk een doekje voor het bloeden om de gevoeligheden van Parijs in dit verband te ontzien. Tot dusverre heeft de Franse regering niet op dit bericht gereageerd, terwijl het door een gezaghebbend ochtendblad als de „Figaro" vanmorgen niet eens ver meld werd. Doch zeker zal deze indirecte inmenging op militair gebied van Ame rika in de Frans-Noordafrikaanse verhoudingen tijdens de Algerije-debatten, die in de kamer onvermoeid worden voortgezet, dezer dagen nog wel worden aan geroerd. Aanbod van Egypte van de hand gewezen Bourguiba heeft in zijn wekelijkse ra diotoespraak ook nog bevestigd, dat Egypte eveneens wapens wilde leveren. De Tunesische staatschef heeft dit Vandaag is Nederland een nieuw radio blad rijker geworden. De VARA heeft zijn programma-blad namelijk volledig vernieuwd en deze week voor het eerst in vele kleuren laten verschijnen. Deze nieuwe radio-tv-gids vermeldt de programma's van alle omroepvereni gingen naast elkaar, in kleuren en met prachtige foto's. Daarmee biedt de VARA ongetwijfeld de mooiste en over zichtelij kste radio- en televisiegids in Nederland. Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Vannacht hogere tempera turen en morgenmiddag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde wind tussen westen noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 SEPTEMBER Zon op: 6.37 uur; onder: 18.27 uur. Maan op: 12.29 uur: onder: 21.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.05 en 18.26 uur. Laagwater te 1.58 en 14.10 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's compromitterende aanbod voor hem. die nu vooral Washington niet voor het hoofd wil stoten, echter in zeer ge nuanceerde termen besproken. De Tune sische president merkte op, dat hij ge voelig was voor deze geste van Egypte, een geste, die zeker symbolisch moet worden opgevat, zo merkte hij op, dit land vandaag zelf met grote moeilijkhe den had te kampen om voldoende wa pens te bemachtigen. Intussen is de Franse ambassadeur in Tunesië gisteren te Parijs gearriveerd. Vandaag zou hij bij minister Pineau in het departement van Buitenlandse Za ken verslag uitbrengen over de interes sante diplomatieke ontwikkeling, die zich momenteel in Tunesië schijnt te voltrekken. Advertentie JActtcv Specialist in luxe damesschoenen Melk een cent duurder PER 1 OKTOBER OF 1 JANUARI (Van onze Haagse redactie) Wordt de melk een cent duurder per 1 oktober of per 1 januari? Deze vraag is voorgelegd aan de minister van Eco nomische Zaken, prof. J. Zijlstra, nadat het produktschap van Zuivel zich heeft gesteld achter het verzoek van de „Al gemene Vereniging voor Melkvoorzie- ning" om de slijtersmarge per 1 oktober te verhogen. Het betreft hier de halfjaarlijkse wisseling van prijs, die elk jaar plaats vindt op 1 april en 1 oktober. Dit jaar echter werd de gebruikelijke verlaging met een cent eerst doorgevoerd op 1 juli, zodat het mogelijk is dat de minister het besluit neemt eerst per 1 januari de wisseling toe te staan. Spoedig verwacht men hierover een beslissing. „Oost-Europa rijp voor revoluties" Mening van F. J. Goedhart „De toestand in de satellietlanden Is rijp voor nieuwe revoluties. Er moet meer morele en politieke druk worden uitgeoefend om de Oosteuropese landen te helpen „bevrijden", aldus verklaarde de ondervoorzitter van de commissie van de Raad van Europa die zich bezig houdt met Oost-Europa, de Neder lander F. J. Goedhart op een pers conferentie in Washington. Hij is met de voorzitter van de com missie, de Zweed Karl Wistrand, in Amerika om te onderzoeken hoe men daar in politieke kringen over deze kwes tie denkt. Zij hebben gisteren een on derhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Herter. Minister Luns in de V.N. Nog dit jaar positieve beslissing nemen inzake fonds economische ontwikkeling De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren, in een toespraak tot de algemene vergadering der V.N. over internationale vraagstukken, verklaard dat wanneer de verschillende, binnen de volkerenorganisatie bestaande groeperingen in „blokken" zouden worden omgevormd, dit de bestaande geschillen zou accentueren en versterken. Minister Luns maakte onderscheid tussen regionale groepen, die hjj nuttig achtte en blokken, die z.i. gevaarlijk zouden kunnen zijn. „Wanneer deze groepen dienen om inzichten en politiek van haar leden te coördineren, kunnen zij een heilzame invloed hebben. Indien zij echter worden aangewend om de geschillen, die tussen gebieden in verschillende delen der wereld bestaan, te verscherpen, kan dit leiden tot ver groting der reeds bestaande tegenstel lingen En dit gebeurt, indien een groep zich in haar geheel achter een belang of eis van een harer leden stelt, zonder in te gaan op het wezenlijke van de zaak, waar het om gaat. Op dit punt word' dt groep een blok. Een dergelijke ontwikkeling zou gevaarlijk zyn en wij moeten allen pogen haar te vermijden", aldus mr. Luns, die voorts opmerkingen maakte in een kritische bespreking van hetgeen hij noemde „gebreken in het werk der V.N." „Sommige aan de volkerenorganisatie voorgelegde geschillen vallen buiten haar beoordelingsgebied en in bepaalde ge vallen zou een oplossing mogelijk buiten de V.N. bereikt kunnen worden", ver klaarde mr. Luns. Minister Luns vervolgde „het komt voor, dat herhaalde besprekingen van eenzelfde onderwerp en het aanvaarden van resoluties hierover meer kwaad dan goed uitrichten. Het zou verkeerd zijn, indien de V.N. teveel zouden willen doen of zouden willen voorgeven, dat zij alleen rechtvaardige regelingen tot stand kun nen brengen". Mr. Luns noemde het ontwapenings- vraa^stuk een „zaak van buitengemeen belang". En verklaarde, dat Nederland het „veelomvattende en tot in bijzon derheden uitgewerkte Westerse plan yoor een eerste ontwapeningsfase steunt. Als tweede, reeds lang hangende vraagstuk, dat de aandacht vereist noemde minister Luns het wegnemen van het nog steeds toenemende verschil tussen de economische en maatschappe lijke vooruitgang in de hoger en in de minder ontwikkelde landen. „Mijn land acht het, al hoewel het niet tot de grote Staten behoort, zijn plicht te helpen in het streven, om dit vraagstuk nader tot een oplossing te brengen. Wjj houden staande, dat dit probleem met een voorrang behandeld dient te worden, omdat wij ervan over tuigd zijn, dat de V.N. in haar ver antwoordelijkheid voor de bevordering van vrijheid, veiligheid en maatschap pelijke gerechtigheid tekort zouden schieten, indien zij thans niet zouden handelen", aldus mr. Luns, die er bfó de algemene vergadering op aandrong nog dit jaar een positieve beslissing te nemen wat betreft het instellen van een fonds voor economische ontwik keling. Minister Luns verklaarde voorts, dat Nederland het verontrustend blijft ach ten, dat er in het Midden-Oosten nog geen vrede en rust heersten. De minister sprak ook over de nog steeds „tegen de wensen van het Duitse volk", bestaande verdeling van Duits land. „Niets mag worden nagelaten om een einde te maken aan deze abnormale en in zichzelf gevaarlijke toestand", zei hij. Tenslotte heette de minister het nieu we lid Malakka „waarmede Nederland in het verleden zo vaak op gelukkige wijze in verbinding heeft gestaan" op bijzonder hartelijke wijze welkom in de kring der V.N. Vergelijking met Boedapest Nu incidenten tussen negers en blanken op 'n middelbare school in Philadelphia Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft er gister avond bij de bevolking van Little Rock op aangedrongen jegens de federale troe pen in en rondom de centrale middelbare school van de stad haar kalmte te bewaren. Faubus zei in een radio- en televisie toespraak: „De federale autoriteiten, met inbegrip van de federale troepen, hebben de macht in handen. De toestand ligt in hun handen en wij kunnen er iets aan doen". Hij zei te weten, dat zodra het Amerikaanse volk beter met de toestand op de hoogte is, het het federale bestuur het ongerechtvaardigde gebruik van federale troepen zal verwijten. Meer leerlingen in Little Rock „Dit kruis moeten wij dragen, maar, zoals de dichter heeft gezegd, zelfs dit gaat voorbij", aldus de gouverneur over de door de federale regering genomen maatregelen. Faubus zei: „Het bezoeken van een school op het punt van de bajonet is niet in overeenstemming met de Ame rikaanse levenswijze". ,.Wü zijn nu bezet gebied", zo ging hij voort. Hij drong er bij de bevolking op aan bij de aanpak van haar problemen de wet te eerbiedigen. „U zult zich her inneren, dat het rustig was in Parijs tijdens de Duitse bezetting en dat het nu rustig is in Boedapest. Het wordt al tijd rustig onder een militair bestuur", aldus Faubus. De gouverneur zei het een groot ge vaar te vinden, dat soldaten negerleer lingen begeleiden als laatstgenoemden van het ene lokaal naar het andere gaan. Een ondoordachte daad van een blanke scholier kan tot gevolg hebben, dat een soldaat hem een wond toebrengt met zijn bajonet. Hij beloofde te zui len blijven werken en strijden voor het recht van zijn mensen hun eigen pro blemen op vreedzame wijze op te lossen. De gouverneur wees er voorts op, dat zolang de nationale garde met 36 man de orde had bewaard, er geen enkel in cident was geweest. Na aankomst ech ter van 1200 man van een federale luchtlandingsdivisie deden zich inciden ten voor. waarbij een steek met een ba jonet en slag met een kolf van een ge weer werden toegediend. Meer leerlingen De negen negerleerlingen van de mid delbare school te Little Rock in Arkan sas hebben gisteren voor de tweede maal onder bescherming van militairen, de school bezocht. Er deden zich geen in cidenten voor. Het aantal leerlingen dat de school bezocht, was gisteren tot 1350 van de 2000 gestegen. Dit is honderd meer dan woensdag. De kring soldaten om de school is iets wijder gemaakt, zodat de militairen uit het gezicht van de scholieren staan. In alle zuidelijke staten zijn speciale legereenheden paraat om aan mogelijke gewelddaden als gevolg van de rassen integratie het hoofd te bieden. Dinsdag conferentie De Amerikaanse minister voor het le ger. Brucker, heeft gisteravond de op dracht aan speciale legereenheden zich in de zuidelijke staten paraat te hou den om het hoofd te bieden aan even tuele ongeregeldheden voortvloeiend uit de rassenkwestie, ingetrokken. Bruckner zei dat hij pas gisteren van de order had gehoord en dadelijk bevel heeft gegeven haar in te trekken. President Eisenhower heeft zijn con ferentie met een commissie van gouver neurs van zuidelijke staten op dinsdag a.s. bepaald. De bijeenkomst wordt in Washington gehouden. In de middagpauze is het gisteren tussen blanke en neger leerlingen van een middelbare school in de Amerikaan se stad Philadelphia in Pennsylvania tot vechtpartijen gekomen, waarbij een 14- jarige blanke jongen verwondingen aan het gezicht opliep, die in een ziekenhuis moesten worden behandeld. Later werden in dezelfde stad de leer lingen v^n een rooms-katholieke school voor meisjes een half uur na schooltijd vastgehouden, terwijl de politie een groep volwassenen en jongelingen voor het gebouw uiteendreef. Het gerucht ging. dat negerjongens twee blanke meisjes wilden mishandelen voor elke mishandelde negerjongen. Hammarskjöld weer secretaris-generaal De Veiligheidsraad der Verenigde Na ties heeft gisteren met algemene stem men Dag Hammarskjöld (spr. uit: Ham- marsjuld) aanbevolen voor een tweede ambtstermijn van vyf jaar als secretaris generaal van de volkerenorganisatie. De Zweed heeft het mandaat aanvaard. De Algemene Vergadering bekrachtigde later de herbenoeming van Hammarskjöld. Zuid-Afrika, dat zich slechts symbolisch laat vertegenwoordigen, keerde voor deze gelegenheid in de Assemblee terug om te stemmen. Hammarskjölds herbenoe ming geschiedde met 80 stemmen vóó- en één ongeldig.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1