Sterke Oostenrijkse defensie hield „gouden" binnentrio in bedwang Lenstra liet kort voor tijd de winst liggen Homogene, zelfverzekerde ploeg 96ste jaargang Donderdag 26 september 1957 Derde blad no. 29250 Revanche van Wenen iverd gelijkspel: 1—1 (Van onze sportredacteur) Geen revanche van Wenen Nederland gaat volgend jaar niet naar de wereldkampioenschappen in Zweden! Het Oranjeteam is in de grote strijd tegen de Oostenrijkers, een ontmoeting waarvan voetbal lend Nederland wekenlang de mond vol heeft ge had, niet verder kunnen komen dan een gelijkspel. Goed twee jaar geleden zou een draw tegen het sterke Oostenrijk de vreugde torenhoog heb ben doen rijzen, nu verwekte de 1 - 1 uitslag, die als men het redelijk bekijkt en alle sentimenten rond deze kamp wegcijfert, toch bijzonder ver dienstelijk'moet worden genoemd, slechts teleur stelling, een ^stelling, die duimendik op de gezichten lag van de 65.000 toeschouwers die gis termiddag laat, in de invallende duisternis, uit het Olympisch Stadion schuifelden. Die druk van het weten, dat zij moesten winnen, dat iedereen in het land dit van hen ver wachtte, heeft duidelijk te zwaar gedrukt op Lenstra c.s. Teleurstellend vooral was het optreden van ons „gouden" binnentrio, waarvan alles werd ver wacht. Abe Lenstra was ditmaal niet de briljante voetbaltovenaar, de rushes van Faas Wilkes waren deze woensdagmiddag niet scherp genoeg geslepen, de dribbels van de overigens enorm zwoegende Keesje Rijvers werden niet besloten met de zuivere pass, die voor de flitsende door stoot had moeten zorgen. Dit binnentrio bezit ongetwijfeld klasse, er waren momenten, dat het met fantastische staaltjes samenspel voor den dag kwam, maar - en men moet het accepteren - Len stra, Wilkes en Rijvers hebben in deze elastische kwaliteits-verdediging der Oostenrijkers, waarin de formidabele spil Happel en de prachtige rechtshalf Hanappi excelleerden, hun meester gevonden Het doelpunt van Hanappi in de eerste helft. Arbiter Ellis „niet moeilijk" Advertentie De Britse scheidsrechter Arthur Ellis glunderde van plezier, toen secretaris - penningmeester Brunt hem na afloop complimenteerde voor de wyze, waarop hy de wed strijd had geleid. „Ach", was even wel zijn repliek, „ik heb het im mers niet moeiijk gehad. Het was een prettige wedstrijd, soms enigs zins hard, maar beslist fair. Weet u wat mij speciaal is opgevallen: de uiterst sportieve houding van j uw publiek. De Nederlanders kun nen goed voetbal waarderen, ook goed voetbal van de Oostenrijkers, dat bleek vele keren door applaus bij Oostenrijkse aanvallen". De uitslag? „Een-een gaf het beste de krachtsverhoudingen weer. Voor de rust was Oostenrijk veruit het beste team, daarna Nederland. In de slotfase dacht ik dat uw landgenoten de wedstrijd zouden beslissen. Vooral toen die midden voor (Lenstra) in de voorlaatste minuut was doorgebroken". Schuchter werd de vraag ge steld of de heer Ellis, gezien de strijd te Wenen, het veld had be treden met de gedachte het duel zeer streng te zullen leiden. „Be slist niet", was het antwoord van de bekwame arbiter. „Weet u: iedere wedstrijd is anders. Als er in een vorig duel onprettige dingen zijn gebeurd, dan moet men die zo I snel mogelijk vergeten. Dat doen I de spelers ook vaak. De verstand houding op het veld was prettig en waarom zal ik die beden-en door onnodig te fluiten?" De heer Ellis vond de Oosten- l rjjkse aanvoerder Hanappi veruit de beste speler van het veld. iiillilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Doelman De Munck stak in een voor treffelijke vorm. heeft door moedig in grijpen enkele doelpunten voorkomen en stopte in de tweede helft een vliegend schot van linksbinnen Koerner op zo een meesterlijke wijze, dat de 65.000 op de tribunes laaiden van enthousiasme. Sportief verloop de bal verkeerd en schoot het leer pre cies in de handen van Schmied Maar om terug te komen op de spel- analyse: wij schreven het reeds, vooral het aansluiten van de kantshalfs bij de voorhoede was bij de Oostenrijkers op vallend goed verzorgd. Het maakte van Argauer's ploeg een bijzonder elastisch en bewegelijk team, dat vrijwel voort durend een licht overwicht op het mid denveld had, van de aanvang af de Oranje-defensie handen vol werk be zorgde en Cor v. d. Hart c.s. heel wat keren in het nauw bracht. Een prach tige illustratie hiervan was het fraaie doelpunt, dat rechtshalf Hanappi in de 29ste minuut van de eerste helft scoorde. Tekort aan tempo Voor rust verloor de Nederlandse aan val zich voortdurend in breed uitge sponnen, ingewikkelde combinaties, die mank gingen aan een tekort aan tem po en daardoor het wapen der verras sing moesten ontberen. Carlier begaf zich te dikwijls in nutteloze duels met de uitstekende rechtsback Halla, de solo-aeties van Wilkes misten het medogenloze schot als sluitstuk, Abo Lenstra liep er in het centrum wat De wedstrijd had een sportief verloop. Van beide kanten was het spel stevig, maar het bleef voortdurend correct. Het Oostenrijks elftal, dat na het ge beurde in Wenen zo fel is aangevallen over zyn speelwijze, verdient dan ook lof. Het heeft in Amsterdam revanche linksbuiten Haummer een kome diant van het eerste plan kreeg bij de blonde PSV'er dan ook geen schijn van kans. Voortdurend hadden Wiers- ma en Haummer het met elkaar aan de stok, steeds kleine incidenten, waarbij de Oostenrijker verscheidene j malen zich „krimpend van de pijn" tegen de grond wierp. By arbiter Ellis sorteerde hij hiermee evenwel weinig j effect en na de rust ging Haummer j het tenslotte maar op de rechtervleu- gel proberen. I Over de verdediging mag men zeer te- j vreden zyn. In het bijzonder Roel Wiersma speelde een schitterende wedstrjjd. Zijn slidings waren formi dabel goed getimed en de Oostenrijkse 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Spitsuur verschoven genomen op zichzelf. Het enige dat de oplettendheid van de uitstekend lei dende Engelsman Ellis eiste, was het teveel aan komedie wjj merkten het reeds eerder in dit verslag op dat door de withemden bij een botsing werd vertoond. Het prettige gedrag van de spelers en de beheerste hou ding van de tienduizenden op de tri bunes de Nederlandse kijkers gaven verscheidene malen duidelijk blijk van hun waardering voor knappe Oosten rijkse combinaties! hebben de on plezierige herinneringen aan „de slag in het Prater" volkomen weggevaagd. Ovatie Reeds lang voordat arbiter Arthur Ellis het beginsignaal gaf, waren de tribunes tot op de laatste plaats bezet. Het bleef echter rustig in het stadion, tot enkele minuten voor half vyf de Oostenrijkse ploeg, voorafgegaan door aanvoerder Hanappi, het veld betrad. Met een luid applaus werden de gasten ontvangen. Kreeg het Oostenrijkse team zijn applaus, het Oranjeteam kreeg een ovatie, toen Oor van der Hart zijn mannen binnen de lijnen voerde. Het publiek, dat zolang rustig was gebleven in afwachting van wat zou komen, ging zich roeren. Duidelijker nog toonde het zijn gevoelens bij het spelen van de volksliederen. Ongekend hard werd het door de stadsharmonie „Phileu. tonia" uit Helmond gespeelde Wilhelmus meegezongen. Nog voor midvoor Buzek, na een ver loren toss, kon aftrappen vormde zich al een spreekkoor: „Abe-Abe-Abe"! Al een van de eerste aanvallen van de Oostenrijkers bracht de Nederlandse verdediging in grote moeilijkheden, van een moment van verwarring maakte rechtbinnen Senekowitsch ge bruik om De Munck met een laag schot te passeren. Het was scheids rechter Ellis echter niet ontgaan dat midvoor Buzek dicht bij de doelpaal in buitenspelpositie stond. Terecht annuleerde hy deze vroege Oosten rijkse treffer. Nog geen minuut later was het de Nederlandse voorhoede, die naar voren trok. Deze eerste Nederlandse attaque leverde een hoekschop op. De door Car lier slecht genomen corner bracht de bal bij Senekowitsch, die onmiddellijk zijn voorhoede trachtte te bereiken. Rijvers onderschepte de pass, tikte de bal door De gelijkmaker, gescoord door Abe Lenstra In de kleedkamers Elek Schwartz vindt gelijkspel een uitstekende prestatie „Abe, jongen, we dachten, dat we je op de schouders konden nemen en toen trapte je de bal in die keeper zyn handen" schreeuwde iemand door de dichte mist van de douche-ruimte. „Je hebt zeker geen zin om naar Hannover te gaan, he?", kwam het uit een andere stoomwolk. Het klonk allemaal heel kameraad schappelijk en Abe kon er alleen maar om grinneken. „Och, wat moet ik er van zeggen, een smoesje is gemakkelijk, maar ik durf heus eerlijk te bekennen, dat ik die bal doodgewoon verkeerd raakte". Elek Schwartz had zün eigen mening over die onvergetelijke misser van de laatste minuten. ,,Abe, de man die het minst last van zenuwen heeft, was op dat grote moment nerveus". Overigens was Schwartz uitstekend te spreken over de prestaties van zijn jongens. „Een gelijk spel tegen Oostenrijk, vergeet niet, dat dat heel wat betekent. En dat van een ploeg, waarvan de spelers drie dagen ge leden competitiewedstrijden op zware modderige velden hebben gespeeld. Hoeden af voor ons elftal, de uitslag is goed zo". Roel Wiersma was goed te spreken over zichzelf. „Maar die kans van Abe zal ik nooit vergeten. Ik liep al naar voren om mee te helpen hem naar het midden terug te dragen". „En hoe ging het met je rivaal Haummer, Roel?" „O, Haummer? Die heb ik voorgesteld als lid van de Haagse-Comedie. Wat kan d i e man een poppenkast maken". Minder olijk was Kees Rijvers. Hij zat wat stil aan zijn sokken te plukken, kennelijk niet zo erg te spreken over zijn spel. „Kijk eens, je kunt nu een maal niet tevreden zijn wanneer je denkt te kunnen winnen en je speelt dan maar gelijk". Faas Wilkes was verontwaardigd over de manier, waarop hij ruim een kwar tier voor het einde in de „mangel" werd genomen, terwijl hij vlak voor doel naar Lenstra. Maar tegelijk met Abe sprintte ook doelman Schmied. De Oos tenrijker was even eerder bij de bal en kon, door zich voor de voeten van Len- |stra te werpen, de Fries een schietkans I ontnemen. Na enkele minuten werd het al duide lijk. Het zou uiterst moeilijk worden om deze knap combinerende ploeg in be dwang te houden. Maar al waren de Oostenrijkers veelal gevaarlijker door dat hun kanthalves Koller en Hanappi steeds weer de aanvallen in het midden veld voorbereidden, ook het Nederlandse aanvalsquintet deed soms verrassende dingen. Zo miste een vliegend schot van rechtsbuiten Piet van der Kuil het doel slechts op enkele decimenters. Oostenrijks overwicht Naarmate de strijd vorderde groeide het Oostenrijkse overwicht. Steeds op nieuw probeerden de gasten met korte passes de Nederlandse defensie te door breken. Gelukkig toonde Jan Klaassens zich bijzonder actief. En dat doelpunten in deze eerste fase uitbleven, was voor een groot deel aan het doelmatige werk van de WV'er te danken. In weerwil van het Oostenrijkse over wicht was het toch bijna Nederland ge weest dat de score opende. Jan Noter- mans, ver opgerukt, lanceerde in de 20e minuut van rechts een voorzet naar Lenstra. Abe, die de bal hoog toegespeeld kreeg en met de rug naar het doel stond, kopte het leder voor de voeten van Wil kes. Twee maal vuurde Faas een schot af, twee maal schoot hij echter tegen een Oostenrijker op Even later was Halla, de Oostenrijkse rechtsback, er bijna oorzaak van dat de stand 10 was geworden. Van dichtbij speelde hij terug op de uitlopende Schmied. De verbijsterde doelman kon met een sprong de in de modder smo rende bal nog juist bereiken voordat deze de doellijn was gepasseerd. Vervolg op pagina 1 van 4e Ibad een prachtige schietkans had. „Als dat geen strafschop was laat ik me han gen". Piet van der Kuil viel hem bij: „Dat? Dat was een geheide penalty". Wat was dat nou, met die doelman Piet?", kwam iemand de kleine Ajacied vragen. „Luister nu eens, ik ben maar klein en licht en jullie weten, dat ik altijd over een doelman heenspring, want bij een botsing ben ik altijd de sigaar. Ik heb dus geprobeerd die Schmied te vermijden, maar ik raakte hem met mijn knie". Jan Klaassens vond Hanappi een ge weldenaar en Cor van der Hart was van mening, dat de Oostenrijkers goed en keurig netjes hadden gespeeld. T.C.- voorzitter Kruyver vond het resultaat bevredigend. „Zij waren sterker in de eerste helft. Onze voorhoede was ge vaarlijker na rust". „Of 11 de juiste uitslag is voor deze wedstrijd? Ik geloof van niet. Een klei ne zege voor ons team was stellig niet onverdiend", met die woorden ontving Joseph Argauer ons in de kleedkamer van de Oostenrijkers. „Bij de rust had het 20 kunnen staan. maar. vooral Buzek heeft wat kansen laten liggen. En tenslotte doelpunten beslissen nu eenmaal een wedstrijd. Het was een harde, doch beslist niet unfaire wed strijd", besloot de Oostenrijkse bundes- kapitan zijn commentaar. Aanvoerder Hanappi was dezelfde mening toegedaan. „Maar toch ben ;k ook met die 1l tevreden. Want stel je eens voor, dat Lenstra die kans vlak voor tijd had benutEn wat Haum mer en Wiersma betreft, zulke dingen krijg je altijd. Hebt u overigens gezien dat ze naast elkaar het veld afliepen?" Stopperspil Happel vond 1—1 de enig- juiste uitslag. „Natuurlijk het was een harde wedstrijd. Maar ja. in wedstrij- strijden voor het wereldkampioenschap speel je nu eenmaal bijna altijd feller dan in normale interlandwedstrijden. Echt ruw spel heb ik maar zelden ge zien. En wat is overigens dat Neder landse publiek objectief en sportief". Doelman Schmied, die met een pijn lijke knie rondstrompelde. was van me ning dat beide ploegen een goede wed strijd hadden gespeeld en dat een ge lijk spel beide ploegen gaf waar zij recht op hadden. „Neen er werd met gemeen gespeeld, wel hard. Ja. van der Kuil heeft me geraakt toen hij op me toe rende. Hij raakte juist mijn rech terknie waaraan ik geopereerd ben". VOETBAL Stand in voorronde Na de wedstrijd Nederland-Oostenrijk is de stand in groep 5, Europese zone' Oostenrijk 3 2 1 0 5 11- 3 Nederland 4 2 11 5 12-7 Luxemburg 3 0 0 3 0 3-16 Zondag a.s. wordt gespeeld de wed strijd LuxemburgOostenrijk. Het is moeilijk aan te nemen, dat de Oostenrijkers deze ontmoeting zullen verliezen. In de eerste helft was het van Nederlandse zijde een matige vertoning. De 01 voorsprong, die de Oostenrijkers in deze eerste drie kwartier bereikten, kon men niet anders dan ruimschoots verdiend noemen. Het positiespel van Happel c.s. was voortreffelijk, het aansluiten van de kanthalfs Hanappi en Koller bij de aanval meer dan prima en het was vrijwel onmiddellijk van de aanvang af te zien, dat Joseph Argauer er in geslaagd was een homogene, zelfverzekerde ploeg, die wist wat zij aan haar tegenstander had, binnen de lijnen te brengen. En toch heeft dit knappe Oostenrijkse elftal uiteindelijk nog dicht bij een nederlaag gestaan. Abe Lenstra, die in de zestiende minuut van de tweede helft met een fantastisch doelpunt, uit een haast onmogelijke positie gescoord, Oranje naast de Oostenrijkers had ge bracht, kreeg, twee minuten voor het einde, een kans zo groot als een huis. Oog-in-oog kwam de Friese Enschedeër met doelman Schmied. Als één man rees het stadion omhoog dit zou het win nende doelpunt worden! Maar Abe Lenstra, de man die de rust zelve is, was juist op dit kritieke moment zyn zenuwen niet meer de baas, raakte verloren by en te zelden voor rust 1 althans kreeg men van Piet v. d. Kuil diens flitsende sprints langs de lijn te zien. En bovenal: de lenigheid en soeplesse van de Oostenrijkers was superieur aan die van de Nederlan ders, die fataal op dit gladde veld vaak vielen en uitgleden. En ook dat drukte het tempo. Na de rust, nadat Lenstra gelijk had gemaakt, kreeg de strijd een ander karakter. In dat laatste half uur groeide het spel van het Oranjeteam ziender ogen, kwam er aanzienlijk meer vaart in de aanvallen en werd de wedstrijd spec taculair en spannend. In die periode bewees het Nederlands elftal over vol doende „lucht" te beschikken, iets waar aan velen na de ineenstorting in de tweede helft van de wedstrijd tegen Luxemburg sterk getwijfeld hadden, en kwamen Lenstra c.s. zoals hierboven reeds opgemerkt nog zeer dicht by een winnend doelpunt. Van een Oosten rijks overwicht was in die laatste fase dan ook geen sprake meer. Wiersma Tot Abe Lenstra in de tweede helft de stand op 11 bracht, was bondscoach Elek Schwartz een ge kweld mens. Op de bank langs de kant van het veld kon hij het op een gegeven moment niet langer uit houden en ging somber in het koele gras liggen. Er was woensdag in Nederland slechts één onderwerp van ge sprek: de voetbalwedstrijd Neder landOostenrijk. Hoe groot de belangstelling voor de strijd wel was, is gebleken tussen 5 en 6 uur, het „spitsuur", dat de politie-auto- riteiten altijd van zorgen vervult. Amsterdam maakte op dat tijd stip een „verlaten" indruk. Trams reden half gevuld door de binnen stad, auto's en fietsen zag men ongewoon weinig in de straten: een opmerkelijk beeld. Pas 11a kwart over zes nam de drukte weer toe. Toen liepen de kantoren leeg: het vrijwillige „overwerk" van het per soneel bij radiotoestellen of tele visie-apparaten was gedaan. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een spectaculaire redding van de uitstekende Oostenrijkse Schmied. Het spel van Cor v. d. Hart, niet zo overtuigend meer als vorig jaar en van Kuys haalde ruimschoots een voldoende, terwijl Klaassens en Jan Notermans wel met veel ijver in het centrum opereer den, maar niet hebben kunnen voor komen, dat Oostenrijk te veel ruimte kreeg om de aanvallen in het midden veld op te zetten. Klaassens toonde zich echter voortdurend een kracht van be tekenis en heeft bergen werk verzet.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9