SCHUDEL's CITROEN VIJF VLIEGTUIGEN NEERGESTORT ZEKER 10, VERMOEDELIJK 11 DODEN IN NAVO-OEFENINGEN GASDRAMA IN NOORDWIJK IS NOG STEEDS GEHEIMZINNIG Kqt» Jelte zal zijn hele leven niet bedreigt Euromarkt bestaan Ned. cultures Minister Cals heeft 25% meer nodig dan in lopende jaar Kerkelijk Leven Spreiding Hoger Onderwijs wordt in studie genomen ROSELEURS WEEKRECLAMES ROSELEURS banketbakkerijen ASKENASE ABONNEERT U OP DIT BLAD De NAVO-oefening „Strike Back" in het noorden van de Atlan tische Oceaan heeft in de nacht van dinsdag op woensdag tien slacht offers geëist. Eerst botsten twee eenpersoons „Skyrays"-jagers van het vliegdekschip „Saratoga", toen zij wilden landen. De beide piloten kwamen om het leven. Nauwelijks een halfuur later raakten twee vier- persoons „Sentinels" van het vliegkampschip „Essex" elkaar. Dit kostte aan acht man het leven. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 Advertentie DUBBEL GESTOOKTE Operatie aan boord Gistermiddag is een Amerikaans vliegtuig, dat ook aan deze oefening deelnam, tachtig kilometer ten wes ten van de Lofoten neergestort. De piloot is per parachute uit het toe stel gesprongen. Van Bodoe in noord Noorwegen stegen onmiddellijk vliegtuigen en helikopters op om hem te redden, maar gisteravond om elf uur hadden zij noch van de piloot noch van het toestel een spoor gevonden. Het reddingswerk werd door de mist nog moeilijker ge maakt. Een Britse matroos eerste klasse, die nende aan boord van hms ..Gambia" heeft in volle zee een blindendarmope- ratie ondergaan op het Amerikaanse slagschip „Iowa". dat evenals de „Gam bia" deelneemt aan de oefening „Strike back". Morgen kan de matroos naar zijn schip terugkeren. De oefening heeft mo menteel te kampen met vrij slecht weer. Zij nadert haar eindfase en het tempo van de activiteiten wordt ver sneld. In één etmaal werden meer dan driehonderd uitvallen met vliegtuigen gedaan van Engelse vliegdekschepen. Sommige vliegers maakten vier vluch ten op een dag. Het squadron The Reapers" van het Amerikaanse vlieg dekschip „Saragota" maakte sinds de oefening begon, een record aantal vluchten, namelijk 61 in ongeveer 94 uur. De oefening „Sea Watch" heeft ver der op de Atlantische Oceaan in veel aan activiteit moeten inboeten door het geweld van de orkaan „Carrie". Er zul len kritieke ogenblikken aanbreken als de orkaan is gepasseerd, want daarna zullen de konvooien waarschijnlijk moe ten worden verdeeld en verspreid over een groter gebied, zoals dikwijls moet gebeuren na een hevige storm. De es- VOORSORTEREN BIJ HET LINKS-AFSLAAN Zoals bekend dient het snelverkeer (waartoe ook landbouwtractors en lang zaam rijdende auto's behoren) vóór het linksafslaan op een kruispunt, na tij dig richting te hebben aangegeven, tegen de as van de rijbaan te gaan rijden. Een ANWB waarschuwing aan auto mobilisten: Vergeet niet van te voren in uw spiegel te kijken of dit voorsorteren mogelijk is, d,w.z. of U hierbij achter opkomend verkeer niet in moeilijkheden brengt. Ook motor- en scooterrijders dienen hierbij uiterst voorzichtig te zijn. Voor het langzame verkeer, zoals fiet sers en bromfietsers, ligt dè zaak an ders. NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN Dr. Hulst verrichtte wederom sectie corteschepen zullen dan in de handha ving van het contact met en de be scherming van de koopvaardijschepen een nog moeilijker taak hebben dan normaal het geval is. Het olie laden op zee moest onder zeer moeilijke omstan digheden gebeuren onder dekking van in Engeland en Frankrijk gestationeerde vliegtuigen. Advertentie en pijn weg- wrijven met DAMPO Het drama van het in Noordwyk overleden gezin-Lekkerkerker is nog steeds ondoorgrondelijk. Ook gister avond laat is nog geen antwoord ge vonden op de vraag of het overlijden van man. vrouw en twee jonge kin deren al dan niet aan een ongeluk is te wijten. Dr. Hulst uit Leiden heeft gistermiddag de maaginhoud van de vrouw en het oudste kind onderzocht en kwam tot de conclusie, dat gasver giftiging de doodsoorzaak moet zijn geweest. Zoals bekend heeft dr. Hulst reeds eerder sectie verricht op de stof felijke overschotten van de kelner en het andere kind. Volledigheidshalve zal in de loop van de komende weken nog een nader chemisch onderzoek van alle vier omgekomen gezinsleden plaats Strijd om zijn leven avontuur zijn meer vergeten Volgens schipper Koornstra n as de jongen gedurende de hele reis onhebbelijk De 16-jarige Jelte van der Veer zal het reeds in het kort gemelde angstige avontuur, dat hij deze week op de Waddenzee beleefde, zijn gehele leven niet meer vergeten, zo vertelde hy. Vorige week zaterdag was zijn baas, de garna- lenvisser Dorus Koornstra, reeds kwaad op hem geworden en was geweldig uit gevaren, omdat de jongen had vergeten vodden te halen voor het schoonmaken van de machinekamer. Maandag scheen dat echter weer te zijn vergeten en was alles koek en ei, toen de schipper en zijn knechtje met de HA 75 de haven van Harlingen uitvoer. Maar 's avonds tegen zes uur werd i dat anders. Toen de laatste trek binnen was gehaald en de schipper en Jelte j samen in de stuurhut zaten te wachten j op het jagerschip, begon Koornstra Jelte j voor een huichelaar uit te maken, waar- bij hij zich hoe langer hoe meer opwond, j Zyn ogen puilden hem uit de kassen, zo vertelde Jelte, toen hij gistermorgen met het motorschip „De Expeditie" van Ameland in Harlingen was teruggekeerd en monter aan wal stapte. Het ene woord haalde het andere en tenslotte werd de schipper, die een zeer driftige natuur heeft en als gevolg daarvan al vaker voor de rechter heeft gestaan, zó giftig, dat hij de jongen een paar klap pen om de oren gaf en hem vervolgens met een trap tegen zijn achterwerk overboord joeg. De 30-jarige knecht S. Muller stond angstig toe te zien en vroeg Jelte of hij grond kon krijgen. Dat was inderdaad het geval. Jelte zakte niet dieper dan tot aan zijn .torst in het water weg. De schipper gaf daarop bevel om ook de bagage van de jongen toch wel onze grote verbazing en af keuring uitspreken. Red. L.D.). Ver volgens ging Jelte naar de Ballumer Bocht, in de hoop dat een garnalen- visser hem zou kunnen oppikken. Hy vond er geen visserman, wel de motor klipper „De Expeditie 4" uit Zwolle, waar men hem aanvankelijk erg wan trouwde. omdat de schippersvrouw al eerder door een zwerver was bestolen. Tenslotte kreeg men echter toch me deleden met de jongen, verschafte hem droge kleren en liet hem in een kooi slapen. „Ik heb nog nooit zo lek ker geslapen", zei Jelte ons verheer- üjkt. We spraken ook nog even schipper Muurling van „De Expeditie". Die vond het overboord zetten van de jongen een zeer onbehoorlijke daad van schipper Koornstra. Blijkbaar heeft hij zich niet gerealiseerd, zo zei hij, dat het in deze tijd van het jaar vaak plotseling zeer mistig kan worden. Dat zou onherroe pelijk de dood van de jongen hebben betekend. Hy vond Jelte een flinke plunjezakken tot een gewicht van over kerel Jelt had hem de gehele dag wak_ de 100 kilo - overboord te zetten Op ker geholpen om de lading teerslakken het smeken van Jelte om dat met te i0|sen i doen, nam de knecht deze bagage ten- slotte onder zijn hoede, maar al het j Waarom ZO'n ODhef? gesmeek van de jongen om weer aan r boord te worden genomen, tot het jager- Schipper Koornstra, die gistermiddag schip zou komen, om hem bij zijn zwa- de Harlinger haven binnenkwam, be- ger Jan Frik van de HA 6 aan boord te ?reep niet, dat er zo'n ophef van de zetten, bleef tevergeefs. De schipper geschiedenis werd gemaakt. „Inderdaad" bleef onverbiddelijk „nee" zeggen. zo zei hij, „heb ik de jongen overboord gezet, maar de afstand naar de wal was Politie Verleende geen maar 300 meter en de jongen liep dus I »een enkel gevaar, alleen maar een nat OnaeraCIK pak op. Jelte was reeds ontslagen en „nn, ,i„ ie voer deze week voor het laatst mee. Toen de strijd om zijn leven. Wadend be- van^^nnfen aa°iTri ekarteendreinde reikte hij na een goed half uur ten- var? de jongen aan de kade en dreigde Zij mogen voorsorteren, doch zij mo gen ook rechts blijven rijden. Hun keuze hangt af van hun eigen rijvaardigheid en van de verkeerssituatie ter plaatse. Zijn er echter „voorsorteringspijllen" op het wegdek aangebracht, danmoe- ten alle weggebruikers zich hiernaar richten. In het belang van hun eigen veilig heid zowel als die van de andere weg gebruikers dienen ook fietsers en brom fietsers ten alle tijde richting aan te geven. De A.N.W.B. tekent hierbij aan dat zij eigenlijk ook eerst een blik achter uit dienen te werpen om te kijken om het linksaf slaan veilig kan gebeuren. Dit is van bijzonder belang voor brom fietsers. Immers een fietser rijdt voor een groot deel „op zijn gehoor", ook al zijn de moderne auto's vrij geruisloos. Een fietser die naar de bromfiets „pro moveert" is geneigd dit te blijven doen; hij beseft niet dat zijn gehoor onbe trouwbaar is, omdat het geluid van zijn eigen motor andere geluiden dikwijls overstemt. Situatie A: fout. Snelverkeer mag nooit van de rechterzijde van de rijbaan naar links afslaan. Situatie B: goed. Tegen de as van de rijbaan gaan rijden en dan linksaf. Situatie C: beide goed. Langzaam ver keer mag voorsorteren of van de rech terzijde naar links afslaan. Situatie D: Fietser of bromfietser rechts is fout. Fietser of bromfietser links is goed. De tekens op het wegdek gelden voor alle weggebruikers. De linksafslaande fietsers of brom fietser dient aan de rechterkant van het vak voor „linksaffers" te gaan rij den. slotte de wal, waar hij in de stromende regen een boer om hulp vroeg. Die verwees hem naar de politie. Daar nam men van zyn verhaal kennis, doch onderdak kon men hem niet verlenen, zodat hij in doornatte kle ren maar weer opstapte. (Indien dit juist is, moeten wjj over deze houding Doet nylon zijn intrede bij de Deltawerken Proeven bij de Pluimpot (Van onze speciale verslaggever) Nylon, het synthetische textiel, zal wellicht een belangrijke rol gaan spe len bij de uitvoering van het Delta plan. Bij de afsluiting van de Pluim pot, een kleine zee-arm op het eiland Tholen, worden thans proeven geno men met nylonzakken, gevuld met zand. De ingenieurs van Rijkswater staat verwachten veel van deze nylon- zandzakken, al is men nu nog in het experimentele stadium. Voldoet nylon, dan zal het wellicht op grote schaal bij de afsluiting van het Veregat. vol gend jaar, worden toegepast. Klei, rijshout en steen zijn vanouds de materialen waaruit onze dijken worden opgebouwd. Maar voor de Deltawerken zijn enorme hoeveelheden nodig en Nederland moet zuinig zijn met de be perkte voorraden klei en rijshout, terwijl het natuursteen uit België en Duitsland moet worden geïmporteerd. Daarom is men de mogelijkheid gaan onderzoeken van het gebruik van zand, dat in over vloed beschikbaar is. Het gaat er slechts om het zand op zijn plaats te houden. In dit opzicht nu biedt het bijna onver woestbare nylon nieuwe perspectieven. De Nederlandse nylon-industrie heeft speciaal in verband met het Deltaplan een weefsel ontwikkeld, dat geen zand doorlaat, en waarvan grote zakken zijn gefabriceerd. Op Tholen is men nu bezig de 200 meter brede Pluimpot af te slui ten met deze zakken, die gevuld zijn met 0.8 kubieke meter zand en 1400 kilogram wegen. Gisteren hebben wij de draglines in actie gezien, die van beide kanten de nylon zandzakken in de Pluimpot de poneerden; zonder dat zich ook maar een scheurtje vertoonde in het even dunne als sterke weefsel. De stormen van de afgelopen maand zijn overigens een vuurproef geweest voor het reeds voltooide gedeelte van de dam. Hoewel er golven van een meter hoogte tegen aan en overheen sloegen, werd er hoegenaamd geen schade toegebracht. De vooruitzichten zyn dus gunstig, al willen de experts van Rijkswaterstaat, die niet over een nacht ijs gaan, nog verder experimenteren, alvorens zy hun definitieve oordeel over nylon uitspreken. met afrekening bij zijn terugkomst, wan neer hij de jongen weer zou uitschelden. Volgens Koornstra was Jelte de ge hele reis onhebbelijk en toen de schip per hem 's avonds uitmaakte voor een huichelaar, kreeg hy een grote mond terug. Hy wilde de jongeman niet langer aan boord hebben cn stuurde hem dc wal op. „Hem overzetten op de HA 6 ging moeilijk", zei Koornstra. Daarvoor had hij dan moeten opsto- men. Wel heeft hij later aan Jan Frik, de zwager van Jelte, verteld, dat hij de jongen overboord had gezet. Deze was daarover zeer verontwaardigd en gebood hem de jongen weer terug te halen onder bedreiging hem anders „aan het mes te zullen rijgen". Bij terugkomst in de Harlinger haven werd Koornstra dadelijk door de wa- terpolitie aangehouden en verhoord. Er werd procesverbaal opgemaakt. O De Federatie van Vereenigingen van Bergcultuuronderncmingen in In donesië heeft zich tot de Tweede Ka mer gericht met een adres, waarin wordt gewezen op de ernstige bena deling en discriminatie van de Neder landse cultuurondernemingen in In donesië door de verdragsbepalingen in zake de Euromarkt. Dit geldt niet alleen voor de bergcultuurprodukten, maar ook voor palmolie en tabak. Gewezen wordt er o.m. op. dat de bui tentarieven in de te vormen Euromarkt belangrijk hoger zullen liggen dan het huidige invoerrecht op cultuurprodukten in de Beneluxlanden. Deze verhoging betekent reeds een ernstige benadeling voor de Nederlandse cultuuronderne mingen. Daar komt bij dat de invoerrechten binnen het gebied van de Euromarkt- landen en hun overzeese gebiedsdelen geleidelijk zullen worden afgebroken, hetgeen niet alleen een extra verscher ping van de concurrentiepositie, maar ook een discriminatie voor cultuurpro dukten uit Indonesië zal betekenen. Bovendien zal in de overzeese ge biedsdelen van de Euromarktlanden juist de voortbrenging worden gestimu leerd van die produkten, welke bij de import uit Indonesië aan een buitenta rief onderworpen zyn, tenvyl deze ge bieden hun concurrentiepositie nog zullen kunnen versterken met behulp van de subsidie uit het in te stellen mede door Nederland te financieren fonds voor ontwikkeling dier gebieden. De Federatie spreekt de hoop uit. dat de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de Euro markt rekening zal houden met de ern stige bezwaren van de Nederlandse cul tuurondernemingen. vinden. De lichamen zyn echter van daag op een plaats, die niet bekend gemaakt ls, ter aarde besteld. Onmiddellijk na afloop van de sectie in het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd in het politiebureau te Noordwijk een langdurige bespreking gehouden, waarbij behalve de Noordwijkse hoofd inspecteur van politie, de heer A. N. Merkelbach, de burgemeester van de badplaats, mr. G. F. W. van Berckel en enkele plaatselijke artsen, ook twee offi cieren van Justitie uit Den Haag en een aantal chemische deskundigen aanwe zig waren. ONDERZOEK WORDT VOORTGEZET. Deze conferentie heeft weinig resul taten opgeleverd. Het blijft dus voorlopig nog een bijzonder geheimzinnige en duistere zaak. Het onderzoek zal voort gezet worden. Met nadruk verklaarde de heer Merkelbach ons, dat op het ogenblik niemand van moord wordt ver dacht en dat er dus niet de minste reden is om aan een arrestatie van wie dan ook te denken. Zij, die de politie inlichtingen kunnen verschaffen, vooral omtrent het doen en laten van de vrouw, die vele vrienden had), vooral op zaterdag 21 september, worden met klem verzocht zich aan het politiebureau te melden. A-GRIEP? Van de zyde der medici is er op ge wezen, dat vele van de verschijnselen, die zich zaterdagmorgen vroeg by de buren van het om het leven gekomen gezin, het jonge echtpaar Vet, hebben voorgedaan, dezelfde zijn als die van A-griep. Het betrokken echtpaar voel de zich inderdaad grieperig, doch de politie acht het toch niet uitgesloten, dat er van gasvergiftiging sprake was. Bij een onderzoek naar het privé-leven van het gezin zijn geen aanwijzingen ge vonden, dat er grote financiële zorgen zouden zijn of dat de verhouding, zoals ook al is beweerd, tussen de heer en mevrouw Lekkerkerker minder goed zijn. Zowel de vriendin van mevrouw Lekker kerker als de winkelier uit de School straat, bij wie de overleden vrouw bood schappen heeft gedaan, hebben ook in tweede instantie onafhankelijk van el kaar verklaringen afgelegd, waaruit is komen vast te staan dat de kelnersvrouw en haar dochtertje zaterdagmiddag om streeks vier uur op straat zijn geweest. Zoals wij reeds schreven, heeft een broodbezorger op dat tijdstip de gas kraan, die half open stond, dichtge draaid. Al met al blijft het een zeer ingewikkelde en mysterieuze affaire, waarover het laatste woord waarschijn lijk nog niet zal zijn gesproken. Begroting O. K. en W. Ondanks de aangebrachte beperkingen vertoont de begroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1958 weder een aanzien lijke stijging der uitgaven, aldus de minister in de memorie van toe lichting De gehele dienst stijgt van f. 949.680.194 voor 1957 tot f. 1.183.996.993 voor 1958, derhalve bijna 25 procent hoger. Voor een belangrijk deel wordt deze verhoging veroorzaakt door de toeneming van het aantal leerlingen en door de algemene stijging van verschil lende lonen en prijzen. Voorts worden de begrotingscijfers voor 1958 evenals de vermoedelijke uitkomsten over 1957 beïnvloed door enkele bijzondere salarismaatregelen, met name de verhoging der sala rissen van hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs. Groter vrijhheitl Een wetsvoorstel, dal naar de minis ter verwacht, een grotere vrijheid van de inrichting van ons onderwijs zal mo gelijk maken, is in een vergevorderde staat van voorbereiding. In het bouwprogramma 1958 is voor onderwijsdoeleinden 190 miljoen opge nomen. een stijging van 40 miljoen ten opzichte van 1957. De voorziening in de behoefte aan onderwijzers blijft de volle aandacht van de minister houden. Ook al zijn. nu de eerste geslaagden van de derde leer- kring voor het 'onderwijs beschikbaar zijn gekomen, de vooruitzichten iets gunstiger dan 't vorige jaar. de situatie zal de "eerste jaren nog verre van roos kleurig zijn. Met name geeft de toe stand bij het uitgebreid lager onderwijs reden tot bezorgdheid, mede in verband met de te verwachten toeneming van het aantal leerlingen. De indiening van een wetsontwerp betreffende de toelating van onderwij zers tot bepaalde universitaire examens kan spoedig worden tegemoetgezien. RAPPORT KERNFYSICI 25 mei 1956 onder voorzitterschap van 25 mei 1956 ander voorzitterschap van prof. dr. H. Kramers, te Delft, ingestel de commissie met opdracht van advies te dienen over de vraag, welke maat regelen moeten worden getroffen ln Ne derland om de opleiding te verzekeren van voldoende deskundigen op het ge bied van de kernfysica, met name met het oog op haar praktische toepassin gen. heeft haar advies uitgebracht. ZES TON VOOR LEIDS STUDENTENHUIS In nauwe samenwerking met de Cen trale Stichting Studentenhuisvesting is een begin gemaakt met de uitvoering van de eerste plannen teneinde tegemoet te komen aan het, mede als gevolg van de voortdurende groei van het aantal studenten, van jaar tot jaar toenemende Met een feestelijke dienst in de En- tekort aan studentenhuisvesting. gelse Hervormde Kerk aan het Begijn- Overeenstemming is bereikt over de MINDER SUBSIDIES De staatssecretaris acht het juist in deze tijd van algemeen belang het jeugd werk de noodzakelijke steun te blijven verlenen, hoewel hij zich in het kader van de bestedingsbeperking genoodzaakt heeft gezien het subsidie aan de lande lijke organisaties voor de vrije jeugd- vorming te verlagen door een wijziging aan te brengen in de rijksregeling sub sidiëring jeugdwerk. Hoewel met de nog steeds voortgaande stijging van het aantal georganiseerde sportoefenaren ook de voorzieningen en activiteiten van de op dit gebied leiding gevende organisaties in aantal en om vang toenemen, dwong de bestedings beperking er toe. op de begroting voor 1958 ten behoeve van de landelijke sport organisaties een lager subsidiebedrag uit te trekken dan voor 1957 is opgevoerd. ZENDTIJD POLITIEKE PARTIJEN Voor het vraagstuk der toekenning van zendtyd aan politieke partijen is inmid dels een regeling getroffen .over de uit voering waarvan overleg gepleegd wordt met de omroeporganisaties en de poli tieke partijen. De minister koestert de hoop, dat deze regeling zeer spoedig in werking zal kunnen treden. De minister stelt zich voor een aan vang te maken met de subsidiëring van instellingen voor muziekvakonderwijs, die op grond van de richtlijnen, neer gelegd in het rapport van de commissie- Reinalda, „erkenning" van Rijkswege genieten. Het is de bedoeling na verloop van een tijdsbestek van ongeveer 4 i 5 jaren te geraken tot een subsidiëring van f180.— 's ja ars per wekelijks lesuur voor de hoofdvakken en f125.— 'sjaars voor de bijvakken. STICHTING „ALLE-DAG-KERK" 25 JAAR. bouw van een hospitum voor 222 stu denten te Leiden. De Rijksbijdrage in de totaalkosten kan worden gesteld op rond f 600.000. van welk bedrag f 400.000. ten laste van de begroting 1958 en f 200.000 ten laste van de begroting 1959 zal worden gebracht. Regering ziet in 1958 rapport tegemoet De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft gistermiddag ten departemente geïnstalleerd de commissie, die tot taak heeft van advies te dienen betreffende de vraagstukken, welke verband houden met de spreiding van het hoger onderwijs, ln het bijzonder met het oog op de te verwachten toeneming van het aantal studenten (Commissie Spreiding Hoger Onderwijs). Het vraagstuk van de spreiding van het hoger onderwijs - aldus minister Cals - dringt zich van twee zijden aan ons op. Enerzijds is daar de verwachting, dat het aantal studenten, dat zich in de eerstvolgende decennia zal melden, aanmer kelijk groter zal zijn dan het huidige aantal. Anderzijds dringt het vraagstuk van de spreiding van het hoger onderwijs zich aan ons op vanwege dc noodzaak vol doende academisch gevormden op te leiden om dan de sterk toegenomen behoef ten van de moderne maatschappij te kunnen voldoen en te voorkomen, dat Nederland in zijn ontwikkeling ten achter geraakt. Voor de regering is het van groot be lang vóór eind 1958 te beschikken over een globaal overzicht, waarvan bij de beleidsvorming zou kunneh worden uit gegaan. De vraag zal naar voren komen, of het mogelijk is, dat de bestaande instel lingen. zij het na de nodige uitbreidin gen, de toekomstige ontwikkeling van het hoger onderwijs zullen kunnen op vangen. Vermoedelijk zou teen zodanige oplossing de minst kostbare zijn, zowel met het oog op de vereiste investerin gen als uit een oogpunt van een zo ef ficient mogelijk gebruik van de beschik bare intellectuele mankracht. Wat dit laatste betreft mag niet uit het oog worden verloren, dat de wetenschappe lijke staven, nodig voor het onderricht van deze grote toekomstige studenten- generaties, zal moeten worden gevonden ten koste van de voorziening van an dere sectoren van het maatschappelijk leven. Mocht de commissie tot de slotsom komen, dat voor bepaalde opleidingen een nieuwe instelling van hoger onder wijs gecreëerd zou dienen te worden, dan zou de vraag aan de orde komen, welke studierichtingen een zodanige instelling zou dienen te omvatten waar zij geves tigd zou moeten worden. Het behoeft geen betoog, dat in af wachting van het door de commissie uit te brengen advies de aanpassing van de universiteiten cn hogescholen aan haar toekomstige taak geen uit stel zal mogen lijden. De noodzake lijke nieuwbouw cn verbouw moeten reeds thans met kracht ter hand wor den genomen, waarbij de door de in stellingen reeds verstrekte voorlopige gegevens betreffende de aantallen studenten, waarop zy zich in de on derscheidene studierichtingen menen te moeten instellen, als uitgangspunt zullen kunnen dienen. Aan de instel lingen is verzocht op deze basis op hof te Amsterdam, waarin voorging de vlootpredikant ds. J. van de Blink, is gistermiddag het 25-jarig bestaan der stichting „Alle-dag-kerk" gevierd. Deze interkerkelijke stichting werd in 1932 opgericht met het doel ook voor de protestanten de kerk iedere dag enige tijd open te stellen voor meditatie en gebed. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN. De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft gisteravond een openbare zit ting gehouden, waarin verscheidene agendapunten zijn afgedaan. Ds. W. de Graaf rapporteerde over het rapport van deputaten voor juridisch advies aan ge scheurde kerken. Voorts besloot de Sy node de volgende Synode in 1959 to Utrecht bijeen te roepen. Ds. C. M. van der Loo rapporteerde over een schrijven van de Stichting Steun Kerkbouw. De commissie stelde voor de arbeid van deze Stichting op nieuw dringend by de kerken aan te bevelen en hen nogmaals op te wekken deze stichting te helpen bij het bereiken van haar doel: het gemiddelde van f. 1,50 per ziel uit de kerken voor één keer bijeen te brengen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oosterwolde (Geld.) J. Ba'aker te G lessend am. Te Lexmond C. Treure t.e Ederveen. Benoemd tot vicaris te Markelo L. K. Bos vleans te Hardenberg. Bedankt voor Oude- en Nijehorne (toez.) D. H. Scholten te Heerewaarden. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Ede K. G. van Smeden te Utrecht-Noord. Beroepen te Zaandam S. WIJnsma te Broek op Langendijk. BAPTISTEN GEMEENTEN. Aangenomen naar Hoogkerk J. Tromp, kand. te Groningen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Aagtekerke J. B. Bel te Krabbendijke en A. F. Honkoop te Goes, van wie eerstgenoemde werd beroepen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Souburg (2de pred.pl.) H. J. van Duinen te Willemstad. Te Diever C. W. de Vries te Lollum. korte termyn een voorlopig urgentie programma voor nieuw- en verbouw op te stellen, zodat spoedig een voor lopig inzicht in de totaal voor het hoger onderwys vereiste investeringen zal kunnen worden verkregen. Het zou van nut kunnen zijn, indien de com missie bereid zou zijn ook over deze urgentieprogramma's van advies te dienen. BOTERBIESJES met roomboter bereid, van f 0.94 voor f 0.84 per 200 gram j ORANJE KOEKJES van f 0,80 voor f0.70 per 250 gram ENVOOR 3 OKTOBER MARSEPEIN HUTSPOT f 0.65 per 100 gram en 2 en 3 OKTOBER DIVERSE SOORTEN GEBAKJES. Haarlemmerstraat 67 Leiden Breestraat 54 Concertdirectie Johan Koning 1 Stadsgehoorzaal - Maandag 30 september - 8 uur CHOPIN-AVOND van de wereldvermaarde Poolse pianist o.m. Polonaise - Ballade - Sonate m. d. Treurmars. Kaarten: f 1.25 pl. rechten) verkrijgbaar by de firma Bender, Hogewoerd 90 (tel. 20097) en 's avonds |aan de zaal. Chr. Zangver. „EX ANIMO"" WIJDINGSUUR op DINSDAG 1 OKTOBER a s. in de PIETERSKERK 8 uur n.m., ter inleiding van de 3 Octoberviering. Spreker: dr. J. RIEMENS, Zeist, met medewerking van Gemengd en Kinderkoor. Adr. Blankenstein, orgel en mevr. W. E. v. d. Heiden-Brakel, piano. Toegangsbewijzen a 30 cent by SERVAAS' Muziekhan del, Koornbrugsteeg 5 en indien nog beschikbaar op 1 oktober 's avonds 7 uur bij de kosterij van de Pie terskerk. VLEES Hier is de KOUWE HOEK. VLEES Dit koop U nergens! 500 gr. botermalse ROSBIEF f2.20 Beslist vroegtydig bestellen. LAMSVLEES 1.45-1.65-1.95 500 gram dik VET f 0.50 500 gr. KARBONADE 1.89-2.08-2.18 200 gr. GEHAKT 100 gram POELET 100 gr. gek. lever 150 gram rookworst Wy bezorgen gratis door heel de stad. TILBURG - Havenplein 1 100 gram BIEFSTUK (botermals) f0.48 100 gram TARTARE f 0.45 500 gram RIBLAPPEN f 1.98 500 gr. MAG. LAPPEN f 1.98 500 gr. BRAADLAPPEN f2.08 500 gr. BIEFSTUK- LAPPEN f f 2.18 Beperkte voorraad. 500 gr. door. lappen 1.691.59 VAN f 0.89 f 0.98

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5