F I 'ASPRO' Brengt strijd tegen Oostenrijl Nederlandse zege? li. een m .-eti ttrfaïtitfeeft jftf! rrw Oranjeteam is licht favoriet Oostenrijkse ploeg trainde het Olympisch Stadion in C. B. O. Z. acht restitutie van premies ongewenst Voorlopig geen stabiliteit in de kosten Wat kan er gebeuren als Rusland bevrijd wordt van communisme? DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 Morgen gaat het gebeuren Van onze sportredacteur) Zelden heeft een voetbalwedstrijd zo in het middelpunt der belangstel- ling gestaan als de ontmoeting die morgenmiddag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tussen Nederland en Oostenrijk wordt gespeeld. Op de zwarte markt wordt voor een staanplaats grif tachtig gulden neergeteld en zorgzame lieden stuurden de KNVB-secretaris-penningmees ter Lo Brunt - de almachtige van het Bondsbureau - kostbare cadeautjes thuis, om een paar dagen later - zonder succes overigens - langs de neus weg om zo'n fel begeerd toegangsbewijs te vragen. Men kan zich bij dit alles niet aan de indruk onttrekken, dat deze op vallend grote belangstelling voor de ongetwijfeld zeer belangrijke wedstrijd een tikje teveel in de sfeer van een ongezonde sensatielust wordt ge trokken. Het Oostenrijkse elftal is zondagavond ietwat zenuwachtig in Amsterdam gear riveerd. Dienst c.s. toonden zich uiterst verbaasd, dat het Nederlandse publiek na de rel van Wenen, die overigens in Oostenrijkse ogen in totaal geen rel is geweest, nog immer zo geprikkeld is. Maai- goed: er is over het onhebbelijke optreden van de Weense toeschouwers, de onaangename voorvallen in het veld en het volkomen falen van de Duitse arbiter Schmertzer voldoende geschre ven en men mag. indien men het goed meent met het voetbalspel, de hoop uit spreken. dat „Amsterdam" geen herha ling van deze onsmakelijke vertoning zal geven. Intussen hoort men de „man-in-de- straat" met een haast griezelige zelfver zekerdheid beweren, dat Nederland morgenmiddag de wedstrijd gaat win nen. Natuurlijk: nü geniet het Neder lands elftal de steun van een sterk mee levend publiek, dit Oranjeteam - daar kan men staat op maken - is met een sterke wil tot revanche bezield en daar om moet een zege van Wiersma c.s. mo gelijk zijn. Maar om een Nederlandse overwinning als vrijwel vaststaand te beschouwen, die theorie is voor ons ge voel een tikje teveel aan de optimisti sche kant. In mei j.l. stonden in het Prater-stadion twee elftallen tegenover elkaar, die in kracht niet veel verschil den en het ziet er niet naar uit. dat daarin veel wijziging is gekomen. Ook het Oostenrijkse elftal, ook al zal het wellicht met wat angst in het hart de Olympische grasmat betreden, is be zield met de wil-tot-winnen. De op het spel staande belangen - deelneming aan het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal In Zweden - zijn Hoogoven schaaktoernooi Van 9 tot en met 19 januari 1958 zal. in het Kennemertheater te Beverwijk, het 20e Hoogovenschaaktoernooi wor den gehouden. Voor de internationale hoofdgroep zijn uitgenodigd: H. Bouwmeester. J. H. Donner, dr. M. Euwe (allen Nederland), A. Matanovic, B. Milic (beiden Zuid- Slavië). A. O'Kelly de Galway (België), H. Pilnik (Argentinië), Lod. Prins (Ne derland); N. Rossolimo (Frankrijk) en G. Stahlberg (Zweden). Verder zijn o.m. nog geïnviteerd: de Brit Golombek. de Zuid-Slaviër Pirc en de Spanjaard Toran. Leidse Bridgeclub DDS Na de 2e ronde luidt de stand in de clubparencompetitie als volgt: 1. Verboog—Vellenga 112.69%; 2. dames VerboogBrouwer 111.90; 3. Brouwer—Plouvier jr. 111.11; 4. dames Seisvan Alphen 109.52; 5/6. heer mevr. De la Court 105.86; 5/6. dames Visser—v. d. Meer 105.86; 7/8. heer en mevr. Krul 103.97; 7/8. v. d. Meer- Schölvink 103.97; 9. heer en mevr. Lau- tenbach 103.47; 10. mevr. ReekersD. Reekers 103.37; 11/12. heer en mevrouw Brouwer jr. 103.18: 11/12. Van Leeuwen Eyndhoven 103.18; 13. dames Verstraa- tenNagel 102.38; 14. heer en mevrouw Eichhorn 102.18; 15. heer en mevrouw Kuilman 100.79; 16. Parmentierv. d. Voort 100.59; 17. mevr. BeekerBaggen 98.41; 18. heer en mevr. Lancel 96.03; 19. Plouvier sr.Langemeyer 93.75; 20. heer en mevr. v. Feusden 92.85; 21. mevr. Van Zijp—v. Noort 91.27; 22. ds. v. Berge Heneg.Landzaat 90.48: 23. v. Berge Heneg.Rijnbende 89.48; 24. da mes Den HolderSnijders 84.92; 25. dames v. Rooyen—v. d. Valk 82.25. Sportsplinters Voor de eerste divisie van de Engel se league werd gisteren de wedstrijd Aston VillaWolverhampton Wanderers gespeeld. De Wolves wonnen met 23. Het wereldkampioenschap op elek trisch floret voor dames, dat te Parijs is gehouden, is gewonnen door de Rus sin Alexandra Zabelina. Carmen Basilio behaalde maandag avond te New York de wereldtitel mid delgewicht, in een gevecht tegen Sugar Ray Robinson. Carmen Basilio won op punten. Felle boerderijbrand in Doetinchem BEWONERS TERNAUWERNOOD ONTSNAPT In Doetinchem is vannacht een boer derij, bewoond door de gezinnen G. Kel derman en L. Jansen, tot de grond toe afgebrand. De brand is te ongeveer half- twee ontstaan bij de schoorsteen boven het woongedeelte van de landbouwer Jansen. Diens echtgenote, gewekt door het lawaai, ontdekte de brand. Toen stond evenwel het dak al in lichter laaie en vielen brandende sbukken van het slaapkamerplafond. De echtparen Jansen met twee kin deren en Kelderman met een kind konden zich ternauwernood in veilig heid stellen door in nachtgewaad uit het slaapkamerraam naar buiten te sprin gen. Het vuur had zich toen reeds over de volle lengte van de boerderij uitge breid. De brandweer van Doetinchem kon niet voorkomen dat de boerderij geheel uitbrandde Behalve de gehele huisboe del ging een voorraad hooi, stro en landbouwwerktuigen verloren. De boer derij was eigendom van de heer Kelder man. Het vee kon in veiligheid worden gesteld. De ooraaak is nog meé bekend. groot enOostenrijk heeft morgen middag aan een gelijkspel reeds vol doende om zich vrijwel zeker van een „plaatsing" te weten. De mogelijkheid is groot, dat de tac tiek van bondscoach Argauer daarop gericht zal zijn en dat hij zijn team de opdracht zal meegeven sterk verdedi gend te spelen om daarmee de kansen van het Nederlandse „gouden" binnen- trio tot een minimum te beperken. Het is maar een veronderstelling. De heer Argauer doet uiterst geheimzinnig. Hij zal het Oostenrijkse elftal eerst enkele ogenblikken voor de aanvang van de wedstrijd vaststellen. Daarmee poogt hij blijkbaar onzekerheid te zaaien. Hoe het ook zij: men kan op een strijd rekenen tussen twee elftallen die fel belust zijn op een gunstig eindresultaat, waarbij we willen geloven in ons Nederlands elf tal Oude dame streek Abe's kuif over Klokslag half elf gisteravond moesten Abe Lenstra, Kees Kuys, Jan Klaassens en Roel Wiersma de kaarten opbergen en Piet van der Ku.vl, Eddy Pieters Graafland, Bart Carlier en Frans de Munck de bll- jartkeus aan de kant zetten, omdat het klokje van gehoorzaamheid had geslagen. Elek Schwarz had als een (goed moedige) cerberus aan de kant zit ten wachten tot het afgesproken uur genaderd was en maakte toen met een kwinkslag een eind aan de activiteiten. De spelers en reserves van het Nederlands elftal hadden in goede welstand in een der hoofdstedelijke hotels hun intrek genomen. Zoge naamd moest deze verblijfplaats ge heim blijven waarschijnlijk om kaartjesjagers te weren maar het „top secret" was opgeheven toen de bekende gezichten na het diner in de druk bezochte biljartzaal ver schenen om de enkele uren tot bed tijd te verdrijven. Tijdens de maaltijd al trouwens waren de oranjemannen niet onop gemerkt gebleven. Een vriendelijke oude dame bleef in het voorbijgaan even staan om Abe over de kuif te strijken als wilde zij hem daarmee bezweren om woensdag nog betet dan best te spelen. Vandaag zullen de Nederlanders op hun beurt in het Olympisch Sta dion trainen. „Zeer licht en alleen maar bedoeld nm de spieren wat los te maken", aldus Schwartz. apn mi MMP [jlUVli UèièÉw Welke moeder Icon het zich veroorloven ziek te zijn? Dooroff» bij opkomende hoofdpijn, verkoudheid etc., of wanneer U zich niet prettig voelt onmiddellijk 2 'ASPRO's en U blijft fit en op de been 'ASPRO' helpt direct en is onschadelijk voor de maag Oók voor kinderen. (Voor r») hen max één tablet per keer) ln elk huis hoort 'ASPRO' thuis I Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft gisteren in de namiddag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam onder lei ding van trainer Moltzer geoefend. Erg serieus ging het niet toe, ten minste niet wat de veldspelers betreft. Het was meer een losmaken van de spieren door middel van rondjes lopen en gymnastische oefeningen, gevolgd door een schooljongensachtig „onderling partijtje". Bij elkaar was men ongeveer een uur bezig. Maar na afloop nam Moltzer nog eens apart de beide keepers Schmied en Zeman onderhanden en toen ging het van dik hout zaagt men planken. Zo op het oog leek Zeman in betere conditie dan Schmied en waarschijnlijk zal het aanwijzen van de doelman voor Jozeph Argauer de moeilijkste taak zijn. Alle pogingen om hem enig nieuws over de samenstelling van de ploeg te ont futselen bleven stranden op het reeds bekende antwoord:,, Wacht U maar tot vlak voor de wedstrijd". De Oostenrijkers waren bijzonder goed te spreken over de toestand van het veld, dat ondanks de vele regen van de laatste weken werkelijk in voortref felijke staat is. De belangstelling voor de training van de Oostenrijkers was bijzonder groot, vooral van Nederlandse zijde. Onder de „spionnen", die overigens in het Oosten rijkse kamp met veel hartelykheid wer den ontvangen, waren de bondsbestuur- ders Steinvoorte en Nijs en Elek Schwarz, de trainer van het Nederlandse elftal. Voor het eerst bij een interlandwed strijd zal woensdag rondom het veld Hel Oostenrijks elftal heeft gister middag in het Olympisch Stadion de spieren vast wat losgemaakt. Op de foto ziet men rechts Robert Dienst. een aparte afzetting komen door mid del van hekken, die midden op de sintelbaan geplaatst worden. Alle on deugende speculaties over dit hekwerk werden de bodem ingeslagen door de mededeling van Chris Berger: „Wij waren het al lang van plan teneinde trainers, coaches e.d. van het veld weg te houden. Toevallig zijn de hekken echter nu pas klaar gekomen". Het tandartsenconflict De openingsrede van de vandaag in Utrecht gehouden algemene vergadering van de Centrale Bond van onderling beheerde Ziekenfondsen (CBOZ) werd wegens ziekte van de voorzitter de heer C. J. van Lienden voorgelezen door de heer G. J. Jansonius. Hierin werd o.m. het tandartsenccnflict besproken, dat vijf maanden heeft geduurd en waar over men de uitspraak van de commissie van bindend advies afwacht. De voorzitter zet uitvoerig uiteen dat het conflict vermeden had kunnen worden. Om moeilijkheden als bij de tandartsen zijn ontstaan te voorkomen, en het thans geldende ziekenfonds systeem te handhaven, lijkt het de voor zitter noodzakelijk dat de Ziekenfond sen zowel als de organisaties van mede werkers zich bereid verklaren in de overeenkomsten op te nemen dat even tuele geschillen aan arbitrage zullen worden onderworpen. Bjj de. Ziekenfondsraad is op het ogenblik de vraag in studie, of het mogelijk is restitutie te verlenen op de door de tandartsen in de conflictperiode afgegeven kwitanties voor verleende hulp. Ook het bestuur van de CBOZ heeft zich uitvoerig met deze kwestie bezig gehouden. Zoals de zaken thans I staan is volgens het Ziekenfondsbesluit geen restitutie mogelijk. Restitutie van de premie is echter ln beginsel wel mogelijk, doch men stuit op de volgende drie vragen: a. er komt beslist een zekere „inhaalvraag" en het is dus vrijwel ondoenlijk te bepalen hoeveel premie zal moeten worden terugbetaald; b. voor de verplichte ver zekering is terugbetaling praktisch on doenlijk; c. heeft het zin eind 1957 een heleboel administratieve rompslomp te maken om een stukje vrijwillige ver zekeringspremie terug te betalen, terwijl begin 1958 een premieverhoging noodza kelijk zal zijn. Het bondsbesluur acht het daarom gewenst om praktische redenen niet tot premierestitutie over te gaan. De „be spaarde" gelden komen straks automa tisch aan de verzekerden ten goede. In het vervolg van zijn rede merkt de heer van Lienden o.a. op, dat niet waar schijnlijk spoedig enige stabiliteit zal in treden in de belangrijk stijgende kosten van de geneeskundige verzorging der laatste jaren. Op korte termijn zal nader overleg worden gepleegd over de wijze waarop de kwestie van langdurige verpleging van poliopatienten en chronische zieken, revalidatie, verpleging van geesteszie ken e.d. ter hand kan worden genomen. Er is naar het gevoel van de heer van Lienden op dit terrein nog zeer veel werk te doen. Hij betreurt het, dat het niet mogelijk is gebleken in G.O.Z.-verband plannen te verwezenlijken voor één verzekering tegen langdurige verpleging. Opening Velser tunnel niet op de televisie De directe reportage van de opening van de Velser tunnel, die de Nderlandse Televisie Stichting 'zou verzorgen op zaterdag a.s. komt te vervallen. Men is bij de voorbereiding van deze uitzending gestuit op enkele onverwachte proble men, die gezien de beperkingen die de NTS Zich op alle gebieden moet ge troosten, niet opgelost zouden kunnen worden zonder de verantwoorde afwer king van een aantal andere uitzendin gen ernstig in gevaar te brengen. Het NTS-journaal zal 's avonds naar de NTS mededeelt, op normale wijze aandacht aan dit evenement schenken. In Emmen geen verhoging van topsalarissen (Speciale berichtgeving) Na een langdurige discussie over het voorstel tot verhoging van de salarissen van het hogere gemeentepersoneel, zo als in een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken wordt gesugge reerd. heeft de gemeenteraad van Em men besloten niet tot verhoging over te g^an. Slechts een kleine minderheid stemde voor het voorstel. De raad was van oordeel dat een verhoging van de topsalarissen in een tijd van bezuiniging onverantwoord is. te meer daar de la gere gemeente-amlbtenaren niet op een verhoging mogen rekenen. Bij moeder op de fiefs Vierjarig meisje overreden Gistermiddag omstreeks half drie is de 4-jarige Remeltine van Solingen in de Sumatrastraat te Den Haag om het leven gekomen, toen zjj werd over reden door een vrachtauto met op legger. Het meisje zat achterop de fiets bij haar moeder; voor op de fiets zat haar driejarig broertje. Toen uit tegenover gestelde richting in de Sumatrastraat de vrachtauto naderde en de fiets pas seerde, kwam de wielrydster door on bekende oorzaak te vallen en raakte het meisje onder de auto. Mevrouw Van So lingen kreeg een zenuwschok en is in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. Haar zoontje kreeg een hoofdwond. VERGADERING PARTIJRAAD V.V.D. Zaterdag as .zal de partijraad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie te Amsterdam in besloten vergadering bijeenkomen, ter bespreking van de po litieke toestand. 70 JAAR KON. BOND VAN ZANG EN ORATORIUMVERENIGINGEN Op 11 en 12 oktober a s. zal te Rot terdam het feit worden herdacht, dat 70 jaar geleden de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumveremgingen in Ne derland te Haarlem werd opgericht, in hoofdzaak beogende de muziekbiblio theek van de aangesloten koren voor elkaar open te stellen. In die jaren werd een muziekbibliotheek gesticht., waarvan de huidige catalogus een lijvig boekdeel is geworden. Op vrijdag 11 oktober a-s. wordt in de Rivièrahal te Rotterdam een feestcon eert gegeven met het optreden van vrou wen-, mannen- en gemengde koren. Om. zal Grieg's opera „Olav Trygva- son" voor koor en solisten en met bege leiding van de Zuider Orkest Vereni ging onder leiding van Nico Ringels ten gehore worden gebracht Op zaterdag 12 oktober zal in het Grootihandelsgebouw de feestvergade- ring zijn Vooraf wforden de afgevaardig den uit het land door het gemeentebe stuur van Rotterdam officieel ten stad- huize ontvangen, 's Middags om drie uur begint, eveneens in het Groothan delsgebouw. de receptie. CANISIUS-COLLEGE TE NIJMEGEN WEGENS A-GRIEP GESLOTEN Omdat vel studenten van het Cani- sius-oollege der Paters Jezuiëten te Nij megen door A-griep zijn aangetast, is d'it college gisteren tot en met 30 sep tember gesloten. Het college heeft on geveer 700 interne en een kleine dui- ■end externe studenten. Vraag op congres van emigranten Structuur van het Westen kan niet zo maar naar 't Oosten tvorden gebracht De economische en sociale structuur van de Westelijke landen kan niet kunst matig worden overgebracht naar de communistische landen, als deze landen het communistische juk eenmaal hebben afgeworpen. De scheidslijn tussen Oost en West kan slechts langzamerhand doorbroken worden, aldus verklaarde dezer dagen Stolypine. de zoon van de voormalige voorzitter van de Doema - het par lement. dat voor de eerste wereldoorlog ln Rusland bestond - toen hij een rede hield over ..De buitenlandse politiek van het vrije Rusland". Deze rede werd uit gesproken op een congres, dat door de organisatie van Russische emigranten. NTS, te Frankfort in West-Duitsland werd gehouden en dat als motto droeg: „Wat kan er gebeuren als Rusland bevrijd zou worden van het communisme?". Stolypine zei, dat de buitenlandse politiek van een vrij Rusland er vooral op gericht moet zijn de „psychologische barrière" tussen de vrije landen en Rusland op te heffen. Haagse Academie van Beeldende Kunsten kreeg het predicaat „Koninklijke"' Feestelijke viering 275-jarig bestaan (Van onze Haagse redactie) De Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage Is van gisteren af gerechtigd het predicaat „Koninklijke" te voeren. Dit deelde zoals in een gedeelte van onze oplage van gisteren gemeld de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, mede, tijdens de officiële bijeen komst in de Rolzaal van het Haagse Binnenhof, waar de viering van het 275- jarig bestaan van de Academie plechtig werd ingezet. De Commissaris las het desbetreffende K. B. voor en prees zich gelukkig vervolgens de eerste te kunnen zijn om het bestuur en de directie van de Academie met deze hoge onder scheiding geluk te kunnen wensen. De minister van O.. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, schetste in zijn rede in grote lijnen de ontwikkeling van de Academie en gaf enkele aspecten aan, die voor de toekomst van veel belang zullen zijn. Het kunstnijverheidsonder wijs bijv. achtte de minister belangrijk in het kader van de toenemende indus trialisatie van ons land. „Wil Nederland zijn concurrentiepositie kunnen hand haven, dan zullen de artikelen, die wij op de wereldmarkt brengen, niet alleen ln kwaliteit, maar ook in vormgeving aan de hoogste eisen moeten voldoen". Met betrekking tot de opleiding van tekenleraren merkte de mnïister op, dat de tekenleraar zijn leerlingen zal moe ten stimuleren en activeren om zich op welke expressieve wijze dan ook te uiten. De minister vroeg zich af of het met het oog op het aantal van hen, die niet in staat blijken te zijn zich als vrij kunstenaar te handhaven, geen aan beveling zou verdienen het onderwijs in het vrije schilderen, het beeldhouwen en de grafiek zodanig in te richten, dat daarbij ook kennis kan worden genomen van enkele facetten van de toegepaste kunsten, waardoor de mogelijkheden om door arbeid in een verwant kunstnij- verheidsberoep in het levensonderhoud te voorzien, zullen worden verruimd. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, prees zich gelukkig, dat Den Haag nu naast het Koninklijk Conservatorium voor Muziek ook een Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten bezit, waarvan de glorie immers ook afstraalt op de stad. De heren H. J. M. Basart en J. J. Beljon, resp. voorzitter van de Vereni ging van Middelbare Kunt- en Kunst nijverheidsscholen en directeur van de academie, schetsten de wensen en ver langens, die er t.a.v. deze vorm van on derwijs in de desbetreffende kringen leven De heer G. Westerhout, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Aca demie, besloot de plechtige bijeenkomst door het uitreiken van z.g. „pictura- beeldjes", ordeteken van de kunstschil- dersconfrene „Pictura", die in 1682 de Haagse Tekenacademie oprichtte, aan een aantal industriëlen, die in him be drijf de beginselen van de Academie, namelijk dat functie en vorm in het industrieel produkt gelukkig samen be horen te gaan, blijken te onderschrijven. Verkeerde uitwerking van de radio- uitzendingen Die psychologische barrière, aldus ging StolvpiiTe verder, wordt ook en vooral in stand gehouden door de radio-uitzen dingen van de Westelijke landen naar de volkeren achter het ijzeren gordijn, waarbij voortdurend de nadruk wordt gelegd op de voordelen, die de Westelij ke materiële beschaving en levenswijze bieden ten opzichte van de materiële omstandigheden in de Sovjet-Unie. Op deze wijze krijgt het Russische volk op dit gebied een minderwaardigheidscom plex. aldus meende Stolypine. Hy vestigde er voorts de aandacht op dat in de jaren 1945-1947 miljoenen Russen gedwongen werden naar de Sov jet -Unie terug te keren. Deze deportatie was een uitvloeisel van het verdrag van Jalta. Bij het sluiten van dit verdrag maakten de vertegenwoordigers van de de V.S. en Groot-Brittannië met één pennestreek een einde aan de illusies van miljoenen Russen, die zich tijdens de laatste oorlog buiten de grenzen van de Sovjet-Unie bevonden. De Russen achten dit verdrag een schending van het internationale recht en de toekom stige Russische regering zal er dan ook voor vechten, dat er nieuwe principes in het internationale recht worden inge voerd. waardoor het de regeringen niet meer mogelijk zal zijn, buiten de be trokken volkeren om. over het lot van deze volkeren te beslissen, aldus Stoly pine. Hij merkte op. dat de volkeren - bijv. de Balten. Es ten en Letten - die door het communistische, Russische bewind gedeporteerd zijn, vrij zullen moeten zijn in hun keuze om al dan niet naar hun land van oorsprong terug te keren. Pas na hun terugkeer zal er door mid del van een volksstemming onder inter nationaal toezicht over hun lot moeten worden beslist. Volgens Stolypine zullen zowel de schulden van de Russische regering van vóór oktober 1917 als die van het hui dige communistische bewind als basis moeten dienen voor een herziening en regeling van de internationale financiële verplichtingen van het toekomstige Rusland. Het nieuwe Rusland zal in geval van juridische geschillen met andere mo gendheden. de besluiten van het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag er kennen. De heer Maramis weer in ons land Op de goede weg „Het Indonesische volk voelt, dat het op de goede weg is. De herstelde samenwerking tussen president Soe- karno en dr. Hatta wordt gezien als een sleutel tot de oplossing van de moeilijkheden". Dit zeide gisteravond de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer M. Maramis, bjj zijn terugkeer uit Djakarta op Schiphol. Zijn bezoek aan Djakarta, voor het voeren van routinebesprekin gen met zijn regering, zoals hij zeide, is samengevallen met de nationale confe rentie in de Indonesische hoofdstad. „Ik zou het ook negatief kunnen stellen: de mensen die geloofd hebben, dat Indone- sië op de weg naar disintegratie was. zijn teleurgesteld." voegde hij hieraan toe. „Zij zyn toch uitstekend?", zeide de heer Maramis in antwoord op een vraag, of de normalisatie van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië tijdens zyn besprekingen in Djakarta ter sprake is gekomen. „Indonesië hecht waarde aan normale betrekkingen met elk land" zeide hy slechts op verdere vragen. De heer Maramis werd bij zjjn aankomst op Schiphol begroet door vele stafleden van de Indonesische vertegenwoordiging in ons land. Nederlandse kustvaarder op de Elbe aangevaren De Groninger kustvaarder „Marie Sophie" is 's avonds op de Elbe in de duisternis en bij regenval in aanvaring gekomen met een ongeveer 5000 ton me tend schip. De kustvaarder werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Inmiddels is de „Marie Sophie" naar Hamburg ge sleept. Kapitein is de heer J. Dijkstra uit Groningen. Aan boord bevonden zich negen personen, nl. de bemanning en de dienst heeft de kapitein zijn schip niet vrouw van de kaïpiitein, Bij de aanva- j op een veilige afstand van de cycloon ring werd de kok de 60-jarige A H kunnen houden. Wat hiervan de oor- „Pamir" geraakte in tropische cycloon Een weerkundige medewerker schrijft ons: Wie de wereldkaart bekijkt, zal zich er wellicht over verwonderen, dat de „Pa mir", komende van Zuid-Amerika, zich zo ver westelijk van de Azoren bevond, toen het schip in de greep van een tro pische cycloon kwam. De reden is, dat de zeilroute van Zuid- Amerika naar het Kanaal van ongeveer midden tussen Zuid-Amerika en Afrika naar het nnw loopt en dan op 35° nb en 39° wl een wijde boog westelijk om de Azoren beschrijft. Op deze aloude route kunnen de zeilschepen op het eer ste gedeelte gebruik maken van de noordoost passaat, die men op de direc te route als overheersende wind steeds tegen zou hebben. Het tweede gedeelte van de zeilroute, dus na de ombuiging, ligt in het gebied, waar doorgaans winden waaien met een westelijke component. Op het weerkaart)e van het KNMI van vrijdagmiddag te 1 uur bevindt zich de tropische cycloon, die de „Pamir" noodlottig is geworden, juist op de rand van de kaart op ongeveer 34° nb en 51° wl. Wanneer de „Pamir" zich op de voor de maand september geldende zeilroute bevond, moet ze zich op dat tijdstip nog geheel buiten het cirkelvormige storm- veld van de cycloon bevonden hebben. In sommige (Amerikaanse) berichten wordt van een „orkaan" gesproken. Juister is de benaming cycloon, daar ..orkaan' alleen een aanduiding is van de kracht van de wind, terwijl de term „cycloon" aangeeft, dat het een vrijwel cirkelvormig stormveld betreft» dat meestal geen grotere middellijn heeft dan 1000 km. De windsnelheden lopen in een cycloon steeds tot orkaankracht op. zodat de aanduiding „orkaan" over bodig is. Neemt de windsnelheid af en heeft de cycloon dus zijn eigenlijke ka rakter verloren, dan spreekt men van een oude' cycloon. Wij moeten wel aannemen, dat de ka pitein de dreigende aanwezigheid van cie cycloon bekend was. Diverse radio stations geven enkele malen per dag een overvloed van gegevens, waarmede aan boord van schepen weerkaartjes kunnen worden getekend. Bovendien ge ven speciale berichten reeksen punten aan. waarmede in korte tijd de ligging van de isobaren op een kaart kunnen worden ingetekend. Bovendien is ons bekend, dat bij vorige tochten van de ..Pamir" het weerkundig bureau te Hamburg aan zijn per radio verspreide overzichten speciale weersverwachtingen voor de „Pamir" toevoegde. Hoe het ook zij. ondanks de tegen woordige intensieve weerberichten - Krop. uit Amsterdam, gewond. Hy is naar een ziekenhuis in Hamburg over gebracht. zaak was, zal wellicht altijd een raadsel blijven. d. HETDEN

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7