Mail, vrouw en twee kinderen door koolmonoxyde-vergiftiging gedood SPRINGBOK moscatel Veel succes voor tulpenkoningin Bakker draaide gaskraan dicht en liep weer weg Familietragedie Rijkspolitie krijgt moderner bewapening en wagenpark 96«te Jaargang Dinsdag 24 september 1957 Derde blad no. 29248 Overal ter wereld schrijven specialisten Stilbépan haartonicum voor, omdat het een vaststaand feit is. dat mets zó daad» werkelijk haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing bestrijdt! Stilbépan is geen gewoon haargroeimiddel. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking Koop vandaag nog een fles! Tien dagen van onafgebroken stortregens hebben in India ernstige overstromingen veroorzaakt in de landerijen, ongeveer 100 km ten oosten van Delhi. Op deze foto zien n>e een familie, die niet de weinige bezittingen en het voedsel, dat zij heeft kunnen redden, naar de betrekkelijke vei ligheid van een opgehoogde spoor dijk is gevlucht. Verkeersverbeterinq primair voor noordelijke provincies Aan het slot van de eerste dag van het oriëntatiebezoek van de Kamerle den aan de drie noordelijke provincies werd het gezelschap naar Groningen gereden, waar in hotel „De Doelen" het diner werd gebruikt. De voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten van Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan heeft in een inleiding de me ning van de noordelijke colleges van G. S. vertolkt over enkele nationale en noordelijke ruimtelijke problemen. Hij betoogde, dat maatregelen op verkeersgebied voor het noordelijk landsdeel van primaire betekenis zijn. De wegenaanleg loopt niet bevredi gend. De verkeersstroom blijft toene men, niet alleen in Randstad Holland, maar in heel Nederland. Spreker pleitte voor flinke verkcersverbete- ringen tussen cetnra en kernen buiten de Randstad. Voorts belichtte spreker de goede vor deringen. welke in de woningbouw zijn gemaakt, al dreigen nu helaas de in vesteringsbeperkingen roet in het eten te gooien. Ook vroeg mr. Linthorst Ho- man het noorden bij het verwerken van de toeristenstroom naar ons land ge heel in te schakelen. Er liggen, aldus besloot spreker, in het noorden grote taken. De colleges van GS. vertrouwen tot een harmonische oplossing te kun nen komen, mits men de nodige bedra gen durft te investeren Investeringen, die zowel nationaal als gewestelijk ge zien hun rente ten volle zullen opbren gen. BETALING PER GIRO t Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor 1 hun abonnement gedurende 4e 1 kwartaal van dit jaar zo mogelijk i vóór 1 oktober a.s. aan ons over te i maken. i Onze MAANDABONNEES die per i giro betalen (f2.55) verzoeken wij i ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld uiterlijk op de eerste van de betref fende maand te voldoen. DIRECTIE i LEIDSCH DAGBLAD 1 Indonesië heeft kritiek op Molakka Het feit dat Malakka zich van stemming heeft onthouden na. de de batten in de algemene vertedering van de V.N. over het al dan niet op nemen van het vraagstuk Ni-uw- Guinea op de agenda, heeft de Indo nesische hoofdstad duidelijk geschokt. Officiële woordvoerders hebben zich van commentaar onthouden, doch zowel de rechtse als de linkse dagbladen heb ben vandaag in hoofdartikelen uiting gegeven aan spijt, verwondering en zelfs verontwaardiging daarover. Intussen heeft het Indonesische Par lement bij acclamatie een resolutie aan genomen. waarin de hoop wordt uitge sproken. dat alle Parlementen ter we reld er bij hun regeringen op zullen aandringen om de aanspraken van Indonesië op Westelijk Ntouw-Guinea te steunen. een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken IMP. OUD HAARLEM NIEUWE UITGAVEN „Dit is Joegoslavië" Contact -Foto - Pocket), foto's van Cas Oortih'uys en tekst van A. den Doolaard. Limburg (Contact-Rels-Pooket)door Evert Zandstra Foto's van Oas OorMiuys. Uitg.: Contact. Amsterdam. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEDOKEN Wily, dr van H. van Rhljn en C. Kla- verwijden; Yvonne Charlotte, dr van A. R. Frees en C. H. Lardee; Rudolf Anton, zin van J. C. Hellebrand en P. van den Hoek; Caroline Henrlëtte, dr van W. Soheffer ea. G. Sohneitiier; Nicole Dorothée Catharine dr van J. van de Poel en C. M. Voliebregt, Akela. dr van P. van der Burg en P. Framok; MartLn Ediuard, zn van H. Had- ders en H. J. van Voorthuijsen: Paulus Wilhelmus, zn van W. T. F. Janssen en M H. Waardeloo; Marco, zn van G. F. La- feber en N. Lu bach; Comelis Fioris, zn van C. van Duljvenbode en M. Groen; Alfred, zn van H. W. de Soete en J. M. v. d. Hart; Adam Martdnus Johannes, zn van J. A. Staats en P. A. Waterreus, Jan Hen drik. zn van H. H. Oppelaar en J. M. Spelt; Mattheus Comelis, zn van M. G. C. van Vuuren en J. J. van der Meer; Willem Frederick, zn van J. Arnoldais en C. M. Mulder; Johanna Petronella, dr van P. F. H de Rooe en W. J. Bodrij; Jamtiene Cornelia, dr van P. F. H. de Roos en W. J. Bodrij; Roberto, zn van R. G. Metzelaar en T. H. M. van U ff el en; August Hendrik Maria, zn van L. de Vreede en J. M. Gijs man; Comelis, zan van C. Kulk en K. van Duijn; Abraham, zn van J. Bavelaar en M. Fasel; Nicolaas Marinus, zn van N. Lie- bert en L. E. Slrag; Frederlk, zn van F. van Vldet en P. W. Pardon; Gerarda Jo hanna, dr van C. Serider en J. P. van Mook; Monique Antionette, dr van Y. A. D. Hohberger en E. A. Huijgens; Cornelia dr van H. J. J. van der Veen en C. Rast. GETROUWD J. S. Borst en J. G. van Polamen; C. J. van Hartevelt en J. van der Werf; P. Eulthuis en M. Brosius: R. Wln-ter en te C. de Graaf OVERLEDEN D. Teijn, 77 Jaar. man; N. Ammerlaan, 67 Jaar, man; W. H. Dieben. 71 Jaar. mam- S. van Kins. 85 Jaar, man; O. L. M. van Vliet. 6 maanden, dochter; K. M. Schip per, 7Ó Jaar. vrouw; J. Tennissen, 64 Jaar, echtgenote van A. van den Hoek. Gussie de Zoete gaat 12 steden bezoeken Het politionele onderzoek naar de juiste toedracht van het verschrikkelijke drama, dat zich dezer dagen In een zomerhuisje gelegen achter het pand no. 4 aan de Jan van Henegouwenweg te Noordwjjk aan Zee. heeft afgespeeld is nog steeds In volle gang. Uit de sectie, die dr. J. P. L. Hulst uit Leiden gistermid dag op de stoffelijke overschotten van het jonge echtpaar en de twee kinderen heeft verricht, is komen vast te staan, dat koolmonoxyde-vergiftiging de doodsoorzaak was. Het koolmonoxyde was van gas afkomstig. „Iemand moet de gaskraan half geopend hebben," aldus de hoofdinspecteur van politie te Noord- wfjk, de heer A. N. Merkelbach, „en we moeten nu nog uitzoeken wie dat ge weest Is". Het feit, dat de politie gistermorgen de gaskraan dicht heeft aangetroffen, behoeft thans geen bevreemding meer te wekken. Gisteren immers heeft een bakker uit de badplaats, die zich 's middags bij de Noordwijkse recherche meldde, verklaard de gaskraan, die hij zaterdagmiddag omstreeks vier uur, op welke tijdstip hij by het gezin brood Jongen vermoord omdat hij uit een andere wijk kwam William Green, een 15-jarige neger uit New York heeft zondag een andere negerjongen, die 14 jaar oud was, met messteken gedood omdat laatstgenoem de niet in dezelfde wijk woonde als hij Green ontmoette het slachtoffer op een trap van een huis in Manhattan. „Waar kom je vandaan?" vroeg Green. „Van Brooklyn", luidde het antwoord. Green bracht de jongen uit Brooklyn toen onmiddellijk verscheidene steken met een lang mes toe. Rechter Solomon, voor wie Green geleid werd, verklaarde, dat de golf van Jeugdmisdaad niet beter bestreden kan worden dan door het instellen van een avondklok voor de hele New Yorkse jeugd beneden de negentien jaar van half elf 'savonds af. Green beging de misdaad omstreeks half twaalf 's avonds. Bezoeken uit Suriname en de Nederlandse Antillen Het ligt in de bedoeling in 1958 een delegatie uit de Staten van Suriname en een uit de Nederlandse Antillen voor een bezoek aan ons land uit te nodigen. Aangezien het programma hiervoor nog niet is vastgesteld, kunnen de hier aan verbonden kosten nog niet worden bepaald. Voorlopig is hiervoor f. 50.000 uitgetrokken op de begroting voor 1958 van hoge colleges van Staat en Kabinet der Koningin. Voor het volgend jaar worden de uitgaven op de gewone dienst geschat op f. 7.650.800, hetgeen dus f. 675.400 meer is dan voor 1957 was uit getrokken. Onderzeeërs Walrus en Zeeleeuw 21 oktober naar de West In aansluiting op een enige maanden geleden gepubliceerd bericht vernemen wij dat de onderzeeboten Hr. Ms. ..Wal rus" en Hr. Ms. „Zeeleeuw" op 21 okto ber naar de West zullen vertrekken en dat van 18 november af zwaartekracht metingen aan boord van Hr. Ms. „Wal rus" zullen worden gedaan. Zoals toen tertijd werd medegedeeld, bestond het plan dat in de tweede helft van oktober de bovengenoemde onderzeeboten van de Koninklijke Marine een oefentocht van vier maanden naar West-Indië zou den gaan maken. De Koninklijke Ma rine bleek zo welwillend het vaarplan aldus in te richten dat aan boord van Hr. Ms. „Walrus" zwaartekrachtmetin gen zouden kunnen worden verricht in de gebieden ten oosten en ten westen van het Panamakanaal. Deze metingen, die onder auspiciën staan van de „Rijks commissie voor Geodesie", zullen wor den uitgevoerd door ir. G. Bakker en ir. L. Otto. De eerstgenoemde, een geodetisch in genieur, is wetenschappelijk ambtenaar aan de Technische Hogeschool te Delft en de tweede, een natuurkundig inge nieur. is wetenschappelijk ambtenaar aan het Koninklijk Nederlands Meteo rologisch Instituut te De Bilt, Voor de aanschaf van enkele bij deze metingen benodigde apparaten, o.a. een kwartsklok, heeft de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver - Wetenschappelijk Onderzoek de „Rijkscommissie voor Geodesie" een subsidie .verleend. wilde bezorgen, dicht gedraaid <te heb ben. Hij rook nl. een sterke gaslucht. Nog niet geheel duidelijk is de vraag waarom de man toen geen nader onder- zoek heeft ingesteld. De politie zal nog getje van 5 jaar. In dit zomerhuisje in Noordwijk- aan Zee heeft de politie gisteren de lugubere vondst gedaan: alle vier de leden van het gezin, dat hier woonde, werden levenloos aange troffen. vele personen moeten verhoren tenein de de oorzaak van het drama te kunnen opsporen. Op grond van de verhoudingen in het gezin acht de politie de mogelijk heid van een familiedrama niet uitge sloten. Een kennis van het om het leven gekomen gezin, een pianist, trof het echtpaar en de kinderen in de nacht van zondag op maandag levenloos op de zolderverdieping van het huisje op bed aan. Hij liep het huis binnen nadat hij van de straat af licht had zien branden. Zoals reeds eerder gemeld bestond het gezin Lekkerkerker uit vader en moeder, een meisje van 15 maanden en een jon- Minister Samkcdden kondigt aan: Streven naar een verhoogde beveiliging (Van onze Haagse redactie) De thans in gebruik zijnde mitraileurs en stenguns bij het Korps Rijkspolitie zullen gaan verdwijnen en geleidelijk door nieuwe automatische snelvuurwapenen worden vervangen, zo kondigt de minister van Justitie prof. I. Samkalden in zijn begroting aan. Meer veranderingen komen er bij de Rijkspolitie: het wagenpark zal met nieuw motormaterieel worden uitgebreid ter bestrijding van de verkeers onveiligheid en met het oog op een snelle en doelmatige berichtgeving bjj het opsporen van strafbare feiten en voortvluchtigen zal het politie-telexnet enige wijzigingen ondergaan. Wat betreft het gevangeniswezen deelt de minister mede. dat in verband met de geringe bouwcapaciteit, de oude ge stichten nog lange tijd in gebruik moe ten blijven. Hierdoor zullen in de be staande gevangenissen de wijzigingen in bouw. inrichting en ligging worden aan gebracht om het verblijf aan te passen aan het thans geldende penitentiaire stelsel. Aangezien het op niet al te lange ter mijn in de bedoeling ligt een selectie inrichting te openen voor veroordeelden tot gevangenisstraf, zal een zekere ver fijning van de selectie kunnen worden verkregen. Het stijgend aantal ontvluchtingen van de laatste tijd wijdt de minister aan de omstandigheid, dat de gestichts gebouwen aanvankelijk waren bestemd voor een strikt cellulair stelsel en dat de beveiliging van deze gebouwen niet was berekend op de huidige peniten tiaire regiems. Er zal echter naar wor den gestreefd in het komende jaar tot verhoogde beveiliging te geraken. Hier toe wordt thans een diepgaand onder zoek ingesteld. Het drama in Noordtvijk aan Zee Athene wil niet praten met de zenders van saboteurs Griekenland heeft thans officieel het Roemeense voorstel tot een conferentie van de premiers van de zes Balkanlan- den „voorlopig" van de hand gewezen. Met het. oog op de hangende problemen tussen Griekenland en andere Balkan- landen. zegt premier Karamanlis, ge looft Griekenland niet dat zijn aanwe zigheid van nut kan zijn op een confe rentie die ten doel heeft betrekkingen „in organische en permanente vorm" te vestigen. Karamanlis zegt in zijn antwoord aan I Roemenië, dat zijn land eerst zijn ge schillen met de naburige Balkanstaten wil regelen om daardoor de spanning op de Balkan weg te nemen. De pogingen van Griekenland om dit !e bereiken hebben echter nooit weerklank bij de Balkanstaten gevonden. Integendeel, sommige dezer staten hadden nooit op gehouden spionnen en saboteurs naar Griekenland te zenden, aldus de minis ter. Geen vraag meer „ASTOR" BRACHT UITKOMST „Astor", een politiehond te Rotterdam, heeft uitkomst gebracht in een geschil, waarbij het ging om de vraag wie de eigenaar van een bankbiljet van f25. was. In een winkel, ergens in Crooswijk, werd op de vloer een bankje van f 25. gevonden. Een mevrouw beweerde, dat het van haar was en stak het in haar tas. maar een achtjarig meisje zei hui lend het verloren te hebben. Zij haalde haar moeder, die op haar beurt weer vertelde haar dochtertje op stap te heb ben gestuurd om het biljet te wisselen. Men kon er niet uitkomen en de po litie werd erbij gehaald. Maar die kon ook niet ruiken van wie het geld was. Gelukkig had „Astor" een betere neus en blaffend rende het dier op de moe der af. Toen was de vraag geen vraag meer! Hongaarse minister vreest studentendemonstratie De Hongaarse minister van Staat, Marosan, heeft maandag in de techni sche hogeschool van Boedapest tot stu denten gezegd, dat hij op 23 oktober, de eerste verjaardag van het uitbreken van de Hongaarse opstand, persoonlijk zal komen kijken of de studenten op die dag in de hogeschool aanwezig zijn. Op 23 oktober zal normaal onderwijs wor den gegeven en de studenten moeten op hun plaatsen zijn in de universiteiten. Indien er op 23 oktober studenten zonder deugdelijke reden niet op de universiteit, aanwezig zijn. zullen de wegblijvers de waarschuwing krijgen, dat er nog 15.000 jonge Hongaren graag aan een üuniversiteit. willen studeren, maar dat er voor dezen geen plaats is. Advertentie (Van onze correspondent te Washington) Eerljjk gezegd hield ik mijn hart vast toen ik vernam dat er een Nederlandse tulpen-koningin in Volendams kostuum naar Washington zou komen, die aan de pers zou worden voorgesteld door nie mand minder dan de Nederlandse am- basadeur. Plichtsgetrouw ging ik erheen en verscheidene andere journalisten zul len wel niet enthousiaster zyn geweest dan ik. We hebben ons dubbel en dwars ver gist! Deze Gussie de Zoete bleek name lijk helemaal geen dom schaap, maar een heel aardig en heel natuurlijk jong meisje. Een allerliefste vertegenwoordig ster van haar land, wars van alle aan stellerij, ontwapenend eerlijk en bij het beantwoorden van vragen ook handig. Ze had nog maar een paar woorden ge zegd enze had het pleit al gewon nen. De vragen, die haar na afloop gesteld werden over bollen, wist ze goed te be- atnwoorden. De tulpen-koningin gaat 12 steden in Amerika bezoeken. In elk van die steden GUSSIE DE ZOETE zal ze aan de burgemeester een hoeveel heid bollen overhandigen, die in een park of plantsoen tot bloei gebracht zullen worden. Verder zal ze optreden voor televisie en radio. Zij zal nog meer persconferenties geven en herhaaldelijk toespraken houden voor verenigingen van amateurtuiniersters. Bovendien zal ze in diverse warenhuizen aan het pu bliek inlichtingen geven over de behan deling van bloembollen. Dit alles uiteraard teneinde de export van Nederlandse bollen naar Amerika te bevorderen. Het vorige jaar voerde Ne derland 500 miljoen bollen uit naar Amerika en ons land verdiende daar mee elf miljoen dollar. Meer en meer gaat de Amerikaan aan de rand van de stad wonen, waar hij een tuin om zijn huis kan hebben. Juist daaiom schijnt de kans aanwezig, dat onze export van bollen nog aanmerkelijk zal stijgen. En het zal waarlijk niet de schuld zijn van Gussie de Zoete, indien dit niet zal gebeuren. Integendeel, men had geen be ter meisje kunnen kiezen voor deze missie

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5