Eisenhower laat niet spotten met de wet en rechterlijke uitspraken Amerikaans vrachtschip redt nog vijf overlevenden van de „Pamir' WEERBERICHT Acht negerleerlingen glipten gisterochtend binnenmaar moesten later school verlaten Van andere reddingboot is tot lieden geen spoor gevonden Haagse Rechtbank: een loterij, géén hazardspel U kunt nog kijken naar Nederland-Oostenrijk 96ste jaargang DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 No. 29248 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: <j J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De rassenkwestie in Little Rock Nadat acht van de negen negerleerlingen, die ingeschreven waren voor de mid delbare school van Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas, gisterochtend door een zijingang naar binnen waren geglipt en de lessen gedurende de ochtend hadden gevolgd, verlieten zij het gebouw omstreeks twaalf uur op verzoek van de directeur. De reden van dit verzoek was de onrust in en rondom de school. Onder bescherming van de politie werden de kinderen naar auto's geleid en weggebracht. Voor de school stond een joelende menigte. President Eisenhower heeft aangekondigd, dat hij alle machtsmiddelen zal gebruiken om de obstructie van de wet tot opheffing van rassenscheiding op scholen te voorkomen. Een enkeling of een menigte extremisten kan niet onge straft spotten met tie federale wet en uitspraken van een rechtbank krachtens de wet. Kort na deze verklaring tekende de president een proclamatie, die juridisch de weg vrij maakt voor het gebruik van federale troepen in Little Rock als dat nodig mocht zijn. De gouverneur van Arkansas, Faubus, heeft verklaard, dat president Eisen hower geen federale troepen mag gebruiken tenzij de gouverneur daarom ver zoekt. „En ik ben niet van plan erom te vragen" voegde hij daaraan toe. Hij (Faubus) en de luitenant-gouverneur, Gordon, waren heel goed in staat orde en rust te handhaven. Enkele blanke journalisten uit het noor den werden door de menigte met ste nen gegooid. Een van de negen scholieren zei later, dat er op school eigenlijk niets was voorgevallen. De lessen begonnen nor maal. maar ,.na het derde lesuur wer den wij naar buiten geleid en naar huis gebracht". krachtigste ingrijpen moeilijk een har monische oplossing kan forceren. Incident met negers De politie van Little Rock heeft maandagavond laat op een auto vol negers gevuurd. Tenminste één inzitten de zou gewond zijn. aldus een Reuter - bericht. Een fotograaf, die het incident zag. verklaarde, dat een lid van de gemeen telijke en een ander van de staatspoli tie ten minste drie schoten afvuurden op de auto. die snel doorreed, maar achtervolgd werd door drie politie-auto's Er werd geen officiële reden voor het incident opgegeven. Voleens de politie is er niemand gedood. Andere ooggetuigen zeiden, dat de auto met negers door de politie tot stil stand werd gebracht en omsingeld. Twee negers werden op de grond gelegd, met het gezicht naar beneden. Een van hen werd door een ziekenwagen weggevoerd. Op gewonden tonelen voor het lyceum Zoals gezegd glipten de acht neger leerlingen gisterochtend de school in Little Rock door een zij-ingang binnen, terwijl een tweede groep, die deed alsof zij het gebouw wilde binnengaan, in botsing kwam met een aantal voor de school te hoop gelopen blanken. Tijdens dit handgemeen werd een neger tegen de grond geslagen ondanks het ingrij pen van de politie. Op dat tijdstip waren de acht erin ge slaagd de school door de zijdeur binnen te kómen. Iemand riep daarop: „ze zijn erin" waarop binnen enkele minuten verscheidene blanke leerlingen het schoolgebouw verlieten. Vanuit de me nigte blanken werd naar hen geroepen: ..Kom eruit en blijf daar niet met die nikkers". Daarop poogden de blanke betogers het schoolgebouw te bestormen, doch zij werden door de politie teruggedreven. Een blanke werd door een politieman met een gummiknuppel neergeslagen, terwijl een andere blanke door twee po litiemannen werd weggevoerd. Een ne ger werd door blanken geslagen en ge schopt. Hierop verzocht de plaatselijke poli tie de staatspolitie om versterkingen. Deze kwamen prompt, in oven'al wagens. De aldus versterkte politie wist de dei nende menigte blanken te beletten het schoolgebouw binnen te gaan. Dit ging gepaard met verspreide gevechten op het gehele terrein voor de school. Ambulances werden met spoed naar het terrein voor de school gezonden, waar een tweehonderde blanke mannen en vrouwen schreeuwden en de politie verwensingen naar het hoofd slinger den. De fotograaf van een te Little Rock verschijnend dagblad verklaarde, dat de geslagen en geschopte neger op .bijzonder ruwe wijze" was toegetakeld. Blanke kinderen naar huis Onze correspondent in Washington telegrafeerde hedenochtend: Natuurlijk zouden te zijner tijd fede rale troepen de negerkinderen meer vei ligheid kunnen garanderen door de ver- zetsplegers met geweld van het school plein te verwijderen. In dat geval is het echter te verwachten, dat veel blanke kinderen thuis zullen blijven. Gisteren hebben reeds vijfhonderd leerlingen een kwart van het aantal scholieren - de school verlaten, toen negerkinderen werden toegelaten. Eisenhower is wel zeer laat tot het besluit gekomen, dat ingrijpen noodza kelijk is. Daardoor wordt hij thans voor een situatie geplaatst, waarin zelfs het (Van onze correspondent in Bonn) Het Amerikaanse vrachtschip „Saxon" (7250 ton) is er gisteravond om half tien Nederlandse tijd in geslaagd een reddingboot van het Duitse opleidingsschip .Pamir" met vijf overlevenden en vijf dode zeelieden op te pikken. Dit geschiedde op ongeveer 600 mijl ten westen van de Azoren. De mannen dreven rond in een zwaar beschadigde boot op de nog altijd wilde golven. De geredden vertelden, dat zij aanvankelijk nog een andere reddingboot van hun schip hadden gezien met tussen de vijftien en vijfentwintig man aan boord, maar dit vaartuigje hadden zij al spoedig uit het oog verloren. Slechts twee sloepen zouden erin geslaagd zijn het zeilschip te verlaten. Volgens een Reuterbericht van hedenochtend zijn de vjjf overlevenden op het transportschip ,,Geiger" van de Amerikaanse Marine overgebracht. Dit laatste is op weg naar Marokko. De „Saxon" zal blijven zoeken naar overlevenden. Vrijspraak in zaak KISVB-tolo De voetbaltoto van de K.N.V.B. is, althans voorlopig. legaal. De Haagse Recht bank heeft de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de bond, heden morgen vrijgesproken van „het geven van gelegenheid tot hazardspel", zoals hem ten laste was gelegd. De overweging was, dat de voetbalpool als een „loterij" dient te worden beschouwd. Twijfelachtig nut van zeilschepen Men vraagt zich na deze catastrofe thans in de Bondsrepubliek af, of het in onze tijd. waarin schepen zelfs al door atoomkracht kunnen worden voortbe wogen. nog wel noodzakelijk en - wat veel belangrijker is - verantwoord is. dat zeilschepen de wereldzeeën door kruisen. De meningen hieromtrent lopen zelfs in scheepvaartkringen nog altijd sterk uiteen. Aan de ene kant hoort men zeggen, dat een aankomende elektro technicus toch ook niet eerst precies hoeft te leren, hoe een petroleumlamp in elkaar zit, waarmee men de huizen tegen het einde van de vorige eeuw ver lichtte: aan de andere kant daarente gen wordt te berde gebracht, dat geen enkel schip zich zo goed voor de oplei ding van aankomende zeelui leent als juist een zeilschip. In ieder geval moe ten de deskundigen toegeven, dat zeil schepen lang niet zo goed bestand zijn tegen de onberekenbare grillen van het weer op zee als stoom- of motorsche pen. Een schip, dat met volle zeilen een haven uitvaart of binnenkomt, of dat zich op hoge zee bevindt, levert welis waar een fraai en romantisch schouw spel op. maar het nut van het varen met zeilschepen op zee ligt toch in het verre verleden. Wij zelf zouden de vraag, gezien de tragische afloop van de laatste reis van de Pamir, als volgt wil len formuleren: wanneer de zeevarende jeugd dan al op een zeilschip moet wor den opgeleid, zou het dan niet zijn te vermijden, dat zij daarop ook nog verre reizen moet maken? Motor was onvoldoende De Pamir behoorde al lang niet meer tot de jongste schepen. Zij had boven dien een veelbewogen leven achter de rug. Van de twaalf grote zeilschepen, die de Duitsers in de laatste dertig jaar hadden, zijn er nu - de Pamir meege teld - vier onder tragische omstandig heden vergaan. De Pamir had weliswaar een motor van 900 pk aan boord, maar de kapitein van 't schip. Herman Eggers. die al vijf verre tochten met dit vaartuig heeft ge maakt, maar die deze keer wegens ziék- te aan de wal had moeten blijven, ver telde dat die motor telleen maar goede diensten kon bewijzen, wanneer men in een haven was of op een rivier voer. Hij zei. dat hij uit de binnengekomen be richten. had kunnen concluderen, dat de wervelstorm, waarin de Pamir was ge raakt. van heel bijzonder karakter moet zijn geweest. (Men zie de mening hier over van een deskundige medewerker elders in dit blad. Red. L.D.). De afdeling Marine van het Westduit- se ministerie van verdediging heeft kort geleden dezelfde Hamburgse werf. die in 1905 de Pamir van stapel heeft laten lo pen (Blohm und Voss) opdracht gege- Gistermorgen vond in de Ridder- I zaal de plechtige herdenking plaats van het 275-jarig bestaan van de Haagse Academie van Beeldende Kunsten. Van links naar rechts: mr. J. j A laasesz. commissaris der Koning in in Zuid-Holland, de heer J. Beljon. directeur van de Academie ae heer G. Westerhout. voorzitter van de raad van bestuur en minister J. Al. L. Th. Cals. ven een nieuw zeilopleidingsschip te bouwen. Intussen wordt uit België vernomen, dat men daar thans overweegt de drie master „Mercator" uit de vaart te ne men. De Mercator werd dertig jaar ge leden gebouwd en gebruikt voor oplei ding van toekomstige officieren van de koopvaard ij vloot. Lichtsignalen gezien De bemanning van een Amerikaans vliegtuig meldde hedenochtend drie voorwerpen te hebben waargenomen in het gebied waar de Pamir gezonken moet zijn. Zij meent ook lichtsignalen te hebben gezien. Een schip is op weg naar de plek. De bemanning nam ook op een an dere plaats lichtsignalen waar. Een an der schip is hierheen op weg. Twee van de vijf geredden blijken tot de koopvaardij-cadetten te behoren, van wie er 52 aan boord waren. Zij zijn resp. 17 en 18 jaar oud. Bel vanavond of bestel morgen nog Uw televisie-apparaat en U geniet van de voetbalwedstrijd van het jaar. Voor een ieder, die niet in de gelegenheid is morgenmiddag te küken wordt 's avonds een volledig filmprogramma van deze wedstrijd uitgezonden. Voor de grootste sortering en de beste service: Fa. AALMARKT 12 J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN Centr. telefoonno. voor televisie-avondservice 21782 175 miljoen voor bescherming legen Prinses Irene Grootkruis i Orde Nederlandse Leeuw Bij K.B. van 14 september is benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw i H.K.H. Prinses Irene Emma Elisa- beth, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prin ses van Lippe-Biesterfeld. „Koningin Julianaschool" in Oostenrijk Voor de Hongaren tal in Winklern bü Lienz een Op 29 oktober a.s. (Karnten, Oostenrijk) Ver. van Ned. Gemeenten is nog bezorgd Voortdurend in dwangpositie De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken, bezitsvorming en P.B.O., van Financiën en van Volks huisvesting en Bouwnijverheid een brief gezonden, waarin zij meedeelt, na kennisneming van Troonrede en Miljoenennota tot de slotsom te zjjn gekomen, dat belangrijke en voor de gemeenten gunstige voorstellen zijn gedaan en uitzichten zijn geopend. Zij vraagt echter tevens uitvoerig de aan dacht voor een aantal punten, waar over ook nu haar bezorgdheid nog niet geweken is. Bijzonder verheugd is de vereniging Hongaarse middelbar» school worden i Prmrpr - - geopend. Door een schenking van ruim 1958 dè financiering m de won ngwe" 53 mee"wonlt een Hongaarse volk is deze school tot stand _Le° Later afnemende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voor namelijk in het zuiden van het land enige regen, later van het noorden uit afnemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Koudere nacht, iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 SEPTEMBER Zon op: 6.31 uur: onder: 18.37 uur. Maan op: 7.25 uur* onder: 18.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.50 en 16.14 uur. Laagwater te 12.07 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Nadat de communistische rege-1 ring van het miniatuurstaatje San Marino in de kuitvan het Ita- I haanse ..been' de meerderheid had verloren, toen Attilio Giannini en zijn nieuw opgerichte christelijk- democratische partij ae verbindin gen met de communisten verbraken, wilde de huidige regering niet van wijken weten. Ook naar nieuwe verkiezingen had zij geen oren. Zij heeft zich thans verschanst in het middeleeuwse parlementsgebouw in de stad. Het is momenteel overal rustig in San Marino foto rechts) behalve wanneer de inwoners de nieuwe situatie op het plein gaan bespreken en redenaars op luifels van winkels klimmen (foto links). Blindganger te Groningen Lag boven op liftkoker (Speciale berichtgeving) vVerklieden. die bezig zijn met de ver bouwing van het pand van C. en A. aan de Herestraat te Groningen, deden gisteren bij het afbreken van een oud plafond een ontdekking, die hen de be vrijding van Groningen in herinnering bracht. Zij vonden namelijk een gra naat. die op een stuclaag was blijven liggen. De blindganger had zeker een lengte van ongeveer 35 cm. en een doorsnede van pl.m. 10 cm. De granaat was dwars door een balk heen geschoten en moet zonder tot ontploffing te zijn gekomen op de stuclaag boven de liftkoker zijn blijven liggen. Het gevaarlijke projectiel werd on middellijk naar een politiepost ge bracht. atoomaanvallen CVan onze Haagse redactie) Voor de periode 1957 tot en met 1960 wordt op het terrein van de burgerlijke verdediging tegen atoom- aanvallen een bedrag van 175 mil joen uitgetrokken. Hiermede zijn de uitgaven voor de civiele verdediging getemporiseerd, want zoals minister Struycken in zijn begroting van Binnenlandse Zaken mededeelt, is er een geringere kans op gewapende conflicten en kan men dus het be drag over meer jaren uitsmeren. Voor wat de bescherming bevolking betreft zijn de volgende voorzieningen getroffen: 1. de verdere opbouw van de ruim 7500 man tellende dienst ter bestrijding van atomische. biologische en chemi sche strijdmiddelen; 2. verbeteringen van de verbindings dienst; 3 verbetering van de geneeskundige dienst; 4. het aanschaffen van extra wijkuit- rustingen; 5. het verstrekken van nieuwe uniform- kleding van noodwachters; 6. het voorlichten van de bevolking over een atoomaanvaL Hongaarse volk is deze school tot stand gekomen. H.M. de Koningin heeft haar naam aan deze school gegeven. „Internationaal heeft", zo deelt ge noemd comité mede, „dit voorbeeld van Nederlands initiatief en praktische zin in het beleid van de vluchtelingenhulp sterk de aandacht getrokken: niet al leen wordt gedacht aan de nood van vandaag maar ook aan de behoefte van de toekomst. In Oostenrijk wordt de Koningin Ju- lianaschool algemeen beschouwd als het symbool van de Nederlandse hulp aan de Hongaarse vluchtelingen". Deze winter werkloosheid onder de schilders verwacht (Speciale berichtgeving) Naar de heer M. A. Rutges uit Bilt- hoven, hoofdbestuurslid van de R.-K. Schilderspatroonsbond St.-Lucas, mede deelt, venvacht men voor deze' winter werkloosheid onder de schilders. De heer Rutges gaf als redenen voor deze verwachting in de eerste plaats de weersomstandigheden op. Veel buiten werk kan door het slechte weer van de laatste tyd niet meer gedaan worden. In de tweede plaats begint de beste dingsbeperking invloed uit te oefenen. Verschillende werken, waaraan ook schilderwerk te pas komt. worden daar door vertraagd of uitgesteld. maakt, die de vereniging steeds betreurd heeft. Zij aoht echter de situatie voor de gemeenten, zoals die door de toepas sing van de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie van 12 juli 1957 is geworden, on houdbaar. Deze leióit tot een inmenging van hoger gezag in detailzaken betref fende de gemeentelijke huishouding, die ten enenmale verwerpelijk is. Zij brengt de gemeentebestuurders geregeld in een dwangpositie, die er niet toe bijdraagt gezonde bestuursyerhoudingen te hand haven. Middenstand en Euromarkt Op uitnodiging van de Staatssecreta ris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, zullen op 28, 29 en 30 okto ber a.s. de voor het middenstandsbeleid verantwoordelijke bewindslieden uit Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië in Den Haag bijeenkomen. Deze conferentie, die een informeel ka rakter draagt, heeft ten doel een beeld te scheppen van het in de desbetref fende landen gevoerde middenstandsbe leid tegen de achtergrond van de Euro pese economische gemeenschap. Aan de hand van door de deelnemers beant woorde vragenlijsten, zal van Neder landse zijde een inleidend rapport wor den samengesteld ter algemene oriënta tie van de conferentie.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1