Weinig omvangrijke agenda van Leidse gemeenteraad Botsing in Voorschoten: 1 dode Probleem van het protestantisme in Spanje nog steeds onopgelost MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 C Met de behandeling van de gemeente begroting van het jaar 1958 in het vooruitzicht en mede met het oog op de bestedingsbeperking, zag de Leidse raad, die hedenmiddag onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, byecn kwam, zich voor een weinig omvangrijke agenda ge plaatst. Na de opening werd de raad allereerst in sectiën verdeeld, zulks ter voorberei ding van het afdelingsonderzoek van de gemeentebegroting. Hierna werden tot leden van de Commissie van Advies ex- art. 8 Woonruimtewet 1947 (z,g,n, huis vestingscommissie) voor .een jaar her benoemd de heren P. C. A. ten Broek, B. J. Huurman, J. de Jong, B. de Kier en J. H. Schüller, idem tot leden van het bestuur van de Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen prof. dr. P. B. Kreukniet en de heer G. P. E. Weijer. Tot regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis werd de heer L. Molijn benoemd. De raad kon akkoord gaan met de overplaatsing van de dames S. M. C. Lut en W. F. de Haan van de openbare school aan de Burggravenlaan naar de Mathesianen vierden vrolijk jaarfeest V.V.M. BESTAAT 40 JAAR. De Vereniging van Mathesianen be staat veertig jaar. Geen wonder dus dat het bestuur van deze Leidse schoolver eniging zeer veel zorg heeft besteed aan de samenstelling van het feestprogram ma, dat zaterdagavond in een goed be zette Sadsgehoorzaal met veel succes werd afgewerkt. Het optreden van Char les Aerts Radio-ensemble werd door de feestvierenden bijzonder op prijs ge steld. De voorzitter van de V.V.M., ae heer M. J. J. Griffioen, opende de avond met een kort welkomstwoord, in het bijzonder gericht tot het bestuur van het Kon. Genootschap M.S.G., de direc teur van de school, ir. W. F. Engels, dr. v. d. Handel van de Leidse Instrument- makersschool en vele vertegenwoordigers van zusterverenigingen. In de grote op komst zag de voorzitter een bewijs van waardering voor het werk en het stre ven van de schoolvereniging. Nadat alle aanwezigen staande het Mathesislied hadden gezongen, kregen de artiesten gelegenheid zich voor testellen. Nie mand minder dan Jan de der kondigde hun optreden aan. Met een praatje en een liedje had ook hij een belangrijk aandeel in het welslagen van deze vro lijke avond. Voor veel muziek zorgde Martin Erich en zijn show-orkest. Czar das. mambo en dixie werden met even veel vaart gespeeld als de liedjes uit Texas en ons eigen landje. „De Noten krakers". twee jongens en een gitaar, wisten de zaal aan het lachen te krijgen met hun dwaze liedjes en grapjes. Zij tot slot nog vermeld het adembenemende en levens gevaarlijke optreden van „The Artins", een man en een vrouw, die over gebrek aan lenigheid niet te klagen heb ben! Na afloop van het cabaret was er tot diep in de nacht gelegenheid tot dansen. Balleider was de heer Alphenaar en de dansmuziek werd verzorgd door het or kest van Martin Erich. jubileum en afscheid van H. C. V isser Heden herdacht de heer H. C. Visser, dat hij een halve eeuw in dienst was bij de afdeling Gas van de Stedelijke Lichtfabrieken. Het was niet alleen zijn jubileum, maar tevens zijn afscheid, ter gelegenheid waarvan hem de bronzen ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd uitgereikt. Dit geschiedde door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot ten Stadhuize. Op de viering van dit jubileum en afscheid van de heer Visser komen wii nader te rug. „Door de eeuwen trouw" liield appèl In het culturele centrum „De Pieters berg" te Oosterbeek zijn dit weekeinde 200 afgevaardigden van de Stichting „Door de eeuwen trouw" bijeen ge weest om appèl te houden over de on afhankelijkheidsstrijd van de Zuid- Molukken. De algemeen voorzitter van het hoofdbestuur, de heer H. Coenradi, sprak het welkomstwoord en las de tekst van een telegram voor, dat na instemming der aanwezigen verzonden werd aan de minister van Buitenland se Zaken. Hier werd instemming be tuigd met de passage uit de troonrede „In de Verenigde Naties zal de rege ring haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ont spanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede". Daarna gaf de algemene voorzitter de leiding over aan de conferentie-voorzit ter, prof. dr. J. Prins, hoogleraar te Utrecht. Als eerste spreker verkreeg het woord mr. N. J. C. Kappeijne van de Copello uit Amsterdam, die het onder werp inleidde: „Ambon en de Verenigde Naties". Spreker constateerde, dat macht boven recht ging, maar meende, dat juridisch gezien het volk der Zuid- Molukken de strijd volkomen rechtvaar dig had gestreden. Samenvattend con stateerde spreker, dat de Republiek de Zuid-Molukken nimmer behoofd heeft tot Indonesië, en zich daarom niet afge scheiden heeft. Als tweede inleider ver kreeg het woord luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer, lid van de Tweede Kamer met als onderwerp: „De positie van de Molukken temidden van het op dringende communisme in Zuid-Oost- Azië. Hij betoogde, dat de Republiek der Zuid-Molukken een centrale plaats in neemt in een stelsel met als schakels Nieuw-Guinea en de Philippynen. Spr. gaf als slotconclusie te kennen, dat het beste wapen tot overwinning moest zijn het Christendom. Hij was overtuigd, dat als een ieder zich deze roeping bewust was het volk der Zuid-Molukken zal zegevieren. Als derde en laatste spreker behandelde prof. mr. F. J. F. M. Duijn- stee, hoogleraar aan de R.-K. Universi teit te Nymegen het onderwerp: „Is de zaak van de Zuid-Molukken een zaak van recht of sentiment?" Spreker gaf als zijn mening te kennen, dat de door snee Nederlander niet goed de gevaren ziet als gevolg van de proclamatie van Soekarno, maar dat het vraagstuk In donesië een beter begrip heeft bij de ministers Samkalden en Klompc. Spr. concludeerde dat de zaak van de Zuid- molukken een zaak van recht was, maar hij zag geen eindoplossing van het probleem. openbare Montessori-school in het zuid oostelijk stadsdeel. Medewerking zal de raad verlenen bij de aanschaffing van leermiddelen voor de Herv. school aan de Asserstraat, idem van oliekachels t.b.v. de Geref. School aan de Driftstraat. In de openbare school aan de Lorentzkade zal een tochtwand met dear worden aange bracht. (Kosten f. 750». Een bedrag van f. 5.000 werd beschikbaar gesteld als vergoeding aan besturen van bijzondere kleuterscholen (4% vakantie-uitkering aan personeel), idem een bedrag van f. 4.575 voor het aanschaffen van een maaimachine. Bij het voorstel t.a.v. de toekenning van de Rembrandtpnjs aan mej. Coba Ritsema. kwam de heer Woudstra (Prot. Chr.) er tegen op, dat deze prijs is toe gekend zonder dat een tentoonstelling is gehouden. De heer Portheine (VVD), later onder steunt door de heer Meester <P. v. d. A.», deed de suggestie im landelijke be langstelling te wekken voor de a.s. prijs uitreiking. Wethouder Van Schaik antwoordde de heer Woudstra. dat nimmer de bedoeling heeft voorgezeten om van te voren een tentoonstelling te houden en daaraan het wedstrijdelement te verbinden. Zeer zeker zal landelijke interesse worden gevraagd voor de prijsuitreiking, welke gepaard zal gaan met een tentoonstel ling van werk van Coba Ritsema, aan gevuld met werk van geestverwante schilders. Deze expositie zal medio december plaats vinden. Comform wordt dan besloten. VOORSTEL AANGEHOUDEN Het voorstel van B. en W. om een bedrag van f. 20.000 beschikbaar te stel len voor het repareren van 2 ketels van de centrale verwarming van het Stad huis en f. 103.500 voor het aankopen en plaatsen van 2 ketels en het maken van een oliestookinstallatie ten behoeve dezer verwarming, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden aangenomen. OVERSTEEKPLAATS PRINSESSEKADE De interpellatie van de heer Drijber inzake de oversteekplaatsen aan de Prinsessekade zal in de eerstvolgende zitting plaats vinden. Tot zolang wordt de huidige toestand gehandhaafd. Reeds om drie uur was de zitting afgelopen. Ds. Vlaggemas door auto aangereden VIER RIBBEN GEBROKEN (Speciale berichtgeving). Op de Ant. Deusinglaan te Gronin gen heeft zich gistermorgen omstreeks kwart over elf een ernstig ongeval voorgedaan, waarvan o.a. de 45-jarige ds. H. J .Vlaggemas, Ncd. Hervormd predikant te Groningen, die juist in de Filadelfia-kerk had gepreekt, het slachtoffer werd. Ds. Vlaggemas, die thans in het Academisch Ziekenhuis wordt verpleegd, heeft bij dit ongeluk vier ribben gebroken. Op het gemelde tijdstip kwam over de Petrus Cantersingel een personenauto aanrijden. Juist op het moment, dat de bestuurder naar rechts de Ant. Deu singlaan wilde inslaan, slipte zijn auto. Ds. Vlaggemas. die op zijn fiets in de zelfde richting reed. werd hierbij door de wagen gegrepen en een eind mee gesleurd. De auto schoot het trottoir op en raakte daar twee voetgangers, terwijl een derde de fiets van de pre dikant tegen het hoofd kreeg. De auto vervolgde zijn slippartij door een bloe menperk en kwam tegen het hek van het fysiologisch laboratorium tot stil stand. De twee gewonde voetgangers werden evenals ds. Vlaggemas in het Academisch Ziekenhuis opgenomen De fiets van de predikant werd vernield „Koninklijke" Academie van Beeldende Kunsten In een plechtige bijeenkomst, heden morgen in de Rolzaal te Den Haag ge houden, ter gelegenheid van het 275- jarig bestaan van de vereniging „De Academie van Beeldende Kunsten" te 's-Gravenhage, heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. meegedeeld, dat hel H.M. de Koningin heeft be haagd aan deze instelling het predi kaat Koninklijke te verlenen. Ontslag bij metaalbedrijf Speciale berichtgeving) In het afgelopen weekeinde heeft het ..Metaalbedrijf N.V. Rademakers" te Vijf man bleven aan boord van de „Tjibantjet" Vier officieren en kapitein C. A. Backer zijn aan boord van de „Tjiban tjet" gebleven, die zoals wij elders melden tijdens een woedende storm op de rotsen bij de haven van Hong kong is gelopen. Het schip was gister middag bij Hongkong aangekomen. We gens de wervelstorm moest het in een baai buiten de haven meren, maar sloeg los en liep op de rotsen. Tijdens de storm, die minstens 111 mensen verwon dingen bezorgde, zijn zes in de haven gemeerde schepen losgeslagen. Aan boord van de „Tjibantjet" was niemand ge wond. De opvarenden waren met behulp van een touwladder, die van de wal aan boord was geworpen, in het vaartuig van de zeepolitie overgestapt. Nadere berichten die de eerste dus tegenspraken spraken van slechts drie Amerikaanse passagiers, de 35-jarige M. Walker met zijn echtgenote en zyn moeder. Zij zijn ook veilig aan land ge komen. Broer stak zusje met broodmes (Speciale berichtgeving) Een twist tussen een 15-jarig meisje en haar enkele jaren oudere broer, bei den wonende te Dordrecht, liep gister middag zo hoog. dat de jongen in zijn opgewondenheid een broodmes greep cn zyn zusje daarmee een steek toebracht. Onmiddellijk daarna verliet hij de ouderlijke woning aan de Leliestraat om een arts te gaan waarschuwen. Hy' meldde zich vervolgens bij de politie. Het meisje is in het Gemeentezieken huis opgenomen: haar toestand was vanmorgen redelijk wel. Klazienaveen aan 45 personeelsleden ontslag aangezegd, zulks na langdurige overwegingen. Als reden worden ge noemd omstandigheden „mede veroor zaakt door de bestedingsbeperking". De fabriek heeft normaal ongeveer 200 men sen in dienst. Het ontslag voor een aan tal gaat in op 5 oktober, voor de rest van de 45 enige tyd later, naar de wet telijke bepalingen voorschrijven. Verdwenen Leids meisje terecht (Van onze Haagse redactie) In het begin van deze maand liep de 15-jarige Joke Fruneaux uit Leiden, bij haar ouders weg. Een week na haar ver dwijning schreef zij een briefje aan haar ouders, waarin zy deze aanraadde zich niet met de politie in verbinding te stellen. Dit deden de ouders echter wèl, met het gevolg dat de politie in het ge hele land naar het kind heeft gezocht, zonder resultaat evenwel. Het vermoe den bestond, dat het kmd in verkeerde handen was gevallen en dat zy het briefje, dat in Amsterdam was gepost, onder druk had geschreven. Zaterdagavond jJ. echter belde het kind haar ouders op met de mededeling, dat deze haar om twaalf uur 's nachts bij het Centraal Station in Amsterdam konden komen alhalen. Dit deden de ouders en inderdaad troffen zy hun dochter op de aangegeven plaats aan. Gebleken is dat het kind in het geheel niet in verkeerde handen is gevallen, maar al die tyd ergens in Amsterdam heeft gewerkt. Het 378 ton metende Nederlandse schip „Kaap Falga". dat zaterdag ten noordoosten van Stockholm, aan de grond was gelopen men zie elders is vandaag door een bergingsvaartuig vlot gesleept. Het schip is de haven van Oeregrund binnengevaren voor een on derzoek door duikers en herstelwerk zaamheden. Men gelooft, dat de ..Kaap Falga" geen schade van betekenis heeft opgelopen. Het heeft een lading zout aan boord. (Deze pag ls gedeeltelik gecorrigeerd) Meestal hangt de verhouding af van de incidentele mening der functionarissen (Van onze correspondent in Madrid) Het is de laatste maanden merkwaardig stil geworden rondom een Spaans probleem, dat een tijd geleden vrijwel over de gehele wereld werd besproken: dat ▼an het protestantisme. Van een internationale perscampagne als toen, is op het ogenblik weinig meer te merken, maar dat wil niet zeggen, dat het probleem zou zyn opgelost. Als gevolg van de komst van niet-katholieke Amerikanen naar de vrijwel voltooide militaire bases, wordt hier en daar zelfs een verscherping van de situatie verwacht. Het is in Spanje moeilijk onbevooroordeelde meningen ergens over te verkrij gen. Gaat het over het protestantisme, dan stuit men zelfs aan vele kanten op een muur. Protestantse leiders zowel als Spaanse ambtenaren zyn voorzichtig in hun uitlatingen en dat niet geheel ten onrechte. Aan protestantse zijde z\jn er trouwens velen, die zeggen, dat hun zaak met fanfare en publiciteit weinig gediend is en dat men vooralsnog beter rustig aan het werk kan blijven. Groep van ,,Opus Dei" meer of juist minder soepel? Over het aantal protestanten in Spanje lopen de meningen sterk uiteen Volgens sommige opgaven zijn het er 28 tot 30 duizend, die bijeen komen in 250 i „kerken", dat wil zeggen gebouwen, die i in niets op kerken lyken. want volgens de voorschriften mogen ze uiterlijk niet i als zodanig kenbaar zijn. Volgens de i grondwet kan „niemand worden vervolgd wegens zijn godsdienst of vanwege de particuliere uitoefening van zyn geloof maar het artikel is bij uitleg nogal rek baar en de plaatselijke of gewestelijke autoriteiten kunnen naar eigen inzicht handelen! En van die vrijheid maken ze soms gebruik door zoals in enige door feiten bewezen gevallen slechts zeer enkele familieleden toe te laten by een protestantse begrafenis, het sluiten van een seminarie (zoals dat te Madrid) of het weren van protestanten uit over- heidsbetrekkingen. Terwijl er, gelijk enkele jaren geleden, Gisteravond om kwart over zes is de bestuurder van een personenauto uit Den Haag by een botsing tegen een vrachtauto op de Leidseweg te Voor schoten om het leven gekomen. Een dame. die naast hem zat. moest zwaar gewond naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden vervoerd. Dokter Olthuis verleende eerste hulp. Het ongeluk gebeurde juist ter hoogte van huize „Berësteijn". waar de vracht auto. bestuurd door een inwoner van Leidschendam. voorgesorteerd stond om linksaf te slaan. De Haagse automobi list. die juist een voor hem rijdende auto inhaalde, zag de vrachtauto te laat. waardoor hij er met onverminderde snelheid tegenop reed. De personenauto werd aan de voor zijde geheel vernield, zoals de foto dui delijk laat zien. Ook de vrachtauto liep schade op. Nader vernemen wy. dat de omge komen Haagse autobesfimrder de be kende beeldhouwer Dirk J. Wolbers ls. Hij was 67 jaar. Zyn medepassa- giere, die zwaar werd gewond, is zijn 62-jarige echtgenote. Tot zijn beeld houwwerken behoort o.a. het beeld van de moeder, die haar twee kinde ren door het verkeer leidt. Dit werk staat aan de Laan van Meerdervoort bij de Huishoudschool. BEURSOVERZICHT Flauw door Walistreet Amsterdam. 23 september De markt was voor de eerste beursdag van de week zeer flauw voor Kon. Olie, Unilevers en van de staatsfondsen de Staffellening. Tegen het slot werden ook Thilips extra aangeboden. Deze flauwte was toe te schrijven aan de veetl lagere koersen van vrijdag jl. uit Walistreet. waar de olie-aandelen flin ke verliezen hadden te incasseren. In Amerika wordt de strijd geleverd tussen de regering en de oliemaatschap- RJJNSBURO AANRIJDING. Zaterdagmiddag had op de Oegstgees- weg alhier bij de remise van de N.Z.H. e enernstige aanrijding plaats. Een wiel- rijdster, die uit de richting Leiden kwam, wilde een vrachtauto van de N.Z.H. pas seren juist toen deze linksaf sloeg om de laan naast de remise op te rijden. Het gevolg hiervan was, dat de wiel- rydster onder de vrachtauto geraakte. De assisent van dokter Leerink, de heer W. Hofkes, verleende de eerste hulp. Deze liet het slachtoffer naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overbren gen. Vermoedelijk heeft de wielrijdster een bekkenfractuur opgelopen. OEGSTCEES7 F. 665 VOOR DIERENTEHUIS Ondanks de slechte weersomstandig heden heeft tijdens de collecte voor een nieuw dierentehuis van de afd. Oegst- geest der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren het mooie bedrag van f. 664..63 opgeleverd. WARMOND VOETBALWEDSTRIJD. Om bestaande vriendschapsbanden te verstevigen werd zaterdagmiddag op het gemeentelijk sportterrein een voet balwedstrijd gehouden tussen een elftal van de Aanneming Maatschappij ,Pana- gro" alhier en een elftal van het Archi tectenbureau Groosman uit Rotterdam. De heer G. Kalemink, een der direc teuren van „Panagro", verrichtte de af trap. De Warmonders wonnen deze wed strijd met 10. Na afloop van de wedstrijd verzamel den de spelers zich in de kantine van „Panagro", die voor deze gelegenheid smaakvol was versierd. De heer Kale mink reikte aan het winnende team een wisselbeker uit. VOOR DE KANKERBESTRIJDING. De in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van het Koningin Wil- helminafonds heeft opgebracht f. 162,93. DUITSERS OP BEZOEK Het muziekgezelschap „Der gute Freund" uit Essen heeft op uitnodiging van Warmonds Fanfare een bezoek gebracht aan Warmond. Zaterdagavond maakten de tambours en pijpers van de gasten een rondgang door het dorp. waarna het volledig or kest een concert gaf in de gemeentelijke muziektent. Velen waren naar de Baan gekomen om de muziek te beluisteren. De avond werd besloten met een tap toe gegeven door Warmonds Fanfare. Gistermiddag is het gezelschap weer naar Duitsland vertrokken. VOOR DE KANKERBESTRUDING De collecte, welke gehouden werd ten bate van de kankerbestrijding heeft f. 162.93 opgebracht. De burgemeester is donderdag a.s. verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. DUIVENSPORT P. V. „WARMOND" De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht met oude en jon ge duiven vanaf Mons. Afstand 198 km. Uitslagen J. de Weerd 16; Dr. J. Venker 2—8: D. Sonnega 3—10; Th. Verwoerd 4—5; Q. Beugelsdijk 7; P. v. d. Drift 9. BURGERLIJKE STAND GeborenWilhelmus P. B.. zni vsun B. \V. J. Mulder en J. H. d»e Roo; Agatha H. M.. ót van C. N. vwm Sdhle en C. A. M. Heems kerk; Ghristia<an Th. zn van W. G. J. v. a. Geest en Th. C. Hulsebosoh; Elizabeth A. M.. dr van E. J. vain Wim&en en J. P. tan der Meer; Jam Pr. zn van Pr. H. Bonjer en H. C. van Bijsbergen; Rehrer Th zn van A. C. de Vroomen en M. H. Heemskerk Getrouwd: L. H>uismen. 23 Jaar en G. ter Beek; 23 Jaar; H. R. Roest, 27 Jaar en J. van Oosten. 30 Jaar. OTerleden; C. Zwetsloot, 86 Jaar. WASSENAAR „St Joseph" jubileerde De afdeling van de R.-K. Bouwvak arbeiders Bond ..St. Joseph" heeft giste ren het 40-jarig bestaan gevierd. Na een H. Mis ontbeten de leden gezamenlijk in de foyer van het Verenigingsgebouw, waarbij de heer G. J. Gordijn het ijs brak door namens de culturele commis sie zijn gelukwensen aan te bieden. De voorzitter van de KAB. de heer A. C. Duyvestijn. herinnerde daarna aan het moeilijke werk der pioniers, veertig jaar terug. Hy maande tot waakzaamheid opdat wat werd bereikt behouden blijft. Hij herinnerde er voorts aan. dat de Ko ningin in de troonrede heeft gesproken over opvoering van de activiteit. Dit zou in het bouwvak o.m. ook kunnen ge beuren door meer respect voor het werk van anderen, waaraan nog wel het een en ander ontbreekt. Met dank aan het bestuur voor het gedane werk bood hij een voorzitters hamer aan. De geestelijk adviseur, kapelaan J. Smit. bond de leden op het hart het be stuur meer medewerking te betonen. De heer B. J. van Schie betuigde het bestuur namens de leden dank voor wat het voor de afdeling deed. *s Middags was er in de foyer, waar vele bloemstukken prijkten, een recep tie. waarop ook enkele toespraken wer den gehouden, 's Avonds werd de dag in de grote zaal besloten met cabaret. onder leiding van de fanatieke kardinaal Segura uit Sevilla (begin van dit jaar overleden» door vele Spanjaarden, die daartoe in de gelegenheid waren, wordt gestookt tegen de protestanten, zijn er ook vele anderen, die een breder stand punt innemen, onder invloed van de drommen buitenlanders, die in Spanje met vakantie komen of er werken. Vol- gens opgaven zou een kwart van de protestanten buitenlanders zijn en dezen kunnen moeilijk rechtstreeks in de strijd worden betrokken. De functionarissen met een bredere opvatting wijzen erop, dat het rooms-katholicisme in Spanje Staatsgodsdienst is en dat de Spanjaar den van nature weinig verdraagzaam zyn. Er zijn alleen r.-k. scholen en er worden alleen r.-k. huwelijken erkend, terwijl een ambtenaar van de burgerlijke stand daar onbekend is. Met veel moeite zou men kunnen trouwen voor een rech ter, vooropgesteld, dat geen der beide 1 partijen rooms-katholiek gedoopt is. Toevallige welwillendheid Dergelijke toestanden worteleji in de geschiedenis van eeuwen en kunnen dus ook moeilijk met één pennestreek onge daan worden gemaakt. Er zyn overigens ook gevallen bekend van protestanten, aan wie geen strobreed in de weg wordt gelegd, die wèl een overheidsbetrekking vervullen, en rustig hun leven leiden Zoals gezegd varieert dit nog veel te veel naar de instelling van de ambtenaren, die het in een bepaald gebied voor het zeggen hebben. Intussen draagt inciden tele welwillendheid niet bij tot de op lossing van deze kwestie, die zo ny- pend is. Recente veranderingen hebben daar duidelijk de aandacht op gevestigd. Om te beginnen komen er in Spanje veel Amerikanen, die een functie hebben bij een der luchtbases of by de vlootbasis te Rota. Bij uitzending wordt van Ame rikaanse zyde wel geselecteerd, maar er is te verstaan gegeven, dat de Ameri kaanse beginselen een achteruitzetting van niet-katholieken niet kunnen vol gen. Er zijn zelfs al enkele gevallen bekend van Amerikaanse militairen, die huwden met Spaanse vrouwen, doch dat, ter ver mijding van moeilijkheden, deden in Gibraltar. Komen er veel van dergelijke gevallen, dan zal men in Madrid toch wel eens tot een uitspraak moeten ko men. Te dien aanzien ls men vooral zo benieuwd, omdat een aantal Spaanse ministers in het nu optredende kabinet deel uitmaakt van een felle rooms- katholieke beweging, die wordt aange duid als „Opus Dei" („het werk Gods";, en het voor mogelijk wordt gehouden, dat onder de druk van deze ministers minder soepel tegen het protestantisme zal worden opgetreden. Anderen wijzen er echter op, dat juist de leden van „Opus Dei" voorstanders zyn van meer geestelijke vryheid en dat daarom de kansen er iets gunstiger voorstaan. De toekomst zal moeten uitwijzen wie gelijk heeft en het probleem blyft inmiddels vooralsnog bestaan. Aan H.H. adverteerders Om hierna te noemen redenen zijn wij helaas genoodzaakt H.H. adverteerders mede te delen, dat de tekst van advertenties, bestemd voor ons zaterdagnummer, uiterlijk vrij dagmiddag 3.00 uur in ons bezit moet zijn. Noodgedwongen zyn wij tot deze maatregel over moeten gaan, aan gezien anders ons blad op zaterdag, die een halve werkdag is te laat bij onze abonnees komt, terwijl bo vendien de vrye zaterdagmiddag voor onze werknemers verloren zou gaan. DE DIRECTIE pijen, om de import van ruwe olie te beperken, vanwege de ontzettend grote reeds aanwezige onverkochte voorra den aldaar. Men vreest een directe over- heids-controle op de olie-import. De produktie vermindering, speciaal in Te xas. was in oktober de laagste sedert jaren en leidde tot forse verliezen voor de olie-aandelen. Geen wonder dus dat Amsterdam lager was voor aandelen Kon. Olie. 's Morgens werd nog f. 197 betaald, doch door beroepsverkopen daalde de koers snel tot f. 194.50. Op deze prijs werd de officiële beurs geopend, waarna tegen het slot nog een koers tot stand kwam van f. 194. tegen een slotkoers van vrijdag f. 199.30. Aldus een verlies van f. 5.30 of circa 287 punten oude ba sis. Er ging heel weinig om, ook al. om dat de arbitrage werkeloos moest blij ven toezien. Philips opende op 257. wa ren aanvankelijk zeer kalm. doch tegen het slot moesten verkopen worden ver werkt. hetgeen leidde tot een verlies van 10 punten t.o.v. vrijdag. Unilevers open den op 370 en zakten geleidelijk tot 366'/2. Hier bedroeg het koersverlies cir ca 14 punten. KLM verloor f. 1.50. Scheepvaarten zetten de daling van verleden week voort. Er is In deze sector nog steeds niet voldoende steun, om slechts het geringe aanbod op te van gen. Van Ommeren min 6. Scheepvaart- Unie min 4. overige fondsen 1 tot 2 punten lager. De Staatsfondtsen hielden zich goed en waren slechts fraetioneel lager, be halve voor de Staffellening. Voor deze lening bestond weer een flink aanbod door institutionele beleggers en zelfs de ruime f. 200.000 vraag bood niet vol doende steun. Na een opening van 82 daalde de koers tot 81 1 8. om op circa 81 3 8 te sluiten, tegen de vorige slot- prijs 82 5 8. In de Indonesische waar den ging vrijwel niets om; de koersen bewogen zich binnen nauwe grenzen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 september Londen 10.61 10.61 N. York 3 821 i—3.83A. Montreal 3.97g3.98A, Parys 90.22% 90.32'2Brussel 7.59%—7.60%, Frank furt 9087'90.92'Zürich 87.18—87.23, Zürich (vr. fr.) 89.368941. Stockholm 73.46'-73.51'2Kopenhagen 54 85%— 54 90%, Oslo 53.22%—53.27%, Milaan 60 68%60.73%, Wenen 14.6714.683*. MARKTBERICHTEN HOOFDDORP, Gra beursnoteringen- tarwe f 23.tot f 27.zomergerst f 21.00 tot 125.00; wmtergeret f20.00 tot f24.00; haver f 19.00 tot f 23.00: gr. erwten f 20.00 tot f38.00; koolzaad f38.00 tot f45.00; kaï wijzaad f58 00 tot f68.00 .kapucijner» f34.00 tot f 41.00. Aides per 100 kg. ROTTERDAM, 23 sept. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1932. Vette koeien en ossen 1146. Varkens 786. Prys ln cents per kg.: vette koeden le kw. 2 903.10; 2e kw. 2.602.90; 3e kw. 2-502.60; varkens (lev. gew.) 170, 168; Beurs van Amsterdam Maandag 23 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 86% 86 V4 Grootboek obl. 3% 76% Ned '47 3',(3) 82*8 81)fe Ned '51 3% 88 88' Ned 53 3'.'2 84V* 83% Ned '56 3% 84% 84' g Ned '48 314 79% 79 Ned '54 3t4 793/4 79% Ned '55 I 3% 79*« 793), Ned '55 II 3%83% 82% Ned *37 3 79% 79¥4 Dollarlng '47 3 89 88% Investeringscert. 3 89 881 g Ned 62-64 3 87H 87% Cert NWS 57% Indië '37A 3 85% 85 Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 40'4 40% Nat. Handelsbank 96% 95 Ned. Handelmij152 151-% A'dam Rubber 66V* 66)4 Deli Mijen (Ver.) eva. 77Va 75% H VA.111% 109% Java Cult 38 38 Senembah 91 59 Vorstenlanden 22% 22 A.K.U 164 158% v. Berkel's Patent (v) 191% 189% Calve Delft cert. 313% 295 Kon Pap. v. Gelder 179% 177% Hoogovens cert285 278 Müller en Co. NJ, 317 309 Ned. Kabelfabr265 260 Philips 264% 253% Philips pref 139% 140 Unilever 380 367% Wilton Feyenoord 211% 208 Biliton 3de rubr 220 215 L Dordtse Petr gew 941% 908% Kon Petr. (f. 20.—200.60 195.50 Idem (50 f. 20 199 35 194.05 Holl. Amerikalijn 153 150 Java China Paket 143% KX.JJ 119 117.40 Kon N Stoomb 131% 131% Kon Paket My 133 131 Stoomvaartmij Ned 161%- 159% Nievelt Goudr cert 181% 179% Van Ommeren cert 211% 203 Kon Rott Lloyd 146 Ned Scheepv Unie 142)4 138 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 87% 88 Den Haag 1937 1 3.. 95 Leiden 1947 86B R'dam *37 I-Hl 3% 87% 87% 1 In dust r. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 95% Premieleningen A'dam '53 3 95 A'dam '51 2% 84% 86 B A'dam '56 I 2% 76% 76 A'dam '56 II 2% 87 8t% Eindhoven '54 2% 78% Enschede '54 2% 76% 75% Den Haag '52 I 2% 85 85L, idem II 2% 85 85 L R'dam '52 I 2% 86 B 87 idem II 2% 86 B Utrecht '52 2% 90% 88 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 198 199 H.B.U eert191% 189 Rott. Bank 160% 161 Twentsche Bank 158% 158 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 230 Borneo Sum HMij 57 56% Ned. G. en Sp Fabr. 170% 170 Kon. Ned Grofsm 98 L 96 Internatio75% 74 Rott. Droogdok Mij. 480 L Tieleman en Dros ..9% 9 Ned. M)j. Walv.vrt. 57 56% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 13% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31A J0A Intern Nickel 83% SITi Anaconda 53% 51% Bethlehem Steel 44)4 43)4 Cities Service 66 General Motors 41% 30% Kennecott95% 93% Republic Steel52% 50% Shell Oil 81A 80 Union Pacific 27% 26)4 Un. States Steel ..63 61% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 20! Edeimet Kon AA 55 Pref w.a Idem 65 Electrolas B 310 Hol! Constructie 328 Ing our v Bouwnyv 122 B Int Kunststoft Ind 39% 90 Leidsche Wolspinn exd Sikkens Lakfabr '53 406 Ver Touwtabrieken 155 Wemmk's Betonm 74% 74% Van Wijk Textiel 81% 81%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9