^"SiAMSÖN half zware shag „Laat de machine voor U werken" Niemeuer in moderne plastic-verpakking Extra Samson voordelen: Wat kunt u doen Negerleerlingen in Little Rock zouden het heden weer proberen Het Staatsvissershavenhedrijf bereikte absoluut reeord S6ste jaargang Maandag 23 september 1957 Tweede blad no. 29247 Sorteermachine voor spruitjes Dit had het motto kunnen zijn van de oproep, welke de Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveilingvereniging „Leiden en Omstreken" aan haar spruitenaanvoer- ders had gezonden. In de grote neerzet- hal stonden de spruitensorteermachines opgesteld, die deze grove landbouwpro- dukten automatisch sorteren. Men stort in een aanvoerbak de spruiten en de machine doet de rest. Via verschillende horren komen uiteindelijk in de veiling- kisten de sortering A (de mooie kleine spruitjes van 2 tot 3 cm.), de B-spruiten (de iets grotere van 3 tot 4 cm.) en als derde sortering de grove spruiten (boven 4 cm.). De oude manier van met de hand sorteren, die zeer tijdrovend is en heel veel arbeidskrachten vraagt, be hoort hiermede tot het verleden. Er waren veel belangstellenden, zoveel, dat men in drie groepen de demonstra ties bijwoonde. Dit kwam pas goed tot uitdrukking toen men zich in de pas verbouwde en vergrote kantine verzamelde. Te klein was deze vergaderruimte nog wel niet, maar wel tjokvol. De schare werd toegesproken door de voorzitter der veiling, die zich bepaalde bij de moeilijk- en mogelijkheden. De aanvoerders zelf, die niet alleen vragen stelden over de sortering (opge lost door de machine), maar ook be treffende de houdbaarheid van de sprui ten (opgelost door de koelcellen van de veiling) stelden tevens met hun vragen de assistent van de Proeftuin te Naald- In memoriam Bertha Bake Er zullen niet veel jongeren zijn in de kunstwereld, die het werk van Bertha Bake kennen. Bescheiden, stille figuur als zij was, zocht zij niet een belangrijke plaats in de kunstwereld, maar concen treerde zij zich allereerst op haar werk in haar rustige woning in Leiden. Maar de ouderen onder ons, die een 40 jaar geleden, en later, op het terrein van de Kunstnijverheid hun weg zochten, ken den en waardeerden haar en haar werk wel. Al was zij toen ook al iemand, die niet veel over zichzelf en wat ze deed sprak. In die dagen was het voornamelijk het batikken wat haar liefde en aan dacht had; werk dat volle toewijding, veel experimenteren en veel geduld vraagt. Van het werk, dat haar atelier verliet, maakte ze weinig ophef. Alleen degene, die ook maar enigszins met de ingewikkelde techniek van het batikken bekend is, weet hoeveel zoeken en pro beren èn soms teleurstelling achter het schone, bereikte resultaat verborgen zit. Ik herinner mij niet. dat zij ooit een expositie hield van haar gebatikte doe ken en kleine gebruiksvoorwerpen, al zal zeker op een kunstnijverheidsten- toonstelling haar werk niet ontbroken hebben. Een groot aantal jaren was zij lerares in het batikvak aan de Tekenschool voor Kunstambachten te Amsterdam. Zoals ze alles met toewijding deed, gaf zij zich volkomen aan de leerlingen, ook al was het niet een terrein, dat bij alle leerlin gen de volle belangstelling had. Toen zij de volle beschikking over haar tijd kreeg, nam fce de burijn en het hout blokje er bij. Dé vele Ex Libris getuigen van haar vaardigheid in het snijden niet alleen ,maar ook van de behoefte om zich te verdiepen in de gedachte, die ze wilde uitdrukken. En dat is haar won derwel gelukt. Haar liefde en aandacht voor de natuur, voor bomen en bloemen en al wat zich daaromheen beweegt, kwam haar daarbij zeer te stade. Daar zocht en vond ze veelal haar motieven. De dagelijkse wandelingen naar de Hor tus in de ochtenduren met schetsboek. Potlood en penseel, werden haar een be- - e en gaven haar een intense vreug- ti; Het grote aantal tekeningen daar gemaakt, getuigt niet alleen met welk een liefdevolle aandacht zij groei en bloei volgde, maar evenzeer van de vreugde in het werk zelf. Wat er later mee gebeuren zou was bijzaak. Niette min verblijdde het haar zeer, toen haar collectie tekeningen uit de Hortus een goede bestemming vond. Wij kunnen niet anders dan dankbaar zijn, dat Bertha Bake zich aan dit werkzame leven, in dienst van de schoon heid, tot kort voor haar laatste ziekbed heeft mogen geven. Wij ouderen hadden haar zo bemin nelijke persoonlijkheid èn haar werk nog zo graag in de steeds kleiner wor dende kring willen houden. G. Rueter—De Lang. Ruim f4160.voor Kleuterdagverblijf Margriet De vorige week gehouden huis-aan- huis-inzameling. met daarop aanslui tende straatcollecte, ten bate van het Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet", heeft ruim f 4160.— opgebracht. Een prachtig resultaat, dat naast de offer vaardigheid der burgerij mede te danken is aan de gemeenschappelijke inspan- ning van vele collectanten. wtfk m de gelegenheid zijn kennis be treffende ziekten en plagen van de spruitkool te spuien. Bijeen was gekomen een groep telers, die in 1956 2.175.000 kg spruiten ter vei ling aanvoerde, waarvan meer dan de helft werd geëxporteerd en naar de conservenfabrieken afgevoerd. H. Haaksma overleden Gisteren is geheel onverwachts te zij nen huize in Oegstgeest op 84-jarige leeftijd overleden de heer H. Haaksma. een bekende persoonlijkheid in de kringen van het assurantie- en effec tenbedrijf, waarin hij gedurende langer dan zestig jaar werkzaam was. De heer Haaksma deed reeds op 20- jarige leeftijd zijn intrede in het assu- rantiebedrijf te dezer stede; zijn kan toor was achtereenvolgens gevestigd aan de Apothekersdijk nr. 4, Breestraat, Steenschuur, Stationsweg (thans ge bouw K. v. K.) en sedert 1943 aan het Kort Rapenburg 20 (voorheen Noord- Hollands Landbouwcrediet). De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot geschiedt a.s. woensdag middag om 12 uur op de begraafplaats .Rhijnhof". 1. handige grote ruimte om uit te rollen 2. geen stuktrekken van de tabak 3. de shag droogt niet uit, maar blijft altijd vers en soepel 4. prettig in de zak te dragen SUPER-KWALITEIT IN SUPER-VERPAKKING! Handig rollen Heerlijk roken! Feest voor de jeugd van Noorderkwartier Speeltuinvereniging bestaat dertig jaar Zaterdagmiddag werd aan een en thousiaste kinderschaar in de Stads gehoorzaal een groot kinderfeest aan geboden t.g.v. het 30-jarig bestaan van de Speeltuinvereniging „Noorderkwar tier, die op 27 september 1927 werd opgericht. De feestcommissie, onder voorzitter schap van de heer A. T. H. Botingh, heeft het standpunt ingenomen, dat bij een dergelijk jubileum de festiviteiten alleen voor het kind zijn, dus geen feestavonden voor ouderen, enz. Zo is er a.s. zaterdagmiddag gelegen heid de kinderen van „Noorderkwar tier" mee te laten doen in een bloemen corso, bestaande uit versierde autopeds, fietsen enz., dat na beoordeling van een jury een rondgang door de wijk zal ma ken, 'terwijl na afloop de prijzen uitge reikt zullen worden. Vrijdagavond wordt er in het clubge bouw van de speeltuin een receptie ge houden. Tijdens deze bijeenkomst zal het speelmateriaal, verkregen door vrijwil lige bijdragen der ouders en een loterij, worden aangeboden. Onder de genodigden bevonden zich zaterdagmiddag de heer P. Flippo, voor zitter van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen en de heer L. D. Planjer, afgevaardigde van de Leidse Jeugd Vakantietiebezigheden. Het programma, dat de kinderen werd aangeboden, stond op een behoorlijk peil. Hoewel de leeftijd van de jeugdige kijkers varieerde van 4 tot 12 jaar, wa ren de programmapunten zó ingedeeld, dat geen van hen zich één ogenblik be hoefde te vervelen. Daar was weer de ondeugende Bol letje Bof, die agent Flipse op de grond liet vallen, met zijn gezicht in de room taart! Het enthousiasme steeg toen bleek dat Flipse ook nog snel tekenen kon! En dan de „Dutch Rolling Stars"; de naam begrepen ze nauwelijks, maar het voornaamste was, dat het met rol schaatsen te maken had. Toen dan ook één van de „stars" een paar meerijders vroeg, die tenslotte draaierig hét toneel afstrompelden, waren de kinderen nau welijks tot bedaren te brengen. „Oom Harry" zorgde voor een paar clownnummers en „Oom Gé" vertelde nog een spannend verhaal met de pop- pekast. De jongleur „Gery op de kogel" en de „Movers", die enige staaltjes van hun kunnen op de verende springmat vertoonden, vormden het slot van een goed georganiseerde kindermiddag. Zuivelexpositie trok ruim 1500 bezoekers De in het Waaggebouw in het kader van de Vebo-activiteiten gehouden zui velexpositie trok ruim 1500 bezoekers, een voor een kaastentoonstelling buiten gewoon groot aantal. Bovendien was de kwaliteit van ingezonden partijen kaas, volgens het oordeel van de Zuivelcom- missie, van uitstekende kwaliteit. Op deze show hebben de veehouders de beste kaas naar vorengebracht, welke op de boerderij vervaardigd wordt. Het was een grote propaganda voor de boeren kaas! Tot deze „lofzang" kwam de heer'J. H. van der Kloot toen hij zaterdagmid- aag om zes uur deze zuivelexpositie met een kort woord van dank en waardering sloot. Met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, die. zoals bekend, ook een bezoek aan de tentoon stelling bracht, was hij het volkomen eens, dat hier „het neusje van de zalm" was aangevoerd. Het Zuivelconsulent- schap en het Kaascontrole-station was hij dankbaar voor het grote aandeel, dat beide lichamen in de organisatie hebben gehad en waardoor belangstel ling is gewekt voor een produkt, dat met vertrouwen kan worden gekocht. Na mens het Vebo-bestuur bracht hij tevens hulde aan het gemeentebestuur, het per soneel van de Markt- en Havendienst en de Gem. Plantsoenendienst voor de medewerking, welke zo vlot en uitge breid is verleend. Moge deze het volgend jaar, aldus eindigde de heer Van der Kloot, weer even groot zijn. Weer een dode op berucht straatweg deel (Speciale berichtgeving) Het beruchte gedeelte van de Zuider zeestraatweg. bij de melkfabriek onder Wezep. heeft zaterdagmiddag weer een slachtoffer geëist. Een personen-auto, met militairen, die van herhalingsoefe ningen naar huis terugkeerden, slipte op het door de regen gladde wegdek en botste tegen een boom. Een der inzit tenden. de 25-jarige P. Hey. uit Gronin gen, liep dusdanige verwondingen op. dat hij naar een ziekenhuis in Zwolle moest worden vervoerd, waar hij in de loop van de avond overleed. Zaterdag is een 45-Jarige man uit Utrecht verongelukt, toen hij op zijn motor met een vaart van 80 kilometer in de bocht van de Jutphaseweg bij het Merwedekanaal van de weg af schoot. In zorgwekkende toestand is hij naar een ziekenhuis vervoerd en daar in de nacht van zondag op maandag over leden. Advertentie tegen Aziatische griep Weinig en ook eigenlijk heel veel. Het belangrijkste is, verstandig en gezond leven, overmatige vermoeidheid vermy- den en zorgen voor vitaminenrijke voe ding. Hiermede verhoogt U Uw weerstand en stimuleert U de natuurlijke afweer krachten, die Uw lichaam tegen Infecties bezit. Volgens alle tot dusverre verkregen gegevens draagt de Aziatische griep een onschuldig karakter en kan deze in de regel met huismiddelen worden behan deld. Het huismiddel bij uitnemendheid tegen griep is „Aspirin", het wereldbefaamde Bayer-produkt. „Aspirin" bevordert de transpiratie, doet de koorts dalen en stilt de pijn in hoofd en ledematen. U doet er verstandig aan, te zorgen, dat U thans „Aspirin" in huis hebt, zodat U het bij de eerste symptomen van griep in Uw gezin direct bij de hand hebt. Kwaliteit en betrouwbaarheid worden U gegarandeerd door het bekende Bayer- kruis op de verpakkingen en op de ta bletten. (.Aspirin" en „Bayer": gedepo neerde handelsmerken.) De burgemeester van Little Rock, Woodrow Mann. heeft zaterdagavond verklaard dat de politie een ieder zal arresteren, die vandaag, wanneer de middelbare school ter plaatse weer wordt geopend, zou pogen wanorde lijkheden te veroorzaken. Ilij voegde hieraan toe dat de po litie negerleerlingen niet zal beletten het schoolgebouw te betreden. Drie van de negen negerscholieren, aan wie tot dusver de toegang tot de school onmogelijk is gemaakt, hebben gezegd, zich vandaag te zullen mel den. Gouverneur Faubus van Arkansas, die in Atlanta (Georgië) een conferentie Zilveren professiefeest zuster Bibiane Ter gelegenheid van het zilveren pro- I fessiefeest van zuster Bibiane vond za- terdagmiddag in het St.-Elisabeth-zie- i kenhuis een receptie plaats, waar de vele patiënten, die zuster Bibiane in de 20 jaren, dat zy in Leiden bij de wijk verpleging en het Wit-Gele Kruis werk zaam is, bezocht heeft, de gelegenheid kregen haar openlijk voor haar steun en zorg te bedanken en haar geluk te wensen. Zo waren naast de vele oud-patiënten aanwezig het voltallige bestuur van het Wit-Gele Kruis (met een prachtig ca deau), de deken van Leiden en vele an dere geestelijken, wethouder S. Menken namens B. en W. en een groot aantal dokteren. Nadat velen de zuster de hand ge drukt hadden, bood de heer B. M. Pols het gezamenlijk cadeau aan van allen, die tot de patiëntenkring behoren of hebben behoord. De geschenkenregen bestond uit: een regenjas, parapluie. paar overschoenen, aantal zakdoeken, koffer, boekwerk, vul- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elisabeth, dr van B. J. C. Wlggenraad en C. M. Rapatl; Marcus Alexander, an v. A. van der Stok en L. M. C. Lommelaars, Arnold'a Anna, dr v. P. Six Dijkstra en B. G Dijkema; Manja Andrea, dr van M. J. J. Riethoven en C. A. M. Korsten; Jacobus Geerl'ing. zn van H. Smftt en M. BooiJ. Gerrtt Jan. zn van A. Diseraad en J. J Bakhuizen; Joannes Jacobus, zn van G. J. Abrahams en C. Houips; Vaflenitijn Frede- riik Marie, zn van W. H. Tweehuijsen en D. M. C. Stephan; Franoisous FaMus Wllll- brordiue zn van J. G. Wisse en J. T. Heljn. GETROUWD G. J. Streeder en C. M. G. Nieuwen- 1 tulzen; F. Ouwerkertc en J. C. van de Befl-t. OVERLEDEN C. E. RraneveLd, 85 jaar, vrouw; J. H. Kelderman. 61 Jaar, echtgenote van D. St'igter. Officiële publikatïes SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Eurgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat te be ginnen op maandiag 7 oikitober 1957, krach tens het bepaalde bij artikel 17 der veror dening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken., voor zo- ^er die bijzonder eigendom zijn., en zonder verhindering door of vanwege rechtheb benden voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toe-gangökokers en dergelijke werken, voorzover die bijzon der eigendom zijn. LEIDEN, 23 september 1657. pen en een horloge, terwijl ook de bloemen niet vergeten waren. Zuster Bibiane dankte allen voor dit prachtig huldeblijk. In een persoonlijk schryven wenste mgr. Jansen zuster Bibiane geluk en liet zijn grote waardering voor haar werk blijken. Granaat van 40 50 kilo lag in kelder Toen de bewoners van een perceel in de Kagerstraat zaterdag in de kelder van hun woning kwamen, ontdekten zij tot hun grote schrik een fosfor-brisant- granaat van circa 40 a 50 kilo. Zy stel den onmiddellijk de politie van hun ex plosieve vondst in kennis, die op haar beurt contact zoch met de Mynoprui- mingsdienst. Personeel van deze dienst heeft het projectiel verwijderd. Men staat nog voor een raadsel hoe deze granaat in de kelder is terecht gekomen. Syrische wapens in Jordanië ontdekt Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag tegengesproken, dat een attaché van de Israëlische ambassade, Eliahoe Chazan. aan bedreigingen en druk zou hebben bloot gestaan, omdat de Russen hem tot spion hadden willen maken. De woordvoerder zei, dat Cha zan „illegale anti-Russische literatuur" onder burgers in Odessa had verspreid en op 7 september op heterdaad werd betrapt. Hij was een uur vastgehouden maar vrijgelaten, toen hij zijn diploma tieke identiteitskaart toonde. Van Is raëlische zijde is de beschuldiging ont kend. Jordaanse legerpatrouilles en politie hebben de hand gelegd op een voorraad machinegeweren, automatische geweren, tijdbommen, munitie en ontplofbare stoffen, alles van Tsjechische oorsprong, aldus is zaterdag officieel te Amman meegedeeld. De wapens werden ontdekt in het gebied van Raintha, dicht bij de grens met Syrië. Ofschoon geen Ara bisch land met name is genoemd, neemt men algemeen aan dat het Syrische le ger met soortgelijke wapens Is uitge rust. Volgens het Egyptische blad ,,A1 Ah- rah" heeft de Saoedi-arabische minister van Verkeer verklaard, dat de Arabieren zonder aarzelen het communisme zou den kiezen als zij zouden worden ge dwongen te kiezen tussen communisme en zionisme. Het vertrouwen dat Ara- bië in Egypte stelt, aldus de minister, blijkt uit het feit. dat het „zijn dier baarste bezit, het leger" onder Egyp tisch opperbevel heeft geplaatst. Presi dent Nasser is het symbool van de hoop van alle Arabieren, zei hij. Zaterdag werd te Damascus vernomen dat Syrië West-Duitsland heeft gewaar schuwd diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland te zullen aanknopen, indien West-Duitsland Israël zou erken nen. van gouverneurs van zuidelijke staten bijwoont, heeft de vrees uitgesproken, dat zich vandaag gewelddaden zullen voordoen als negerleerlingen zullen pro beren de school van Little Rock binnen te gaan. De waarnemende gouverneur. Nathan Gordon, zou dan moeten uitma ken of de troepen van de Nationale Garde teruggeroepen moeten worden. Vijf negers hebben gisteren getracht de rassenbarrière in een kerk te Little Rock in de V.S. te breken. Zij werden echter terug gezonden. President Eisenhower heeft zaterdr. - verklaard dat de terugtrekking van Faubus' troepen van de school in Little Rock, een noodzakelijke stap in de goede richting" is. Eisenhower zei te vertrou wen dat. de ingezetenen van Little Rock en de staat Arkansas deze gelegenheid zullen verwelkomen om te tonen dat in hun stad en hun staat de lastgevingen van een Federaal Amerikaans Hof terstond en ordelijk zullen worden op gevolgd". Prijsstijging bij verminderde aanvoer Het zo juist eerst verschenen jaarverslag van het Staatsvissershavenbedrjjf te IJmuiden geeft voor het jaar 1956 een totale aanvoer van 69.410.647 kg vis met een opbrengst var f. 37.242.820 tegen 70.814.206 kg met een opbrengst van f. 34.700.313 in 1955. De aanvoer is dus verminderd, nadat in 1954 kwantitatief een absoluut record was gevestigd met een aanvoer van 76.043.917 kg. De op brengst bereikte echter een absoluut record en overtrof zelfs het topjaar 1916, I dat tot dan toe met een opbrengst van rond f. 36 miljoen aan de spits stond. Aan vismeelfabrieken en daarmee gelijk te stellen inrichtingen werd van de aangevoerde vis een hoeveelheid van 3.086.769 kg toegewezen, tegen 4.113.539 kg in 1955. Dr. Moh. Hatta in Peking Bij zijn aankomst in Peking heeft de oud vice-president van Indonesië dr. Moh. Hatta, verklaard dat China en Indonesië „de wereld moeten tonen dat landen met verschillende ideolo gieën vreedzaam naast elkaar kun nen leven". Hatta maakt de reis op uitnodiging van premier Tsjoe en-Lai. Deze was ter begroeting op het vliegveld aanwe zig. De Indonesische Staatsman verklaar de voorts dat de ideologische verschil len geen beletsel vormden voor het nauwer aanhalen der vriendschaps banden. Premier Tsjoe ®n-Lai antwoordde dat de betrekkingen tussen Indonesië en China gedurende de afgelopen jaren „een nieuwe basis" hadden gekregen. Hatta zal heden door de premier offi cieel ontvangen worden.: De stoute schoenen (Van onze Haagse redactie) In de aula van het Haagse Gemeente museum heeft zaterdag de première plaats gehad van de nieuwe propagan dafilm van de Nederlandse Blinden- bond, getiteld: 1PDe stoute schoenen". De film. vervaardigd naar een scena rio van ds. aJn Wit, werd opgenomen door de cineast Piet van der Ham, die de regie en het draaiboek tevens voor zijn rekening nam. Het is een 16 mm. zwart-wit film, zonder geluid, waarin de toeschouwer de biiiyenissen te zien krygt van een jong student, die tengevolge van een auto ongeluk blind wordt. Door middel van een contact met een andere blinde komt hij op een blindeninstituut, waar hy het diploma massage weet te behalen. Door dit alles komt de jongeman weer goed terecht in de maatschappij. Hoewel deze film in het begin wat tijd nodig heeft om op gang te komen, heeft de regis seur er toch voor zorg weten te dragen, dat het publiek met interesse de weder waardigheden van de student volgt. Er gaat dan zeker een krachtig propagan distische werking van „De stoute schoe nen" uit. Voor de aanvang van de première sprak de voorzitter van de bond, de heer F. C. Tingen, een welkomstwoord, waar in hy alle medewerkers aan de film dank zegde. Zaterdag is het jaarlijkse Vrij ge- zellencongres in Grevenbicht weer begonnen. We zien hier hoe de stichter van het congresex-vr(jge- zei G. Greijn. een van de vrijgezel- lenpoppen. die met een bootje over de Maas naar Grevenbicht werden gebracht, in ontvangst neemt. I Van 11.513 vaartuigen werd de vangst 1 publiek verkocht. Hieronder is begrepen een aantal motorvaartuigen, waarvan i de vangst niet rechtstreeks uit zee. maar per auto van elders te IJmuiden werd aangevoerd. Van 1.331 vaartuigen werd de vangst geheel of gedeeltelijk niet publiek verkocht tot een hoeveelheid van 20.179.065 kg. Deze niet publiek ver kochte vis bestond in hoofdzaak uit pekelharing, afkomstig van te Katwijk thuishorende vissersvaartuigen. Deze haring werd in de havens van het Staatsvissershavenbedryf in binnenvaar tuigen of op vrachtauto's overgeladen en naar elders vervoerd. Door de ambtenaren van het Staats vissershavenhedrijf, belast met de keu ring van vis vanwege de keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem is in 1956 afgekeurd 279.777 kg vis, tegen 366.704 kg in 1955. De steenkool wordt als brandstof steeds meer verdrongen door gasolie en stookolie. In 1956 kwamen 91 kolenvaar- I tuigen binnen tegen 126 in '55. De door schepen aangevoerde hoeveelheid kolen bedroeg 29.233.000 kg tegen 45.152.000 kg in 1955. Het aantal binnengekomen vaartuigen met gasolie en stookolie be droeg 532 tegen 507 in 1955. De door deze schepen aangevoerde hoeveelheid vloeibare brandstof bedroeg 49.616.000 kolen bedroeg 29.233.000 tegen 45.152.000 Een zeer belangryk deel van het vis- vervoer geschiedde wederom per auto. Toch vertoont het visvervoer per spoor een styging. In 1956 werd per spoor verzonden 44.274.901 kg vis en vispro- dukten tegen 30.387.656 kg in 1955 en 15.457.057 kg in 1947. Aan uitbreiding en vernieuwing werd in 1956 f. 173.875.32 besteed. Afgeschre ven werd in totaal een bedrag van f. 456.981.64, onder welk bedrag f. 136.500 is begrepen wegens extra-afschryving. Het in het bedryf geïnvesteerde kapitaal verminderde in 1956 met f. 283.106.32. Gasvergiftiging in perceel 2de Groenesteeg GEZIN AAN DE DOOD ONTSNAPT Het gezin van de familie Van Ryn, wonende in de 2de Groenesteeg en be staande uit man vrouw en twee jeugdige kinderen is zondag aan de verstikkings dood ontsnap. Toen de heer Van Ryn zondagochtend om half zeven wakker werd nam hij in zyn woning een sterke gaslucht waar. Teneinde het gas een mogelykheid tot ontsnapping te geven opende hij de voordeur. Zyn echtgenote die reeds bewusteloos was, kon door personeel van de E.H.D. weer spoedig LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Maartje dr van K. Dool e»n N Noordervliet. Ondertrouwd: G. J. Konijnenberg, 30 Ij en M. J. Meinere, 23 Jaar. worden bygebracht. De beide kinderen, die rustig lagen te slapen en nog juist op tyd in veiligheid konden worden ge steld, mankeerden niets. De oorzaak is vermoedelyk te wyten aan een defect in de gasleiding. Een gelukkige bykomstigheid is gele gen in het feit, dat de bewoners de keu kendeur. welke toegang geeft tot een binnenplaatsje, gedurende de nacht open hadden laten staan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het cand.ex. A Wis- en Natuurkunde de heer M. J. F. J. Core- mans (Leiden)kand.ex. K Wis- en Na tuurkunde de heer B. L. van der Linden (Den Haag)doct.ex. Scheikunde de he ren A. L. H. Stols (Leiden) en J. Her mans (Leiden)kand.ex. Wysbegeerte de heer J. van der Hoeven (R'dam) (cum laude); doct.ex. Ned. Recht mej. Vogel (Nijmegen) en de heren C. Mante (Rijs- wyk) en J. A. E. van der Does (Den Haag); doct.ex. Rechten Vrye Studie richting de heer J. M. van Klaveren (Den Haag)doct.ex. Gen. II mej. A. A. H. Pieterse (Den Haag) en de heren P J. Vrouwer (Leiderdorp), S.Dubin (USA) en H. v. d. Wal (Leiden)semi-artsex. de heren W. I. M. van Dam (Leiden» G. H. M. Landman (Voorburg), R.Mann (USA) en B. Pollock (USA); artsex.mej. H. J. M. Blom (Heemstede) en de heren J. Th. C. Bakker (Alphen a. d. Rijn J. F. van Duuren (Leiden) en Oen Thian Siang (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3