Verleiding voor veel kinderen en funest voor de nachtrust Tijgerin Mimi werd geopereerd Grote flessentrekkerij - affaire voor Haagse gereehtshof SNELLE PRIJSSTIJGINGEN IN V.S. WEKKEN ONRUST ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 Rapport schoolkind en televisie Grote kans op verwaarlozing van huiswerk De schoolartsendienst van de gemeente Dordrecht heeft naar aanleiding van klachten over slaperigheid van sommige leerlingen van lagere scholen een en quête gehouden over het vraagstuk televisie en schoolkind. Men komt in een thans verschenen rapport tot de conclusie, dat het hebben van een televisietoestel thuis een verleiding vormt, vooral voor de grotere kinderen. Het is wel zeker, dat in gezinnen, waarin kinderen huiswerk moeten maken en 's avonds moeten stu deren, er grote kans bestaat, dat het huiswerk wordt verwaarloosd. De zo noodza kelijke rust in het gezin als achtergrond voor de arbeid op school wordt door de televisie beslist bedreigd. Bovendien heeft televisie een nadelige Invloed op het toch zo noodzakelijke buiten spelen van kinderen. Voorts heeft het volgen van min of meer sensationele programma's ln de avonduren een funeste invloed op de nachtrust van de kinderen. Opmerkelijk wordt genoemd dat er in iedere schoolklasse wel 2 3 leerlingen zijn. die opvallend slaperig zijn tenge volge van het volgen van televisiepro gramma's in de avonduren. Het meren deel van de Dordtse onderwijzers (circa 75 7r) acht het televisievraagstuk nog niet zo ernstig, dat een systematische bestrijding nodig is. In het rapport wordt dit onderschreven. Het zegt: het is inderdaad twijfelachtig of de school hier een taak heeft; het is een aangele genheid van het gezin. Voorkeur voor sensatie Van de kinderen, wier ouders een te levisietoestel hebben, bleken in de schoolklassen 1 tot en met 6 80 van de 100 regelmatig naar de televisie te kij ken. Het middagprogramma is het meest populair bij kinderen, die in de derde klas zitten. Op oudere leeftijd is er meer interesse voor de avondprogram ma's, waarbij bleek, dat de meeste kin deren de uitzendingen van zaterdag avond volgen. Naar de aard van de pro gramma's geeft 41 Tc van het onder de enquête vallende aantal kinderen de voorkeur aan sensatie, 22 aan niet- sensatie en 37 Te kijkt naar alles. De voorkeur voor sensatie stijgt met de leeftijd: in de zesde klas in het aan tal kinderen, dat sensatieprogramma's het mooist vindt, dubbel zo groot als in de eerste klas. Het rapport waarschuwt er in dit opzicht voor. dat het noodza kelijk is. dat de kinderen hun nacht rust krijgen. Deze wordt niet bevorderd als zij voor het naar bed gaan opwin dende uitzendingen hebben gevolgd. In 64 klassen van de in de enquête betrokken scholen bleken 195 leerlingen STADSNIEUWS Ook in de Leidse Horl-us exemplaar van Metasequoia Dezer dagen gaven wij een bericht, dat zes exemplaren van de Metasequoia, een bijzondere boomsoort, verwant aan de Californische mammoetboom, werd aangeplant in de nieuwe Vrijstaatse goudstad Welkom. Dit is echter, zoals wij nader van cfeskundige zijde verne men. niet zo uitzonderlijk als het be richt wilde doen vermoeden. Toch is er een merkwaardige geschiedenis aan deze boomsoort verbonden. Immers, eerst in 1941 werden er enkele fossiele takjes en kegels van gevonden, die werden her kend en beschreven. Men schatte de leeftijd op ongeveer 18 miljoen jaar. Vier jaar later kwam een Chinees hout vester T. Wang een drietal hem onbe kende bomen tegen. Hij stuurde enkele takjes ter onderzoek op en groot was uiteraard de verbazing, toen bleek, dat dit dezelfde boom was als waarvan de fossielen gevonden waren. In 1947 trok een expeditie de binnenlanden van China in om te zien of er nog meer le vende exemplaren te vinden waren. Na drie maanden moeizaam ploeteren ont dekte men op een vochtige helling een duizendtal van deze bomen. Een grote hoeveelheid zaad werd gewonnen en nu blijkt, dat deze bomen m gematigde streken goed willen gedijen. In Noord-Amerika heeft men ze zelfs al voor bosaanplant gebruikt en men kan ze vrij op de markt kopen. Ook in de Hortus te Leiden kan men een flink uit de kluiten gewassen exemplaar van de Metasequoia bewonderen. WIELRENNEN Swift Zondag wordt de eerste rit van de najaarscompetitie gereden. De afstanden zijn A- en B-klasse 82 km., C-klasse 58 km. en D-klasse 42 km. Start 10 uur te Oud-Ade. INZAMELING RECLASSERINGSWERK Men schrijft ons: Volgende week wordt in Leiden de jaarlijkse inzameling gehouden ten bate van de gezamenlijke reclasseringsinstellingen.. In de loop van de week kunt U de dames met lijsten aan de deur verwachten. Wanneer U daaraan gegeven hebt. hoopt het reclas- seringscomité, dat U volgende week za terdag op straat de bussen niet voorbij loopt. Zeer velen van onze medeburgers zijn door bepaalde omstandigheden in nood geraakt. Een hulpmiddel om ieder van deze verdwaalden weer op het goede pad te helpen, is de jaarlijkse collecte, waarvoor op ieder een dringend beroep gedaan wordt de collectanten niet te leur te stellen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Martha, dr van A. Disseveld en M. Ver- woerd; Anna Maria Johanna, dr van L. C. J Ruijgrok en J. C. M. van der Kroft; Jo hannes Petrus Cornells ,zn van L. C. J. Ruijgrok en J. C. M. van der Kroft; Eve- ine Guurtruida. dr van K. Brevé en G. Roemer; Cornells Jaoobus Maria, dr van J. L. Wiesen burg en C. J. T. Vintges; Peter an van D. W. Wansink en J. J. Zee. ONDERTROUWD J. H. Haverkamp en L. Wittebol; G. J. van Hattum en W. de Clercq; J. T. van Oosten en F. A. M. Ligtvoet; A. J. Pelten- burg en A. J. Bloem: P. Hopenbrouwer en H. W. Klein: P. Onderwater en N. de Koo- ter; H. van de Water en J. E. Teijn; J. C. Baak en A. Beerenfenger; S. Schaaf en J. T. Rietveld: H. de Water en C. Plson; J. J. van de Berg en M. J. Heuzen; H. Verver en J. M. Wisse; J. L. Stokhuijzen en H. Grotenhuls: I. Tuurenhout en C. Rood- akker; W. C. van der Haak en W. Buur man; P. N. J. van Rijn en E. G. van der Ploeg. OVERLEDEN Dongen. 70 jaar. man: A. M. Groos ,43 Jaar H. van Veen. 53 Jaar, man: G. H. C. van man; P. Rlemems, 91 Jaar, weduwe van R. man. opvallend slaperig te zijn. Het aantal alles-bekijkers en niet sensatie-belusten bleek het hoogst in de klassen 3 en 4. Het aantal avondkijkers is 15 die per klas van 50 leerlingen 7. Er zijn 70 zaterdagavondkijkers, dus 30 die op andere avonden kijken, of onge veer 2 of 3 per klas van 50 leerlingen. De scheuring in de Ger. Kerken De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft ln haar gisteren te Assen ge houden zitting een aanvang gemaakt met de behandeling van het uitvoerig rapport van Commissie III over een schrijven van de heren prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. dr. C. A. van Peursen, mr. dr. J. W. Dekker, mr. A. Bouman en J. W. Bonda, over de kwes tie van de schuldbelijdenis van de Geref. Kerken op de Synode van Den Haag 1949 in betrekking tot de gang van za ken bfj de controverse,d ie in 1944 tot een scheuring in de Geref. Kerk hebben geleid, waaruit de Gereformeerde Ker ken (artikel 31) zijn ontstaan. Adres santen gaven te kennen, dat de door 0 3 Synode van Leeuwarden 1955 geno men beslissing hun geen bevrediging heeft kunnen schenken, noch hun ver ontrusting over de gang van zaken heeft kunnen wegnemen. Rapporteur over deze zaak was prof. dr. D. Nauta. Na de eerste ronde van het debat werd na enige discussie een voorstel aangenomen om de bespreking over deze zaak te ver dagen. Ellis arbiter (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, heeft de Oosten rijkse Voetbalbond de KNVB bericht akkoord te gaan met het voorstel, dat de Engelsman Ellis de voetbalwedstrijd NederlandOostenrijk »»1 leiden. Taaie Bengaalse blij ft vermoedelijk leven (Speciale berichtgeving) Het Burgers Dierenpark, te Arnhem heeft enkele spannende weken achter de rug en nog is deze spanning niet geheel verbroken. De ruim vier jaar oude tijgerin Mimi, de mooiste tijgerin van het Bengaalse ras in de gehele tuin, heeft namelijk een zeer zware operatie achter de rug. Veertien dagen geleden moest Mimi namelijk moeder worden, doch de voor tekenen zeiden de oppasser, dat het wel eens mis kon gaan. En zoals de meeste voortekenen niet bedriegen, was dat he laas ook hier het geval. Het arme dier moest een zware strijd aanbinden en het werd op het laatst zo erg. dat men be sloot de dierenart-s. dr. Mulder uit Velp, te waarschuwen. Nadat deze al het mo gelijke had gedaan, vond hij het beter de veeartsenijkundige dienst in te scha kelen. van wie de doktoren Snoek er Toussain-Raven met de gehele weten schappelijke staf in het Dierenpark ar riveerden. Nadat men met zeer veel moeite en spannende momenten het dier een flinke dosis narcotica had toegediend KONINGIN ONTVANGT JURISTEN Koningin Juliana zal vanmiddag te vijf uur te oestdk een deputatie van het Instituut de Droit International, be- stoande uit een 80-tal vertegenwoordi gers u.it ongeveer 30 landen ontvangen. LEIDERDORP Medische dienst De medische dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter H. Bakema, Acacialaan 58. telef. no- 24828. OEGSTGEEST VASTE WIKA HERV. GEMEENTE Dank zij het welslagen der financiële actie van de Hervormde gemeente is het mogelijk geworden een vaste Wika in dienst te nemen. Als zodanig is be noemd mej. M. A. de Vlieger. Haar bevestiging tot evangeliste jeugd werkleidster zal morgenochtend in de Pauluskerk plaats vinden. Mej. de Vlieger heeft een grote erva ring op het gebied van het jeugdwerk. Zij heeft o.m. in Den Haag gewerkt en zij is provinciaal jeugdwerkleidster ge weest in Zeeland voor de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie. Medische dienst De medische dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Van Walchren, tel. 22030 en dokter Van der VlietDe Vries, telef. no. 22331. VOORSCHOTEN Schoolconcert Onder auspiciën van de Stichting ..Het Schoolconcert" werd in het Cultureel Centrum het eerste concert voor de Voorschotense schooljeugd gegeven. Ter gelegenheid hiervan leidde de bur gemeester, de heer C. J. van der Hoe ven, de uitvoerende musici met enkele woorden in. Terecht wees hij de jeugd erop, dat het niet uitsluitend gaat om te leren luisteren naar muziek, maar dat men ook moet leren er iets voor over te hebben van goede muziek te genieten De pianist Willem Hielkema en de bas-bariton Leo Rommerts lieten in het met zorg voor dit eerste optreden ge kozen programma de spontane zeggings kracht van het volkslied horen. Hoe markant het volkskarakter zich in de kunst weerspiegelt bleek uit de bont» reeks van liederen uit bijna heel West- Europa. die achtereenvolgens werden uitgevoerd. Een word van lof aan de heer Rom merts. die met zijn prachtige, soepele stem de zeer uiteenlopende stemmingen uitnemend wist weer te geven en aan de heer Hielkema voor de levendige wijze, waarop hij de toelichtingen verzorgde, is hier zeker op zijn plaats. Het jeugdige publiek liet er overigens geen twijfel over bestaan, dat het ten gehore ge brachte bijzonder in de smaak viel. Floralia geopend De loco-tourgemeseter, dp heer Schra- ma, opende gisteravond de Floralia ten toonstelling. Deze jaarlijkse tentoon stelling bestaat uit door de schooljeugd gekweekte planten. Van de 200 uitge geven plankjes waren door 385 deelne mers 540 planten op de tentoonstelling ingezonden- Het verheugde spreker te kunnen constateren, dat dit aantal weer groter was dan verleden jaar. Ondanks de slechte weersomstandig heden, te droog in de voorzomer en te nat in de zomer, vond de heer Schrama het resultaat bemoedigend. Na dank gebracht te hebben aan de Juryleden verklaarde de loco-burgemeester de ten toonstelling voor geopend. De voorzit ter van Floralia. de heer B. Hoogwerff Kroon, maakte daarna de prijswinnaars bekend. Rode begonia's: 1. Ria Verhoork; 2. Marja v. d. Burg; 3. Wout Schoonbeek; 4. André oDeswijk; 5. Loek Moraal. Rose begonia's: 1. Trudy v. d. Burg; '2. Ria Verhoork; 3- Huib v. d. Burg; 4. Tonny v. d. Waard; 5 Hanneke Schoon beek. Fuchsia: 1. Wally v. Klaveren; 2. Ma ria v. d. Burg; 3. Betsy Korewagen; 4. konden de doktoren het hok binnen gaan, dat ln minder dan geen t(jd was veranderd in een operatiekamer. Drie lange uren heeft de operatie geduurd en konden door een toegebrachte snede van bijna 40 centimeter lengte de twee reeds dode jongen worden bevrijd. Gisteren hebben wij even een bezoek aan Mimi gebracht, maar een vriende lijk grommetje kon er nog niet af. Hoe wel de wond nog open is en er lelijk uit ziet, is men er in de dierentuin vrijwel zeker van dat deze taaie Bengaalse tij gerin in leven blijft. Het is voor de eerste maal in ons land, dat een aanstaande tijger-moeder op een dergelijke ingrijpende manier moest wor den geholpen. Piet Rodenburg; 5. Marianna Gerritsen. Geranium: 1. Corry Verhoork; 2. Bet sy Korswagen; 3. Gerrit Struik: 4. An neke Verhoog; 5- Leendert Jiezen. Salvia: 1. Jan Pen; 2. Meta Henkes; 3. en 4. Marja Koops; Margriet: 1. Joop Schipper; 2. Plet Pols; 3. Loekie Verhoork; 4. Pauline Oosterlaan; 5. Janneke Oskam. Coleus, kleinhladiig: 1. Dinl Oosterom 2. Piet ten Donkelaar; 3. Willemien Verhoog; 4. Tiny Toren; 5. Bob Hen- driksen. Coleus grootibladig: 1. Nico van Zeg gelen; 2 Anneke Verhog; 3. Ton Ho- genelst; 4. Bernard Grotendorst. INSTRUCTIE-AVOND COTUVO Dezer dagen vond in het Cultureel Centrum een instructie avond plaats van het COTUVO (Oomité tot Opsporing van Tuberculose Voorschoten). Burgemeester C. J. van der Hoeven heette allen welkom, zeer in het 'bij zonder de leden van de Federatie Vrou welijke Hulpverlening, belast met de organisatie van het huisbezoek voor het COTUVO. D, Advocaten vergaderden In Groningen Stageverordening en kosteloze bijstand De Nederlandse Orde van Advocaten houdt haar algemeene vergadering in Huize Maas, te Groningen. Gistermor gen werd de vergadering geopend door de deken van de Nederlandse Orde, mr. P. W. van Doorne, die verslag uit bracht over de werkzaamheden van de algemene raad. Hij herinnerde in een rede aan de totstandkoming van de Advocatenwet, die op l oktober a.s. vijf Jaar in wer king zal zijn en constateerde, dat deze tot tevredenheid heeft gestemd. Over de stage-verordening zei spre ker, dat deze een bruikbaar instrument is om de praktische uitrusting van de jonge advocaten te verbeteren en aldus op den duur die van de gehele balie te versterken. Alleen een voortdurende toe gewijde toepassing der verordening kan dit tot stand brengen. Voorts besprak hij de verordening op het boekhouden door advocaten en de beindiging van de kosteloze rechtsbij stand, die thans in het verschiet ligt. De vergoedingen, die de advocaten zullen ontvangen zyn niet in de wet gefixeerd, doch by algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. „Wij weten reeds, dat die eerste vaststelling de naam van honorarium niet zal ver dienen", aldus de deken, „maar wij weten ook, dat de minister van Ju stitie daar niet anders over denkt en dat in de Staten-Generaal alom de zelfde opvatting is uitgesproken. De vaststelling bjj algemene maatregel van bestuur heeft het voordeel, dat de ver goedingen gemakkelijker dan bij vast legging in de wet kunnen worden ge wijzigd. Daarop zal ons streven ge richt zijn", aldus spreker. Eenzelfde doel zal moeten worden nagestreefd ten opzichte van de vergoedingen voor de behandeling van de strafzaken, waarin de advocaat wordt toegevoegd. Daarna werden de discussies gehouden over het onderwerp ,JDe advocaat als ge tuige", waarover preadviezen waren uit bracht. Tenslotte kwamen de beide pre- adviseurs M. C. H. Telders en mr. R.A. Vos aan het woord voor de beantwoor ding van de vele sprekers, die kritische opmerkingen hadden gemaakt. Na de vergadering begaven de con gressisten zich in optocht naar het Pro vinciehuis voor een officiële ontvangst door het provinciaal bestuur van Gro ningen. Vandaag wordt een excursie gemaakt door de provincie. INDONESIË'S DEVIEZEN-POSITIE VERBETERD De minister van Financiën van Indo nesië heeft meegedeeld, dat de deviezen- positie van het land van 20 juni af, toen de veel-omstreden nieuwe import- en export bepalingen ingevoerd werden, voortdurend is verbeterd. De minister van Financiën, Soetikno Slamet, zei, dat die bepalingen, die, wat de zakenmensen een „vermomde deva luatie" noemen, tot stand brachten, In donesië gered hebben van „een werkelijk dreigend gevaar van bankroet". E. v. d. BLOM JUBILEERT Maandag a.s. herdenkt de heer E. v. d. Blom zijn 40-jarig jubileum in dienst van de gemeente. Jarenlang was hij fit ter bij de gemeentebedrijven en nóg meer jaren badmeester van het gemeen telijke badhuis. Niet het mins* is de heer Blom echter bekend door zijn acti- x - i witeiiten in de Sportvereniging Rouw- Ruiter. longarts en distr.- i koop. arts Consultatiebureau te Leiden en de heer J. W. van Rijn, teamleider van de F.O.T-U. te Leiden. Hierna gaf mevrouw C van OostromVan Konijnenburg, seoretaresse van het COTUVO. een uit eenzetting over het huisbezoek in dit verband. Vervolgens sprak dokter D. Ruiter over het belang van het onder zoek voor de volksgezondheid. Het lage ziekte- en sterftecijfer in Nederland kan slechts gehandhaafd blijven bij een voortdurende controle. Na de pauze vertoonde de heer Van Ryn kleurendia's over zijn werk. Het huisbezoek zal plaats vinden in de eerste 'helft van oktober, de doorlich ting van 4 tot 19 november. De schoolkinderen worden in school verband doorgelicht. Jubileum W. J. A. H. Boot KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Dezer dagen vierde de heer W. J. A. H. Boot, commies ter gemeentesecreta rie. zijn 40-jarig jubileum in gemeente dienst. Ter gelegenheid daarvan ont ving de heer Boot de eremedaille van de orde van Oranje Nassau in zilver. Burgemeester Van der Hoeven prees de jubilaris om zijn zeer nauwgezette plichtsbetrachting en trouw. Hij bood namens het gezamenlijke personeel een cadeau aan. De commandant van de politie, adju dant Van Dijk, roemide de prettige samenwerking met de heer Boot. Na mens het politiepersoneel bood ook de heer Van Dijk een cadeau aan en be trok tevens mevrouw Boot in de huldi ging. De nestor van de ambtenaren, de heer Van Meurs. releveerde enkele gebeurte nissen uit het verleden. Mej. Van Geest, oud gemeente-ont vanger. die 39 jaar met de heer Boot samenwerkte, sprak eveneens van de bijzonder aangename samenwerking met de jubilaris. De heer Boot dankte de verschillende sprekers. AANRANDING. In de nacht van donderdag op vrij dag heeft op de Haagweg te Voorscho ten een poging tot aanranding plaats gehad. Een 20-jarig meisje uit Wasse naar reed per fiets naaf haar woon plaats terug, toen zij op een donker gedeelte van de weg staande gehouden werd door een automobilist, die haar wilde aanranden. Op het hulpgeroep van het meisje kwamen enige omwo nenden aansnellen, waarop de aanran der de vlucht nam en snel met zijn auto weg reed. echter niet zo snel of het kentekennummer van de auto kon opgenomen worden. De Voorschotense politie had de dader, een 30-jarige Ha genaar. spoedig opgespoord. Na ver hoor bleek, dat dezelfde man die avond om negen uur in Wassenaar ook reeds zijn slag geslagen had. Medische Dienst. De dienst der doktoren wordt gedurende dit week einde. voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Ölthuis, Leidseweg 179, tel 2527. Wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, tel. 2177. WARMOND Donderdag maakten de personeels leden van de houthandel K. W. van der Willik jr. him jaarlijkse uitstapje. Hoe wel de zon niet te zien was. was de stemming toch opperbest. Het program ma viel dan ook wel in de smaak: o.a werd bezocht de Rijksvisafslag in IJmuiden, Schiphol en 's middags de Amsterdamse havens. Tot slot woonde men een voorstelling bij in het theater „Carré". Medische dienst De medische dienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen Kwint en Bots. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Janse en Geerlings. Inflatie draagt een ongewoon karakter Nu ja, er zijn wel enkele „normale" verklaringen te vinden voor prijsstijging, maar afdoende zijn die verklaringen allerminst. Het is een feit. dat de bevol king snel is gegroeid. Dit brengt extra kosten mee voor de afzonderlijke staten en deze moeten nu aan hun trekken komen door verhoogde omzetbelastingen, 4 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist (Van onze Haagse redactie) i richt. Het briefpapier was voorzien van Voor het Haagse Hot diende gister- Sefingeerde telgramadressen en bank- morgen de appèl-zaak van een 33-jarige re„:ies: vertegenwoordiger uit de Residentie die! Het viertal had een aan lager wal op 9 april jongstleden door de Arron- 8erf*akte baron gecharterd, die men dl- dissementsrrchtbank was reroordceld ™cteur van een deVtaT.? maakte' tot drie jaar met aftrek, negens het HÜ g"!? naa? zakenrelaties om een medeplegen van flessentrekkerij, het op zettelijk gebruik maken van valse kwi tanties en het medeplegen van vals heid in geschrifte. Deze vertegenwoordiger had, met drie andere Hagenaars een kongsi gevormd, waarmede men van 1954-56 op groot scheepse wijze door middel van een geraffineerd systeem zich voordeed als bona-fide en kredietwaardige zaken lieden. Zodoende werden tientallen ar geloze leveranciers voor tienduizenden guldens lichter gemaakt. Met schoon klinkende namen had men zich doen inschrijven in het Haagse handelsregis ter en luxueuze kantoren werden kige- en ander wat cachet te geven. Voor zijn moeite kreeg hij telkenmale tien of twintig gulden van de winsten, die wer den gemaakt. De zonder te betalen ge kochte goederen werden direct ver be neden de waarde van de hand gedaan en de buit werd hoofdelijk omgeslagen. De procureur-generaal had in zijn carrière nog nooit een dossier gehad met zoveel flessentrekkerijen en andere euvelen. Hij vorderde tegen de Haagse vertegenwoordiger vier jaar gvangenis- straf met aftrek. De drie anderen van de combinatie, die als getuigen verschenen, zijn niet in hoger beroep gegaan. Uitspraak over veertien dagen. Ordening is on-Amerikaans, maar dan moet het volk meer zelfdiscipline tonen (Van onze correspondent in Washington) Voor de „New York Times" betaalt men ln Washington thans tien dollar-cen ten; twee maanden geleden was de prijs nog vijf cent. Gelukkig zijn niet alle prijzen tijdens de zomervakantie (meer dan) verdubbeld, maar een taxi-rit, die in juni nog zestig cent kostte, is thans zeventig geworden en vrijwel alle levens middelen zijn een paar cent duurder dan ln het begin van de zomer. In feite is deze inflatie reeds begonnen in het begin van 1956. Vrijwel iedere maand werden de levenskosten hoger, maar nooit zo opvallend als gedurende deze zomermaan den. Men kan dit de sterkste inflatie noemen, die ln Amerika is opgetreden, on afhankelijk van een oorlog. Men moet tevens erkennen, dat dit een prijsstijging is van een nieuwe en ongebruikelijk karakter. Het vreemde is namelijk, dat de prijsstijging optreedt terwijl er geen tekorten zijn in de produktie en terwijl de regering de inflatie tracht tegen te gaan door kredietbeperking en door het brengen van evenwicht ln de eigen begroting! Vol gens de klassieke theorie zou in deze omstandigheden de inflatie op moeten hou den. doch de prijsstijging gaat maar door. die natuurlijk prijsstijging tot gevolg I hebben. Bovendien is de controle op de huren betrekkelijk laat afgeschaft en tal van huren zijn daarna gestegen. Maar, I zoals gezegd, deze factoren kunnen de I vrij sterke inflatie toch niet afdoende verklaren. Wat is dan het nieuwe in deze situa tie? Wat is het bijzondere en tegelijk het extraverontrustende in deze crisis? Om op die vragen het antwoord te geven, kan men zich niet beperken tot het terrein van de economie, maar moet j men tevens acht geven op de ethische l mentaliteit van deze periode. In hoge I mate is deze prijsstijging namelijk een looninflatie. De leiders van de vakver- I enigingen trachten jaar in jaar uit hogere lonen en meer voorrechten voor de georganiseerde arbeiders te krijgen. En zij slagen daarin. Daar er een zekere krapheid in arbeidskrachten bestaat op het ogenblik, profiteren de niet-georga- niseerde arbeiders daar ook van en de voortdurende drang naar hogere lonen brengt de werkgevers er toe, de prijzen van hun produkten ook steeds op te voeren. Niemand gelooft, dat het voor het wel zijn van de Amerikaanse maatschappij als geheel gunstig is, dat deze inflatie steeds maar doorgaat, doch de begeerte om het vermeende eigen- of groepsbe lang te bevorderen is zo sterk, dat mati ging en zelfbeheersing meestal niet zijn te bespeuren. Het Amerikaanse volk is tamelijk verwend. De reclame heeft bovendien het verlangen naar comfort en luxe sterk aangewakkerd. Men kan niet zeggen, dat de Amerikanen onte vreden zijn, maar voldaan zijn ze vrijwel nooit. En voor bovengenoemde vakver enigingsleiders is het bijna een politieke noodzakelijkheid, ieder jaar opnieuw de positie van de arbeiders te verbeteren. President Eisenhower heeft reeds en kele malen geprobeerd deze ongewenste loon-inflatie te remmen. Hij heeft er bij werknemers en werkgevers op aange drongen matiging te betrachten in hun streven naar materiële winst. Tot dus verre te vergeefs. Wij wezen er reeds op, dat de regering o.a. door kredietbeperking inflatie tracht tegen te gaan, maar deze maat regel had nauwelijks enig effect. Onge twijfeld zou de overheid door de schroeven verder aan te draaien meer succes kunnen verwachten van haar strijd tegen de prijsstijging. Maar eigen lijk schuwt men een strijd op volle kracht. Deze zou namelijk ongetwijfeld een zekere werkloosheid tot gevolg heb ben en dat is voor een verwend volk wel een erg hard middel om tot rede te worden gebracht. Bovendien moet de regering natuurlijk beseffen, dat zulke harde maatregelen ernstig politiek risico met zich brengen Dit summiere overzicht van de feiten kan het duidelijk maken, dat het niet meevalt in Amerika inflatie te keren: het is typisch Amerikaans, dat de rege ring er afkerig van is sterk ordenend op te treden in de economie. Het is tevens typisch Amerikaans dat men door de reclame de koophonger en het ver langen naar luxe sterk aanwakkert. Men kan moeilijk verwachten, dat de rege ring erg Spartaans zal optreden, maar eveneens zou het verrassend zijn, indien het volk zijn verlangens zou intomen en uit innerlijke discipline een min of meer Spartaanse soberheid zou gaan be trachten. Niettemin moet men het laatste hopen. Medeverantwoordelijk voor het voortbestaan van Israël De minister van Buitenlandse Zaken a.i.. dr. W. Drees. heeft de verzekering gegeven dat de Nederlandse regering nog altijd het standpunt inneemt, zoals dat door de minister van Buitenlandse Zaken op 22 december 1955 in de Tweede Kamer in hoofdzaak tot uiting is ge bracht. nl: „Als lid der V.N. is ons land inderdaad mede verantwoordelijk voor het voortbestaan van Israël als soeve reine natie." En verder: „Dat de regering volledig afwijzend staat tegenover het Aratbisohe streven voor zover dit op een ontkenning van het bestaansrecht van Israël als zodanig neerkomt". „Er is geen sprake van dat voor een economisohe boycot van Israël enige rechtsgrond be staat". „dat Nederland of Nederlanders er verstandig aan zouden doen zich door zulke niet geheel serieuze manifestaties van bepaalde Arabische zijde (niet) te laten beinvloeden." De minister van Buitenlandse Zaken a.i. heeft dit medegedeeld in antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer Kapteijn naar aanleiding van een grootscheepse campagne van Egypte ter verscherping van de boycot van Israël. Emigratie wordt duurder In 1958 voorspelt minister J. G. Suur- hoff een teruggang van de emigratie als gevolg van het wegvallen der extra emigratiemogelijkheid naar de Ver. Sta ten, de onzekerheid over het Canadese immigratieprogram, het huisvestings- vraagstuk in Australië en de kostenver hoging voor de emigranten ten gevolge van de bestedingsbeperking. Ongehuw- den zullen met ingang van 1 januari a.s. in plaats van f 150 een bedrag van f 300 moeten betalen en gehuwden in plaats van f 100 een som van f 200. De maximale kredietverlening door het rijk aan emigranten zal in 1958 f 14 miljoen bedragen. Dit deelt minister Suurhoff mede in zijn begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid. Moh. Ha Ha op weg naar communistisch China De voormalige vice-president van In donesië, dr. Moh. Hatta, is gisteren per vliegtuig uit Manilla te Hongkong aan gekomen op weg naar communistisch China, waar hij zoals gemeld drie weken zal blijven als gast van de rege ring te Peking. Zaterdag zullen hij en degenen, die hem op de reis vergezellen, in totaal 20 personen, de reis voortzet ten. Aan journalisten zeide hij, sterk gekant te zijn tegen het communisme in Indonesië. „Het communisme heeft daar," zeide hij, „reeds grote moeilijkhe den veroorzaakt". Het doel van zijn reis is, in China een studie te maken van de wijze, waarop de communisten daar hun zeer moeilijke economische proble men oplossen en hun nationaal herstel plan ten uitvoer leggen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 sept. Leidse Ooöp. Groen te- en Frultveling. Per 1O0 kg: appelen 38 69; doiriiven 6786; peren 3461andij vie 914; augurken 14125; pronkbonen 2436; snijbonen 29'130; stambonen 45 87; kroten, gekookt 1730; rode kool 5; gele kool 910; groene kool 742'; poste lein 12—15; prei 1012; rabarber 9lil; spruiten A 2447; B 1934; tomaten A 2459; B 2761; C 2ö35; OC 1020; uien 1218; waspeen 614; wlibk 5586; per 100 stuks: meloenen 1875; bloem kool A 10—35; B 14—16; C 10; knolselde- rie 1223- komkommers A 1048; B 12; sla 3—16; B 4.104.20; per 100 bos: bleek - selderle 1618; bospeen 1028; peterselie 6—27; selderie 7. BOSKOOP, 20 sept. Ooop. Veren. ,,De Boskoopse Veiling. Rozen, gr .bloemug' 20 stuks: Mad. Butterfly 1.90-3.40; New York 2.40; Better Times 2.003.00; Bdlrth He len 1.302.40; Vlerl'anden 2.'60; Hadilev 1.50; Duisburg 2.003.00; Peah/tihOld 1.50 3.00; Rosalandiia 1.602.00; Mad. Julee Bouché 1.903.60; Bacoara 4.00; Parel van Aalsmeer- 1.90; Gemengde rozen 90>1.50; Babyrozen 10 stuks: Ellen Poulsen 4360, Nymph 4.006.50; Moulin Rouge 1.00 1.70; Else Poulsen 801.20; Byou 851.50 Wolfs Glorie 851.50; Juweeltjes 70«1.50; Gloria Mumdl 5289; Sweet-heart 1.20 2.30- ld. bulten rozen 'l.OO1.70; Gemeng de Sweetheart 60; Diversen per bos: Iris 1.802.60; Llgustnuwitaikken goudibont 21; Dahlia's 50; Asters 3056; Sneeuwbes- takken 3961 Heester takken met bes 1.20 1.70: Zonnebloemen 25; Physalis Fran- cettt 70; Clematis Prins eHndrik 3.00; id. Mevr. Ie Coultre 3.00; ld. Durandil 1.40 1.60; Chrysanthen in soorten en kleuren gr. bloemig 1 402.00; id. klein bloemig 64 1.00; Hypertcumtakken 2644- Pernet- tyataOcken met bes. Ie kw. 140—2.00- ld. 2e kw. 854.10; Vuurpijlen 7085: Diver sen planten per stuk: Geranium 27; Hang- planten 2534; Begonia 1828; Pernettya met be6 le kw. 1.802.30; ld. 2e kw. 80 1.20. KATWIJK AAN DEN RIJN 20 sept. Groenteveiling: bloemkool A 1428; B 10 15; bospeen 1629; waspeen A 10.00 14.50: B 13.0015.50; f(jn 13.50—1S.50; to maten 25—51; prlnsessenbonen 3369; snijbonen 4243; pronkbonen 1834; an dijvie 1014; groene kool 89; kervel 3.70 —5.70; selderie 5.506.00; peterselie 6.60 —7.30; uien 11.5015.00; gele kool 9.80— 10.00; kroten 6.50—10.00; dia 47; stok- enybonen 49; aardappelen per kist: drie lingen, 1.80. RIJNSBURG. 19 sept. Bloemenveiling FLORA; Ghxysamibhen per bo6 Shirly wit 100145; Idem oreme 80140; ld. ros 75 105; Chats worth 75100; Mosquito 65—82 Bright Eye 7085; Bimity 6075; Samalra 85105; Wendy 8095; Horwood 85140; Filmster 90—105; per 100 Helianten 300- 520; Catanance 80140; Zinnia 150190; Scabiosa 120180; Am. Anjers 1621 per stuk; Gladiolen 340760 per 100; Glorie van Heemstede 380400; Gerry Hoek 400 450; Purity 400—520; Bonte 400510; Elsjes 440460; Koohelsee 300420; As ters per 100 Enkele 180290; Roze Asters 200250; Bouima 200—230; per bos; Dwerg Asters 3555; Afrikanen 2027; Bonte Griet 3042 RIJNSBURG, 20 sept. Bloemenveiling FLORA. Ohrysainthen per bos Shirly wit 85135; White Hope 150—165; September 60145; Shirly ros 80120; idem creme 90125; Horwood 85120; Samalra 65 95; Wendy 90140; Ohatsworth 80313: Mo6qud'to 7092; Bright Eye 7590; Ma- rlenne 80—103; Corona 100—120; Chry santhen geplozen: Micoli 1825; D. Dream 2024; White Hope 1923; W. Diamonit 2022; Horwood 1619; Lelie 2230 per kelk; Dahlia's per 100: Gerry Hoek 500 620; Glorie van Heemstede 440600; Pas- Purlty 500640; Bacchus 390540; Elsje* separtout 400510; Kochelsee 410500; 380 460; Bonte 400—520; Am. Anjers per stuk: Rode Sim 1824; Elizabeth 2023; Roze Sim 2il24; Lucy Strike 2527; Gol den Harvest 24'26; per 100: Zinnia 200 230; Hellanten 280—570; Scabiosa 140 170; Catanance 100—110; OrnlthoeaHum 1420 cent per stuk RIJNSBURG, 20 sept. Groenteveiling aardappelen 812; andijvie 712; uien 12—15; waspeen A 1012; B 1014; kro ten 10-14j rode kool 47- groene kool 7 —9- herenbonen 5060; per kilo; selderie 3—5; peterselie 45: radijs 8—10; bospeen 1530 per bos; bloemkool A 1020- B 1012; C 1011 per stuk; sla ^—11 per krop. RIJNSBURG. 20 sept. Bloemenveiling ELOEMENLUST. ChrysanthenFilmster 90100; Bright Eye 7080 Mosquito 75 —90; September 99100; Wendv 80—90: Shirly wit 110—125; Marion 75-90 Ohats worth 75—91; Grote M4goli 17—20; Dav Dream 20—22; Millersdale 1518- Elta 35 42; Afrikanen 2228: Dwerg Asters 35— 40; Hellanten 320100; Zinnia 90120' Galllardia 180—220; Enkele Asters 120-1 180; Scabloaa 120160. Gerry Hoek 360 420; Glorie van Heemstede 400450- Pu rity 340«X>; Passepartout 320-^-380; Kochelsee 360400; Bacchus 400150: J. Wagenaar 5265; Sneeuwprlnses 32—40- Beatrix 4015; Hollands Glorie 3642. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9