iïi ooggelegen Zwitsers dal is het ntrum van fijne-kantindustrie Jit handwerk van dorpsvrouwen Roeide vermaarde industrie bij het Meer van Konstanz In Uw auto heerst een temperatuur van €SSO EXTRA MOTOR MET ESSO BENT U BETER UIT! Imitatie van de figuur Dorus Boomkwekers te Yenlo bijeen e Jaargang Zaterdag 21 september 1957 VJjfde blad no. 29246 631 - a lij het Meer van Konstanz (Bodenmeer) treft men in een hooggelegen tiers dal een streek aan, waar alles draait om het vervaardigen van de lie kant en broderie, die over de gehele wereld een grote vermaardheid ieten. Elk seizoen worden deze materialen door de beroemdste couteriers Jeze tijd in Parijs en andere centra, waar de mode wordt „gemaakt", op velerlei wijze tot betoverende toiletten verwerkt of als garnering ikt. St. Gal is van die kantstreek het belangrijkste handelscentrum. Ook ierbrugg, Lüchingen, Widnau en vooral Rebstein, waar b.v. Jacob iier Ltd., een der grootste en oudste kantindustrieën ter wereld, gevestigd leien dag aan dag de borduurmachines, waarop deze romantische sier- die de eeuwen door in de garderobe van de vrouw zo'n grote rol ien gespeeld, tot stand komen. - v -ii&? et grootste deel "fordt uitgevoerd 20j t kan in deze omgeving herhaal- gebeuren, dat men, temidden wn betoverend natuurschoon wan- O] !d, langs een rustig gelegen lande- woning komt, die helemaal niet unzien van een fabriek heeft, ter- tich door de open ramen of deuren melodieuze geluid van zo'n bor- machine-in-actie laat horen. In toning staat dan een ingenieuze ag iilne voor het maken van borduur- en kant opgesteld, waarop de be is in huisarbeid deze beroemde 71 lerse specialiteiten vervaardigen. Industrie van kant komt in deze in namelijk nog opmerkelijk veel Die huisborduurders of borduur- r staan in contact met grote in- rieen op dit gebied, die in oostelijk ïerland gevestigd zijn. Deze kiezen de thuiswerkers de dessins, be- in hun de grondstoffen, nemen de leling en de controle van de pro- tn op zich pn zorgen er voor dat met hetgeen in eigen bedrijf wordt sardigd, een weg vinden naar alle ovan de wereld VOr «r alle werelddelen, want on! negentig procent van hetgeen er in Herland aan kant en broderie wordt 199 «kt, is vo r export bestemd. Jo» -erika is, naast vele Europese lan- een grote afnemer. De Franse en JER unse couture en mode-industrie irkt deze produkten op grote »1 tot bijzondere creaties. Ook in r. snd worden deze beroemde Zwit- kanten en broderies veel door de rota (slijters ongerust over te lage winstmarge Christelijke Melkslijtersbond heeft "isch bij de minister van Econo- Zaken aangedrongen op een «e beslissing in gunstige zin op het van de commissie voor de kost- rekening voor zuivel, om de winst voor melkslijters te verhogen, ommissie heeft aan de hand van tpport over de kostprijs de mi- ?eadviseerd tot een margeverho- "«n 6.5 cent op 8,5 cent voor de meerde gebieden en van 6 cent op w de gesaneerde gebieden, bestuur van de Christelijke Melk. rbond heeft de minister getelegra- tat door toenemende liquiditeits- Ikheden, als gevolg van een te lage torge, de bedrijfsgenoten zeer ver- en de leden door de spanning Ik meer in de hand te houden MACHINAAL confectie-industrie en door de huis vrouw ter opluistering van garderobe en woning toegepast. Men denke maar eens aan de blouses van Zwitserse kant, aan fleurige zomerjurken van broderie anglaise. geborduurd linnen of pope- line en broderie van allerlei soort, die bij de moderne lingerie of als garne ring voor vitrage gebruikt wordt. Al deze produkten zyn een Zwitserse specialiteit, die nergens anders ter wereld in een fraaiere uitvoering, in betere kwaliteiten of in een grotere verscheidenheid van soorten wordt vervaardigd. Uit vrouwelijk handwerk en een reeds in de middeleeuwen zeer geperfectio neerde weefkunst is die bijzondere in dustrie in deze streek ontstaan Reeds in 1300 werd in dit schilder achtige dal bij 't Bodenmeer fijn linnen geweven. De nijverheid op dat terrein breidde zich steeds meer uit. De bij zonder gunstige omstandigheden waar over men in St. Gall en omgeving be schikte voor het bleken van deze weef sels, dat zo belangrijk voor het aanzien was. maakte dat lijnwaad tot ver bui ten de grenzen vermaard. In het begin van de 18de eeuw werd het linnen als grondstof door katoen vervangen. Zo ontstonden de tot op de dag van heden nog altijd zeer befaam de Zwitserse weverijen van heel fijne katoenen stoffen. Nu geheel automatisch Na verloop van tijd ging men deze fijne weefsels borduren, wat eerst ge heel met de hand gebeurde, door vrou wen uit deze streken en in huisnijver heid. De produktie van deze geborduur de stoffen, die o.a. ook de basis vor men voor de bekende etskant of gui pure, nam belangrijk toe toen rond 1830 de eerste handborduurmachines in gebruik werden genomen. Oost- Zwitserland werd eerst recht het be langrijkste kantcentrum ter wereld na de uitvinding van de automatische Schiffli-borduurmachines. Op deze en op ultra-moderne geheel automatische apparaturen, waarbij duizenden bordu rende naalden slechts door één per soon bediend kunnen worden, komen de exclusieve Zwitserse kanten en bro deries thans tot stand. Bij de afwer king wordt echter nog steeds veel handwerk toegepast. Niet alleen de mechanisering, maar ook de verede ling werd in de loop van de tijd telkens meer vervolmaakt. Na de ontdekking van het ets-procédé, waaraan de prach tige etskant zijn ontstaan dankt, over trof de export van de kantindustrie tegen de eerste wereldoorlog alle andere Zwitserse industrieën in belangrijkheid. De toenemende zakelijke instelling van de mode deed de belangstelling voor deze hoogst vrouwelijke en ver fijnde maatregelen dalen in de periode tussen de beide wereldoorlogen, wat zün weerslag deed gevoelen op de in dustrie in en om St. Gall. Met de „new look" herleefde echter de interesse voor kant en broderie plotseling weer en het werd zelfs meer dan ooit onmis baar ter opluistering van bovenkleding en lingerie. Nu spelen deze Zwitserse produkten elk seizoen weer een zeer belangrijke rol in de mode. Steeds nieuwe toepassingen Verrassend is de actualiteit van deze Zwitserse specialiteiten waarbij steeds weer nieuwe toepassingen en uitvoe ringen de belangstelling levendig weten te houden. Een leger van begaafde tekenaars, geheel in dit vak opgegroeid, legt zich met rijke fantasie, perfect in zicht in de technische mogelijkheden en een grote „feeling" voor de mode, toe op het ontwerpen voor deze gespe cialiseerde nijverheid. Zo slaagt men er in steeds weer met bijzondere vond sten te komen, waardoor over de ge hele wereld de interesse van de vrouw voor wat op dit terrein in Zwitserland tot stand komt voortdurend wordt ge stimuleerd. Wat maakt men al niet in deze Zwit serse kantindustrie! Guipure, kostbaar maar bijzonder fraai, voor elegante blouses, cocktailrobes en avondtoilet ten. Broderie anglaise voor zomerse kleding en lingerie. Kanten en kantjes van linnen, katoen, nylon, orlon of da- cron, om als garnering te gebruiken. Aparte „allovers", zoals linnen en ka toenen weefsels in mooie kleuren, waar op borduursels als een dessin zijn aan gebracht. Verder geborduurde organza, batist, taft of satijn, galon met goud draad bewerkt en uitgeëtst, volants met broderie, geborduurde of met kant afgewerkte zakdoekjes, kanten „inleg - sels" voor blouses, entredeux, kanten voor garnering van glasgordijnen enz., I enz. Een strenge controle wordt in deze 1500°C In de motor treden krachten op, waarvan de man achter het stuur zich zelden rekenschap geeft. Bij een snelheid van 100 km per uur gaan de zuigers iedere minuut 3000 a 4000 maal op en neer. In de verbrandingskamers worden daarbij temperaturen ontwikkeld tot 1500° C, die uiter aard de metaaldelen ook niet koud laten. Een miniem oliehuidje, van minder dan 6/100 mm dikte, moet de zuigers en de zuigervoeringen beschermen. Dat oliehuidje moet die razend snelle beweging en een enorme hitte weerstaan, uren lang. Deze extra zwaar belaste punten in de motor hebben extra bescherming nodig. Die extra bescherming biedt u ESSO EXTRA MOTOR OIL (in het gouden blik). VOOR EXTRA BESCHERMING Een complete set van twee multi- grade motoroliën 10 W - 20 W- 30 20W- 30 - 40 Perfecte smering bij alle be drijf stem peratu ren want Esso Extra Motor Oil reageert in de nog koude motor als een dunne olie, bij hogere motortemperaturen als een dikkere olie. Ongekende slijtageweerstand Reinigend vermogen Uitgebalanceerde „dopes1 Esso Extra Motor Oil deze bijzondere „motorsparende" kwaliteiten. geven afn Is kort geding bedoeld ols reclamestunt? Voor de president van de Rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft gisteren een kort geding gediend tussen de cabaretier Tom Manders, alias „Dorus" (eiser) en de heer F. M. Perrin, die als amateur optreedt onder de naam „Fred Menger" (gedaagde). Manders verwijt gedaagde, dat hy in het publiek (in het Jordaancabaret) optreedt met een creatie van „Dorus" die zoveel lijkt op die van hem, dat hij daar door schade lijdt. De heer Manders ver zocht de president aan zijn concurrent te verbieden in deze creatie op te treden kanten op een dwangsom van f. 1.000 voor elke overtreding. De advocaat van Manders. mr. G. H. kantindustrie op alle produkten toege- I Steyn, stelde, dat de figuur i past. zodat steeds een hoge kwaliteitzodanig is gecreëerd door M gewaarborgd is. Uit de liefde voor het handwerk van van „Dorus" Manders, dat I geen enkele andere artiest deze naam gebruikt of het type uitbeeldt. „Zegt «jiv ue ueiue voor net nanawerK van eenvoudige Zwitserse dorpsvrouwen is, j nmtyoi.p_Pj.» (loor de reu,ven heen. deze vermaard^ 3 Tl I industrie rond St. Gall ontstaan, een J?.^ wt nn i if vu" industrie die nu miljoenen meters edele Dlt,'5 $fnne«ik produitten voortbreng van het kleine fS ^LeiK ËS&U-S?. De heer Perrin heeft zelf zijn bandje gemaakt met behulp van geluiden en grammofoonplaten, en maakt daarop mimiek. Er ls geen sprake van oneer lijke concurrentie en zyn cliënt heeft er nooit een cent aan verdiend. Hij treedt I op als amateur en de baten zijn ojn. voor buurtverenigingen e.d.„ Hoeveel malen is Chaplin niet geïmiteerd?" zei pleiter, „dit kan zijn roem slechts ver groten." De president merkte echter op, dat het hier gaat om het zich onder eigen naam meester maken van het optreden van een ander. De heer Perrin deelde mede, dat zijn nummer wordt aangekondigd als „een lijke concurrentie en overtreding van imitatie van een bekend Nederlands het auteursrecht was hetgeen gedaagde artiest. Volgens mr. Steyn was dit echter doet. Deze kan bovendien goedkoper gebeurd, nadat over deze zaak was werken en vergroot daardoor zijn debiet geschreven. Indien dit voordien niet was ten koste van dat van Manders. geschied vond de raadsman van Perrin I het nog geen onrechtmatigheid. „Ik kan het toch weinig fatsoenlijk vinden", De advocaat van de „andere Dorus", I merkte de president op. kantje aan het mutsje van een baby, of de geborduurde volant aan de pet ticoat van de bakvis, tot de kostbare guipures en ryk geborduurde exclusieve weefsels, waaruit beroemde mode koningen jaar op jaar betoverende toiletten creëren. EN HANDWERK beroep sigarenwinkelier, komt in dezelf de kleding als Manders op, gebruikt dezelfde band, en de duur van zijn op treden is eveneens precies gelijk. Het nummer is tot in de finesses gekopieerd. Het is volmaakt plagiaat, zo betoogde de advocaat. Het publiek vliegt er in. Mr. Steyn concludeerde, dat het oneer- mr. W. W. G. Schutte, achtte de zaak niet spoedeisend omdat zyn cliënt anderhalf jaar geleden al met dit nummer is opgetreden tijdens ama teurwedstrijden in Amsterdam. De figuur van „Dorus" is volgens pleiter geen originele creatie van Manders; zo'n type komt reeds voor in Ameri kaanse gooi- en smijtfilms. Bovendien gebruikt zyn cliënt de naam „Dorus" niet. Mr. Schutte legde aan de presi dent vervolgens het boek „Deining om Dorus" over en zeide dat de schryver daarvan Manders verwyt dat deze zijn figuur van „Dorus" geheel uit dit boek heeft gehaald. Mr. Schutte verzocht de president zich in dit geding niet ontvankelijk te ver klaren. Tijdens de re- en dupliek ver telde Manders nog, dat de schryver van het reeds genoemde boek Inder tijd verzocht had hem een procesje aan te doen tenville van de publici teit. „Ik ben bang aldus de presi dent dat dit proces ook is om de publiciteit". „U doet er goed aan by uw nummer te laten aankondigen, dat het een imitatie is" zo gaf de presi dent de heer Perrin als raadgeving mee. Uitspraak 27 september. voor het binnenland Te weinig aandacht Te Venlo is gisteren het tweedaagse congres van de Nederlandse Boom kwekers Federatie begonnen. De uit het gehele land afkomstige deelnemers zijn in het stadhuis ont vangen, waar loco-burgemeester, mr. E. M. Halffmans, een korte toespraak hield, die namens de Nederlandse Boomkwekers Federatie door de voor zitter, de heer C. Dirken uit Etten beantwoord werd. In zaal „Nationaal" werd vervolgens een algemene vergadering gehouden, welke o.m. werd bijgewoond door ir. Dorsman, Rijkstuinbouwconsulent te Boskoop. I Voorzitter Dirken zelde, dat de kwe- I kers te weinig aandacht aan de bin- I nenlandse markt besteden Met voldoe ning begroette hij dan ook de propa- Iganda-film. welke aan kleine amateur- I tuiniers inzicht geeft in de mogelijk heden voor de moderne tuinaanleg, die met behulp van het op de kwekerijen aanwezige plantenmateriaal te verwe zenlijken zyn. Deze film, naar een scénario van de kweker J. Leenders uit Tegelen vervaardigd, geeft het verhaal van een jong echtpaar, dat na lang wachten een huis met tuin krijgt toe gewezen en dan deze tuin tot eèn waar lustoord herschept. En passant passeren alle mogelijke in Nederland groeiende heesters en planten de revue. Namens de Limburgse boomkwekers vereniging sprak hierna de heer F. Schraven uit Luttum een welkomst woord. Vervolgens behandelde dr. A. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, het onderwerp: afzetvraagstukken". „Actuele HU zei nadrukkelyk, dat de Euromarkt voor de kwekers goede mogelijkheden kan bieden, mits men attent blUft op het leveren van goede kwaliteit tegen niet te hoge prijzen. Ook de soort echtheid is een factor, die 1n de inter nationale handel gegarandeerd moet zyn. Een aantrekkelUke verpakking Is voor al ook voor het buitenland van zeer groot belang. Ir. W. G. van der Kroft gaf hierop een overzicht van de boomkwekerij in Lim burg. Na het diner werd de vertoning van de film „Uw tuin, uw trots" bijgewoond. Daarna bracht men bezoeken aan diverse boomkwekerijen in Swalmen en Meytel. aan sierteeltbedrijven te Tege len en rozenkwekerijen te Luttum, nadat men eerst een boomkwekerij te Neder- weert bezocht had. waarop proeven wor den genomen tegen bodemmoeheid, die thans het verdere gebruik van diverse gronden voor de boomkwekerijen in ge vaar brengt. In maart tweede baby van Prinses Gracia Prinses Gracia van Monaco verwacht in maart haar tweede baby. aldus heeft een lid van de hofhouding gisteren mee gedeeld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7