BULTHUIS OUDE KOERS Nieuwe Noorse Koning is een openhartig en vriendelijk man Fr. Goddijn Zó boeiend is nu PANORAMA Componist Sibelius overleden Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 ZIJN de geruchten juist, dan is er heel weinig reden om medelijden te hebben met de Siamese minister van Binnenlandse Zaken, ge neraal Phao Sriyanond, die dezer dagen tegelijk met dictator Piboel Songgram het land heeft moeten verlaten, nadat maarschalk Sarit Thanarat de macht had overgenomen. Deze drie vormden een trio van „sterke mannen' in het „land der vrijen", zoals Thailand in feite heet, maar onderling boterde het allang niet meer. Phao. tevens hoofd der politie, zorgde voor twee dingen: het meedogenloos onderdukken van al te krachtige oppositie en het vermeer deren vay zijn bankrekening in Zwit serland, waar hij thans is gearriveerd. Ofschoon Siam niet tot de ergste zor genkinderen van het Westen in Zuid- oost-Azië behoort, kan men toch moeilijk zeggen, dat de democratie er in de af gelopen jaren grote triomfen heeft ge vierd. Vooral corruptie onder de lei dende figuren des lands is een kwaal, die bijzonder moeilijk uit te roeien schijnt. HIER en daar heeft de verkeerde indruk postgevat, dat de nieuwe machthebber, maarschalk Sarit. zich vooral tegen die omkoopbaarheid en het zoeken naar eigen voordeel van zijn voorgangers heeft geleerd. Maar daarin vergist men zich toch, want toen Piboel Songgram, kortgeleden nog, be reid bleek Phao te laten vallen op voor waarde, dat de militaire clan van Sarit de talrijke zakelijke relaties zou opge ven. die zij met zoveel zorg placht te koesteren, bleek dit een onaanvaardbare restrictie. Het behoort blijkbaar tot de goede politieke zeden in Siam, dat re geringsfiguren extra-inkomsten trekken uit een groot aantal min of meer on toelaatbare ondernemingen, die niet slechts op het terrein van de in- en uit voer zijn gelegen, maar zich ook zouden uitstrekken tot opium en prostitutie. HOE dit zij, de „staatsgreep", welke zich in de afgelopen dagen heeft voltrokken en maarschalk Piboel Songgram noodzaakte naar Cambodja te vluchten, betekent dus eigenlijk meer een wisseling van personen dan wel van politieke zeden. Aan een grote schoon maak is men in Bangkok blijkbaar nog niet toe, ofschoon het volk bij de ver kiezingen van februari j.l. zijn ontevre denheid op dit punt allerminst verholen heeft. Want de grote meerderheid van Songgrams partij bleek toen aanmer kelijk geslonken en de oppositie, vooral van de Democratische partij onder lei ding van Nai (d.i. de heer) Koeang Aphaiwong, had niettegenstaande het optreden van Phao's politie kans gezien haar aantal zetels in het parlement van acht op dertig te brengen. En dat op een totaal van 160 gekozen vertegen woordigers. De Kamer omvat bovendien nog 123 leden, die door de regering be noemd worden. EEN diepgaande verandering levert het heengaan van Piboel Song gram derhalve niet op. Overigens kan men de gevluchte maarschalk ze kere verdiensten voor zijn land niet ont zeggen. Weliswaar was zijn blazoen in 1947, toen hij aan het bewind kwam, niet helemaal vrij van pro-Japanse smetten hij werd na de oorlog aan geklaagd wegens collaboratie met de be- bezetter, maar bij gebrek aan bewijs vrij gesproken doch daar staat dan tegen over. dat hij tien jaar geleden voor kwam. dat de wel anti-Japanse, maar tevens communistisch-gezinde politieke leider Pridi Phanomjong de macht in handen kreeg. Pridi vertoeft al jaren in ballingschap in Rood-China, waar hij aan de universiteit van Kanton land bouwwetenschap studeert, zoals zijn echtgenote, die onlangs wegens familie omstandigheden in Bangkok verbleef, naïef beweerde. HET merkwaardige is. dat Pridi en Songgram in 1932 nauw samen werkten, toen het erom ging de absolute heerschappij van de toenmalige Koning Prajadhipok om te zetten in een constitutionele monarchie. Zij slaagden daarin en deze coup d' état verliep or delijk en zonder bloedvergieten. Erg bestendig waren de resultaten overigens niet. maar het is een feit. dat de. in de goede zin van het woord progressieve krachten langzamerhand aan kracht hebben gewonnen. Als Sarit, de nieuwe man, zo verstandig is de teugels verder te laten vieren, kan Siam zich meer en meer ontwikkelen in een richting, die in overeenstemming is met Westers- democratische opvattingen. r~7 ULK een nieuwe koers moet echter nog blijken. Helemaal gerust mag J men daarop niet zijn. Het mag dan voldoening geven, dat maarschalk Sarit reeds te kennen heeft gegeven, dat hij de pro-Westerse koers van de vorige regering zal voortzetten, daar staat tegenover, dat er intern nogal wat dient te veranderen. Zoals gezegd: Pridi in China is er óók nog en dat hij bepaald wat anders doet dan alleen maar „land bouwwetenschap" studeren, is in de afgelopen jaren heel duidelijk aan het licht gekomen: in 1949 en in 1951 slaagde hij er bijna in heer en meester in Bang kok te worden en sindsdien heeft hij zich ettelijke malen over Radio-Peking laten horenBinnenslands zou hij op de steun kunnen rekenen van ontevre den marine-officieren en dito oppositie leden. terwijl ook de aanwezigheid van een groot aantal Chinezen (tussen de twee en vijf miljoen) niet geruststellend kan heten, al behoort deze groep goed deels tot de welgestelden. MAG men de berichten dienaan gaande geloven, dan heeft vooral het officiële standpunt van Bang kok ten aanzien van China een belang rijke rol bij de jongste staatsgreep ge speeld: Piboel Songgram zou erin be rust hebben, dat er geheime contacten met Peking bestonden. Hier komt het gevaar van een regering-Pridi. vooral steunend op de belangrijke Chinese groep, om de hoek kijken. Maarschalk Sarit heeft dit gevaar kunnen keren en daarmede voorkomen, dat Siam, op zijn minst genomen, een neutrale koers zou inslaan, waardoor de kracht van de ZOAVO (de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie) in sterke mate onder mijnd zou worden. Uit een oogpunt van internationale politiek mag men dus verheugd zijn over de nieuwe ontwikke ling. maar het zou haar bepaald geen kwaad doen. indien zij. door grotere „progressiviteit", dieper in de volkskracht zou wortelen. 9 Vervolg van pag. 1 Het is liein nooit moeilijk gevallen met zijn landgenoten in contact te komen De nieuwe Noorse Koning Olaf V is als Olaf Alexander Frederik Edward Christiaan geboren in Appleton House in Engeland, als enig kind van Prins Karei van Denemarken, die later, in 1905, als Haakon VII Koning van Noor wegen werd en thans is overleden, en Prinses Maud. Naar 's konings wens kreeg Olaf een zeer democratische opvoeding. Hy doorliep dezelfde scholen als andere Noorse kinderen en nam samen met hen deel aan sport en spel. Nadat hy in 1921 aan de Hallingschool eindexamen middelbaar onderwys had gedaan, bezocht hy van 1921 tot 1924 de krijgsschool. Vervolgens studeerde htf aan het Balliol college te Oxford. In 1931 werd hy kapitein, in 1938 luitenant-kolonel en in 1939 generaal van de Noorse landmacht. In de marine werd hy op daarmee geljjk te stellen wijze bevorderd. Verwoed zeiler van grote (internationale) faam Tyends de oorlog, op 30 juni 1944. werd de toenmalige Kroonprins benoemd tot chef van de generale staf. en in deze functie keerde hij na de bevrijding van zijn land. op 13 mei 1945. in Oslo terug. Toen de hele regering weer in Noorwe gen was trad hy van 31 mei tot 7 juni 1945 als regent op. Toen Koning Haakon zelf op 15 juli van hetzelfde jaar in zijn land terugkeerde trad de Kroonprins af als chef van de generale staf. Koning Olaf is internationaal bekend als zeiler, voor deze tak van sport heeft hij veel organisatorisch werk gedaan. In zijn jonge jaren deed hij ook mee aan skiwedstrijden. Door zijn openhartig en vriendelijk karakter is het de nieuwe Koning nooit moeilijk gevallen, in contact te komen met zijn landgenoten, zowel in Noor wegen als over de grens. Dat is oa. ge bleken op de grote rondreis door de Ver enigde Staten, die hij in 1939 samen met Kroonprinses Martha maakte om Noor se emigranten te bezoeken. Op 21 maart 1929 trouwde Kroonprins Olaf met Prinses Martha van Zweden. Zij overleed in 1954. Het kroonprinselijk gezin heeft ge woond op het landgoed Skaugum in de GEDIPLOMEERD SPORTMASSEUR Cosijnstraat 7 - Leiden (Eindpunt tram Hoge Rijndijk). Voor hen, die zich niet fit gevoelen is SPORTMASSAGE aan te bevelen. Behandeling volgens afspraak. gemeente Asker, een huwelijksgeschenk van minister F. Wedel Jarlsberg. De nieuwe koning heeft drie kinderen: Prinses Ragnhild, geboren 1930, in 1953 getrouwd met de reder Erling Lorentzen en thans woonachtig in Rio de Janeiro, Prinses Astrid. geboren 1932, en de nieuwe Kroonprins, Harald, geboren 1937. Kroonprins Harald bezoekt de krijgsschool Kroonprins Harald heeft dezelfde schoolopleiding gehad als zyn vader. Hij deed in 1955 eindexamen middelbaar onderwijs aan de Kathedraalschool te Oslo en werd in 1956 leerling van de school voor cavalerie-officieren. De vo rige herfst ging hij naar de krygsschool. Samen met de andere leerlingen van zijn klas heeft hy pas nog deelgenomen aan manoeuvres in de omgeving van Lillehammer. Ook hy is een actief sportman. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor hun abonnement gedurende 4e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld uiterlijk op de eerste van de betref fende maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD dï J Het elfde congres voor de wetenschappelijke film geopend door minister Cals De minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft vanochtend in het Ko- ninklyk Instituut voor de Tropen te Amsterdam het elfde congres geopend van de „International Scientific Film Association", dat alloze academici en filmdeskundigen uit ruim twintig lan den tezamen brengt ter bespreking van methoden en ideeën op het ge bied van de wetenschappelijke film. Dat dit congres voor de tweede maal in Nederland wordt gehouden gaf de minister „grote voldoening, omdat daar door onomstotelijk vast staat dat ook in ons land het aantal gebruikers van de wetenschappelijke film groeiende is". „Nederland, dat op het gebied van de speelfilms tot nu slechts zeer weinig heeft gepresteerd, heeft een goede naam verworven met documentaire film". De voorzitter van de organiserende „Nederlandse Vereniging van de Weten schappelijke Film", prof. dr. H. M. Dekking uit Groningen, die de talrijke gasten verwelkomde (onder meer een aantal van de veertig vertegenwoordi gers uit de kringen van de overheid, het bedrijfsleven, wetenschap en cultuur, die zitting hebben genomen in het comité van aanbeveling), las een volgende boodschap voor van Prins Bernhard, die het beschermheerschap van het congres bekleedt, doch niet aanwezig kon zijn wegens verblyf buitenlands. Hierna sprak namens het Amsterdams stadsbestuur de wethouder van Onder wijs. mr. A. de Roos: „Als centrum van wetenschap en cultuur ontvangt Am sterdam steeds gaarne hen die op zo bijzondere wijze als middel van het filmmedium de wetenschap diensten verleent". Vervolgens werd door de belangstel lenden de Nederlandse film „Visum elektronicum" vertoond, een rolprent over de elekttronische beeldversterker, die Polygoan indertijd vervaardigde in opdracht van Philips. De maker is Wim Gerdes. Er zijn in totaal niet minder dan 188 films ingezonden uit 25 landen. 9 Vervolg van pag. 1 Een groot nationalist Zijn symfonieën hier te iveinig gespeeld De Finse musicus Jean Sibelius was een zeer individueel componist, wiens typisch Noorse muziek in brede kring wordt beschouwd als een voortzetting van de grote klassieke traditie, al wordt zij inde verschillende landen niet overal evenzeer gewaardeerd. Zijn symfonieën worden naar onze smaak in ons land helaas veel te weinig uitgevoerd. In Scandinavië en de Angel-Saksische wereld wordt Sibelius gezien als een van de grootste componisten van de wereld. Enkelen beschouwen hem als de grootste componist van symfonieën sedert Beethoven. In Duitsland en Oosten rijk onderkent men in het bijzonder hetnationalistische van zijn muziek. De Fransen en Italianen hebben echter in het algemeen niet veel waardering voor zijn werken. In de belangrijkste werken van de componist komen zijn bijna hartstoch telijke liefde voor de natuur en zijn vaderlandsliefde tot expressie. Sibelius was de nationalistische toon dichter in de op het Finse epos de „Kalevala" geïnspireerde werken, zoals „En Saga" (1892), „Finlandia" (1899) en „Tapiola" (1925) maar in zijn zeven symfonieën, die als het belangrijkste van zijn oeuvre worden beschouwd, was hij de universele componist, wiens invloed op het muzikale denken in vele landen groot is geweest. Sibelius heeft verder een groot aantal kleinere werken geschreven, zoals piano muziek en liederen. Wederom ontslagen bij Schokbeton in Kampen Ruim een week nadat aan 92 werk nemers van de N.V. Schokbeton te Kampen ontslag is aangezegd, is het op nieuw nodig gebleken een groot aantal mensen bij dit bedrijf te intslaan. Het betreft thans 105 werknemers. De reden van deze nieuwe ontslagen is het nog steeds teruglopen van de werk zaamheden. De ontslagen strekken zich uit over alle afdelingen. BINNENLAND Gisteren ls te Rotterdam de oud- commissaris van politie J. E. W. Eilers uit Den Haag uit een tramwagen gevallen. Deze stond op het middleLbalco-n, toen de tram in een bocht plotseling moest rem men. waardoor de oud-comrmssaris het evenwicht verloor. Met een zwa/re hersen schudding en hoofdwonden is de heer Eilers naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Het Nederlands Centrum voor vakan tie en vaka ratierecreatie heeft door een beroepsgroep een rapport doen opstellen inzake de winkeliers vakantie. Uit dit rap port blijkt de snelle giroel van de door de winkeliers per branohe in haxn gemeente toegepaste regelingen op grond van de wettelijke mogelijkheid daartoe. De jury van de 4e Biënnale te Sao Paolo heeftaan de graficus Wout van Heusden. te Rotterdam, wiens werk deel uitmaakt van die Nederlandse inzending voor deze tweejaarlijkse tentoonstelling, de zgn. Sanbra-prijs toegekend ten be drage van 25.000 onuzeitros. Gisteren is een 1 <3-Jarige Jongetje uit de Laurierstraat te Den Haag op 't kruis punt Loosdai'.n se weg - Laiuriemstia at in bot sing gekomen met een motorrijder. Het kind. dat op de fiets reed kwam hierdoor te vallen en werd oierreden door een uit tegenovergestelde richting komende per sonenauto. Het werd met zeer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis aan de Zuid wal vervoerd, waar het later overleden is. Mr. Th. J. van der Peyl. hoofd van de financieel economische afdeling van de Directie Suriname en Ned. Antillen ran het Departement van het Planbureau Su riname, dat belast is met de uitvoering van het tienjarenplan voor de economi sche ontwikkeling van Suriname De heer van der Peyl zal zijn functie aanvaarden in de tweede helft van november. Van donderdag 13 tot en met zondag 23 februari 1958 wordt in het RAl-gebouw te Amsterdam de 39ste RAI-tentoonstel- ling van personenauto's, combinatiewa- ens, caravans, auto -onderdelen en -toe- Zondag 20 oktober houdt die Nederi. Bromfiets bond die jaarlijkse b ©trouwbaar- heidisrit om het iniduvidueel-, vereniiglngs- en merkenteaimskampioens'Ohap van de Bond. Het parcours gaat over met-open bare wegen in de gemeente Apeldoorn, waarop alleen de deelmmers worden toege laten. De Amsterdamse Grafische school, die na een verbouwing van twee en een half Jaar aanzienlijk ls uitgebreid, is gistermid dag onder zeer grote belangstelling offi cieel heropend. De Inspecteur van het Nij- erheidsonderwijs. ir. G. J. Slot. wees op het belang van meer algemene ontwikke ling voor de leerlingen van het grafische onderwijs. Het nieuwe gebouw zal hiertoe in be.langrijke mate kunnen bijdragen, al dus spreker. De erbouwingen hebben in het totaal f 1.500.000,gekost. Op 14 oktober a.s. zal onder voor zitterschap van Prins Bernhard in U'trecht een Ibero-Ameriikadag worden gehouden. Het initiatief tot deze dag. die tot doel heeft te demonstreren dart Nederüand zijn betrekkingen met alle Spaanus- en Portu gees sprekende landen op hoge prijs stelt, ls uitgegaan van het Nederlandse bedrijfs leven ln samenwerking met het Spaans- Portugees en Ibero-Aimeriikaain's Instituut te U'trecht. De 10 transportvertegenwoordiigers uit even zovele Europese laindlen, die eind augustus als gasten van de KLM met de tweede vlucht, op de nieuwe lijn naar Houston in Texas (de z.g. Postillon d'- Amourvlucht) van Schiphol vertrokken, zijn weer op de Amsterdamse Luchthaven teruggekeerd. Het zijn onze landgenoot J. J. MOM oud-commodore van de KLM, een Engelse buschauffeur, een Zwi'tsense con ducteur van een kabelbaan, een taxichauf feur uit Parijs, een inspecteur van de Brusselse tram, een Duintse spoorwegma chinist. een Noorse zeekapitein, een Deen se postbode uit Odense, een bestuurder van de ondergrondse trein in Stockholm en uit Italië de 35-jarige Venetlaanse gon delier Umiberto Valesin. Op 2 oktober zal zondier endge offi cieel vertoon in de Jaarbeursgebouwen op het Vredenburg te Utrecht de tweede ten toonstelling ..Het instrument voor Weten schap en Bedrijf" worden geopend, van de vereniging ..Het Instrument", de organi satie van fabrikanten en handeiarenim- porteuire yen wetenschappelijke en be- drUtetecbntec&a Inetmimentea. H.K.H. Prinses Beatrix lieeft gis teren in Amersfoort de centrale werkplaats voor aangepaste arbeid geopend. We zien haar hier tijdens de rondgang door het gebouw na de opening. Zij wordt vergezeld door jhr. S. M. Snouck Hurgronje. voorzitter van de Stichting C.A.- W.A. BUITENLAND Willy Brandt, de voorzitter van het Westberlijnee parlement, ls door het be stuur van de Berlijnse socialistische par tij kandidaat gesteld voor het burgemees terschap van West-Berlijn. als opvolger van wijlen dr. O'tto Suhr. Hierdoor is de benoeming van Brandt in deze functie vrijwel zeker. De Sovjetambassadeur in Israel, Abromof, heeft de Israëlische autoriteiten meegedeeld, dat hij met vakantie gaat. In diplomatieke kringen zegt men, dat Abro mof. die deken van het corps diplomatique in Tel Aviv is. wil voorkomen dat hij de volgende week ter gelegenheid van het Joodse Nieuwjaar de Israëlische president moet feliciteren. Een miiitaar tribunaal in het Jor daanse deel van Jeruzalem heeft zes Jor daanse communistische leiders tot elk 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zy lid waren van de communistisch e partij en hebben deelgenomen aan een betoging ln Jeruzalem. Onder de veroordeelden is ook een parlementslid. Bij gevechten tussen kasteleden en nilet tot kasten behorende Indiërs zijn gis teren in vijftien dorpen ln de staat Ma- dras zes personen gedood. Hierdoor is het aantal doden in de botsingen tussen de '..in'dbezittende leden van de Thevarkaste bezitloze paria's, die reeds een week duren, tot 35 gestegen. Er zijn meer dan 100 gewonden. De politie heèft ruim 200 personen in hechtenis genomen. De par tijen. bestreden elkaar met revolvers, swaarvden, pyi en boog, bijlen en zeisen. Jean Sibelius is in 1865 te Tavastehus in het toenmalige Groothertogdom Fin land, dat bestuurd werd door de Rus sische Tsaar, geboren. Zowel zijn vader, een bekend arts, als zijn moeder was van zuivere Finse afkomst. Reeds op jonge leeftijd kwam zyn groot talent aan het licht. Hy heeft aanvankelijk rechten gestudeerd, maar besloot later zich geheel te wyden en het conservatorium van Helsinfors, de toenmalige naam van Helsinki, te be zoeken. Zyn belangrijkste leermeester daar was Martin Wegelius, de leider van de Finse nationale beweging op het gebied van de muziek. Later heeft hij te Berlijn onder Woldemar Bergiel en Albert Becker en te Wenen onder BONDSDAG N. H. MANNEN- VERENIGINGEN OP G. G. De bondsdag 1957 van de Bond van Ned. Herv. Bannenverenigingen op ge- ref. grondslag, zal zaterdag 2 november onder presidium van de vice-voorzitter, ds. A. Vroegindewij, in het N. V.-Huis 'te Utrecht worden gehouden. De voorzitter zal in zijn openingswoord spreken over „Is er toekomst?" Daarna zal ds. J. R. Cuperus, herv. predikant te Waddinx- veen, refereren over: „Levensnood in deze tijd". In de middagvergadering re fereert ds. L. L. Blok, over: „Wat ver wacht men van de prediking?". Stadszaal grote zaalJaarfeest Ver van Maithesiaaien. 8 uur nam. Speeltuin „Ons Eiland": Tuinfeest te 2 en 7.30 uur nam. ZONDAG Hoge woerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxor-tiheater. Bijz. Kerkelijk Werk „Boerderij der dieren". 10.30 uur voorm. MAANDAG Sohouwburg. Abonnemen'tovoorsbellding Haagse Comedie. „De tuinschaar". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Modeshow Van Eg mond. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. De Harmonie; Algemene Emigratie Cen trale. 8 uur nam. Leger des HellsBazar. 3 en 7.30 uur nam. Oegstgeest (Oud-Poelgeest) Seizoensopening Volksdansgroep Oud- Poelgeest. 7.30 uur nam. DINSDAG Schouwburg. Abonnementsvoorstelling Haagse Comedie. „De tuinsohaar". 8 uur nam. Gulden Vlies: Receptie 40-jarig Jubi leum M. Zonderop. 35 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Rede- ver. naar Nymegen. 8 uur voorm. WOENSDAG AmbachtsschoolUitreiking van diplo ma's. 8 uur nam. Oud-Hortuszlcht: Dahlia-avond Tui niers- en Bloemlstenrver. D.E.V. 8 uur n.m. DONDERDAG In den Vergulden Turk: R.K. Midden standsbond. Spr rector Vëster. 8 uur nam. W a r m o n d Five Flies Chalêt) Modeshow Alb. de Vries en Madson de Groot. 2.30 uur nam. VRIJDAG Gulden Vdies: Modeshow Alh. de Vries en Martson die Groot. 8 uur nam. Speeltuimver. ..Oosterkwartier" (Borneo- straat). Reoeptie 30-Jarig bestaan Speel- t/uinver. Noorder-kwartier" 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Ten toonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uut. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver- ster" Werkd. 105 uur; zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). (Deze pag. is gedeeltelyk gecorrigeerd) Robert Fuchs en Carl. Goldmark ge studeerd. Reeds in 1897, vier jaar na zUn terug keer in Finland, werd Sibelius als nationaal componist erkend door de regering, die hem toen een vast jaar geld aanbood, zodat hU zich geheel aan het componeren kon wijden. Na voltooiing van de Zevende Symfo nie ln 1924 is zijn scheppende arbeid argenomen, al heeft hy in de volgende twee jaar nog „Tapiola" en muziek voor Shakespeares „The Tempest" (De Storm) geschreven. Sibelius was in zijn land uitermate gezien. Ter gelegenheid van zyn 90ste verjaardag in 1955 is in 50 steden en dorpen een plein naar hem genoemd. Sibelius is in 1892 gehuwd met de generaals-dochter Aino Jarnefelt, die nem vyf dochters heeft geschonken. Sibelius' „Finlandia", „Aan het Vader land" en de „Jagermars" werden ge componeerd in de tijd van de Tsaristi sche onderdrukking van Finland. Het eerste kreeg de première in 1899 ty- dens een liefdadigheidsvoorstelling voor journalisten, wier artikelen door de Russen verboden waren. Deze com posities waren geloofsbelijdenissen van de componist in de bevrijding van zyn land. Steeds is Sibelius Finland getrouw ge bleven. Toen tydens de oorlog vrien den hem schreven het gevaarlijke land toch te verlaten, weigerde hy en antwoordde, dat hij zyn vaderland in goede en kwade tijden trouw wilde blijven. Naast een groot componist is een groot nationalist heen gegaan Advertentie Wij etaleren een nieuw dessin „KASHMIR" Klasse-karpet van de Tapytwevery BRINK CAMPMAN LAREN 200x300 254.— voor betere woninginrichting BOTERMARKT 23 BIOSCOPEN Rex: „Het monster dat de wereld, be dreigde". (14 Jaar). Werkd. 2.30, 7.1'5 en 9.16 uur; Zondag 2.30; 4.45-, 7.16 en 9.la uur. Trianon: „Onveilig signaal" (18 jaar). Werkd,. 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag 2j16j 4.30, 7 en 9.16 uur. Casino: „Inspecteur Callagham en. de ge heime code" (14 Jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 u. Donderdag; „Het kind van de sloppen". Lido: „Nina" (14 jaar). Werkd. 2.30; 7 en 9.16 vuur; zondag: 2.30; 4.45, 7 en 9.16 uur. Luxor: „De graaf van Monte Christ©". (14 Jaar). Dagelijks: 2.30 en 7.30 uiur. De zondagsdienst der huisartsen te Led den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uiuir waargenomen door de dokit'oren Meel. Pieterse, Jansen, de Jong en VekHhuyzen. Te Oegstgeest door de dokt toren van Walcbren, tel. 22030 en Van der Vliet-de Vries, tel. 22334. Zaterdag 21 september zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Douza, Douza&trant 31, tel. 31013; Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en Apotheek Oegstgeest. Wtittheltmi- napark 8, Oegstgeest tel. 26274. Zondag 22 september zijn geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur; Apo theek Douza en Apotheek Oegstgeest. B(1 geen gehoor by Ow hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2222'*,. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) gc bi) h I E Etc 3 êci Stockholm zwaar bew. no l 12 0 Kopenhagen zwaar bew. O 5 12 0 Aberdeen regen O 4 Londen regen windstil 20 0.1 Amsterdam zwaar bew. O 5 16 0 Luxemburg half bew. ozo 1 23 0 Parijs geh. bew. zzw 5 25 0 Bordeaux mist windstil 24 0 Grenoble zwaar bew. windstil 23 0 Nice zwaar bew. O 4 21 o.i Berlijn half bew. O 3 14 0 Frankfort mist windstil 20 0 Münohen onbewolkt z 1 22 0 Zurich mist windstil 24 0 Genève mist windstil 24 0 Locarno onbewolkt windstil 23 Q Wenen onbewolkt "7 2 24 0 Innsbruok mist w 2 24 0 Rome zwaar bew. O 1 27 0 Alaccio MaLlorca zwaar bew. ono 2 25 0 licht bew. aw 3 27 a

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2