DUIZEND JAREN REEDS LEVERT 39RTLAND BOUWSTEEN AAN DE WERELD Goed geheugen van olifanten 1111 ook wetenschappelijk bevestigd VARIA Veelvuldige toepassing in Britse hoofdstad eenliouwers handhaven eeuwenoude tradities i,eert Nederland bestelde na de oorlog Portland-steen voor een aantal grote gebouwen. In België paste men Port land-steen toe voor het Casino te Ostende en voor andere bouwwerken. Canada behoorde ook tot de grote im porteurs, vooral voor huizen en gebou wen in Ottawa, Montreal en Toronto. Ook in vroeger tijden, ja, reeds vóór de eerste wereldoorlog, maakten bouw meesters buiten Engeland graag ge bruik van Portland-steen. Een opmerkzaam wereldreiziger heeft dus een goede kans om 's werelds be roemdste steen overal tegen te ko- Een van Londens grootste be zienswaardigheden. Sint Paul's Cathedral. men. Bij een regeringsgebouw in Ottawa, bij een bank in Montevideo of bij de Beurs te Brussel, of waar ter wereld ook, maar in ieder geval ver verwijderd van dat kleine schier eiland Portland, welks gesteente sedert eeuwen een bron van schoon heid is geweest voor de gehele wereld. (NIVANO Nadruk verboden). „Elephants never forget Interessante proef van Duitse zoölogen LEESPLANKJE VOOR EEN OLIFANT Dikhuiden zien echter niet bijzender scherp „Elephants never forget" (olifanten vergeten nooit iets). Is dit oude En gelse spreekwoord ook wetenschappe lijk juist? Ja, zeggen twee Duitse zoö logen, dr. Rensch en dr. Altevogt van de dierentuin in Münster, op grond van een serie proeven, die zij in de af gelopen jaren met dikhuiden hebben genomen. In het laatste nummer van „Der Monat" brengt dr. Rensch daarover verslag uit. De Duitsers begonnen hun onder zoekingen in een „olifantenschool" in de staat Misore (India). Daar stelden zij vast, dat de in de bosbouw werk zame olifanten na hun „eindexamen" 21 tot 24 verschillende commando's konden onderscheiden. Enkele daarvan zijn: „mal-mal" (vooruit), „tsjoro" (halt), „dat-dat" (achteruit), „tsjeberi" (keer), „tol-tol" (poot omhoog). Bij het werk in het bos ztfh tien of twaalf van deze bevelen nodig en zelfs deze worden slechts af en toe gegeven omdat de olifanten betrekkelijk zelfstandig handelen, als of zij het doel van het werk kennen. Interessant is vooral dit: wanneer de dieren een boomstam op een vracht wagen moeten leggen iets, dat zij meestal met z'n tweeën doen schui ven zij de stam eerst met de poten naar de schuinstaande laadbakken toe, gebruiken vervolgens hun slurf en ten slotte. wanneer de stam een zekere hoogte heeft bereikt, hun voorhoofd. Daarbij letten zij erop, dat de stam niet terug rolt: zij houden hun slurf voortdurend omhooggeheven tot de boomstam goed op de wagen ligt. Daaruit moet men concluderen, dat de werkzaamheden van de olifanten niet slechts op zuivere dressuur berus ten, maar dat ook ervaring en begrip voor het doel van hun werk een woord meespreken. Uit India teruggekeerd, kregen de twee geleerden in Münster de beschik king over een ongeveer vijf-jarige vrouwelijke olifant. Anderhalf jaar werkten zij met dit dier ongeveer een uur per dag. En in die tijd leerden zij de dikhuid niet minder dan dertig fi guren van elkaar te onderscheiden. Als „lesmateriaal" gebruikten zij een vlakliggende houten constructie, on derverdeeld in vakken, waarop figuren waren geschilderd. De helft van deze figunren had een positieve betekenis, d.w.z. eronder bevond zich een stuk brood, dat de olifant mocht opeten als hij het goede deksel had opgelicht. Eerst werden de proeven genomen met steeds een positief en een nega tief teken naast elkaar (zie tekening), maar in een later stadium van het on derwijs werden de figuren willekeurig door elkaar gerangschikt. Toen de olifant de figuren eenmaal goed bleek te kennen, liet men de proe ven daarmede twee jaar lang rusten (in die tijd werden interessante proe ven met het onderscheiden van gelui den genomen). Daarna zette men het dier opnieuw voor de houten vakken en zonder enige aarzeling lichtte hij de deksels af van de met brood ge vulde ruimten! Andere interessante ervaringen, die men by de proeven opdeed waren, dat de olifant minder scherp ziet dan de mens of een aap, dat hij zeer slecht kleuren onderscheidt en dat hij boven bedoelde figuren ook kon herkennen indien daar kleine veranderingen wa ren aangebracht. Ray Anthony, de Amerikaanse band leader, wiens ster hoog aan het jazz- firmament staat, zal een nieuwe trompet moeten kopen. Zijn oude trompet een speciaal voor hem gebouwd Instrument met een waar de van zo'n 1200 gulden werd in Stuttgart gestolen: Waarschijnlijk werd de drang naar een „souvernir" een onstuimige bewonderaar te machtig. Een Afrikaanse visser en een woeden de krokodil hebben een gevecht op leven en dood geleverd, dat door de krokodil werd verloren. De visser. Ifumo Phiri, die met een speer in de rivier de Lunga aan het vissen was. kreeg iets in het oog dat hij voor een vis aanzag, en wierp met kracht zijn speer naar het dier. Het bleek echter een krokodil te zijn, die voordat de onthutste visser de oever kon bereiken, zijn been met zijn machtige kaken omklemde en de man de diepte introk. Geschrokken toeschouwers zagen van de oever af hoe Phiri wanhopig vocht nu weer onder, dan weer boven wa ter, terwijl hij het beest met zijn speer attakeerde. Toen man en reptiel voor de derde maal in de diepte verdwenen waren zagen de toeschouwers het water rood kleuren. Seconden later kroop de visser de wal op, de bloedige res ten van de krokodil achter zich aan slepend. Na de laatste oorlog produceer de Portland meer kostbare na tuursteen dan ooit tevoren. En alom op aarde vindt men die steen thans verwerkt in gebou wen van velerlei soort. Na 1945 Harder dan ooit tevoren is er na de tweede wereldoorlog in de groeven van Portland gewerkt. De geteister de wereld stond voor het probleem van de wederopbouw. Nieuwe schoon heid moest worden geschapen. Nieuw leven moest opbloeien op puinhopen en ruïnes. De wederopbouw van Ply mouth, Engeland's zwaar geschonden havenstad, geschiedde met Portland steen. Dit geldt ook voor de marine basis Portsmouth en de kerkstad Exeter. Portland-steen koos men eveneens als bouwmateriaal voor het permanente concertgebouw, dat ter gelegenheid van het in 1951 gevierde Festival of Britain op de zuidelijke oever van de Theems te Londen ver rees. Behalve het gebouw van de Verenig de Naties te Lake Success zijn er nog andere banden tussen Portland en de Verenigde Staten. In de steengroeven van dat rotsachtige schiereiland in het Engelse Kanaal is namelijk ook de steen gehouwen voor het indrukwek kende gedenkteken in Grosvenor Square (Londen) ter ere van Amerika's oorlogs-president Franklin D. Roose velt. En op Portland gingen duizenden Amerikaanse soldaten scheep op D- dag, toen zij voor de taak stonden, Europa te bevrijden. Zij vertrokken van de havenhoofden, waar gewoon lijk de schepen geladen worden met Portland-steen. In 1945 onthulde de Amerikaanse ambassadeur (te Lon den) op Portland een gedenksteen ter herinnering aan die historische inscheping op D-dag. heeft het hoofdkwartier der Verenigde Naties te Lake Success En welhaast even natuurlijk is het, dat die fagade gemaakt een steensoort, die de eeuwen door is toegepast voor beroemde Portland-steen. Op een klein brokje land, 4800 km ten oosten Success, werd de steen voor de voorgevel van het hoofdkwartier Naties gehouwen. Vaklieden met aangeboren vaardigheid aamheid verrichtten het werk, zoals eeuwen geleden reeds hun voor in die zelfde steengroeven stenen hieuwen voor bouwwerken, die tot dag menige stad sieren. bijvoorbeeld, dankt zijn geschapen door de door weer, wind en tjjd ver schakeringen in de tinten huizen en gebouwen voor een deel aan de Portland-steen. Wren en na hem andere nde Engelse bouwmeesters maak- amelijk een ruim gebruik van die arae, zilverwitte steensoort. Vroe ds11 fjs Portland een eiland (en nog 'brj,en de Engelsen het zo), maar is het een schiereiland je van 6.4 I* ngte en 2.4 km breedte, door een e strook verbonden met het Zuid- se graafschap Dorset. Langer dan eeuwen reeds levert Portland tenen voor prachtige gebouwen. secretariaatsgebouw der Verenig de 'ties was wel de laatste „beroem- s bruiker", rdi hem namelijk naar Portland om een rapport te schrijven over de aanwezige hoeveelheden steen en de geschiktheid van die steen voor de gebouwen, die op 'skonings bouwprogram stonden. Jones kwam zo onder de indruk, dat hij vrij- Portland-stcen vormde drie eeuwen geleden de voornaamste bouwstof van St. Pauls Cathedral te Londen, maar ook de voorgevel van liet nieuwe gebouw der Verenigde Na- ties te 'Lake Success is ervan opge trokken. wel uitsluitend Portland-steen gebruikte voor enige grote bouwwerken, bijvoor beeld voor de Banqueting Hall in het regeringsdistrict Whitehall. ZOWEL in de dagen der Gothiek (Rufus, Exeter) als der Renais sance (Inigo-Jones) vond Portland steen dus toepassing. Ook in later tij den. De grote brand van Londen in 1666 en de bommen uit twee wereld oorlogen veranderden het aanzicht van Londen, zoals Jones en Wren dat had den gewrocht. Maar enige Portland- monumenten van die twee bouwmees ters staan nog steeds overeind. V aktradities BIJZONDERE, tal van generaties oude, tradities beheersen nog steeds voor een belangrijk deel het werk in de steengroeven. Zo is het hou wen en bewerken der steen reeds eeuwen lang uitsluitend toevertrouwd aan geboren Portlanders. Vreemdelin gen (de Portlanders noemen iedere niet-Portlander een „kimberling", dat is „vreemdeling") krijgen geen arbeids vergunning, al mogen zij dan soms be hulpzaam zijn bij het ruimen van gruis, steenslag of puin. De steenblokken zijn veelal zeer groot. Een gewicht per blok van 10 A 15 ton is geen zeldzaamheid. Uit één zo'n blok is bijvoorbeeld de Cenotaaph gehouwen, het grote oor logsgedenkteken, dat in zijn strakke waardigheid Whitehall siert. De maat schappij, die de groeven exploiteert, is van oordeel, dat er nog voldoende hoe veelheden steen aanwezig zijn voor drie tot vier eeuwen. Reeds in 1666 »de grote brand van Londen in vond Sir Christopher Wren op Hand de steen, die hü nodig had. ]e fetuigt de kathedraal van St. 1 te Londen van Wren's geniali- jjj'als architect en van de juistheid zijn inzicht, dat Portland-steen Jaiaal van de bovenste plank is. die Londense kathedraal zjjn M m3 Portland-steen verwerkt, 'vijftig andere Londense kerken 'oor de torens van Westminster Wren's keuze eveneens op °o Sb "and-steen. iT de historie van een andere be roemde kathedraal, die van Exe- *r in Devon, blijkt, dat men reeds stf begin der 14e eeuw grote hoe- M iden Portland-steen voor zijn ff-j aanvoerde. Het oudste thans nog 'nde bouwwerk van Portland- Is echter geen kerk, doch Slot aan de kust van Portland zelf. >rt uit de 11e eeuw. Ook voor negen eeuwen oude) Londense paste men 's werelds beroemdste steen toe. Begrijpelijk is het, dat ,rt t lang vervlogen jaren het tran- van de zware steenblokken naar i® in Portland gelegen plaatsen heel jyj 'oeten in de aarde had. Dit is de oor5-, dat Portland-steen pas be- lelijk laat in Londen op ruime etfgebruikt werd. Inigo Jones, die begin der 17e eeuw als inspec- ieneraal in dienst was van koning I, komt de eer toe, de steen te «herontdekt". De koning zond Arbeiders in de steengroeve lijken dwergen tussen de reusachtige steenblokken, die zij daar sedert vele eeuwen uithouwen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17