Charlie Cliaplins nieuwste film wekt helaas gemengde gevoelens Spaanse staat stampt bij Avilès enorm staalbedrijf uit de grond Ondanks kostelijk vermaak is er teveel toegegeven aan op amusement belust publiek VARIA Project van zeshonderd miljoen dollar zal mei Westerse technische hulp gaan verrijzen Aantal inwoners in zes jaar tijd verviervoudigd ZATERDAo 21 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Onze stadgenoot, de heer F. van Ommen, ornitho loog, zond ons bovenstaande in derdaad bijzon der fraaie opna me van een grote bonte specht voor zijn nestholte. De foto werd ge maakt in de om geving van Lei den, waar deze vogels broeden. Een Koning in Ne tv York (Van onze Londense correspondent, Am. D. Lissauer) Chaplins nieuwste film „Een koning in New York", wekt helaas gemengde gevoelens op. Er is natuurlijk weer de briljante clownerie, weliswaar vaak een herhaling van vroegere grapjes, maar toch met een aantal kostelijke vondsten, voortvloeiende uit nieuwe situaties. Maar Chaplin slaat de plank mis in zijn galgenhumor over het McCarthy-isme in de Verenigde Staten, welke het slot vormt van de film, die daardoor in een drukkende anti-climax eindigt. Het is jammer, dat Chaplins nieuwste werk eigenlijk jaren te laat komt, want de uitwassen van de Amerikaanse vervolgingshysterie behoren thans nagenoeg tot het verleden. Het is ook te betreuren, dat een groot kunstenaar als Chaplin niet alleen herhaaldelijk met goedkope middelen werkt om de mensen te laten lachen, maar niet blijkt te kunnen uitstijgen boven zijn persoonlijke rancune over hetgeen hij in de Verenigde Staten heeft ondervonden. gespeeld door Dawn Addams, wordt hij naar een diner gelokt, waar zijn gast vrouw haar conversatie met de koning tot diens verbijstering telkens door advertentieslagzinnen onderbreekt. De koning verneemt pas later tot zijn ont zetting. dat de televisie-camera's op een geheime plaats waren opgesteld, zodat zijn voordracht uit Hamlet in en uitgeleid wordt door tandpasta reclame en over heel Amerika werd- uitgezonden! Hij is verbolgen maar bezwijkt voor Ann's charme. Als zijn eerste minister er tenslotte met het geld vandoor gaat. leent hij zich er voor om voor 50.000 dollar een whis- key-merk voor de televisie aan te prij zen. Hij verheerlijkt het produkt, maar als hij het voor het eerst proeft, trekt hij een gezicht alsof hij vergiftigd is. Dit resultaat is zo lachwekkend, dat de firma besluit de uitzending van de naar zijn keel grijpende en proestende koning te laten doorgaan. Heel Ame rika lacht. Koning Shadov is de groot ste sensatie! van de Commissie voor on-Amerikaan se activiteit wordt er als het ware bij de haren bijgesleept. De grappigheid, waarmee dit gebeurt lijkt gewild, om dat duidelijk voelbaar wordt, hoe groot Chaplins bitterheid over de om standigheden, waaronder hij Amerika heeft verlaten, nog altijd is. Zo wei gerde hij dinsdag bij aankomst in Lon den Amerikaanse Journalisten te woord te staan! De scène in de lift, waar hij ver ward raakt in een brandslang duurt te lang en het met water wegspuiten van het oomitè door de van commu nisme betichte koning is een te flauwe grap. Dan is het maar het beste voor hemzelf en voor het bioscooppubliek, dat Chaplin in zijn vliegtuig stapt om de wijk te nemen naar Europa Chaplins nieuwste werk, dat zwak ker Is dan zijn vroegere persiflages, ls naar onze mening een teleurstelling, hoewel de film nog kostelijk vermaak genoeg oplevert. Wij vernamen nog dat de film niet in Amerika zal worden vertoond. „Met Amerika heb ik afgedaan", verklaar de Chaplin. Milton Weiss, directeur van de Ani(. rikaanse „Animal Insurance Coi& pany" heeft verklaard dat zijn maat. schappij bereid is honden, en spe.,/ ciaal rashonden, te verzekeren, mil er een „neusafdruk" van de diere: wordt genomen. Volgens Weiss is het nemen van egr neusafdruk even noodzakelijk voq I het identificeren van honden, ij het nemen van vingerafdrukken voo het bepalen van de identiteit vai mensen. Spreken niet zijn kracht Chaplin kijkt teveel terug, zoals ook in „Limelight", maar daar vond het probleem van de tragedie van het ouder worden van de grootste clown van het filmdoek een in hoge mate artistieke en logische oplossing, hoewel het verhaal vaak stokte. De geschie denis van „Een koning in New York" vormt een beter aaneengesloten ge heel. doch bevat veel minder werke lijke filmkunst en teveel concessies aan een op amusement belust publiek. Vooral het slot is onbevredigend en de daarin verwerkte kolder te grof. De eindindruk is daarom, dat dit een halfslachtige film is geworden. Men verlaat de zaal bedrukt, ondanks het uitbundige plezier over talrijke gro teske scènes, omdat Chaplin in zijn probleem bleef steken en er zich op een hem onwaardige manier vanaf maakt. Waren de commerciële invloe den, die hij in de film zo dapper laakt, hem zelf tenslotte te machtig? Berus tend en met een glimlach zegt hij tegen het jongetje Rupert Macabee uitstekend vertolkt door zijin 12-jarig zoontje Michael dat bij het ver hoor heeft „doorgeslagen" en daar door zijn ziel heeft verloren: „Laten wij het beste hopen Vernederende berusting Chaplin blijft een genie, maar een genie, dat tekort schoot door datgene, wat op een verheven aanklacht leek. te laten vastlopen in een vernederende berusting. Over het daverende, vaak holle maar ook vitale Amerikaanse bestaan heeft ook Chaplin nauwelijks iets nieuws meer te zeggen. Revoluties zijn van die kleine onaangenaamheden in het leven van onze tijd, merkt Chap lin in zijn openingszin op. De omwen teling in Estrovia. welke de pacifisti sche koning Shadov (Chaplin) zijn troon doet verliezen, wordt ditmaal teweeg gebracht door een menigte goedgeklede burgers. De monarch ont snapt met zijn geld en zijn premier naar Amerika. Daar maakt Chaplin met een Astrakan muts op het hoofd en in colbert, leunende op zijn thans niet meer doorbuigende wandelstokje grimassen voor de fotografen. Hij ver telt. dat hij is afgezet, omdat hij atoomenergie voor vredelievende doel einden had willen gebruiken en niet voor bommen, zoals zijn ministers. Hij is naar Amerika gekomen om met de hulp van zijn atoomplannen een Uto pia te verwezenlijken. Zijn lofrede op de Amerikaanse democratie wordt wrang doordat tegelijkertijd de amb tenaren van de veiligheidsdienst zijn vingerafdrukken afnemen. Zijn bewon dering voor New York slaat om in af keer door de herrie van het „rock and roll" en de schietfilms. Zelfs in een deftig restaurant kan hij geen rust vinden. Commerciële televisie bespottelijk gemaakt Dan komt de grote stunt: zijn per siflage op de commerciële televisie. Door een luchtige televisiedame Ann Kay. gechargeerd doch voortreffelijk Parodie op plastische chirurgie Een hoogtepunt van kolder is ook Chaplins parodie op de plastische chirurgie, als hij zich een ander ge zicht laat aanmeten en in een situa tie wordt gebracht, waarbij heel het gezelschap, waarin hij verkeert tot tranen toe lacht, doch hij strak V>or zich moet blijven uitstaren om de chirurgische ingreep niet in gevaar te brengen! Dan maakt de vrolijkheid plotseling plaats voor al te kunstma tige ernst, doordat Chaplin zijn in zichten over de politiek door het vroegrijpe jongetje Rupert op kinder lijke toon laat reciteren. De kwestie Vulcanus aan de golf van Biscaje (Van onze Brusselse correspondent in Spanje) Avilès, september Generaal Franco heeft gisteren te Avilès (aan de Golf van Biscaje) een enorm nieuw bedrijf, dat als een pad destoel uit de grond is gerezen, in gebruik gesteld. De Spaanse staat het Instituto Nacional de Industria (Nationaal Instituut voor de Industrie) bouwde daar met Engelse, Amerikaanse, Duitse en Zwitserse technische medewerking een groot staalbedrijf, een elek trische centrale, cokesovens, een chemisch bedrijf, een kolenwasserij, een eigen binnenhaven voor schepen tot tienduizend ton, plaatwalse- rijen, een metaalverwerkend bedrijf enz. Als de eerste Engelse hoog oven binnenkort dagelijks 1500 ton gietijzer gaat afleveren aan de nog in opbouw zijnde staalfabriek, is de eerste stap gezet naar een staalproduktie welke tegen 1965 de 2.5 miljoen ton ruw staal zal bereiken. Dit is zoveel als de grootste staalfabrieken van de „Kolen- en Staalgemeenschap" (K.S.G.). Speciale training voor topmensen Het bedrijf strekt zich langs de baai van Avilès uit over een lengte van zeven kilometer en het beslaat 4,5 vier kante kilometer. Momenteel zijn er 5000 arbeiders en technici tewerkge steld. De totale personeelsbezetting zal tot 6500 stijgen. Het Instituto Nacional berekent de kosten van het bedrijf, wanneer het op volle capaciteit werkt, op 600 miljoen dollar, wat een enorm bedrag is. Ofschoon veel onderdelen van het bedrijf in Spanje konden worden vervaardigd, zijn de meeste machines en apparaten uit het buiten land geïmporteerd. De grote elektrische centrale van 100.000 kW is door de Zwitsers gebouwd, de 60 cokesovens werden door Duitsland geleverd. De eerste hoogoven is van Engelse con structie en de tweede wordt door een groot Amerikaans bedrijf opgetrokken. Frankrijk leverde transportbanden en metaalconstructies. België 10.000 ton betonstaal, terwijl de honderd inge nieurs en specialisten voor de hoog ovens een speciale training in de Ver enigde Staten krijgen. Avilès, waar talrijke steengroeven en kleinere bedrijven zijn gevestigd. ,is sedert 1951, toen het bedrijf (de „Em- presa Nacional de Siderurgica" werd opgericht) van 20.000 tot 80.000 inwo ners uitgegroeid en een groot indus triecentrum geworden. Als een paddestoel Het bedrijf van de „Empresa" geeft de indruk van een enorme paddestoel, opgegroeid midden in het overigens zo rustige berglandschap van de provin cie Asturia. De bedrijfsleider, senor Salis en zyn technisch leider Hontoria. Duitse en twee Belgische groepen ie dustrieën vechten om de opdracht t< de bouw van deze nieuwe fabriek. D voorziening van het bedrijf met ijzer ertsen is geen probleem. Op een 2ö kilometer van Avilès liggen de gro: Wagnermijnen, die momenteel cin 3 miljoen ton ertsen exporteren, te wijl ook elders in Spanje grote voor raden ijzererts aanwezig zyn. De b len komen uit Asturië zelf. Zij bevjj ten echter 35 procent as. Zy wordi hier in een groot bedrijf gewassen op de gewenste afmetingen gebroke De cokes wordt geëxporteerd, maan binnenkort natuurlijk in de eigen hooj ovens terecht moeten komen. Du Amerikaanse kolen moeten worden gt importeerd. Deze kunnen uit de sch« pen direct in de eigen binnenhave van het bedrijf worden gelost. Wat het bedrijf doe Men krjjgt hier overal de wel z« positieve indruk, dat de Spaanse ai beider een hogere levensstandaai wenst. Om het relatief lage loon compenseren moeten de bedrijvi allerlei sociale voordelen verstrekkt Is het gemiddeld loon by Cmprei slechts 78 peseta's of circa 5,2 guldi per dag, de loonkosten voor het bt dryf zijn bijkans het dubbele. Zo moe ten alle werk- en feestdagen word) betaald. De arbeiders worden dus w voor de zondagen betaald en ontvai J-JK ma Gezicht op de Spaanse staalstad Avilès toonden ons het enorme complex, dat nog zal worden aangevuld met een fa briek voor ammoniaksulfaat. welke aan de Spaanse landbouw 300.000 ton meststoffen per Jaar gaat leveren. Een gen met Kerstmis twee weken ext loon. De verzorging in de klinieken sanatoria is kosteloos en de fabrii1 bouwt een drieduizend huizen, wai van de huur slechts 40 peseta's p maand of iets meer dan drie guide bedraagt. Het geeft allemaal de indn van „Vadertje-staat-beschermt-ons". Wellicht echter zal het groeiprocs s der industrialisatie dit systeem spoe j dig doorkruisen. In de tuinwijk coöperatieve winkels, een eigen lage;1 school en een sportterrein. Zelfs kerk werd door de fabriek gebouwd! Geen goedkoopte-eilan De Spanjaard schijnt overigens voor lopig weinig tijd te hebben om zi( voor speciale en ethische problemen! interesseren. Hij moet hard werkenoi er te komen, want de kosten van li vensonderhoud liggen niet zoveel laf dan in Nederland en onze indruk dat de pryzen sedert vorig jaar n' tenminste 20 procent zyn gestegen.! de pensions en hotels bijvoorbeeld n kent men. boven de 15 procent bed* ning. thans een toeslag van 25 procet terwijl in de septembermaand het toe risme vrijwel is beëindigd. Een vó ledig pension kost er nu 150 peseta per dag of circa 11 gulden, waaruit i direct blijkt, dat Spanje geen goei koopte-eiland meer is. Vandaar ooi dat er te Bilbao en elders wilde sta kingen zijn gemeld staken is bij d wet verboden terwijl het assorting in de winkels, veel meer dan een jas geleden, op luxe produkten is gerict en de Spaanse steden door het getoe ter van de scooters op Italiaanse st( den gaan gelijken. Op het plattelan is het beeld echter onveranderd, n* het goede ezeltje en de ossen voord ouderwetse karren. Men heeft de indruk, dat Spanje eei grote achterstand wil inhalen. De bur geroorlog kostte één miljoen doden f' van de tweede wereldoorlog hef' Spanje niet kunnen profiteren. H' volk is vriendelijk en ijverig, zó be kommerd om zijn dagelijkse zorgen, dn het vrjj hopeloos is een gesprek o« de politiek te beginnen. Maar m grote industriecomplexen als de En* presa in Avilès voelt men duidelijk, d» liet land een nieuwe koers volgt. W hebben het gevoel, dat Spanje niet voor Europa, en in de toekomst wellicht ooi niet voor een geleidelijke terugkeer naar meer vrijheid, is verloren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 16