IN KAMER EN TUIN Catharina en Peter: vuur en water! OP DE DREMPEL VAN DE HERFST PAGINA 2 Bewogen Leven Er moest toegeslagen worden Kijkjes in de Natuur GROENTEN UIT EIGEN TUIN Orloff stormde in 1762 naar „Mon Plaisir" Catharina had het met Peter niet zo best getroffen. Peter met haar ook niet. Na haar „eerste geliefde" kwam er weldra een tweede zich aanbevelen in haar gunst: de Pool Poniatowski. Wat hij de Grootvorstin aan te bieden had was weinig. Zijn gevoelens bewogen zich om het eigen „ik". Hij wilde met behulp van de schrandere Grootvorstin tot macht en aanzien komen, in Rusland of in zijn eigen vaderland. Hij was ontwikkeld, bereisd, hij bewoog zich met gratie en daarom werd hij de tweede „liefde" van de Grootvorstin. Bewogen ook haar gevoelens zich niet in hoofd zaak om het eigen „ik"? En een mens die aan het Hof leeft, die in de toekomst de gemalin van de Tsaar zal zijn, moet toch verstrooiing hebben? Verstrooiing kréég ze en ook weldra een dochter, die de naam Anna Petrowna kreeg. Spoedig na de geboorte van dit meisje moest de Pool Poniatowski op bevel van Kei zerin Elisabeth het Hof verlaten. Catharina en Peter werden vuur en water. Zij min achtte de onvolgroeide man, die in zijn beste ogenblik ken slechts leven kon bij het licht van een ander: Fre- derik de Grote. Maar haar minachting, beter: verachting, was haar ook tot middel hem de baas te worden en ze liet geen gelegenheid voorbijgaan een ieder die belangrijk was te laten voelen hoe slecht hij haar behandelde. Zij kreeg een vriendin: Catharina Woronzoff. de zuster van Elisabeth Woronzoff, die bij haar echtgenoot in bla kende gunst stond. Zij kreeg ook een nieuwe vriend: Gregor Orloff, een man die, evenals zijn broer, door het leger werd verafgood. Gregor leek een Rus van het for maat van Peter de Grote. In hem was vastheid. Alles wat tegen hem was sloeg hij neer. Doch de grote ideëen, die in Peter de Eerste geleefd hadden, leefden in hem niet. Catharina zou pas veel later ontdekken dat Gregor Orloff. evenals zijn broer, bij Peter de Grote niet in de schaduw kon staan. Wel kon men ook Peter de Eerste beschuldigen van hardheid, wreedheid, zo men wil, doch diens wreedheid kende een positief doel. Diens wreedheid was er op gericht zijn volk de baas te blijven opdat nieuwe ideëen, die het Russische volk nodig had als brood, leidraad konden worden bij een beter bewind. DE Tsarina is gestorven. Elisabeth, de dochter van Peter de Grote, de moe der van Rusland is niet meer. Weken en weken du ren de rouwplechtigheden. Nu zal Peter van Holstein Tsaar worden, nu zal Catharina proberen hem de macht afhandig te maken. Welk een verandering brengt de dood van Elisabeth te weeg. Peter, die in zijn grootvorstentijd zich hoofdzakelijk bezig had gehouden met het dresseren van honden en zijn poppenspel, is nu plotseling met idealen bezield. Met geleende idealen. Zijn held is Frederik de Grote. Die heeft de pijnbank afgeschaft. Hij zal het ook doen. Die heeft geschreven dat de Koning de eerste dienaar van de Staat is. Hij wil óók een dienaar zijn. Frederik de Grote heeft gezegd: „Alles vóór, maar niets door het volk". Dat is juist. Dat is zéér juist vindt hij. Dat is nieuw voor die tijd en hij wil een vernieuwer zijn, net als zijn held. Hij roept ver- bannenen terug uit Siberië, hij heft de inquisitie op. en met die inquisitie verdwijnen andere dwanginstellingen. De adel zal voortaan vrij zijn in de Staatsdienst te tre den of op zijn landgoederen te leven. De ambachtsman en de handelsman zien heel wat belemmerende slagbo men voor hen weggeruimd. De schatrijke kerk zal een deel van haar bezit moeten offeren ten bate van de Staat DE onvolgroeide Tsaar leeft bij het licht van een an- dtr. Hij kent géén groter genot, nu hij Tsaar is gewor den, dan Frederik de Grote na te volgen. Hij heeft in dit spel een kinderlijk plezier. En hij be grijpt niet dat dit spel voor hem een spelen is met vuur. Hij beseft de draagwijdte van zijn eigen beslniten niet. Op het moment dat hij aan de regering komt is Rusland met Pruisen in oorlog. De Zevenjarige Oorlog woedt, de oorlog waardoor alle vroegere bondgenootschappen om vergeworpen zijn. Frankrijk, eens de erfvijand van Oos tenrijk vecht na met datzelfde land tegen Pruisen. Enge land. eeuwen een vriend van Oostenrijk helpt nu Pruisen. Maar nu Peter de Derde regeert kan het Russische leger toch niet oprukken tegen dat van de Oude Fritz? Peter sluit een wapenstilstand en spoedig daarna vrede met Frederik II. Weldra wil hij aan diens zijde de vijanden van de Pruisen te lijf. Frederik, door de plotselinge ommekeer in Rusland ge red. vermaant zijn bewonderaar niet te hard van stapel te lopen. Peter wil al vast Denemarken te lijf, doch Fre derik de Grote raadt het hem met klem af. HET Russische volk is conservatief, de Russische staat is log. De zo plotselinge ommezwaai van Peter, die Rusland van vijand tot vriend gemaakt had van Pruisen, verwekte onrust, ontsteltenis, haat. De goden van het leger, de gebroeders Orloff waren, nog niet eens zo heel lang geleden door de Oude Fritz verslagen. Zouden ze nu met hem die hun een nederlaag had toegebracht mee moeten marcheren tegen Oosten rijk? Peter de Derde ging door met zijn hervormingsplannen. Hij leek opeens een ander mens. Hij die vroeger alleen maar kinderachtig vermaak had gekend, die zich altijd had gedragen als een puber, leek nu plotseling een man die Rusland naar zijn hand wilde zetten. Ach nee. ook dit was spel. Indien hij wezenlijk begre pen had wat hij veranderen wilde, zou hij begrepen heb ben dat hij alleen kon slagen met als bondgenoot: Vader Tijd. Wat betekende het eigenlijk dat hij de 22-jarige Iwan. een bloedverwant en slachtoffer van de overleden Kei zerin Elisabeth bezocht en gelastte die milder te behan delen? Het volk werd van dit alles niets gewaar. Het volk wist niet eens dat deze Iwan zo lang alleen was geweest in zijn somber hol dat hij het spreken opnieuw moest le ren. Het volk wist wel dat het mal was om vandaag vriend te zijn van degene tegen wie men gisteren vocht op leven en dood. Het volk wist ook dat de geestelijkheid op de Tsaar geiden was en dan is er iets fout. Want de geestelijkheid heeft de wijsheid. Die heeft gelijk. ER werd een samenzwering op touw gezet tegen de nieuwe Tsaar. Duizenden wisten ervan. Alleen Peter lachte er om. Nu was hij immers de Tsaar en de Tsaar is machtig. Niemand kan de Tsaar zijn macht ont nemen. Hij zou wel iemand de macht ontnemen, dat was zijn gemalin. Hij haatte haar uit het diepst van zijn hart. nmdat ze geen goede echtgenote was. om nog véél meer dingen. Zij wilde boven hem staan, dat voelde hij duidelijk en dat zou hij haar wel afleren. Om een ieder duidelijk te maken hoe de verhoudingen waren bespotte hij haar in het openbaar. Soms waar ze bij was Dan verliet zijn gemalin schreiend de zaal. En omdat ze schrander was en schoon, bovendien een vrouw, wekte ze dusdoende bij velen sympathie. De vrouw kreeg zeer machtige vrienden. Op de Orloffs kon ze bouwen, en deze hadden grote invloed op het leger, en de Aartsbis schop van Nowgorod was de mening toegedaan dat de Russische Kerk onder de nieuwe Tsaar een slechte toe komst tegemoet ging. Dat zou onder Catharina beter gaan. Ztj vervulde stipt haar kerkelijke plichten, zij had zich met Rusland vereenzelvigd en daarom was ze te verstandig om de macht van de geestelijkheid te fnuiken of het bezit van de Kerk te verkleinen. PETER had maar één grote vriend: de Koning van Pruisen. Peter was "n trouw vriend geweest. Feitelijk had hij de grote Fritz gered. Deze wilde hep ook gaarne redden, doch hij kon niet. want Peter zat 'te ver weg en had geen gezond verstand. Hij merkte de bom niet waarop hij leefde. De Tsarina had wél gezond verstand. Ondergronds ging haar organisatie zo ver dat ze nauwelijks meer on dergronds kon worden genoemd. Op een dag begon een der samenzweerders, een vriend der Orloffs. een zekere luitenant Passek. in beschonken toestand, door te slaan. Hij vertelde met dubbele tong wat er weldra te gebeuren stond. En bij dat grote gebeuren kreeg hij een heldenrol. Hij zou de Tsaar vermoorden. Dat was zijn opdracht! Toen dit gezegd was. in het openbaar, ontstond er in beide kampen onrust. Zij die nog op de Tsaar wedden, zorgden ervoor dat Passek gegrepen werd en in de gevan genis gesmeten. Weldra zou men hem aan het spreken krijgen. Wat betekende nu nog een mensenleven? In Rusland was een mensenleven nooit zo héél veel waard geweest. Men zou Passek op de pijnbank leggen en de duimschroeven aan draaien. De partij van de Tsaar moest alles weten wat Passek wist. Toen de gebroeders Orloff hoorden wat er met Passek was gebeurd, wisten ze dat het voor hen kort dag was geworden. Voordat men Passek had ver hoord, voordat de tegenpartij kans had gehad „het volk in te lichten en het leger", moesten zij toeslaan. Op de 9e juli van het jaar 1762 reed Alexei, heel vroeg in de morgen, in razende vaart naar de Tsa rina, die op enkele mijlen van Petersburg woonde, in de villa: Mon Plaisir. REIN BROUWER WEET U het nog, die zevende sep tember, enige weken geleden? Die onverwachte zomerse dag als een verademing in de monotone reeks van regendagen? Als een glim lach op een stuurs gezicht. Een stra lende septemberdag, die openstond tot de avond, mild van stemming, een avond met waarlijk zomerse geluiden, met herinnering aan een zoel terrasje ergens in Zuid-Frankrijk, waar je maar bleef zitten babbelen of een beetje zwijgen, waar je aan geen tjjd dacht. Die dag was als een groet van de zomer, die aarzelde op de drempel van het seizoen. In bijna volkomen stilte was de druipende tuin nog weer openbloeid. nog eenmaal etalerend, misschien voor het laatst, zijn rijkdom, volop, zonder terughouding, als gold het een bloe- menfeest op de schoonste der zomer dagen. Rood en bruin brandden phlox en rudbeckia tegen een muur van groen, helgeel vlamden de heleniums. blauwgroen lagen de rijksdaalders van bladeren der oostindische kers op het geschoren gras. Op de budleya, donkerpaars gepluimd honinggeurend, wiekten onze mooiste kapellen: fluweelbehaarde atalanta's en dauwbeademde pauwogen. Ze wan delden over de bloemen, zoekend met hun tong, krom als een speld, ze maak ten snelle afspraakjes met elkaar, flitsten weg. zonder gewicht, geluid loos. OVER de dierenwereld is in deze septemberdagen een zwijgen ge vallen, een stilte, die ons bij de late felle bloei het einde van de zomer wel zeer zwaar doet voelen. De zang lijster, de bruine met witte zwaar ge vlekte borst, is nog aanwezig. Waar voor zou hij zingen? Zijn gezin is groot geworden, de jongen zitten verspreid. Alleen een enkel lijsterjong. dat al lang op eigen benen staat en zelf aan de kost kan komen, laat zich door zijn vader of moeder nog wat lekkers in de bek stoppen. Maar zingen, nu nog in september? Er staat een lange reis voor de deur. Afrika of Azië moet voor december nog worden gehaald. Volgend jaar komen ze wel weer terug, met de nieuwste glansrollen op het voorjaarsmuziek feest. De roodborst, heel mooi „op kleur", scharrelt door en keurt, rank op de naaldfijne pootjes, zijn wintervoedsel- terrein, waar nog geen nette harken en schoffels aan het werk zijn ge weest. Maar zingen doet ook hij niet. Al even zwijgzaam is de insektenwe- reld. Ze zijn er nog wel, de vliegen, maar steeds trager wordt hun bewe ging en al groter wordt de serie vlie- genlijkjes, die 's morgens de venster bank bestippen. Ook de libel, die flit sende vlieger van de zomertuin, is tot rust gekomen, lijkt nu op een helikop- tertje, dat zich bedachtzaam neerlaat op een uitstekend blad of een tak, hoog, boven de bloemenpracht. VAN één ding zijn we echter zeker: de septembermaand is de feest maand van de wespen. Ook op die 7e september, die oase temidden van onze natte moeson, waren ze vroegtijdig present. Als zelfmoordpiloten stortten ze zich op het geurende kopje koffie, maar hun hinderlijke bemoeizucht kon ons buitenzitje in de zon toch niet be derven. We dachten: „Laat ze maar. Nog een maandje en dan hebben ze hun kort stondig seizoenbestaan beëindigd en zijn ze allemaal dood; op die ene over winterende stammoeder na, hun z.g. koningin, die haar kostbaar leven er gens veilig gaat opbergen in een win- terschuilplaats, achter boomschors, op een vorstvrye zolder, in een holle boom. Hun soortgenoten, de bijen, lopen ook al op hun laatste benen. Nog even en dan breekt hun grote vakantie aan. een vakantie met wintersport, namelijk in een grote kluit aan elkaar hangen binnen in de byenwoning, de korf of de kast. Deze hangsport beoefenen ze onder het spaarzaam genot van hun wintervoer. waarmee ze tot het ko mende voorjaar moeten rondkomen. Er is in deze tijd van het jaar niet zo veel meer te zaaien en te poten, doch de moestuin heeft toch nu ook zijn aan trekkelijke kanten: er kan nu veel ge oogst en ingemaakt worden. Andijvie en dan heb ik hier het oog op de win- terandjjvie kan uitstekend in het zout gelegd worden, doch ook wecken is heel goed mogelijk. En vergeet niet, dat de laatste postelein uitstekend geweckt, kan worden. Over het algemeen meent men dat het niet gaat, doch deze groente leent zich speciaal voor dit doel. Boontjes de late soorten worden nu ook nog ingemaakt en dan kan men zich langzamerhand al weer voorberei den op het komende winterseizoen. Het is in ieder geval nuttig, dat men goed onthoudt noteer het waar de ver schillende groenten groeiden- Wie al jarenlang groenten in eigen tuin kweekt, weet best dat groenten steeds in verse grond gezaaid en gepoot moe ten worden en dat wil dus zeggen: men dient wisselteelt toe te passen. Op de plaats waar nu de aardappelen staan, mogen volgend Jaar beslist geen nieuwe gepoot worden; daar komen dan bij- Komkommers voorbeeld de bladgroenten. Tracht bjj het kweken van uw groenten ook de verschillende groepen zoveel mogelijk Witte kool. Roem van Enkhuizen (Foto's Tujrkenburg) bij elkaar te houden; ik bedoel: de kool soorten; de aardappelen, de bladgroen ten; de peulvruchten en de wortel- en knolgewassen. Telkens kan een bepaalde groep dan verschoven worden en zo schuift volgend voorjaar elke groep op en kweekt u steeds in verse grond. De komkommers doen het nog goed, doch vooral nu komt het er op aan de ranken zoveel mogelijk met rust te laten; trap er niet op De komkommers kunnen er bitter door worden en het gewas wordt ziek. Op natte grondsoor ten zal men wel ervaren hebben, dat het toch niet meevalt die ranken ge zond te houden als ze maar in de mod der liggen te slingeren. Dat is allemaal gemakkelijk te voorkomen, doch dan moet men volgend jaar voorzomer wat rijshout op de grond leggen; de ranken behoeven dan niet meer op de grond te liggen, doch kruipen wel over het hout heen. Hoe staat het met uw koolsoorten; misschien nog late bloemkool gepoot? Die kan dan nog geoogst worden, doch u weet het: witte kool en gesloten kool bereikt u alleen maar. indien de kool tegen het licht wordt afgedekt: de hart aderen dient men dus bijtijds om te cnikken. De rode kool groeit uitstekend. Het is nuttig de grond tussen de plan- ren goed los te houden; ze zal dan nog beter door groeien. G. KROMDIJX. IN deze septemberdagen, als het niet bij voortduring zo wanhopig re gent tenminste, is er nog een late gast, die onze aandacht vraagt. Het is de sprinkhaan, het insekt met het paardegezicht. In normale, dus zonnige nazomers hebben we gewoon lijk een aantal van deze forse groene knapen in een glazen bak. met een bodem van graszoden, rondwandelen en dan verbazen we ons altijd over de grote gelijkenis met een paard. Ik be doel nu de sabelsprinkhaan, een on geveer 5 cm. lang dier. dat aan het achterlijf een lang uitsteeksel draagt, tenminste als het een wijfje is, want die heeft dat aanhangsel nodig om er eieren mee te leggen in de grond. In deze herfstdagen presenteert zich in onze huizen ook wel de groene larve van deze sprinkhaan, die net een ver kleinde uitgave is van de ouwelui springers, maar dan zonder vleugels. Dat kleine ding, ongeveer 1 cm. lang, draagt vaak ook al zo'n legboortje, dat als een turks kromzwaard naar ach teren uitsteekt. Ook dit jonge beestje heeft al die uitpuilende knikkers van ogen boven op z'n glimmende groene voorhoofd staan, ogen met een ver wonderde blik (dat lijkt maar zoi die aan het sprinkhanengezicht een grap pige indruk geeft, Jammer genoeg zitten zijn rimpels niet op, maar achter zijn hoofd, nJ. waar zijn halsschild begint. Anders zou zelfs de gelijkenis met een men sengezicht nog mogelijk zijn. WILT U een sprinkhaankop goed bestuderen, dan raad ik u het volgende aan: U vangt het dier door er een glas overheen te stulpen, er een stevig blaadje papier onder te schuiven en het geval dan om te draaien, zodat het papieren dekseltje boven en de sprinkhaan op de bodem komt. Dan doet U er wat gras of blaadjes en het liefst een stukje appel bij en vervangt het papiertje door een vergrootglas. Als deksel dus. Kijkt U dan door dat vergrootglas, dan gaat er een wonder wereld voor U open, waarin dat sterk vergrote insekt met zyn ingewikkelde mummelmond als een groteske figuur uit een droom zal verschijnen. Ik voor spel, dat U niet gauw genoeg zult krij gen van het schouwspel van die eten de spookfiguur, die bij wijze van spelletje soms een van zijn 6 poten in de bek neemt en er op gaat zitten sabbelen. Dit lijkt een grapje maar die sprinkhaan is natuurlijk helemaal niet aan het piassen: door zijn poten te bevochtigen, kan hy er mee tegen een gladde glaswand omhoogkruipen. Van daar dat dekseltje met gaatjes op zijn tydelyke verblijf. Hebben we genoeg genoten van zijn kunsten, dan zetten we hem in het gras van de tuin, draaien ons om, lopen een paar passen endan pro beren we hem in zijn vertrouwde om geving terug te vinden. Dat is een heel aardig spelletje, waarby we even heel goed aan de weet komen, hoe fenome naal zo'n groen insekt zich onzichtbaar kan maken, alleen maar door onbe weeglijk op dezelfde plaats te blijven zitten. De wetenschap spreekt van be schermende kleur en aanpassing aan de omgeving. „Mimicry" zegt de En gelsman en in legertaal noemt men het camouflage, als de soldaat met groengevlekte kleding en met takjes en bladeren op zijn helm zich als een sprinkhaan gedraagt. De natuur doet het eenvoudiger en minder kostbaar, maar met haar simpele middelen weet ze toch wel de wonderbaarlijkste re sultaten te bereiken. En nu is het wachten maar op de eerst sabelsprinkhaan. Gezien de treu rige klimatologische ervaringen van onze nazomer kan dat weieens lang wachten worden. SJOUKE VAN DER ZEE. VARIA Een Britse firma heeft een soort won derpil op de markt gebracht, die blaffende honden het zwijgen op zal leggen en nerveuze dieren kalmeren, althans volgens de firma. Het mid del wordt in het bijzonder aanbevo len voor veeartsen, met de bewering, dat de pil de dieren niet slaperig maakt. Volgens een circulaire brengt de pil een „rustige geestestoestand" zonder hypnose by het dier teweeg, terwfjl het normaal blijft reageren op zyn omgeving. Echt iets om te proberen bij een woedende grote hond op een eenzame landweg. Met veel chocola en druiven is het hoofd van politie in Lillestroem. ten oosten van Oslo, van een zesjarig jongetje te weten gekomen, dat hij met een vriendje van vyf jaar een vuurtje had gestookt, waardoor twee fabrieken afbrandden. De jongens hadden het eerst aan hun vaders verteld. De lekkernyen dienden om de angstige jongen wat op zyn ge mak te stellen. De schade, die door de brand ver oorzaakt werd, bedraagt ongeveer drie en een half miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 14