bij VVJCTO^C,l Tussen handelaar en wijnknoeierij staat niet meer dan zijn geweten LA COXSEILLANTC Beaujolais wordt meer gedronken dan gemaakt.. Année du Centenair f>Acitea/r Gsftbou/on r [JDe vraag van Mevrouw Margareth Knight J 5e Jaargang No- 88 Zaterdag 21 september 1957 De grote liefde van Marianne (V) (Van onze reisredacteur) Het was al de zeventiende Cote du Rhone, die ik, omringd door vier belangstellende wijnhande laren proefde in het schemerig gewelf onder Orange. Nu ja, proevenMijn mond smaakte naar zuring en dovenetel en op de been blijven was mijn eerste zorg geworden. Want voor wijn proeven moet men kunnen spuwen, een elegant, recht straaltje, dat zandbak of stille hoek treft. Oitidat mijn pogingen daartoe meer aan een niesend nijlpaard herinnerden, had ik die zeven tien glazen wijn maar doorgeslikt, ik wilde de heilige rite niet bederven. Het stadium van tegen spraak was ik derhalve al lang voorbij en toen een mijner metgezellen over nummer 17 zei: 'il acroche' (hij blijft hangen), gaf ik dat welwillend toe, prees deze wijn zelfs als een der sierlijkste accrocheurs, die ik ooit dronk. Pijnlijke vergissing: accrocheren is een kwalijke eigenschap van een wijn, naast deze azijnige ellendeling had ik nu ook mijn argumenten mitsgaders mijn trots door te slikken: Moraal: al is wijn (vooral jonge wijn) beoordelen, vakmansaffaire, men moet in eigen smaak geloven, etiket, jaargang en renommee ten spijt. jt&53 1953 33e dé die ce tte réc ofte a m on J0rrière-£ra n d-3ère /e 33 a ron "77at A an Lef qui acheta fe jDomaine cteTtlouton ée //Tftai 7853a mon (/rand&ëre As 33 ar on 3a mes et a mon 3ere te 33 ar on A^enri. Wijnhandel vroeger Nederland heeft lange tijd bijna uitsluitend de wijnen uit de Anjou gedronken, „les demoi selles d'honneur", die men te genwoordig hier maar schaars aantreft. De VOC had namelijk ervaren, dat deze wijnen het best tegen tropisch klimaat be stand waren en bracht ze zowel naar Indië als naar Nederland. Om het vervoer van deze wijnen te vergemakkelijken liet een broer van Louis XVI zelfs het riviertje de Layon kanaliseren. De wijn ging dan met platboom de schuiten naar Angers, waar Nederlandse schepen, die de Loire opgevaren waren, hem aan boord namen. Vandaag noemen de wijnboe ren in Anjou de Layon nog vaak „Le canal de monsieur" (het kanaal van mijnheer) en in Angers vindt men nog vele Nederlandse namen. De geboorte van de Cognac wordt eveneens aan de VOC toegeschreven. Zij nam aanvan kelijk de kleine witte wijnen van de Charente mee om het drink water aan boord voor bederf te vrijwaren. Maar al ras bedach ten de Nederlanders, reeds toen jeneverstokers, dat gedistilleerde wijn minder plaats in zou nemen. r »ppw, nnoN EN Q O U 1 «A&O» Uil IM« »i ZtPjiXtJht UWkUtf Garantie van kwaliteit: Het etiket van Chateau Mouton - Rothschild, doorgaans verlucht met oorspronkelijke tekeningep van Frankrijks grootste kunstenaars, ditmaal gewijd aan de honderdste verjaardag van de aankoop van het kasteel door baron Nathaniel de Rothschild. Het /wedicaat "application controlée" krijgt in dit geval extra-betekenis, omdat deze wijn uitsluitend op het kasteel zelf gebotteld wordt. Straffen voor ontduiking zijn zeer hoog Een open deur intrappen is dit niet, vooral niet in Nederland, waar van oudsher een aantal wijnhandelaren en -kenners de klassewijn tot exclu sief heer met hoge hoed en witte handschoenen heeft verheven. Men schiep hem een eredienst, compleet met onbegrijpelijk vakjargon en strikte etiquette: tegen het licht houden, over de tong laten rollen, kau wen, peinzen, kleine slokjes nemen, diepe stilte, ernstig gezicht. De oningewijde kreeg daar zozeer de bibberatie van, dat hij doorgaans zei: ^eefmijmaarrunpilsié tionale instituut voor de „Appelations d'Origlne" (de gecontroleerde bena mingen van herkomst) fijntjes, „is een Veel versneden De Nederlander werd bang voor de wijn, totdat een vakantie in Frank rijk hem leerde dat men wijn gewoon mag drinken, zo maar uit 'n water glas, in één teug leeg als dat de goesting paste. Zonder de satisfactie te kleineren, welke werkelijk wijn kennen, hebben en eren geeft, dient vastgesteld, dat de cultus van kenners en pseudo-kenners in Ne derland zijn ridicule kantjes heeft. Een aantal wijnhandelaren de vele eerlijke en bekwame niet te na gespro ken heeft zich niet ontzien de grote Franse wynen, waarvoor zij zoveel respect eisten, met Algierse of Spaanse te versnijden. En een etiketje met een „groot" jaartal is snel op een fles ge plakt. De overdreven vraag naar mode wijnen, zoals Beaujolais, en grote jaren, zoals 1947, leidt meer tot onge rief van de portemonnaie dan tot wijngenoegen. In Frankrijk, vaderland van de wijn, maakt men er zich min der druk over. Ieder eerlijke, onver sneden wijn, groot of klein, heeft zijn eigen waarde en karakter. En er zijn geen goede en slechte jaren. Er zijn slechts overvloedige en bescheiden oogsten (de rampjaren zoals 1956 uit gezonderd), betere en wat minder goede jaren. Maar ieder jaar, groot of klein, heeft uitstekende en minder gelukte wijnen voortgebracht. De wij nen uit de kleinere hebben vaak het voordeel minder lang te hoeven liggen, subtieler bouquet te bezitten en goed koper te zijn. Geknoei Wordt er veel geknoeid in de wijn handel? „De wijn", zo beleerde mij de adjunct-directeur van Frankrijke na- vloeistof en laat zich dus mengen. Tus sen de handelaar, alleen met zijn wijn in een donkere kelder, en de knoeierij staat slechts zijn geweten en sóms een Inspecteur van onze dienst. Eer een wijn de qualificatie „appelation con trolée" mag dragen, moet hij voldoen aan zeer strikte voorschriften, die zijn geboortegrond omgrenzen, de druif soorten voorschrijven, het rendement per hectare limiteren en de bereidings methodes bepalen. Tien procent van de oogst en dertien procent van de ex portwijn heeft, door zich te onderwer pen aan onze uiterst strikte controle daarop, recht op dit predicaat. De kwaliteit van de Franse klassewijnen is door deze controle sterk verhoogd. Nochtans moet ons instituut per jaar 800 fraude-processen aanbinden, waar van driekwart in de Beaujolais, een wijn waarvan veel meer wordt gedron ken dan er ooit wordt gemaakt. Ont duiking van onze voorschriften is een misdrijf, de straffen zijn hoog, een veroordeelde verliest zelfs zijn onder scheidingen en zijn officierrang". Maar wie belet een Franse wijnhan delaar, die een vat „appelation con trolée" naast een vat „ordinaire" heeft staan, deze wijnen te mengen? EEN van mijn vrienden had een discussie-avond van de „Rational Society" (ge nootschap van redelijk denkende mensen) bijgewoond. Hij schreef me een brief over dit gesprek. Het was hem opgevallen, hoe fel sommige leden van dit genoot schap positie kozen tegenover de kerk. Hij meende zelfs van haat te kunnen spreken. Men had die avond gewijd aan de radiolezingen van me vrouw Margareth Knight, lector in de psychologie aan de uni versiteit van Aberdeen. Al ge ruime tijd geleden deden deze lezingen heel wat stof opwaaien in Schotland en Engeland. Na haar tweede lezing moest men haar door een achterdeur uit het gebouw van de B.B.C. smok kelen en haar een tijdje op een geheim adres laten wonen. De liefde van de Britse geest voor traditie van de religieuze facade van het leven, tekende protest aan tegen haar stellingen. En dit niet slechts om dat zij een atheiste is, maar vooral omdat deze inzichten voorgedragen werden door een typisch Britse huisvrouw. Wat zei mevrouw Knight In deze veel besproken lezingen? Zij heeft o.a. gesproken over bijbels onderricht aan kinderen. Zij vond dit van slechts zeer be trekkelijke waarde. Men kan, naar haar mening, heel best kinderen het onderscheid tussen goed en kwaad bijbrengen zon der de bijbel. WOORD VAN BEZINNING tussen zijn scherpe tanden heen en weer te slingeren en zo te martelen, tot hij een langzame, bittere dood sterft. Wat zullen we onze kinderen antwoorden?, zegt Margareth Knight. Zullen we hun. als ze ouder worden en nadenken, ant woorden, dat ze nog te jong zijn en er wat meer van zullen be grijpen als ze ouder worden? Of „God" kan het kwaad niet voorkomen (en dan is hij niet almachtig), of „God" wil het kwaad niet voorkomen (en dan is hij een liefdeloos tiran). Waarom is er melaatsheid, waarom kanker, waarom? Waarom lijden zoveel mensen, waarom is er zoveel zinloos lij den? Waarom moeten kinderen lijden? Kunnen wij nog langer aannemen, dat er een almach tige liefdevolle Macht is, die wij „God" noemen? Terwijl mensen in demonen verande-- ren! Terwijl de ziekenhuizen vol zijn! Terwijl de mensheid balanceert op de rand van mas sagraven! Moet ik dan mijn redelijk verstand maar thuis laten, om in die „God" van de orthodoxe Christenen te geloven? de overtuigde Christen door de vragen van anderen in verlegen heid komt. Hij is dan genoopt zich op zijn geloof te bezinnen en zich te sterken tot een goed getuigenis door terug te komen naar de bronnen van zijn geloof. Wel zou Margareth Knight nodig naar een goede catechisa tie moeten. Als zij dan een ge sprek met de kerk wil beginnen, moet zij weten wat de kerk be lijdt. Zij mag zeker niet zo maar beweren, dat de kerk bijv. van de dood zegt dat deze „eer der verwelkomd dan gevreesd moet worden". Het is beslist niet waar, dat de kerk zou pre diken ..niet het kwaad te weer staan" of „zich geen zorgen te maken voor de tijd". Zij heeft Hobbes en Rousseau gelezen, zij weet veel van psychologie, waar om las zij Calvijn niet, en Karl Barth? En voor alles en ieder een de bijbel! Het is uitstekend als iemand de verkondiging van de christelijke kerk kritiseert, maar dan moet hij of zij weten waarover zij praat. Het belangrijkste is wel: wie heeft ooit beweerd dat God re delijk te verstaan zou zijn? Wat is dat voor een God. die „klopt" met onze redelijke 'en zedelijke oordeelvellingen. De God van ons verstand is een bleke afgod, die ons in de steek laat. Hij is een bloedloze constructie. Ik geloof in de God, die spreekt. Hij sprak tot Abraham, Izaak en Jacob Hij riep Is raël door zijn woord. Hij kwam A «ffl „Leer hun veel voor anderen over te hebben, maak hun dui delijk, dat ze lid zijn van een gemeenschap. Dat moet al be ginnen in de huiselijke sfeer te midden van hun familieleden, in hun vriendenkring, later in de wijdere gemeenschap. Jonge ren moeten leren hun plaats te vinden als mens-in-de-gemeen- schap. De opvoeding moet erop gericht zijn. dat ze zichzelf ont wikkelen. hun capaciteiten ont plooien zichzelf onder controle krijgen. Ze kunnen ook een ge zonde discipline niet missen. Maar de bijbel kan bij dit al les heel goed buiten beschou wing blijven. Wellicht kunnen we de jeugd op latere leeftijd het Nieuwe Testament laten le zen, omdat Jezus toch een zui ver mens was. die een hoge mo raal heeft onderwezen. Ook om dat onze cultuur doorweven is met christelijke motieven. Je kunt er niet aan voorbij iets duidelijk te maken van de geest, die de kathedraal van Chartres heeft gebouwd, zoals je ook iets zult vertellen over de Griekse geest, die het Parthenon in Athene heeft geschapen". „God? Wie zou nog kunnen volhouden, dat de wereld gere geerd wordt door een hogere macht, dus almachtig is en te gelijk liefdevol? Als hjj er werkelijk was, zou er. niet zoveel kwaad zijn in de wereld. Waarom heeft een kat het Instinct een muis zo lang De ene (verslechterde) helft gaat tegen de geldende prijs als „appela tion controlée" de deur uit, de andere verbeterde partij gaat met zoete winst als „reserve speciale" naar een slimme restaurateur. In Nederland De lange arm van het INAO doet zich in Nederland uiteraard weinig voelen. Vrijwel de gehele Nederlandse wijnimport geschiedt bovendien op fust, omdat invoer op fle6, die uiter aard veel beter garantie tegen fraude verschaft, aan bijna dubbele rechten alsmede hogere transportkosten on- Neen zo zegt Margareth Knight ik kan geen heil zien in godsdienstonderricht op de scholen. Ik kan het niet geloven dat karaktervorming geschiedt op een godsdienstige bodem. Of dat het morele verval bestreden kan worden door het Christelijk geloof. Ik geloof er niet aan. dat het Christendom het enige al ternatief is van het commu nisme. Ik kies de opvoeding door de regels van het gezonde verstand. Ik prefereer verre het besef van goed en kwaad, zoals het weten schappelijk humanisme dat leert. Laten we toch niet langer vasthouden aan religieuze over tuigingen, die onhoudbaar zijn voor het forum der rede". Tot zover Margareth Knight. Me dunkt, zij zegt een reeks van dingen, die wel hout snij den. Ik vind, dat zij gelijk heeft als zij zegt dat het Christendom zeker niet als „bestrijding van het Communisme" gesteld mag worden. En ik ben het eens met haar, dat het morele verval on der de jeugd niet bestreden kan worden door religieuze vorming, (indien het mogelijk zou zijn om een religieuze bodem onder onze cultuur te schuiven!) Ik vind het bepaald nuttig, dat mevrouw Knight al deze vragen aan het traditionele Christendom richt. Haar gehoor werd geprikkeld tot nadenken, hier en daar werd iemand uit de sleur ge haald. Bovendien is het goed &b derhevig is. Derhalve verstrekt het opschrift „appelation controlée", dat trouwens als certificaat van herkomst op z'n best een minimumkwaliteits garantie geeft, in Néderland niet noodzakelijk zekerheid omtrent oor sprong en kwaliteit. Moet U nu uw wijnhandelaar, die U altijd zo'n aar dige man vond, derhalve terstond wantrouwend als aartssohurk beschou wen? Ook dat is niet noodzakelijk. Een van de grootste exporteurs in Bor deaux, die de Nederlandse markt op zijn duimpje kende, zei: „De toestand wordt steeds beter. In mijn jeugd was ongeveer 70 procent van alle wijn in "••Tl Zo'n ramp jaagt de wijn prijs op: de in 1956 be vroren wijngaard van het domein 'La Conseillante' in Pomerol. in het mens-geworden woord Jezus Christus. Hij zond Apos telen met de goede boodschap van Jezus Christus de wereld in. Waarom zou de rede. het verstand, het denken het hoogst gezag in mijn bestaan zijn? Het spreken van de levende God neemt mijn verstand gevangen, het zet de dingen in een nieuwe rangorde. Ik moet mij gevangen leren geven met mijn gehele verstand, mijn wil, mijn krach ten, mijn bestaan in de liefde van de levende God. die *n het woord uit Zijn andere Gereld tot mij komt. Ik mag eifldigen in de aanbidding. Met Margareth Knight tob ik over de vragen van het mense lijk bestaan. Ze zijn me een kwellingtotdat ik in Gods Heiligdommen inga". En dat gebeurt mewouw Knight! U en sommigeiw' van uw luisteraars moeten hdj ge sprek helemaal op nieuw begin nen, elk zich duidelijk bewust van de uitgangspunten van de ander. In dat gesprek kan heel goed de opvoeding van de jeugd be trokken worden. Ik ben er zeker van, dat het orthodoxe Chris tendom van mensen als U veel kunnen leren. En misschien zou de kerk U nog het een en ander te zeggen kunnen hebben. M. W. J. Geursen. voorheen Ned. herv. predikant te Leiden, thans te Melbourne. Nederland versneden. Nu schat ik dat percentage ten hoogste op 30 procent". Nog goedkoop Naast de knoeiers en onbekwamen, telt Nederland talrijke onkreukbare en uiterst deskundige wijnhandelaars, zo wel grote als kleine, die in Frankrijk met respect en bewondering worden bejegend. Op overmatige winst zijn zij evenmin uit. Nu nog koopt men bij sommige Nederlandse wijnhandelaren Frankrijks allergrootste wijnen voor prijzen, die beduidend lager liggen dan in Frankrijk zelf. Ik weet hier een Meursault 1949 en een Pomerol 1 er cru 1947 voor omstreeks vijf gulden te koop, wijnen die in Frankrijk momen teel of vastgehouden worden of tegen ontzaglijke prijzen van de hand gaan. De mislukte oogst van 1956, de ver wachte kleine oogst van 1957, hebben de Franse prijzen opgedreven tot ver boven het plafond, dat de Nederlandse handelaar kan vragen. De stijging zal zich in Nederland veel geleidelijker moeten manifesteren, al is te verwach ten, dat de Nederlander zich in de toekomst met bescheidener „crus" te vreden zal moeten stellen. De wijnlief hebber, die goed verstaander is, zal aan dit halve woord genoeg hebben. Voor de niet-expert tenslotte een ander advies: compenseer uw gebrek aan wijnkennis door uw mensenkennis bij het uitzoeken van een wijnhande laar. Maakt het hem gerust wat lastig, men koopt een fles wijn niet als een pakje sigaretten. Laat hem maar ver tellen. De man, die met liefde over zijn wijn praat, die er zelf in Frankrijk op uittrekt, om in te kopen, itaat niet ergens in een donkere kelder met het voorwerp zijner liefde te knoeien. Meen ook niet, dat wijn voor U te duur is: voor de prijs van een fles jenever koopt U vier flessen land- wijn (naast de uitgesproken slechte, zijn er vele uitstekende). Vang uw avonturentocht bij die eerlijke, on gecompliceerde wijnen aan. U begint in de muziek ook niet meteen bij Brahms. Het is verstandiger op eigen kracht van de „vin du pays" naar de toppen van een Clos Vougeot of Lafitte-Rothschild te evolueren. Het Is een lange, maar plezierige weg.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13