Cassimis In Spaanse provincie Santander werden nieuwe grotten ontdekt Schattingen van de ouderdom lopen nogal uiteen: tussen 12.000 en 25.000 jaar Indrukwekkend schone muurschilderingen 't MEISJE uit de RUE DE VALET IMPORT Zweedse staat geeft miljoen uit om vele miljarden te vangen ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 Verkenning der pre-historie (Van onze Brusselse correspondent) Santander, september. Ieder jaar worden de prehistorische grotten van Altamira, b(j het middeleeuwse Spaanse stadje Santillana del Mar, op een 32 kilometer van Santander door duizenden vreemdelingen uit alle werelddelen bezocht. Deze grot we«d toevallig in 1868 gedurende een jachtpartij ontdekt door een jager, wiens hond in een van de holen was gevallen. Men hechtte aan het voorval geen betekenis, tot. een Spaans geleerde, Marcelino S. de Sautuola, die nog steeds beroemde muurschilderingen bekendheid gaf en prehistorische stenen, silexstenen, geraamten en dergelijke uit de grot tevoorschijn haalde. Intussen gingen de opsporingen verder en onlangs zijn nog grotten ontdekt te Las Monedas en in de buurt van Puento Viesgo, waar in 1906 de grot Castillo (die onder een kasteel lag) werd bloot gelegd. De nieuwe grotten Las Chimeneas (de Schouwen) zjjn voor de studie van de prehistorie minder belangrijk dan die van Altamira, maar men hoopt In dit gebied nog zeer belangrijke grotten te vinden. Een Spaanse staatscommissie, welke wordt gepresideerd door de directeur- generaal voor schone kunsten, werkt methodisch in de gehele provincie San tander en in Asturië. De directeur van het prehistorisch museum te Santan der. dr. Jezus Carballo, leidde de wer ken in de grot van Castillo en elders. De grot van Altamira, die wij bezochten, ligt in een idyllisch berglandschap, waar men allerminst dergelijke grotten zou zoeken. Zij ligt bedekt onder de aarde en men krijgt er door een klein onoog lijk poortje toegang! Over die grot van Altamira is door de wetenschap reeds heel wat gepubli ceerd, maar onder de geleerden is de discussie omtrent de vraag hoe oud die grotten wel kunnen zijn, nog steeds le vendig. Sommigen menen, dat zij circa 25.000 jaren oud zijn. Momenteel ge waagt men ook van 14.000 en van 12.000 jaar. Het gehele gebied van Cantabrië, het noorden van Spanje langs de golf van Biscaje, zou toen niet minder clan vier grote „invasies" van het ijs hebben ondergaan. De laatste ijsperiode. zou circa 10.000 jaar voor de jaartelling zijn beëindigd. In de grot van Altamira heerst gedurende het hele jaar een uni forme. halfvochtige temperatuur van 14 graden Celsius, wat verklaart dat de mens er een veilig onderkomen vond. Buitengewoon kunstzinnig Altamira is vooral zo belangrijk om dat de muurschilderingen, die e rover- vloedig voorkomen, van een buitenge woon artistiek temperament getuigen. Bizons, reeën, antilopen, wilde zwijnen en een klein, maar krachtig gebouwd paard zijn er geschilderd. De prehisto rische artiest heeft gebruik gemaakt van natuurlijke okergele kleuren, vervaar digd uit ijzeroxied, het zwart is houts kool van eik. hier en daar een vleugje violet, dat volgens dr. Carballo door mangaanoxied schijnt te zijn verkregen. Al die kleuren werden vermengd met dierlijk vet, merg uit beenderen en bloed. Van de oneffenheden van de wanden maakten de artiesten een daikbaar ge bruik. Met de financiële steun van de her tog van Alva werden de muurschilderin gen en het gehele bezit van Altamira reeds voor de eerste' werldoorlog door de nog steeds actieve Franse Abbé Breuil bestudeerd. Deze Franse geeste lijke heeft de muurschilderingen zelfs op merkwaardige wijze gekopieerd. Wan neer men de grot binnenkomt het is een ervaring die naar het schijnt de meeste bezoekers hebben wordt men door ongeloof bevangen. Maar wanneer men plat op de rug liggend, naar het plafond kijkt (bijvoorbeeld naar de bi zon) valt het meesterschap van die te kening op. Het realisme van ')»ze dierfiguren is zó echt en indrukwekkend, dat er een grote kracht vanuit gaat, wat in het al gemeen met realistische composities niet het geval is. De gelijkmatige 14 graden temperatuur zou er de voornaamste oor zaak van zijn, dat deze meesterwerken tot nu toe ongeschonden konden worden bewaard. Onwillekeurig gingen mijn ge dachten naar Pablo Picasso, die hier inspiratie voor zijn werk zal hebben ge vonden. Guernica ligt niet ver. De hoofdstad der Basken, met de eik, waar onder zjj de eed zwoeren, ligt in een zelfde idyllisch berglandschap, vol met Landbouw gaat een zware tijd tegemoet GROTE VOORRADEN ONVERKOOPBARE PRODUKTEN De voorzitter van het Kon. Genoot schap voor Landbouwwetenschap, ir. J. A. Emmens, heeft de Nederlandse Landbouwweek gesloten met een rede waarin hjj als zjjn mening te kennen gaf. dat de" landbouw een zware periode tegemoet gaat. Er zijn grote voorraden onverkoopbare landbouw- produkten in verscheidene delen van de wereld. Spr. noemde de enorme voorraad in de V.S. (miljarden dollars) en de graanvoorraden van Frankrijk ter grootte van de jaarlijkse behoefte van dat land. De vermindering van de landbouwende bevolking in Nederland wettigt de ver wachting, dat in 1980 nog slechts 6% van de Nederlandse bevolking in de landbouw werkzaam zal zijn. Hieruit volgt, dat de zeggenschap van de land bouwende bevolking in de bewindsvoe ring zal afnemen, zodat de landbouw steeds meer op zichzelf aangewezen zal zijn. De heer Emmens achtte het onjuist, dat de overheid prijsregelend optreedt. In tijden van neerwaartse conjunctuur en crises is het goed, dat de zwakke punten verdwijnen. Als toekomstverwachting sprak ir. Emmens van een landbouw, die door zijn afnemende sociale betekenis steeds meer aan zün lot zal worden overgelaten, prjjzen, die zich zullen aanpassen aan de wereldprijzenex tensievere bedrijfsvoering; sterkere mechanisatie en een afneming van de produktie per hectare tegenover een toeneming van de produktie per man. Niet levenskrachtige bedrijven zullen verdwijnen. groen en met geheel scheef gebogen pla tanen en wilgen. gen zjjn niet zo mooi als in het unieke Altamira, maar veel ouder". Dr. Janssens een vooraanstaand prehistoricus en ge neesheer uit Antwerpen is de enige buitenlander, die in Spanje aan opgra vingen mag medewerken. Zijn studies leidden onder meer tot de conclusie dat de volkeren van het steen-tijdperk geen tuberculose kenden. Om de geraamten van mensen en dieren te analyseren en hun ouderdom te bepalen, beschikt men thans over een chemisch procédé dat voornamelijk in het British Museum werd ontwikkeld en reeds grote diensten bewees, het „carbon 14". Daardoor was het bijvoorbeeld mogelijk precies te be palen dat de door E. H. Breuil ontdekte grot van Ruffignat te Lascaux bij Mon- tignac in de Dordogne 17.500 jaren oud is. Niemand onder de prehistorici twij felt nog aan de echtheid van de grot en van de muurschilderingen. Trots toonde ons dr. Carballo zijn correspon dentie uit alle delen van de wereld. Zijn museum te Santander is overi gens ook nog in ander opzicht belang wekkend te noemen. Het bevat namelijk een prachtige collectie stenen, in de vorm van ronde zonnewielen uit het Keltisch tijdperk, circa drie eeuwen voor Christus. De Keltische volksstammen in Nieuw chemisch procédé om Britones ouderdcm vast te Stellen I hebben klaarblijkelijk contacten gehad met het Westen en de laatste 2 stammen namen deel aan de verovering van de Britse eilanden en Ierland. Het is zo vertelde men ons zeker, dat de on derzoekingen in Noord-Spanje nog ver rassende en voor de geschiedenis van het mensdom in Europa zeer belangwek kende vondsten zullen opleveren. „In de loop van deze winter", aldus verklaarde ons dr. Carballo, „wordt er een weg aangelegd naar de nieuw ont dekte grot van Puento Viesgo, die prachtige zalen vol stalactieten en sta- lacmieten heeft. Die grot, de Castillo, is circa 18.000 jaar oud, de muurschilderin- Ons kort verhaal door Willem Korthout Je bent een sufferd, Duval, zei commissaris Morgan spottend, een onbeschrijfelijk grote sufferd! De jonge rechercheur boog be schaamd het hoofd. Hij was nog niet zo lang bij de politie, maar in die tijd had hij reeds enkele ingewikkelde kwesties opgelost. De oudere collega's benijdden zowel zijn talent als zijn geluk. Bij Duval liep alles gesmeerd en iedereen was ervan overtuigd, dat hij een bliksem-carriére ging maken tot., dat. onbenullige geval van de Rue de Valet hem de voet dwars zette. Ter wijl de commissaris op een onuitstaan bare manier doorging met het maken van honende opmerkingen, probeerde rechercheur Duval de hoofdpunten van de mysterieuze zaak voor de zoveelste maal te reconstrueren. Op een regenachtige donderdag avond, precies acht weken geleden, liep er een bejaarde heer in de stille Rue de Valet. Plotseling sprongen er twee kerels uit een portiek. Een van hen legde zijn hand op de mond van de oudere man. zodat hij geen kik kon geven, terwijl de ander in de binnen zak van het slachtoffer naar de porte feuille zocht. Heel toevallig stond er op dat mo ment op de vijfde verdieping van een oud herenhuis een meisje voor het venster. Zij zag, wat er beneden ge beurde en in een wonderlijke reactie greep zij de fluit van de ketel, schoof het raam open en blies zo hard als zij kon. Het resultaat was verbluffend! De twee aanranders, die kennelijk in de mening verkeerden, dat zij een politiefluitje hoorden, lieten hun slachtoffer los en gingen er vandoor. Het meisje liet geen tijd verloren gaan. Zij rende de trappen af en was binnen enkele minuten op de plaats van de overval. Daar wachtte haar een verrassing. Niet alleen waren de twee ongure in dividuen verdwenen, maar ook van de bejaarde heer was geen spoor meer te bekennen. Tegen de stoeprand lag ech ter een portefeuille, die 120.000 francs bevatte. Commissaris Morgan onderbrak de mijmeringen van zijn ondergeschikte. Je kunt je natuurlijk nog goed herinneren, dat het meisje bij je kwam om de geschiedenis te vertellen en de portefeuille af te geven? Duval knikte bevestigend. Dat verwondert me niets, vervolg de de commissaris met een.lichte spot in zijn stem. Zulke mooie meisjes krijg je niet iedere dag op bezoek! De jonge rechercheur voelde dat hij bloosde. U moet me niet kwalijk nemen, commissaris, verdedigde hij zich, maar dat heeft er niets mee te maken. I Al was het het lelijkste meisje van Parijs geweest, dan zou ik de zaak op precies dezelfde manier hebben be- handeld. Je komt uit de provincie, Duval, antwoordde de commissaris grimmig, i anders zou je weten, dat er in Parijs geen lelijke meisjes zijn. Dit overigens maar even terloops. Je moet een oude man echter niet proberen wijs te maken, dat je immuun bent voor vrou- j welijk schoon. Het tegendeel blijkt zonneklaar uit je rapport over die zaak van de Rue de Valet. Je weet toch nog j wel, wjat dat meisje antwoordde, toen je zei: U kunt gaan. En zonder op antwoord te wachten, vervolgde hij: Luister goed. Duval! Ze zei: Zou U dat wel doen? Mis- Deze foto. die gemaakt is op een nen maken van een hydraulisch lift- hoofdkwartier van de Britse Marine j je dat langs de enorme kaart kan toont, hoe de Marva's. die de ver- rijden. Het stegen met ladders be richtingen van schepen bij oefenin- hoort ook hier tot het verleden, gen moeten bijhouden, gebruik kun-1 achien heb ik die overval gepleegd! Het is heel goed mogelijk, dat er in die portefeuille veel meer geld zat en dat ik hier 120.000 francs breng, om by voorbaat verdenking tegen mij uit te schakelen! Ja, Duval, zei commissaris Mor gan spottend, dat is ook een theorie. En ik vraag me af, of je die theorie niet wat nauwkeuriger onderzocht zou hebben, als het meisje in kwestie min der knap was geweest? Maar het is toch ondenkbaar, wierp de rechercheur tegen, dat zo'n meisje het in haar hoofd Ho vriend, viel de commissaris in de rede, geen gevoelsargumenten, alsjeblieft! Ik heb heren in de gevan genis zien verdwynen aan wie je een heel vermogen zou hebben toever trouwd. Gebruik maar liever je her sens! Duval zweeg bedremmeld. Hy was graag bereid om een fout te erkennen, maar dan diende de commissaris hem toch eerst duidehjk te maken, welke fout hij begaan had. Tot op heden beschouwde hij de kwestie van de Rue de Valet als een pechzaak, die afbreuk deed aan zün reputatie, maar waar hy zelf geen cent invloed op had kunnen uitoefenen. En zün meer dingen in het leven, die helemaal buiten je om gaan en je toch schade berokkenen. Hy had verwacht, dat de oude heer, die door de twee aanranders was be roofd, aangifte zou hebben gedaan van de vermissing van zijn portefeuille. Met een beetje geluk was hij dan de signalementen van de overvallers wel te weten gekomen. Maar er was geen aangifte gedaan. Wonderlyk genoeg! Misschien was hü heel in het begin van deze zaak een beetje van de kook geweest, omdat het meisje zo lief en charmant was, maar „haar theorie" had hij tooh overwogen. En toen er geen aangifte werd gedaan, was hy tot de conclusie gekomen, dat het onzinnig is om 120.000 francs bij de politie te brengen, als je een slachtoffer op zo'n knappe manier weet te laten verdwynen. Wat prakkezeer je allemaal? in formeerde commissaris Morgan spot tend. Of zijn je gedachten geheim. Absoluut niet, antwoordde Duval geprikkeld. Ik vroeg me af. of ik inderdaad te weinig aandacht besteed heb aan de theorie van dat meisje. Ik zie echter niet in, dat ik een fout ge maakt heb.Want wie gaat er naar de politie, als hy, of liever zij, een slacht offer spoorloos heeft laten verdwijnen. Dat kost op de eerste plaats 120.000 francs en met die schadepost bereik je alleen, dat de aandacht van de politie op je gevestigd wordt. Knap geredeneerd,, jongen, grin nikte de commissaris vaderlyk, terwül hij zün veelbelovende ondergeschikte geamuseerd aankeek, Een half jaar geleden heb ik tegen de hoogste baas gezegd, dat ju een jongen met talent bent en daar neem ik geen woord van terug. Je redeneert uitstekend. Je trekt goede conclusies, maarals je een maal zover bent, sla je de resultaten van je hersenwerk in puin. Als je tot de conclusie komt „een schadepost van 120.000 frs. en de aandacht van de politie is op je gevestigd" kan ik slechts zeggen: knap. Heel knap! Maar als je die conclusie dan meteen ver werpt, moet ik helaas constateren: dom, ontzettend dom! Nüdig sprong Duval overeind. Commissaris, riep hy wanhopig uit, dit houd ik niet vol. U speelt met my. Uit uw getheoretiseer zou ik moeten afleiden, dat we die juffrouw die mooie, charmante juffrouw, ik geef toe, dat ze me iets gedaan heeft voor de rechtbank kunnen brengen en dat zij. om dat te bereiken, 120.000 francs bij me heeft gebracht! 't Lijkt erop, Duval, plaagde de commissaris, 't Is jammer, dat je je kwaad maakt. Daardoor raak je uit de koers. Je weet, dat ik die zaak van je I heb overgenomen en ik kan je zeggen: j ik heb hem ook opgelost! Die juffrouw i van jou zou inderdaad voor de recht bank gebracht kunnen worden en wel vanwege het feit, dat ze jou 120.000 francs heeft overhandigd en het ver haal van die overval heeft verteld. Maar ik zal zorgen, dat zij niet voor de rechtbank komt. Haar bedoeling was nobel. Zij wilde de aandacht van de politie op zich vestigen, zij het dan, dat politie hier in enge zin moet wor- 1 den opgevat. Stomverbaasd staarde Duval zün chef aan. Ik geloof, dat ik ongeschikt ben voor dit vak. stamelde hij. Ik kan 1 U niet volgen. Het is een grote fout van je ge weest. zei de commissaris streng, dat je niet onderzocht hebt. waar dat meisje Werkte. Kom eens bij me, jon gen! Schoorvoetend begaf Duval zich naar I het venster, waar de commissaris stond. Zie je dat raam? vroeg deze hem. Het derde, links van het portiek en dan op de tweede verdieping? Jawel, commissaris, antwoordde Duval beduusd. Nou. daar werkt Yvonne Regler. Dat meisje uit de Rue de Valet. Zij is secretaresse van de advocaat Julot. Drie jaar lang zit zij al achter een bureau voor dat raam en meermalen per dag. als zij even naar buiten kiikt, ziet zij aan de overkant een aardige jongeman voor het venster van het politiebureau staan. Dat ben jij dan! 'n Kwestie van smaak! In ieder geval heb je het hart van die jongedame ove-werk bezorgd. Op alle mogelijke manieren heeft ze gepoogd de aan dacht van haar politieman te trekken, maar rechercheur Duval had het te druk met de misdaad. Ten einde raad. Commissaris. U gaat toch niet vertellen, dat Onderbreekt me niet. vriend, merkte de commissaris op. Dat ga ik wel vertellen. Die overval in de Rue de Valet heeft ze op touw gezet om jou te veroveren! Duval bloosde tot in zijn hals. Zo. lispelde hij. in een manmoe dige poging óm zakelijk te doen. Knap van U om dat allemaal te ontdekken. Kerel, wat ben je toch een suf ferd, viel commissaris Morgan uit. Laat je verstand toch eens wer ken. Dat meisje heeft al haar spaar- duiten op het spel gezet om jouw aandacht te trekken. En wat was het resultaat? Geld kwijt en geen Duval ingepalmd Dat kan geen mens ver kroppen. Yvonne is zelf bij me geko men om het te vertellen. Man. het parket in mijn kamer staat blank van de tranen! Enfin, voegde hü eraan toe, terwijl wij hier zaten te praten, zal ze zich wel opgeknoopt hebben. Uehbedoelt, stotterde Duval. dat ze er nog is Je denkt toch niet, dat ik zo'n ontzettend gebrek aan smaak heb, dat ik haar de straat opjoeg? informeerde de commissaris. Maar wat moet ik doen? stamelde Duval. In zulke kwesties moet je aan een oude man geen raad vragen, lachte de commissaris. Maar één ding kan ik je wel zeggen: toert dat meisje snik- Wilt U als kenner roken, wilt U genieten van Uw sigaret, wilt U waar voor Uw geld hebben let dan op boven afgebeeld, wettig beschermd IMPORT ZEGEL Het komt op al onze doosjes voor. als ga rantie, dat onze sigaretten in Egypte worden vervaardigd en uit Egypte worden geïm porteerd. VAN ZUIVERE ONGESAUSDE ORIENT TABAKKEN (Van onze correspondent in Stockholm) Op 13 oktober worden alle volwassen Zweden om advies gevraagd. Kiest U lün één, twee of drie? Achter deze drie mogelükheden gaan drie voorstellen schuil om het pensioenvraagstuk op te lossen. Het gaat echter ook om de vraag, wie dit 50- miljard-gulden-fonds zal beheren: de verzekeringsmaatschappijen of het rük? De drie „lynen" zün het er over eens, dat het nu verstrekte algemene volks pensioen - dat ook de Koning ontvangt - te laag is. Tot 1968 zal dit volkspensioen worden verhoogd tot 2700 gulden voor enkelingen en 4000 gulden voor gehuwden. Boven dit minimum moet nu nog iets komen. Maar nu gaan de meningen uiteen. De soeialisten (lün 1) pleiten voor een verplichte pensioenverhoging, die tezamen met het grondpensioen 65 procent zou bedragen van het gemiddelde in komen tüdens de 15 beste jaren. Het zou met het 67ste levensjaar ingaan. De werkgever houdt de premies in. Het rük dient er voor te zorgen, dat de premies hun waarde behouden. Een fonds moet de gelden beheren. Het zal om een bedrag tussen 22.5 en 50 miljard gulden gaan. Dit hangt er van.af, of men met constante of veranderlijke geldwaarde rekent. Bevolking mag kiezen De boeren (lijn II) willen de gelden ook aan het Rük toevertrouwen, maal laten de beslissing om zich boven het grondpensioen tegen de zorgen van de oude dag te verzekeren, aan iedereen zelf over. De liberalen en conservatieven (lijn III) wensen niet alleen een vrijwil- 1 i g gekozen toeslagpensioen, maar zou den ook de keus van de verzekerings maatschappij aan de mensen zelf willen overlaten. In geen geval wil men het Rük de vele miljarden toevertrouwen, men laat iedereen ook de vrijheid reeds van het 60ste jaar af het pensioen op te nemen. Er zitten tal van facetten aan het probleem. Wat doet men byv. met dege nen die al sinds jaren hebben betaald? kend vertelde, hoe de vork in de steel zat, heb ik minstens duizend keer ge wenst zo'n dikke dertig jaar jonger te zün! Vindt U het goed, dat ik even naar Uw kamer ga? vroeg Duval, plot seling vastbesloten. De commissaris legde zün hand vaderlük op de schouder van zün jongste rechercheur. Jongen, zei hü, een half uur geleden heb ik beweerd, dat je een onbeschrüflijk grote sufferd was. Die woorden neem ik terug! Wat doen de bedrijven, die door een voordelige pensioenregeling hun werk krachten poogden te behouden? Lün III brengt hier weinig verandering in. Lün I echter belooft deze mensen „vrüheid" van de pensioen-ketenen. Zü zullen van baan kunnen veranderen en hun pen sioenrechten kunnen meenemen. Daar mede krijgt lün I dus een grote groep en noemt zich ondanks dwang-pensioen „de vrije lijn". Lün I is ook bü'zonder gunstig voor de lagere inkomens. Wie een gemiddeld inkomen van 6000 kronen heeft gehad, krijgt een pensioen van 6900. Is het ge middelde inkomen 10.000 kronen ge weest dan wordt het pensioen 9200 en bij 15.000 kronen nog steeds 12.450 kronen. Dit is dus nog belangrük meer dan de eerstgenoemde 65 procent. Bovendien gaat van dit bedrag geen volkspensioen meer af, zodat de pen sioengerechtigde dan op zün oude dag méér zou krügen dan hij in zün „beste jaren" heeft gehad. Wilde lün I met opzet het miljardenfonds een beetje vetter maken? Zuiver zakelük gesproken is dit alles een miljarden-affaire. Als de socialisti sche regering er in zou slagen deze ver zekeringsorder voor ruim een miljoen mensen te tekenen, dan beschikt men over enkele jaren over een kapitaal dat vier keer groter is dan dat van dc levensverzekeringsmaatschappijen bij el kaar. Dit pensioenfonds zou de gehele kredietmarkt domineren cn zou volgens vakkundigen alle investeringswerkzaam heden dirigeren. Vervolgverhaal voor de kleintjes 29 - 30 jongens wat werd daar hard gewerkt! Hele dagen, van 's morgens vroeg tot zonsondergang, waren de Bosmannetjes in de weer. Maar de bouw van het paleis schoot dan ook flink op. De muren stonden al. en overal waren de Bosmannetjes bezig met hijsen, stapelen en bouwen. Het kloppen van de hamers klonk door het bos en de Bos mannetjes floten en zongen er opgewekt bij; want ze waren blij. dat hun goeie koning Kandorijn spoedig weer een paleis zou hebben.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 12