Prachtig rundvee op de Vebo In Zuid-Holland zelden of nooit geëvenaard Nederlands sanatorium in Da vos (Zwitserland) bestaat 60 jaar Jongeren op Vebo in aetie 96ste Jaargang Vrijdag 20 september 1957 Derde blad no. 29245 Advertentie (Van een deskundige medewerker) Gisteren werd op de veemarktterreinen te Leiden de fokveetentoonstelling in het kader van de Najaars VEBO 1957 gehouden. Het weer, dat voor het welslagen van een dag als deze. zulk een belangrijke rol speelt, toonde zich voor deze gele genheid nogal inschikkelijk. Het bleef bij een dreigend gezicht zo nu en dan, als was het de bedoeling het publiek eraan te herinneren met welke moeilijkheden de inzenders juist als gevolg van de slechte weersomstandigheden der laatste tijd. bfj de voorbereidingen voor deze tentoonstelling te kampen hebben gehad. In dit licht bezien moet men dubbel respect hebben voor het keurige toilet waarin de dieren over het algemeen werden voorgebracht, terwijl men anderzijds begrip kan heb ben voor het feit. dat enkele inzenders zich gedwongen zagen hun dieren thuis te laten. Typerend Is in dit verband ook de opmerking van één der inzenders, dat hij blij was vandaag met zijn dieren naar de VEBO te kunnen gaan, waardoor hij een gedeelte van zijn land althans één dag voor vertrappen door het vee kan besparen! Aldus wordt men ook op zulk een ten toonstellingsdag, waarop het boerenbe drijf zich altijd, en terecht, van de fleurige kant laat zien, herinnerd aan het feit dat één van de mooie kanten van dit bedrijf, t.w. dat het buiten ligt 'en in de frisse lucht, heel dikwijls en gemakkelijk tot één van de moeilijke zijden ervan wordt. Hetgeen ertoe leidt, dat in het landbouwbedrijf, om de juiste koers te blijven varen, de steven dikwijls moet worden gewend. En dit betekent dikwyls meer dan hier in een paar sim pele woorden kan worden weergegeven. Des te meer echter moet het berei ken van resultaten in de fokkerij als een belangrijke prestatie worden aan gezien, getuigende van een volharding die alleen kan bestaan, wanneer zij mede in ideeële motieven haar grond slag vindt. Het is deze ideële achter grond, die nodig is voor een volhar dende uitoefening van elk eerlijk be roep of bedrijf, die een vruchtbaar, maar nog weinig ontgonnen terrein vormt, voor het wekken van een goed begrip tussen landbouwende en overige bevolking van ons land. Wenden wq ons thans tot de vraag, wat er op het stuk van de rundveefok kerij in Leiden werd getoond, dan is hiervoor een woord van lof op zijn plaats. Leiden is de enige plaats in Zuid-Hol land .waar zwartblaar vrouwelijk rund vee in groten getale ter keuring ver schijnt. maar het doet dit dan ook op een wijze, die door de zwartbonten elders in de provincie maar zelden wordt ge ëvenaard. Ook in Leiden is dit nog steeds het geval; de zwartbonten missen hier nog enigszins de brede basis van een groot aantal fokkers-inzenders., die elke fokkerij, wil zij volop bloeien en voor uitgang vertonen, nodig heeft. Dit wil piet zeggen dat er onder de zwartbon ten niet verschillende beste kopdieren voorkwamen: wél betekent het dat deze groep als geheel iets minder homogeen was dan die der zwartblaren, terwijl in de diverse klassen de onderdelen iets meer uitgesproken waren. Wij zullen overigens al deze klassen hier niet stuk loor stuk de revue laten passeren, doch ons beperken tot de produktieklassen en de groepenkeuringen. In de produk tieklassen worden slechts dieren opge nomen. die aan bepaalde produktieeisen voldoen. Zwartblaren In de gewone produktieklasse van die ren met twee melklijsten, die vlot goed kwam aan de kop Leentje 72 van wed. M. J. M. Straathof te Rypwetering. Zij is van goed zwartblaar-type, kan even meer diepte vertonen en in vier- vorm even anders zijn. Nog een eerste prijs was voor Corrie 5 van J. H. Gran- neman te Hillegom, die iets meer naar het zuivere melktype gaat. Maar liefst vier eerste prijzen werden toegekend in de zeer goede klasse van dieren met meer dan twee melklijsten. la werd Hansje 3 van C. Kempenaar te Woubrugge. een koe van een fraai type met een behoorlijk goed uier. Eveneens van zeer goed type, maar iets armer be- ipierd was de lb-prijs Keetje 17 van 1 v. d. Lip te Hazerswoude. Op lc tvvam de diepe, doch niet te solide Hen- lie, van S. J. v .d. Stoel te Zoeterwoude. Rollina 12 van W. v. Santen te Wasse- laar werd ld, zij is van goed soort, maar heeft iets ruim maat. Een goede klasse vormde die waar voor de eis gold van een levensproduktie van 20.000 tot 40.000 kg. melk. la werd Margo 4 van A. H. Rotteveel te Oude Wetering, koe van uitstekend type met «dele kop en goede uier, mogelijk kon zij «ven meer gezonken. Van goed type ook. maar iets schraler, en even arm in de voorhand was de lb koe Dingena 3 van dezelfde eigenaar. Haar uierkwaliteit lijkt welhaast onovertrefbaar. Op lc kwam Carolien van W. v. Santen v.n., goed van vaart, kan even sterker in de lendenen. Tenslotte de super-produktieklasse, omvattende koeien met een levenspro duktie van meer dan 40.000 kg. melk, die eveneens van goed gehalte was. De la- prns was onbetwist voor de roodblaar Aaxtje 2 van M. Angenent te Woubrugge. Deze zeer typische koe vertoont met ruim 15 jaren nog een uitmuntende so liditeit. Te beginnen op 2-jarige leeftijd kalfde zij 13 keren met een ongeëve naarde regelmaat af; zij produceerde daarbij maar liefst 80.000 kg. melk met een vetgehalte van dicht aan de 4%, terwijl bovendien haar produkten van zodanige aard waren, dat zij het pre- dicaat „preferente stammoeder" wist te verwerven. Voor zulk een koe past en kel maar de hoogste lof. Dat zij geen concurrentie had. doet niets af aan het feit, dat Grietje van J. J. Verhaar te Ter Aar en Koba van H. Roest te Zoe terwoude, in deze klasse een waardige lb- resp. lc-prijs vormden. Bij de groepenkeuringen allereerst de groepen oudere nakomelingen van één stier. In deze beste klasse ging aan de kop een groep dochters van Gustaaf 3441 RPS. e. A. H. Rotteveel v.n., deze was zeer uniform, bevatte dieren die stuk voor stuk van best type waren, met zeer goede uiers. Vooral iets minder af gewerkt in kruis was de overigens even eens uniforme groep typische dieren met De Commissaris van de Koningin in Zuid-Hollandmr. Klaaseszin actie. Tijdens de veebeoordelings- wedstrijd nam de Commissaris zelf „de teugels in handen". Naast hem e voorzitter van de Vebo. de heer J. W. Bonda. (Poto LJD./Vam VUieit) beste uiers, van Court 4070 RPS. e. S. J. v .d. Stoel te Zoeterwoude. Op lc we derom een groep dochters van Gustaaf, toebehorend aan H. v. d. Lips te Hazers woude, zeer uniform ook. doch iets min der typisch. De ld-prijs werd behaald door de groep ruimgebouwde meer melk- typische nakomelingen van Dorus van Schultinga 4106 RPS, e. D. v. Os te Rynsaterwoude. De klasse jongere nakomelingen van één stier had een best kopnummer in de behoorlijk uniforme groep dochters van i Dorus 4428 RPS, e. A. M. Rotteveel v.n. Iets minder uniform en met wat min der goede uiers, was de lb-groep V. Ritus 5295 RPS, e. H. F. J. Mooren te Leimuiden. Bij de groepen pinken afstammende van één vader, werd la de groep van Be rend 5603 RPS, e. Gebr. Zwanenburg te Bodegraven, een uniforme groep ge lijnde goedsoortige pinken, waarvan enkele met een iets hellend kruis. Van goed soort en met veel stuk was de lb- groep, toebehorend aan G. W. v. d. Poel te Zoeterwoude, met als vader Adelbert 5608 S. Tenslotte de collectie eigengefokte vol- I bloeden. Bij de groepen van 3 of 4 die- ren, die ons is ontgaan, la de groep van A. C. Wieman te Alphen a. d. Rijn, lb de groep van J. H. Granneman te Hil- 1 legom en lc de groep van wed. C. Blij- leven—Leeflang te Nieuwkoop. Bij de groepen van 5 dieren een vier- I tal eerste prijzen, la; A-groep van S. J. v. d. Stoel te Leiderdorp, die het na zware strijd won van de lb-groep, t.w. die van D. v. Os v.n., de groep van v. d. Stoel bevatte dieren van gemiddeld iets meer type. in uniformiteit was de groep van v. Os niet minder. Iets minder uni form in kruisvorm was de ook goede groep roodblaren van H. Angenent v.n., die lc werd. Op ld tenslotte een uni forme groep koeien met iets minder stuk van Jac. Rijlaarsdam te Alphen a. d. Rijn. Een beste klasse werd tenslotte ge vormd door de groepen van zes of meer dieren. Op la de groep van A. H. Rot teveel v.n., waarvoor dezelfde omschrij ving kan gelden als voor de groep Gustaaf-dochters van deze eigenaar. Deze groep werd tevens uitgeroepen tot de beste onder alle groepen eigengefokte volbloeden. De lb-prijs was voor de groep typische dieren, waarvan enkele iets meer diepte konden vertonen, toebe horend aan W. van Santen v.n. Een le- prijs werd tenslotte toegekend aan de groep van H. v. d. Lip v.n., dieren die in hun type melkrijkheid demonstreer den. De zwartbonten De gewone produktieklasse van dieren met 2 of 3 melklijsten was van zeer goed j gehalte. Op la kwam Jetske 33 van H. J. Kompier te Leimuiden, koe met mooi melktype, mooie kop en knap uier. lb Anna 14 van Bonda's Proefboerde- rij te Wassenaar, ruim gebouwd en diep. Vervolgens lc Pietsje 6 van J. C. v. Hil- ten te Zoetermeer, goed type met even weinig bespiering. Op ld tenslotte de diepe en typische Carolina 4 van W. Vonk te Leimuiden, iets scherp in de bovenbouw. Een goede klasse vormden de dieren met vier of meer melklijsten. De la-prijs was voor de typische, in de voorhand niet geheel correcte Thea 2 van C. P. van Wees te Aalsmeer. Klaske 34 van dezelfde eigenaar werd lb, diep en van goed type. even scherp van boven en niet geheel vrij van heupigheid. Even eens van goed type, met iets onregel matige bovenbouw was de lc koe Marie 42. eveneens van C. P. v. Wees v.n. De klasse dieren die tussen de 30.000 en 40.000 kg melk gegeven hebben, was wederom van goed gehalte. Op la Leeu warden 35 e. Dr. Mr. W. v. d. Bergh-St. te Noordwijk, koe van best type, met edele kop, die iets fijner afgewerkt kan zijn in de voorhand. De lb-prijs werd behaald door Bleske 42 van L. Treur te Leimuiden, goed type, iets open, met solide Klaske 16 van L. Treur v.n. Deze van Bonda's Proefboerderij v.n. Tenslotte wist ook de super-produk tieklasse een goede indruk achter te laten. De la-prijs was voor de nog zeer soliede Klaske 16 van L. Treur v.n. Deze thans wat prijzende koe is van zeer goed type, en beschikt nog over een zeer goed uier. Ruim 11.5 jaar oud produceerde zij tot nu toe 43000 kg melk, met boven de 4% vet. Haar naaste concurrente was de lb-prijs-Anna, van dezelfde eigenaar. Zij is van behoorlijk soort, toont een iets gespannen bovenbouw, en laat het in soliditeit van de uier tegen haar stal- genote zitten. Bij de groepen oudere nakomelingen van één stier, traden tegen elkaar in het strijdperk twee groepen van C. P. v. Wees v.n. Duidelijk zegevierde hierbij de een conrette groep jonge dieren van R.P.S., zulks door haar goede uniformi teit, en door haar bezetting met ruim ontwikkelde typische dieren met behoor lijk goede uiers. Bij de collecties eigengefokte volbloe den van 35 dieren werd vlot la de groep van J. C. v. Hilten te Zoetermeer, een concrete groep jonge dieren van goed type. lb de groep van W. Vonk v.n. iets onregelmatig, maar met in doorsnee knappe uiers. De grotere groepen eigengefokte vol- Duizenden vonden er genezing (Van onze Haagse redactie) Het Nederlands sanatorium in Davos, dat op het ogenblik plaats biedt aan 160 tbc-patiënten, bestaat zestig jaar. Dit feit zal niet met een grootscheepse feestviering worden herdacht. Geheel in de stijl van de In de klasse bedrijfscollecties van 5 dieren zegevierde terecht de groep van L. Treur v.n. Deze groep vertoonde als kenmerken een behoorlijk type en een goede uniformiteit, met verder knappe uiers. Bij de bedrijfsgroepen van 6 of meer dieren tenslotte zegevierde wederom een groep van C. P. van Wees te Aalsmeer. Het was een uniforme groep typische koeien met veel uierpracht. De kampioenschappen De kampioenstitel der zwartblaarstie- ren was ditmaal voor de zeer typische, even ranke Emiel 5605 R.P.S. van de K.I. Ver. Vita Nova te Hazerswoude Hij klopte daarvoor de tot nu toe on geslagen, eveneens zeer typische, maar even minder harde Berend 5603 R.P.S. van de K.I. Ver. Gouda en Omstreken te Gouda. De zwartblaarkoeien hadden een on genaakbare kampioene in de reeds ge noemde Gustaaf dochter Margo 4, van A. H. Rotteveel v.n. De reservetitel werd veroverd door haar halfzuster Dingena 3 van dezelfde eigenaar. Bij de zwartbonte stieren viel de kam- Wetsens pioenstitel ten deel aan o__ooTeatske's Adema 37986 R.P.S. van „Vita bloeden hadden een goed kopnummer in Nova", die van zeer goed type is, met de uniforme groep van C. P. v. Wees v.n. wat fijne, matig sterke benen. Reserve- Met melk meer Mans(holt). Naast, de minister de heer J. H. van der\ Kloot en geheel rechts Mevr. mr.\ Kesper-Beckering. echtgenote van ae oud-commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland. (Foto L.D./Van Vliet) Deze groep won het in type van de groep van Bonda's Proefboerderij v.n., die over goede uiers beschikt, maar waarvan de dieren stuk voor stuk even fijner van type konden. Genoemde groep van Van Wees werd aangewezen als de beste col lectie eigengefokte volbloeden. Bij de bedrijfsgroepen van 3 of 4 die ren zegevierde het viertal van de Dr. Mr. v. d. Bergh-Stichting v.n., dat later ook als de beste zwartbonte bedrijfsgroep van de tentoonstelling werd aangewezen. De groep bevat ruim ontwikkelde typi sche dieren, waarvan er eentje even dieper mocht zijn. De uiers zijn best. kampioen werd hier de stier Anton 40732 S van J. v. d. Lip te Ter Aar, goed van type, met goede diepte, maar die een bemerking moet gedogen op voor hand en achterbenen. Het kampioenschap der vrouwelijke zwartbonten viel ten deel aan Dora 9 van C. P. van Wees te Aalsmeer. Zij gelijnd en van een melkrijk type, be schikt ook over 'n fraaie uier, doch mist even in de voorhand. Reserve-kampioene werd de reeds genoemde Leeuwarden 35 van de v. d. Bergh-Stichting te Noord- wijk. C. H. C. Goed voorgaan doet goed volgen Commissaris Koningin in Zuid-Holland toont grote belangstelling voor hun werk Het voor enige jaren genomen besluit van het Vebo-bestuur om op de tradi tionele fokveedag een jongerendag te laten volgen, is in deze jongerenkring met groot enthousiasme ontvangen. Dit bleek ook hedenochtend op het Leidse vee marktterrein. Terwijl het in handelskringen een loven en bieden was, bonden de boerendochters en -zonen op een gereserveerd gedeelte een interessante strijd aan in het melken en toiletteren der dieren. Zij ontvingen daarbij hoge belang stelling: de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en diens echtgenote sloegen met grote interesse hun jeugdig vakmanschap gade. Mede in tegenwoordigheid van de di recteur van Markt- en Havendienst, de heer M. Weima. die het Vebo-bestuur vertegenwoordigde, werd deze jongeren dag hedenochtend om acht uur in 't Schuttershof geopend. De presidente van de Vebo Jongerencommissie. mej. H. van Gennep, sprak een inleidend woord, waarin zij o.a. wees op de bete kenis van deze dag in het leven der jongeren. Om half tien hadden enkele leden van het Vebo-bestuur in 't Schuttershof de plaats der jongeren ingenomen. In hun gezelschap bevonden zich tevens de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote en wethouder D. v. d. Kwaak. Zij allen waren aanwezig ter begroeting van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, die zich reeds direct liet inlichten over het pro gramma van deze dag. Na korte tijd op het tentoonstellings terrein aanwezig volgde de Commissaris met bijzondere interesse het werk der jongeren, die ongetwijfeld waren geïn spireerd door het gezegde: goed voor gaan doet goed volgen. Als jury-leden-in de-dop beoordeelden zij het voorgeleide vee. Weer anderen namen deel aan een kalverfokwedstrijd. Bovendien waren voor de boerendochters wedstrijden in het bloemschikken, het kaas beoordelen en het opmaken van fruitmanden inge last. Voorts werden deze dag de meisjes getest op haar kennis van textiel en meelprodukten. Tenslotte was er nog 'n wedstrijd voor iedereen in het schatten van het gewicht van vee en voedermid delen. Zoals gezegd was over de jonge ren een bijzondere strijdlust aanwezig, terwijl ook hun prestaties gezien moch ten worden. Na een langdurig verblijf op de vee markt, bracht de Commissaris van de Koningin nog een bezoek aan de zuivel- expositie in het Waaggebouw, waar hij zich in zeer waarderende zin uitliet over het produkt van de tentoonstelling: de boerenkaas. Vereniging tot behartiging der be langen van de Nederlandse longlij ders, die het sanatorium exploiteert, zal het jubileum gevierd worden door de officiële ingebruikneming op zaterdag 28 september a.s. van een nieuwe afdeling: een astma-kliniek, die 45 patiënten zal kunnen onder brengen. In de loop der jaren heeft het Nesada vele duizenden patiënten genezen aan de maatschappij terug kunnen geven. Op 12 oktober komen honderden van die oud-patiënten voor een reünie in Utrecht bijeen. Het Nederlands sanatorium te Davos is de eerste Nederlandse instelling van deze aard in het buitenland. Oprichter is Peter Plantenga zelf, ex-tbc-patiënt die in 1897 in een huurhuis een eenvou dige verpleeginrichting begon met een aanvangskapitaal van f. 700 en een be drag aan vaste bijdragen van f. 50 per jaar. Het plan bleek echter zeer levens vatbaar, de geschiedenis van het Nesada is er een van voortdurende groei. In 1940 telde het sanatorium door samen voeging van bestaande huizen en nieuw bouw 130 bedden. Dankzij schenkingen groeide dit na de moeilijke oorlogspe riode uit tot 390 bedden. Devaluatie van de Nederlandse gulden dwong in 1949 tot inkrimping. Het hoofdgebouw voor tbc-patiënten heeft nu 160 bedden, de astma-afdeling krijgt er 45. De gunstige resultaten, die het Nesada in de loop van zijn bestaan heeft ge boekt met de verpleging is te danken aan het zeer gunstige klimaat (veel zon, weinig regen, weinig schadelijke stoffen) van dit deel van Zwitserland. Daarbij komen de steeds betere behandelings methoden. Naast de lichamelijke neemt ook de sociale verzorging in het sanatorium een belangrijke plaats in. Sociale werksters staan ter beschikking der patiënten, veel wordt er gedaan voor hun ontwikkeling en, zo nodig, arbeidsomscholing, waar toe beroepskeuze-adviseurs regelmatig van Nederland naar Davos reizen. Tot de therapie behoort uiteraard ook het verschaffen van recreatieve bezigheden en ontspanning, in de vorm van radio- en grammofoonuitzendingen en het vie ren van de typisch Nederlandse feest dagen: Sinterklaas, Kerstmis en Pasen. Sinds enige jaren wordt door de stich ting Holland-Davos drie tot viermaal per jaar voor kostprijs een reis georga niseerd voor de familieleden van de pa tiënten. Veel griep- in midden- en Noord-Engeland Alle Amerikaanse militairen in En geland zullen tegen de Aziatische griep ingeënt worden. Men verwacht dat de inenting de volgende week voltooid zal zijn. Sedert begin augustus hebben zich 2.400 gevallen van griep onder de Ame rikaanse militairen in Engeland voor gedaan. In midden-Engeland zijn twee kin deren als gevolg van de griep overleden, één in Birmingham en een in West- Bromwich. In laatstgenoemde plaats waren in het weekeinde reeds drie kin deren aan de griep bezweken. In Noord- Engeland zijn 20.000 schoolkinderen ziek. Voorts wordt een toenemend aan tal gevallen van griep gemeld onder de Britse militairen. In de Ver. Staten en Canada zijn tot dusver 65.000 gevallen van griep ge meld. In verscheidene delen van de Ver. Staten en Canada zijn scholen gesloten. In het gebied van Parijs zijn enkele alleenstaande griepgevallen geconsta teerd. In het zuiden van Frankrijk is de ziekte nog niet doorgedrongen. Het Pasteur-instituut in Parijs treft maat regelen voor massale inenting in het oosten, westen en noorden van Frank rijk, waar de griep zie' heeft uitgebreid. In Wenen zijn tot op heden nog slechts 150 schoolkinderen door de griep aangetast. In Athene liggen echter on geveer 100 000 mensen, onder wie de burgemeester, met griep in bed. Songgram in Cambodja Autoriteiten van Cambodja hebben de afgezette premier van Siam, veldmaar schalk Piboel Songgram, op zijn verzoek asiel verleend. Piboel Songgram zal zijn intrek nemen in een villa te Pnom Penh. Hoogheemraadschap Rijnland UITDIEPING RINGVAART HAARLEMMERMEERPOLDER. Tijdens de gehouden vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland wer den de herkozen en nieuw verkozen hoofdingelanden en plaatsvervangers toegelaten. Wederom was aan de orde de rege ling Rijnland-Woerden. Men is nu zo ver, dat men het over een definitieve oplossing, ook insluitende de ingenomen landen, eens is, doch nog niet over het bedrag; hierover zal een arbitrale uit spraak der Unie van Waterschapsbon den worden gevraagd. Naar aanleiding der voorgenomen uit dieping van de Ringvaart van de Haar lemmermeerpolder werd gevraagd of dit kapitaalswerk onder de huidige omstan digheden uitvoerbaar zou zijn; geant woord kon worden, dat er reeds een vaste geldlening is opgenomen voor de in de begroting voorziene kapitaalsuit gaven, waaronder deze. De uitvoering zal echter ook van de omstandigheden der gemeente Leiden afhangen. Met dankbaarheid kon worden vastge steld, dat te midden der peilbeheersings- moeilijkheden, die vele andere water schappen thans hebben, Rijnland de wa- tertoevloed volledig baas kon blijven en zelfs nog anderen heeft kunnen helpen. Het overlijden van een machinist van een der gemalen als gevolg van een bedrijfsongeval werd met leedwezen ver nomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9