FIRAÏO LIGTVOET Zwitsaletten SUPPOOST Prinses Beatrix opende nieuw gebouw voor gehandicapten TELEVISIE KOORTSIG, RILLERIG Canadees met de zwaarste zorgen komt binnenkort naar ons land Gouda wijst de Haagse plannen inzake een satellietstad af Naar snellere ontwikkeling en medezeggenschap van de Papoea PANTALONS Broekenspecialist Philips pick-ups VRIJDAG 2# SEPTEMBER 1957 Bezoek aan Amers foort Met het naar beneden bewegen van de handle van een lasapparaat heeft Prinses Beatrix vanochtend een sirene in werking gesteld ten teken van de officiële inbedryfstelling van het nieuwe gebouw van de Stichting Cen trale Amersfoortse werkplaats voor aangepaste arbeid (C.A.W.A.), te Amersfoort. De nieuwe werkplaats, waar thans 120 gehandicapten werk zaam zijn, biedt ruimte voor de arbeid van maximaal 175 personen. De Prinses kwam om half elf verge zeld van haar particuliere secretaresse mej. mr. M. Meurs, bij de werkplaats aan. waar zij werd ontvangen door de Commissaris der Koningin in Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lvnden van Sandenburg. die haar naar de hal van het nieuwe gebouw leidde, waar aan de Prinses werden voorgesteld mr. dr. A. A. van Rhijn. Staatssecretaris van Sociale Zaken. mr. H. W. Bloemers, Commissa ris der Koningin in Gelderland, de heer H. Molendijk, burgemeester van Amers foort. jhr. S. M. Snouck Hurgonje. voor zitter van de Stichting CA WA en burge meester van Hoevelaken, de heer M. Korthals Altes, voorzitter van de Raad van Beheer, alsmede bestuursleden en directeur van de werkplaats. Vervolgens bood een der minder valide leden van het personeel de Prinses bloe men aan. Nadat Prinses Beatrix en de genodig den hadden plaats genomen, hield de voorzitter van de stichting CAWA, jhr. S. M. Snouck Hurgonje. een korte toe spraak. aan het einde waarvan hij de Prinses een poly-aethyleen koordzakje. overhandigde. Deze poly-aethlyeen koordzakjes wor den in de werkplaats gelast, hetgeen een zeer belangrijk onderdeel van de in het bedrijf verrichte werkzaamheden is. Met behulp van een verschroomd handlasap paraat laste Prinses Beatrix het haar overhandigde zakje dicht. Zodra zij ech ter de handle van het lasapparaat naar beneden bewoog, loeide een sirene over liet terrein, waarmede de werkplaats of ficieel geopend was. Jhr. Snouck Hurgonje sprak een dankwoord en verzocht de Prinses het koordzakje te openen. In het zgn. om- zakje met opdruk „C.A.W.A., 20 septem ber 1957" bevonden zich 8 paar zakjes van verschillende formaten en uitvoe ringen in rode blauwe en groene kleu ren beschilderd met paarden, vissen, bloemen en scheepjes. Na een rondgang door de werkplaats, verliet Prinses Beatrix de Amersfoortse werkplaats. Gouverneur weigert getuige te zijn Armstrong niet naar Moskou De gouverneur van Arkansas. Faubus. heeft gisteren geweigerd als getuige te verschijnen voor de federale rechtbank in Little Rock bij de behandeling van vier rassenwetten die de wetgevende vergadering van Arkansas heeft goed gekeurd. Hij verwierp de dagvaarding met de verklaring, dat het hof hem niet kan dwingen te verschijnen, omdat hij hoofd van de uitvoerende macht in de staat is. Volgens waarnemers was deze hou ding een mogelijke aanwijzing voor het standpunt dat de gouverneur vandaag zou innemen, als hij voor hetzelfde gerechtshof verschijnen moet om te verklaren waarom hij de Nationale Garde gebruikt om opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school van Little Rock to verhinderen. De federale minister van Justitie, Brow- nell. heeft het hof gevraagd verdere inmenging van Faubus te verbieden. Het hof behandelde gisteren een be roep van tien negerpredikanten, die de grondwettigheid bestrijden van wetten in Arkansas, die de opheffing der ras senscheiding trachten te verhinderen of te vertragen. De bekende negertrompettist Louis Armstrong heeft bekendgemaakt, dat hij zijn voorgenomen reis naar Moskou (onder auspiciën van de regering) niet zal maken uit protest tegen de rassen scheiding op de scholen in de zuidelijke staten van de V.S. Hij voegde hieraan toe. dat de Amerikaanse regering „naar de hel kan lopen". Armstrong was ver der van mening, dat president Eisen hower „geen lef" heeft en noemde de gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, een „onopgevoede boerenjongen". Van de zijde van het „State Depart ment" (Buitenlandse Zaken) weigerde men commentaar te geven op de ver klaringen van Armstrong. Men deed echter geen poging zijn bezorgdheid hierover te verbergen: Armstrong wordt door het „State Department" beschouwd als een van de meest succesrijke onof ficiële „goodwill-ambassadeurs" van de V.S. [deskundige voorlichtingI ruime keuze Ie klas service een zaak van vertrouwen A. ZWART HOOIGRACHT II TEL. 23951 - LEIOEN Prins Bomhard naar Sluiskil Ter gelegenheid van het beëindigen der wederopbouwwerkzaamheden en de uitbreidingen, waardoor de stikstofpro- duktie is opgelopen tot 100.000 ton per jaar. zal Prins Bernhard op vrijdag 27 september een bezoek brengen aan de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil. Ook zal de Prins aanwezig zijn bij de officiële overdracht van de 1000ste nieuwe woning, die na de oorlog in de gemeente Temeuzen werd ge bouwd. Deze woning staat te Sluiskil en maakt deel uit van een contingent wo ningen. die bovengenoemde fabriek voor haar personeel heeft gebouwd. De Raad van Beheer van de fabrie ken te Brussel en de ambassadeurs van Italië en België zullen aanwezig zijn. Kerkelijk Leven XED. HERV. KERK Beroepen te Oude- en Nijehome (Fr.) (toez.) D. H. Schotten te Heerewaarden. Bedankt voor Luntereu (2die pred. pl.) G. H. van Kooten te Genemuade-n. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoog<evee>n (4de pred.. pl.) L Blij dorp te Aialten. CIIR. GEREI. KERKEN Aangenomen naar Bussum (2de beroep) j M. Holtrop te Leeuwarden. Bedankt voor Woerden M. Vlletetra te Bemdljk Premier Djoeanda: „Nog niet alles geregeld" Soekarno en Hatta tegen dictatuur De Indonesische minister-president, ir. Djoeanda. heeft vandaag het volk gewaarschuwd. dat „de succes volle beëindiging van het natio nale overleg nog niet betekent, dat alles geregeld is". De premier bracht in het Parlement verslag uit van het verloop van de conferentie tussen de centrale regering en de vertegenwoordigers van de buiten gewesten. De premier betoogde, dat de besprekingen in een „broederlijke sfeer en een geest van wederzijds vertrouwen" werden gevoerd. De regering en het grootste deel van het volk hebben in hoge mate hun hoop gevestigd op de ernstige medewerking van de twee na tionale leiders Soekarno en Hatta voor de oplossing van dc binnenlandse vraag stukken. Beide nationale leiders hebben een principieel aanknopingspunt gevon den: zij wensen een democratisch so ciaal stelsel en zyn sterk gekant tegen elke vorm van dictatuur", zo zeide Djoeanda met nadruk. Op basis van deze aanknopingspun ten wordt venvacht, dat een creatieve en constructieve grondslag voor samen werking tussen de president en dr. Hatta tot stand kan worden gebracht, o mde natie voor totale ineenstorting en scheuring te behoeden. De premier zette uiteen, dat de mili taire vraagstukken niet door de natio nale conferentie worden opgelost, om dat zij een zeer bijzondere aangelegen heid uitmaken. De militaire deelnemers aan de natio nale besprekingen hebben trouw en ge hoorzaamheid betuigd aan de president, die tevens opperbevelhebber der strijd krachten is, zo zeide Djoeanda. Vrouw van Nederlands zakenman in Californië door messteken vermoord Tijdens strandwandeling De politie houdt zich op het ogenblik bezig met de moord op de echtgenote van een in Nederland geboren, zaken man. De 44-jarige mevrouw Carola Hartog, moeder van drie kinderen en echtgenote van Joseph Hartog, een in Nederland geboren botenbouwer, overleed dinsdagavond, vier uur nadat een man haar op een eenzaam strand, waar zij met een van haar honden wandelde, had aangevallen. "De moor denaar is kennelijk een psychopaat", zo heeft de sheriff van San Maeo County, Earl B. Whitmore verklaard, „het lijkt een van die zeldzame moor den waarin een volkomen vreemdeling iemand vermoordt zonder werkelijke reden". Mevrouw Hartog heeft nog lang ge noeg geleefd om haar moordenaar een signalement te kunnen geven. Zij zeide, dat de man haar van achteren genaderd was en haar geld had geëist. Zij had 12 dollar uit haar portemonnaie gehaald en die de man voor de voeten geworpen. „Nu ga ik je vermoorden", had de man haar toegebeten. Hij had haar de keel Crisis in San Marine In het republiekje San Marino (in de „kuit" van het Italiaanse „been") is een crisis uitgebroken. De twee heersers, die de titel kapitein-regent dragen, hebben donderdag het parlement ontbonden, vijf minuten voor het byeen zou komen om hun opvolgers te kiezen. In het parlement heeft de oppositie, die bestaat uit christen-democraten, so ciaal-democraten en onafhankelijke so cialisten onlangs een meerderheid van een zetel gekregen door het aftreden van zes communistische en socialistische afgevaardigden. Hierdoor bestond don derdag de kans. dat voor het eerst se dert de oorlog regenten gekozen zouden worden, die niet pro-communistisch zijn. De r.-k.-oppositie heeft de ontbinding van het parlement een „staatsgreep" ge noemd. Verscheidene r.-k.-afgevaardig den poogden na het ontbindingsbesluit het parlementsgebouw binnen te komen en raakten handgemeen met de politie. Het gevecht duurde slechts kort en van weerskanten is later tot „kalmte" ge maand. Advertentie verjaag dat lome griepgevoel met: Wmi'.WAh tMI.UJ.I.I. -i-iiA Ter gelegenheid van de opening van de Technische Hogeschool in Eindhoven hebben H M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard donderdag een officieel bezoek ge bracht aan de Nederlandse licht stad. Deze foto laat zien hoe Gilberte ic Cornu, lid van de folkloristische dansgroep "Gay Scavoiruit Bayeux. aan de Koningin in het Stadwandelpark te Eindhoven een Normandische pop aanbood. dichtgedrukt tot zij het bewustzijn ver loor. Toen had hij haar gestoken. Na enige tijd kwam mevrouw Martog tot bewustzijn, zy strompelde naar een boerderij en vroug om hulp. Zij stierf in het Mills Memorial ziekenhuis in San Mateo kort voor negen uur 's avonds. De dokters vonden drie kleine steek wonden in de borst twee in het hart en een er vlak onder. Een lijkschouwing toonde aan dat de steekwonden veroor zaakt zijn door een lang. buitengewoon smal lemmet. Sheriff Whitmore zeide, dat het wapen vermoedelijk een dun mes, een chirurgisch instrument of een stuk gereedschap voor lederbewerking was. Zoekt afzet voor miljard schepels tarwe (Van onze correspondent in Canada) Met Gordon Churchill, de minister van Handel, komt dezer dagen „de Ca nadees met de zwaarste zorgen" in Ne derland. Zijn probleem: een afzetgebied te vinden voor meer dan een miljard schepels tarwe, die Canada voor de ver koop beschikbaar heeft. De minister be zoekt zowel Den Haag als Rotterdam om met mensen in de graan- en meel- handel te bespreken om de uitvoer van Canadese tarwe naar Nederland te ver groten. Hij is vergezeld van Arthur Macna- mara en andere leidend e figuren van de Canadese tarweraad die in Canada de afzet van tarwe in handen heeft. Toen de progressief conservatieve rege- Voorlopig ruimte in andere gemeenten Gouda staat afwijzend tegenover de plannen by Wilsveen of Pijnacker een satellietstad ter ontlasting van het woongebied 's-Gravenhage te stichten. Het gemeentebestuur meent, dat voorlopig nog genoeg ruimte voor het zich uitbrei dend inwonertal van westelijk Nederland kan worden gevonden in een aan tal nog niet zo grote gemeenten, zoals G ouda, Alphen en Leiden. Voorts meent het gemeentebestuur van Gouda, dat ook het gewestelijk belang van Zuid-Hol land niet gediend is met het stichten van een satellietstad zo dicht onder de rook van Den Haag. omdat juist daardoor de functie van „long", die het ge bied van Wilsveen en Pijnacker nu voor de Haagse agglomeratie vervullen, dan komt te vervallen. Deze bezwaren hebben B. en W. van Gouda kenbaar gemaakt in een schry- ven, dat zij aan Ged. Staten van Zuid-Holland hebben gezonden. ring in juni van dit jaar aan het be wind kwam. kondigde zij aan dat zij een agressieve verkoopscampagne zou gaan voeren. De reis van minister Churchill is daar het gevolg van. De oogst aan tarwe, die Canada nu binnenhaalt, is niet groot, ongeveer 338 miljoen sche pels. Maar in graansilo's en op de boer derijen ligt nog een overschot van voor gaande jaren van 723 miljoen schepels opgeslagen, die voor de graanboeren in het westen een zware last vormen. In het laatste oogstjaar, dat op 31 juli ein digde. voerde Canada 260 miljoen sche pels tarwe uit, tegen 309 miljoen In het jaar daarvoor. Minister Churchill zei onlangs, dat het Amerikaanse afzetpro- gramma voor overtollig graan en de verminderde uitvoer naar landen achter het ijzeren gordijn daarvan de oorzaken waren. Eerste minister John Diefenba- ker stelde het Amerikaanse exportpro gramma tijdens een toespraak in de V.S. een week geleden nog aan de kaak. Zijn regering hoopt een billijk aandeel van de wereldhandel in tarwe en meel voor Canada te herwinnen, ondanks ..ongezonde concurrentie" In de begroting van het ministerie van Zaken Overzee wordt over Ned. Nieuw-Guinea gezegd, dat voortgegaan zal worden met het treffen van maat regelen, welke erop gericht zijn het ont wikkelingsproces van de Papoea te ver snellen. In dit verband wordt mede blijvende aandacht besteed aan de ontwikkeling van de economische hulpbronnen van Ned. Nieuw-Guinea. Verbetering van de bevolkingslandbouw en uitbreiding van de export van bevolkingsprodukten hebben blijvende aandacht. Naast verdergaande mijnbouwkundige exploratie zal worden begonnen met een onderzoek naar de waterkrachtmogelijk heden en de bevaarbaarmaking van daarvoor aangewezen rivieren. Aan de curatieve gezondheidszorg wordt alle aandacht besteed. Het aantal doktoren en verpleegsters, ziekenhuizen en poliklinieken neemt van jaar tot jaar rgelmatig toe. Met de bouw van een centraal, modern ziekenhuis te Hollandia is een aanvang gemaakt. Na gereedko- meh zullen hieraan verscheidene specia listen worden verbonden, waarmede Ned. Nieuw-Guinea alsdan een der best ge outilleerde ziekenhuizen in het Pacific- gebied zal zijn rijk geworden. Het onderwijs zal verder aangepast worden aan de behoeften van het land, waarbij in het byzonder de ontwikkeling van de Papoea in sociaal-culturele zin zal worden aangepast aan zijn econo mische behoeften. Ook de politieke opvoeding en de ont wikkeling tot zelfbestuur hebben de aan dacht, De Papoea heeft in dit opzicht nog een lange weg te gaan; niet ont veinsd kan worden, dat slechts uiterst moeizaam op deze weg gevorderd wordt. De in 1956 ingestelde commissie, welke tot taak heeft een schets te ontwerpen voor een staatsregeling van Ned. Nieuw- Guinea, is een eindweegs met haar ar beid gevorderd. Het ligt in het voorne men in het komende zittingsjaar van de Staten-Generaal een wetsontwerp aan- handeld. hangig te maken, inhoudende een par tiele herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea, teneinde het mogelijk te maken étappegewys de inwoners van het gebiedsdeel medezeggenschap te geven in het bestuur des lands. Er zal rekening mede moeten worden gehouden, dat in de naaste toekomst zolang de eigen inkomsten van het ge biedsdeel geen behoorlijk accres te zien geven van een vermindering van de Nederlandse bijdrage aan de geldmidde len van het gebiedsdeel geen sprake zal kunnen zijn. Werkzaamheden der Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de voor zitter dr. L. G. Kortenhorst meege deeld, dat het de bedoeling is op 1 oktober te beginnen met de behande ling van de Europese verdragen. Op 15 oktober zullen de algemene politie ke beschouwingen worden gehouden. In de week van 22 oktober worden wetsontwerpen van ondergeschikte be tekenis behandeld, waarna op 29 ok tober wordt begonnen met de behan deling van de Deltawet. De financiële beschouwingen over de Rijksbegroting 1958 zullen worden ge houden op 6 november en volgende dagen. Het ligt In het voornemen te trachten de begrotingen van alle departementen weer vóór Kersmis af te handelen. Om dit doel te bereiken is een nieuwe werk wijze voorgesteld. Van een aantal be grotingen zullen slechts de hoofdpunten van het beleid in discussie komen, na dat schriftelijk in het voorlopig verslag en de Memorie van Antwoord aan de details aandacht is besteed. De andere begrotingen zullen uitvoerig worden be- Het Goudse schrijven stelt de vraag waarom Gouda, Leiden en andere steden in Zuid-Holland met meer de rollen kun nen spelen, die hun aanvankelijk bij de huisvesting van de bevolking in het westen was toegedacht. Sprekend over de plannen voor een satellietstad, ge zien vanuit gewestelijk standpunt, wy- zen B. en W. van Gouda er verder op, dat wanneer men in het buitenland sa tellietsteden sticht, b.v. bij Londen, men bij voorkeur kleine bestaande kernen op 20 a 30 mijlen van de hoofdstad ontwik kelt, juist om het landschap „open" te houden. Waarom echter in Nederland op enige afstand van de grote steden b.v. in het tuindersgebied van Pijnacker of in de weilanden van Wilsveen een satellietstad bouwen, terwijl op een af stand van 20 of 30 km middelgrote ste den, zoals Gouda, een aangewezen uit gangspunt vormen hetwelk alle moge lijkheden heeft voor uitgroei en met vlak naast de deur nog een eerste klas recreatiegebied erbij? „Wordt dan niet het gevaar gezien, dat zodoende juist toch het westen, de streek van 's Gravenhage, Delft. Rijswijk en Voorburg, nog verder verstopt?", zo vra gen B. en W. van Gouda. Het schryven zegt verder, dat de af stand van de centrale gemeente nau welijks een rol kan spelen wanneer men vergelijkt de rol. welke een satelliet bij Wilsveen of Pijnacker kan spelen met die, welke de bestaande middelgrote ge meenten in Zuid-Holland kunnen ver vullen. TERLENKA 38.75 Haarlemmerstraat 195—197 met 10 GRAMMOFOONPLATEN naar keuze, NU al, ter gelegenheid van ons a s. jubileum voor slechts f 77.50 L. VAN GEELEN HAARLEMMERSTR. 55 - TEL. 20593 - LEIDEN t.o. REX-theater. 3 OCTOBER VEREENIGING Aanmelden voor werkzaamheden als op 2 en 3 oktober a.s. (Schuttersveld), zaterdag 21 dezer tussen 2 en 4 uur n.m. en maandag 23 dezer tussen 6'.2— 8 uur n.m. ten kantore van de N.V. LEIDSE NACHTVEILIGHEIDSDIENST EN CONTROLE Plantsoen 61. SPECIAAL VOOR BABY.ARTmH.EN Kinderwagens - Wandel wagens - Ledikantjes - Commodes - Boxen - Kinderstoelen, enz. Tarief „SLEUTELTJES" l20 woorden f 1, 2080 woorden f 1,50 een woord hoogstens 12 let ters) Bewijsnummer f0,10 extra. Toezending nummer- brieven f0.20 meer. Wat PHILIPS '°on> op de H 5 X 63 A - f 578— „BI-AMPLI" platen- wisselaar met 4 snelh. Afm.: 41 x 60 x 40 cm. De gehele serie PHILIPS RADIO en TEILEVISIE '58 hebben wij in voorraad. U moet beslist eens bij ons komen kijken. Het is letterlijk en figuurlijk een lust voor oog en oor Indien U dat wenst, komen wij bij U aan huis een DEMONSTRATIE-AVOND met het door U gewenste RADIO- of TELEVISIE-toe- stel verzorgen. Dit verplicht U uiteraard tot niets. B 3 X 70 U f 178. Drie golfgebieden. Afm 19 x 32 x 18 cm. B 5X72 A f 298.— Vier golfgebieden. Afm.: 35x53x21 cm. B 6 X 72 A f 438.— levert „BI-AMPLI", vier golfgebieden w.o. FM Afm 39x62 x26 cm. H 4 X 74 A f 498.— Planogram. Platenspeler met 4 snelheden. Drie golfgebieden. Afm.: 29 x 60 x 36 cm. Gangetje 12 Tel. 23005 Leiden 7

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13