Op onoverzichtelijke Firato geen „nieuws van bijzondere allure" Maatregelen tegen de Russisehe prijs-dumping op de vlasmarkt Demmenie. CIJFERS OVER SENNELAGER DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 In Amsterdamse R.A.I.-gebouw Spec 1 ale be richtgeving De jaarlqkse radio-, televisie- en elektronica-tentoonsteiling, die van daag in het Amsterdamse R.A.I.-ge bouw geopend is, biedt ook ditmaal geen „nieuws van bijzondere allure". De T.V.-apparaten zijn in sommige uitvoeringen wat kleiner en beter han teerbaar voor klein-behuisden geworden. Er is ook een draagbare T.V. (Engelse import) die op een redelijke afstand van de zender nog bijzonder goed zou functioneren op een aangebouwde ka merantenne. De importeur geeft op. dat met dit kleinbeeldtoestel en bijbeho rende kamer-antenne zelfs in Amster dam een bijzonder goede ontvangst mo gelijk is. Van een Duitse fabriek zagen we de combinatie van „drie-in-een" in de vorm van een combinatie van T.V.-ap paraat. radiotoestel en ingebouwde pla tenspeler. De omvang van het toestel is niet groter dan die van een normaal T.V.-apparaat met een 43 cm. beeldbuis. Ook brengt Engeland een soort „Be- dnjfs-T.V." die langs de weg van kabel aansluitingen werkt. Daar kan men dus door middel van een beeldscherm, zon der zich te verplaatsen, bepaalde din gen tonen en brieven laten lezen van de ene afdeling naar de andere. Op het gebied van de zogenaamde „High fidelety" weergave (diverse luid sprekers voor gescheiden toonkanalen op verschillende plaatsen in de kamer) is een bijzonder grote verscheidenheid te zien. De verscheidenheid is zó groot dat het niet meer overzichtelijk Is en dat bijvoorbeeld de toekomstige koper van een T.V.-apparaat, die naar de „Fira to" gaat om eens uit goed vergelijken een keuze te maken, dagen nodig zal hebben om alle soorten T.V.-toestelIen op te sporen. Argentinië door vele C7 stakingen bedreigd In Argentinië zjjn driehonderd sta kers gearresteerd, leden van de bonden van personeel in de telefoon- en tele- graafbedrijven, die een algemene sta king hebben oniketend. De staking heeft de verbindingen met het buiten land en in het binnenland nagenoeg verlamd. Politieke waarnemers zijn van mening, dat deze staking mogelijk tot een algemene staking van alle vakver enigingen zal leiden. De regering- Aramburu ziet zich geplaatst voor een gevaarlijke situatie. De loonstop, waar toe in december besloten werd - on danks een aanzienlijke stijging van de kosten van levensonderhoud - heeft grote ontevredenheid onder de arbeiders teweeggebracht en de Peronistisch-ge zinde vakbondsleiders doen niets om de gemoederen tot bedaren te brengen. De controleurs van de spoorwegen zijn een langzaam-aan-staking begon nen waardoor de treinenloop geheel ontwricht is. Duizenden arbeiders in verschillende bedrijven, die verleden weck het werk hadden neergelegd, zet ten de staking nog steeds voort. Over drie maanden in Siam parlementsverkiezingen Koning Phoemiphan Adoeldet van Siam heeft gisteren het parlement ont bonden en meedegedeeld, dat binnen negentig dagen nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden. De oorspron kelijke Grondwet van 1932 is weer van kracht verklaard. In Siam bestaat op het ogenblik geen perscensuur. Kran ten, die zonder reden kritiek op het leger oefenen, zullen evenwel worden geslo ten. Van legerzijde wordt voorts verno men, dat het leger krachtiger dan de regering-Songgram een pro-Westerse politiek zal voeren. Een van de redenen, waarom die regering werd omvergewor pen, was, dat er zich elementen in be vonden, die een heimelijk contact met Chinese communisten toelieten. In Bangkok is gisteren medegedeeld, dat de conferentie van de ZOAVO (de Zuidoostaziatische tegenhanger van de NAVO in het Westen), die vandaag in de Siamese hoofdstad zou beginnen, wel zou doorgaan. Alleen de plechtige ope ning gaat niet door. Ook in Amerika ontelbare gevallen van griep Ook uit vele delen van de Verenigde Staten komen berichten omtrent het uitbreken van griepepidemieën. Men vermoedt, dat er vele gevallen van Azia tische griep onder schuilen. Ook uit België (vooral Antwerpen), Oostenrijk en Frankrijk worden vele gevallen ge meld. In Italië liggen 20.000 soldaten ziek en in Londen lijdëh 60.000 schoolkinderen aan griep, maar slechts in enkele geval len is Aziatische griep geconstateerd. In West-Duitsland zyn woensdag twee mensen aan de griep overleden. Daar door is het aantal gevallen met dodelijke afloop tot vier gestegen. In vele delen van de Bondsrepubliek zijn de scholen gesloten. In Essen zijn 13.000 kinderen ziek. „Oorlog zinsloos", zei Bevan tegen Kroesjtsjef De Britse socialistische leider Aneurin Bevan is woensdag na een bezoek van vier dagen aan de Krim, waar hij dins dag een onderhoud van drie uur met partijsecretaris Kroesjtsjef heeft gehad, in Moskou aangekomen. Hij vertelde, dat hij met Kroesjtsjef een groot aantal vraagstukken heeft besproken. Kroesjtsjef en hij waren het er over eens, dat de internationale toe stand „buitengewoon gevaarlijk" wordt. Kroesjtsjef toonde zich „bijzonder ver langend om tot meer vriendschappelijke betrekkingen met de Ver. Staten te komen". Bevan had Kroesjtsjef gezegd, dat de communistische wereld nu beseffen moet, dat de verbeterde manier voor oorlogvoering de betrekkingen tussen de landen helemaal gewijzigd heeft. Ro mantische inbeeldingen, dat een derde wereldoorlog zou leiden tot uitbreiding van het communisme, zijn zinloos. Het is in het belang van alle partijen, dat een derde wereldoorlog voorkomen wordt. De Britse politicus zei niet, wat de reactie van Kroesjtsjef hierop was ge weest. Bevan zei, dat hij geen tijd had gehad om premier Boelganin, die ook op de Krim is, op te zoeken. Wel had hij met vice-premier Mikojan en verscheidene afgevaardigden van de Opperste Sovjet (het Sovjetrussische „parlement") ge sproken. Opmerkelijk is het steeds meer bin nendringen van de fotografische fabrie ken in de branche der geluidsweergave. Vrijwel alle grote merken van foto artikelen (films en dergelijke) schijnen zich in klimmende mate toe te leggen op het maken van geluidsbanden. Zo vindt men op de tentoonstelling als dui delijk bewijs hiervoor grote stands. De P.T.T. toont er de radiografische telex en maakt midden tussen de radio- handel met een zeer grote stand recla me voor de draadomroep. En voor het overige moet de bezoeker aan deze ten toonstelling bijzonder goede oren heb ben om al die „klankkleur" te kunnen verwerken. Dirigent van zes jaar Wimmie Vyent, de 6-jarige zoon van een Surinamer, die op de Antillen zijn woonplaats heeft, zal in het C.C.S. het Jeugdorkest en het Philharmonisch Or kest dirigeren. Vader Vyent is in Suriname met zijn gezin met verlof. Wimmie heeft op Cu rasao naam gemaakt als dirigent. Op 26 september zal hij in het C.C.S. de dirigeerstok zwaaien. i s i I Koningin Elizabeth van Engeland kijkt glimlachend toe hoe Prins Philip Prinses Anne en Prins Charles behulpzaam is bij een wippartij in een zaag molen nabij Balmoral- Castle in Schotland. Landbouwschap bepleit: (Van onze Haagse redactie). De vice-voorzitter van het landbouw schap. ir. C. S. Knottnerus. bepleitte gisteren in een te Den Haag gehou den openbare vergadering het nemen van stappen bij de Britse regering tegen de invoer van Russisch vlas van slechte kwaliteit tegen dumping prijzen. De Nederlandse, Belgische en Franse regeringen zouden in deze ge zamenlijk moeten optreden. In de particuliere sector worden reeds pogingen gedaan om de Russische dum ping op de Britse markt ongedaan te maken. De Britse landbouwers onder vinden niet veel nadeel van deze Rus sische import, omdat na de oorlog in Groot-Brittannië vrijwel geen vlas wordt verbouwd. Voorzover bekend be treft het hier een ruil-transactie. waar bij Rusland o.m. vlas levert in ruil voor Britse machines, waaronder vlas-machi- nes. De Nederlandse vlas-verwerkers on dervinden nadeel van de levering van Russisch vlas van slechte kwaliteit te gen zeer lage prijzen en te verwachten valt, dat eerlang ook de Nederlandse vlastelers de nadelige gevolgen hiervan zullen gaan voelen. Het bestuur van het Landbouwschap Minister Staf in Portugal De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, is gisteravond in Lissabon aangekomen. Hy blijft een week in Portugal, als gast van zijn Por tugese ambtgenoot, Santos Costa. Minister Staf zal o.m. het militaire opleidingskamp Santa Margarida in Mtdd en - P or tug al bezichtigen, alsook een bezoek brengen aan munitie- en wapenfabrieken in Lissabon. Minister Staf wordt door generaal Hasselman vergezeld. VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 Generaal Franco wil niet „verheerlijkt" worden Generaal Franco heeft de Spanjaar den gewaarschuwd tegen „messianisme", dat er uit zou bestaan dat men hem persoonlijk dank brengt voor al het werk dat door de „nationale beweging" tot stand is gebracht. Wat bereikt is, is niet het persoon lijke werk van de caudillo, zo zei hij woensdag bij de inwijding van een vis sersdorp bij La Coruna, maar van een regime, een leer en bepaalde beginselen. Neger-dominee beroepen in geheel blanke gemeente In de Methodistenkerk van Minnea polis in de Amerikaanse staat Minnesota is een negerpredikant beroepen in een geheel blanke gemeente. Het is de eerste keer, dat. zo iets gebeurt in het Ameri kaanse Midden-Westen. De beroepen dominee is dr. Charles M. Sexton. Een neger in Deale in de Amerikaanse staat Maryland, dr. Harry N. Jones, zal zyn zesjarig zoontje niet langer naar de lagere school sturen, waar verder alleen maar blanke kinderen zijn. Sinds de jongen op school gaat heeft dr. Jones bloot gestaan aan dreigementen van al lerlei aard. besloot verder, er bij de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning met klem op aan te dringen aan de veehouders op korte termijn een voorschot te geven op de definitieve uit kering van het verschil tussen de ga rantieprijs en de opbrengstprijs van melk. Uitvoerig is in het bestuur van het Landbouwschap nog gesproken over de buitengewoon grote oogst-risico's. waar mee de Nederlandse landbouwers de laatste jaren worden geconfronteerd, waarbij men zich afvroeg, welke maat regelen kunnen worden genomen, om deze oogstrisico's te spreiden. Bepleit werd o.m. een systeem van belasting invordering. waarbij de belastingaan slag voor de landbuwers wordt berekend over het inkomen gedurende een aan tal jaren. Sigarettenindustrie tegen accijnsverhoging De sigarettenfabrikanten. verenigd in de Stichting Sigarettenindustrie, hebben geprotesteerd tegen de verhoging van de accijns op sigaretten alleen. In een telegram aan de ministerraad geeft de Stichting uiting aan haar zeer grote teleurstelling dat het over leg tussen Economische Zaken en de industrie over hogere belastingop brengst uit tabaksprodukten is afge broken door het thans uitgesproken voornemen deze alleen te verhalen op de sigarettenroker door verhoging van het huidige belastingtarief van 679c tot 70*0 hetgeen in feite overeenkomt met een belastingverhoging van 169c. De Stichting meent, dat de sigaretten industrie hierdoor in een veel slechtere concurrentieverhouding ten opzichte van de andere tabakverwerkende indus trieën wordt gebracht. Men vreest ook een belangrijke daling van het sigaret- tenverbruik, waardoor enerzijds renta biliteit van de industrie wordt onder graven, anderzijds tariefsverhoging niet aan het fiscale doel zal beantwoorden. Antwoord van minister Staf: Geen zieke militairen naar Duitsland Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer E. A. Vermeer, over het aantal ziektegevallen, dat zich bij de oefeningen van Nederlandse leger onderdelen in West-Duitsland heeft voorgedaan, heeft de minister van Oorlog het volgende geantwoord: De volgende aantallen ziektegevalle n hebben zich in Duitsland voorgedaan: Sennelager (sterkte der eenheden: rond 4000 man): 1321 griepgevallen 27 andere gevallen (lichte zieken en ongevallen opgenomen in Britse of Duitse hospitalen. Hohne (sterkte der eenheden: rond 725 man)51 griepgevallen, 7 andere ge vallen. Münsterlager (sterkte der eenheden: rond 300 man): 60 griepgevallen. De minister ontkent, dat een aantal militairen, dat reeds ziekteverschijnselen vertoonde op het moment van vei'trek naar Duitsland, toch naar Duitsland is vervoerd. De divisie-arts. die persoonlijk de be handeling van de bataljons-arts heeft overgenomen, heeft na grondig onder zoek kapitein L. als patiënt naar het mi litair hospitaal te Utrecht verwezen. In Sennelager heeft de A-griep zich in onverwacht snel tempo uitgebreid. gezien het verloop in Nederland niet te r voorzien was. De ziekte heeft een goed- Het officieel disconto in Engeland Is aardig karakter; complicaties hebben vandaag met 2 procent verhoogd tot 7 zich niet voorgedaan. procent, aldus meldt Reuter. Het offi- Het hospitaalcomplex Sennelager is c«e'e disconto In Engeland heeft hier- een geïmproviseerd hospitaal en mag dus mede het hoogste niveau sedert 1920 j niet vergeleken worden met een perma- bereikt. nent ziekenverblijf. Patiënten, die een Deze drastische maatregel zal naar bijzondere verzorging of een specialisti- aangenomen wordt slechts de voorloper sche behandeling behoeven, worden af- z'in van een aantal nieuwe maatregelen gevoerd naar een Brits hospitaal en,voor het beteugelen van de inflatie in indien het een urgent geval betreft, naar Engeland en ter versterking van de -materieel aan te trekken. Medicamen ten waren altijd voldoende aanwezig. De legering en verpleging der griep- patiënt onder omstandigheden van de militair te velde is uit medisch oog punt aanvaardbaar gebleken. Van de zieke soldaten zyn geen klach ten gehoord voor wat betreft verzor ging, voeding medicijnen of andere zaken. Forse verhoging van Engels disconto Kerkelijk Leven De Geref. Kerken en het drankmisbruik De generale synode van de Geref. Kerken heeft in haar gistermorgen ge houden zitting allereerst verder behan deld de conclusies van de commissie over het rapport inzake de op de prak tijk gerichte opleiding. Een drietal sy nodeled en diende amendementen in. die in handen van de rapporterende com missie werden gesteld. De zaak komt volgende week opnieuw in behandeling. Ds. D. Scheele bracht het rapport uit van het curatorium van de Theologische Hogeschool te Kampen. Breedvoerige discussies ontlokte een schrijven van het hoofdbestuur van de Geref. Vereni ging voor drankbestrijding, waarin ge wezen werd op de toenemende drinkge woonten onder christenen en waarin de synode verzocht wordt zich op deze zaak te bezinnen in de veronderstelling, dat misbruik hier zonde moet worden genoemd. Prof. dr. D. Nauta adviseerde een amendement, dat ds. van Herksen over nam luidende: dat er aanleiding is om aan te nemen dat in de laatste tijd het drankgebruik in Nederland toe neemt". De praeses weer erop. dat het geen gemakkelijke taak is. De Ger. Ver. voor Drankbestrijding confronteert de synode met een hoogst ernstig ver schijnsel. De synode besloot de amende menten te stellen in handen van de commissie, die zich dan nader op de conclusies beraden zal. In de middagvergadering rapporteer de ds. M. Kamper over de huishoude lijke regeling voor de synode, waarover brede algemene beschouwingen gehou den werden. Verschillende suggesties werden gedaan over het scribaat, de taak van het moderamen, de tijd waar in de synode zal vergaderen etc. In de avondzitting heeft de synode tal van kleine punten afgedaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Noordwijkertiouit (öoez.) A. H. Smit, vicaris te Loosdaitnen Be dankt. voor Woerden A. den Hamtwh te Amersfoort. Beroepen te SMedreclvt (vac. A. N. Langhout) T. Poot te Haaf ten. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Appifngedam-Garrelsweer C. Bijl, kand. te Perms CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum (2de maalM. Hol- t<rop te Leeuwarden. Tweetal te Mid delbar nis B. Biilevei'd te Noordeloos en M C. Tamils te Urk, OVD-GEREF. GEMEENTE Beroepen te Sohevenlngen M. A. Mie ras te Krimpen aan de IJssel. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Zamdbulten £>J. ZlJIstra te Eindhoven. het dichtsbijzijnd Duitse hospitaal. De enkele gevallen met verontrustende symptomen zijn onmiddellijk afgevoerd naar een buitenlands hospitaal: zij bleken echter ook een goedaardig ver loop te hebben. In de eerste dagen van de epidemie werden hoge eisen gesteld aan het or ganiek ingedeelde geneeskundig perso neel. maar de geneeskundige dienst is in staat geweest tijdig extra personeel en Devaluatie was niet te ontkomen Nieuwe mogelijklieden voor ons land op de Finse markt procent van de invoer wordt vrij positie van het pond sterling. Deze scherpe disconto-verhoging staat in sterke tegenstelling tot het gisteren in West-Duitsland genomen besluit tot verlaging van het officiële disconto met een half procent. Een woordvoerder van de Bank of Eng land verklaarde, dat de verhoging zeer groot is en is geschied onder buitenge wone omstandigheden; met deze ver hoging beoogt de regering aan te tonen dat zü absoluut vastberaden is de waarde van het pond sterling te hand haven. De scherpe verhoging kwam voor het Sumatra ontslagen bedr«f.s.ll\ve" »ls s<,h»k een stijging verwacht, maar slechts in een omvang van een half of één procent. Tot dusverre werd het Britse officiële disconto slechts tweemaal in één keer met 2 procent of meer verhoogd. De eerste maal geschiedde dit bij het begin van de eerste wereldoorlog in 1914 toen het disconto werd verhoogd van 4 tot 8 procent en daarna werd verhoogd tot 10 procent. Hoofd van politie op De anti-corruptie campagne op Noord Sumatra heeft geleid tot de arrestatie van het hoofd van politie in Medan, Sabriroeddin, en twee medewerkers. Het arrestatiebevel ging uit van de commis sie ter onderzoeking van persoonlijke rijkdom. Zestig (Van onze correspondent in Stockholm) Er was niet aan te ont komen: De Finnen moes ten devalueren. En Bank zal men zeker de teugels niet laten hangen. Integendeel. Er is overi gens geen regering die zo slecht met 's lands bank dan de belangrijke stap kan opschieten als die in is gedaan, vraagt men Helsinki. De Finse Bank zich eigenlijk af, waarom weigerde immers het ryk men deze belangrijke be- krediet te geven en de re- slissing niet verleden jaar heeft genomen. Sinds ruim een jaar heeft men er van week tot week op gewacht, hetgeen het zakenleven niet ten goede kon komen. Thans zal alles moeten worden gedaan om nieuwe inflatie tegen te houden. gering kon toen niet eens haar verplichtingen na komen. Voor het eerst sinds de oorlog was lopen, want tegelijk met de devaluatie hebben de Finnen zeer slim maatregelen getroffen om de devaluatie-winst af te romen. Het Westen zal waar schijnlijk ondanks de prijsverhoging meer naar Finland kunnen exporte ren. Dezer dagen zal na melijk 60 procent van de Finse importgoederen wor- zij daardoor genoodzaakt den geliberaliseerd. Dan aanzienlyk te bezuinigen. In Zweden verwacht men nu meer Finse goederen op de markt te zien. Dat Van de zijde van de Finse zal echter zo'n vaart niet hebben de Finnen meer mogelijkheid om in het Westen te kopen, wat voor heen door Oosteuropese landen werd geleverd. Verzachte maatregelen in Djakarta Het garnizoenscommando In Dja karta heeft 41 politieke figuren, die enige tiid geleden in de hoofdstad werden aangehouden, weer in vryheid gesteld, dan wel meer bewegingsvrij heid toegestaan. Tot hen behoren leidende figuren van de Bantengraad van Midden-Sumatra en van de Ga- roedaraad van Zuid-Sumatra. Hatta naar communistisch China vertrokken Oud-viee-president dr. Moh. Hatta, die op uitnodiging van de regering van eommunistiseh China een bezoek van drie weken aan dit land zal bren gen, heeft vandaag zijn reis aanvaard. Aanvankelijk zou Hatta reeds de vo rige week zijn vertrokken, doch in ver band met de conferentie voor het na tionaal overleg, welke in Djakarta is gehouden, stelde hij zijn reis uit. Volgens plan zal hij tot 12 oktober in China blijven. De terugreis maakt hij per boot en op 21 oktober wordt hij weer in de Indonesische hoofdstad te rugverwacht. Engels jongetje viel uit trein Gistermiddag is ter hoogte van Bae- xem-Heuthuijzen, tussen Roermond en Weert, een vijfjarig Engels jongetje uit i de trein gevallen en op slag gedood. Het kind was met zijn ou'ders in een mili taire verlofgangerstrein uit Duitsland op weg naar Hoek van Holland. Het kind speelde in de trein en de ouders, die door medepassagiers werden ge waarschuwd.hadden van het ongeluk niets gemerict. MELKHANDELAREN TELEGRAFEREN MINISTER De Centrale Besturenbond van Melk en Zuivelorganisaties in Nederland, heeft op een gisteren te Utrecht gehou den algemene vergadering een telegram gezonden aan de minister van Econo mische Zaken, waax-in ernstig wordt aangedrongen op een zeer spoedige be slissing inzake het ingediende door de prijzencomimissie van het Produkt- söhap voor Zuivel behandelde ver zoek van de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening, om 'herziening van de detailmarge voor de melkdetailhandel. Het nog steeds uitblijven van deze be slissing brengt grote ongerustheid on der de melkhandel. NIEUWE UITGAVEN Hoe wilt U wonen? door J. Penraat. Een uitstekende handleiding van een bekwaam birmenihuisarchitect bij het op moderne wijze inrichten van huizen. Tal van fo to's lichten de tekst toe. Ultg. Kosmos. Amsterdam. Met. de klas In de wolken, uitgave KLM, Den Haag. Handig boekje van vijftig bladzijden ten gebruike van het onder wijs op de ulo en de midcMibare scholen ter voorlichting over de burgerhiohtvaart Atomen voor Europa, uitg. Ned. Raad der Europese Beweging. Den Haag. Dit kleine geschrift behandelt op begrijpelijke wijze de Europese energievoorziening en de mogelijkheden van Europese en inter nationale samenwerking op atoomgebied o.a. het Eurotomverdrag. Veranderd klimaat In Polen door Nico Rost, uitgave Van Gorcum, Assen. Een goed geïllustreerd „reisbericht" over de verandering ,die Polen heeft ondergaan sinds het in oktober ran het vorig Jaar onafhankelijker van Moskou is komen te staan. In dezelfde serie verscheen o.a prof. Bourman's „Volk in beweging" (On begrepen Amerika). SCHAKEN Menno van Steenis kampioen L.S.G. Met overtuigend succes - twee-en-een -half punt voorsprong op nummer twee! -. legde Menno van Steenis beslag op het kampioenschap van het LSG en te vens op de G. Bosscha-wisselbeker. In de tweede groep viel het goede resul taat op van H. Th. Weiland. Minder gunstig eindigde de oud-kampioen van de LSB, W. G. Demmendal. die vierde werd. Opvallend is. dat de bovenste plaat sen door jeugdige spelers bezet werden! De aanstaande wintercompetitie start met groepen van 8 waarbij de bovenste vier van de tweede groep gevoegd wordt bij de vier van de eerste groep. Dit geldt ook voor de overige groepen. De eindstanden luiden: Groep 1 (dubbele ronden): 1. M. van Steenis 5V2 punt, 2. Th. v. d. Oord jr. 3 pnt„ 3. W. H. v. d. Nat 2J/a pnt.. 4. A. E. J. Modderman 1 punt. Groep 2: 1. H. Th. Weiland 6 pnt.. 2. J. v. Steenis jr. 4V& pnt.. 3. dr. W. L. Groeneveld 4'/2 pnt.. 4. W. G. Demmen dal 3 pnt., 5. J. v. Steenis sr. 3 pnt., 6. P. P. W. Wevermars 2'/2 pnt., 7. J. Boot 2'A pnt.. 8. dr. J. B. Wilterdink 2 pnt. Groep 3: 1. T. Blangé 5 pnt., 2. G. J. Lührman 4'/2 pnt., 3. C. Elzenga 3'/2 pnt. 4. dr. J. H. Meilink 3 pnt., 5. M. Bloem 2'/2 pnt., 6. M. M. Segaar 2 pnt., 7. dr. 5. A. Nleuwzwaag V2 punt. Groep 4: 1. B. E. de Groot 5 pnt.. 2. F. J. Hooftman 4 pnt.. 3. P. F. Janzen 3'/2 pnt., 4. P. S. Anes 3 pnt., 5. R. Ze ven 2 pnt., 6. P. v. d. Bosch 2 pnt., 7. J. L Kanbier l'/2 pnt. Groep 5: 1. E. J. Kerkhoven 3V2 pnt., 2. J. H. F. Foppen 3 pnt., 3. A. L. L. H. Damen 3 pnt., 4. J. Vreeken 2'/a punt,; 5, P. de Wekker 2 pnt., 6. W. Maschkow 0 pnt. Groep 6: 1. N. v. Groeningen 5 pnt., 2. T. Melis 5 pnt.. 3. J. Balkestein 3'2 pnt.. 4. J. W. G. Kirberger 3 pnt., 5. H. J. Rijks 2 pnt.. 6. J. N. Hardeman V/t pnt., 7. mr. A. de Bats 1 pnt. SCHAKEN Wereldkampioenschap voor dames landenteams Gisteravond is te Emmen de zevende ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap schaken voor dames lan denteams gespeeld. De resultaten waren: Oost-DuitslandHongarije en afgebroken; Bulgarije—Zuid-Slavië 2—en 1 afgebroken; Engeland—Ne derland 10 en 1 afgebroken: Roemenië -West-Duitsland 1—0 en 1 afgebroken. De stand na de zevende ronde luidt: 1. Oost-Duitsland 8*2 punt en 1 afge broken partij (uit 7 wedstrijden)2. Rus land 8 punten (uit 6 wedstrijden)3. Hongarije 6!2 punt en 1 afgebroken par tij uit( 6 wedstrijden); 4. 5, 6. ex aequo Roemenië, Engeland en Zuid-Slavië allen 512 punt en 1 afgebroken partij (uit 6 wedstrijden); 7. Bulgarije 5 pun ten en 1 afgebroken partij (uit 6 wed strijden); 8. West-Duitsland 5 punten en 1 afgebroken partij (uit 7 wedstrij den); 9. Nederland 21- punt en 1 afge broken partij (uit 6 wedstrijden). Sportsplinters Zondag 20 oktober zal te Merksem (Antwerpen) de interland korfbalwed- stryd België—Nederland worden ge speeld. Te Parijs zijn de wereldkampioen schappen schermen voortgezet met de individuele floretwedstrijden voor hei-en. Onze landgenoot Van der Vuurst jr. die in poule D was ondergebracht, werd uit geschakeld. Hij slaagde er niet in één partij te winnen. In poule A werd de Nederlander Boutmy, in Willemstad woonachtig, geëlimiiïeerd. De voetbalwedstrijd Schotland- Nederland (onder 23 jaar) zal niet, zo als eerder was vastgesteld op 23 okto ber te Glasgow worden gespeeld, doch op woensdag 2 oktober te Edinburgh. De wedstrijd wordt, bij kunstlicht, in het Tynecastle Park gespeeld. In het voorjaar van 1958 volgt een returnmatch in Nederland. Door het kortgeleden te Wenen gehouden congres van de wereldschaak bond (FIDE) werd onze landgenoot H. de Graaf te Soest, bestuurslid van de KNSB, de titel verleend van „arbitre Internationale des echecs" (internatio naal schaakarbiter). Naar een oplossing van de crisis? door mr. W. Wenholt (Buijten en Sehlpper- heljn, Amsterdam). Sterk kritische be schouwing van de Euromarkt. waarover de schrijver zegt: „Groter dillettan<tisme dan wat uit het verdrag blijkt is nauwe lijks merkbaar." Hij laait echter niet na een remedie aan te geven. Gedenkboek 150-jairig bestaan Hollandse Sociëteit vam levensverzekeringenAmster dam. Zeer royaal uitgegeven geschiedenis van een grote verzekerl-ngsmaat6chappij van de hand van mr. P. Adriaanse, die het zeer overzichvioedige materiaal op uiterst overzichtelijke wijze heeft geschift en be werkt. Oosterse Gerechten, een verzameling In donesische en Chinese recepten voor de Nederlandse keuiken, door L. Oarnerlk-von Winkelmann en M. J. Sohreuirs-Bonjer- noor. Uitg.; Nygh en v. Dit/mar Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9