Laatste Berichten W.B.V. „Ons Belang" hield jaarvergadering RECHTZAKEN Kleurrijke films gaven indruk van Nederlandse Andes-expeditie In 1961 gaat het duo De Booy-Egeler een tocht ondernemen naar de Karakoroem DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1951 Negende lustrum in zicht Bovengenoemde vereniging hield gis teravond in „De Harmonie" haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat zo weinigen waren opgekomen. Hy noemde trouwens een algemeen ver schijnsel, dat er bij de leden weinig be langstelling voor het verenigingsleven bestaat. Ondanks dit blijft het bestuur paraat om de woningnood te helpen be strijden en de leden aan een goede wo ning te helpen. In afwijking van de agenda kwamen eerst de balans, winst- en verliesreke ning aan de orde. Hierbij werden enkele vragen gesteld, welke door de heer B. Staal, accountant der vereniging, wer den beantwoord. De notulen van de vorige jaarverga dering werden gelezen door de heer W van Zonneveld en onveranderd goedge keurd. De voorzitter deed hierna enige me dedelingen, waarin hij erop wees, dat het tweemaandelijks verschijnende blad „De Volkshuisvesting" niet of niet goed gelezen wordt. Tevens wees hij er op, dat sommige bewoners wat meer zorg aan hun voor- en achtertuinen moeten besteden. Dit wordt hun gemakkelijk ge maakt door het beschikbaar zijn van heggescharen en grassnijmachines. Te vens deelde hij mede, dat het in de be doeling ligt het onderhoud der woningen in centraal verband onder de woning bouwverenigingen te doen uitvoeren, waardoor een meer economisch beheer verwacht wordt. Hij bracht hulde aan de Gem. Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst voor hetgeen hy verricht gezien de per- soneelsnood bij dit bedrijf in de nieuwe woonwijken van plan Noord. De nieuwbouw aan het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan kwam ook ter sprake. De voorzitter noemde enige cij fers van de voorlopige huren. Deze zyn aan de zeer hoge kant, doch zullen aan vaard moeten worden; ook de woningen voor bejaarden, die bij het nieuwe bouw plan komen, zullen een betrekkelijk hoge huurprijs moeten opbrengen. Het financieel verslag wordt daarna goedgekeurd. De kascommissie bracht bij monde van de heer J. Ph. v. d. Bosch verslag uit van de gehouden controle bij de pen ningmeester. De zaak was geheel in orde. Als nieuwe kascommissieleden wer den aangewezen de heren J. Ph. v. d. Bosch. H. M. Tooten en G. Berveling Bij de bespreking van het jaarverslag van de secretaris kon de voorzitter con stateren, dat daarop geen op- of aan merkingen werden gemaakt. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat alle aftredenden werden herkozen. De secretaris, de heer P. J. Schouten, en de penningmeester, de heer Joh. v. d. Bos, met hoofdelijke en zo goed als algemene stemmen en de heren J. G. De oversteekplaats op de Prinsessekade Mr. J. DRIJBER DOET SUGGESTIES. Het lid van de raad, mr. J. Drijber (V.VD.) heeft zich met de volgende vragen tot het College van B. en W. gericht: 1. Zyn B. en W. niet van mening, dat de ligging van de beschermde oversteek plaats op de Prinsessekade onmiddellijk bij de Blauwpoortsbrug gevaar oplevert, zowel voor het rijdende als voor het voetgangersverkeer, daar de automobi listen op de Blauwpoortsbrug een on voldoende uitzicht hebben op de over steekplaats? 2. Heeft het College bij zyn besluit de oversteekplaats niet te verleggen overwogen, dat het plaatsen van een hekwerk langs de Prinsessekade de voetgangers ertoe kan brengen van de verplichte oversteekplaats gebruik te maken? 3. Is het College niet van mening, dat het mogelijk en gewenst is met inacht neming van het onder 2. gestelde de oversteekplaats 15 m., dus tot on geveer het midden van de Prinsessekade te verleggen? 4. Wordt naar het oordeel van het Col lege met de uitvoering van het onder 3. gestelde niet bereikt dat de automo bilisten op de oversteekplaats het nood zakelijke uitzicht wordt gegeven, dat zij bij de huidige situatie ondanks een kleine verbetering in de bocht bij de Blauwpoortsbrug moeten missen? 5. Is het College niet van mening, dat door deze verplaatsing tevens wordt bereikt, dat 3 4 auto's afhankelijk van de grootte gelegenheid wordt ge boden zich zo nodig voor de oversteek plaats op te stellen, waardoor wordt be reikt, dat enerzijds verkeersopstoppingen op de Blauwpoortsbrug minder zullen voorkomen dan bij de huidige oversteek plaats onvermijdelijk is, en dat ander zijds de automobilisten op de Blauw poortsbrug het verkeersobstakel op de Prinsessekade duidelijk voor zich zien, zodat zij gemakkelijker tijdig kunnen stoppen? OPHEFFING LEEROPDRACHT. Bij Koninklijk besluit van 9 september 1957 is, gerekend van 1 september 1957, de bij Koninklijk besluit van 31 mei 1956 aan dr. H. R. Wijngaarden, lector aan de Vrije Universiteit, te Amster dam, verstrekte opdracht töt het geven van onderwijs in de bedrijfspsychologie en de psychotechniek aan de Rijksuni versiteit te Leiden op zijn verzoek be ëindigd. NOORDWIJKERS MAAKTEN LEIDEN ONVEILIG. (Van onze Haagse redactie). Vijf misdrijven werden vanochtend een 19-jarige varensgezel uit Noordwijk voor de Haagse Rechtbank ten laste gelegd. Uit een bollenschuur in Leiden had hij vorig jaar een elektrisch scheer- apparaat gestolen, vervolgens pleegde hij inbraken in een kantine op het sportterrein Leidse Hout, waar hij atle- tiekbekers ontvreemdde en in koffie- tenten te Oegstgeest, waar chocolade en sigaren verdwenen. Hij deed dit te- samen met een 22-jarige landarbeider, eveneens uit Noordwijk, die na hem te recht stond. Bovendien had de varens gezel zich nog schuldig gemaakt aan joy-riding met een motorfiets en met een auto. De Officier van Justitie eiste tegen de varensgezel anderhalf jaar jeugdge vangenis. Tegen de landarbeider ,die door de psychiater als „verstandelijk zwak be gaafd" werd genoemd, maar die bereid bleek zich aan het toezicht van de R.-K reclassering te onderwerpen, vox- b« v. d. Pompe en W. van Zonneveld, acclamatie. De vereniging hoopt volgend Jaar haar 45-jarig bestaan te herdenken. De ver gadering besloot aan dit feit een fees telijk tintje te geven. Hiervoor werd ter nadere uitwerking, een commissie be noemd, waarin zitting namen de heren W. Boom, L. Verbaan en L. Slegten- horst. Deze commissie zal worden aan gevuld met enkele bestuursleden. Aan het eind der vergadering volgde een zeer uitgebreide rondvraag. De ge stelde vragen werden door de voorzitter uitvoerig beantwoord, waarna hy de vergadering sloot. Stefan Askenase opent Concertseizoen Met het intreden van de herfst ont waakt weer het muziekleven uit zijn zomerslaap. De beroemde Poolse groot meester van het klavier, Stefan Aske nase, de kunstenaar die zijn grote ta lent ln dienst heeft gesteld van de mu ziek van zijn grote landgenoot Frédéric Chopin, zal op 30 september weer in de Stadsgehoorzaal een nieuwe bloemlezing uit Chopins rijke oeuvre spelen. Om slechts een greep te doen; daar is de Polonaise in Bes .daar is een tweetal Nocturnes, enkele Mazurka's, de magis trale tweede Ballade, de Berceuse, een viertal van de meeslepende Walsen en, als hoofdschotel, de zo beroemde Sona te met de treurmars, een van de ontroe rendste werken die ooit voor piano ge schreven is. In 1961 hopen de Nederlandse geologen-bergbeklimmers dr. T. de Booy en dr. C G. Egeler, die reeds ln een duizendtal lezingen en filmavonden alom in den lande verteld hebben over hun expedities ln het Andes gebergte, voor de derde maal op reis te gaan, ditmaal naar een onbestegen top van het Karakoroem-mas sief ln de Himalaja. Ofschoon de wetenschappelijke uitwerking van de resultaten der And es-expedities nog enorm veel arbeid zal vorderen, worden nu reeds plan nen voor de derde tocht opgesteld door de Nederlandse Stichting voor Hoogge bergte-exploratie, die ook by de eerste twee ondernemingen krachtige steun ver leende. Zoals bekend verwierf het echtpaar-Visser destyds grote faam door zijn reizen ln de Karakoroem-bergen. De heren De Booy en Egeler zijn dus voor nemens een Nederlandse traditie voort te zetten. Deze aankondiging van de derde ex peditie geschiedde gisteravond in een stampvolle Stadsgehoorzaal, waar dui zend belangstellenden geboeid naar de zeer fraaie kleurenfilms keken, die door een Frans cineast werden samengesteld uit de opnamen, die de deelnemers aan de expeditie van 1956 (de tweede) tij dens him tocht op het celluloid vast legden. Het was een prachtig begin van de serie filmlezingen van K. en O., een serie, waarin, zoals de heer J. W. Schneider in zijn openingswoord zei, speciale aandacht wordt gegeven aan vreemde landen en volkeren. Ditmaal was het dus Peru, het land der Inca's. Dit land vol contrasten boeit door een verrukkelijke kleurenrijkdom, zowel in de dalen, waar de doodarme Indianen toch nog altijd kans zien him kleding in verschillende tinten te verven, als in de majestueuze bergen van de Andes. Het doel van de expedities was in de eerste plaats geologische explora tie en daarnaast het beklimmen van enige hoge toppen. Bij dit laatste on dervonden de Nederlanders grote steun van de wereldberoemde bergbeklimmer Lionel Terray. een man. die destijds bij het drama op de Mont Blanc, waar twee studenten het leven lieten, in verzet kwam tegen de lethargie van de gidsenvereniging en die nog onlangs kans zag een van een viertal waaghal zen van de noordwand van de Eiger te redden. Tussen 1952 en 1956 heeft Ter ray niet anders gedaan dan het beklim men van bergen, eerst in de Himalaja, later ook in de Andes. Zonder overdrij ving mag hij dus onder de beste klim mers ter wereld gerekend worden. Zo wel dr. De Booy, die voor de pauze com mentaar gaf bij de film, als dr. Egeler. die dit na de pauze deed, staken dan ook hun waardering voor de hulp van deze zeer bekwame gids niet onder stoelen en banken. De films gaven een indrukwekkend beeld van de resten der oude Inca beschaving in Z.O. Peru, waar de Wes terse mens bewonderend kijkt naar de onverwoestbare granieten muren, wier stenen zo op elkaar werden geplaatst, dat er geen cement nodig was. De ar beid van ontelbare slaven bracht dit werk tot stand, maar toen de Spanjaar den kwamen was het met deze schone cultuur eensklaps gedaan. Aan de Oost kust trok de expeditie door een woest landschap van het Sahara-type, een woestijn, die echter niet erg warm is, dank zy de matigende invloed van de Humboldtstroom. Zeer interessant waren de beelden van de guano-winning, verdroogde mest van vyftig miljoen zeevogels, die enige ge- ïykenis vertonen met de pinguïns en die zich voeden met ansjovis. Medeiyden wekten de tonelen van de armzalige Indianen, die zich, na gods dienstige plechtigheden, gedurende enige dagen te buiten gaan aan alcohol van zestig procent. Vervolgens werden de toeschouwers meegenomen naar een grote hacienda (boerderij), waar op pri mitieve wyze gedorst wordt door paar den in een cirkel te laten lopen. Deze tonelen werden begeleid door Inca- muziek, die de typische sfeer van dit land nog naderby bracht. Na de pauze werd een film vertoond, waarin aandacht werd gegeven aan een zonnewendefeest in Cusco en aan de beklimming van de Pico Soray, een berg van Himalaja-allure. Geen wonder dat de aanwezigen, evenals na het eerste deel van de avond, ook aan het slot door harteiyk applaus hun waardering voor de Nederlandse prestaties in de Andes en de fraaie weergave daarvan in kleurenfilms lieten blyken. VOORSCHOTEN j Oegstgeest krijgt eigen C.H.U. opende wintersenoen dierentehuis OOK POLIHEKj; ZAKEN ZUN IN Naar w() vernemen js het bestuur van EEUWIGHEID» li CUT. de afdellng oegstgeest der Ned. Ver. tot Gisteravond heeft de afdeling Leiden bescherming van Dieren erin geslaagd van de Chr. Hist. Unie in het wyk- de beschikking te krygen over een pand gebouw Levendaal haar winteractivi - aan de Haarlemmertrekvaart, dat bin- teiten, welke resp. in maart en mei j ^en ojt mogelijke tijd zal worden i uitlopen op de verkiezingen van de j ingericht tot een bescheiden dieren- Prov. Staten en de gemeenteraad, in- ^uis- Zoals reeds eerder gemeld, wordt ten bate van dit doel morgen en zaterdag in onze gemeente een collecte gehouden, i zodat men ervan verzekerd kan zyn, dat i de gaven een spoedige en nuttige be- stemming zullen vinden. Ook beperking voor maatschappelijk werk Ook de begroting van het Ministerie van Maatschappelyk Werk voor 1958 wordt gekenmerkt door de noodzakelyke beperking van de overheidsbstedingen. Een beperking der uitgaven ten behoeve van het maatschappelyk werk zal moe ten worden aanvaard. Minister Klompé raamt voor de gewone dienst f 126.374.700 hetgeen een vermindering betekent ten opzichte van dit jaar met 12.366.200 gul den. Tevens deelt de minister mede, dat van de begroting van Maatschappelyk Werk voor 1957 f 3. 932.000 onbesteed zal blyven t.w. 2.182.000 voor maat schappelyk werk. 250.000 voor gezins zorg, 525.000 voor de sociale dienst in Indonesië en 975.000 voor Ambonezen- zorg. In verband met de noodzaak tot be perking geeft de minister te kennen, dat thans subsidiëring slechts in het algemeen verantwoord is, voorzover ge richt op instandhouding van het be staand maatschappelyk werk. Slechts in beperkte mate zal tegemoet kunnen worden gekomen aan subsidies t.b.v. de intensivering en verdere ontplooiing van het maatschappelyk werk. De totale per soneelssterkte van het Ministerie van Maatschappelyk Werk is voor 1958 ge raamd op 1270 t.w. 157 minder dan voor dit jaar. Met de reorganisatie, welke dit moet effectueren is reeds een begin ge maakt. Nederlandse verzetslieden te Parijs gehuldigd VOOR LEVENSGEVAARLIJK WERK. (Van onze correspondent te Parys) De Franse Nationale Unie van Oor- logs Vluchtelingen heeft gisteren twee Nederlanders, de heren Joosten en Hen- drix, onderscheiden vanwege de grote verdiensten die zy het Franse verzet tydens de Duitse bezetting hebben be wezen. De twee genoemde landgenoten hadden onder de Duitse bezetting tal rijke Fransen met gevaar voor eigen leven over de grenzen naar Frankryk en Spanje begeleid. De twee moedige Nederlanders is gis teren voor hun levensgevaarlyk werk tydens de oorlog en voor hun piëteitvol gebaar in een besloten samenkomst een eensgezinde hulde gebracht, waarby wy ons van harte willen aansluiten. KNVB-toto Naar wy vernemen heeft de KNVB een „stop" ingesteld voor donateurs, die zich nu nog by de verenigingen zouden aanmelden voor deelneming aan de KNVB-toto. Deze maatregel het bondsbureau te Den Haag kan het werk niet meer aan geldt uiteraard niet voor donateurs die reeds geregistreerd zyn. Geen eerste prijs op vocalistenconcours Tweede prijs voor Maria van Dongen De jury van het Internationaal voca listenconcours te 's-Hertogenbosch, waarvan gisteren de finale werd ge houden, is tot de conclusie gekomen, dat geen enkele eerste prijs diende te worden toegekend. Hoewel vele waar- i devolle prestaties geleverd zyn was men van mening, dat het niveau niet i van zodanige internationale allure was, dat het toekenning van een eerste j prijs zou wettigen. Het peil van het concours in de afgelopen jaren is dit- I maal niet bereikt. I gezet met een samenkomst, waarin de voorzitter van deze afdeling, de heer D. van der Kwaak, een toelichting heeft gegeven op de Leidse gemeente begroting voor het jaar 1957. Er be stond voor deze openingsavond grote belangstelling. In zyn inleidend woord wees mr. dr. K. de Vries, onder wiens leiding deze by eenkomst stond, er o.m. op, dat men ook de politieke zaken in eeuwigheids- licht moet zien. Voorts was spreker van mening, dat een meelevend, dus een werkend lid van een pblitieke organisa tie meer waard is dan duizend folders. Hiervan uitgaande spoorde mr. De Vries de aanwezigen aan zich krachtig ln te zetten by alle komende verkiezingsac ties. De heer Van der Kwaak, die hierna zyn visie gaf op de door ons reeds uit voerig besproken gemeentebegroting, schonk tevens aandacht aan de maat regelen, welke een uitvloeisel zyn van de bestedingsbeperking, waardoor mede de uitvoering van urgente werken ach terwege moet blyven. Lange tyd, aldus spreker, heeft de regering de gemeen ten na de verkiezingen in het onzekere gelaten over de positie van onze schat kist, welke op dat moment leeg bleek te zyn. Gelet op de inhoud van de miljoenen nota en de bestedingsbeperking, is het thans, aldus spreker, wel zeker, dat ,,zeer vele stokpaardjes op stal moeten blijven" en vrome wensen onvervulbaar blyven. Laten wy hopen, dat dit een tydelijke kwestie is. DE WONINGBOUW Hoewel de woningbouw in Leiden nimmer vast heeft gezeten op de finan ciën, vraagt spreker zich af of. nu het Ryk de financiering van de woning bouw in eigen hand gaat nemen, in de toekomst nog zoveel woningen zullen worden gebouwd. Als gemeente zullen wy echter niet de weg van de minste weerstand kiezen. Na de pauze werd nog uitvoerig over dit onderwerp van gedachten gewisseld en volgde een bespreking over de ko mende gemeenteraadsverkiezing. De aanwezigen verklaarden zich principieel bereid met het openen van onderhande lingen met de A.R. over een eventueel weer samengaan met deze party. CURSUS SEKSUOLOGISCHE ORIËNTERING. Op initiatief van de Chr. Ver. „Zeden- opbouw", afd. Leiden wordt in de ko mende maanden hier ter stede een vier lezingen omvattende cursus gegeven ter seksuologische oriëntering. De sprekers zullen zyn prof. dr. E. L. Smelik uit Amsterdam, dr. G. B. Mastenbroek, di recteur van de Herv. Stichting voor derde de Officier 9 maanden, waarvan geesteiyke volksgezondheid, dr. F. A. 3 maanden voorwaardelyk. met aftrek, en onder toezichtstelling van de R.-K. reclassering. Uitspraak 8 oktobs* Nolle, directeur-geneesheer van het Leidse Diaconessenhuis en dr. C. San ders, hoofd van de Rykspsychologiscbe Dienst te Leiden. Ter inleiding van het winterwerk van de Gereformeerde Jeugdverenigin gen wordt morgen in het Cultureel Cen trum een door de gezamenlijke jeugd verenigingen georganiseerde avond ge houden. Ds. Lever, geref. predikant te Vlaardingen, zal spreken over: „Gy ge heel anders". Het verdere gedeelte van het programma wordt door de jeugd zelf verzorgd en bestaat o.m. uit piano, voor dracht. zang door een meisjeskoor en declamatie. WARMOND Wethouder C. Zwetsloot ten grove gedragen Gistermorgen is het stoffelyk over schot van oud-wethouder Zwetsloot op de r.-k. begraafplaats ter aarde besteld. Voor het gemeentehuis hield de stoet even stil. De baar was bedekt met ver schillende bloemstukken, waaronder een krans van het gemeentebestuur. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door pastoor J. Gussenhoven, ge assisteerd door prof. Van der Boog en kapelaan A. P. Loos. De kerk was ge heel gevuld. Onder de aanwezigen waren o.a. bur gemeester Jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, wethouder Vergeer, de gemeente-secre taris, verschillende raadsleden en oud raadsleden, de burgemeesters van Voor hout en Noordwyk, oud-notaris P. H. Romeyn en notaris K. Giinther en af gevaardigden van verschillende organi saties en verenigingen. R.-K VROUWENGILDE GAAT EERSTE LUSTRUM VIEREN In de „Burcht" te Warmond kwam het R.-K. Vrouwengilde, afdeling War mond byeen o.l.v. mevr. MeskersHen driks. zy verzocht enkele vrywilligsters om zich in eigen parochie te belasten miet ziekenbezoek en onderlinge hulp actie „vraag en aanbod" in het kader van de radiostiohting „Zonnebloem". Daarna gaf zy het woord aan mr. H. Velu, die sprak over „Begrip voor jon geren". Deze zeer vlotte spreker wist de dames by'na twee uur op geestige en aangename wyze door zyn woord te boeien. Na zyn redevoering dankte de presi dente de heer Velu. Tenslotte deelde de presidente mede, dat het eerste lustrum der vereniging op 17 oktober a.s. gevierd zal worden. Om halfacht zal er een avondmis zyn voor de leden. Hierna een bijeenkomst in het Stationskoffiehuis, waar o.a. zal optreden de voordrachtskunsten ar es A. By de sopranen werd een tweede prijs met onderscheiding behaald door Maria van Dongen uit Zaandam, die tevens de vermelding kreeg van de beste prestatie van het gehele concours. Ook Valerie Cardnell uit Surbiton (Engeland) be haalde een tweede prys. De beide andere finalisten by de sopranen, Inge Wolff uit Wenen en Gabrielle Obremba-Wajda uit Warschau kregen een eervolle ver melding. De beide finalisten by de alten, Maria VerbruggenVerhaert uit Antwerpen en Renate Günther uit Beriyn en bij de tenoren, Simon van der Geest uit Haar lem en Ferdinand Koch uit Coesfeld (Duitsland), kregen een eervolle vermel ding. Bij de bassen behaalden zowel Derek Stroud uit Londen als Busby Ranken uit Ilford een tweede prys met onder scheiding. Barr Peterson uit München kreeg een eervolle vermelding. De door de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst beschikbaar gestelde aanmoedigingsprys ging naar de zan geres Nellie van Dijkhuizen uit Voor- i burg, die het in het concours tot in de 1 demi-finale gebracht heeft. 's Avonds heeft burgemeester mr. H. Loeff ten stadhuize, in aanwezigheid van het bestuur van de Stichting 's-Hertogenbosch Muziekstad, die het concours organiseerde de prijzen van de jury en van het Bossche gemeentebe stuur uitgereikt. De heer C. L. van Baaren directeur Kon. Conservatorium By K.b. is met ingang van 1 januari 1958 in vaste dienst benoemd tot direc teur van het Koninklyk Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage de heer C. L. van Baaren. Tom Manders in actie tegen een kapper Oneerlijke concurrentie (Speciale berichtgeving) De cabaretier Tom Manders. by ra dio- en TV-bezitters beter bekend als „Dorus" heeft by de Amsterdamse Rechtbank een kort geding aanhangig gemaakt tegen een kapper, die op het ogenblik in de hoofdstad optreedt( met groot succes overigens) in het Jordaan- festival. Onder de artiestennaam Fred Menger geeft deze man voorstellingen, geheel in de styi, waarin de heer Man ders zyn „Dorus" creëerde. Dezelfde wijze van voordracht en dezelfde kledy gebruikt deze in zyn programma „20 minuten Jordaankolder". In het kort geding stelt de advocaat van Manders. mr. G. H. Steyn, dat het hier oneerlijke concurrentie betreft. Hy zal de president dan ook om onmiddel lijke stopzetting van de cabaretvoorstel lingen van de kapper vragen. Het kort geding zal morgenochtend plaats heb ben. Gestichtsbevolking loopt achteruit ALLE ONTVLUCHTEN AANGEHOUDEN. Blykens het verslag over de werk zaamheden van het Nederlandse ge vangeniswezen over het jaar 1956 wa ren er gemiddeld 4614 gedetineerden, van wie 3825 commune, 316 politieke gedetineerden en 473 ter beschikking van de regering gestelden. In 1955 waren deze aantallen resp. 4586, 3747, 385 en 454. Globaal gezien kan over de periode van de laatste vUf jaren een geleidelijk teruglopen van de Ge stichtsbevolking worden geconstateerd. Gedurende het verslagjaar is weder om getracht de beveiliging der gestich ten zowel in personele als in materiële zin te verhogen. Het zal ook in de toe komst vrywel onmogeiyk blyven zo wordt o.a. opgemerkt een volkomen sluitend systeem van beveiliging te ont werpen. zelfs niet wanneer wordt terug gekeerd naar een strikt-cellulair en pri mair op het voorkomen van ontvluch ting gebaseerd regime. Het jaarverslag bevat een staat om trent het aantal in 1956 voorgekomen ontvluchtingen; ze zyn alle wederom aangehouden. Tijdens transport enz. ontvluchtten er drie. die ook weder wer den aangehouden. Van ter beschikking van de regering gestelden zijn ontvlucht uit de Rijksasiel te Avereest 99 perso nen, o.a. 15 tijdens vry wandelen en 53 tijdens verlof zonder begeleiding. Elf van hen waren bij het afsluiten van het jaaroverzicht nog voortvluchtig. Uit het noodasiel te Groningen zijn 3 ter beschikking van de regering ge stelden ontvlucht en weer aangehouden. Uit het Ryksasiel te 's-Gravenhage zyn 28 van de ter beschikking gestelden ontvlucht van wie 23 weer werden aan gehouden. Op het einde van 1956 waren dus 16 ter beschikking gestelden nog voortvluchtig. Beloning leraren V.H.M.O. Voor leiding aan hospitanten De minister van O., K. en W. heeft een regeling vastgesteld inzake de be loning van leraren by het V.HM.O., die leiding geven aan studenten, die, ter verkryging van 'het bewys van pedago gische en didactische bekwaamheid, als hospitant praktische ervaring opdoen by het onderwys in de V.HM.O.-scho- Ten. Deze „stage" duurt ten hoogste zes maanden. Het bezit van bovengenoemd bewijs is voor academisch gevormde le raren een vereiste voor de bevoegdheid tot het geven van onderwys by het V.H.M.O. Ingevolge deze beloningsregeling welke terugwerkt tot 1 september 1954 ontvangt een leraar die leiding heeft gegeven aan de hospitant een beloning van f.300.en indien hy geiyktydag leiding heeft gegeven aan 2 hospitanten Indien de leiding gegeven is door twee of meer leraren wordt de beloning verdeeld in evenredigheid van het aan tal lessen, dat de ho6putant by ieder van hen heeft bijgewoond. DR. KORTENHORST OPNIEUW VOORZITTER TWEEDE KAMER Bil K b. van 17 september is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het tegenwoordige zittingsjaar dr. L. <j. Kortenhorst. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: H. Oostenbroek-Logman. dr Bussum; A. de WildeGunther Mohr dr. Naarden; Heybroek—GrmreUnk, dr. Ryswijk; Luns—Noordhoek Hegt, ar., DGetoouwd: C. van Zuylen en M. Ba- rendsen. Aerdenhout. 0, Overleden: mr. E. Bonn. m. 81 jr., Den Haag; C. Stuurman—Kommers, vr. Zeist; J. J. Gehéniau, m. 54 jr. Ooster beek' E. J. ten Bos—Linthorst, vr. 68 jr. Almelo; J. F. Enzlin, m. 56 jr.. Drieber gen: M. M. Vogelaar, vr. 66 jr., Rotter dam: J. de Vries, m. 82 Jr.. Goes A E, O. Pluljmert—Bemdorff, vr. 68 jr., Schie dam; H. J. M. Stumpers, m. 42 jr.. Eindhoven. Deel van Den Haag kwam zonder stroom Dodelijk ongeval in G.E.B.-Centrale (Van onze Haagse redactie) In de 25 kw-schakelinrichting van de Haagse G.E.B.-centrale aan het Constant Rebecqueplein te Den Haag, heeft zich vanochtend een ongeval met dodelijke afloop voorgedaan, waardoor Den Haag voor een groot gedeelte zonder stroom kwam te zitten. Om kwart voor elf kwam de G.E.B.- helper P. Pronk uit Scheveningen in de schakelinrichting in aanraking met de hoogspannings-schakelinstaliatie. Er ontstond een volledige kortsluiting en de helper werd ernstig gewond. HjJ werd direct overgebracht naar het ziekenhuis aan het Westeinde, waar hy korte tyd later overleed. Door de kortsluiting kwam vrywel heel Den Haag, met uitzondering van het Benoordenhout, Bezuidenhout en Spoor- wyk-Laakkwartier, zonder stroom. Direct na de kortsluiting in de scha kelinrichting trad het beveiligings systeem in werking. Omstreeks elf uur konden enige dis tricten in de stad weer van stroom wor den voorzien en om half twaalf was al les normaal, uitgezonderd Scheveningen en Moerwyk-Morgenstond. Deze wyken kregen pas tegen halftwaalf weer de beschikking over stroom. MARKTBERICHTEN GOUDA. 19 sopt. Aanvoer 188 par tyen. Notering: eerste kwaliteit f2.30 tot f2.35; tweede kwaliteit f 2,25 tot f2.29; extra kwaliteit f 2,36 tot f 2.67. Handel redelijk. BEURSOVERZICHT Flauw op Engelse discontoverhoging Amsterdam, 19 september In de niet officiële ochtendhandei waren de koersen iets beneden de siot- pryzen van gisteren als gevolg, van een lager afkomend New York. De discontoverhoging in Engeland van 5 tot 7%, viel als een hevige donder slag by heldere hemel in de markt. Deze drastische maatregel ban de voorloper zyn van een aantal te nemen maatregelen aldaar, om de Inflatie te beteugelen en het pond sterling te be schermen. Aangezien Nederland nauw betrokken is by het sterüngblok, vreest men ter beurze, dat Nederland het voorbeeld van Engeland zou kunnen volgen. Op deze vrees liepen de koersen zeer snel terug en belandden Kon. Olies op f201.50 na f204, t. g. f205.60 als slot- prys. Unilevers daalden tot 382 na 388, Philips 265 na 269. De officiële beurs opende vanmiddag voor Kon. Olies f200.60, waarna de koers opliep tot f201.40, op welk niveau ongeveer ge sloten werd. Unilevers openden zeer flauw op 378. trokken aan tot 381 en sloten circa 380, waarmee de elf punten winst van gisteren volledig verloren gin gen. Philips verloor 5 punten en Aku's 3. KLM, na een zeer flauwe opening op f 117.50, herstelde zich tot f 118.10, tegen gisteren f 120.30. De handel in de internationale waar den was zeer gering. .De Staatsfondsen lagen aangeboden en de Staffellening en de 3Vi 1956 moesten een vol punt verlies incasseren. De overige fondsen verloren De Scheepvaartfondsen leden weder om grote verliezen, voomameiyk voor v. Ommeren (min 7). Scheepvaart Unies Kon. Boot. Holland-Amerika Lyn min 3. Van Nlevelt minus 5%. Ook hier was de handel van weinig betekenis. Van de cultuurwaarden werden HVA's 3 punten lager vernomen; de overige fondsen Iets lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 septemlber Londen 10.61—10.61%. New York 3.82H—3.83 A. Montreal 3.98%-3.98%, Parys 90.45— 90.55, Brussel 7.59%—7.60%. Frankfurt 90 89—90 94. Züridh 87.24—«7.29. Zurich (•vr fr 89.3689.41, Stockholm 73.49% —73 54%, Kopenhagen 5485%—W-OOtt, Oslo 53.23%—53.28%. Milaan 60.65%— 60.70%, Wenen 14.66%—'14.67%. De nieuwe wykzuster van het Wit Gele Kruis te Warmond, zuster E. C. Konyn, heeft zich gevestigd Dorps straat 68, ten huize van de dames Machen. Beurs van Amsterdam Donderdag 19 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3* «j*B mV' Grootboek obi. 3* 76* Ned.'47 3% (3) M* SÏl Ned. '51 3% f»* L fP L Ned. '53 3% JS* 84 Ned. '56 3% 85 Ned. '48 3% 80* 80 Ned '54 3* 80H 80 Ned. '55 I 3* 80H M Ned. '55 II 3*83* 83 Ned. '37 3 79* ra* Dollarlng '47 3 89* 89 Investeringscert. 3 89 H 8®rs Ned. 62-64 3 88B 88 Cert NWS 57* Indie '37A 3 86 85* Grootboek '46 3 81* ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 42* 42 Nat. Handelsbank 9944 97 Ned. Handelmli153* 153 A'dam Rubber 67* 67 Deli Mijen (Ver.) eva. 78* B 78 H VA "5* 11» Java Cult40 37* Senembah61 wee Vorstenlanden 22* 23* A.K.U 169% 16b% v. Berkel's Patent (v) 192 191% Calvé Delft cert. 322 321 Kon Pap. v. Gelder 178 178% Hoogovens cert288 285 L Müller en Co. N.B. 315% 317 Ned Kabelfabr270 265 philips 270 265% Philips pref141 139% Unilever 391% 380% Wilton Feyenoord 211% 210% Blliton 3de rubr 222 222 Dordtse Petr gew 962% 947% Kon Petr (f 20.-) 206 202.10 idem <50 h f 20.-) 205.60 201.50 Holl. Amerikaiyn 154% 154 Java China Paket 146% 142 KIj.M 120.30 118.60 Kon. N Stoomb 133% 131% Kon Paket My 136% 132% Stoomvaartmy. Ned 165 163y4 Nievelt Goudr. cert. 185% 181% Van Ommeren cert 223 218 Kon Rott Lloyd 151 149% Ned. Scheepv Unie 147 145 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 89% Den Haag 1937 I 3 95% Leiden 1947 86B R'dam "37 I-HL 3% 87% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95% Premieleningen A'dam '53 3 £5 TT A'dam '51 2% 36 85 A'dam '56 I 2* A'dam '56 H 2* 87* 87'4 Eindhoven '54 2% 79% 79/s Enschede *54 2% 78 76 Den Haag '52 I 2% 85 84 A idem n 2% 85% R'dam '52 12% 85% 96% idem H 2% 85% 85% Utrecht '52 2% 89 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 199% 199 H.B.U. eert192 191 Rott. Bank 163% 160% Twentsche Bank 158% 158 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 233 L 230% Borneo Sum. HMy. 60% Ned G. en Sp. Fabr. 170 170 Kon Ned Grofsm 100 100 1 Intematio 78 76 Rott Droogdok My. 490 485 1 Tieleman en Dros 10% 10 Ned. My Walv.vrt. 56% 56% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 15 14 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31A 51H Intern Nickel 85 84 A Anaconda 54% 54it Bethlehem Steel 44% 44 A Cities Service 66% 66 General Motors 41A 41A Kennecott96% 96 a Republic Steel53 A 52% Shell Oil 83% 83 Union Pacific 27 A 27% Un States Steel 64% 64 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref wa idem Electroias B Holl Constructie fng our v Bouwnuv Int Kunststof! Ind Leidsche Wolspinn eXü Sikkens Laklabr oo 4og b Ver Touwtabrieken l5g Wernink's Betonm 73 Van wyk Textiel 81% VK. 55 65 310 328 122 S 39% 18/9 65 39% 406 B 73% 81%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7