MINISTER DR. S. L. MANSHOLT OPENT VEBOTENTOONSTELLING vit» Nationale poppenspelwedstrijd in „Volkenkunde" Kostenstructuur in argrarische sector goed in het oog houden KAASEXPOSITIE IN DE WAAG Boerenkaas in het middelpunt van de (grote) belangstelling pa t Kaasbereiding op de Boerderij Tuinbouw en Plantkunde Leiden viert vrolijk 80-jarig bestaan 96ste jaargang Donderdag 19 september 1957 Tweede blad no. 29244 De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, dr S. L. Mansholt (tweede van linkstoont belangstelling voor de Vebo-ten toonstelling. Naast hem de heer J. W. Bondavoorzitter van de Vebo. (Forto L.D./V*an Wet) teruitgang in de produktie van boeren kaas wordt voorkomen. Minister Mansholt, die vervolgens tot de opening van deze Vebo-dagen morgen is er een jongerendag over Klasse A, gewone keuring: zilveren med. plus medaille „Producent"-Gouda D. Sol, Hazerswoude; brons med. C. Kempenaar, Aarlanderveen; brons med. J. A. Boere, Alphen a. d. Rijn; brons med. C. N. v .d. Akker, Leimuiden; brons med. N. v. d. Poel, Zoeterwoude: brons med. T. F. W. v. d. Bas, Moordrecht; brons med. mevr. J. H. v. Leeuwen. Oud Ade; eervolle verm. G. v. d. Hulst, Voor schoten. Klasse B, gewone keuring: zilv. med. plus medaille „Producent"-Gouda C. N. v. d. Akker, Leimuiden; zilv. med. plus medaille „Producenf'-Gouda S. J. Vis ser. Rijnsaterwoude; zilv. med. L. P. Hillenaar, Hoogmade; zilv. med. Th. Zwetsloot, Hoogmade; zilv. med. mevr. N. J. M. Straathof, Rijpw.; zilv. med. Q. N. Onderwater. Zoeterwoude; brons med. T. F. W. v. d. Bas, Moordrecht; Enthousiaste manifestatie van jeugdige artisticiteit Met het organiseren van een pop penspelwedstrijd, gisteren gehouden in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, heeft de directie van dit museum midden in de roos gescho ten. Het plan voor de wedstrijd werd geboren tijdens de voorbereiding van de tentoonstelling „Mens in minia tuur?", die nog tot 1 oktober a.s. te bezichtigen is. Toch zullen de orga nisatoren van tentoonstelling en wed strijd in hun stoutste dromen niet hebben kunnen denken dat deze dag met gulden letteren in de annalen van het museum geboekstaafd zal blijven. Het enthousiasme en het talent van de jeugdige amateurs, die uit verschil lende delen' van ons land kwamen, zorg den voor ongedachte artistieke presta ties. Voor de toekomst van het poppen spel in ons land behoeft men waarlijk geen angst te hebben. Dat is één van de vele positieve pimten. die de dag van gisteren heeft opgeleverd. En alleen daarom al komt de directeur en de lei ding van de educatieve afdeling van het Museum voor Volkenkunde grote lijks dank toe. Een dank. die zich aan het slot van de dag ontlaadde in een driewerf hoera voor de deskundige jury niet alleen, maar ook voor dr. G. D. van Wengen, de man die de gehele dag de touwtjes letterlijk en figuurlijk in handen had. Door de persoonlijke stijl, maar ook omdat het onbetwist „het" artistieke hoogtepunt van de middag was. won het poppentheater „Merlijn" uit Heemstede met „De toverhoed maakt alles goed" de eerste prijs in de groep van de wat ouderen en meer gevorderden op het terrein van het poppenspel. De tweede prijs was voor het poppentheater „Vidusaka" uit Schiedam voor fragmen ten uit het le en 3e bedrijf van „Maan" De jury uitte hier haar bewondering voor het feit, dat men de technische trucs tot een dergelijke hoogte had op gevoerd, terwijl daarnaast toch zoveel „sfeer" werd gebracht. De andere deel nemers in deze groep waren de School vereniging „Helios" van de Meisjes H.B.S. uit Utrecht met „De gesloten steen", het Grotius Lyceum in Den Haag met Assepoester, de Kennemer Streek school uit Haarlem met „Prinses Zon nestraaltje" en de Rijkskweekschool uit Groningen met „Jeugd 1957". Ook deze groepen hadden him poppen en verha len zelf gemaakt. De Jury bestaande uit mevrouw Jan- sma, de heer en mevrouw Van Deth, Feike Boschma. Frank Kooman, C. van Dijk en G. Steinbach. had beslist geen gemakkelijke taak. Behoudens de pres taties van de eerste prijswinnaars ont liepen die van de overige groepen el kaar tenslotte niet zóveel, dat een keuze eenvoudig was. Maar we geloven wel. dat iedereen instemde met de beslis sing van de deskundigen. Feike Bosch- ma reikte op een bijzonder sympathieke wijze de prijzen uit, waarbij hij echter de kritiek niet spaarde. Hoe enthousiast de jury zelf was. moge blijken uit de bijzonder van waar dering sprekende geste van Guido van Deth om alle speelsters en spelers uit te nodigen in de a.s. herfstvakantie een middag en avond in zijn poppentheater een voorstelling te komen bijwonen. Een uitspraak van een der jeugdige deelneemsters? Zij was beslist de tolk van allen toen wij opvingen: „het was enig, het was fantastisch!" En is eer. dergelijke uitspraak alle kosten er. moeite voor het organiseren van zo'i dag niet dubbel en dwars waard? De organisator van de national poppenspetwedstrijd. dr. W. D. va Wengenmet enige deelnemertjc Foto LD/v. Vlit Prachtige collectie vee in Leiden Leiden is vandaag voor de twee-en-twintigste maal Vebo-stad. Een prachtige collectie fokvee, uiteenlopend van goed, zeer goed en best, was deze dag op het met vlaggen versierde veemarktterrein aan gevoerd. In totaal 735 dieren, een aantal, waarmede een record het vorig jaar 685 werd geslagen. Blaarkoppen en het zwart bont (ruim 450 dieren) domineerden op deze vee-show. Doch ook schapen (140), Varkens (80) en geiten (80) leverden op deze expositie prachtig „slag". ging, zeide, dat het moeilijk is te schat ten van hoe groot belang de Vebo- activiteiten voor deze streek zijn. Hij bracht daarvoor hulde aan het bestuur. Hoewel er in het algemeen in Nederland geen gebrek is aan landbouwvoorlichting en ook het landbouwonderwijs op een hoog peil staat, kunnen beide volgens de minister niet tot hun recht komen indien daarmede geen grote zelfwerk zaamheid gepaard gaat. Gelukkig is deze in alle streken aanwezig. Vervolgens schonk dr. Mansholt aan dacht aan de positie van agrarisch Nederland. Teneinde een ombuiging te brengen in de kostenstructuur ieder jaar wordt 250 miljoen aan melksub- sidie uitgegeven is er alles aange legen, dat wij komen tot een verhoging der produktie per hoeveelheid werk nemers. En dit niet alleen door mechanisatie, doch ook door een goede arbeidsverdeling. Laten boeren b.v. samenwerken als het om de melkers OBLIGATIELENING GEREF. BEJAARDENSTICHTING Onder garantie van de Geref. Kerk van Leiden wordt een 5'/2 obligatie lening uitgegeven groot f. 850.000 ten laste van de Geref. Stichting tot Huis vesting en Verzorging van Bejaarden te Leiden. gaat. Wij moeten, aldus de minister de kostenstructuur in de agrarische sector goed In het oog houden. Deur open houden Voorts waarschuwde spreker er voor om bü een verwezenlijking van een Euromarkt niet te denken, dat wij er dan met een beschermende markt zijn. Ne derland verkeert in een positie, welke het noodzakelijk maakt, dat ons land de deur openhoudt naar landen, die aan de Euromarkt niet deelnemen. Indien ons land zijn ene been zet in een ge meenschappelijke markt en het andere daarbuiten, staat zij stevig. Met de wens, dat het de boeren en het actieve Vebo- bestuur goed moge gaan, verklaarde de minister de tentoonstelling voor geopend. Nadat de koffie was rondgediend, ver trok het gezelschap in autobussen naar het veemarktterrein, waar men met grote interesse kennis nam van het ten toongestelde vee, waarover onze deskun dige medewerker morgen zijn indruk zal geven. Advertentie Tot en met zaterdag a.s. wordt er in het fraaie Waaggebouw een kaas expositie gehouden, welke de bezoekers een indruk geeft van al hetgeen er op het gebied van de zuivelbereiding in Leiden en omgeving wordt gepresteerd. De boerenkaas staat hier wel in het middelpunt van de belangstelling. Vanmorgen omstreeks half twaalf heeft minister S. L. Mansholt aan deze interessante zuivelshow een bezoek gebracht. Hij werd namens het tentoonstellings- besbuur door de heer J. H. van der Kloot verwelkomd en rond geleid. De minister toonde zich zeer geïnteresseerd en uitte zijn bewondering voor de uitstekende resultaten, welke men heeft weten te bereiken. Het aantal Inzendingen op deze tentoonstelling, welke in samen werking met het Ned. Zuivelbureau. het Zuivelconsulentschap en de technische dienst van het Kaascontrolestation bij zonder overzichtelijk is ingericht, is dit jaar bijzonder groot. Er zijn er ruim honderd. Aardig is vooral ook de stand van het Ned. Zuivelbureau, waar men het een en ander kan zien van de kaas bereiding op de boerderij. Tevens wordt aangetoond, dat er over de gehele wereld een krachtige zuiverpropaganda wordt gevoerd. Tegenover het Waaggebouw staat ge durende drie dagen een rijdende melk- salon van het Ned. Zuivelbureau opge steld. Behalve de minister waren ook burge meester Van Kinschot en nog tal van andere gemeentelijke autoriteiten van morgen in het Waaggebouw aanwezig. I brons med. C. G. v. Leeuwen, Zoeter woude: brons med. G. v. d. Hulst. Voor schoten; brons med. J. A. Boere, Alphen a. d. Rijn; brons med. G. Sonneveld, Kethel; brons med. J. P. van Rijn, Zoe terwoude; brons med. S. J. Pennings, Koudekerk/Rijn; eervolle vermelding A. Oudshoorn, Nieuwkoop; eerv. verm. R. Treur, Ter Aar; eerv. verm. S. v. Schie, Warmond. -Klasse A. Goudse kazen door cursisten bereid: le prijs zilv. med. C. N. v. d. i Akker. Leimuiden; 2e prijs brons med. F. v. Tol, Hoogmade; eerv. verm. mevr. Hillenaar, Hoogmade; eerv. verm. A. W. C. Mooren, Hoogmade; eerv. verm. mevr. J. M. v. Leeuwen, Oud Ade. Klasse B. Goudse kazen door cursisten bereid: zilv. med. C. A. Zwetsloot, Hoog- I made: zilv. med. gebr. PI. en P. Groen, Hazersw.; 2e prijs brons med. N. Roden- burg. Nieuwkoop; 3: brons med. A. On- i derwater, Zoeterwoude; 4e: brons med. I J. W. v. Leeuwen, Koudekerk/Rijn; 4b: brons med. D. A. de Vette, Woubrugge; eerv. verm. B. C. v. Baren, Zevenhoven; j eerv. verm. M. J. W. Broekhuizen. Ha- j zerswoude; eerv. verm. S. Schalij. Nieuw- 1 veen; eerv. verm. A. Schalij, Langeraar. j Klasse C. Goudse kazen door cursisten bereid: prijs: le zilv. med. C. Kempen, Aarlanderveen; 2e: brons med. A. Zwetsloot, Hoogmade; eerv. verm. mevr. C. N. v .d. Akker, Leimuiden; eerv. verm. mevr. P. N. J. v. d. Geest, Oud Ade. Leidse Kazen door cursisten bereid: Klasse A. prijs: eerv. verm. mej. A. A. G. Straathof, Rijpwetering. Keuringsuitslagen. Klasse C gewoon. KEURINGSUITSLAGEN Wisselb. J. Rijlaarsdam, Alphen a. d. Rijn; zilv. med. J A. Boere. Alphen a. d. Rijn; zilv. med. C. W. Pennings, Oud Ade: zilv. med. T. F. W v. d. Bas, Moordrecht; zilv. med. N. H. Berg. Zoeterwoude: zilv. med. C. N. v. d. Ak ker. Leimuiden; brons med. N. v. d. Poel. Zoeterwoude; brons med. G. J. Belt. Zoeterwoude; brons med. P. Rijns burger. Zoeterwoude; eerv. verm. A. G. v. d. Hulst, Alphen a. d. Rijn; eerv. verm. Chr. J. v. Meurs, Zoeterwoude; eerv. verm. mevr. Paardekoper, Zoeter woude; eerv. verm. P. N. J. v. d. Geest, Oud Ade. Leidse kaas. Klasse A gewone keu ring. Zilv. med. P. F. Vergeer, Warmond eerv. verm. P. F. v. Vliet. Voorschoten; eerv. verm. A. Th. Straathof, Rijpwete ring. Leidse kaas klasse B gewone keuring. Wisselb. A. Th. Straathof, Rijpwete ring; eerv. verm. Gebr. v. Schie, War mond; eerv. verm. J. A. v. d. Hulst. Oud Ade; eerv. verm. A. J. Pennings. Noordwijkerhout; eerv. verm. P .F. Ver geer, Warmond; eer/, verm. J. Warmer dam. Warmond: eerv. verm. A. J. Pen nings. Noordwijkerhout. plus medaille „Producent" Gouda. CURSISTEN. Aan de Cursisten-kaaskeuring namen twee groepen deel van elk 10 inzenders isters) n.l. da groepen Koudekerk a. d. Rijn—Hazerswoude en Hoogmade. De groep uit Hoogmade behaalde een gemiddelde van 83.1 punt en Koude kerk—Hazerswoude 81.1 punt. Grote voldoening Het was voor het actieve Vebo-be- stuur, dat in de loop der jaren geen poging onbenut heeft gelaten om de veehouderij te stimuleren in het le veren van een kwaliteitsprodukt en het voeren van een juiste bedrijfs voering, een bijzondere voldoening, dat zovele autoriteiten deze dag hun belangstelling toonden voor deze veetentoonstelling, met de daar op aansluitende zuivelexpositie in 't Waaggebouw. Bovendien had de mi nister van Landboutv, Visserij en Voedselvoorzieningdr. S. L. Mans holt, zich bereid verklaard de ope ning te verrichten. Onder de vele belangstellenden, die de openingsplechtigheid in de Burgerzaal ran het Stadhuis bijwoonden, waren behalve zeer vele landbouwautoriteiten, talrijke burgemeesters uit de omgeving, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de pas opgetreden dijkgraaf Tan het Hoogheemraadschap van Rijn land, mr. F. M. A. Schokking en de secretaris van dit Hoogheemraadschap, mr. S. J. Fockema Andreae, mevrouw Kesper, de echtgenote van de oud-com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, vele Leidse raadsleden en uiter aard ook de burgemeester van Leiden. ]hr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders A. J. Jongeleen, D. van der Kwaak en S. Menken. Zij allen werden welkom geheten door de voorzitter van de Vebo, de heer J. W. Bonda. die zich speciaal richtte tot minister Mansholt en hem dankte voor diens bereidwilligheid de tentoonstelling te openen. Euromarkt Hierna belichtte de heer Bonda enkele aspecten van de agrarische sector. Zo aan z.i. de Euromarkt tal van mogelijk heden en perspectieven voor de land bouw openen. Hoewel hij er van over tuigd is, dat de regering een open oog beeft voor de moeilijkheden in deze sector, dient z.i. ook in de toekomst een aeer wijs beleid gevoerd te worden t.a.v. de subsidiepolitiek. T.a.v. de zuivelexport achtte hij het van belang, dat een ach- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan, an vain E. A. T. 't Harct en J. C. ^eek-mam; Jobaovnes Fnainoisous, zn vam P. I van Haasberen en J. M. van Srteijnr, Henictrifc, zn van J. J. van Oosten en M. K. van Leeauwem; W'i'lftiel omina GLara, dr can J. W. Marks en W. C. de Roo; Neel- tfc Annemiie, dr van D. Raaphorst en P. J. Harkes; Maria, Jdhanma WUihetaina, dr v. G. B. M. Bertc en C. A. M. Gouivemeur; R'-eter Martin, zn van J. Op den Veld» Roots en J. M. Roos. GETROUWD A. P. Houps en T. H. Sohourtem. OVERLEDEN A. H. Fontei ne, 34 Jaar, echtgenote van I J. C. Lucieer; J. van Velzen. 63 Jaar, ^.tgenote van R. Mosselman; T. C. Ver- donik, 6 Jaaai, zoon. Een aardig hoekje op de Zuivel-een indruk geeft van de kaasberei- expositie in het Waaggebouw, dat ding op de boerderij. (Foto L.D./Van VMert) Bloemenshow en cabaret De afdeling Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde beeft gisteravond in „Den Burcht" op zeer bescheiden wijze haar 80-jarig bestaan gevierd. Was er van zeven tot acht uur gelegenheid het bestuur te complimenteren en een kijkje te nemen op de bloemententoon stelling, die hoe eenvoudig ook inge richt aller aandacht had. later op de avond verscheen het cabaretgezel schap van Henk Bukman op de plan ken. De bloemenshow was verzorgd door de propagandacommissie onder leiding van de heer Smit, terwijl de benodigde bloe men en al het andere materiaal door verschillende kwekers gratis was ge schonken. Voor het podium in de grote zaal prijkten vele kamerplanten. De voorzitter van de jubilerende afde ling. de heer J. Jonker, wees er in een korte toespraak op, dat de maatschap pij steeds voor de belangen van de tuin bouwers is opgekomen en dat zij dat ook in de toekomst zal blijven doen. Of dit bij de vakgenoten wel voldoende wordt gewaardeerd betwijfelde hij ten zeerste. Hij betreurde het dat in verband met de slechte financiële positie geen grote tentoonstellingen georganiseerd kunnen worden. Ook wijdde de voorzit ter nog enige aandacht aan de algehele reorganisatie, welke de maatschappij op I lig dansje besloten. De ochtenduren waren bestemd voor 5 groepen jongeren, die met hun zelf gemaakte poppen en teksten elk 20 mi nuten tijd kregen hun kennen en kun nen te demonstreren. Met „Een span nende dag" ging de jongensgroep van de jeugdvereniging „de Mirt" uit Leiden met de eerste prijs strijken. De jury baseerde haar oordeel op grond van de bijzondere spontaneïteit en de wijze waarop deze groep het meest „theater" bracht. De tweede prijs was voor de Professorenspeelsters, eveneens uit Lei den. met hun stukje „De ontvoerde prinses". De andere groepen waren de Martha Stichting uit Alphen-aan-den- Rijn met „Het ontvoerde meisje", de meisjesgroep van de jeugdvereniging „de Mirt" met „Domme Griet", een goed verhaal en dramatisch sterk ge spannen. Han van der Laan en Peter van Ark kwamen met „Het zelfde liedje" over het voetlicht. A-griep maakt jeugdig slachtoffer Gisteren is in Maastricht de elfjarige Frans Cozijnsen overleden. Deze kreeg zondag A-griep en is. naar de huisdok ter aan de moeder heeft medegedeeld, daaraan tengevolge van een opgetreden complicatie ten slachtoffer gevallen. het ogenblik nastreeft. Na dit min of meer officiële gedeelte kwamen de le den van het cabaretgezelschap op het toneel met een programma, dat uiter aard veel kolder bevatte. Zelfs een boeiende variété-attractie ontbrak niet! Verder werden er op deze vrolijke avond nog enkele schetsjes op gevoerd. Het feest werd met een gezel- lio- rln«fiip tv»<dfttAn

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3