Feestelijke opening nieuwe directe Benelux-verbinding: een wonder! ZWITSAPUST Bezegeling te Roosendaal Koningin Juliana opende nieuwe technische hogeschool Eindhoven De Christen in liet bedrijfsleven Benoeming schadecommissarissen Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 Van 1500 naar 3000 Volt Hoge onderscheidingen voor Nederlandse en Belgische spoorwegautoriteiten (Van een onzer redacteuren). Het is een wonder om te ryden, of liever te „glijden" in de nieuwe door gaande elektrische trein blauw met b rede, gele bies welke met ingang van den nieuwe dienstregeling (29 september) vele malen per dag de rechtstreekse verbinding AmsterdamAntwerpenBrussel zal vormen en die U óók van Leiden uit! een uur sneller dan tot nu toe naar de Belgische hoofdstad zal voeren, om er bijv. de opera te bezoeken! Deze dienst biedt 13 treinen per dag in beide richtingen, waarvan er 6 rijden naar en van Brussel. De overige hebben Antwerpen-Centraal als begin- en eindstation. Bekronina douaneafdeling; de visitatie geschiedt W l namelijk in de trein. Ideaal Zonder ons nu verder te verdiepen in de talrijke technische problemen, die overwonnen moesten worden, zij ver klaard, dat deze waarlijk ideale verbin ding in twee uur en 21 minuten van Amsterdam naar Antwerpen en in een kleine 3% uur naar Brussel zowel voor zaken- als niet-zakenmensen een bijzondere welkome moet zijn! Men hoopt haar op de duur ook tot Luxemburg door te trekken. In talrijke speeches is sterk de na druk gelegd op het nauwere contact tussen Nederlanders en Belgen, dat Met vele officiële autoriteiten maak ten wij gisteren de eerste officiële proef rit mee. Een rit, die haar bekroning vond, toen om negen minuten over tien op het stationsemplacement Roosendaal onder feestelijke muziekklanken, twee met Nederlanderse en Belgische vlaggen getooide treinstellen aan elkaar gekop peld werden: het ene treinstel kwam uit Amsterdam, het andere uit Brussel. Daarin was ook gezeten onze ambas sadeur in België, jhr. mr. E. Teixeira de Mattos. Er had vooraf een hartelijke begroe ting plaatsgevonden tussen alle Neder landse en Belgische autoriteiten en ver volgens had de burgemeester van Roo sendaal, de heer A. M. P. Freijters, in een geestige rede de betekenis van deze nieuwe verbinding in het kader der Be- neluxgedachte uiteengezet en geschen ken aangeboden. De Belgische minister van Verkeer, de heer E. Anseele, en zijn Nederlandse ambtsgenoot minister mr. J. Algera, hechtten hierop een fraai, rood koers- bord aan de trein, waarop het Neder lands-Belgisch gezelschap naar Antwer pen vertrok voor een grandioze ont vangst in het Raadhuis van Antwerpen en een gezamenlijke lunch in het Zee station aan het Leopolddok, vanwaar de talrijke schepen naar de Congo af varen. Overwinning Een wonder van moderne techniek is deze nieuwe elektrische trein, een wonder van comfort tevens! Men is erin geslaagd een enorme moeilijkheid te overwinnen: omdat Nederland en België verschillende net spanningen 1500 en 3000 Volt voor hun elektrische spoorwegexplota- tie toepassen, werd onmiddellijk ten zuiden van het emplacement Roosen daal in het bovenleidingsnet een over gang tussen beide spanningen ge maakt. In de bovenleiding is voor deze over gang een onderbreking van zodanige lengte aangebracht, dat de beide netten nimmer door de stroomafnemers van de treinstellen of lokomotieven met elkaar in verbinding kunnen komen. Bovendien moeten de elektrische treinen de over gang met gestreken stroomafnemers pas seren. De energietoevoer naar de boven leiding tussen deze onderbreking en Antwerpen geschiedt in hoofdzaak uit het nieuwgebouwde onderstation te Eekeren. Er zijn twaalf speciale treinstellen voor de beide netspanningen door de Belgische en Ned. Spoorwegen gezamen lijk besteld. Ieder treinstel kan 98 passagiers ver voeren. Zy bevatten een keuken en een Chessman rekent vast op zijn invrijheidstelling De Amerikaan Caryl Chessman, die gedurende tien jaar zes maal uitstel van executie heeft gekregen, is er vast van overtuigd in vrijheid te worden ge steld. De thans 36-jarige Chessman is dinsdag voor de behandeling van een revisieverzoek van de gevangenis San Quentin naar Los Angeles overgebracht. Na aankomst hield hij een persconfe rentie, compleet met radio-, film- en televisieverslaggevers. Chessman baseert zijn revisieverzoek op een fout in de procesvoering van 1948. Chessman zei, het aan de opbrengst van zijn boeken te danken te hebben nog in leven te zijn. „Recht is duur in Californië. Door mijn eigen advocaat 'ce zijn ben ik erin geslaagd zes jaar in leven te blijven, doch ik zou al lang dood zijn geweest wanneer ik niet over geld had beschikt". Wanneer het Hof van Appèl ongunstig beschikt, zal Chessman zich achtereen volgens tot het Staats- en Federale Op perste Gerechtshof wenden. Chessman heeft tot op heden vier boe ken geschreven, waarvan „Cell 2455 death row" verreweg het meeste succes had. Het tweede „Trial by ordeal", ge niet eveneens grote bekendheid en het derde, een novelle „The kid was a kil ler", wordt door de gevangenisautori teiten vastgehouden. Chessman is erin geslaagd zijn vierde boek „The face of justice", eveneens naar buiten te smok kelen. Het zal binnenkort in de handel komen. Griekse regering doet niet mee aan een Balkanpaet Van gezaghebbende zijde te Athene wordt vernomen, dat de Griekse rege ring een voorstel voor een pact tussen communistische en niet-communistische landen in de Balkan van de hand zal wijzen. Griekenland zal zich houden aan zijn verbintenissen met de Westelijke wereld, aldus werd er aan toegevoegd. De Griekse regering heeft niettemin haar ambassadeur in Belgrado gevraagd om een verduidelijking van de Roe meense suggestie betreffende een ver drag van vriendschap en samenwerking tussen Joego-Slavië, Roemenië, Bulga rije, Turkije, Griekenland en Albanië. Zoals gemeld heeft president Tito van Joego-Slavië zijn instemming met dit voorstel betuigd. Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië hebben de Roemeense uitnodiging voor een conferentie van Balkanlanden wèl aanvaard. Diplomaten in Sofia geloven, dat het Roemeense voorstel een onderdeel is van een uitgebreid plan van Moskou om Joego-Slavië nauwer met het „socialis tische kamp" te verbinden. Men ver wacht binnenkort meer Russische po gingen om normale betrekkingen tussen president Tito en de leiders der com munistische Oosteuropese landen te herstellen. hieruit kan resulteren, alsmede op het feit, dat deze verbinding in hoge mate kan bydragen tot bevordering der Be- nelux-idealen. Vreugde Nadat onze ambassadeur in Brussel een heildronk had gewijd aan Z.M. de Koning der Belgen, deelde minister Anseele, onder groot enthousiasme mede, dat de president van de Ned. Spooi'wegen, dr. F. Q. den Hollander, is onderschei den met het Commandeurschap in de Kroonorde van België. Deze verbinding werd immers „gebo ren uit Hollanders gloren en een zucht van de portemonnaie", zo zeide de mi nister. De heer J. P. Koster, chef dienst ma terieel en elektrische inrichting van de N. S., ontving de benoeming tot Offi cier in de Belgische Kroonorde. Minister Algera maakte bekend, dat het Koningin Juliana behaagd heeft de direcceur-generaal van de Belgische Spoorwegen, de heer M. de Vos, te be noemen tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau en de heer F. Bayens, chef van de dienst-materieel van de Belgische Spoorwegen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Onderscheidingen toegekend wegens de uitzonderlijke verdiensten der be trokkenen by het totstand komen van deze nieuwe directe Benelux-verbin- ding, waarvan de honderden autoritei ten w.o. vele Kamerleden die deze feestelyke rit medemaakten, met grote vreugde hebben kennis gcno- en. Onder hen bevond zich ook de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Vlaggende en juichende lichtstad Tydens een plechtige academische senaatszitting, welke werd voorgezeten door prof. dr. H. B. Dorgelo, heeft H.M. de Koningin die vergezeld was door Prins Bernhard vanmiddag in de Philips-schouwburg de Eindho- vense technische hogeschool geopend. Deze voor Eindhoven en voor de tech- nisch-wetenschappelijke scholing van toekomstig Nederland grote gebeurte nis had plaats in aanwezigheid van vele autoriteiten, onder wie de mi nisters Drees, Zijlstra, Cals en Witte. Nadat het koninklijk paar in de kring der curatoren was ontvangen, for- formeerde zich de academische stoet, waarin naast de Eindhovense hooglera ren de rectox-en van Leiden,Utrecht, Gro ningen. Amsterdam G.U., Amsterdam V.U., Nijmegen, Wageningen, Rotterdam en Tilbux-g, de Delftse conrector en een aantal secretarissen van hogescholen en universiteiten meeschreden. Orgel en Brabants orkest speelden het volkslied, dat staande werd meegezongen. Nadat prof. Dorgelo de zitting had geopend, verleende hij het woord aan de presi dent-curator, prof. J. E. de Quay, die dank bracht aan de velen, die zich ge wijd hebben aan het totstandkomen der technische hogeschool, in het bijzonder prof. Holst en drie achtereenvolgende ministers van Onderwijs. Ook bracht hij dank aan de vertegenwoordigers van de „oudere zuster", de T.H. te Delft, voor begrip, medewerking en groeiende sa menwerking. Nadat ook nog minister Cals het woord gevoerd zou hebben, was het hoogtepunt dezer plechtige acade mische senaatszitting aangebroken, de opening door H.M. de Koningin. Daarna zou nog spreken, prof. dr. O. Bottema, rector-magnificus van de Delftse T.H. Tot slot zou prof. Dorgelo een dankwoord spreken. Koningin Juliana was reeds vanmor gen ontvangen in de nieuwe universi teitsstad. Aan de grens van de gemeente werd zij ontvangen door Eindhovens burgervader, mr. dr. C. J. M. van Rooy. In het stadhuis werd zij voorgesteld aan de wethouders, waarna de burgemeester een en ander vertelde over de plannen en raadsstukken van de lichtstad. Ver volgens zag en hoorde de Koningin van een podium op het Stadhuisplien de jeugd van Eindhoven demonstreren met gymnastiek, zang en sport. Prins Bernhard landde met zijn parti culier secretaris, dr. F. A. de Graaff, op het vliegveld Welschap. Hij begaf zich naar het Van Abbe-museum, waar tegen één uur ook Koningin Juliana arri veerde. Zij had toen reeds een x-ijtoer door een vlaggende en juichende licht stad gemaakt. In het museum was de gemeenteraad aanwezig, die mede aan zat aan de lunch. De kwesties-Algerije en Cyprus op de agenda De agendacommissie der Verenigde Naties heeft gisteren, met elf stemmen voor, géén tegen en vier onthoudingen, besloten het vraagstuk-Cyprus op de agenda der Algemene Vergadering te plaatsen. Ook de Algerijnse kwestie werd op de agenda geplaatst en wel met al gemene stemmen. Ook zal behandeld worden het vraagstuk der rassenschei ding in Zuid-Afrika en de behandeling in de Zuidafrikaanse Unie van uit Voor-Indië afkomstige bewoners. •njwitsal_pr£duct de betere pleister Discontoverlaging Predikanten-conferentie over in West-Duitsland Het officiële disconto-tarief in West- Duitsland is gisteren verlaagd met een half procent tot 4 procent. De financiële redacteur van Reuter merkt naar aanleiding hiervan op, da'c deze verlaging reeds enige weken werd verwacht en dat men kennelijk met deze maatregel heeft gewacht op de uitslag der verkiezingen. De enorme toestroming van buiten landse valuta heeft in West-Duitsland een overvloedig aanbod van kortlopend krediet geschapen. De verhoging van het disconto erkent en volgt de ontwik keling van de geldmarkt. Zij betekent niet dat West-Duitsland een inflatoire politiek van goedkoop geld gaat volgen. Van andere zijde woi'dt opgemerkt, dat de verlaging van het disconto het verschil tussen het Duitse en het lagere rentepeil van de meeste andere landen kleiner maakt. Dit verschil leidde ertoe, dat vele Duitse exporteurs hun uitvoer financierden met goedkoper buitenlands krediet, wat nog meer buitenlandse va luta naar Duitsland deed stromen. Volgens Duitse bankiers is de ver laging van het disconto mogelijk ge worden door een aanmerkelijke verlang zaming van het tempo der algemene economische expansie, die de laatste twee maanden in West-Duitsland valt waar te nemen. Er wordt thans minder geïnvesteerd dan verleden jaar of dan in het begin van het lopende jaar, ter wijl de prijzen niet meer zo snel stygen. Door de verlaging van het disconto is het thans voor de industrie over het algemeen gemakkelijker geworden geld te lenen voor investeringen en uitbrei dingen. Deze wereld leidt tot vereenzaming Het Convent der christelyk-sociale organisaties, waarbij zyn aangesloten het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de Ned. Chr. Boeren- en tuindersbond, de Chr. Middenstandsbond en het Chr. Nat. Vakverbond houdt op „Woudschoten" te Zeist een conferentie waartoe predikanten van onderscheiden protestantse richtingen zijn uitgenodigd, ter bespreking van het onderwerp: „De christen in het moderne bedrijfsleven". De conferentie werd gistermiddag ge opend door de Convent-voorzitter voor 1957, het oud-lid der Tweede Kamer, de heer Chr. v .d. Heuvel uit Lelden, voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuin dersbond. Hij sprak een woord van welkom en verheugde zich, dat zoveel pre dikanten uit alle delen des lands aan de uitnodiging gehoor gegeven hadden. De eerste referent, de heer J. A. Ne- derbragt, verbonden aan de Zaanlandse Machinefabriek te Zaandam, sprak over de probleemstelling van „De Christen in het moderne bedrijfsleven". Hij zeide dat van het christen-zijn in de indus trie soms bitter weinig terecht komt. „De christen-arbeider in de industrie ziet zich voor een complex van vragen gesteld, waarmee hij veelal geen weg weet. Dit veroorzaakt dan geloofsspan- ningen en op de duur geloofszwakte en nog erger: geloofsonverschilligheid. Evangelisatie, niet gedragen door het christelijk leven, is op zijn zachtst ge zegd inefficient. Eigenlijk is evangeli satie het evangeliseren met woorden en het christelijk leven evangeliseren met daden", zo zeide hij. „Vroeger waren de verhoudingen tus sen kerk en industrie eenvoudig. Na het begin van de industrialisatie werd alles Voor schade aan derden veroorzaakt tijdens militaire oefeningen De minister van Oorlog heeft, op grond van de overweging dat het ter beper king van schade tengevolge van militaire oefeningen wenselijk is nadere voorzie ningen te treffen, besloten schadecommissarissen aan te stellen. Bij de volgende autoriteiten worden de daarachter vermelde officieren als schadecommissaris aangewezen: By de territoriale bevelhebber West, majoor N. J. de Koning van het Korps Commandotroepen; bij de territoriale bevelhebber Oost, reserve-majoor EL P. Schuurmans van het Regiment Infanterie Johan Willem Friso, tevens als zodanig werkzaam en geplaatst bij de commandant van het le legerkorps; bij de territoriale bevelhebber Zuid-Oost, alsmede by territoriale bevelhebber Zuid-West, reserve-majoor W. A. van Asperen van het Regiment Limburgse Jagers; bij de territoriale bevelhebber Noord reserve-majoor mr. C. de Jong van de militair Juridische Dienst. De schadecommissarissen treden op in het gezagsgebied van de betrokken ter ritoriale bevelhebber. De schadecommis sarissen zijn voor de ixitvoering van hun taak rechtstreeks verantwoording schul dig aan de minister van Oorlog. Zij hebben - met inachtneming van de ter zake door of vanwege de minister van Oorlog gegeven richtlijnen - tot taak de schade aan eigendommen van derden, tijdens militaire oefeningen in Neder land veroorzaakt, zo snel mogelijk met de belanghebbenden te regelen. T.a.v. hun optreden bij oefeningen van Ne derlandse troepen in het buitenland ontvangen zij nadere aanwijzingen van wege de minister van Oorlog. Zij treden eveneens op t.a.v. schade, veroorzaakt door troepen van vreemde nationaliteit bij door deze troepen - al dan niet in samenwerking met Neder- Russische hulp aan Syrië Ongeveer achttien Russische deskun digen zijn gisteren te Damascus aange komen voor het uitwerken van de plan nen voor Russische economische hulp aan Syrië. De leider van de Russische groep is het plaatsvervangende hoofd van de staatspolitie voor economische betrek kingen met het buitenland, Pjotr Nikitin. Twee Russische schepen, de kruiser „Zjdanof" en de torpedobootjager „Vo- bodny", die een bezoek aan Joego-Slavië hebben gebracht, begeven zich thans naar Syrië, op uitnodiging van de Syri sche regering, aldus meldt Radio-Mos kou. landse troepen - in Nederland te hou den oefeningen. Zij regelen voorts in hun ressort de schade, aan eigendom men van derden toegebracht tengevolge van ongevallen met luchtvaartuigen van de Kon. Luchtmacht en/of van andere NAVO-staten. Zij stellen het schade bedrag vast in overleg met daartoe door hen - met goedkeuring van de minister van Oorlog - aangetrokken deskundigen. Zij zijn bevoegd tot en met een be drag van f. 500 per geval machtiging tot uitbetaling te verlenen. Zij adviseren de minister van Oorlog nopens de toe te kennen schadevergoedingen in die ge vallen, waar het schadebedrag f. 500 te boven gaat. BINNENLAND De betalingsbalans van Suriname over het jaar 1956, opgemaakt op kas basis, vertoont een gunstig beeld en sluit met een voordelig saldo vam ongeveer 5.6 miljoen Surinaamse guldens, overeenko mende met die netto dievlezemtoenaime In vergelijking met de voorgaande jaren nam het voQiuimie van het handelsverkeer met het buitenland sterk toe. Traditiegetrouw is ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van de bevrijding van Eindhoven door wielren ners gisteren het bevrijdingsvuur uit het Normandische plaatsje Bayeux gehaald en niet een fakkel naar Eindhoven overge bracht. Van Brussel af geschiedde deze fakkeltocht door estafebte-'lopers. Gisterochtend ie op het Newtonplein te Eindhoven d'e 79-jarige mevrouw J. E van Breugel, toen zij de weg overstak, door een driewiellge bakfiets, aangereden Zy viel achterover op bet wegdek en kreeg een sohedel'basisfractuur, waaraan zij later is overleden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniëms. „Alberto Dodero" 26 sept.; Australiëms. „Joh. v. Oldembarne- veüt" 26 sept.; via Engeland 28 sept.; Bra zilië: s.s. „Algol" 24 sept.; Canada; s.s. „Zuiderkruis"'24 sept.; s.s. „Dutosef jell" 25 sept.; s.s. „Nieuw Amsterdam" 28 sept.; Chili: via New York 26 sept.; Ned. Antil len: m.s. „Prins der Nederlanden" 24 sept. Nieuw Zeeland: via Engeland 28 sept.; Unie van Z. Afrika m.s. „Pretoria Castle" 28 sept.; en Z.W. Afrika: Brits-Oost-Afrl- ka: via Frankrijk 28 sept. President Garcia van de Philippijnen heeft de heer A. Merens, die van 1954 tot a prul 1957 ge zaait ven ons land te N al ia was. onderscheiden met de Orde van Si- katuna. De heer Merens werd onderschei den wegens de waardevolle bijdragen, wel ke hij heeft geleverd in de versterking van de betrekkingen tussen Nederland en de Philippijnen De secrebaris-generaai van het Aus tralische ministerie van Buitenlandse Za ken. de heer A. H. Tange, heeft gisteren eeninformeel bezoek afgelegd bij d'e mi nister-president, dr. W. Drees. minister van Buitenlandse Zaken a.i., en die Staats secretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel alsmede enkele andere autoriteiten van dit departement Bij K.b. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heer A. H. M. Wyffels, oud -secretaris vaar verschil lende commissies tot voorbereiding van de Technische Hogeschool te Eindhoven, wo nende aldaar. Bij K.b. van 11 september is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afde ling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, can onderwijs te geven in de wijsbegeerte, dir fr. F. Ph. A. Teilegen, bijzonder hoog leraar aan de Teohmisohe Hogeschool t Delft. In verband met het teruglopen van de emigratie naar Australië werd het charter van het s.6 „Sitoajak" niet ver lengd), zodat naast de drie eigen ermi- grantenschepen „Grote Beer". „Water man" en „Zuiderkruis" npg slecht® het m.s. „Johan van Older ba me veltvoor het emigrant en ver voer blijft ingeschakeld. Herhaaldelijk geïnterrumpeerd door koeden. die in een aangrenzende loop- ruimite luid loeiend van haar ontstem ming blijk gaven over de vertraging in het melken, heeft de minister vaar Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, gistermiddag aan de uiter ste rand van de enorme door betonnen startbanen doorsneden grasrand van Schiu hol de nieuwste, grootste en modernste modelboerderij van ons land, de „Hoeve Schiphol", officieel overgedragen aan de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, wiens dankwoord zo mogelijk nog meer in het geloei, afgewisseld door het ooi*verdovende geronk van opstijgende vliegtuigen, verloren ging. Op vragen van het lid van de Twee de Kamer de heer E. A. Vermeer over het berijden door een militaire coloaine van een voor alle motor verkeer verboden we? in de omgeving van Mudderberg heeft de minister van Oorlog geantwoorddat het ongevail Is te wijten aan door verschillende militairen gemaakte fouten. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van het Staatsbedrijf voor 1958. Voor belangstellenden ligt aan ons Blad de passagierslijst ter inzage van het Ms. „Willem Ruys" van de Kon. Rotter- daimsche Lloyd, dat 5 sept. j.l. van Tand jong Priok Is vertrokken; idem van het M.s. „Kota Baroe". dat 27 sept. a.s. in Rotterdam wordt verwacht. BUITENLAND Aan de kust van Kabylië in Algerije hebben opstandelingen woensdag een bU6 ln een hinderlaag overvallen _en tien In zittenden. onder wie vermoord De stafchefs van de NAVO-landen zijn gisteren bij Parijs bijeengekomen om de behoeften aan manschappen en uit rusting voor de NAVO-strijdkrachten te bespreken. De bevindingen van de staf chefs zullen worden voorgelegd aan de NAVO-ra.ad, die in december bijeenkomt De Nederlandse afvaardiging op de be spreking staat onder leiding van luitenant generaal H. Schaper, stafchef van de lucht macht. twee Europeanen. Groot-Brittannië heeft de Russische regering een nota doen toekomen waar in wordt gezegd, dat het besluit van de Russische regering om de baai van Wla- dlwostock te sluiten voor schepen en vliegtuigen van buitenlandse mogend heden in strijd is met het principe van de vrije zeevaart. In de nota wordt voorts opgemerkt, dat de Britse regering dit be sluit daarom niet bindend acht voor de Britse onderdanen of hun schepen en vliegtuigen. De Britten hopen dat de Rus sische regering het besluit zal herzien. Ook Amerika en Japan hebben reed® ge protesteerd De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat voor het einde van het jaar haar 1ste interoontirientale raket groep voor het gebruik van „snnrk"-pro- jectiiëlen samengesteld zal zijn. Poolse troepen hebben atoomwapens gebruikt tijdeais herfstmanoeuures, dLe 1'5 september eindigden, aldus meldt het Poolse perebureau PAP. Men heeft kunnen constateren, dat het leger in staat is het land te verdedigen en zijn taken te ver vullen.. welke Polen op grond van het ver drag van Warschau op zich heeft geno men. Negen mensen zijn gisteren in Casa blanca om het leven gekomen toen muni tie in een Ldbertyschiip, dat in die oorlog ln de haven was gezonken ,tot ontploffing kwam. Het wrak ontplofte toen duikers met snijbranders gaiten in de romp brand den. De slachtoffers bevonden zich aan boord van een motorboot en een lichter, die bij het wrak lagen. Volgens ooggetui gen werden wrakstukken door de kracht van de explosie meer dan honderd meter de lucht ingeslirigerd. In Italië zijn voor het eerst geslaagde proevan genomen met Italiaanse gele-ide projectielen,, die voor de luchtverdediging bestemd zijn. Zy bereikten een hoogte van 15 tot 26 km. Premier Menzles van Australië heeft ln het parlement als zijn mening uitge sproken, dat het voor kleine mogend heden, zoals Australië, beter is, dat zij geen kernwapens bezitten. Als andere lan den behalve Engeland, de Sovjet-Unie en de V.S. eveneens kernwapens zouden moe ten vervaardigen zou het gevaar van het uiltbreken van een conflict erdoor ver groot worden. De minister -president van India, Nehroe, heeft een brief gesohreven aan president Eisenhower, waarin hij om een belangrijke lening vraagt voor de uitvoe ring van het tweede vijfjarenplan van zijn land. zo meldt een te Calcutta verschij nend blad. Volgens het blad heeft de mi nister van Financiën van India de brief naar Washington meegenomen. Het blad noemt geen bedrag voor de gevraagde lening. Onlangs heeft Nehroe echter te genover een Amerikaanse journalist ver klaard, dat India zeer gaarne een lening van 560 a 606 miljoen dollar zou ontvan gen. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Het Ei" .8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. dokter H. J. Stol over „De hond ln het gezin". 8 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen .7.36 uur nam. Middelstegracht 3. Chr. Gemeenschap Afscheid Zendeling A. Stringer. 8 uur n.m. Pieterskerk: Zangavond ten bate van nieuw Diaconessenhuds8 uur nam. Den Burcht: Emigratie-voorlichting ove* Canada. 8 uur nam. VRIJDAG Gebouw „Prediker": Spr. ds. J. A. Smimk van Den Haag. 8 uur nam. SchouwburgK. en O. Ned. Comedie „Het Ei" .8 uur nam. Gerecht 16: K. en O.-cursus fotografie. 8 uur nam. Waaggebouw. Zudvelexpositle Vebo. 10 uur voorin. - 5 uur nam. Rehoboth; Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. M. Marys-Visser over „Gedachten bij het ouder worden." 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal)Jaarfeest Ver van Mathesianeu. 8 uur nam. Waaggebouw. Zuivelexposltle Vebo. 10 uur voorm. 5 uur nam. Stationsplein. Excursie Kon. Ned. Na> tuurh'istorische Ver. naar Pan van Per- sijn. 1.45 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigexi. 5.30 uur nam. MAANDAG Schouwburg. Abon n eme ntev oorstel lln g Haagse Comedie. „De tuinschaar". 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Oegstgeest (Oud-Poelgeest) Seizoensopening Volksdansgroep Oud- Poelgeest. 7.30 uur nam. DINSDAG Schouwburg. Abonnementsvoorsteiliinfi Haagse Oomedie. „De tuinschaar". 8 uur nam. Gulden Vlies: Receptie 40-jarig Jubi leum M. Zonderop. 35 uur nam. WOENSDAG Oud-Hortuszioht: Dahlia-avond Tui niers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 165 uur; zondage 15 u., donderdag bovendien 7.369.36 uur (26 Juli 23 september). BIOSCOPEN Casino: „Schuld en boete", 18 Jaar. Werkdagen 2.36, 7 en. 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon„Een theehuis voor Tobikd" a.i. Werkdagen 2.30, 7 en 9.Is uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. anders. De kerk kwam buiten de indus trie te staan, terwijl er in de kerk zelve invloeden waren, die remmend werkten op het benaderen van de arbeiders". Spreker concludeerde, dat de kerk de problemen, samenhangend met de arbeid in de industrie bestuderen moet en scherp Ieren onderkennen. Met die kennis moet de christenwerker onder wezen worden. Daarvoor zijn specia listen nodig, alsook interkerkelijke sa menwerking. Er moet een duidelyke uitspraak komen t.a.v. de taakverhou- dingen in deze tussen de kerk en het Chr. Nat. Vakverbond. De tweede referent, ir. W. Bakker, hoofdingenieur bij de Hoogovens te Vel- sen, sprak over: „De christen in het moderne bedrijfsleven bezien vanuit het bedrijfsleven'". Hij schetste de situatie waarin de mens in de industrie ver keert, voorzover dit zijn denken en er varen beïnvloedt. Hij betoogde, dat het moderne groot bedrijf wordt ervaren als een macht vaak als een vijandige macht. „Van nieuwe maatregelen, die worden uitge vaardigd op allerlei gebied, wordt dik wijls niet begrepen waarom ze nodig zijn en zó moeten zijn. Het is nauwelijks mogelijk door een voldoende voorlichting hierin afdoende verbetering te bren gen". Spr. zeide dat het werken in groeps verband een gi-oepscode doet ontstaan, een serie gewoonten en opvattingen, waaraan de enkeling zich nauwelijks kan ontworstelen en die zijn persoonlijk oordeel sterk beïnvloeden. „De wereld, waarin men overdag leeft en het werk, dat men doet is vaak van een zo eigen aard en sfeer, dat het nauwelyks mogelijk is daarover met de huisgenoten te spreken. Dit leidt tot vereenzaming en tot het le ven ln twee werelden, die nauwelijks verbonden zyn. Deze ervaring bestaat ook t.a.v. de kerk, die wel verbonden Is aan de sfeer van het gezin, niet aan de wereld van de fabriek". Spr. besloot met de opmerking, dat de vraag steeds weer is: „Hoe kunnen in de arbeidssituatie mensen beter op el kander worden afgestemd dan thans het geval is". Ds. J. Ris, herv. predikant te Zwijn- drecht-Grote Lindt, juist benoemd tot industriepredikant, sprak over: „De christen in het moderne bedrijfsleven bezien vanuit de kerk". Ds. Ris betoogde, dat het bedrijfs leven een eigen wereld is; dat het leven van de christen in die wereld een eigen gestalte hebben moet en dat de juiste verbinding nog niet duidelijk is. De vraag of de christen, die in het moderne bedrijfsleven staat, iets aan z(jn kerk heeft, moet, volgens spr., in hoofdzaak negatief worden beant woord. Bij de vraag hoe men deze christen vanuit de kerk helpen kan moet de nadruk niet vallen op de boodschap der kerk. maar eer op haar instelling en op de wegen, die zy moet gaan. Dat er een boodschap is, speciaal voor het bedrijfsleven, heeft zijn grond in Gods zorg over het aax'dse leven en in zijn gebod de aarde te bewerken. De kerk helpt dus als zij de eenzijdigheid der prediking als deze alleen of voor namelijk handelt over het „godsdien stige" leven, bestrijdt, zonder daarbij het Evangelie tot een „social gospel" te verengen. Er leeft in de kerk dan ook te weinig besef van de collectieve ge bondenheden op aarde, m.n. in het mo derne bedrijf. De kerk zal dus niet kun nen gaan helpen; alleen, wanneer er ruimte gemaakt wordt voor kennisne ming van de realiteit". De vraag besprekend welke weg ge wezen kan worden, wees spr. op het werk van de Stichtingen „Evangelie en In dustrie" te Arnhem en aan de Ymond, alsook op het werk van de Ger. Evange lisatiepredikanten in de Zaanstreek. Zelf hoopt spr. in de komende jaren als predikant-arbeider werkzaam te zijn in enkele bedrijven in zijn woonplaats. Luxor: „Verdoolde bu6", 18 jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur Rex: „De laatste jacht" 18 jaar. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus„De levensroman van Johan Strauss, al. Lhlo: Santiago" 14 jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van d'e Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt toi zaterdagmorgen 2)1 september 8 uur waargenomen door: Apotheek van Drie- surn. Mare 140. tel. 20406; Z wider - Apo theek, Lamimenschansweg 4. tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest, WUlhelminapark 8. tel. 26274. BIJ geen gehoor h|| Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2222*,. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Is ■s 2 1 X 41 u 3 a si Stockholm regen n 5 13 4 Oslo zwaar bew. nno 3 16 0 Kopenhagen zwaar bew. ono 8 15 0 Aberdeen geh. bew. nw 6 13 0 Londen zwaar bew. windstil 18 0 Amsterdam geh. bew. w 4 15 8 Luxemburg mist wzw 1 18 0 Parijs onbewolkt windstil 23 0 Bordeaux onbewolkt wnw 1 26 0 Grenoble onbewolkt windstil 24 0 Nice onbewolkt n 5 20 0 Berlijn mist z 2 15 1 Frankfurt zwaar bew. zzw 2 15 2 München mist wzw 2 15 3 Zürich mist windstil 22 0 Genève mist windstil 22 0 Locarno onbewolkt windstil 29 0 Wenen geh. bew. zzw 3 16 0 Innsbruck mist w 2 20 0 Rome onbewolkt windstil 25 0 Ajacclo onbewolkt o 2 23 0 Mallorca onbewolkt nnw 2 26 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2