GARANTIES VOOR NEDERLAND IN EUROMARKT NIET NODIG Franse regering rekt haar bestaan door overleg met de partijleiders WEERBERICHT De export ernstig benadeeld bij een verwerping van het verdrag Het kabinet kraakt in al zijn voegen Wel uitstelmaar geen afstel van executie Kwestie Nieuw Guinea weer op agenda der Ver. Naties 96ste jaargang DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 No. 29244 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: 4 J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel l' Lelden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Regering verzekert Tweede Kamer: De regering verklaart in haar memorie van antwoord, dat zij getroffen is door de bezorgde toon, welke klinkt in het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het verdrag tot oprichting van de Euro pese Gemeenschap. Zij houdt nog eens een uitvoerig pleidooi voor de Euromarkt en meent, dat er geen behoefte bestaat aan speciale garan ties ter bescherming van Nederlandse belangen aangezien zij meent voldoende mogelijkheden in handen te houden om een economisch sociaal en monetair beleid te blijven voeren, dat de economische expan sies zal handhaven. Zo mogelijk vóór 1 jan. ratificatie Niet aanvaarding van het verdrag zou volgens de regering zeer ernstige gevolgen voor de Nederlandse ex port met name naar België en Lu xemburg - kunnen hebben. Deson danks meent zij dat het verdrag niet hierom, doch om zijn positieve ivaarde moet worden aanvaard. Zij verklaart alles te willen doen om de ratificatie van het verdrag nog voor 1 januari a.s. af te sluiten. In antwoord op de. bezorgdheid, die door de Kamer is uitgesproken, zegt de regering, dat verdere industrialisatie het kernprobleem van de Nederlandse eco nomische politiek blijft en dat binnen de gemeenschap daartoe aanvullende afzetmogelijkheden kunnen worden ge vonden. Daarnaast wijst zij op het voor deel. dat de Euromarkt de zekerheid biedt, dat bij een teruggang van de con junctuur de staten niet opnieuw eigen machtig tot invoerbeperkende maatrege len zullen mogen overgaan. Een verdrag van deze strekking houdt dus a prima vista voor onze economie en onze indus triële expansie gunstige perspectieven. Naar aanleiding van de vrees, die is uitgesproken over de uitwerking van het hogere buitentarief, de sociale har monisatie en de landbouwmaatregelen, zegt de regering dat zij zich van de po tentiële gevaren, waar het hier om gaat, zeer duidelijk bewust is. Zij is voorne mens er bij de uitvoering van het ver drag krachtig tegen te waken dat deze potentiële gevaren zich zullen realiseren. De regering is vast voornemens de politiek van economische expansie en industrialisatie te blijven volgen op de zelfde wijze als zij dit in grote trekken ook in de afgelopen jaren heeft gedaan. De middelen, welke daarbü ter beschik king staan zijn naar het oordeel der re gering, voor het overgrote deel dezelfde, als waarover zij thans beschikt. Deze middelen liggen op het gebied van de loon en prijspolitiek, op het gebied van de geld en krediet-politiek, de belasting- politiek, op het gebied van het onderwijs en hebben in het algemeen ten doel het scheppen van een sociaal en economisch gunstig klimaat. Er zijn de regering geen verdragsbepalingen bekend, welke haar gebieden haar beleid op deze punten ten principale te wijzigen. Lonen en prijzen Met betrekking tot het stabiel houden van lonen en prijzen stelt de regering dat een hierop gericht beleid niet alleen niet in strijd met het verdrag zou zijn, doch in tegendeel juist in overeenstem ming ermee. Het is volgens de regering in het algemeen niet zo, dat zij zich op bepaalde verdragsbepalingen behoeft te beroepen teneinde een dergelijk beleid te voeren. Wel aanvaardt de regering beperking bij haar economisch beleid dat zij niet bepaalde bedrijfstakken doelbe wust mag bevoordelen in de concurren tiestrijd. Deze beperking behoeft echter, zo zegt de regering, nauwelijks te wor den beschouwd als een wezenlijke breuk met het tot nu toe gevoerde beleid, aan gezien de opvoedende bescherming' in de vorm van contingenten ten behoeve van de Nederlandse industrie op dit ogen blik vrijwel niet wordt verleend. Aan vaarding van deze beperking brengt bo vendien volgens de regering niet mede, dat geen maatregelen kunnen worden getroffen indien in een bepaalde be drijfstak werkelijk ernstige moeilijkheden zouden ontstaan. Wel zouden deze als regel de goedkeuring van de Europese commissie moeten hebben. Geen speciaal protocol Op grond van deze overwegingen zegt de regering dat zij geen behoefte heeft gevoeld, aan een speciaal protocol voor Nederland. Een dergelijk protocol zou voor Nederland geen mogelijkheden heb ben geopend tot het nemen van bescher mende maatregelen, die niet toch reeds door het verdrag worden toegestaan. De regering ziet niet in. dat een spe ciaal protocol voor Nederland haar zou machtigen tot het nemen van bescher- Vrij veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien en vannacht hier en daar mist. Overwegend matige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 SEPTEMBER Zon op: 6.24 uur; onder: 18.46 uur. Maan op: 1.53 uur; onder: 16.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.13 uur; Laagwater te 7.27 en 19.59 uur. Dit nummer bestaat uit 12 paglna'e. mingsmaatregelen waarop zjj thans op basis van het verdrag geen recht zou hebben. Een uitzonderingsprotocol, zoals Luxemburg voor zjjn landbouw heeft be dongen, voor de gehele Nederlandse eco nomie of uitsluitend voor de Neder landse industrie heeft de regering niet willen vragen, aangezien dit de opzet van het verdrag zeker wanneer ook andere staten zulke regelingen gevraagd zouden hebben, aanmerkelijk zou hebben ver zwakt. De regering herhaalt dat zfj van me ning is, dat het verdrag moet worden aanvaard om deszelfs wille en om de positieve meritus, welke deze gemeen schap voor ons land heeft en dat de aanvaarding niet alleen moet geschieden teneinde de nadelige consequenties van een verwerping te ontgaan. Wat de beginselen van het verdrag het karakter van een compromis ver tonen geeft de regering grif toe. Zij be seft dat ook in de toekomst het beleid van de gemeenschap een dergelijk com promis karakter zou vertonen. Vervolgens gaat de regering uitvoerig in op alle bezwaren die tegen de ver schillende facetten van het verdrag door de Kamerleden naar voren zijn ge bracht. Langdurig staat zij stil bij de onderhandelingen over de vorming van een vrijhandelszone in het kader van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking Het feit alleen, dat deze onderhan delingen worden gevoerd, duidt er vol gens de regering reeds op, dat de tot standkoming van de Euromarkt de krachten voor een vrijere wereldhandel althans in het oude werelddeel ver sterkt. Het is echter op dit moment nog niet te zien, hoe de opzet van zo'n vrijhandelszone zal worden. De stand punten lopen nog steeds sterk uiteen, maar het ligt in de bedoeling, dat de ministers van de OEES half oktober weer bijeen zullen komen en dat daarna de onderhandelingen zullen worden voortgezet. Parafering verdrag Benelux-landen Het verdrag der Economische Unie van de Beneluxlanden is gisteren te New York geparafeerd door de minis ters van Buitenlandse Zaken der drie landen, minister Larock voor België, minister Luns voor Nederland en minis ter Bech voor Luxemburg. De drie ministers nemen op het ogen blik deel aan de vergadering der Ver. Naties te New York. net verdrag zal binnenkort worden voorgelegd aan de interparlementaire raad van advies van de Beneluxlanden. Door het verdrag wordt in theorie de algehele Economische Unie tussen de drie landen tot stand gebracht. Er zijn echter een aantal voorbehouden ge maakt. die de belangen van elk land be schermen. De voorbehouden hebben vooral be trekking op de landbouwsector en be schermen in het bijzondpr de Belgische landbouw. Andere hebben betrekking op het belastingstelsel. De accijnzen der 3 landen zijn nog niet geünificeerd. In zijn tegenwoordige vorm codificeert het verdrag" der Economische Unie het geheel der op dit moment tot stand ge komen overeenkomsten tussen België. Nederland en Luxemburg. School in De Koog wegens A-griep gesloten Door de vele gevallen van de Aziati sche griep is de r.-k. school in Kaag dorp tot maandag a.s. gesloten. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse premier Bourgès-Maunoury is er op behendige wijze in geslaagd een regeringscrisis te voorkomen. Behalve de minister van Defensie, André Morice, en drie van zijn partijgenoten had ook Robert Lacoste gedreigd het kabinet onmid dellijk te verlaten. Lacoste is, zoals hekend, minister-resident van Algerije. De tegenstellingen in en buiten de regering tussen links en rechts draaien nog altijd om de bevoegdheden, die aan het centraal politiek orgaan voor Algerije in de toekomst moeten worden opgedragen. De premier heeft nu, om uit de moeilijkhe den te geraken, tegen morgen in Hotel Matignon een ronde-tafelconferentie van de Franse partijleiders - op de communisten na - bijeengeroepen, waarin hij de discussies in de boezem van het kabinet met hen wil bespreken en bekijken. Overigens heeft de regering hiermede dus eigenlijk afstand gedaan van haar recht, of beter haar plicht, om voor dit kardinale probleem zélf een aanvaardbare oplossing aan te bieden. Voorts betekent deze gang van zaken alleen maar, dat een eventuele crisis tot het einde van deze week is uitgesteld. Een waarborg, dat zij is afgewend, bestaat er dus niet. durven geven waar diezelfde figuren tot dusverre achter de schermen de touw tjes stevig in handen hebben gehouden. Een kwalijk symptoom is voor de raam-wet van de regering voorts, dat de parlements-rommissie voor binnenland se zaken gisteren een notoire tegenstan der uit het rechtse kamp. Roclore. tot rapporteur heeft benoemd. Felle tegenstelling links en rechts van Gezondheid Koning Haakon is verbeterd Een geringe dosis teveel bevoegdheid, en Algerije zal zich. zo waarschuwt en toornt de rechtse vleugel, langs legale weg los kunnen maken van Frankrijk. Waarop de linkse partijen antwoorden, dat de Algerijnen noch de Ver. Naties zich om de tuin zullen laten leiden met een scherts-onafhankelijkheid. een wassen neus. waarachter het Franse ko lonialisme wat al te onvolkomen schuil zou moeten gaan Of deze fundamentele tegenstellingen morgen door de partijleiders met ren handomdraai zullen kunnen worden op gelost. is een vraag, waarop men te minder een geruststellend antwoord zou In andere kringen wordt zelfs al naarstig aan een motie gewerkt, die Bourgès-Maunoury zonder verdere om haal zou verplichten het biihje er bij neer te leggen. Het kabinet kraakt dus wel in al zijn voegen en van verschillende kanten wordt ai voorspeld, dat de regering het loodje zal moeten leggen nog voor zij het doodgeboren kindje van hef Alge- riinse statuut de Nationale Vergadering zal kunnen binnendragen. In de toestand van Koning Haakon van Noorwegen is sedert vandaag (don derdag) een lichte verbetering ingetre den. Zijn temperatuur is weer normaal. Het kroonprinselijk gezin heeft zijn plannen voor de komende dagen niet gewijzigd en Prinses Astrid, kleindochter van de Koning, zal nog vandaag naar Trondheim in Midden-Noorwegen ver trekken. René Mayer treedt af als president K.S.G. (Van onze correspondent in Parijs) De voormalige Franse premier, René Mayer, zal de post van president van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap K.S.G.)die hij van 1 juni 1955 af heeft bezet, verlaten zodra de zes regeringen een opvolger voor hem zullen hebben aangewezen. Deze onverwachte beslis sing werd gisteren in een officieel com muniqué te Luxemburg bekend gemaakt. In Parijs meent men achter dit besluit van de heer Mayer de hand van de Franse regering te mogen herkennen. René Mayer had tot begin 1959 zijn huidige functie kunnen behouden, doch dan zou deze belangrijke post onherroe pelijk voor Frankrijk verloren zijn ge gaan. Nu binnen tamelijk afzienbare tijd, naar men hoopt, ook de Euromarkt en de Euratom van voorzitters zullen moe ten worden voorzien, zou de Franse regering er belang bij hebben reeds nu vrijwillig van het presidium van het Luxemburgse bolwerk afstand te doen om zo de kansen bij een der twee andere Europese gemeenschappen te zijner tijd te kunnen verbeteren. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Spaanse afdeling van Radio Nederland Wereldom roep werd woensdagavond aan boord van het in de Amsterdamse haven liggende M.s. Zaanland van de Koninklijke Hollandse Lloyd een ontvangst gehouden, welke door talrijke autoriteiten werd be zocht. Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Programmaraad van de Wereldomroep, die ats voor zitter van de Eerste Kamer pas weer het roer in handen heeft ge nomen. liet zich op de brug van de Zaanland" door de derde stuur man inwijden in het hoe en waar om van een echt stuurrad. Geen bedreiging van de vrede Besprekingen waren al driemaal vruchteloos" De agendacommissie der V. N. heeft met zeven tegen vier stemmen, bij vier onthoudingen, besloten het „vraagstuk-Nieuw-Guinea" op de agenda der alge mene vergadering op te nemen. Tegen stemden Nederland. Frankrijk, Engeland en Noorwegen. De V.S., Na tionalistisch-China. Paraguay en Venezuela onthielden zich van stemming. Voor opneming op de agenda stemden Thailand, Perzië, Tunesië, Ceylon, Guatemala, de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. Personeel van de Royal Air Force is in training op het grootste delta vliegtuig ter wereld, de Airo Vulca beter bekend als „de vliegende driehoek". Het toestel heeft een be manning van vijf koppen: twee pi loten. twee navigators en een elek tronisch officier. De Indonesische afgevaardigde, mr. Ali Sastroamidjojo. verklaarde, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland nog steeds voortduurt en dat een oplos sing moet worden gevonden. Hij betoogde, dat de RTC-overeen- komsten van 1949 inhielden, dat het ge bied met de overdracht van de soeverei niteit over Nederlandsch-Indië aan de Indonesische Republiek zou worden over gedragen. Nederland bestreed dit echter en ten gevolge daarvan leidden de be sprekingen niet tot overeenstemming. De Nederlandse afgevaardigde, jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijok, ver klaarde, dat het belang van alle betrok kenen - Indonesië, Nederland en de VN als geheel - het beste zou zijn gediend door de besprekingen van dit onderwerp niet te hervatten. Besprekingen „die zijn gebleken vruchteloos te ziin en drie keer achtereen tot verbittering hadden geleid". Hij voegde hieraan toe, dat in de voorgaande zittingen de Indonesische eis dat Nederland het bestuur over het gebied overdraagt „uitgebreid was be sproken" en dat telkens opnieuw de ver gadering resoluties had verworpen die Indonesië wilde laten aannemen. De heer Van Asch van Wijck betoog de vervolgens o.a. dat Nederland gebon den blijft aan zijn plechtige belofte het beginsel van zelfbeschikkingsrecht toe te passen zodra de bevolking in staat is haar wil tot uitdrukking te brengen. Richard Casey, de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, was ook te genstander van het opnemen van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda. De algemene vergadering had zich pas zes maanden geleden met de kwestie be zig gehouden. Er hadden zich sindsdien geen nieuwe omstandigheden voorge daan welke een nieuw debat rechtvaar digen. Zowel Indonesië als Nederland hadden verklaard, dat zij geen gebruik van geweld zouden maken. Er is daar om geen bedreiging van de vrede in het gebied en het schijnt, dat eventuele ge varen nog het meest zouden verminde ren door ren periode waarin de emoties zouden kunnen ..afkoelen", aldus de Australiër. Indien de kwestie op de agenda werd opgenomen, zou niets verhinderen, dat andere landen, die aanspraak willen maken op ren deel van ander grondge bied. hun eisen aan de V.N. voorleggen. Dit zou een „misbruik van het apparaat der V.N." zijn. Minister Lloyd (Engeland) die het standpunt van Nederland deelde, be treurde het, dat Indohesië de kwestie opnieuw voor de V.N. had gebracht. „Wij zien hier geen enkel werkelijk ge vaar voor de vrede". De kwestie jaar na jaar ter sprake brengen zou slechts de betrekkingen tussen „goede vrienden" benadelen. Na de stemming ging de agendacom missie tot vandaag uiteen. Om half vijf zal een voltallige bijeenkomst van de algemene vergadering worden gehouden. Minister Hofstra verwacht geen werkloosheid Minister Hofstra verwacht ook voor 1958 een zo hoog peil der werkgelegen heid. dat het niet nodig zal zijn gel den beschikbaar te stellen ten behoeve van de bestrijding var conjuncturele werkloosheid. Reeds enkele jaren was hiervoor op de Rijksbegroting voor onvoorziene uitgaven een post uitge trokken zonder dat deze behoefde te worden aangesproken. Minister Hofstra heeft daarom een post pro memorie voor dit doel uitgetrokken. Aldus deelt minister Hofstra mede in de Memorie van Toelichting op de begroting 1958 voor het hoofdstuk „onvoorziene uitgaven". Vader treft zoontje dood in kamer aan Door gas gestikt Vannacht is de 14-jarige A. Bagijn, te Rotterdam door gasverstikking om het leven gekomen. Omstreeks twee uur werd zijn vader wakker door een ster ke gaslueht. De vader ging naar de keuken, waar hfj tot zijn grote schrik zag, dat de slang van de gaskraan was afgeschoten. Het gas stroomde via de geopende keukendeur naar het aangrenzende kamertje, waar de jon gen sliep. De vader paste nog kunst matige ademhaling toe, maar zijn zoontje was reeds overleden. Spaarcijfers in augustus De spaarbanken, amigesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond. hebben in augustus aan inleggelden ontvangen f. 83.518.169 en terugbetaald f. 80.980.711 hetgeen ren spaaroverschot betekent van f. 2.537.458. Bij de niet aangesloten algemene spaarbanken werd vorige maand f. 10.722 gespaard, bij de bank- spaarbanken werd f. 363.812 ontspaard.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1