Mariiievliegtuig maakt noodlanding Ckefarine 4 Produktie in Limburgse mijnen ruim kwartmiljoen ton gedaald Veel geld nodig om Overijssel voor waterschade te behoeden 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Niemand in Oostenrijk gelooft in overwinning in Amsterdam WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 In een weiland te Katwijk aan den Rijn Gistermorgen om tien minuten voor twaalf heeft een onderzeeboot-opspo ringsvliegtuig. van het type „Avenger", van de Alarineluehtvaartdienst, door dat het van de landingsbaan op het vliegveld Valkenburg schoot, een nood landing moeten maken in een weiland te Katwijk aan den Rijn, ter hoogte van de noordzijde van het vliegveld. Vermoedelijk heeft zich een motor storing voorgedaan. Het driepersoonstoestel had slechts één vlieger, de luit. ter zee-vlieger twee de klasse Toorenaar, aan boord. De vlieger, die belast was met het uitvoe ren van start- en landingsoefeningen, Foto LD/v. Vliet bekwam geen letsel. Het toestel werd slechts licht beschadigd. Personeel van het vliegveld, dat daar bij gebruikt maakte van de crash-crane, die enige jaren geleden in dienst werd gesteld een kraan met een bijzonder groot hefvermogen heeft het toestel in de loop van de dag op zijn vliegbasis teruggebracht. In acht maanden Door A-griep en verloop naar Duitse mijnen Dr. H. H. C. Stapert, medisch adviseur van het algemeen mijnwerkersfonds te Heerlen, heeft verklaard, dat de griep epidemie in de Limburgse mijnindustrie over haar hoogtepunt heen is. De griep bereikte in de week van 9 tot en met 14 september haar hoogtepunt. Het aan tal ziekén bij de twaalf Limburgse mij nen bedroeg toen bijna 10.000. Sedert maandag j.L hebben ongeveer 2000 mijnwerkers de arbeid hervat. Op alle mijnen loopt het aantal zieken terug. Het zieklepercentage dat verleden week 18,5 bedroeg, liep in de eerste dagen van deze week terug tot onge veer 13,5%. Dr. Stapers verwachtte, dat de situatie binnen drie weken weer normaal zal zijn. Het secretariaat van de gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg heeft naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat de griepepidemie een aanzienlijke vermin dering van de produktie tot gevolg heeft gehad. De normale dagproduktie be draagt rond 41.000 ton. Als gevolg van het hoge ziektepercentage alsook van het verloop naar de Duitse mijnindus trie liep deze in september terug tot 34 000 ton per dag. Ook in augustus daalde de produktie aanzienlijk. Produ ceerden de 12 Limburgse steenkolenmij nen in augustus 1956 998.377 ton, in de zelfde maand van dit jaar liep zij terug tot 926 044 ton. Dit betekent een verlies van 72.333 tpn. Prinses Beatrix naar Goirle Ondanks haar enkelblessure zal Prin ses Beatrix zaterdag a.s.. des middags het R.-K. koloniehuis „Sint Godelieve" te Goirle officieel openen. De Prinses zal hierbij vergezeld zijn van haar se cretaresse. mej. mr. M. Meurs. Voorzitterschap Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de voordracht aan de Koningin opge maakt voor de benoeming van een voor zitter. Van de 117 stemmen werden er 105 uitgebracht op dr. L. G. Korten- horst. (KVP). Voor de functie van tweede voorzitter kreeg de heer Van Sleen (PvdA) 101 van de 115 uitgebrachte stemmen. Als kandidaat voor derde voorzitter kreeg de heer Roosjen (AR) 103 van de 115 uitgebrachte stemmen. Grote deviezen-aanwas De op Prinsjesdag verschenen week staat van de Ned. Bank: vertoont enige ingrijpende mutaties welke het gevolg zijn van spectaculaire en ten dele reeds bekende maatregelen. Vorige week heeft de Nederlandse re gering. zoals gemeld, een regeling ge troffen met het Internationale Monetai re Fonds, waarbij Nederland van het fonds vreemde valuta aankoopt tot een onmiddellijk bedrag van 68 3/4 miljoen dollar. Deze transactie heeft inmiddels plaats gehad en weerspiegelt zich in de cijfers van deze weekstaat. De netto de viezenreserve heeft n.l. een krachtige sprong voorwaarts gemaakt, hetgeen mede "een gevolg is van de omzetting van goud in harde valuta. De goudvoor raad nl. is met f 178 miljoen verminderd De tegenwaarde van de bij het IMF op genomen dollars is ca. f. 260 miljoen, zodat voor circa f. 440 miljoen langs deze beide wegen aan de deviezenre serve is toegevoegd. Hiermede heeft de deviezenvoorraad weer een stand bereikt van f. 733 miljoen. Goud en deviezen samen belopen nu f. 3381 miljoen. OUD-SECRETARESSE KONINGIN TREEDT IN HET HUWELIJK (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, zal mevrouw N. Smitt-Avis, te Blaricum de oud-secre taresse van de Koningin, binnenkort in het huwelijk treden met dr. Huender, de onlangs benoemde consul-generaal te Rome. Deze daling is onder meer het gevolg van het feit, dat talrijke Limburgse mijn werkers hun ontslag indienden en thans werkzaam zijn in de Duitse mijnindus trie. Volgens officiële cjjfers tienden se dert 1 juli j.l. 640 mijnwerkers hun ontslagaanvrage in. Van deze 640 werden er 65 ingetrokken. Aan 342 mijnwerkers werd bereids ontslag ver leend, terwijl nog 298 aanvragen in behandeling zijn. De totale produktie van de eerste acht maanden van dit jaar liep. in vergelij king met dezelfde periode in 1956, even eens terug. In 1956 produceerden de Lim burgse mijnen tot en met augustus 7.928.558 ton. Tot en met augustus van dit jaar bedroeg de totale produktie 7.643.563 ton. Dit betekent een vermin dering van 284.995 ton. Tunesië weigert onderzoek van ontvoering Algerijnen De Tunesische regering heeft een Frans voorstel verworpen om een ge mengd Frans-Tunesische commissie in het leven te roepen, die een onderzoek zou moeten instellen naar de „ontvoe ring" van 225 Algerijnen, die de vorige week woensdag naar Tunesië zijn ge bracht, aldus heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken gisteren in Parijs meege deeld. De woordvoerder verklaarde, dat Tunesië op het Franse voorstel geant woord heeft, dat deze Algerijnen vrij zijn in hun keiize. Ze kunnen in Tunesië blijven of naar Algerije terugkeren. Koning Saoed breekt zijn kuur in Baden-Baden af Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal zijn kuur in Baden-Baden voortijdig af breken. Donderdag vertrekt hij reeds naar Genève, zo is in hofkringen ver nomen. De reden hiervan schijnen fa milie-omstandigheden te zijn. Maandag had de Koning zich nog zeer lovend over de Baden-Badense baden uitgela ten; hy wil dit voorbeeld in zijn land volgen. O.L.M. wendt zich tot ministers Het hoofdbestuur van de Overijsselse Landbouwmaatschappij is van mening dat men in Den Haag nog steeds te weinig begrip heeft voor de problemen waarvoor Overijssel ten aanzien van de waterbe heersing wordt gesteld. Wil voorkomen worden dat bij voortduring en in toenemende mate ernstige schade zal worden aangericht aan de landbouw wanneer het langdurig regent, dan zal aanzienlijk meer geld voor werken op korte termijn in Overijssel beschikbaar moeten komen. Het hoofdbestuur van de O.L.M. zal de ministers van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat deze zaak nog eens duidelijk uiteen zetten. Van alle kanten uit de provincie zyn pels daar de eerstkomende dagen kun- bij het hoofdbestuur van.de O.L.M. be- nen worden gerooid. Wanneer in deze richten binnen gekomen die erop wijzen dat de toestand wederom ernstig dreigt te worden. Grote oppervlakten grasland zijn zo drassig geworden, dat de boeren zich genoodzaakt hebben gezien hun vee reeds nu. dat is ruim anderhalve maand eerder dan normaal is. op stal te zetten. Dat betekent, dat reeds thans moet wor den begonnen met het aanbreken van de wintervoorraad aan veevoer. Groot gevaar bestaat voor het aard appelgewas. Op dat ogenblik valt er over dit gewas niet veel te zeggen. Veel hangt af van de temperatuur in de komende dagen en van de neerslag. Vele percelen liggen in het water en er is geen denken aan, dat de aardap- dagen de temperatuur hoger wordt dan zullen, naar het hoofdbestuur van de O.L.M. verwacht, voor verscheidene honderdduizenden guldens aan aard appels verrotten. Degenen die nu door wateroverlast worden getroffen zijn veelal in 1954 en in 1956 ook reeds slachtoffer geweest. Ook het water uit Duitsland heeft in Overijssel weer veel overlast veroor zaakt. Het hoofdbestuur van de maat schappij zal zich via het /Landbouw schap opnieuw «enden tot de Minister van Buitenlandse Zaken, opdat het klemmende van deze kwestie nog weer eens bij de Nederlands-Duitse bespre kingen aan de orde kan worden ge steld. Griep in Europa De griepepidemie heeft nu vaste voet in West-Europa gekregen. In West- Dui'tsland heeft zich een tweede geval van griep met dodelijke afloop voorge daan. Veel scholen in de Bondsrepubliek zijn gesloten. In België zijn verscheidene geïsoleerde centra van Aziatische griep; hier en daar zijn scholen gesloten en in som mige grote steden mogen de militairen de kazernes niet verlaten om versprei ding van de ziekte, die niet kwaadaar dig is. te voorkomen. Ook in Zwitserland is een aantal ge vallen van Aziatische griep geconsta teerd, evenals in Frankrijk. In Engeland heeft de griep meer ter rein gewonnen. In Manchester bleven dinsdag 7.000 schoolkinderen ziek thuis. Voorts verschenen een 300 chauffeurs en conducteurs van de busdiensten in de stad niet op hun werk. In Bury, Lancashire, zijn 1400 van de 7000 school kinderen ziek. Honderd doden in Perzië door overstromingen Bij overstromingen in het Perzische gedeelte van Azerbeidsjan zijn circa 100 mensen om het leven gekomen en 10 dorpen verwoest. „Perzië" en „Iran" De regering in Teheran heeft gisteren het verbod op het gebruik van het woord .Perzië", dat de vader van de huidige Sjah, Reza Sjah. indertijd afkondigde, ingetrokken. De oude Sjah had indertijd ook de buitenlanders gevraagd „Iran" inplaats van „Perzië" te zeggen, doch de regering laat nu het gebruik van beide woorden toe, omdat buitenlanders nogal eens „Iran" met „Irak" verwarren. Ook trekken de buitenlanders zich niet al te veel van het verbod om „Perzië" te zeggen, aan. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..,, doen wonderenI Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nog krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. ê&M. ■■MmËZnmsÊS. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hel bestanddeel (heiaroi. Duitsers kregen afstraffing Tonnie van Eyk (60 kg.) maakte gis teravond zijn debuut als beroepsbok ser tijdens de internationale ope ningswedstrijden van dit seizoen in Krasnapolsky te Amsterdam. Maar een geslaagd debuut werd het niet, al won de 23-jarige Van Eyk in de twee de ronde door k.o. Zijn tegenstander, de 40-jarige Duit ser Schilfer (62 kg.), die op het laatste moment zijn landgenoot Gelhaar ver ving. stormde na de eerste gongslag op de Amsterdammer af. maar fungeerde al spoedig als punching ball voor Van Eyk. Schiffer ging in de tweede ronde driemaal neer. De laatste maal waar schijnlijk van vermoeidheid, want hij was niet geraakt en bleef het gepronon ceerde buikje in de lucht stekend, de volle tien tellen op het canvas uitrusten. Een trieste vertoning Harko Kokmeyer (68 kg.) pompte in de derde ronde de lucht uit zijn Duitse tegenstander Paul Joram (67 kg.), die ui deze ronde twee maal neerging op series op het lichaam, om tenslotte door een zuivere leverstoot definitief het canvas op te zoeken. Jan Nijenkamp (62 kg.) heeft dyna miet in zijn vuisten. Dat ondervond zijn Duitse tegenstander Heinrich Miska (63% kg.) al in de eerste ronde, toen een harde rechtse op de kaak hem acht tellen lang deed suizelen. Miska herstel de zich keurig en bleef een gevaar voor de Amsterdammer tot de vijfde ronde. Toen velde Nijenkamp hem wederom met een rechtse op de kaak voor negen tellen. Miska draaide zich adarna om in een hoek. ging met de rug naar het midden van dé ring staan en terecht bespaarde scheidsrechter Losekoot hem een verde re afstraffing door Nijenkamp tot win naar uit te roepen. Gerard van Eyk (71 kg.) joeg in de vierde ronde de Duitser Gerhard Sta- chovitsch (70% kg.) door de ring en halverwege de volgende ronde interve nieerde de scheidsrechter ten gunste van de Amsterdammer. sigaar-genot V\ sigaret-formaat Het zon een iconder zijn (Van onze Weense correspondent) De zogenaamde „generale repetitie" in Belgrado is tegen de algemene verwach ting In nog zeer goed voor het Oos&nrijkse voetbalelftal afgelopen. Een gelijk spel gaf namelijk niet de juiste verhouding weer, omdat de Joegoslaven, sterker, snel ler en in betere conditie waren. Dat is ook in Oostenrijk het algemene oordeeL „Wiener Moniag" schrijft: wanneer wij met een gelijk spel uit Joego-Slavië zijn teruggekomen, mogen we daarin toch geen renaissance van de vroegere zo be roemde Weense school zien. En men vraagt zich nu af hoe de wedstrijd Neder landOostenrijk zal aflopen. Het antwoord hierop is eenstemmig dat Nederland de beste kansen heeft. Het zeer objectieve dagblad „Neues Oesterreich" schrijft: wanneer Oosten rijk in Amsterdam wint. dan zal dit aan een wonder grenzen. Gelukt dat echter niet - wat jammer genoeg veel waar schijnlijker is - dan mag men de schuld hiervoor niet op de spelers schuiven, doch op de functionarissen van de voet balbond. die het Oostenrijkse team in de laatste tijd zoveel wedstrijden heb ben laten spelen, dat het elftal uitgeput is. Ook in Oostenrijk is men algemeen van oordeel dat de tijd van het „Won- derteam" voorbij is. De beste spelers gingen immers als professionals naar het buitenland, zoals Ocwirck. Kominek en Stojaspal. En al hebben ook andere landen last van dit euvel, in Oostenrijk voelt men dit verlies sterker, omdat de jonge generatie niet zoveel goede Inter nationale spelers oplevert. Bovendien beschouwt men het Neder landse elftal als een van de sterkste Eu ropese teams, waartegen Oostenrijk hoogstwaarschijnlijk niet op kan, voor al nu men heeft vernomen dat in de voorhoede naast Wilkes ook Lenstra en Carlier meespelen. In deze voorhoede met Rijvers. Van Melis of Van der Kuil ziet men het grootste gevaar. Daarom zal Oostenrijk zich op de verdediging concentreren evenals tegen Joegoslavië. Die defensie mag men in Nederland niet onderschatten, want Schmied is ook nu weer een uitstekende doel verdediger ge bleken. terwijl Swoboda, Happel en Kol- ler de sterke aanvallen met succes wis ten af te weren. Hanappi viel tegen, maar hij kan zich spoedig herstellen en dan een overrompelende aanval opbou wen. De Oostenrijkse voorhoede is volgens het algemene oordeel zwak, doch wan neer men Dienst - die tegen Joego slavië twee doelpunten maakte - en de veelbelovende jonge Buzek niet voldoende dekt, zouden zij voor een verrassing kunnen zorgen. Voor Oostenrijk is het een voordeel, dat bijna niemand aan een overwinning gelooft en daarom zal het team met de moed der wanhoop spelen en verdedi gen. Nederland is favoriet, het loopt echter gevaar als het zijn tegenstan ders onderschat. Dat de Oostenrijkers fair kunnen spelen, hebben zij tegen Joego-Slavië bewezen. Er zijn geen on regelmatigheden voorgekomen en de Italiaanse scheidsrechter Orlandi had het gemakkelijk. De belangstelling voor de match op 25 dezer is ook in Oostenrijk enorm. Er waren 7000 kaarten aangevraagd, maar er stonden er slechts duizend ter be schikking. Zelfs uit het Rijnland kwam in Wenen een aanvraag binnen voor 20.000 kaarten. Men dacht die wel te krijgen, omdat men daar van mening was, dat de Oostenrijkers tegen de lan ge reis zouden opzien. Maar de Oosten rijkers komen zelf en hopen een span nende en vooral een faire wedstrijd te zien. Nieuwe voordracht van de K.N.V.B. De KNVB heeft aan het verzoek van de Oostenrijkse Voetbal Bond voldaan en een nieuwe voordracht van drie scheidsrechters opgemaakt. Het nieu we voorstel is nu een keuze te doen uit de volgende drie scheidsrechters: Ahler (Zweden), Ellis (G.B.) en Van Nuffel (België). MOTORSPORT Internationale motorzesclaagse De derde dag van de internationale motorzesdaagse in Tsj.-Slowakije heeft veel minder uitvallers opgeleverd dan de eerste twee etappes. Ook het aantal deelnemers, dat straf- punten opliep, is nu veel kleiner. Bij de Nederlanders liepen Markus. De Haan. Van der Hoek en Bob Bakker door ver schillende oorzaken strafpunten op. De start van onze landgenoten was goed. Van de andere rijders kon dat in een paar gevallen niet gezegd worden, want 5 man kregen strafpunten wegens het niet kunnen starten van hun motor, terwijl 1 deelnemer niet verscheen. Kort na het vertrek werden mens en machine op zware proef gesteld in een venijnigen klim bij Michluv Mlyn. Dit deel van het traject was bezaaid met grote keien, maar de Nederlandse rijders bleken er gelukkig weinig hinder van te hebben. Het parcours lag over dezelfde wegen als dat van maandag, doch het werd in tegengestelde richting gereden. Priem Rozenberg en Rob Selling zijn de enige Nederlandse deelnemers, die nog met een schone lijst rijden. Het was overigens op het kantje af, dat Rozen berg ook dinsdag zonder strafpunten uit de strijd kwam. Hij brak de voorketting van zijn machine en het repareren verg de natuurlijk enkele minuten. Toch slaagde hij er in op tijd aan de volgende controle te komen. Bij de Trophyteams is alleen nog West-Duitsland zonder strafpunten. In de strijd om de Zilveren Vaas leidt Tsjecho-Slowakye A met 5 strafpunten voor het Tsjechische B-team. dat 14 strafpunten op zijn lijst heeft. Nederland A is van de 11e naar de 10e plaats gestegen en heeft nu 240 strafpunten. Het Nederlandse B-team, dat de 14e plaats bezette, is nu lie met 293 strafpunten. WANDELSPORT Wandeltochten DSB De wandelsportvereniging DSB orga niseert zaterdag en zondag a.s. haar laatste wandeltochten van dit seizoen over de afstanden van 10, 15 en 25 km. Gestart wordt op beide dagen bij de Recreatiezaal der HCW, Zoeterwoudse- weg 1, zaterdag tussen 2 en 3 uur; zon dag tussen 10 en 12.30 uur. Inschrijf adressen; J. Verver. Schel penkade 20. M. J. Janse, Celebesstraat 5. Wereldkampioenschap voor dames landenteams De uitslagen van de zesde ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap schaken voor dames landenteams te Emmen luiden; NederlandBulgarije 02, West- DuitslandEngeland (voorl.); Zuid-SlaviëOost-Duitsland 2 afgebr. part.; HongarijeRusland 11. Uitsla gen afgebroken partijen uit vijfde ron de: RuslandZuid-Slavië 11; Oost- DuitslandNederland 1%Engeland Roemenië 1%Bulgarije—West- Duitsland 02. De stand luidt: 1. Rusland 8 punten (uit 6 partijen); 2. Oost-Duitsland 6% pnt. plus 2 afgebr. part. (uit 6); 3. Hon garije 6 punten (uit 5); 4. Zuid-Slavië 4V2 punt en 2 afgebr. part. (uit 5); 5. West-Duitsland 4% punt en 1 afgebr. partij (uit 6); 6/7 Roemenië en Bulga rije elk 4% punt (uit 5); 8. Engeland 4 punten en 1 afgebr. partij (uit 5); 9. Nederland 2% punt (uit 5). HENGELSPORT Hengelaarsvereniging D.V.V. hield haar tweede wedstrijd in de Vliet. De vangst was slecht, er werd 3162 gram aan de schaal gebracht. De uitslag luidde: 1. H. Hamerling 555 gram; 2. C. W. v. Es 520 gram; 3. H. v. Putten 427 gram, zw. bliek; 4. J. Beren- fenger 415 gr., zw. voorn; 5. D. Flippo 332 gram; 6. C. v. d. Burg 210 gram; 7. H. Tuin 188 gr.; 8. A. H. Leuering 180 gram; 9. R. Kuyvenhoven 105 gr.; 10. P. v. Egmond 75 gram. P.V. „De Vriendenclub" Wedvlucht met jonge en oude duiven vanaf Vil voorde. In concours 218 duiven. Los om 9 uur 5 min., met z.w. wind. Aankomst eerste duif te 11.00.10 uur. Aankomst laatste duif te 11.20.41 uur. Uitslag: 1 en 7 H. Wansink. 2 F. Hof man: 3 en 10 P. Warmerdam; 4 en 8 comb. Dekker—UI je; 5 R. Pet; 6 H. v. Klaveren; 9 N. Bemelman. Een fraaie opname van het Ame rikaanse slagschip ,.Iowa", ge- meerd in de Clyde in Schotland. Het 45000 ton metende schip maakt deel uit van de vloot van 250 NAVO-schepen. welke manoeuvres houdt in het noordoostelijke deel van de Atlantische Oceaan. KATWIJK AAN ZEE Kind in Katwijk verdronken Het vierjarig zoontje van de familie Koetsier uit de Louwestraat in Katwijk aan Zee is gisteravond in de Buiten watering gevallen en verdronken. Door de sterke stroom men was juist bezig met spuien was het niet mogelijk het kind te hulp te komen. Het lijkje is naar zee afgedreven en tot nog toe niet ge vonden. Sportsplinters De Nederlandse schermster Mary Mayer van der Sluys heeft het scherm- toernooi op floret voor dames gewonnen tijdens de vijfde Maccabiah. de Joodse Olympische Spelen, die in Ramat Gan, een voorstad van Tel Aviv, wordt gehou den. Bij de internationale atletiekwed strijden te Boekarest egaliseerde het Russische meisje Taisia Chenchi het Europees record hoogspringen, dat met 1.75 meter op naam staat van Yolande Balas (Roemenië) met 1.75 meter. Het wereldkampioenschap op floret voor équipes is te Parijs gewonnen door de Hongaarse ploeg, die in de finale poule drie overwinningen boekte. Twee de werd Frankrijk met 2 overwinningen, op de derde plaats eindigde Italië met 1 overwinning en op de vierde en de laatste plaats In de finalegroep stond Rusland met geen enkele overwinning. Als oefening voor de komende wedstrijd tegen het Engelse jeugdteam (1618 jaar) heeft het Nederlandse jeugdelftal te Utrecht een wedstrijd ge speeld tegen Hercules. Hercules won de ontmoeting met 43. na bij de rust reeds de leiding te hebben gehad met 1—0. Het staat thans vast. dat de Euro pese Judo kampioenschappen op 9 en 10 November a.s.'worden gehouden in dc Energiehal te Rotterdam. Tot nu toe zijn inschrijvingen binnengekomen van acht landen, t.w. België. Denemarken Enge land, Frankrijk, Spanje, West-Duitsland, Zwitserland en van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7