Zeiidingsarbeiders bereiden zich in Oegstgeest op hun taak voor „Oegstgeest": Schiphol der Kerk ZENDINGS (HOGE) SCHOOL BESTAAT MORGEN VEERTIG JAAR Gaat heen in de gehele wereld en predikt het evangelie Naar alle windstreken vliegen talloze zendingsarbeiders uit Oegstgeestvoor wereldzending een begrip 96ste Jaargang Woensdag 18 september 1957 Derde blad no. 29243 (an een onzer redacteuren) Even buiten de grens van Leiden op het grondgebied van Oegstgeest, verscholen achter hoogopgaand ge boomte, ligt sinds veertig jaar een gebouwencomplex, waar het hart klopt van de Zending en waar de draden samenkomen van een wereldomvattende „organisatie"; de tegenwoordige Nederlandse Zendingshogeschool, met haar internaat, bureau en bestuursorgaan. Morgen is het precies veertig jaar geleden, dat dit complex, mede in tegenwoordigheid van de minister van het toenmalige Ministerie van Koloniën, aan zijn huidige bestemming werd toevertrouwd. In de daarop volgende jaren is „Oegstgeest", mede dank zij de visie en daadkracht van zeer velen, voor de wereldzending uitgegroeid tot een begrip. Honderden zendingsarbei ders predikanten, zendelingen, artsen, leraren en ver- plegers(sters) gegrepen door het woord van Marcus 16 „Gaat dan heen in de gehele wereld en predikt het evangelie aan alle creaturen", hebben in die jaren dit „thuisfront" der zending, waar zij werden voorbereid op hun taak, verlaten om veelal op eenzame posten in de binnenlanden, temidden van Oosterse, deels ook primitieve volken, aan hun roeping gehoor te geven. Hun roeping, want slechts zo kan zendingsarbeid wor den gezien. Grijpen wij, alvorens stil te staan bij dit veertig-jarig jubileum van „Oegst geest", nog even terug op de zegenrijke en bewogen geschiedenis van 160 jaar zending - 19 december 1797 werd te Rotterdam het Ned. Zendeling Genootschap opgericht - dan blijkt daaruit reeds spoedig, dat in de beginjaren de zendeling de spil werd, waarom alle arbeid op de zendingspost draaide. Achter alles wat hij deed, hetzij met het woord of de daad stond de verkondiging van het evange lie. Zoals gezegd: het volgen van een roeping. Als hij onderwijs gaf, dan ging het hem er niet alleen om, de kinderen lezen en schrijven te leren; hielp hij Ds. H. A. C. Hildering. predikant directeur van het Zendingshuis der Ned. Herv. Kerk, tijdens het onder houd. dat wij met hem hadden. zieken, dan was het hem er niet alleen om te doen. de ziekte op zichzelf te be strijden; als hij hulpbehoevenden voort hielp en blinden en melaatsen een on derkomen gaf. dan was het hem er al weer niet alleen om te doen, deze men sen enige verlichting te geven in hun nood. Integendeel: hij sprak woordenen deed daden, omdat hij met die woorden en daden meer zeggen en meer doen wilde dan ogenschijnlijk het geval was. Met al zijn handelingen wilde hij als getuige heenwijzen naar God en dat Jezus Christus in de nood der mensen wereld is binnengaan. Op sommige terreinen bleef deze ar beid vele jaren in handen van de zen deling, die ook op onderwijs- en me disch gebied werkzaam was. Op andere terreinen, door de aard der ligging te midden van cultuurcentra, trad al spoe dig specialisatie van de zendingsarbeid op. Naast de zending kwam de zen dingsonderwijzer. -arts en -verpleeg ster. Een specialisatie, waaraan het thans jubilerende „Oegstgeest" in op leiding en geestelijke uitrusting grote aandacht besteedt. Vruchtbare bodem In de loop der jaren wij kun nen slechts hier en daar een greep doen bleek het uitgestrooide zaad ln een vruchtbare bodem te zijn ge vallen. In grote gebieden kwam men tot de zelfstandigwording der kerken. Een belangrijk aandeel in de voorbe reiding hiervan had onze oud-stad genoot, prof. dr. H. Kraemer, welke door een zelfstandigverklaring namens de samenwerkende Zendingscorpora ties bezegeld werd. Zending werd op deze wijze kerkplanting! Samenwerkende Zendingscorporaties. Met het noemen van deze naam, welke voor zichzelf spreekt, naderen wij al dicht het jubileum van „Oegstgeest". Het waren n.l. deze corporaties, die op 19 september 1917 dit gebouwencomplex als Zendingshuis in gebruik namen. Voor ogen stond toen een gecombineer de zendingsopleiding, terwijl in het ge bouw tevens de kantoren werden onder gebracht. van waaruit de gehele zen dingsarbeid werd geleid. Voordien ge schiedde dit in Rotterdam en Utrecht. Circa 400 gasten woonden die dag de plechtige inwijding van het Zendings huis bij. In zijn inleidend woord schonk de toenmalige voorzitter van de Samen werkende Zendingscorporaties, de latere prof. dr. H. M. van Nes, uitvoerig aan dacht aan de betekenis van de inge bruikneming van het gebouw en de z.i. gewenste geestelijke inslag van een zendeling. Spreker noemde hen bij deze gelegenheid „mannen der hoop, die er zeker van zijn, dat God de overwinning zal geven". De toenmalige rector, dr. A. M. Brou wer. in later jaren eveneens tot het hoogleraarsambt geroepen, zag de school als een opgericht teken van de Neder landse protestantse christenheid. De directeur van het internaat, een functie, welke korte tijd werd waargenomen door ds. Joh. Rauws, sprak deze middag, die 's avonds nog werd gevolgd door een wijdingsuur in de Pieterskerk, over de betekenis van het samenwonen der kwekelingen voor de vorming van hun karakter. De minister van Koloniën getuigde deze middag van de grote belangstelling van de regering voor het zendingswerk. Spreker sprak de wens uit, dat het zaad. dat in deze „akker" wordt uitge strooid, rijke vruchten mocht dragen. Een zaaier ging uit om te zaaien Een gedenksteen, geplaatst in de hal van het gebouw en waarop ingebeiteld de gelijkenis van de zaaier: „een zaaier ging uit om te zaaien", herinnert tot op de huidige dag aan het symbool van het werk in deze school. Zending werd kerkelijk Sinds de inwijding van het gebouw hebben zich in de zending grote ver anderingen voltrokken.. Zo werden tijdens de tweede wereldoorlog reeds pogingen aangewend om de zending van de Samenwerkende Zendingscor poraties kerkelijk te maken. De „brug" hiertoe werd reeds kort na de oorlog geslagen door het in het leven roepen van de Verenigde Ned. Zen dingscorporaties. De Kerk, in dit ge val de Ned. Hen-. Kerk, bewust van haar verantwoordelijkheid. besloot daarop in 1951 de zending geheel kerkelijk te maken. In het leven der kerk een historisch besluit, waardoor aan haar roeping nog meerdere ge stalte werd gegeven. Bovendien heeft zich ir. de geschie denis van „Oegstgeest" de laatste jaren nog een belangrijk feit voltrokken: on der het rectoraat van dr. E. Jansen Schoonhoven, die dit reeds tien jaar bekleedt, werd de Zendingsschool hoge school. In de kleuterkamer. Terwijl de ouders aan de studie zijn houdt Tante Ko" de kinderen bezig. Foto's L.D./Van Vliet g Kijkje achter de schennen Berust de opleiding aan en de supervisie over de Zendingshogeschool in handen van de rector, dr. E. Jansen Schoonhoven, sinds 1953 treedt ds. H. A. C. Hildering op als predikant-directeur van het in hetzelfde complex gevestigde Zendingshuis der Ned. Hervormde Kerk. Een functie, welke ook hem uiteraard in vrijwel da gelijks contact brengt met de staf en alle toekomstige zendingsarbeiders(sters). Bovendien strekben zijn zorgen zich uit over het internaat. Groot huisgezin In verband met de veertig-jarige ves tiging te Oegstgeest. hebben wij dezer dagen onder vriendelijk geleide van ds. Hildering eens gedwaald door Zendings huis en -hogeschool. Heeft hij ons ver teld van de mogelijkheden van opleiding en het leven in en rond het huis. „Oegstgeest", aldus ds. Hildering, „is het Schiphol der kerk. Naar alle windstreken: Indonesië, Nieuw-Gui- nea, Ceylon, Suriname, Afrika, India etc., vliegen de talloze zendingsarbei ders uit. Daarnaast keren ook velen regelmatig voor korte of langere tijd op hun „nest" terug". Het is ook een internationaal gezel schap. waarmede ds. Hildering dagelijks wordt geconfronteerd. Zo nam hij tij dens ons bezoek afscheid van Ruth en Lydia Bahler. twee Zwitserse meisjes, die na een korte opleiding aan de Zen dingshogeschool door de Doopsgezinde Vereniging voor Evangelie-verbreiding werden uitgezonden naar een leprozerie in de omgeving van Sorong „jullie vliegtuig vertrekt om half vier" om het volgend ogenblik een juist aange komen Afrikaan, die op doorreis naar Engeland is. in dit Zendingscentrum een welkom toe te roepen. Zuster Roos ver wachtte hfj over enkele uren met het vliegtuig uit Nieuw-GuineaHoort dens de opleidim men ds. Hildering dan weer even later over nog andere passage-boekingen spre ken. dan is inderdaad niet teveel ge zegd. dat „Oegstgeest" het Schiphol der Kerk is. „De Blauwe engelen" van Oegst geest. Grote belangstelling voor opleiding De opleiding, zo vertelde ds. Hildering ons. valt in een lange (l1* jaar) en korte cursus (4 maanden) uiteen. Is de lange cursus bedoeld voor afgestudeerde theologen en academisch gevormde leraren zij moeten straks de Oosterse talen volledig beheersen voor de korte cursus komen in aanmerking art sen. verplegers (sters), onderwijskrachten en zij. die op het zendingsterrein een administratieve functie gaan bekleden. Elk academie-jaar. dat steeds in okto ber aanvangt, worden er korte cursussen gegeven. Bij deze opleiding is ook ds. Hildering betrokken. Het is vooral bij deze korte cursus sen, dat de oecumene in de opleiding naar voren treedt. Hervormden, gere formeerden, doopsgezinden, vrij evan- gelischen en Lutheranen zitten hier eendrachtig gebogen over dezelfde stof. In de bibliotheek: bron van we tenschap en cultuur. Op de voor grond de dames Ruth en Lydia Bahler, die thans reeds op weg zijn naar Sorong. Gevraagd naar de belangstelling voor de opleidingen het zendingswerk in zijn breedte en diepte laten wij ditmaal buiten beschouwing - deelde ds. Hil dering ons mede. dat deze verblijdend groot is. Wij hebben hier regelmatig tij dens de opleiding een normale bezerting van circa 75 a 80 studenten. Het huis is dan vrijwel bezet. Voor conferentie en bezoek tijdens de weekeinden houden wij altijd een twintig bedden achter de hand. Maar dat is dan ook onze totale capaciteit. Studie in gezinsverband In verband met de nieuwe situatie in de opleiding: sinds enkele jaren is de studie aan de Zendingshogeschool niet alleen opengesteld voor de zen dingsfunctionarissen, doch ook voor hun echtgenoten, hetgeen van groot belang is voor haar toekomstige werk kring, vond een gedeeltelijke organi satie van het Zendingshuis plaats, waardoor dit geschikt werd gemaakt voor studie in gezinsverband. Vijftien gezinskamers werden voor dit doel ingericht. Kamers, wjj hebben het kunnen constateren, waar het gezellig wonen is. Er werd echter nog meer gedaan. Voor echtgenoten, met kinde ren beneden de leerplichtige leeftijd, werd voor de kleintjes een kleuter- kamer ingericht. Terwijl nu vader en moeder aan de studie zijn, houdt ■„tante Ko" de kleuters aangenaam bezig. Ochtend-, middag- en avondmaal worden dan weer gezamenlijk in de ge rieflijk ingerichte eetzaal gebruikt. Hier zijn het de „blauwe engels", meisjes, die vier maanden praktijk opdoen voor b.v. het nijverheidsonderwijs en ervoor zorgen, dat het de inwendige mens aan niets ontbreekt. Deze blauwe engelen, die volledig opgaan in de sfeer van dit zen- dingscentrum, hebben haar geïmpor teerde naam te danken aan het Oecu menisch Opleidingsinstituut ..Chateau de Bossey" bij Genève, waar haar die nende functie reeds een begrip is ge worden. Ruimte ook voor sport en spel In „Oegstgeest", waar men ook sterk overtuigd is van de opvatting, dat na inspanning ontspanning moet volgen, laat men in de vrije uren ook veel ruimte voor sport en spel. Behalve enkele bin nensporten, wordt het voet- en volley ballen en het bad mintonspel door do centen en studenten druk beoefend. Een prachtig buitenterrein biedt daartoe een goede gelegenheid. Openstaan voor de ander Grondprincipe bij heel dit samenspel van krachten in opleiding en inter naatsleven is het openstaan voor de ander. Wanneer de een de ander wil dienen en dit geschiedt in „Oegst geest" wordt de karaktervorming mogelijk. En dan is de ware zendings geest vaardig geworden en zal het werk van mannen, die in het verleden de zending op vooraanstaande posten hebben gediend de Kruyts en de Van Hasselts, een Adriani en een Jel- lesma worden voortgezet en uitge breid. De velden zijn wit om te oogsten Bijbel en Kruis centraal In dit teken zult gij overwinnen. Nemen de bijbel en het kruis in de gehele zendingsgeschiedenis een centrale plaats in, ook in de een voudige kapel van het Zendingshuis domineren zij. Bovendien ontbreekt ter weerszijden van de opengesla gen bjjbel het licht op de kandelaar niet. In deze kapel, welke plaats biedt voor circa honderd personen, vindt gedurende de colleges steeds de dag- en avondsluiting plaats. Teneinde het levend contact met de gemeente in haar totaliteit te bewaren, zijn de inwonenden van het Zendingshuis 's zondags aange wezen op de Pauluskerk aan de Warmonderweg. Een der met veel smaak ingerich te gezinskamers. Het is de tijdelijke woning van onze oud-stadgenoten, ds. en mevr. W. A. Bijtefeid. Terwijl mevr. Bijtefeid de corres pondentie doorneemt, is haar echt genoot aan de studie. Ds. Bijtefeid bereidt zich thans in Oegstgeest voor op zijn promotie vermoedelijk aan het einde van dit jaar), waarna hij wordt uitgezonden naar de Minahassa.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5