Garantiebeleid is voor landbouw structureel onmisbaar Aanpassing produktie aan ivijsigende wereldmarkt Loop der bevolldng te Leiden Geen paarden op paardenmarkt te Alplien aan den Rijn Hoe zal de nieuwe Westduitse Bondsregering er uit zien? Marine Luchtvaartdienst neemt eerste straaljagers in gebruik SIFl 3 OCTOBER-VEREENIGING Wedstrijd met autopeds WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 Minister Mansliolt: In de memorie van toelichting op de begroting voor landbouw, visserij en voedselvoorziening wordt de prijsvorming in de landbouw potentieel instabiel genoemd, waarom het stabiliseren van prijzen en bevordering van een redelijk inkomen in de landbouw zich tot een belangrijke pijler van de landbouwpolitiek in vrijwel alle ontwikkelde landen heeft ontwikkeld. Een garantiebeleid als structureel gegeven in de landbouwpolitiek zal dan ook niet kunnen worden gemist. De Nederlandse landbouw ondervindt sinds enige jaren de weerslag van een ongunstige constel latie op de wereldmarkt. Indien in de agrarische conjunctuur in wereld- verband geen keer ten goede komt, zal Nederland de nadelige gevol gen daarvan ongetwijfeld blijven ondervinden. De minister is van plan in zijn garantiebeleid een grotere plaats in te ruimen voor het element van de aanpassing van de produktie aan de zich wijzigende omstandigheden op de wereldmarkt. „Prikkelend" prijsbeleid Het prijsbeleid moet z.i. de nodige prikkels bevatten voor een aanpassing van de agrarische produktie aan de in ternationale markt. Tevens moet dit bijdragen tot verkleining van de afhan kelijkheid van de landbouw van be scherming en bijstand. Structurele vraagstukken kunnen niet worden opgelost door het garantiebe' leid. Daarom bestaat bepaaldelijk be hoefte aan een meer direct ingrijpen in de landbouw, gericht op verbetering van een aantal produktie-omstandig- heden. Maatregelen De minister van Landbouw zal een aantal maatregelen voorstellen ter ver betering van de agrarische structuur, inhoudend het voorkomen van opnieuw ontstaan van te kleine bedrijven, het tegengaan van versnippering, het opko pen van vrijkomende percelen en be drijven door de ..Stichting tot het be heren van landbouwgronden" voor doeleinden van sanering, het dienstbaar maken van domeingronden aan de sa nering van het oude land en de invoe ring van vestigingseisen. Aan deze ves tigingseisen meent de minister in zijn beleid een belangrijke plaats te moeten toekennen. De eisen zullen in de vorm van een ontwerp van wet nog dit jaar worden ingediend. Zij zullen öp de be drijven en op de persoon van de boer betrekking hebben. Andere wetsontwerpen over regeling van middelbaar en lager landbouwon derwijs, een nieuwe boswet, een vervan- Indonesische kritiek op benoeming Sastroamidjojo Isa Anshary, lid van het Indonesische parlement, heeft de benoeming van ex-premier Ali Sastroamidjojo tot permanent vertegenwoordiger van In donesië bij de Verenigde Naties een „politieke blunder" genoemd. Volgens Anshary, die in het parlement lid is van de Masjoemi-fractie, beschouwen de Westelijke landen Ali Sastroamid jojo als de politicus, die de communis ten in staat heeft gesteld in Indonesië successen te boeken. Hij zeide het praktisch zeker te achten, dat de Latijns-Amerikaanse landen, die in het geschil over Nieuw-Guinea met het standpunt van Indonesië sympa thiseerden, thans hun houding zullen herzien. „DEMOCRATIE VERRADEN" Ook meende Anshary, dat Indonesië, door zich de vorige week bij de behan deling van de kwestie Hongarije in de Verenigde Naties van stemming te ont houden, aan zijn prestige in het buiten land afbreuk heeft gedaan. Het Ismalietische dagblad „Abadi' merkte vandaag in een hoofdartikel cynisch op „Wij durven wel de Britse interventie in Oman te veroordelen, doch zijn plotseling bang om de Russi sche interventie in Hongarije te ver oordelen". De onafhankelijke „Times of Indone sia" schreef: „Indonesië heeft weer eens de democratie verraden door zich te onthouden van steun aan de reso lutie van de Verenigde Naties over Hongarije en het heeft bij voorbaat alle kansen, die wy nog hadden op een voor ons gunstige stemming over West-Irian in de Assemblee der Ver enigde Naties, de nek omgedraaid". Het parlementslid Sjech Djalaluddin, van de kleine Ismalietische partij PPTI, heeft intussen de suggestie geopperd, dat de Indonesische regering drastische maatregelen tegen het Nederlands kapi taal in Indonesië zal nemen, als de eis van Indonesië over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties opnieuw geen succes mocht hebben. Vrijheid voor Columbiaanse protestanten De Columbiaanse minister van Bin nenlandse Zaken heeft de gouverneurs der provincies gisteren opdracht gege ven de protestanten in heel Columbia toe te staan in volle vrijheid bijeen te komen en godsdienstoefeningen te hou den. Verder dienen de gouverneurs er voor te zorgen, dat de vijftig protestant se kerken, die tot non-activiteit waren gekomen en in hun werk gehinderd werden door plaatselijke moeilijkheden, weer volledig kunnen functioneren. De opdracht van de minister werd gegeven binnen 24 uur nadat de Amerikaanse ambassadeur John M. Cabot een '-eroep deed op de Columbiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Carlos Sanz de Santamaria om de protestanten zonder beletselen in het land te laten werken. In één jaar 164 gevangenen ontsnapt (Van onze Haagse redactie) In het jaar 1956 zijn uit Nederlandse gevangenissen, gestichten en tijdens transporten 164 gevangenen ontvlucht. Van hen waren er op 31 december j.l. nog zestien voortvluchtig. In het jaar boek van het Nederlandse gevangenis wezen zijn deze cijfers bekend gemaakt. In 1956 waren er gemiddeld 4616 ge detineerden. in 1955 4586. Bij de ge stichtsbevolking wordt echter een gelei delijke teruglopen geconstateerd, zoals ook bij de bevolking van vrouwengevan genissen het geval is. gingswet voor het kwekersbesluit 1941, een keuringswet tuinbouwzaden en plantgoed, eën wetsvoorstel erkennings regelingen in de tuinbouw en een voed- selvoorzieningsbesluit zijn in voorberei ding. De landbouwwet zal vermoedelijk dit jaar in werking treden, evenals de nieu we pachtwet. Over een dierziektewet ter vervanging van de verouderde vee wet wordt overleg gepleegd. Afzet wordt moeilijker Tegen de achtergrond van agrarische ontwikkelingen over de grenzen. Waar door elders duidelijke protectionistische politiek in een overgangstijd gevolgd wordt, ondervindt onze afzet buiten de grenzen toenemende concurrentie. Ook verbeterde communicatiemiddelen zijn hiervan oorzaken. Voorbeelden daarvan zijn Italiaanse groenten in Noord-West Europa, geslacht pluimvee uit Noord- Amerika in West-Duitsland en vlees uit het Zuidelijk halfrond. Daarbij ko men Finse boter. Engelse en Noorse eieren en Zweedse en Hongaarse bacon. Protectionisme en kunstmatige prijs vorming t.a.v. overschotten gaven een prijsontwikkeling, die niet evenredig is met de stijgende kosten in de land- bouwproduktie. Daardoor ontstond al dus de m.v.t. een onbevredigende in komenspositie in de landbouw. Ondanks veelvuldig internationaal overleg en het schijnbaar niet ongun stig verloop van de uitvoer, wordt de afzet van onze agrarische produkten steeds moeilijker. Bij aanhoudende industriële ontwikkeling elders zal de vertraging geleidelijk zijn. Komt een conjuncturele inzinking, dan zal door afnemende vraag naar hoogwaardige kwaliteitsprodukten de afzet in een zeer moeilijke positie raken. Naast structuurbeleid en garantie- politiek zal in toenemende mate aan dacht moeten worden geschonken aan vraagstukken van de afzet. Visserij De overbevissing van de Noordzee maakt een jaarlijks belangrijker onder deel van het internationale visserij over- leg uit. Het onderzoekingswerk met de „Willem Beukelsz" belooft belangrijk te worden. Centralisatie van het visserij- onderzoek in IJmuiden is doelmatig ge bleken. De opleiding der vissers wordt in overleg met O.K.W. zoveel mogelijk bevorderd. Het kunstmatig kweken van broed en de vraagstukken van de oester cultuur in het Deltagebied hebben de volle aandacht. Het in dienst stellen van een inspectievaartuig voor de Wad denzee kan in 1958 verwacht worden. Om uitsterven te voorkomen is 112.500 k.g. ondermaatse vis uit Oost-Flevoland naar het IJsselmeer overgebracht. Met visserij technische maatregelen zal ge poogd worden de IJsselmeervisserij ver der te saneren. Het stichten van een grote viskwe- kerij in Oost-Flevoland beoogt de pro duktie van voor de vissport aantrekke lijke soorten op te voeren. Met de bouw daarvan wordt in 1958 begonnen. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Lena M., dr ran W. Fokker en L. M. WarmenhovenGerhard J., an van D. P. IJ perl aam. en N. Rijnebuirger; Edoiard Hzn van J. W. Oh. Dekker en S. A. Star- rentouirg; Adriama E. M., dr van J. M. Berk en P. J. A. van der Haan; Hendrik G., an van G. van de Lageweg en W. M. Troost; Peter J., zn van J. D. Hoogervorst en M. J. Rosdorff; Ndcolaas Fr. M., an van A. J. Mens en M. E. van der Vadk. Ondertrouwd; H. J. ven Dalen en J. J. van Santbrink; C. vam der Spek en C. Verhaar; G. W. van Rijswijk en J. J. M. Hogenhouit. GetrouwdM .M. Paa-rdekooper. 22 jaar en W. M. Kloosterman ,23 Jaar. OverledenC. C. Picket, 55 jaar, echt genote van H. J. Baars; W. J. F. van Oef- ïel, 73 Jaar, weduwe vam HL Kadé; J. I. H. van Wensen. 69 Jaar. ongehuwd. In week van 5 tot en met 11 sept. 1957 GEVESTIGD D. P. H. ven Wickevoort Cramaneflan en fam, tandarts .Rijnsburgerweg 7; C. Koen- rades en fam, waterfHtrter LDM, Haverzak- laan 16; M. J. Burghoorn geb. Dohmen en fam. Morslaan 3'1<; W. van de Pieterman en fam, admiimlotrateur, Kawaalweg 34; L. T. M. M. Ooimes, logopediste, Dlefsteeg' 6b P. A. Vudddngs, pluiioweeverzorger, Heren singel 31; G. T. Reichgeit, machinist, Zoe- terwoudseweg 124; C. H. van Bodegom. le rares, Witte Singel 94; N. de Kooter, Oude Singel 123; M. Zandvliet geb. Japlkse, spraaklerares, Zoeterwoudseslngel 40a; A. van Hoeken, Gerrit. Domstraat. 10; W. C. S. van Benithem Juitbtng, Wi'tte Singel 38; M. H Renee. 11. verpleegster. Rijnsburgerweg 10; M. Boenen, li. verpleegster. Rijnsbur- gerweg 10; H. Liefferlng .die Sit terlaan 29; I. de Vries, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; E. Knegit, Zoeterwoudiseweg 138; J. A. Hoefnagels, Oude Herengracht 22; P. P. M. Groenewegen, Plantsoen 29; K. N- van den Berge, Rijnsburgerweg 144; T. J. A. Me er tens, mdddltoar KM, Ooormliertstraait 22 A. H. Wanmottz, secretaresse, Rijnsburger weg 2; P. E. C. van Breda Vriesman. O. Singel 146; J. M. van Buuren, Manën- poelsbraat 5; A. C. Reindens geb. Rabellder. Fred, van Eedfcndaan 57; A. F. Uittenhout- huisschilder, Ballstraat 60. VERTROKKEN L. C. Heiynen en fam, van Breestnaot 11 naar De Bilt U., Akker 201'; Th. Weber en fam, van Kaaserstraat 34, naar Rotter dam, van Oi'tterstraat 29AI; J. G. van Zwleten en fam. vam v. d. Waalsstraat 1. naar Oegstgeest, Juffermamsstraat 28; S. de Rockfort Wall en fam. vam Nieuwe Rijm 12, naar Groot Briittanmlë; J. Bakker en fam. van Anna Paulowmastraat 8. naar Rotterdam, Mathenesserweg 204c; H. N. Theslngh en fam, vam Rljmsburgerweg 140, naar Hilversum .Nianrodllaam 1; J. F, Cochran en fam, vam Lijsterstraat 4, naar Caaiadia; A. die la Rie en fam, vam Utrecht se Veer 34 naar België; L. Ginjaar en fam van Wasstraat 26, naar Rijswijk ZH. Burg. Elsenlaam 24; F. J. Zee ten ear fam, vam Thorbeckestraat 7 naar Verenigde Staten van N. Amerika; N. H. Meiman en fam, van Stadhouders! a am 20 naar N.O. Pol der, Lange Dreef 60; G. Stolp en fam, van Oude Vest 237, naar Zuid-Afrika; O. G. Groenewegen, van Roodemburgerstraat 57. naar Voorhout, Leidsevaart 2>; A. Ohris- tophersen, vam Witte Singel 88, naar Ver enigde Staten van N. Amerika- J. G. Oos termam geb. Wijfje, van le Blmnemivest- graoht 30, naar Alphen aan de Rijm, Noord1 einde 60; G. J. Evers, vam Sbeensbraat 59, naar Alphen aam den Rijn, Gmephoek 7: H. C. P, van Oleef, vam Botermarkt 25, n. Voorhout, Leidisevaart 2; T. Simons, vam Trompstraat 6, naar Mii'll ca NB, Dorps etraat 35; P. H. Rijsbergen, vam Pasteur- straat 28a, naar Udienliout, Schoolstraat 4: M. J. KoUaoi, ran Snouck Hurgnonjestr. 10, maar Oegsbgeest, Rhijmgeestersitraatweg 1'59; F. A. Hilgers geb. Bos, vam Hoge Rijn dijk 49, naar Gouda, Toussalntkade 10; L. H. Th. Blanchl, Vam Wasstraat 5, naar Voorburg, Fr. van Eedemstr. 62; C. Neijm- dorff geb. Dobschütz, van Wasstraat 5. n. Voorburg, Fr. van Eedenstraat 62; J. Leeuw, vam Rijnsburgerweg 86, naar Alk maar, Omval 86; W. Roke, van Boshof 50, naar Apeldoorn, Viytsewe»» 42H, vam lm- hoff (baron) vam Breestraat 73a, naar Vughit, Bosscheweg 29; E. M. E. Gerardts, vaai Rapenburg 12-, naar Amsterdam, Roo- seveltlaan 209; M, Bljnsddrp geb. Rooger- vorst, van St. Jacobsgraoht 1, naar Eelde, Plet Soerweg 9; W. J. Hoogvliet, van Zoe- ttrwoudsesingel 94, naar Driebergen ca. Hoofdstraat 214; I. Nagbegaal geb. Jonge- neel, van Kam. OnneSiaan 38, naar Lisse, Graohitweg 16; E. M. Klverom-, vam Stad- houdierslaan 35 naar 's-Graivenhage, Daal en Bergselaan 48; Y. N. Stoopmnn geb. v. Herwerden, van Jan van Goyenkade 7 n. Utrecht, Rubenslaan 471; A. C. G. Pell-e- koorne, van Hugo de Grootstraat 10, naar Amsterdam, VaLertusstraait 248hs.; A. Roorda, van Witte Singel 83, n. Avereest, Julianasbraat 79; C. Breindier a Brandde geb. Mark, van Sluisstraat 16, naar Am sterdam. vam E-egh ernst raat 65; M. W. Ho nig, van Rijnsburgerweg 88, naar Hoorn, Koepoortsweg 35; K. G. Oost/ra, van Rijns burgerweg 10, naar Amsterdam, Arohlme- deslaan 11 bh; B. Honsbeek, v. Vrouwe n- kerkkoorsbr. 3a, naar Zoeterwoude, Rij me - gommierstraat 26; G. A. van der Spek. v. Haarlemmmersbraat 94, naar Rijswijk ZH, Moliemilaam 13; A. van Maren, vam Hof v. Venetië 12, naar Gendrtmgen, Wddihedimdma- straat 16; J. Lit, van Kortemaerstraat 84 naar Rotterdam, SchUperoortotraat 77b: R. W. Goodlliff ,van Sumatrastraat 48, n. Amsterdam, Mauvestraat 24; A. H. vam Stoflk, vam Papengradht 28, naar Oegst geest., Witte de WitMaan 3; F. J. C. Man- gelsdOrf, van Langebrug 28a, naar Brums - sum, Pr. Hemdrikdaam 101«: N. S. van Gel der, van Gerecht 7, naar 's-Gra/venhage, Thor beckelaam 201; P .C. Jansen, van Ko- revaarstraait 47, naar Nijmegen ,B. vam Berghstraat 57; A. Pebte, van Melchlor- Treuiblaan 42, naar Amsterdam, 1© Hel merstraat 18Ön®; C. M. van der La-am, van Meddhlor Treublaon 57, naar '6-Grave n- hage, Veemkade 4; P. G. M. Ras, van Vree- wlj'kstraat 6, naar Gedeen, Mauritslaam 148 H. Hadders, van Morslaan 45, naar Eind hoven, Floresstr. 30; B. Rijken, van Rijns burgerweg 10 naar Amsterdam, Konin ginneweg 3; L .D. F. Lameijer ,van Leeu werikstraat 47, naar 's-Gravenhage, Zuid- wal 83; H. H .Perqudn, van Stille Mare 2, naar Haarlem, Jan Hardmgstraat 40; M. P. H. Roesslmgfh geb. Gressle van Utrechts® Veer 34. naar België; M. O. de Hart, vam Rapenburg 134, naar Haarlem, Sparen- bergstraat 161-, A. C. Ei-dhborn geb. Scha- gen vam Leeuwen, van Cobetstr. 71 naar China; K. Lewln, van Tlb. Slegenbeek- etraat 8. naar Oegstgeest, WlThe-lmlmapark 21-; R. A. Nleuwemlhudzen geb. vam der Vllst, vam Meloenstraat 13 naar Oegstgeest Ouracaostraat 4; S. Zwarts, van Hugo de Gr ootstraat 3, n aar Vllsslmgem, Bloemen- laan 88; M. E. Th. Schreurs geb. van Ier se!, vam Oude Singel 242, naar Katwijk, Mr'. C. Fockstraat 3; J. C. Heus geb. Se ller, van Deoimastraat 18, naar W'oubrug- ge, a.b, VUeitkad©; D. I. Vermeer, vam He rensingel 32, naar 's-Gravenhage, Hugo de Grootstraat 3. UVS—Militair Elftal gaat niet door De wedstrijd tussen IJ VS en het Nederlands militair elftal, welke he denavond op het LFC-terrein zou wor den gespeeld, gaat niet door. De Sport stichting heeft het veld afgekeurd, hetgeen, gezien de hevige regenval, niet verwonderlijk genoemd kan wor den. Von Brentano, Schroder, Erhard, Strauss en Schaffer sullen wel aanblijven (Van onze correspondent in West-Duitsland) Nog nimmer heeft een party in Duitsland by verkiezingen, die zonder enige dwang of druk op de bevolking plaatsvonden, een dergelijke grote meerderheid behaald als ditmaal de C.D.U. Zelfs bij de laatste, nog betrekkelijk vrije, ver kiezingen van 5 maart 1933 verkreeg Hitiers nazi-partij slechts 44,1 procent van de stemmen. Die van Konrad Adenauer vormen thans iets meer dan 50 procent, wat betekent dat de C.D.U. in de nieuwe Bondsdag, (die uit 497 afge vaardigden zal bestaan) ver over de helft van de zetels zal bezetten. Adenauers partij maakte „fantastische carrière" Als men de ontwikkeling van de afge lopen jaren nagaat, moet men wel vast stellen, dat Adenauers partij een „fan tastische carrière" heeft gemaakt. De partij werd in 1945, dus midden in een tijd van de bitterste nood, van de groot ste geestelijke en lichamelijke ellende en van de diepste vernedering voor het Duitse volk, opgericht. Bij de verkiezin gen in 1949 voor de eerste Westduitse Bondsdag behaalde zy al 31,10 procent van de stemmen. Vier jaar later, 45,2 procent en thans over de helft, ofschoon uiterlijke kentekenen een paar maanden geleden lieten vermoeden, dat Adenauer en zijn partij er iets minder sterk waren komen voor te staan. Iedereen is thans natuurlijk benieuwd hoe de nieuwe Westduitse Bondsregering er zal uitzien, maar men zal zijn nieuws gierigheid nog wat moeten bedwingen. Immers eerst moet Adenauer in oktober (voor de derde maal) door de Bondsdag tot Bondskanselier worden gekozen en daarna pas zal hij met zijn nieuwe ka- binetslijst voor de dag kunnen komen. Wie blijft en wie gaat Men kan echter wel aannemen, dat de ministers Von Brentano (Buitenlandse Zaken), Schroder (Binnenlandse Zaken), Erhard (Economische Zaken), Strauss (Verdediging) en Scliaffer (Financiën) hun portefeuilles zullen behouden. De 69-jarige Jakob Kaiser, die nu al acht jaar lang de portefeuille van „ge heel-Duitse aangelegenheden" heeft be heerd, is in de laatste tijd ernstig ziek geweest. Hij wenst daarom zijn minister ambt neer te leggen, evenals ing. Balke, die reeds een paar maanden geleden ver klaarde niet langer minister voor atoomaangelegenheden te willen blijven. Ook de 65-.iarige minister van Arbeid Storch, die net als Kaiser, acht jaar lang met Adenauer aan de ministers tafel heeft gezeten, is zijn hoge ambt, dat veel beslommeringen met zich mee brengt, moe. Als zijn eventuele opvolger wordt zowel Theodor Blank, de vroegere minister van Verdediging, als Karl Ar nold, de gewezen minister-president van Noordrijnland-Westfalen genoemd. Het is verder een grote vraag of de ministers Lübke (Voedselvoorziening, Land- en Bosbouw), Preusker (Woning bouw), Oberlander (Verdrevenen, vluch telingen en oorlogsinvaliden) en Wür- meling (Gezinszaken) in het nieuwe ka binet zullen terugkomen. Oberlander heeft tot de markante fi guren van de Vluchtelingenpartij be hoord, maar is .toen zijn partij Adenauers coalitie verliet, op zijn ministersstoel blijven zitten en kort daarop in de schoot van de C.D.U. „gevlucht". Preusker behoorde oorspronkelijk tot de Vrije Democraten. Hij heeft, toen deze kwaad uit de coalitie wegliepen, op de zelfde manier zijn portefeuille gered. Seebohm moet weg In doorgaans welingelichte kringen vernamen wij, dat Bondskanselier Ade nauer thans waarschijnlijk van de ge legenheid gebruik zal maken zijn minis ter voor Verkeer Seebohm kwijt te ra ken. Seebohm van de Duitse Partij, die zeer nationalistisch voelt houdt ervan af en toe chauvinistische rede voeringen af te steken, waarin hij zich ook met aangelegenheden bezig houdt, die niet tot zijn ressort behoren (zoals de kwesties van het vaststellen van de grenzen). Hij heeft zijn regeringschef daarmede al vaak geërgerd. Volgens ge ruchten zou de Duitse Partij in plaats van het verkeersministerie, dat voor Voedselvoorziening, land- en bosbouw prefereren. Het kleine ministerie voor Economi sche samenwerking, dat in de wande ling soms nog, net als in de eerste jaren, ,het plan-Marshall-ministerie" wordt genoemd, zal hoogstwaarschijnlijk wor den opgedoekt. Vice-kanselier Blücher (vroeger van de Vrije Democraten en na de splitsing van die partij minister ge bleven), die nu tot de combinatie van de Duitse Partij en de kleine Vrije Volks party behoort, is er het hoofd van. Plechtigheid op vliegveld Valkenburg (Van onze Haagse redactie) In aanwezigheid van de minister van Marine, Ir. C. Staf en de ambas sadeur der Verenigde Staten, de heer Ph. Young, heeft het hoofd van de Mili tary Assistance Advisory Group in Nederland, generaal-majoor der mariniers J. C. Macqueen, vanochtend op het militaire vliegveld Valkenburg acht nieuwe Sea hawk-jagers overgedragen aan de Marine Luchtvaart Dienst. De Seahawk is het eerste vliegtuigtype met straalaandryvlng, dat by de marine in gebruik komt. Deze eenpersoons éénmotorige laagdekkers met intrekbaar landingsgestel en opvouwbare vleugels, vervangt de tot dusver gebruikte Seafuries op het vlieg kampschip „Karei Doorman". Met de overdracht van deze vliegtui gen werd tevens het vliegtuigsquadron No. 860 van de M.L.D. opnieuw in dienst gesteld. Dit roemruchte squadron, dat in 1943 in Engeland werd opgericht en na de oorlog enige jaren in Indonesië was gestationeerd, werd in juni van het vorig jaar tijdelijk buiten dienst gesteld in verband met de opleiding van het per soneel voor de omschakeling op straal motoren. Nadat de Commandant Zeemacht Ne derland, schout by nacht G. B. Fortuyn, de vlagofficier materieel, schout bij nacht W. J. Kruys, de vlagofficier M.L.D.schout bij nacht-vlieger J. M. De derde woensdag in september is in de gemeente Alphen bestemd voor het houden van de jaarlijkse paardenmarkt. Wie echter gedacht zou hebben op het marktterrein in de Zaalbergstraat paarden aan te treffen kwam wel zeer bedrogen uit. Wel troffen wij een tweetal ge meentewerklieden bezig met het ge reed maken van de markt, maar tot elf uur was daar nog geen enkele viervoeter te zien. Waren er dit keer dus geen ver kopers ook de paardenkopers lieten verstek gaan en schitterden dus door afwezigheid. Het is thans de derde achtereenvolgende keer. dat geen enkel paard voor de handel aangevoerd was. In de Oranjestraat, waar de ge lijktijdig gehouden goederenmarkt plaats vond. was daarentegen be langstelling genoeg. Men kon er zelfs over de hoofden lopen! van Olm en de reeds genoemde auto riteiten met het voorgeschreven cere monieel in hangar vier op de vliegbasis Valkenburg waren ontvangen, droeg ge neraal Macqueen de vliegtuigen met een korte toespraak over. Schout by nacht van Olm aanvaard de ze namens de Nederlandse marine, ook wijzende op de belangrijke stap in de ontwikkeling van de M.L.D. nu het eerste squadron overgaat van propellor- op straalvliegtuigen. Hij gaf de com mandant van 860 squadron, luitenant ter zee-vlieger R. J. Idzerda opdracht het squadron in dienst te stellenn. GEVRAAGD Zit-slaapkanier gezocht door dame, In Leiden of omg. Brie ven bur. van dit blad onder no. 1653 k. Gevraagd nette heldere werkster, één ochtend per week. liefst donderdag. Rijn en Schiekade 89. Gevraagd voor Am. student, een of meer kamers, gem. of ongem., met keuken' en gebr. van bad. Brieven bur. van dit blad onder no. 1640 k. H Ter overname gevraagd een bontjas, maat 46 of 48. Brie ven bur. v. d. blad no. 1638 k. Een net. rustig meisje zoekt zit-slaapkamertje. Brieven met prijsopgaaf bur. van dit blad onder no. 1657 k. Meisje gevraagd, v. d. dag of dag en nacht, in gezin met 2 kind. Dameskapper P. Boef, Schoolstraat 44, Voorschoten. Tel. 2386. Beschaafde jongedame zoekt ongemeubileerde zlt-slaapka- mer, zonder pension. Brieven bur. van dit blad no. 1661 k. Geyr. zonnige zit-siaapka- mer, v. w. en kookgelegenh. Liefst met tel., door j. vt. in Oegstgeest. Brieven bur. van dit blad onder no. 1682 k. Werkster gevraagd, één morgen per week. Leuvenstr. 24, Lelden. Gevraagd voor direct keu kenmeisje en meisje voor be diening. Kloksteeg 19, Leiden. Bekwame chemische strijk sters gevraagd, per week of voor 4 dagen. Op gezinswas belangrijke korting. Bij stoom- en chemische wasserij „De Zon". Fa. H. J. Dieben, Zoe ter wou dses in gel 23, Lelden. Jonge mensen zoeken zo edig mogelijk voor tijdelijk een kamer. Man alleen de weekends thuis. Brieven bur. van, dit blad no. 1723 k. op 3 OKTOBER a.s. op het LEVENDAAL voor jongens en meisjes van 8 en 9 jaar en 10 en 11 jaar. a) voor versierde autopeds. Extra prijzen voor de fraaiste versiering. b) voor niet-versierde autopeds. Reglementen en inschrijfformulieren verkrijgbaar bij de bestuursleden J. van Harteveld, Zeemanlaan 37, H. de Wilde, Breestraat 93; verder op het Stadhuis Bureau Lichamelijke Opvoeding, Kamer 15a en het Secreta riaat Leidse Jeugdactie. De inschrijving sluit op woensdag 25 september a.s. om 18 uur. Zie de nadere mededelingen in dit blad. Voor enkele dagen per week een werkster gevraagd. Samdt- laan 27, Rijnsburg. Heer zoekt kamer(s) in Lei den, zo mogelijk met volledig pension. Brieven bur. van dit blad onder no. 3366 k. Gevraagd spoedig door lieer, b. b. h. h., een kamertje zonder pension op de Rijnsburgerweg, bij het Academisch Ziekenhuis. Br. bur. v. d. blad no. 1724 k Heer zoekt per 1 okt. a.s., in Leiden of omgeving gem. zit- slaapkamer. Brieven bur. v. d. blad onder no. 3368 k. Gevr. schoonmaakwerk en onderhoud van gebouwen. Br. bur. v. d. blad no. 1729 k. Te koop gevr. damessport- flets .moet i. z. g. st. zijn. Meerburgerstraat 13 AANGEBODEN Luxe autoverhuur. Wy ver huren o.a. Mercedes 180-diesel, Simca en Volkswagen. Uitslui ten nieuw materiaal. Garage Bierman, Voorhout tel. 02532 - 7433. Solex Standaard f 349.50, F. m. f 17.30 Solex de Luxe 399.50, p. m. f 20.24 inclusief all risk verzekering. Service Station. Gebr. Huisman. Ho- gewoerd 66—68, telef. 31292. P H.M.VÏdubbelzlt bromfiets, dubb. veerelementcn. Enige bromfiets die geschikt is voor 2 personen. Prijs f 725.— Gebr. Huisman, Hogewoerd 6668. B Ze zyn er weer. Kwalitelts EWE anker horloges, 21 st. an ker, waterdicht, schokvrij, an- timagnetisch onbr. veer. Geen f69.50, maar slechts f47.50. „De Goedkopere Zaak". S. v. d. Water en Zn., Haarl.straat 207 g] Te koop aan geb. babybox met vlonder, hoekmodel z. g. a. n. H. de Vrlesstraat 4. Lei den. B Kousenreparaties. Klaar terwijl U wacht. De Haas, stof fen- en damesmode-magazijn, Haarlemmerstraat 8082. p Stichting Scholendlenst. Heeft U moeilijkheden met de Ned .taal? Gaat het rekenen niet meer zo vlot? Volgt een cursus van de Arbeidersavond- school. Kosten f 18.boeken inbegrepen. Inschrijving: P. de Kruis Tesselschadestraat 42 a E? Knippatronenpapier, vier vellen 75 x 100. slechts f 0.25. Transparant patroontekenpa pier 62 x 85 f 0.07, patroonte- kentooeken, metermaatjes, ra- deerwieltjes, linialen, kleerma- kerskrijt, gekleurd zijdepapier. Papierhandel Paddenburg, Nieuwe Riln 11. H Te koop Peugeot sportauto, type 301, cabriolet, 2-pers., rood, in prima staat, elk aan nemelijk bod. Na 6 uur. Voldersgracht 28, Lelden. BS Aangeboden een valhelm en twee zadelhoezen (rood) voor N S.U. scooter, zo goed als nieuw. Roomburgerweg 7, Lel den. Te koop Amerlk. elcktr. for nuis, tegen elk aann. bod. Papengracht 14 A, Lelden. Aangcb. bankstel ln pr. 6t. Cobetstraat 77. Na 6 uur. DIVERSEN B Belangrijke zendingsavond, donderdag 19 sept. nam. 8 u. ln gebouw: Middelstegracht 3. Vertrek echtpaar Stringer naar Wisselmeren, Nieuw Guinea. Verschillende sprekers korte toespraken. Elektronisch or gel, medewerking van zang koor! Toegang vrij. De Morspedlcure. Laat Uw voeten pijnloos behandelen door med. gedipl. voetkundige. Spreekuur 922 uur. Telëf. 25693. Tesselschadestraat 33 a. Woningrull. Aangeb. boven woning. bevat grote kamer, voorkamer, keuken w.c., zolder en twee slaapkamers, veel zon. Omgev. Morsweg, huur f 5.65. Hogere huur geen bezwaar. Br. bur. v. d. blad no. 1639 k Engels voor Emigranten, examenopleiding Handelscor respondentie, hoofdcorrespon dent. spreekvaardigheid, Cam bridge, Aanvang september. Dagelijks inschrijving. Alle ver talingen. W. Verboog, Leraar Engels, Staatsdiploma Tolk/ Vertaler, Steenschuur 18 Lei den. Telefoon 25335. B Rullen: heel huls, 6 kamer, c.v., badkamer. 2 w.c.'s voor kleiner heel huis. Ook gene gen te kopen. Brieven bur. v. d. blad no. 1686 k. Balletschool SwinkelsHen- driohs. Woensdag 18 september 2 uur begint de beginnerscur sus voor kinderen van 69 jr. Zaterdag 21 september, 2 uur voor kinderen van 913 laar. Inschrijving: Middelweg 16. R Jongeman, J., g.g., zoekt ngs deze hem onsympathieke weg, kennismaking met leuk, vlot meisje, leeftijd 1821 j. Brieven met foto. onder ere woord retour, bur. van dit blad onder no. 3281 k. Een huis'ter ruil aangeb. op Lage Rijndijk. Brieven bur. v. d. blad no. 1742 k. B Woningrull. Aangeb. hen.- huis ,bev. 2 kamers en keuken. Gevr. groter huis. Sohimmelstraat 13. B Eenvoudig arbeider. 45 jaar, in bezit van woning, zoekt kennismaking met nette vrouw. Brieven bur. van dit blad onder no. 1746 k. B Meisje, zoekt leuke vriendin, ong. 20 jaar. Klein postuur. Br. bur. v. d. blad no. 1743 k

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4