Mr. F. M. A. Scliokking aanvaardt liet ambt van dijkgraaf van Rijnland Moderne poëzie is niet zo gek! Verheugd over nieuwe functie 96ste jaargang Woensdag 18 september 1957 Tweede blad no. 29243 VAN LEIDEN GEBOREN Adrlaamifcie Antonia, dr van G. Stol leer en A. Wildeman'; Soisamme. dir van J. de Hoo en S. M. de Jong; Horig, zm vain H. van Duijn en K. G. Sdhiui'temdker; Elsje Louisa. Agatha, dr van G. de la Rile en L. Stok'kelPiet-er Jotoanneö ,zin vam B, Wes- dorp en J. Roon; Dirkje, dr vain K. vam der Pi-as en A. Hamteveldi; Gerardiue Gljs- beotus Joharnines, zn van A. Jansen en W. J. G. van der Staalj; Marjoledm Sbefine, dr van J. de Zoete en G. Dekiker Mtemblmia Alida Petronel-la ,dr van J. Parlevldet en Vlieland; Jacobus .zn van P. de Bruin en T. van Zanten; Hemrlous Antoniius, zn van N. J. Verwoerd en P, SpeuQman; Sl- rr.on Petrus .zn van A. M. van Kdins en G. M J. Zandbergen-; J-am Prederik, zn vam F. H. Bon-jer en H. C. vam Eijsbergem. GETROUWD A. C. Hemmes en N. Snoek er. OVERLEDEN H. Schell-ingerhou't ,1-2 Jaar, zoon; E. J. Oa-iree, 76 Jaar, vrouw; W. Weijers, 76 Jaar vrouw; J. H. Blzot, 62 Jaar, echtgenote van W. de Jong; L. B. Ziuidbro&k, 59 J-aar, m.: H. Buis. 75 jaar .mam; P. Heljmans, 72 Jaar «nan: M. Wit, 63 Jaar. echtgenote vam J- N. Sibie. Leids studentenpredikant sprak voor gereformeerde jeugd in Noordwijk aan Zee De gereformeerde jeugd van Noordwyk aan Zee begon met haar winterwerk door het houden van een gecombineerde bijeenkomst in het Verenigingsgebouw, waar de Leidse studentenpredikant ds. G. Th. Rothuizen sprak over „Moderne poëzie". Spreker stelde daarin de betekenis van de kunst aan de orde. Al zou het waar zijn, dat de kunst minder praktisch is, dan is daarmee nog niet gezegd, dat wij haar kunnen missen. In dit verband maakte Ds. Rothuizen een vergelijking met een huiskamer zonder bloemen, zonder wandversieringen en andere voorwerpen, waarvan het nut wel niet direct in het oog springt, maar welke wij toch niet zouden willen missen. Schoonheid en bruikbaarheid gaan vaak hand-in-hand. Als voorbeelden haalde spreker aan het ontwerpen van een bouwwerk door een architect en de betekenis van boeken als van Tolstoi, Charles Dickens en Beecher Stowe. Ds. Rothuizen toonde aan dat de te genwoordige gedichten lang niet zo „gek" zijn als wel eens wordt gemeend. Ook de bijbel staat vol moderne poëzie. Met veel van dit dichtwerk zijn de men sen echter zo vertrouwd geraakt, dat het hun niet meer opvalt. Met tal van argumenten pleitte spre ker voor het bestaansrecht van de mo derne poëzie. Tot besluit droeg ds. Rothuizen een aantal nieuwere gedichten voor. waarbij twee kenmerken werden geaccentueerd, te weten neerslachtigheid en verregaan de eerlijkheid. Na deze leerzame causerie amuseerde men zich nog enige tyd met het draalen vaai grammofoonplaten ten van het recht, $ie historie en de geo grafie, om er maar enkele te noemen. WATERSCHAPSBEHEER SPEELT BELANGRIJKE ROL Een derde reden is hierin gelegen, dat in tegenstelling tot hetgeen vele out siders denken, het waterschapsbeheer wil het goed zijn met inachtneming overigens van de goede traditiën, die men er bij aantreft, in de maatschap pelijke verhoudingen in feite toch een uitermate belangrijke rol speelt. Een rol die naast springlevende beheerders met wfjd geopend oog, effciency, modern in zicht en niet aflatende nauwkeprige kennisneming vereist van al datgene, dat het waterschapsbelang direct raakt. In dit verband dacht spreker aan het vraagstuk van de waterverontreiniging alsook de planologische problemen, op geworpen door de zorgwekkende toene ming van de bevolking in het mede door Rijnland bestreken gebied. GOEDE RELATIES BEVORDEREN Een vierde reden is voor mij de om standigheid, dat het werk van de dijk graaf zie ik het goed niet alleen behoort te worden verricht in het Rijnlandshuis maar ook daarbuiten. Het administratieve en financiële beheer kan alléén eerst dan een goed effect hebben als men het ambtsge bied dóór en dóór kent en blijft ken nen en als men de goede contacten met overheidsinstanties en alle instel lingen en personen waarmede Rijnland betrekkingen onderhoudt nauwlettend verzorgt. In dit verband wees mr. Schokking erop, dat hij zich ten doel stelt het be vorderen van de goede relaties met de Provinciale Besturen, de Gemeenten, de Polderbesturen de aangrenzende wa terschappen. de Kamers van Koop handel en Fabrieken en Rijksinstellin gen, zoals b.v. de Cultuurtechnische dienst en andere lichamen. Een vijfde meer persoonlijk georiën teerde reden zag spreker in het feit. dat hij de opvolger mag zijn van hen. wier namen in de kring van Rijnland nog bij herhaling met respect worden ge noemd. Spreker dacht hier aan het werk van de heren Pijnacker Hordijk. Egbert de Vries, Schimmelpenninck van der Oije en Slagter. Mr: Schokking besloot met de hoop uit te spreken, dat het allen gegeven mocht zij n om in de komende tijd. die ongetwijfeld door de snelle ontwikke ling en verandering der maatschappe lijke omstandigheden wellicht zware problemen zal opleveren, die krachten aan de belangen van Rijnland te wij den. waardoor aan de roemrijke histo rie van het Hoogheemraadschap van Rijnland een schone bladzijde kan wor den toegevoegd. De oud-dijkgraaf mr. J. Slagter. dank te mr. Schokking voor de vriendelijke woorden aan zijn adres gericht. Spreker hoopte, dat de nieuwe dijkgraaf nog veel mocht bereiken voor het Hoog heemraadschap van Rijnland en allen, die daarin wonen. Na een korte schorsing der vergade ring, waarin allen gelegenheid kregen om met mr. Schokking kennis te ma ken, zette men zich aan de afwerking van de huishoudelijke vergadering. Na sluiting der vergadering maakten hoog heemraden en hoofdingelanden een autotocht naar Vianen. Hagestein en Vreeswijk. 3 OKTOBER-WEDSTRIJDEN VOOR KINDEREN OP HET LEVENDAAL Voor jongens en meisjes van 811 jaar zullen met 3 oktober, des morgens van 8.3010.30 uur wedstrijden georga niseerd worden in snelheid op versierde autopeds. Deze races vormen een aar dige afwisseling van de windhonden- rennen, die op dezelfde plaats, maar over een wat langer traject, worden ge houden. Om de beurt zullen er series kinderen en honden starten, zodat de deelnemende jeugd telkens even kan uitblazen en toch ook van de windhon denrace genieten. De kinderen worden verdeeld in vier groepen: jongens van 8—9 jaar, meisjes van 8—9 jaar, jongens van 10—11 jaar en meisjes van 10—11 jaar. De versiering van de tweewielige voer tuigen behoeft zeker niet kostbaar te zyn. Met vindingrijkheid bereikt men vaak meer dan met hoge kosten. Zelf gemaakte slingers, zelfgemaakte vlag getjes, een eenvoudig, uit kistenhout opgetrokken getimmerte, versierd en handig met touwen aan de autoped bevestigd, kunnen de aantrekkelijkste resultaten opleveren. Fraaie prijzen wor den extra beschikbaar gesteld voor de eigenaars van de mooiste autopeds. Voor diegenen, die voor versiering niet voelen, wordt een aparte wedstrijd uit geschreven, waarbij het alleen om snel heid zal gaan. RenibrantUprijs Waarom zij aan Coba Ritsema werd toegekend Zoals gemeld zal de Rembrandtprys dit jaar voor het eerst aan mej. Coba Rit sema te Amsterdam worden toegekend. In het door de jury uitgebrachte rap port is de toekenning van de prijs aan mej. Coba Ritsema als volgt gemoti veerd Het werk van de schilderessen, door Albert Plasschaert de Amsterdamse Jof fers genoemd, is lang voor velen een grote vreugde geweest. In deze groep heeft Coba Ritsema een opvallende plaats ingenomen. De brede kracht van haar schilderijen, de prachtige klank van haar kleur, haar brede zien, de gave van componeren, zich uitend in krachtige opbouw gelijktijdig met een subtiel afwegen van toonwaar- den en schijnbaar onbelangrijke details, en het persoonlijke stempel, dat zij op haar werken heeft gelegd, verleent aan haar oeuvre een voornaam karakter. Zich beperkend tot bloemstuk en stil leven weet zij, in deze vrijwillige afba kening van haar talent, een rijke scha kering aan vakbekwaamheid, sentiment en eigen visie te vertolken. Als leerlinge van Breitner heeft zij de beste tradities van onze schilderkunst levend voortgezét. Over de drempel van de 20ste eeuw heeft zij het vuur van de ware schilderkunst brandende ge houden en voor zich uitgedragen over de hindernissen van modegrillen, tijds factoren en experimenten heen. Haar avontuur bleek het eeuwige van vorm en kleur. In haar wil de jury het beste in onze nationale schildercultuur eren. De jury, welke 'tot dit oordeel kwam, bestond uit prof. Jan Wiegers, te Am sterdam, voorzitter, de heren J. N. van Wessem, te Oegstgeest, Lex Horn, te Amsterdam, H. H. Kamerlingh Onnes, te Voorschoten, Daan Wildschut, te Bunde, leden, en dr. J. M. Roosenschoon, te Leiden, secretaris. I. Linschoten koninklijk onderscheiden VEERTIG JAAR BIJ DE S.E.F. Opnieuw was het gisteren feest aan de Lichtfabrieken. Ditmaal by de afdeling magazijn, waar het de heer I. Linscho ten was, die in het middelpunt van de belangstelling stond. Gisteren was het namelijk 40 jaar geleden, dat hy in dienst trad van de fabrieken. Alvorens hy het bedrijf binnentrad, had de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, hem in het Stadhuis met een toepasse lijke toespraak de eremedaille in brons van de Orde van Oranje Nassau uit gereikt. In de directiekamer nam de hoofdingenieur, ir. F. J. J. Meuwese. de honneurs waar in de plaats van ir. Y. Ykema, die verhinderd was. Ir. Meuwese sprak zijn grote waarde ring uit voor de langdurige prestaties van de heer Linschoten, die door zijn ijver, eerlijkheid en activiteit een waar devolle kracht voor de Lichtfabrieken is geworden. Namens gemeentebestuur en directie dankte spreker de jubilaris. Met de fraaie oorkonde van het gemeentebe stuur werden deze woorden van lof on derstreept. Vanzelfsprekend ontbrak daarbij de bekende enveloppe met in houd niet. Na de toespraak van ir. Meuwese werden nog vele sympathieke en waarderende woorden tot de heer Linschoten gericht door de overige, bij deze plechtigheid aanwezigen. Hierbij werden de bekwaamheid, het vakman schap en het goede geheugen van de heer Linschoten speciaal geroemd. Een vertegenwoordiging van de Personeels vereniging bood met een korte toespraak een herinnering aan deze dag namens het personeel aan, waarna de heer Lin schoten hartelijk dankte voor de geluk wensen en de vriendelijke woorden. Temidden van het magazijnpersoneel werd de heer Linschoten. thans verge zeld van zijn echtgenote en kinderen, op „eigen terrein" in het zonnetje gezet. Hier waren het de heren G. Veerman en W. J. v. d. Hoeven, die de bekwaam heid en de wijze van samenwerken met de heer Linschoten ten zeerste waar deerden. Zij voegden aan hun woorden nog een waardevolle attentie toe. Ook de heer G. A. Kuyper, chef In- en Ver koop, sprak een kort woord van geluk wens. Ook hij voegde aan zijn woorden een herinnering van het kantoorperso neel der afdeling toe. Met onderscheiding en jubileum werd hij daarna van vele zijden gelukgewenst. Zangavond voor nieuw Diaconessenhuis MORGENAVOND IN PIETERSKERK Het actie-comité Leiden voor de bouw van een nieuw Diaconessenhuis zet ook dit winterseizoen haar activiteiten in met een zangavond in de Pieterskerk. Aan deze uitvoering, welke morgen plaats vindt, werken mede de sopraan Riet Stortenbeek, de trompettist Geert Geukes, de organist Mees van Huis. het Chr. Capella Mannenkoor, het meisjes koor Cantémus. het zusterkoor van het Diaconessenhuis, verschillende Leidse kerkkoren, zangklassen van enkele Leid se scholen en de Chr. Muziekvereniging „Concordia". De muzikale leiding berust bij de heer Arie Pronk te Gouda. Ds. J. N. de Ruiter en ds. K. Dronkert, zullen resp. een openings- en slotwoord spre ken. DAHLIA- EN FRUITTENTOONSTELLING GAAT NIET DOOR. In verband met de slechte weersom standigheden zal de Dahlia- en fruit ten toonstelling. welke a.s. zaterdag en zondag door de Dahlia-vereniging „Jo- han Mater" en de Fruitteeltclub Prof. ir. Springer in het clubhuis van ..Oos terkwartier zou worden gehouden, niet doorgaan. Dit projectiel gaat op tournee Niet door het luchtruim of de ruim te buiten de dampkring, maar ge woon over de grond door Amerika. Het is een enorme raket, bestemd voor de Amerikaanse luchtmacht, die eens aan de Amerikanen ge toond zal worden als voorbeeld van de moderne wapens, welke zijn vrij heid moet verdedigen. Het gevaarte is zo hoog als een huis van vier flinke verdiepingen. Advertentie DE ANATOMISCHE „LES" Zijn we er wel wijzer van geworden Waf, waf, zegt Lexi onthutst en denkt er het zijne van. Maar, beste vrienden, wanhoopt niet en steekt er een Lexington bij op van America s Best Tobaccos, al zijn ze door de enorme vraag dan ook wel eens wat schaars. VERHEUGD OVER NIEUWE FUNCTIE Om vele redenen, aldus mr. Schok king, verheug ik mij erin. dat het my gegeven is in de komende tijd het Hoogheemraadschap van Rijnland te mogen dienen. Nadat de secretaris, mr. S. J. Focke- ma Andreae, de nieuwe dijkgraaf de vergaderzaal had binnengeleid, heette de waarnemend dijkgraaf, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. burgemeester van Warmond, mr. Schokking in deze ver gadering hartelijk welkom. Het is in Rijnland evenmin als in andere water schappen een traditie, aldus spreker, dat aan de ambtsaanvaarding van de nieu we dijkgraaf een zeker speciaal karak ter wordt gegeven. Dit betekent echter niet, dat het ambt van dijkgraaf zou behoren tot de minder belangrijke amb ten of dat een Hoogheemraadschap als van Rijnland een publiekrechtelijk li chaam van slechts weinig betekenis zou zijn. Integendeel de waterschappen hebben in het verleden en heden in ons land een grote plaats ingenomen en zij doen dit nog. Met name is dit het geval met het Hoogheemraadschap Rijnland, gelegen in het westen van Nederland, Ija in het hart van de randstad Holland. Wanneer het geslacht van heden in vele opzichten grote bewondering heeft voor hetgeen vroegere bestuurders van Rijnland zowel in bestuurlijk als in technisch opzicht hebben gedaan, dan krrn men zich de vraag stellen: Zullen latere geslachten even gunstig oordelen over de Rijnlandse bestuurders van deze tijd? Deze tijd, die immers voor Rijn land ook grote problemen - zij het dan wellicht andere dan vroeger - mee brengt. Een tijd waarin men over de rechtvaardige verdeling van rivierwater het met elkaar eens zal moeten worden. Een tijd waarin de hoedanigheid, de kwaliteit van het water een grote zorg, ja zelfs een groot probleem is gewor den: een probleem, waarbij sommigen het zelfs niet eens kunnen worden over de vraag wie de taak heeft dit tot een goede oplossing te brengen. Een tijd. waarin een deel - en geluk kig een'groot deel - van staatkundig Nederland de waterschappen als een es sentieel onderdeel van de Staat der Ne derlanden beschouwt maar toch ande re staatkundigen van mening zijn. dat de taak van de waterschappen aan de provinciale besturen zouden kunnen worden overgedragen. Mr. F. M. A. Schokking tijdens het uitspreken van zijn rede. Links van hem op de foto de loco-dijk- graaf, jhr. mr. L. M. E. von Fisen ne, rechts de secretaris, mr. S. Fockema Andreae. (Foto L.D./Van VMet) FINANCIËLE ZELFSTANDIGHEID Een ander lichtpunt is de financiële zelfstandigheid. Rijnland behoort tot de grote groep van waterschappen, die financieel geheel onafhankelijk zyn van het Ryk. Wanneer spreker ziet hoe weinig er nog over is van de financiële zelfstan digheid van de gemeenten en welke on aangename gevolgen daaraan verbonden zijn, dan beschouwd hij het als een groot goed. dat de publiekrechtelijke lichamen als de waterschappen zelf nog hun Enkele hiervan zou ik U willen noe men. Het zal U bekend zijn, dat ik zoal niet geboren in het grensgebied van de Provincies Zuid- en Noord-Holland, daar toch getogen ben. Dit brengt met zich mede, dat ik het gebied waarover de zorgen van Rijnland zich uitstrekken bnzonder goed ken, al ontveins ik mij niet, dat ik er moeite mee zal hebben de U uiteraard zozeer vertrouwde namen van de polders en wateren in dat gebied te leren kennen. Wanneer ik meen te mogen zeggen, dat ik het grensgebied van de provin cies Zuid- en Noord-Holland goed ken, dan geldt dit in zekere zin ook voor de vele gemeenten in deze landstreek. Met name ken ik zeer vele burgemeesters van gemeenten in het Rijnlands ambtsgebied en ik ben er dankbaar voor te kunnen zeggen, dat ik met velen van hen de best denkbare betrekkingen onderhoud. Ik hoop, dat deze goede betrekkingen de be staande goede verhoudingen tussen deze gemeenten en Rijnland bij voorkomende gelegenheden te stade zullen komen. Een tweetal reden schuilt in de om standigheid, dat de bemoeienissen van de waterschappen waaronder Rijnland een zo belangrijke plaats inneemt, wan neer men deze althans intensief wil leren kennen, welhaast dwingen tot een nadere bestudering van bepaalde facet- GEEN GEMAKKELIJKE TAAK Een tijd, waarin de vraagstukken en moeilijkheden naar sprekers mening ze ker zoveel en zo groot zijn als In het verleden. Dikwijls zal dan ook Uw taak, aldus spreker, niet gemakkelijk, ja zelfs moeilijk zijn. Toch zijn er ook lichtpunten te noe men. Vooreerst en dit geldt dan voor Rijn land. is de sfeer binnen Rijnland goed te noemen. De heer Von Fisenne dacht hier in het bijzonder aan de ruim 200 polders - het zijn er 206 - en aan de 50 gemeenten binnen Rijnland. Kwesties over waterlozingen, inlatin gen en verversingen, over peilbeheersing in zomer, in winter en in voorjaar, over belastingen van gebouwd en ongebouwd, van beteelde boezemlanden en polder landen, over hoogte van zeeweringen als van boezemkaden, over boezemdempin gen, -verdiepingen en -uitbreidingen, deze allen doen zich voortdurend voor in alle variaties. Zij werden echter steeds zodanig met belanghebbenden behandeld, dat de oplossing nimmer een reden werd tot minder goede betrekkin gen. BURGERLIJKE STAND Toen H M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard na de ope ning van de Stalen-Generaal waren teruggekeerd in het Paleis Lange Voorhout, verscheen het Koninklijk Paar op het balcon van het Paleis om de toejuichingen van de duizen den. die zich voor het Paleis ver zameld hadden, in ontvangst te nemen. „Met aller krachtsinspanning roemrijke historie aan Rijnland toevoegen'' Tijdens een hedenochtend in het Gemeenlandshuis te Leiden gehouden verenigde vergadering van hoogheemraden en hoofdinge- lannden van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft de oud burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, het ambt van dijkgraaf van Rijnland aanvaard. lasten kunnen bepalen naar hun uit gaven; dat zij hun uitgaven kunnen bepalen naar hun inkomsten. Ook het doen van reserveringen en het gebruik daarvan ls gemakkelijker en minder gebonden. Jhr. Von Fisenne besloot met de wens uit te spreken, dat het optreden van de nieuwe dijkgraaf voor Rijnland zegen rijk mocht zijn, dat het mr. Schokking veel voldoening mocht schenken en dat zijn arbeid door latere geslachten gro telijks zou worden gewaardeerd. De heer Van der Linde, voorzitter van de vergadering van Hoofdingelanden, sloot zich by deze woorden van welkom gaarne aan en verwachtte, dat de nieu we dijkgraaf in Rijnland, een land van de Rijn, met bijzondere voldoening zijn ambt zou kunnen waarnemen. De secretaris, mr. Fockema Andreae, die reeds bij voorbaat de volledige steun der ambtenaren toezegde, sprak de wens uit, dat mr. Schokking in zijn nieuwe functie een periode mocht vinden van rustig evenwicht en harmonische samen- i werking. De nieuwe dijkgraaf, die zeer getrof fen was door de hartelijke ontvangst, aanvaardde vervolgens met het uitspre ken van een rede zijn nieuwe ambt. Spreker, die H.M. de Koningin allereerst dankte voor deze eervolle benoeming en voorts voor het vertrouwen, dat hoofd ingelanden in hem stellen, had zeer veel waardering voor de wijze, waarop de loco-dijkgraaf het bestuur over Rijn land, heeft waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3