Persstemmen over de Troonrede In t algemeen gunstige ontvangst Nieuwzeelaiider Munro president van Algemene Vergadering V.N. Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 Knap stuk werk „Het Parool" (onafh. soc.) is van mening, dat aanvaarding van deze be groting in feite zou betekenen, dat er drie vliegen in één klap worden gevan gen: voortzetting van de door de ern stige financiële moeilijkheden der ge meenten bedreigde woningbouw, verwe zenlijking hiervan zonder een be roep te doen op de kapitaalmarkt en, in de derde plaats: terugdringing van de eigen bestedingen. Niettemin blyven er nog vragen over. „Op grond van een overigens nogal raadselachtige passage in de slotbe schouwing van de nota moet worden aangenomen dat het voor de gemeenten geldende rentegamma op korte termyn zal worden opgeheven. Wat zouden de consequenties daarvan zijn, niet alleen voor de kapitaalmarkt, maar tevens en vooral voor de bouwkosten en de huren, en daarmee voor de zo centrale ver houding tussen lonen en prijzen? Een zeer belangrijke veronderstelling, tenslotte, is die, waarin de regering aanneemt dat de Nederlandse volkshuis houding een gematigde verdere expan sie te zien zal geven Het spreekt van zelf dat dit in hoge mate zal afhangen van de nauwelijks voorzienbare interna tionale conjuncturele ontwikkeling. Juist ten aanzien daarvan zijn trou wens de onzekerheden op het ogenblik wel bijzonder groot. Al met al zouden wij ons voorlopige oordeel over de miljoenennota 1958 verschillende aspecten daarvan zullen in deze kolommen ongetwijfeld nog ter sprake komen als volgt willen samen- vaten: het is, op papier, een knap stuk werk; de tyd zal leren of het méér is dan dat!" Inspirerende leiding De Nieuwe Rotterdamsche Courant (lib.) onderstreept, dat „wij ons naar buiten en naar binnen zullen moeten genezen van gebleken zwakhe den. Zwakheden die voor een aanmer kelijk deel voortvloeien uit een te opti mistische houding, nadat wij eerdere moeilijkheden te boven waren gekomen. In het begin en in het slot van deze Troonrede spreekt de regering haar vertrouwen in de spankracht van ons volk uit. dat in staat moet zijn de moeilijkheden van het ogenblik even zeer het hoofd te bieden als na de bevrijding en na het conflict in Korea het geval was. Mits ieder zich bewust is van de ernst van de situatie en zich door zelfbeperking daarnaar wenst te voegen! Wanneer de regering aan het doel bewuste beleid dat zij thans heeft uit gestippeld, krachtig vasthoudt en, waar nodig, op dezelfde duidelijke wijze als in deze Troonrede geschied is, dit be leid blijft verdedigen en uitdragen, zal zij de inspirerende leiding kunnen ge ven, zonder welke onze democratische samenleving niet de thans meer dan ooit vereiste kracht kan ontplooien. Late soberheid Onder de o.l. voortreffelijk gekozen kop „Late soberheid" schrijft het A1 g. Handelsblad (lib.): „Een troonrede, waarin men er al thans eerlijk naar streeft orde op zaken te stellen. Een troonrede ook, die ditmaal veel franje terzijde laat en zich kennelijk tot het essentiële bepaalt. Een troonrede tenslotte, die vrijwel geheel wordt beheerst door het financieel- economische beleid. Waarom het nodig was het eerst zover te laten komen, dat de tot nog toe verwezenlijkte bestedings beperking in gewoon Nederlands: bezuiniging te enen male onvoldoende was, om de moeilijkheden te boven te komen, zal menigeen zich mét ons af vragen. Zeker, het Nederlandse volk heeft meer uitgegeven dan verantwoord was. Maar de verschillende regeringen, die in dit opzicht het „vooruitzien" heb ben nagelaten, gaven het slechte voor beeld. Als verdienste van deze troon rede beschouwen wij, dat men thans eindelijk tot de realiteit is teruggekeerd. In ieder geval heeft deze late versobe ring en soberheid tot gevolg, dat men in de troonrede de verwachting kan uitspreken, dat ons volk de gerezen moeilijkheden te boven zal komen. Wel heeft het beleid van de afgelopen jaren duidelijk gefaald. Maar wanneer de in het staatsstuk geschetste plannen wer kelijk tot uitvoering komen, wordt ons tenminste bespaard, dat het econo mische ..miracle hollandais" in een „débacle hollandais" ontaardt. Zo geeft deze troonrede alles tezamen, zoals het voor een nuchter volk be taamt, blijk van werkelijkheidszin. Al heeft de eindeloze kabinetscrisis van 1956 gemaakt, dat de vereiste soberheid in sterk vertraagd tempo volledig aan de orde komt, toch maakt tenminste deze troonrede een geenszins slechte in druk. Wie oppositie om der wille van de oppositie als een heilloze bezigheid beschouwt, moet eerlijkheidshalve er kennen, dat hier het zo nodige herstel van evenwicht wordt beoogd. Reeds het streven is schoon. Schoner nog zal het zijn, wanneer dit streven door aanvaard bare daden tot werkelijkheid wordt." Zware taak Het anti-revolutionaire dagblad „Trouw" is van mening dat „de Troonrede zowel door de inhoud als door stijl en compositie er blijk van geeft dat de moeilijke vraagstukken waarvoor de regering zich in monetair, Nieuwe dienstregeling Nederlandse Spoorwegen (Van onze Haagse redactie) De winterdienstregeling van de N.S., die zondag 29 september wordt inge voerd. blijft van kracht tot en met 31 mei van het volgend jaar Twee grote veranderingen in de dienstregeling zijn doorgevoerd, waarover wij reeds eerder hebben geschreven. Allereerst is er de elektrificatie van het baanvak Roosen- daal-Antwerpen. waardoor een uur- dienst naar België wordt geopend. Per dag zullen er dertien treinen uit Am sterdam naar Antwerpen of Brussel ver trekken. Dan is er de gewijzigde dienst regeling door de opening van de Velser- tunnel. Hierdoor zullen de treinen uit Alkmaar en IJmuiden in het nieuwe spiitsingsstation Santpoort-Noord wor den gecombineerd tot één trein, die ge heel doorgaat naar Amsterdam. Andere veranderingen zijn een uur- dienst tussen Nijmegen en Bergen op Zoom en als gevolg van verbouwingen van het Centraal Station te Rotterdam zullen op de spitsuren enkele treinen komen te vervallen. Het zitplaatsen aanbod zal echter op peil worden ge houden. financieel en economisch opzicht ziet geplaatst, haar zeer intensief hebben beziggehouden en dat de oplossing daar van haar in overwegende mate heeft beheerst. De ernst van de vraagstukken springt in beide opzichten in het oog. Was een troonrede in de laatste jaren dikwijls een vervelende en langademige opsomming van feitelijke omstandighe den en plannen, ditmaal is het een puntige analyse van het hoofdvraagstuk, met slechts een zeer summiere aandui ding van nevenproblemen en aan het slot een beschouwing over de buiten landse aangelegenheden, waarover hoe belangrijk ze ook zyn en deswege in de Troonrede niet kunnen worden ge mist weinig nieuws te vertellen valt." Twee winstpunten „De Telegraaf" (onafh.) ziet in de begroting 1958 twee winstpunten: de dekking van het tekort van f. 615 mil joen door verschuiving van uitgaven, leningen en aanwending door het Rijk van de geblokkeerde huurgelden en de overneming door het Rijk van de finan ciering van de bouw van woningwet woningen. De Troonrede noemt het blad dit jaar een leesbaar staatsstuk. De dorre op somming, waartoe elk departement naarstiglijk zyn bijdrage placht te leve ren, is vervangen door een beschouwing, waarin de aandacht geconcentreerd wordt op de hoofdpunten. Ook de diagnose van de kwaal, waar aan Nederland lijdt, is goedgesteld en op de passage, waarin de nadelen van de inflatie geschilderd worden, is niets aan te merken. Maar wat baat. zo vraagt het blad tenslotte, de diagnose als de therapie voor een volledige gezondmaking ont breekt? Te zoetig Knap stuk werk (II) „Het Vrije Volk" (dem.-soc.) noemt deze eerste begroting van minister Hofstra (evenals dus het geestverwante „Parool) „een knap stuk werk". Het verrassende van de begroting is, dat geen drastische maatregelen nodig zijn gebleken. De Troonrede is sober en ern stig, maar niet somber en niet pessi mistisch. De regering moet enerzijds diep ingrijpende maatregelen nemen om het verbroken evenwicht te herstellen, maar tevens voorkomen, dat de weeg schaal naar de andere kant doorslaat. De bestedingsbeperking, indien zij on voorzichtig wordt gehanteerd en dat geldt in het bijzonder voor de investe ringen van overheid en bedrijfsleven kan de werkgelegenheid ernstig in ge vaar brengen. En werkloosheid is een veel groter kwaad dan een tijdelijk af remmen van het loonpeil. De regering moet de kans gegeven worden haar plannen die misschien het maximum zijn van wat bij de hui dige samenstelling van het parlement bereikbaar is uit te voeren. Maar als de medewerking van de andere partners, het bedrijfsleven en de consument, on voldoende blijft, zal ter bereiking van het doel en in het belang van een recht vaardige verdeling van de lasten, aan vulling van de plannen nodig zijn. „Het Vaderland" acht toon en taal van de Troonrede „te zoetig". Het blad had zich de rede heel wat krach tiger, gespierder kunnen voorstellen. Deze Troonrede doet ons meer denken aan een aide mémoire voor een binnen- kamerse bespreking, dan aan een nood kreet om alle krachten te verzamelen en in te zetten voor een beslissende strijd om ons bestaan. Blijkbaar hebben de ministers het neen van de minister van Financiën op hun nieuwe voorne men wel aanvaard, maar konden zij zich niet opwerken tot de positie welke hen tot de strenge zedemeesters van volk en parlement zouden maken. Daardoor is het dualisme in deze Troonrede niet moeilyk te vinden. Aan het einde lezen we immers, dat er toch nog tal van onderwerpen zullen zijn welke de aan dacht komen vragen en verder dat „be perking op velerlei gebied, waarbij de Regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, niet het laatste woord mag zijn". Met een in dit ministeriële verband misschien niet iedere dag gebruikt woord zou men dit „terugkrabbelen" kunnen noemen. In het eerste deel van de Troonrede leert de Regering parlement en volk, austerity, onthouding, maar aan het eind toch nog enkele passages, welke aanduiden, dat de soep zelden zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend en waardoor de deur voor het uiten van verlangens weer op een flinke kier wordt gezet". Tegenstellingen niet scherper De „Volkskrant" (kath.) meent 'dat de Troonrede het best wordt ge- j schetst als een beroep op ons volk om de regering te steunen bij een beleid, dat er op gericht is met tijdelijke be- perkingen de weg vrij te maken voor nieuwe welvaart. Geldt dit echter ook voor het fundamentele probleem van de j besparingen? De regering zegt wel. dat „het dringend noodzakelijk is de bespa- I ringen op te voeren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen der bevol- i king", maar wat betekent dat in de praktijk? Bij de kabinetsformatie kon men het slechts eens worden over en kele karige maatregelen op het terrein j van de bezitsvorming. Is er nu ruimte i om het vraagstuk van de besparingen I breder aan te pakken? Er zijn nog verschillende vragen, die j straks een antwoord moeten krijgen. Ook de onderlinge politieke verhoudin- I gen zullen dan weer ter sprake komen. Maar voorlopig lijkt het er op, dat het nu uitgestippelde beleid de tegenstellin gen niet scherper maakt. En dat is vooral in een weer moeilijke tyd, al heel belangrijk. Indonesische legerproblemen COMMISSIE ONDER SOEKARNO EN HATTA De leiders van de verdeelde Indone sische strijdkrachten hebben besloten de oplossing van de „vraagstukken van het leger" aan een commissie over te laten, die zal worden geleid door President Soekarno en dr. Hatta. Dit heeft kolonel Sarbini. de militaire commandant van Oost-Java, medege deeld. Hij zei een eed van trouw te heb ben afgelegd aan de commissie namens zijn collega's. Sarbini heeft deelgeno men aan de nationale conferentie in Djakarta. Hij zeide, dat hij en zijn me de-officieren „onvoorwaardelijk alle be sluiten van de commissie zouden ge hoorzamen". Schermerhorn bij Soekarno Het lid van de Tweede Kamer, prof. dr. W. Schermerhorn, heeft vandaag in het Merdeka-paleis te Djakarta een bezoek gebracht aan president Soekarno. Na afloop van dit bezoek, dat een half uur heeft geduurd, antwoordde het Kamerlid op vragen van journalisten, dat hij slechts een beleefdheidsbezoek aan het Indonesische staatshoofd had gebracht en dat niets met politiek uit staande had. Professor Schermerhorn arriveerde tien dagen geleden in Djakarta na zijn bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea als lid van de Nederlandse parlemen taire missie. Malakka als 82-ste lid toegelaten Gisteren is in New York de twaalfde bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Ver. Naties begonnen. Tot voorzitter werd de Nieuwreelander Sir Leslie Munro gekozen als opvolger van Prins Wan van Siam (Thailand), die de elfde bijeen komst had gepresideerd. De eerste handeling van de vergadering was het met algemene stemmen toela ten van Malakka als 82ste lid der Ver. Naties. De leider van de delegatie van dit land, dr. Abdoel Rahman, die een zacht lila staatsiemantel en een tulband droeg en een met juwelen bezet zwaard opzijde had, verklaarde dat hij „trots en nede rig tegelijk" voor het spreekgestoelte der wereld trad om de gelofte af te leggen, dat Malakka, „zo Allah ons helpe", het in ons gestelde vertrouwen niet zal beschamen. NIEUWE UITGAVEN Oosterse Gerechten, een verzameling In donesische en Chinese recepten voor de Neidiertt'anidise keuken, door L. Oamerlk-von Winkelmann en M. J. SohreuTs - Bon j er - noor. Mr. Schürmann verdedigt V.N. tegen kritiek Vervolgens werden de voorzitters van de diverse commissie aangewezen: pre sident van de commissie voor admini stratie en begrotingszaken werd de Ne derlander jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijck. Toen de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken. Gromiko. na de bijeenkomst van de algemene vergade ring het gebouw van de V.N. verliet, zag hij op de stoep een rij betogers met bor den waarop stond: „Ga naar Mongolië". Ontwapening en Algerije Voor de opening van de twaalfde Al gemene Vergadering gaf de heer Schür mann, de permanente gedelegeerde van Nederland, op een persconferentie to New York als zijn mening te kennen, dat de assemblee zal worden beheerst door de ontwapeningskwestie en waar schijnlijk door het Algerijnse vraagstuk. Wat de ontwapening betreft heeft naar zijn oordeel de subcommissie, die in Londen heeft vergaderd, aanzienlijke vorderingen gemaakt op technische punten. Hij bedoelde daarmede, dat, als Pak 'm aan met "AKKERTJES" BINNENLAND Te Rotterdam ls een 62-jarige haven arbeider in het Ttuuan van een Noors sohip gevallen. De man maakte een vail van 12 meter. Hij is naar het Haueniri'eitoenhuiis ge bracht. waar hy is overleden. De 41-Jarige J. Heimgatriner, uit Gar dieren, werd gisteren. toen hij met zijn motor uit een zijweg kwam, op het kruis punt aan «ie Speuiderweg te Gardieren aangereden door een vrachtauto. Hij werd een eind meegesleept en zo ernstig ge wond. dat hij in d'e loop van de nacht in het ziekenhuis te Ermielo is overleden. Gekleed lm Voleindams kostuiuim heeft de 23-Jarige mej. A. de Zoete een perscon ferentie in Washington gehouden. Zij werkt bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag en gaat een reis «walken door de Verenigde Staten om de invoer van Ne derlandse bloembollen in de V.S. te sti muleren. Zaterdagmiddag 20 september zal de bekende letterkundige d-r. P .H. Ratter jr.. due onlangs 75 Jaar is geworden, worden gehuldigd. Deze huldiging zal geschieden ln het gebouw van de AVRO, voor welke omroep dr. Ritter zo veel jaar het boe kenbal f uurtje heeft verzorgd. Zondag 13 oktober aal op het sym bolisch erekerkhof te Leeuwen-Beneden (Gld) de Jaarlijkse herdenking worden ge houden van de gesneuvelden ran het regi ment stoottroepen. Gistermiddag omstreeks half vijf is uit een sloot nabij de ouderlijke woning aan de Wester weg te Hteerhugowaard op gehaald het lijkje van het ruim 2-jarig zoontje van de familie Blankman aldaar Het driejarig Jongetje Germ Eüiveld uct Slmonsha-ven is gistermiddag door tot- uutoe onbekende oorzaak terechtgekomen in een vijver op het erf van de boerderij van de heer Bergeljk in Stenonshaven en verdronken. De universiteit van Montreal (Cana da) heeft het eredoctoraat verleend aan de Nederlandse oud-minister zonder porte feuille (1951) prof. A. H. M. Albregts, al gemeen secretarie van het Internationale Verbond van Katholieke Werkgeversver enigingen. BUITENLAND De Westberiljnse pens meldt dat de Duitse uitvinder dr. Curt Stille, die „d® vader van de magnetofoon" wordt ge noemd, onlangs in Oost-Beriijn is over leden. Hij ls 85 Jaar geworden. Op hon derden uitvindingen heeft hij in zijn leven octrooi gekregen. In 1930 verkocht hij al zijn patenten op die magnetofoon voor 24 nullij oen mark Ongeveer driehonderd koopvaardij schepen uit Frankrijk, Nederland en En geland zullen als „doedwitben" fungeren bij aanvallen tijdens de NAVO-manoeuvre „Stavast", due vandaag in het kanaal ls begonnen. De schepen voeren een speoiale vlag om aan te duiden, dat zij van de partij zijn. Maar overigens vervolgen zij hun weg normaal. Ook Westduritse vloot- 6tnjdkrachten nemen aan de oefening deel Volgens Japanse natuurkundigen ls zaterdag of omstreeks zaterdag m de Sov- Jet-Unie een reeks kernproeven verricht. Zij lelden dat af uit het feit, dat in de af gelopen twee dagen in het noorden van Japan sterke radio-activiteit in de neer slag is waargenomen. De plaats van de Jongste Russische kernproeven zou in het gebied van het Balkalmeer gelegen zijn. De Sovjetrussische partijsecretaris Kroest Jsef heeft gisteren de Britse La- bourleider Aneurnn Be van en diens echt genote, Jenny Lee, in zijn vakantieverblijf in Jalta ontvangen .Bevan brengt een be zoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie. Veertien kinderen van Arabieren vonden gisteren de dood toen een oude granaat, waarmee zij speelden, ontplofte. De kinderen, van negen tot dertien jaar. hadden het projectiel in een veld nabij de grensplaats Sandaie dm Israël gevonden. HM. de Koningin neigt voor het vaandet van de voor de Ridderzaal ojigestelde erewacht hij de aan komst van het Koninklijk Paar op het Binnenhof. Volgens Westberlijnse bladen zouden premier Grotewoihil van Oost-Duitsland en de leider van de SED. Ulbrloht. hun va kantie onderbroken hebben, omdat de ge zondheidstoestand ran de 8-1 -Jarige pre sident Pleok zorgwekkend is. De dochter van Pieck die ln het buitenland vertoeft, zou ook met spoed naar huis ontboden zijn. De president is reeds enige tijd offi- oieei met ziekteverlof. President Titto van Joego-Slavlë heeft gisteren zijn inetemmang betuigd met een oontferentie van premiers der Balkonran den. zoals voorgesteld door de Roemeense regering. Deze samenkomst, zou een „be langrijke stap zijn in de richting van het vestigen ran vriendschap tussen de Bal kan landen. In een brief aan de Roemeen se premier, Stoika .zegt hij. dat een con ferentie tussen Albanië. Bulgarije. Grie kenland, Turkije. Roemenië en Joego slavië in het. belang der volkeren op de Balkan zou zijn en de Europese veiligheid en internationale vrede zou versterken. Naar Taes meldt, zal de Sovjet-Unie „spoedig" een aardeatelliiet lanceren. HIJ zal met krachtige zenders worden uitge rust, waarvan de seinen door radio-ama teurs kunnen worden opgevangen. Van Amerikaanse zijde is onlangs meegedeeld., dat de eeTste Amerikaanse satelliet niet voor maart 1958 gereed zal zijn. Tot nu toe hebben neg niet veel mensen deelgenomen aan de eerste alge mene verkiezingen in Ethiopië, die op 12 september zijn begonnen en tot 10 oktober zullen duren. In de paar stembussen, dl® in Addis Abeba gecontroleerd zijn. zaten slechts een paar stembiljetten. Br zijn drie miljoen stemgerechtigden, die 491 kandi daten moeten kiezen in 95 districten. Er zijn geen politieke partijen. Vrouwen ne men voor de eerate maal aan de verkie zingen deed. Oost en West het in politiek opzicht eens worden, de technische uitvoering van een ontwapeningsovereenkomst geen struikelblok meer zal behoeven op te leveren. Deze subcommissie bestaat nu uit de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Engeland en Canada. Van de zijde der Sovjet-Unie en India wordt aangedrongen op uitbreiding ervan. Het Westen is er geen voorstander van, maar mr. Schürmann achtte het moge lijk, dat het op dit punt zal toegeven om zijn goede wjl te tonen. Wat Algerije betreft zal men moeten afwachten of Frankrijk er dit jaar zo betrekkelijk goed afkomt als verleden jaar. zei hij. Een kwestie, waar Nederland zich dit jaar weer bijzonder veel moeite voor zal geven, is de oprichting van Sun fed, het speciale fonds tot ondersteuning van behoeftige landen. Mr. Schumann verwacht, dat de assemblee de resolutie zal overnemen, die door de Economische en Sociale Raad in Genève is aangeno men met 15 stemmen tegen 3. Die drie waren helaas de belangrijkste: Amerika. Engeland en Canada! De gedachte die voorzit is om. reeds vóór Sunfed in ac tie treedt, door een voorbereidende com missie enkele weinig kostende projecten voor vrijwillige financiering te laten onderzoeken en te trachten geïnteres seerde landen te vinden, die hiermee vast een begin zouden maken. Naar zijn mening gevraagd over de soms gehoorde kritiek op de machte loosheid der Ver. Naties antwoordde mr. Schürmann: Die kritiek gaat uit van een verkeerde premisse, van een soort idealisme ten aanzien van het werkelijk machtsbereik der organisatie. Men ver geet, dat het Handvest het beginsel van de vereiste eenstemmigheid der Grote Vijf voor het toepassen van sancties enz. bevat. Men spreekt soms van het schandalige misbruik, dat de Sovjet-Unie van het vetorecht maakt, maar vergeet dan, dat dit recht nadrukkelijk door het Hand vest wordt gesanctioneerd. En zij, die betogen, dat de Assemblee de mogelqk- heid moet hebben om uitvoering van haar besluiten af te dwingen, moesten zich maar eens afvragen of er een land bestaat - en ik betwijfel het, zei hij -, dat voor dwang zou zijn als het zelf in het geding was. Hoe zouden wij het bijv. vinden, als de Assemblee ons kon ge lasten en dwingen om Nieuw-Guinea aan Indonesië af te staan. De oorsprong van de zogenaamde machteloosheid der Ver. Naties ligt niet in het Handvest en zou dan ook niet door een herziening ervan kunnen verdwijnen, maar in de politieke reali teiten. Zolang er geen vergelijk tussen Oost en West tot stand komt, en dat kan misschien nog 20 jaar duren, zou herziening van het Handvest geen zin hebben, aldus verklaarde de heer Schürmann. WOENSDAG Leiidae VolkshuisVoortlchtlingsovouid Ver. voor Handenarbeid. 8 uur nam Stadsgefhoorzaafl (grote zaal)K. en O. Lezing dr. T. de Booy over Peru. 8 urur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ledenverg. Ghr. Hlst. Unie afd. Leiden. 8 uur nam. Geregracht. Opeuiluohtsomenkomst ult- gaande van de Baptisten Gemeente Lei den. 8 uur nam. DONDERDAG Stadhuis (Burgerzaal): Minister Mans- holt opern Vebo-exposltie. 9.30 uur v.m. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Het Ei" .8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. dokter H. J. Stol over „De hond ln het gezin". 8 uur nam. Waaggebouw. Zuivelexiposibie Vebo. 19 uur voorna. 5 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen .7.30 uur nam. Mlddelstegraoht 3. Chr. Gemeenschap Afscheid Zendeling A. Stringer. 8 uur n.m. Pieterskerk: Zangavond ten bate van nieuw Dioconessenhuis. 8 uur nam. Den Burcht: Emigrabie-voorlichiting ove» Canada. 8 uur nam. VRIJDAG Gebouw ..Prediker": Spr. ds. J. A. Smiirnk van-Den Haag. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedde „Het Ei" .8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie. 8 uur nam. Waaggebouw. Zuivelexpositie Vebo. 10 uur voorm. 5 uur nam. Rehobath: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. M. Marijs-Visser over „Gedachten bij het oiider worden." 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal)Jaarfeest Ver van Mathesianen. 8 uur nam. Waaggebouw. Zuivelexpositie Vebo. 10 uur voorm. 5 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Soheilulnen A. G. Haring te Loon op Zand. Aangenomen naar Op- penhulzen-Ultwelilingerga Jhr C. van Eysinga te Aalsum. NED. PROT. BOND Aangenomen de benoeming tot voorgan ger te Voorburg J. van Rossum te Emmen, GEREF. KERKEN Beroepen te Stadskanaal (vac. A. H. Plersma) en Stadskanaal-PekeMerweg C. Mak Azn te Roden. Beroepen te Wer kendam (2de pied, pl.) M. J. Mulder te Heerde. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Rotterdam.-Choriois N. Bruin te Beverwijk. Evangelisatiewerk Ger. Kerken De generale synode van de Geref. Kerken heeft in haar gisterochtend ge houden zitting zich allereerst bezig gehouden met het rapport van deputaten voor de evangelisatie. De praeses lichtte er een bepaald punt uit. dat eerst de aandacht van de leden vroeg. Het ging n.l. over de vraag of er een speciale evangelisatie-synode komen zal zoals evangelisatie deputaten hebben voorge steld, dan wel de huidige synode in een in het voorjaar 1958 voort te zetten zit ting, zich ook speciaal met evangelisatie aangelegenheden zal bezighouden. In de bespreking kwamen zowel voor- als te genstanders aan het woord. Ds. J. van Herksen beantwoordde als rapporteur de gemaakte opmerkingen en wees er op, dat de commissie zich niet speciaal op de figuur van een speciale evangelisatiesynode bezonnen heeft. Maar de weg van deputaten wil hy ech ter niet op. De rapporterende commissie adviseerde de synode met nadruk om de werkcommissie zo breed mogelijk te maken en haar op te dragen de synode in het komende voorjaar van rapport te dienen. Bij de tweede ronde deelde ds. W. A. Wiersinga, evangelisatie-predikant der Geref. Kerken, mee, dat hij gaarne zou zien dat de synode een commissie be noemde. samengesteld uit verschillende groeperingen, die over twee jaar rappor teren zal. Ds, J. C. Hagen diende daarop na mens evangelisatie-deputaten een voor stel in de geest van het o.m. door ds. Wiersinga gesprokene in. Dit werd om hierover te rapporteren in handen ge steld van deputaten en de rapporterende commissie. In de middagzitting heeft de synode een aanvang gemaakt met de behande ling van het rapport van deputaten voor radio-kerkdiensten, welke zaak in be sloten zitting werd voortgezet, maar nog niet tot een einde werd gebracht, In openbare vergadering werd een voorstel van ds. Hagen om de kwestie van aanstelling van een tweede evan gelisatie-predikant voorlopig uit te stel len geamendeerd aangenomen en in handen van deputaten gesteld. In de avondzitting kwamen aan de orde de zaken, die betrekking hadden op de opleiding. Prof. dr. R. Schippers heeft over de rapporten van curatoren van de Theo logische Hogeschool en van deputaten tot oefening van het verband van de Gereformeerde Kerken in de theologi sche faculteit der Vrije Universiteit met betrekking tot de praktische zijde van de oplossing tot de dienst des woords ge rapporteerd. Een groot aantal sprekers heeft het rapport besproken waarmee de avondzitting heen ging. MAANDAG Schouwburg. AbonnementsvoorsteMng Haagse Comtedde. „De tuinschaar". 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Oegstgeest (Oud-Poelgeest) Seizoensopening Volksdansgroep Oud- Poelgeest. 7.30 uur nam. DINSDAG Schouwburg. Abonnementsvoorstelllng Haagse Comedle. „De •tuinschaar". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van l'ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Casino: „Schuld en boete", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.1'5 uur. Trianon: „Een theehuis voor Tobikl" aj. Werkdagen 2.30, 7 en 9.1© uur. Zondag 2.16, 4.30. 7 en 9.16 uur. Luxor: „Verdoolde bus", 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.16 uur Rex: „De laatste Jacht" 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7.16 en 9.16 uur. Zondag 2.30 4.45. 7.16 en 9.16 uur. Donderdagcyclus: „De levensroman van Joh an Strauss, al. Lido: „Santiago" 14 Jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.1-5 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 21 september 8 uur waargenomen door: Apotheek van Drie- sum, Mare lilO. tel. 20406; Zudder-Apo- tiheek. Laammeneahamsweg 4. tel. 23563 en Apotheek Oegstgeest, Wtlhelmlnapark 8, tel. 26274. B(| geen gehoor bij Uw halsarts of specialist, bei op dokterstelefoon 2222k,. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 6 Stockholm geh. bew. h 5 14 1 Oslo half bew. nno 1 16 0 Kopenhagen onbewolkt w 4 14 0 Aberdeen geh. bew. windstil 12 3 Londen geh. bew. w 4 18 0 Amsterdam regen wzw 4 15 10 Luxemburg geh. bew. w 2 13 0.1 Parijs mist windstil 19 0 Bordeaux mist O 1 23 0 Grenoble mist windstil 22 0 Nice licht bew. nnw 5 20 0 Berlijn Frankfurt geh. bew. nnw 4 16 6 regen zzw 2 14 11 München regen wzw 3 13 9 Zürich mist zzo 1 19 0 Genève mist windstil 20 0 Locarno onbewolkt windstil 21 0 Wenen licht bew. w 4 16 6 Innsbruck zwaar bew. windstil 13 1 Rome onbewolkt O 2 24 0 Ajaccio half bew. no 3 22 0 Mal lore a zwaax bew. n 4 27 8

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2