Bedreiging Franse kabinet neemt steeds duidelijker vormen aan RAKETTEN VOOR NEDERLAND WEERBERICHT Geruchten over aftreden van de minister van Oorlog en drie rechts-radicale partijgenoten Minister Staf kondigt begin van reorganisaties aan Koninklijke rijtoer onder somber wolkendek een Zowel Piboel Soiiggram als Phao hebben thans Siam verlaten 96ste Jaargang WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 No. 29243 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur. J. VI. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur J. Brouwerf750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Moeilijke uren voor Bourgès-Maunoury (Van onze correspondent in Parijs) De Franse „Prinsjesdag" is voor het kabinet Bourgès-Maunoury gisteren geen gebeurtenis geweest, die haar aanleiding gaf overal de vlaggen van de regeringsgebouwen uit te steken. Het was een matte rentree, die toch echter niet kon verhullen, dat de bedreiging voor het kabinet steeds duidelijker vormen begint aan te nemen. En het is dan ook allerminst uitgesloten, dat Bourgès-Maunoury, wanneer einde van deze maand over de vertrouwenskwestie zal worden gestemd, die de premier inzake Algerije en de landbouwpolitiek zeker krijgt te stellen, het vermoeide hoofd in de schoot zal moeten leggen. Felix Gaillard, natuurlijk veel lelijke dingen te horen, doch intussen if nog altijd niet bijzonder duidelijk hoe de stukken in de regering zelf zijn gele gen ten aanzien van het nieuwe sta tuut over Algerije, dat thans moet worden aangesneden. Vanmorgen gingen er weer hardnek kige geruchten, dat de minister van Oorlog, André Morice, en zgn drie rechts-radicale partijgenoten in het kabinet vandaag nog zouden aftreden uit protest tegen een clausule in de „raam-wet", waardoor in een verre toekomst de Algerijnen wat meer zeggenschap over zekere onderdelen van hun eigen zaken zouden krijgen. Diezelfde vrees heeft gisteren in Alge rije zelf de temperatuur onder de Euro pese bevolking met een aantal graden doen stijgen. De algemene staking, waarmede de Franse „colons" hadden gedreigd, is voor het moment weer af gelast na langdurige en hartstochtelijke discussies met de resident-generaal Robert Lacoste, die tot dusverre altijd op de eensgezinde steun en zelfs de aan moediging van de Fransen in Algerije kon rekenen. Amerika lanceert raket van platform op 30 km. hoogte De Amerikaanse luchtmacht zal deze maand een vierdelige raket afschieten van een platform, dat op ruim dertig km. hoogte aan een ballon bevestigd zal zijn, aldus een officiële mededeling. Een kleine, maar krachtige radiozen der, die in het laatste gedeelte van de raket is geïnstalleerd, zal gegevens over kosmische stralen, het magnetisch veld van de aarde en andere wetenschappe lijke gegevens, die voor de luchtmacht van belang zijn, naar de aarde zenden. Het bestreken gebied zal duizend tot vierduizend mijl boven de aarde zijn, een hoogte in de bovenste laag der at mosfeer, welke nog niet is bereikt. De raket zal boven de atol Eniwetok in de Stille Oceaan worden afgeschoten. De proef heeft niets te maken met het onderzoek op het gebied van de kern energie. Zij is ook geen poging om een aardsatelliet in de ruimte te brengen, al- Kwalijk voorteken Een kwalijk voorteken was direct al, dat de Kamerleden gisteren, tegen de wil van de regering in, met de debat ten, of beter: de interpellaties over de landbouw begonnen in plaats van met Algerije, waarmede de regering nu eerst eens in het reine wilde komen. Over de landbouw kreeg vooral de minister van Economische Zaken, „Oegstgeest" 40 jaar zending Morgen is het veertig jaar ge leden, dat het gebouwencomplex van de tegenwoordige Zendings hogeschool te Oegstgeest in gebruik werd genomen. Ter gelegenheid van dit voor de zending zo belangrijke feit, hadden wij een onderhoud met de predikant-directeur van het Zendingshuis der Ned. Herv. Kerk, ds. H. A. C. Hildering, hetgeen wij elders in dit blad publiceren. Bovenstaande gedenksteen: een zaaier ging uit om te zaaien, her innert tot op de huidige dag aan het symbool van het werk in de school. Die verwarring en verdeeldheid over de toekomst van Algerije openbaart zich praktisch in alle partijen op het moment dat de agenda van de Verenigde Naties dus de officiële bekendmaking. Frankrijk noopt eindelijk eens een be slissing te nemen. Zoals gezegd, is de vrees dan ook nog altijd groot, en gerechtvaardigd, dat de zwakke regering Bourgès-Maunoury trots alle pogingen van de premier om tussen de tegenstellingen door te varen, uiteindelijk toch op die centrale klip van de Franse verdeeldheid te pletter zal moeten lopen. Op de Amerkaanse basis Patrick bij Cap Canaveral in Florida zijn maandag twee proeven met raketten genomen, doch een ervan is mislukt, aldus waar nemers. Bij de eerste proef ging de raket normaal de lucht in en verdween in de wolken. De tweede, kleinere raket, bleef echter knetterend op de lanceer- Teleurstelling over traag verloop Nederlands-Duitse besprekingen De minister van Buitenlandse Zaken acht in de memorie van toelichting op de begroting van zijn departement de onderhandelingen, die thans gaande zijn tussen Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland van groot belang voor de be trekkingen tussen beide landen. De er kenning van het ingewikkelde karakter der te behandelen materie, waarbij ook van Nederlandse zijde verschillende principiële punten aan de orde zijn ge steld, kan bij de minister een zekere te leurstelling over het wat trage verloop der onderhandelingen niet wegnemen. Uiteraard stelt hij er prijs op. dat de onderhavige kwesties met Duitsland worden geregeld, doch. in het licht van hetgeen hieraan vooraf is gegaan, mag van de regering der Bondsrepubliek een grote mate van medewerking worden verlangd. vlammen spuwend. De oorzaak van de mislukking is niet bekendgemaakt. Volgens Reuter heeft de Amerikaanse Marine het program voor de vervaardi ging van de Triton, een raket met een reikwijdte van 1600 km., opgegeven en hiervoor in de plaats gesteld de pro- duktie van de Regulus 2, een onbe- plaats liggen, dikke rookwolken en grote mande bommenwerper Nieuwe gedaante der strijdkrachten Minder troepen in Little Rock Gouverneur Faubus van Arkansas heeft de nationale garde by de middel bare school van Little Rock tot een twaalf man teruggebracht. In Nashville in de staat Tennessee gingen negers en blanken, zonder dat zich incidenten voordeden, naar hun scholen, waar de rassenscheiding is op geheven. Wachtposten, die de vorige week door organisaties welke tegen de opheffing gekant zijn, voor de scholen waren geplaatst, kwamen thans niet op. In de memorie van toelichting op de begroting voor Oorlog en Marine zegt minister Staf, dat van de Amerikaanse regering bericht is ontvangen dat binnen afzienbare tijd de uitrusting voor een bataljon „Honest John" aan Nederland ter beschikking zal worden gesteld, welke moderne raketwapens een welkome versterking van de veldartillerie zullen betekenen. Gedeeltelijke vervanging van bemande vliegtuigen door geleide wapens en uitrusting van de vliegtuigen der tactische luchtstrijd krachten met een apparatuur die de aanvalskracht verhoogt, zullen de hoofdaspecten zijn van de komende aanpassing der strijdkrachten. een aantal grond-lucht geleide projec tielen, twee operationele squadrons zullen worden opgeheven. Eerst luchtmacht Voor de Nederlandse luchtstrijdkrach ten zullen de consequenties van deze aanpassing reeds in 1958 merkbaar zijn wanneer als gevolg van de aan bevelingen van SHAPE en in verband met een onlangs van de Verenigde Staten ontvangen aanbod tot opiei- Een van deze squadrons Is nog met Gloster-Meteors uitgerust, het andere is een squadron tactische jager-bommen werpers. Opheffing van een luchtverdedigings squadron voordat de vervanging door gerealiseerd kan worden, is noodzakelijk, omdat personeel moet worden vrijge maakt voor de hiervoren reeds gememo reerde opleiding in de bediening en het onderhoud van het te verkrijgen grond luchtprojectiel. Ten aanzien van de plaatsing van de afvuurinrichtingen voor deze projectielen vindt momenteel nog overleg plaats in geallieerd verband. Het is de bedoeling de geleide pro jectielen voor de luchtverdediging bij de luchtmacht in te delen. Atoom-oorlog ding van personeel voor bediening van een eenheid grond-lucht geleide wapens Met drie Prinsessen Op de middag van Prinsjesdag heeft het Nederlandse Koninklijke Paar met de prinsessen Beatrix. Margriet en Marijke een rijtoer ge maakt door Den Haag. De foto toont H.K.H. Prinses Margriet en H.K.H. Prinses Beatrix tijdens deze rijtoer. Het lijdt geen twijfel, zo luidt het verder in de memorie van toelichting, dat de aanpassing der landstrijdkrach ten aan de eisen van de atoomgevechts- vorming, uiteindelijk ook ingrijpende gevolgen zal hebben voor de uitrusting dier strijdkrachten. Er zullen hogere eisen gesteld worden aan de verbin dingsmiddelen terwijl de vereiste van snelle concentratie en verspreiding van de gevechtseenheden over grotere af standen, consequenties zal hebben voor de transportmiddelen. Verschillende wapens zullen verouderd moeten worden vervangen. Er zal ook behoefte zijn aan nieuw materiaal, dat thans nog niet in de organisatie voor komt, zoals middelen voor actieve elektronische oorlogvoering (ter ver storing van de vijandelijke verbindin gen) en voor mechanisering van ten minste enkele van de gevechtseen heden. Deelen Minister Staf zegt voorts in de memo rie van toelichting, dat tot zijn leed wezen, de opheffing van de twee squadrons niet tot gevolg kan hebben, dat met name de vliegbasis Deelen niet met een operationeel squadron zou behoeven te worden bezet. Ook daarna zal immers de spreiding der squadrons over de beschikbare vlieg- bases nog niet voldoen aan de te stellen eisen. Wel kan de minister er zorg voor dragen dat gedurende de vakantiemaanden de overlast, die ver oorzaakt wordt door lawaai van de op het vliegveld Deelen gestationeerde vliegtuigen, wordt verminderd. Het koffertje, waarin de Neder landse ministers van Financiën zo vele jaren op de derde dinsdag in september dp miljoenennota naar de Kamers brachten, heeft uitge diend. De huidige minister van Fi nanciën, de heer H. f. Hofstra. brak met de traditie en bracht dit jaar de miljoenennota in een gewone akten- tas naar het Binnenhof. i[i!iiiiiiiniTi!iii['ii!!ii!irmrmi!i!ii!i!atn!nmiiiii!!nri!iii!niii!i!!:!![r»i'nrapiin[ri!!i!:,;!n!:ni!ii Op zijn trouwdag gearresteerd Een 21-jarige Leidenaar. die juist gistermorgen in het huwelijk was ge treden, is op wel zeer wrede wijze uit de zevende hemel naar beneden gehaald. Nauwelijks was hij met zijn bruidje van het Stadhuis teruggekeerd of de politie vervoegde zich aan zijn woning en uitte de veronderstelling, dat de brui degom zich wel eens zou kunnen heb ben schuldig gemaakt aan rijwieldief stal. Na korte tijd bekende de jongeman zich inderdaad wederrechtelijk niet minder dan tien bromfietsen en vier gewone rijwielen te hebben toegeëigend. Het gevolg was dat de politie scheidde wat de ambtenaar van de Burgerlijke Stand zo juist had vereend Illllllllllllllllll!lllllllll!llllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllil!l!llllllllllllllllt Parlement wordt eerlang ontbonden icegens onregelmatigheden bij jongste verkiesing De afgezette Siamese premier Piboel Songgram is per schip het land uitge vlucht, aldus is gisteren door het leger bekend gemaakt. Generaal Phao, die minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de politie was, is gisteren per vliegtuig naar Londen vertrokken, vergezeld door twee van zijn medewerkers. Hij verklaarde, dat hjj het land „voor onbepaalde tjjd* zou verlaten. Later op de dag kwam Phao in de hoofdstad van Pakistan, Karatsji, aan. Daar werd medegedeeld, dat hij dezelfde dag nog via Beiroet en Rome wilde doorreizen naar Zwitserland. Generaal Phao was onder maarschalk Piboel Songgram „de sterke man" van Siam, althans achter de schermen. Voor het oog van de massa was Songgram de grote Koning Haakon van Noorwegen stervende Bulletin van hofartsen De gezondheidstoestand van de 85- jarige Noorse Koning Ilaakon geeft reden tot ernstige ongerustheid. Hij is zó ver zwakt, dat zjjn toestand als „stervende" wordt omschreven in een medisch bul letin, dat vandaag in Oslo is uitgegeven door de behandelende artsen, dr. A. Sal- vesen en dr. Leif Elfskind. De bloeds omloop in het linkerbeen van de Koning heeft de laatste tjjd grote moeilijkheden opgeleverd en bovendien lijdt Koning Haakon aan een slijmachtige catarre in de ademhalingsorganen, waardoor hij zeer vermoeid en uitgeput is geraakt. Zijn lichaamskrachten zijn sterk ver zwakt. aldus de officiële mededeling van de hofartsen. Advertentie voor LEDEREN KLEDING H. Walenkamp Zn H A ARLEMMERSTR. 4 Zwaar bewolkt De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavondOverwegend zwaarbe wolkt met op vele plaatsen tijdelijk regen of motregen en ln de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 september Zon op: 6.23 uur; onder: 18.48 uur. Maan op: 0.38 uur; onder: 16.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.44 en 23.28 uur. Laagwater te 5.52 en 18.30 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Toch in open rijtuigen (Van onze Haagse redactie) Om kwart voor vier gistermiddag zwaaide de deuren van liet Huis ten Bosch te Den Haag open en traden Koningin Juliana, gekleed in hetzelfde toilet, waarin zij de Statcn-Generaal had geopend. Prins Bernhard in ge neraalsuniform en Prinses Marijke naar buiten. Na de hartelijke toejui chingen van het publiek in ontvangst te hebben genomen, daalden de Vor stelijke personen de trappen af en namen plaats in de voorgereden koets om met de traditionele rijtoer door de Hofstad aan te vangen. Daarna ver schenen, door een extra applausje be groet, de Prinsessen Beatrix en Mar griet. Onze Kroonprinses had de lin kervoet dik omzwachteid. Zü leunde op een stok en gaf haar jongere zusje een arm. De beide Prinsessen namen plaats in de tweede koets Prinses Beatrix droeg een lichte ge bloemde japon en had een bontcape om de schouders geslagen. Prinses Margriet was gekleed in een grijze mantel. REGEN BLEEF UIT Gelukkig voor de Vorstelijke familie en haar gevolg en voor de vele toe schouwers rond Huis ten Bosch, die op de terugkeer van de stoet bleven wach ten, en langs de route, die de rijtuigen volgde, bleef het droog. Zo druk was het echter toch niet, of tot op het laatste ogenblik stroomden nog kijklustigen toe om met of zonder gebruik van klapstoeltjes van het uit zicht op de stoet te genieten. Zo op het oog was de belangstelling zeker niet minder dan vorige jaren, ondanks het ditmaal wel zeer sombere weer. GROET VAN BURGEMEESTER Bij het oude stadhuis aan de Groen markt werd de komst van de Koninklijke stoet tegen vier uur aangekondigd door klokgelui, afkomstig van de Haagse toren. In dit stadhuis hadden zich van tevoren vele gemeenteautoriteiten met hun familie verzameld en ontving bur gemeester Kolfschoten zijn wethouders en enige raadsleden. Ook hier had zich een dichte menigte belangstellenden ver zameld. Nadat de motorpolitie langs het stadhuis was gereden, begaf de Haagse burgemeester zich met ambtsketen om en in gezelschap van het voltallige col lege van wethouders naar het bordes. Groot was het enthousiasme toen de rjjtuigen met de Vorstelijke personen langs het bordes reden. De groet van burgemeester Kolfschoten werd vrien delijk door ons Koninklijk paar beant woord. Terwijl de laatste klanken van de luidklokken wegstierven, was de stoet reeds gepasseerd en verspreidden de toeschouwers zich door de binnenstad. man. ZOAVO-conferenlie moet worden uitgesteld Veldmaarschalk Piboel Songgram is zestig jaar. Hij is een rustige, kleine vroegere artillerie-officier. Hij had tot op heden zijn positie kunnen handhaven ondanks herhaalde pogingen om hem uit het zadel te lichten. In 1938 werd hij voor het eerst premier. Voordien was hij vier jaar minister van Defensie ge weest. Hij had sedert de revolutie van 1932, die de absolute monarchie omver wierp en een constitutioneel koninkrijk tot gevolg had, een belangrijke rol in de landspolitiek gespeeld. Na de tweede wereldoorlog werd Piboel Songgram gevangen gezet wegens sa menwerking met de Japanners, doch men moest hem weer vrijlaten omdat er geen bewijzen voor de uitgebrachte be schuldigingen waren. In 1947 kwam hij weer aan het bewind, na een staats greep van het leger. Hij verzette zich tegen nauwere betrekkingen met com munistisch China, omdat het volgens hem ertoe zou kunnen leiden dat Siam „een tweede Malakka" zou worden. Pi boel Songgram was Westers-gezind. Sonograms opvolger. Sarit, heeft in tussen een nieuw hoofd van politie be noemd. In een radiotoespraak zei hij dat de verkiezingen van februari j.L on- regelmatig waren geweest, dat dienten gevolge het parlement eerlang zal wor den ontbonden ert een nieuwe regering wordt benoemd zodra de toestand weer normaal is geworden. Prins Wan zal Siam in de V.N. blijven vertegenwoordi gen. (Zoals bekend is hij thans voorzit ter van de Algemene Vergadering der V.N.). Maarschalk Sarit maakte voorts be kend. dat de conferentie van de ZOAVO (Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie, de tegenhanger van de NAVO in het Westen), die morgen in Bangkok zou beginnen, uitgesteld moet worden om dat er op het ogenblik niemand is die namens Siam kan optreden. (De conferentie zou worden bijge woond door de militaire chefs van de acht ZOAVO-landen. Zij zouden bespre ken hoe onder de huidige omstandighe den een aanval op Zuidoost-Azië afge slagen zou kunnen worden). De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington Lincoln White, verklaarde gisteren, dat de staatsgreep van het le ger in Siam „een intërne politieke ont wikkeling" is. die de structuur van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie niet zal schaden. De omverwerping van de regering-Songgram zal de Ameri kaanse militaire hulp aan Siam niet na delig beïnvloed.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1