Meer symptomen van onzekerheid inzake de huidige conjunctuur Europese beurzen sterk onder de invloed van Neiv York Is de griepepidemie in Limburg nu over haar hoogtepunt heen? Consumenten Orgaan richt zijn activiteit op prijsbeweging f'oorlichting door middel warenonderzoek 1 m 96«fe jaarpang Zaterdag 14 september 1957 Derde blad no. Zö- Kredietverlening werd verder beperkt (Van onze financiële medewerker) Het koersverloop op de effectenbeurzen was ook deze week weer een duidelijke weerspiegeling van de grote onzekerheid ten aanzien van de ontwikkeling van de economische en politieke verhoudingen in de naaste toekomst, zowel nationaal als internationaal. Het is zeker dat de spanningen, welke rond Syrië zijn ontstaan een van de factoren vormen, waardoor met name de Newyorkse beurs wordt beïnvloed. Voorts wordt de onzekerheid met betrekking tot de economische ontwikkeling in de V.S. vergroot door de nu reeds geruime tijd durende daling van enkele grondstoffenprijzen, waarvan byv. koper sinds het midden van 1956 van circa 300 tot benden 200 per ton is gedaald, lood van 116 tot 90 en tin van 773 tot 735 per ton. Bij de andere grondstoffen is de prijsdaling minder spec taculair, maar over het algemeen is er toch een dalende tendens, welke als een duidelijke aanwijzing wordt beschouwd dat de conjunctuur vooreerst over haar hoogtepunt heen is. De gedurende de laatste jaren steeds toenemende vraag naar industriële pro- dukten heeft de grondstoffenbedrijven tot een vergroting van de produktie ge noopt, welke, nu de vraag in sommige sectoren als de automobiel- en bouwnij verheid is verminderd, grotere voorra den heeft doen ontstaan en waardoor op de marktprijs een voortdurende druk wordt uitgeoefend. Men is geneigd te zeggen dat de prijs daling op de grondstoffenmarkten in de strijd tegen de sterk gestegen groot- en kleinhandelsprijzen als een te verwel komen wapen mag worden beschouwd en in zeker opzicht is dit ook het geval. Er moet echter mee worden gerekend dat een scherpe terugslag in de grond stoffenbedrijven ook weer tot een ver minderde vraag naar industriële pro- dukten leidt en zo het algemene wel vaartspeil doet dalen. Het gaat in de economie altijd om het evenwicht en als de naald al te zeer naar de ene of de andere kant doorslaat, komen er brok ken. Daar komt bij dat de daling van de grondstoffenprijzen op het prijspeil in de groot- en kleinhandel lang niet meer in die mate van invloed is als vroeger. De prijs van goede gerede produkten, dus van de fabrieksprijs, bestaat uit een aantal componenten, waarvan de be drijfskosten. met name die van lonen, salarissen en sociale lasten, een véél grotere betekenis heeft gekregen. Wat in een bepaald artikel aan grondstoffen is verwerkt, maakt daarom in verhouding tot de eindprijs een veel kleiner percen tage uit dan vroeger, waarin dan ook foor een goed deel de verklaring ligt daarom de groothandelsprijzen tot dus ver nog niet noemenswaard zijn ge daald. Ook de belastingfactor speelt in de prijsbepaling van het eindprodukt thans een aanmerkelijk grotere rol dan voorheen, ongetwijfeld veel groter dan de grondstoffenfactor. Als ter beteugeling van de Inflatie naar een prijsdaling of de stabilisatie van de prijzen der eindprodukten wordt gestreefd, zullen de middelen daartoe dus in de eerste plaats in de arbeidskos ten en de belastingdruk moeten worden gezocht, nier ligt dan de grote moeilijk heid, omdat het nagenoeg onmogelijk is ton aanzien van Ionen, salarissen en so ciale voorzieningen de klok terug te draaien en op een verlaging der belas tingen niet valt te rekenen. Integendeel, de financiële moeilijkheden, waarin de Staatsfinanciën van vele landen zich berinden, nopen tot een verhoging van de belastingen, daar van een radicale besnoeiing der Staatsuitgaven onder de huidige omstandigheden nauwelijks ver wachtingen kunnen worden gekoesterd. Het gevolg hiervan is dat, nu men verdere prijsstijgingen wil voorkomen of van hogerhand worden tegengegaan, de winstmarges bij vele bedrijven dalen. In de V.S. valt het verschijnsel te constateren dat weliswaar de resulta ten van de industriële bedrijven in het eerste kwartaal van 1957 nog zeer be vredigend waren en zelfs beter dan in het voorgaande jaar. doch dat de wins ten in het tweede kwartaal bij vele on dernemingen zijn gedaald. Thans is de hoop gevestigd op de doorgaans in het derde en vierde kwartaal ontstane ople ving in verschillende sectoren van het bedrijfsleven, waaromtrent de verwach tingen in de V.S. tot dusver sterk uit eenlopen. Het is de hieruit voortvloeiende onze kerheid. waardoor de New-Yorkse beurs af en toe wordt verontrust en die deze week tot een nieuwe koersdaling heeft geleid. Nog altijd is het laagtepunt van mid den februari (454.82) niet bereikt, maai de Europehe beurzen - Londen. Brussel en Amsterdam - staan niettemin sinds geruime tijd 'sterk onder de, invloed van de dalende koersen in New-York, als gezegd mede omdat men in de koersbe- weging van de beurs aldaar ook de ba rometer ziet van de internationale po litieke weersgesteldheid. De toonaangevende landen in ons we relddeel hebben daarbij hun eigen moei lijkheden. Het blijkt dat de Franse re gering met haar verkapte devaluatie niet uit het moeras is geraakt en dat de notitie van het Engelse Pond nog steeds niet verzekerd is. De tegenstelling tus sen West-Duitsland en de andere lan den van de Europese Betalings Unie te kent zich nog voortdurend scherper af. -oils ook nu weer uit de stand per uit. ugustus is gebleken. Een stijgend te- art voor Engeland en Nederland, een erdere toeneming van het Westduitse egoed, dat nu tot de formidabele som van S 959 miljoen is gestegen. Afgezien van wat er in Amerika ge beurt. zal het dringend noodzakelijk zijn dat de onderlinge verhouding tussen de Europese landen wordt verbeterd en op dit punt kan er gelukkig van een klein lichtpunt worden gesproken. Zoals wij eerder hebben opgemerkt, wordt ook de welvaart in Duitsland op den duur be dreigd door de financiële en valutaire moeilijkheden van zijn afnemers en al wil men in Bonn geen revalorisatie van de mark, toch begint men meer en meer in te zien dat maatregelen nodig zijn om het evenwicht tussen de Europese landen onderling te herstellen. Zo wordt thans niet alleen de zgn. „hot money", het vluchtkapitaal uit het buitenland geweerd, maar is men begonnen met een vervroegde aflossing van schuld aan En geland. terwijl thans wordt overwogen ook voor andere buitenlandse leningen tot vervroegde aflossing over te gaan. Dit heeft op de Londense beurs reeds tot een hernieuwde vraag naar Duitse obligaties geleid en met name voor de Dawes- en Younglening, welke het eerst voor zulk een aflossing in aanmerking zullen komen, zijn ook ten onzent de koersen deze week wat aangetrokken. Voor de concurrentiepositie van om liggende landen is het voorts van bete kenis dat ook in Duitsland niet onbe langrijke loonsverhogingen te wachten zijn, waardoor na verloop van tijd al licht de grote overschotten op de han dels- en betalingsbalans zullen dalen. Het zal intussen ook voor ons land nodig zijn dat intern maatregelen wor den getroffen om deze spiegels van onze internationale positie een minder zorg wekkend beeld te doen geven. De cijfers van de Nederlandse buitenlandse han del over augustus zien er in zoverre iets beter uit dat de import in wat sterkere mate is teruggegaan dan de export, maar het nadelig saldo bedraagt toch niet minder dan f. 325 miljoen, waar door het tekort voor de eerste acht maanden tot f. 3 miljard is gestegen. Komen er nog vier zulke maanden bij dan zal het tekort over het gehele jaar meer dan f. 4 miljard bedragen tegen f. 3 1/4 miljard in 1956 en f. 2 miljard in 1955. Er zit dus niets anders op dan dat de import verder wordt verminderd, waartoe de regering dan ook als bekend allerlei maatregelen heeft getroffen en voorbereidt, zoals straks uit de begro ting zal kunnen blijken. De banken hebben nog eens de vermaning van de Ned. Bank gekregen om de kredietver lening te beperken. Uit de recente cij fers van de banken is intussen gebleken dat die waarschijnlijk wat de kredietge- ving aan het bedrijfsleven betreft, vrij wel overbodig is, want de debiteurenre kening van 35 banken is in de eerste zeven maanden van het lopende jaar van slechts f. 3122 miljoen tot f. 3159 miljoen gestegen. Wat wel is gestegen, is de krediet verlening aan de overheid, namelijk met ca. f. 200 miljoen tot f. 2711 miljoen. Het is dus wel duidelijk waar de schoen wringt en de Nederlandsche Bank heeft dan ook opnieuw richtlij nen gegeven voor de kredietverlening aan de lagere overheid welke onder be paalde voorwaarden nog alleen via de Bank voor Ned. Gemeenten mag ge schieden. De gemeenten - men weet het - ko men dus steeds meer in de knel en het is vooral op dit punt, dat met spanning wordt afgewacht wat de regering de volgende week in haar miljoenennota als oplossing van de liquiditeitsmoeilijk heden bij de gemeenten zal publiceren. Om nu maar niet. te spreken van de bezuiniging op de Staatsuitgaven, waar op, gehoopt en de verhoging der belas tingen, welke gevreesd wordt. Tot nu toe tienduizenden gevallen Nergens ernstig karakterhij gevaar zal direct krachtig ingegrepen worden Terwijl elders in ons land de griep als epidemisch ziekteverschijnsel betrekkelijk weinig om zich heen heeft gegrepen, vertoont zij zich in Limburg in meer alge mene en ernstige mate. Enkele maanden geleden werden de eerste gevallen gesig naleerd in Ambonese woonoorden, waar 60 tot 70 der bewoners werd aan getast. Sindsdien heeft deze A-griep snel om zich heen gegrepen. Hoewel er omtrent de omvang van deze ziekte in Limburg geen exacte cijfers bestaan, omdat zij, hoewel besmettelijke ziekte, niet valt onder de verplicht aan te geven besmette lijke ziekten, kan worden aangenomen, dat in het kwartaal sinds juli door heel de provincie tienduizenden gevallen zich hebben voorgedaan. De ziekteverzuimen in de Limburgse mijnen, die naar de 10.000 lopen en die van enkele grote bedrijvengroepen Maastrichtse fabrieken gaven een totaal van ongeveer 1000 vormen de basis van deze schatting. De economische terugslag op de kolen- en andere pro duktie is een ernstig gevolg van deze epidemie. De A-griep in Limburg doet zich voor onder alle maatschappelijke en leeftijds groepen van de bevolking: zowel kinde ren als volwassenen werden en worden erdoor getroffen. Vier a vijf doden De verwachting is, dat de ziekte gevallen elk voor zich een kwestie van slechts enkele dagen zijn. Het sterfte cijfer als gevolg van de griep als zo danig is uiterst gering. Slechts vier of vijf gevallen vaq overlijden zijn be kend, waarbij echter de dood een ge volg is van een complicatie, zoals longontsteking of een ander pneumo- nisch verschijnsel. De noodzaak tot sluiting van enkele scholen in Limburg was slechts in enkele gevallen, o.a. voornamelijk in Valken burg, ingegeven door medische indicatie. Over het algemeen is het medisch toe zicht van de volksgezondheid van oor deel. dat de sluiting van scholen niet noodzakelijk is ter voorkoming van de griepuitbreiding, omdat het gevaar van besmetting niet speciaal op scholen be staat, maar overal mogelijk is. Door de scholen niet te sluiten worden sociale en andere belangen van de gezinnen beter gediend dan door de kinderen na de lange vakantietijd nog eens thuis te hou den. zo meent men. Overstelpend ziekenbezoek De onderwijsinspecties hebben zich dan ook op het standpunt gesteld, dat alleen om onderwijstechnische redenen een school gesloten kan worden. Dat er in Klimmen, Gulpen, Hulsberg en Bunde scholen zijn gesloten vindt zijn oorzaak dan ook in de omstandigheid, dat de leerkrachten ziek zijn, maar niet omdat de griep daar zo om zich heen heeft ge grepen. In Kerkrade zijn scholen geweest, waar de ziekte 42 en 54 van de kinderen heeft thuis gehouden. In de streek van Heerlen was er op een ogenblik zelfs een gemiddelde van tegen de 30 van door de griep aangetaste schoolkinderen. De ziekte als epidemisch verschijnsel ver toont echter thans de neiging te vermin deren en men is in medische kringen de overtuiging toegedaan, dat het ziekte verschijnsel over het hoogtepunt heen is, alhoewel daaromtrent geen enkele zeker heid kan bestaan bij de sterke en snelle verspreiding. Niettemin blijft de griepepidemie de dokters overstelpen met ziekenbezoek. Vele tientallen huisbezoeken aan griep- patiënten per dag zijn voor vele huis artsen in de laatste weken heel nor maal geworden. Maar nergens ver toont de griep een ernstig karakter. In medische kringen wordt echter de epidemie met aandacht gevolgd, zodat men gereed is om bij eventuele wijzi ging van het thans niet gevaarlijke griepkarakter, waarover echter geen aanwijzingen zijn, direct krachtig in te grijpen. De Wereldgezondheidsorganisatie maakte gisteren in Genève bekend, dat de griep epidemie in West-Afrika en Zuid- en Midden-Amerika zich nog uitbreidt. Ook in Noord-Amerika en Europa is een uit breiding geconstateerd, die echter aan zienlijk langzamer gaat. In Azië en Oost en Zuid-Afrika neemt de epidemie af. Dit is de ..Gouden Tulp", de ere prijs die van 1957 af om de twee jaar door het Nederlands Genoot schap voor Reclame zal worden toegekend aan het Europese recla mebureau dat de beste prestatie leverde op het gebied van de ver antwoorde reclame. Gouden tulp voor de beste reclame Een „gouden tuip" voor de beste reclame in Europa zal met ingang van 1959 en verder om de twee jaar worden toegekend door de Europese commissie van de „International advertising asso ciation". Deze „Gouden tulp" is ingesteld door het „Nederlands Genootschap voor Reclame" ter gelegenheid van zijn 30ste verjaardag. Dit maakte de voorzitter van het ven nootschap jhr. W. v. Andringa de Kem- penaer gisteravond bekend tijdens het slotdiner van het Internationale Recla mecongres te Scheveningen. De tulp zal worden toegekend aan een Europese reclameman, die. naar mening van de commissie, de beste reclame, ook in het athisch en esthetisch opzicht, maakt voor een nationaal produkt op een buitenlandse markt. De leden van de I.A.A. kunnen voorstellen voor het toekennen van de tulp by de Europese commissie indienen. Mr. M. Ch. de Jong: „Te weinig reclasserings- ambtenaren" (Speciale berichtgeving) Het Nederlands Genootschap tot Reclassering heeft gisteren in het Groothandelsgebouw te Rotterdam zijn algemene vergadering gehouden. De algemene voorzitter, mr. M. Ch. de Jong, vice-president van de Haagse Rechtbank, wierp een terugblik tn de afgelopen tien jaar. Hij stelde vast, dat er in het reclasseringswerk een kwantitatieve vermindering, maar een kwalitatieve vermeerdering is aan te wijzen. De reclassering, zo vervolgde mr. De Jong, dient altijd gereed te staan. De toezichthouders bij de voorwaardelijke veroordeelden dienen zorg te dragen, voor een persoonlijk contact met de cliënt. Immers: van een werkelijk per soonlijk contact kan iets worden ver wacht. Er valt ongetwijfeld een vermin dering van het aantal toezichten te constateren. Men verlieze evenwel nim mer uit het oog, dat ook al wordt er geen opdracht gegeven door autoritei ten, de hulp aan de medemens steeds moet doorgaan. Er bestaat een tekort aan voorlich tingsambtenaren bij de verschillende reclasseringsbureaus. Zelfs in deze tijd van bestedingsbeper king durfde mr. De Jong voor te stel len dit aantal ambtenaren uit te brei den, zodat het dan niet meer mogelijk wordt, dat er een jaar moet worden gewacht op het uitbrengen van een voorlichtingsrapport omtrent een deli- quent. Mr. De Jong geloofde, dat het geld, uitgegeven voor het aanstellen van ambtenaren, zal worden bespaard op de onkosten, die de maatschappij maakt om de delinquent op het rechte pad te houden. Mr. De Jong heeft tenslotte een be roep gedaan op de aanwezigen om het aantal vrijwillige toezichthouders op te voeren, maar met dien verstande, dat zo geschikt mogelijke personen daarvoor worden aangewezen, opdat het persoon lijk contact met de cliënt zo vruchtbaar mogelijk zal zijn. Na de openingsrede heeft mr. G. W. Arendsen Hein, psychiater te Lunteren, gesproken over psychische behandeling van neurotische delinquenten. Vrachtauto doodt meisje Gistermiddag is op de hoek van de Withuisstraat en de Jan Wapstraat te Den Haag een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de vier-i jarige Irma van den Assem, wonende in de Gouverneur laan. Het meisje kwam uit een huis aan de Jan Wapstraat en stak onvoorzichtig de straat over. Zy kwam onder een van de achterwielen van een vrachtauto. Ernstig gewondi werd het meisje overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. waar het aan de verwondingen is overleden. Advertentie KANTOORMACHINES DemmEME. Haarlemmerstraat 184 Telef. 21400 Eigen bureau in den Haag (Van onze Haagse redactie) Het Consumenten Contact Orgaan, waarin zyn vertegenwoordigd de drie erkende vakcentrales (NVV, KAB en CNV), de Nederlandse Consumenten bond en de verbruikscoöperaties, heeft het voornemen op korte termijn een zelfstandig bureau in te richten in Den Haag met aan het hoofd een directeur- secretaris. Dit is meegedeeld op een persconferentie van het CCO, waarop een overzicht is gegeven van de doelstellingen van deze Stichting en het werk programma voor de naaste toekomst. De .voorzitter van het CCO, de heer B. Roolvink, vertegenwoordiger van het CNV, merkte op. dat de taak van de vakcentrales veelzydiger en meeromvat tend is dan voor de oorlog en dat de vakcentrales met betrekking tot de prij zen een belangrijke taak hebben te ver vullen. Het inzicht heeft veld gewonnen dat het niet gaat om het nominale loon. maar om de reëele waarde daarvan. De vakcentrales willen deze taak bij voor keur in samenwerking met andere orga nisaties van consumenten vervullen. Het is allerminst de bedoeling van het CCO een front te vormen tegen de groeperin gen die de prijzen vaststellen. Het is bereid tot overleg met de organisaties van producenten. De activiteiten van het Consumenten Contact Orgaan zal niet in de laatste plaats zijn gericht op de prijzen. Het prijsstabilisatiebeleid van de regering, De Argentijn fuan Manuel Fangio (links) en de Fransman JeanBehra (rechts), beiden, beroemde auto coureurs .deden het dezer dagen eens wat kalmer aan toen zij een proefrit maakten met twee nieuwe babywagentjes die binnenkort op de grote Parijse autosalon zullen worden geïntroduceerd. van groot belang voor de samenleving, wordt door het CCO van harte onder steund. Markt „doorzichtig" maken Daarnaast wil het CCO de markt voor de consument „doorzichtig" ma ken door het geven van voorlichting. Door de veelheid van artikelen heeft de consument geen volledig overzicht meer van prijzen en kwaliteiten. De voorlichting aan de consument zal ge schieden na technische en bedrijfs economische onderzoekingen. Daarbij zal zoveel mogelijk samenwerking wor den gezocht met de organisaties van ondernemers. Begrippen als standaar disering en etikettering, welke het CCO nastreeft, zyn ook in het belang van het bedrijfsleven zelf. Opvoering van de efficiency door standaardise ring is met name ook van belang met het oog op de Euromarkt. Het werkprogramma van het CCO omvat o.m. een vergelijkend warenonder zoek als een middel tot het „doorzich tig" maken van de markt. Een dergelijk, deskundig onderzoek in laboratoria en technische werkplaatsen zal hieraan veelal vooraf moeten gaan. Een serie gebruiksproeven zal er aan moeten wor den verbonden. Op deze wijze kan in het belang van de consumenten een rang orde van kwaliteiten worden opgesteld. De consument krijgt dan invloed op kwaliteit en prijzen. Kennis van de kwaliteit van produkten zal ook kunnen leiden tot eliminatie van de neiging bij een deel van het publiek om laagge prijsde produkten te wantrouwen, ook al is de kwaliteit goed. In Nederland is reeds een bescheiden begin gemaakt met een vergelijkend warenonderzoek, doch dit onderzoek vereist naar het oordeel van het CCO uitbreiding, waarbij de resultaten ruimschoots tegen de kosten zullen opwegen. Op tweeërlei wijze houdt het CCO zich bezig met de prijspolitiek. Ten eerste door zich te verdiepen in prijsstijgingen, ten tweede door het signaleren van da lingen in de grondstoffenprijzen. Over beide onderdelen van het prijsbeleid wordt contact onderhouden met de mi nister van Economische Zaken. Het CCO betreurt het dat de Neder landse Huishoudraad, welke aan de wieg van de Stichting heeft gestaan, besloten heeft niet aan het werk van het orgaan mede te werken. Het CCO j is echter nog steeds bereid met de j Huishoudraad nader overleg te ple gen over aansluiting bij het orgaan. .WdUzLlscMVoEfcshwLV opak w «se <]toXcL actüo kalk. owtpCooiivi rfct vetVccat op 'nsk feepen- was oftdiifcwetp van Lezers sdixyvevj"» jcFp-riÊMAW i/idfc voxo/ilojnocm. be ■^uriMyi uieax met Hun. wurAaxsoZzoevi JtUGOWED- ■sreyo U0OR. poppenspelen i n kids Uljks museum voce VoUoettkunde. komt moota wedsteljcL Wazmövrots womyujVóu w vox'ÓuItorJusk Hield hoos. kwx u axoflóstxMno. Spe&ttum „Lïoenoocd' WuÜxaxlGIctOi: j doflKcm iruutoi Heest J

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9