Onthullingen van prof. Bifao uit een gevangenis van Boedapest.... Beschuldigingen aan het Westendat Hongarije politiek en economisch in de steek liet Toch ook waardering voor grote vrijheid in de democratieën STADSNIEUWS Russisch weer verplicht vak op de Hongaarse universiteiten ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 Publikatie in een IVeens blad (Van onze correspondent in Wenen) De vroegere staatsminister in het kabinet van Imre Nagy, prof. Istvan Bibo, heeft in de gevangenis, waar Kadar hem vasthoudt, een document geschreven, dat uit Hongarije is gesmokkeld en dat het Weense dagblad „Die Presse" voor het eerst kon publiceren. Men denkt hierbij onmiddellijk aan het geval-Djilas, doch men vraagt zich af of de Hongaar zijn openhartigheid niet met de dood zal moeten betalen. Zyn uiteenzettingen zyn uiterst belangrijk, omdat zij afkomstig zyn van een man, die een open oog heeft voor de menselijke idealen van het Westen, doch die ondanks alle teleurstelling toch trouw is gebleven aan de idealen van het extreem-linkse socialisme, dat veel overeenkomst vertoont met het communisme. Dit is dan ook de reden waarom wy deze uiteenzettingen met de nodige reserve weergeven. tweede maal ingreep, was de toestand bijna geconsolideerd, de lynchjustitie had opgehouden te woeden, duidelijke en bekende stemmen verhieven zich om de socialistische verworvenheden te red den en er werd een regering-van-natio- nale-eenheid gevormd, die zeker niet van plan was om tegenover de rechter vleugel toegevend of zwak te zijn". Aanzien van de Y.N. werd aangetast Bibo begint met een felle beschuldiging tegen het Westen, echter niet omdat het niet militair in Hongarije heeft inge grepen. doch omdat het dit land na de revolutie op alle andere gebieden dus vooral moreel, politiek en economisch in de steek heeft gelaten. Het Westen had. zegt hij. de Hongaren niet beloofd, dat het in hun belang met een atoom oorlog zou beginnen en het heeft hen ook niet opgeroepen om gedachteloos naar de wapenen te grijpen. Maar na dat de revolutie was uitgebroken, heeft het Westen gefaald door Hongarije po litiek en moreel aan zijn lot over te la ten, ofschoon de gronden om op te treden dwingend waren, want het is on denkbaar dat een ander land zich nog eens op zulke overduidelijke juridische, politieke en morele argumenten zou kunnen beroepen om op de agenda van de wereldpolitiek te worden geplaatst. Desniettegenstaande heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties niet onmiddellijk ingegrepen, doch veel te lang gewacht én tenslotte veel te laat resoluties aanvaard, die krachteloos zijn en die het aanzien van deze wereldor ganisatie aantasten. Veroordeling interventie door de Russische legers Het Hongaarse geval is overigens volgens Bibo van nog groter nadeel geweest voor het communisme. Na de pogingen van Moskou om van 1953 af het Stalinisme te liquideren, welke po gingen hij enigermate weet te waarde ren. heeft het feitelijke regiem in de Sovjet-Unie op zodanige manier in Hon garije ingegrepen, dat het communisme daardoor niet alleen in het Westen, maar vooral in de communistische en Aziatische wereld ontzaglijk veel aan prestige en vertrouwen heeft verloren. Bibo verklaart, dat de eigenlijke motie ven van het militaire ingrijpen voor hem een raadsel zijn, maar uiteindelijk is het een catastrofe geworden voor de zaak van het communisme en van de Sovjet-Unie. Daarbij stelt hij als ooggetuige uit drukkelijk twee belangrijke feiten vast, die in de laatste tijd weer door Kadar en zijn aanhangers worden ontkend: ten eerste, dat het een nationale opstand was van het gehele volk, een revolutie, die vooral gedragen was door de so cialistisch- en communistisch-gezinde krachten: „de jeugd, de arbeiders en een gedeelte van het leger waren in de over grote meerderheid socialisten, die een marxistisch-leninistische opvoeding had den genoten". Vervolgens bevestigt hij de mening van allen, die tijdens de re volutie in Hongarije waren, dat de toe stand onder Nagy normaal begon te worden, met andere woorden: het in grijpen van de Russische tanks was niet nodig om de orde te herstellen, wan neer men onder „orde" niet het alleen zaligmakende communisme verstaat. „Kort voordat de Sovjet-Unie voor de ZILVEREN PROFESSIEFEEST ZUSTER BIBIANE Dinsdag hoopt zuster Bibiane haar 25-jarig professiefeest te vieren. Zuster Bibiane is thans circa 20 jaar werk zaam voor de Kruisvereniging in Leiden en omstreken, waarvan 17 jaar uitslui tend in Leiden. In al deze jaren heeft zij zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de zieken. Er is gelegenheid zuster Bibiane per soonlijk geluk te wensen. Zaterdag 21 september houdt zij van 4 tot 5 uur re ceptie in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Zij die iets willen bijdragen voor een geschenk, kunnen dit storten op giro nummer 636375. tji.v. de heer B. M. Pols, met vermelding ,,Zr. Bibiane". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anitonii/uis Bartholomeais Hendriikius, zn va.n H. G. B. van Berkel en J. J. van Wouw; Janniie, <±r van. E. Baak en H. de Reus; Pieter, zn van A. P. van Houten en G. Vlasveld; Johannes Ailbertus. zn van A. j. van der Heijdon en H. ten Dam; Jo- land'a Petronella Maria, dr van H. Devilee en M. Th. de Groot. ONDERTROUWD J. C. van de Weerd en A. M. Simiteur; W. F. Seller en A. Stlik'kelorum; P. C. Krol en W. C. M. Corneliissen; J. W. L. H. Meer- tens en M. Moussa/uürt); H. Slingerland en C. Distelvert; H. J. van Kampen en M. W Wolters; M. Popoff en E. A. C. Bócker; J. Smit en A. KeltenisB. Borfcmon en E van Zonneveld'; L. C. Sohautte en M. M. de Roo; A. C. Boppenforouwer en E. M. Meyer G. J. Koot en M .M. Stlilfcvoort; J. P. Hiep en E. Kleijn»; J. W. L. van dien Dop en S Bod'ijin; M. Wolters en L. G. Boeöeee; A. Slingerland en W. Stouten: J. Dusowa en H. GressLe; H. Siere en A. Teekene; J. van der Luii't en C .A. van Daan; A. H. J. Llgt- voet en C. J. Neauteboomi; H. dien Oude en E. J, Noouidiermeer; W. F. H. van Es en M. Kromhout; G. L. van Loon en W. M. OuiwertoeoikH. J. Dreef en L. F. Voor- memiami; J. C. Laterveer en H. Pot. OVERLEDEN J .M. Zandbergen, 79 Jaar. wediuwe van H. van dier Gugten ;A. G. die Mlooij, 66 Jr; man'; W. Baart, 82 Jaar. wediuwe van G. Verwer. Kader nog altijd alleen Bibo noemde deze opstand de meest sensationele in de jongste geschiedenis omdat zij een socialistische was die echter door de Russische tanks aan flarden werd geschoten. Wat er op volgde was en is nog steeds prutswerk, een be wind dat alleen steunt op de militaire, financiële en morele steun van Moskou, een regiem van bureaucraten, die zich van hun minderwaardigheid bewustzijn en die zich in een luchtledige ruimte be vinden. „De geestdriftige massa's van vroeger, vooral de arbeiders, hebben gewoonweg opgehouden te bestaan. Alleen de uiter lijke ring is in zichzelf gesloten, zy be staat uit krachtpatsers by de politie en uit ambtenaren, die bang zijn voor hun bestaan. Een communistische party met zodanig laag aantal leden uit de arbei dersklasse heeft er tot nu toe in de hele wereld niet bestaan". De partij staat rechtstreeks tegenover'de arbeiders. Zij voelt dat haar macht volkomen geïso leerd is en ..dat zich niet kan staande houden tenzij door de hulp van buiten". Loflied op het Westen, maar dan zonder „kapitalisme" De revolutie en haar voorlopige mis lukking, heeft echter tot gevolg gehad, dat de twee grote rivalen Oost en West nog grotere tegenstanders zijn geworden, zodat het gevaar van een nieuwe wereldoorlog is toegenomen. Bibo denkt op dit punt zeer realistisch en pessimistisch. Er moet dus naaf een ze kere ontspanning en toenadering worden gezocht, wat alleen mogelijk is wanneer het communistische Oosten zich tot de goede idealen van het Westen bekeert en wanneer het Westen de uitwassen van het kapitalisme uitroeit. Men moet dus naar een „derde weg" zoeken, naar een oplossing waarin de verworvenheden, zowel van de kapitalistische als van de „socialistische" wereld worden verenigd. Op het Westen zingt Bibo een loflied, vooral op de vrijheid die het Westen reeds lang heeft bereikt in vrye verkie zingen, meerdere partyen. vrijheid van pers en van meningsuiting en een on afhankelijke rechtspraak. Het is een bewind „dat de Westerse wereld on danks haar vele fouten zo menselyk en dragelijk maakt. Men noeme het geen „burgerlijke" constructie, doch eerder de tot nu toe onovertroffen ..techniek der vrijheid", waarvoor we bewondering moe ten hebben". Het „socialisme" heeft zyn voordelen en ook die moeten bewaard blyven, byv. de arbeidsraden, die echter in Honga rije werden neergeknuppeld. Uiterst-links socialisme Hier ontwikkelt Bibo dan verder ge dachten, die duidelijk laten zien, dat hij een uiterst linkse socialist is, zo geen communist. Hij was dan ook de leider van de extreem-links gerichte „Natio nale Boeren Partij". Hij schijnt namelijk sterk te fantaseren, wanneer hij zegt te geloven, dat men met behoud van het socialistische (lees: communistische) r steem toch de landen in Oost-Europa en zelfs de Sovjet-Unie voor de vrij heid in Westerse trant en voor de daar achter liggende politieke moraal zou kunnen winnen. Van de andere kant heeft hij bezwaren tegen het kapitalis me. Hij geeft weliswaar toe. dat dit systeem in Europa zijn vroegere immo rele vormen heeft verloren, zodat in het Westen ..de armen langzamerhand rij ker en de rijken armer worden", maar hy beschuldigt het Westen er toch van dat het zijn kapitalistische methodes van uitbuiting nog altijd in de koloniën toepast en daar mammoetconcerns op richt en reuzen-vermogens opstapelt ten koste van de onderdrukte koloniale vol ken. De oplossing ziet hij echter niet in het communisme, doch als basis voor de verzoening eist hij de totale ont eigening van het grootgrondbezit en van het grootkapitaal. Daarnaast moet er echter vrijheid zijn in de ondernemin gen, het particuliere initiatief en het eigendom. Hij schynt zeer bang te zyn, dat het Westen de vroegere toestanden in Hon garije wil herstellen en op een „restau ratie" van de vroegere eigendomsver houdingen aanstuurt. Daarom verklaart hij dat de meeste opstandelingen dit soort restauratie nooit hebben gewild, wel echter de invoering van meer poli tieke partyen op grond van vrije ver kiezingen. Compromis naar voorbeeld van Gomoelka in Polen In concreto schijnt echter voor Bibo een grote moeilijkheid te liggen. Hij is een voorstander van meer partijen, even wel niet van zulke, die „zich tegen het socialisme uitspreken". Van de andere kant weet hij, dat de volgelingen van Lenin in het meer-partijen-systeem een verraad zien van hun meester en zijn leer. Met deze feiten moet men volgens hem rekening houden, ook met de om standigheid waaraan wij overigens twijfelen dat de Hongaren „de Sov jet—Unie niet hatenen in 't diepst van hun hart de zorgen en problemen van het Russische staatsbeleid begrij pen". Er moet dus zijns inziens een com promis worden gevonden en dit kan naar hU meent alleen worden gezocht in de richting van het Poolse experi ment. dat slechts onder invloed van de Hongaarse opstand met succes werd be kroond. Zodoende zouden de Russische troepen uit Hongarije moeten wegtrek ken. Hij voegt er aan toe. dat dit voor de Sovjet-Unie geen verlies van pres tige betekent, wanneer er maar vol doende garanties worden gegeven, dat Hongarije niet tot een steunpunt tegen de Sovjet-Unie wordt uitgebouwd. Ook dat klinkt niet zeer realistisch. Samenvatting Samenvattend zegt Bibo: 1. het Wes ten mag Hongarije niet in de steek la ten, dit vraagstuk moet op de Interna tionale agenda blijven staan als een thema voor 't afgebroken gesprek tus sen Oost en West; 2. de aanhangers van het „socialisme" in de Sovjet-Unie en in de andere oostelijke staten moeten er van overtuigd zijn, dat de toekomst van dit socialisme en dus ook van de Sovjet-Unie er van afhangt of de Sta linistische politiek volledig zal worden geliquideerd en dat Hongarije hiervoor de beste proefsteen zou kunnen zijn; 3. de voorstanders van de ..derde weg" moeten er van doordrongen blijven dat zij, en zij alleen, de rol van bemidde laar kunnen spelen en dat alleen door hun werk de spanningen tussen Oosten West kunnen worden opgeheven; 4. het Hongaarse volk moet „elke samenwer king met leugen en geweld afwijzen". Het heeft niet tot taak met een nieuwe revolutie te beginnen of een nieuwe ver gelding te provoceren, maar het moet na al de roem. die het in de opstand heeft behaald en na al de gebrachte of fers „het vaandel van zijn revolutie hooghouden, dat tevens het vaandel is van een vrijere toekomst voor de ge hele mensheid". Aldus Bibo. Zyn gedachten hebben ook voor ons waarde omdat zij beslist de overtuiging van zeer veel Hongaren weergeven. Het is een overtuiging die niet achter de schrijftafel maar in de gevangenis werd opgesteld en waarvoor de schrijver zyn leven op het spel zet. Spanning op arbeidsmarkt voelbaar verminderd In de loop van augustus is het aan tal werkloze mannen van 28.955 tot 29.548 gestegen. De bezetting van de aanvullende werken nam af van 8061 tot 6631. De totale geregistreerde ar beidsreserve daalde van 37.016 tot 36.179. De geregistreerde vraag naar man nelijk personeel daalde van 65.074 tot 59.520. Twee derde van die daling werd veroorzaakt door inschakeling van jeugdigen in het bedrijfsleven. De spanning op de arbeidsmarkt is voelbaar verminderd. Vergeleken met vorig jaar eind augustus lag de ar beidsreserve ruim 13.000 hoger en de vraag ruim 16.000 lager. In de vier noordelijke provincies daalde de werkloosheid door het seizoenwerk in del andbouw. In Gelderland. Zuil-Hol land, Noord-Brabant en Limburg steeg zij vooral door het opnemen van Jeug digen in het arbeidsproces. Het aantal als werkloos Ingeschreven vrouwen steeg van 3312 tot 4094, de ge registreerde vraag daalde van 38.852 tot 36.923. De bestedingsbeperking heeft op de vraag naar en het aanbod van vrou welijke arbeidskrachten tot nu toe nog weinig invloed gehad. Het stijgen van het aanbod en het dalen van de vraag zijn voornamelijk veroorzaakt door de Inschrijving van meisjes, na beëindiging van haar schoolopleiding. LEIDERDORP MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt dit week einde waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40. tel. 30070. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Erik R.. z. van J. F. Viertel- hauzen en S. Beurze; Jeroen C. G.. z. van C. J. J. van der Meer en M. G. Duin. Getrouwd: G. van Vliet en J. de Jong: Th. J. Wisse en M. S. E .Stuifzand; P. J. W. J. van der Weg en J. A. van Groenin gen. VOORSCHOTEN De opbrengst van de verkoop Rode Kruispostzegels aan de stand van de U.V.V. in het postkantoor bedraagt f1073.56. MEDISCHE DIENST De dienst der doktoren wordt gedu rende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20. tel. 2356. Wijkver pleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177. WARMOND PROGRAMMA VROUWENGILDE Het nieuwe programma van het Vrou wengilde is weer gereed. De eerste bijeenkomst zal worden ge houden op dinsdag a.s. in „De Burcht". De presidente der vereniging zal wat nieuws over de vereniging vertellen, ter wijl voorts het woord zal worden gevoerd door mr. H. Velu over het onderwerp „Begrip voor jongeren". Medische Dienst De medische dienst zal dit weekeinde worden waar genomen door dokter Van Raaij. HEROPENING BEJAARDENSOCIETEIT. Woensdag a.s. om 2 uur zal de be- jaardensocieteit in „Het Trefpunt" we derom worden geopend. Voor hen, die wegens invaliditeit of om gezondheids redenen niet „te voet" naar „Het Tref punt" kunnen komen, zal naar een mo gelijkheid worden gezocht om ook hen in de gelegenheid te stellen de societeits- middagen te bezoeken. Zij kunnen zich opgeven bij de beide wijkzusters of op woensdagmiddag in „Het Trefpunt" bij één van de dames van het bejaarden comité. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND. Geboren: Paulus C. M., z. van G. J. Kriek en C. A. M. van Rijn; Albert P.. z. van P. A. Woest en W. E. Schouten; Qui- rina. d. van Q. Vreeken en W. van de Vlekkert; Henrlca L. M., d. van W. B. M. van Uffelen en W. M. T. H. Mooijman; Hendrik J. z. van H. J. Hulnlnga en W. H. Zwanenburg; Marie A., d. van A. J. T. Hofman en D ,M. Luljmes; Koos. z. van R. St-rulls en C. B06. Ondertrouwd: A. L. Oudshoorn en J. A. van Leeuwen; J. T. Bakker en M. van Schijndel; T. J. Bakker en M. C. Vogels; J. C. F. Knijnenburg en M. C. Donders; J. van Eek en L. A. H. Span. Getrouwd: P. ter Haar en G. Nothenius de Man; C. van Benbhem en A. M. G. T. Nljhuls; M. Montuori en M. F. Lodelzen; G. L. Elllnger en A. Bugge; C. Bleyen- daal en M. K. Broekhuizen. Overleden: M. J. Zijerveld, 64 J.; P. Langkeek, 50 j.; F. H. Schreve, 94 J.; W. J. Nleuwenhuljs, 59 J.; P. Koene. 46 J. JAARVERGADERING „DE KIEVITEN" In het clubhuis werd de jaarvergade ring gehouden van de hockey- en cricket club „De Kieviten". De voorzitter, de heer J. Ancion, memoreerde in zijn ope ningswoord de goede prestaties van de elftallen waarvan er vier promoveerden Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek o.m., dat het ledental steeg met 39 en thans 315 bedraagt. Het financieel verslag gaf een eind cijfer van f. 12618.06 aan, met een tekort van f. 28.48. De begroting werd vastge steld op f. 12850.met een tekort van f. 550.—. De bijdrage in het terreinfonds werd algemeen met f. 10.verhoogd. De voorzitter traf af en werd vervan gen door de heer J. W. van Veen. De samenstelling van het bestuur is voorts: mej. P. Dijckmeester, vice-voorzitster; mej. G. Knetschman. secretaresse; H. Kolff, le penningmeester; H. Dijxhoorn, 2e penningmeester; F. R. Tieleman en B. T. van den Bosch, commissarissen. De beker voor de best geklede Kievit werd toegekend aan mej. A. van der Velde en de scheidsrechtersbadge aan B. Levert. Koeien door bliksem gedood Op het land van de heer D. van Duy- venboden aan de Hogenboomseweg wer den twee koeien door de bliksem getrof fen en gedood. Twee beelden van de nationale conferentie in Djakarta tussen de centrale regering onder Soekarno en de verschillende regionale lei ders. Op de bovenste foto in liet midden Soekarno tussen premier Djoeanda en de voormalige vice- president Hatta tijdens het spelen van het Indonesische volkslied bij het begin van de conferentie, op de onderste foto de aankomst van lui tenant kolonel Ahmad Hoessein die in Midden Sumatra het heft in han den heeft midden met bloemen omhangen). Engelse stadswijk verzakt In het Engelse plaatsje Farnworth hebben reeds meer dan 400 personen hun woningen moeten verlaten als ge volg van een verzakking, over de oor zaak waarvan men in het duister tast. In het midden van de Fyldestreet ont stond donderdagochtend een scheurtje, dat onder de aanhoudende regen voort durend breder werd. Thans zijn reeds twaalf huizen vrijwel geheel verdwenen, de voorgevels van elf andere zijn ern stig beschadigd en ongeveer honderd lo pen gevaar in te storten. Honderdtwin tig gezinnen zijn op last van de politie geëvacueerd. Vrijdagochtend vroeg was het gat va. twaalf meter in het vier kant groot en zes meter diep. Elk urn- wordt het circa dertig centimeter gro ter. naarmate meer aarde van de ran den in het gat stort. Als mogelijke oorzaak van de verzak king wordt genoemd een gebroken riole ring. als gevolg waarvan geruime tijd aarde door de buizen is weggespoeld. Anderen spreken over een verlaten kolenmijn. Het gemeentebestuur heeft in een zon dagsschool een centrale keuken inge richt. De meeste evacué's hebben in de stad zelf bij vrienden of verwanten on derdak gevonden. Het eerste slachtoffer was mevr. Ve- dan Quegan. die in Fyldestreet (up 146) een kruidenierswinkeltje drijft. Toen het echtpaar donderdag opstond zag de vrouw in het midden van de straat een kuil. Voordat belden naar de markt gingen, belde de vrouw gemeen tewerken, om te zeggen dat het wegdek beschadigd was. Op weg van de markt naar huis zei de man schertsend tegen zijn vrouw: „Ik hoop dat het huis er nog staat". ,.Toen wij de hoek om kwamen zagen we het huis en de winkel overhellen. De muren vertoonden bars ten. We waren bang dat het elk mo ment zou instorten. Mijn man zette het op een lopen en geholpen door enige politiemannen haalde hij onze drie kin deren uit huis. Enige minuten later stortte onze woning helemaal in elkaar" Wijziging M.O., H.O. en Pensioenwet 1922 By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Middelbare Onderwijswet, de Hoger Onderwijswet en de Pensioenwet 1922. Dit ontwerp heeft betrekking op een betere regeling voor de subsidiëring in de kosten voor het aankopen, stich ten. verbouwen, herbouwen en uit breiden van de schoolgebouwen/ -ter reinen der bijzondere scholen voor V.H.M.O. Het houdt ook in een wijziging in de berekening van het bedrag van het sub sidie in de exploitatiekosten van die scholen. De wijziging van de pensioen wet 1922, beoogt het personeel van een door het Rijk gesubsidieerd avondly ceum of avond-hogere burgerschool en van een door het Rijk gesubsidieerde inrichting tot opleiding voor het examen ter verkrijging van een middelbare akte onder de werking van de pensioenwet te brengen. Verder is er een aanvul ling van de regeling inzake de eisen van benoembaarheid, waaraan een leraar aan e enschool voor V.H.M.O. moet vol doen, een verbetering van enkele arti kelen van de Middelbaar Onderwijswet en de Hoger Onderwijswet, deels ten gevolge van in die wetten in enkele andere artikelen aangebrachte wijzigin gen en zijn er enige overgangsbepalingen in verband met de inwerkingtreding der wijzigingswet. De moeilijkheden der gemeenten Ook minister verontrust De minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. heeft, naar aanleiding van het telegram dat hij van het bestuur van de vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft ontvan gen een onderhoud gehad met een dele gatie uit dat bestuur. In dit onderhoud zyn de moeilijkheden besproken, welke zich bij de woningbouw en andere in vesteringen der gemeente voordoen als gevolg van de huidige situatie op de geld- en kapitaalmarkt. Daarbij bleek, dat de minister de financiële tostand ernstig inziet en dat deze ook hem ver ontrust. De minister deelde mede, dat de re gering concrete maatregelen, waarom trent zo spoedig mogelijk mededelingen zullenw orden gedaan, voorbereidt om verbetering in de situatie te brengen en sprak het vertrouwen uit, dat het door deze maatregelen mogelijk zal zijn na enige ijd weer tot gezonder verhoudin gen te komen. De minister sprak dit vertrouwen te gereder uit, omdat hij naar hij zeide, zich overtuigd weet van de medewerking van de gemeentebe sturen en van de zelfdiscipline, welke zij zich. terwille van het algemeen belang, zullen weten op te leggen. Droeg gokken een publiekelijk karakter? Droeg het aangaan van weddenschap pen op de uitslagen van paardenrennen door twee Amsterdamse kooplieden een publiek karakter of niet? Dit is de vraag, die de Amsterdamse Rechtbank zal moeten beantwoorden om te komen tot al of niet veroordeling van een 54- jarige koopman en een confrater, wie ten laste was gelegd het geven van ge legenheid tot hazardspel, waaronder ook weddenschappen worden gerekend. De officier van Justitie, mr. II. G. v. Everdingen was van mening dat het pu blieke karakter was bewezen. Hij eiste tegen beide verdachten f. 500 subs. 100 dagen en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachten gaven toe. dat zij buiten de totalisator om weddenschappen had den afgesloten, nadat een van hen de toegang tot de renbaan in Hilversum was ontzegd. Zij verklaarden evenwel nadrukkelijk dat zij deze weddenschap pen aangingen met bekenden en rela ties. ojn. vorig jaar ook in café Schil ler te Amsterdam op courses in Vincen- nes. „De mensen spelen dolgraag buiten de toto om", zo zei een der verdachten. „Als ik gewild had. had ik per avond wel f, 5000 recette kunnen krijgen". Bei den zeiden voorts geld te hebben verlo ren op andere wijze. Met weddenschap pen trachten zij dit geld terug te krij gen. De beide raadslieden mr. Joh. K. M. Mathuisen en mr. E. J. van de Blom vroegen vrijspraak, nadat zij uitvoerig het publiekelijk karakter hadden bestre den. Nieuw onderzoek in omgeving Kernfysisch Instituut Naar aanleiding van publikaties om trent het aantreffen van misvormde kikkers in een nabij het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek aan de Ooster ringdijk te Amsterdam gelegen sloot, de len B. en W. van Amsterdam mede' dat deze sloot regelmatig op radio-activiteit onderzocht is door het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek en bovendien periodiek door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (laboratorium „bo dem, lucht en water"). Bij deze onder zoeken is nimmer een zodanige graad van radioactiviteit vastgesteld, dat daaruit enig gevaar zou kunnen ont staan. Intussen hebben B. en W. in de gebeurtenissen aanleiding gevonden om nogmaals een nader onderzoek naar de situatie ter plaatse in te stellen. VERGADERING NED. ORDE VAN ADVOCATEN. De Nederlandse Orde van Advocaten zal op vrijdag 20 september in „Huize Maas" te Groningen in vergadering bij eenkomen. Ter vergadering zal o.m. be raadslaagd worden over het onderwerp; „De advocaat als getuige", waarover mr. C. H. Telders en mr. R. A. Vos pre adviezen hebben uitgebracht. Zij beste den in hun preadviezen aandacht aan het beroepsgeheim en het verschonings recht van de advocaat in het algemeen, doen een poging tot afbakening van het geen al of niet onder het beroepsgeheim valt en zien de mogelijkheid van een getuigenis door de advocaat in diverse gevallen onder het oog. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 sept. Leidee Ooöp. Groen te -en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: appelen 65; druiven 170—190; andijvie 9 17; augurken 1890; pronkbonen 20 36; snijbonen 40'166; stambomen 56109 srtokbonen 80'120; kroten, gek. 30; rode kool 616; gele kool 913; groene kool 79; witte kool 58; postelein 1622; prei 1017; spinazie 6-38; spruiten 30 46; tomaten 2062; uien ploklers 815; waspeen 2022; per 100 stuks: meloenen 20—89; bloemkool 1934; komkommers 823; sla 7.5011,40; per 100 bo6: bos- peen 1419; peterselie 56; selderie 36. ALKMAAR, 13 sept. Kaasmarkt. Aan gevoerd 21 stapels fabrleks-Edaimmer zijn de 31.000 kg. Oommiiseienotering f 1.98, gang f 1.94. Handel goed. RIJNSBURG, 13 september. Bloemen veiling Flora. Gladiolen: Nieuw Europa 300560, Sn eeuwprinses 330600, Mem. Day 300410. Spotlight 400—520, Spie and Span 300400. Hollands Glorie 280— 440. Sanssoucl 380540. Alfred Nobel 300480. Beatrix 380460. Asters: enkele 110—230. wit 90—120. roze 100—140, roze Asters 100160. Scabioea 100210, Zinnia 110180. Hell an ten 250550. Dahlia's: Glorie van Heemstede 280370. Gerrie Hoek 300440. Purity 400490. Elsjes 300410. Passepartout 280380. Kochel- see 300460. Bachus 330—440 alles per 100, Chrysanten: Shirley wit 80115, sep tember 5590. Mosquito 5070, Bright Eye 5573. Chat worth 5083. Dwerg asters 4050 Freesla's van de koude grond wit 2535. roze 5059 alles per bos. Chrysanten geplozen: Mlgoli 1521, Day Dream 1417. MUlersdale 16—19, W. Hope 1518, Am. Anjers 1522, Ornltho- galum 1420. Alles per stuk. (Deze pag. Is gedeeltelijk gecorrigeerd) Verlenen van stipendia niet afhankelijk van bekwaamheid, maar van de politiek! (Van onze Weense correspondent) «Volgens een verklaring van het Hongaarse ministerie van O. K. en W. wordt de hulp van de staat in de vorm van stipendia niet hoog genoeg door de univer siteitsstudenten aangeslagen. Daarom moet de verdeling daarvan opnieuw worden geregeld. De hoogte ligt tussen 500 en 700 forint per maand. Welke studenten er echter voor in aanmerking komen en hoeveel zy zullen ontvangen, wordt door een aparte commissie beslist. Welke maatstaven hiervoor worden aangelegd blijkt uit het volgende: vijftig procent van de betrokken studenten zal komen uit de arbeiders- en boerenstand. 25 uit intellectuele kringen en over de rest heeft men nog niet beslist, want er is weer een ..numerus clausus". De doorslag wordt dus niet gegeven door bekwaamheid, maar door politieke overwegingen, precies zoals onder het regime van Rakosl. Terugkeer tot Rakosa... Om de burgerlijke kringen zoveel mogelijk van de universiteit uit te sluiten werden bovendien de college gelden verhoogd tot 1000 forint per maand. Een commissie beslist inzake de vraag wie in het geheel niets of minder zal betalen. Het betekent ook een terugkeer tot het bewind van Rakosi, dat de Russische taal weer verplicht leervak op de univer siteiten is geworden. Alle studenten moeten in het tweede studiejaar een soort examen in het Russisch afleggen. Wie niet aan de eisen voldoet, mag niet voor het derde jaar inschrijven en krijgt dus ook geen einddiploma. Als doekje voor het bloeden is daarnaast de moge lijkheid opengesteld om nog een tweede vreemde taal te leren. Ook op enkele middelbare scholen is ln de 6de, 7de, 8ste en 9de klas het onderwijs in Russische taal en letter kunde alsmede in de geschiedenis en de aardrijkskunde van de Sovjet-Unie weer ingevoerd. Op vijf gymnasia van Boeda pest staat Russisch zelfs op het lesroos ter van de eerste klas af. In Tsjecho-Slowakije wordt er eveneens aangedrongen op de studie van het Russisch. De secretaris van de vakverenigingen heeft er uitdrukkelijk op gewezen hoe belangrijk de Russische taal is om de nieuwe arbeidsmethodes en de produktie in de Sovjet-Unie te leren kennen. Hij voegde er echter aan toe „Ofschoon de jonge arbeiders me>" een zekere fundamentele kennis van het Russisch in de fabrieken komen, ver geten zij al spoedig wat zij op school hebben geleerd, daar ze geen belangstel ling hebben voor de Russische cursussen in de bedrijven". De vakverenigingen moeten nu maatregelen treffen waardoor deze belangstelling weer sterker wordt. Volgens het blad „Rude Pravo" schijnt men in Tsjecho-Slowakije een zeker suc ces te boeken, gezien het feit, dat er in het afgelopen jaar 11.000 nieuwe abon nementen op Russische tijdschriften cn dagbladen werden genoteerd. In dezelfde tijd zouden er van 7480 verschillende literaire werken in het Russisch meer dan 21 miljoen exemplaren zyn ver kocht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7