Minister Mansholt opent donderdag Vebo - tentoonstelling W' Groentijd FILMS 96ste jaargang Zaterdag 14 september 1957 Tweede blad no. 29240 VAN DEZE WEEK: Wlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli „Santiago" Wapensmokkel Spannend Lido Santiago, een film, die ons verplaatst in de Cubaanse vrijheidsstrijd tegen de spaanse onderdrukker, is span nend van begin tot eind. Dona Isabella, een Cubaanse schone, weet aan deze film, waarin de wapensmokkel de boven toon voert, juist dat vleugje romantiek te geven, dat deze film zo aantrekkelijk maakt. Zij is de Jeanne d'Arc der Cu baanse vrijheidsstrijders, die. gedwongen door een blokkade van de Spaanse vloot, uiteindelijk hun doel toch weten te bereiken. Alvorens het echter zo ver is wordt een verwoede strijd gevoerd, waarbij de opererende wapensmokke laars menige hinderlaag moeten nemen. Caleb en Pike, die beiden naar Isabella's gunst dingen, leveren een groot aandeel in dit smokkelavontuur. Voor Caleb is tenslotte het geld, met smokkelen te ver dienen, niet het voornaamste. Getroffen door de moed van het Cubaanse meisje kiest hij de zijde van de strijders en hier mede tevens zy het in ander opzicht van Isabella. De laatste jacht Dakota in de tachtiger jaren Rex Theater In de tachtiger jaren, toen de pioniersontwikkeling van het „Wilde Westen" in voilé gang was, werd door twee grootwildjagers een laatste grote jacht op bizons georganiseerd. Deze majestueuze dieren dreigden door de ongebreidelde jacht uit te sterven, op enkele grote kuddes in Dakota na. Op die laatste troepen hadden de mannen het voorzien. Maar zoals het nu een maal altijd in die tyd en in die streek ging. waren het avontuurlijke lieden die elkaar nu niet helemaal vertrouwden. En bij zo'n onderneming als een groots op gezette jacht is dat een onvermijdelijke bron van spanning, intriges, en wilde tonelen. De liefhebber van spannende films kan dat alles in de film „De laat ste jacht" deze week in Rex gaan be wonderen. Een theehuis voor Tohiki Koddige Amerikaanse zelfspot op Okinawa Trianon Een bijzonder charmante film, waarin doorlopend op beminnelijke wijze de draak wordt gestoken met be paalde heilige huisjes van het Ameri kaanse leger en de Amerikaanse politiek. Zó koddig zijn de pogingen van kapitein Fisby om de zegeningen van de demo cratie aan de bevolking van het eiland Okinawa (bij Japan) deelachtig te doen worden waarin hij gedwarsboomd wordt door kolonel Purdy, een verrukke lijke brombeer, die maar één ideaal heeft: generaal worden dat de lach soms geruime tijd niet van de lucht is. De stuntelige kapitein, met goede voor nemens bezield, wordt door de slimme bevolking op geraffineerde Oosterse manier naar haar hand gezet, waarbij een allerliefste geisja (gespeeld door de Japanse Machiko Kyo) een uiterst be langrijke rol vervult. Deze film is een komische schildering van wat er gebeurt als Westerse goede bedoelingen op Oos terse wijze worden geinterpreteerd. De weergave van de locale kleur is voortref felijk, hetgeen niet weinig bevorderd werd door het Metro-color-procédé en het brede doek. Marlon Brando en Glenn Ford. Eddie Albert en enkele andere spelers werkten mede aan deze kostelijke persiflage, die als uitstekend amusement gekwalificeerd kan worden. Diploma-zwemmen in „De Overdekte" In „De Overdekte" werd gisteren we derom diploma gezwommen. Diploma A werd uitgereikt aan: Jan Wagemaker, Frans Scheygrond, Mari- nus van der Linde, W. Weizenbach. Leen- dert de Snayer, Eek Ploos van Amstel, Bas Ploos van Amstel, Arie Manintveld, Kees Manintveld, Adrie Vonk, Hans Vonk, Nicolaas van Ommen, Philippus van Leeuwen. Roderick Cossee, Henny v. d. Kwaak, Henderik v. d. Berg, Hans Valk, Frans Hofman, Henk van Essen, Kees Ravensbergen, Kees van Nieuw- kerk, Leendert Kralt. Gideon Hekster, Tonny Berge-Henegouwen. Ton Visser, Willem Windhorst, Lodewijk Kallenberg, Marinus v .d. Wilk, Bob Blankwaardt, mr. E. Brederveld, J. v .d. Meer, Max Harteloh, Annemieke de Kier, Emmy de Kier, Marion Vos. Laura Ciere. Emilie E. Homberg, Marionne de Roode, Marion v. d. Eist, Ineke Cramer. Elsje van Ameyden, Ineke Vonk, Marja van As- peren. Thea Fakkel, Laura Hansen. Jo- sina Ringers, Jacoba van Asperen, Jan- nie Aanhaanen, Anneke Smittenaar, H. Lipplaa, Irene Visser. Agnes de Jong, Elly Meyer Nanny Privé, Nelly Barn- hoorn, Willy Stokkel. Johanna Koet. Het diploma B aan: Ering v. d. Luit: Sanneke Smit. Riek Woortman, Wim Mulder. Aino van Oostenrijk en Yvonne v. d. Luit. Drie Engelse schipbreukelingen, die door Hr. Ms. Zeven Provinciën aan boord zijn genomen op de Noordzee nadat hun jacht in moei lijkheden kwam te verkeren, te zamen met hun redders in Den Helder na aankomst van de kruiser. Voordrachten voor afgestudeerde juristen De faculteit jler rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit heeft het voor nemen in het cursusjaar 1957-1958 een reeks voordrachten te doen houden be stemd voor afgestudeerde juristen van de Nederlandse Universiteiten en mede toegankelijk voor notarissen, kandidaat notarissen. bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden. De voordrachten be ogen de behandeling van actuele juri dische onderwerpen en zullen de juris ten va nde praktijk wijzen op nieuwe ontwikkelingen in het rechtsleven en enkele zich daarbij voordoende proble men. De voordrachten zijn bepaald op de navolgende woensdagen des avonds om 7.45 uur in het academiegebouw aan het Rapenburg. 16 oktober: prof. mr. J. C. van Oven over: Wat zal het nieuwe wetboek bren gen in de plaats van artikel 625 B.W.?. 6 november prof. mr. D. Goedhuis «over: Juridische en politieke aspecten van de luchtroute over de Noordpool. 20 november prof. dr. P. C. van Traa over: Enige opmerkingen over openbare financiën. 19 en 26 februari prof. mr. G. de Grooth over: De strijd tegen mededin gingsbeperkingen met behulp van pu bliek- en privaatrecht (kartels en trusts). 19 maart prof. mr. J. M. van Bemme- len over: Criminologie en Strafrecht. Y erkeerson gevallen in Leiden I-* P- LÜ in d O IT* D D i CNi O) D CM 1 vO CM r «O CM O O In de week van 6 tot en met 12 sep tember hebben zich in Leiden in totaal 41 aanrijdingen voorgedaan, waarvan 35 met materiële schade en zes met lichamelijk letsel. In totaal vonden van 1 januari t.em. 12 september 1326 ver keersongevallen plaats. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester vam Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 16 september 1957 tot en met 14 oktober 1957 ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadbuds. kamer 111 voor een ieder, in ontwerp, ter inzage zal liggen een plan van uitbreiding met be trekking tot gronden, gelegen ten zuid westen van de Maredijk, ten noordwesten eu een gedeelte ten zuidoosten van de Eoerhaavelaan, ten noordoosten ran be staande bebouwing langs de noordoost zijde van de RijnsbuTgerweg en ten zuid oosten van de Houtlaan .nader aangege ven op de kaart gemerkt. KIIK-1533 (par tieel uitbreidingsplan Leiden-Hou tk war- tier-noord)met bijbehorende bebou- wingsvoorschriften, een en ander vast te stellen met intrekking van een gedeelte van het uitbreidingsplan van 6 november 1933. sedert gewijzigd, en van een gedeel te van het partiele uitbreidingsplan ..Lel denBoerhaavelaan". vastgesteld by raadsbesluit ran 26 september 1955. LEIDEN. 14 september 1957. De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT Record aantal dieren Werkloosheid stijgt Commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz komt vrijdag naar Leiden De jaarlijkse Vebo-tentoonstelling ieder jaar in fokkerskringen een belang- 0 evenement zal ditmaal hoge belangstelling tot zich trekken. Opent de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, donderdag deze show van groot en klein fokvee, vrijdag d.a.v. komt de Commis- 9ris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, naar Leiden. Zijn aan dacht is deze dag speciaal geconcentreerd op de jongerendag, welke in samen- rerking met de jongerenorganisaties van de Hollandse Maatschappij van [mndbouw, de L.T.B. en de C.B.T.B. op het Leidse veemarktterrein wordt porganiseerd. Ook in ander opzicht wordt deze Vebo- zij een proeve van bekwaamheid afleg- xpositie belangrijk. Nog nimmer in de 2-jarige geschiedenis van deze agrari- che organisatie, welke het oog gericht iceft op de bevordering van de weide- louw, een economisch verantwoorde arichting van de bedrijven en het naar foren brengen van een kwaliteitsprodukt fas de inschrijving van het aantal ten- oon te stellen dieren zo groot. Werden f het vorig jaar in totaal 608 dieren ter euring voorgedragen, dit jaar zullen jat er 735 zijn. Mede gelet op de grote ctiviteit van de K.I-verenigingen en iet onder de fokkers levende begrip, dat lechts kwaliteitsvee het wint, kan in de omende week een pracht collectie die- En in de Sleutelstad worden verwacht, lehalve, dat de inschrijving van klein te (varkens en schapen) een stijgende jjn vertoont, treedt op de a.s. tentoon- [dling ook het zwart/bont sterk naar oren. DE JONGERENDAG Voor de op vrijdag te houden jonge ndag is een interessant programma anengesteld. Voor de boerendochters men er melkwedstrijden, een wedstrijd het bloemschikken, het beoordelen jn kaas en het opmaken van een fruit- and, terwijl zij ook zullen worden ge- st in haar kennis van textiel. Behalve, it de jongens het vee zullen beoordelen mt er ook voor hen een melk- en een ilveropfokwedstrijd. Bovendien zullen DEZE week arriveerden de „groentjes". Zij behoren in deze maand sinds 120 jaar tot ons stadsbeeld. Méér nog: zij passen er precies in, vooral in deze tyd van beste dingsbeperking. Het zou minister Hofstra deugd doen, als we allemaal met scha mele petjes op en verkleurde re genjasjes aan door de Breestraat gingen. Hij zal daarom niet ons, nog al tijd zoveel mogelijk prat gaand op ten verzorgd uiterlijk, maar wélde groenen aan z'n hart drukken, als njnde jongelingen, die de nood van te tijd verstaan en er dienovereen komstig uitzien. De kaalheid siert zelfs hun hoof den! IJ mogen steeds die nieuwe horde groenen wel. Niet alleen, dat zij, jeugdig als zy zijn, altijd met idealen voor een betere maatschappij bezield rondlopen en met het oog daarop hun studie straks energiek aanvat ten, zy stellen zich bovendien thans zélfs voor enkele weken in de dienst van anderen: porren hun oudere .bazen" uit bed. roeien als beze tenen door onze grachten wat al tijd het medelijden opwekt van ge voelige naturen, doen allerlei klus jes. waarvan zij wat kunnen leren, hetgeen dus van belangrijke peda gogische waarde voor de toekomst is en brengen, ondanks hun schamel uiterlijk, tóch wat beweging in het door regenstromen geteisterde Lei den. MEN zou 't zó kunnen stellen: wij kunnen die groenen in september eenvoudig niet missen. Leiden zou zonder hen Leiden niet zjjn en menig hospita zou niet meer veten te leven zonder hen. Nu is 't waar. dat er steeds min der goeie, ouwe hospita's in onze goeie, ouwe Leidse huizen wonen, maar zy. die er nog in de ouder wetse betekenis van het woord zjjn, stonden ook dit jaar klaar hen met open armen te ontvangen, om ze nog iéts te geven van de sfeer, waarmee hun vaderen en groot vaderen spontaan werden omhuld. Er is sindsdien véél veranderd en wie deze tijd zou willen vergelijken met die van Hildebrand en Klik spaan, komt bedrogen uit. Maar er zijn, gelukkig, altijd nog wel énkele huizen, waar het huidige groen" zich werkelijk „thuis" mag voelen en even bekomen kan van de duizenderlei indrukken, die hem h zyn nieuwe leven bestormen. 2 groenen bekijken Leiden vooralsnog anders dan wy. We hopen dat ze zich één- hier even thuis zullen voelen als wy en Leiden zullen zien als gastvrije stad, die er altyd nog trots op is, dat Willem de Zwijger haar éénmaal een Universiteit schonk uit dank voor het dappere verzet. Daarom zijn we biy als zich ieder nieuw jaar een stroom jeugdige groenen door onze straten kronkelt, .nieuwe hope des Vaderlands", voor wie van Leiden uit de maat schappelijke victorie begint. Deze groenen mogen er nü nog miserabel uitzien: wie weet of er niet onder hen toekomstige regeer ders. bank- of handelsmagnaten of zelfs toekomstige hoogleraren schuilen, die dan toch maar aan Leiden danken, dat ze het zo hoog ?ebracht hebben! In de kleinste potjes zit soms de néste zalf: onder de kaalste hoofd as schuilen soms de béste herse nen! Wie weet dus was deze groentjes nog voor Nederlands toekomst zul len betekenen? Maar eerst nog even door de zure, vroene appel heenbyten: daarvoor Is 't ..groentyd!" Ook al wordt 't hem wel eens ?roen en geel voor de ogen! FANTASIO Ten opzichte van de vorige stand valt, hoofdzakelijk als gevolg van het aflopen van gelegenheidswerk en seizoensin vloe den een stijging van het aanbod (ar beidsreserve) waar te nemen. Het aantal als geheel werkloos ingeschreven man nen bedroeg op 7 september 285. Een stijging, van 70. Een vergelijking met de cijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954, 1955 en 1956 doet zien, dat t.a.v. 1953 en 1954 nog steeds een voordelig verschil bestaat, t.w. resp. 820 en 205, maar dat t.o.v. 1955 en 1956 een nadelig verschil aan de dag treedt, n.l. van resp. 90 en 120. Ofschoon dus in het algemeen de werkloosheid een ongunstiger beeld biedt, dan in de laatste 2 jaar het geval is geweest, levert de werkgelegenheid in het gewest Leiden nog geen redenen tot bezorgdheid op. In de textielindustrie en de metaalnijverheid bestaat nog steeds ruime- tot goede plaatsingsmoge- lykheid, zowel voor volwassenen alsmede voor jeugdigen. De totale vraag naar mannelijke ar beidskrachten beliep per 7 september 600 geregistreerde aanvragen, waarvan er 180 betrekking hadden op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). Het aanbod van vrouweiyke arbeids krachten onderging geen wijziging en bedroeg 120. De vraag nam iets toe en omvatte 285 aanvragen, waarvan plm. 45% betrekking had op jeugdigen. DANSDIPLOMA In de dansschool van de heer C. van Leeuwen aan de Oude Singel werd onder auspiciën van de Ned. Vereniging van Dansleraren het Dansdiploma (in voor deze zuivelshöw is "de deelname j brons) afgenomen. Na afloop kon dit groter dan voorgaande jaren. Niet min- i diploma worden uitgereikt aan de dames der dan 110 inzendingen (vj. 90) zullen i®- Kooien, L. v. Leeuwen (met ster), N. hier de maker(ster) prijzen. Het Ned. v- Alphen, Sleyser, Boom (met vermel- Zuivelbureau, het Zuivelconsulentschap ding)R. Admiraal, I. v. Leeuwen, J. gen in het toilletteren van de dieren. Voorts komt er voor het publiek een wedstrijd in het gewicht schatten van vee en voedermiddelen. De prysuitrei- king vindt die dag plaats om half twee in 't Schuttershof. KAASEXPOSITIE IN DE WAAG Tijdens de tentoonstellingsdagen en d.a.v. zaterdag komt er in het Waagge bouw een zuivelexpositie. De boerenkaas (Goudse en Leidse) zal hier in het mid delpunt der belangstelling staan. Ook en de Tech. dienst van het Kaascon" trolestation verlenen hun royale mede werking aan de inrichting van deze tentoonstelling. Zo wordt o.a. gezorgd voor het plaatsen van een Milkbar op het Waaghoofd. OPENING IN BURGERZAAL In verband met de komst van de mi nister van Landbouw, Vissery en Voed selvoorziening, zal de openingsplechtig heid ditmaal niet plaats vinden in 't Schuttershof, doch in de Burgerzaal van het Stadhuis en wel 's ochtends om half tien. Na een inleidend woord van de voorzitter van de Vebo, de heer J. W. Bonda, zal minister Mansholt overgaan tot de symbolische opening van de ten toonstelling. Hierna vertrekt het gezel schap plm. 250 genodigden worden verwacht naar het veemarktterrein, om daarna ook nog een bezoek te bren gen aan de Waag. Namens het tentoon- stellingsbestuur zal de heer J. H. van der Kloot hier de gasten ontvangen. Jonkers, T. Hameling, G. Vlekkert, C. de Wit, Chaudron (met ster) en P. C. v. Heiningen en aan de heren J. M. v. Loe, J. J. de Dopper, J. Binnendijk, S. de Jong, J. Sleyser, P. Boom, W. Smit, J. ten Have, A. Westbroek, H. Ruiten beek (met ster), J. Chaudron (met ster), W. Zitman en J. Donders. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden: Woonhuis en erf Sieboldstraat 33 in bod: f. 3.000, koper: E. van Starkenburg q.q. te Leiden voor: f. 3.200. Woonhuis en erf Groenoordstraat 14 in bod: f. 3.700, koper: J. C. G. Alke made q.q. te Voorschoten voor: f. 3.700. Woonhuis en erf Groenoordstraat 16, in bod: f. 3.300, koper: E. van Starken burg q.q. te Leiden voor: f. 3.310. Woonhuis en erf Catharinastraat 5, in bod: f. 2.600, koper: E. van Starkenburg q.q. te Leiden voor: f. 2.750. Woonhuis en erf Catharinastraat 7, jn bod: f. 2.450, koper: F. Brongers q.q. te Leiden voor: f. 2.450. Woonhuis en erf Catharinastraat 11 in bod: f. 2.500, koper: E. van Starken burg q.q. te Leiden voor: f. 2.501. Olifant opende slot met sleutel Tot de „menselijke" trekken in een oli fant behoren zyn grote aanhankelijkheid en men zou haast mogen zeggen: zyn gevoel voor humor. Zo had een olifant van het circus Sarrasani vriendschap gesloten met een pony, die in zijn on middellijke omgeving op stal stond. Toen nu het paardje op een kwade dag werd overgeplaatst, begon onze dikhuid te kniezen. Nu staan olifanten op hun pla teau als het ware verankerd, de ketting om hun poot is met een slot aan de haak in de bodem bevestigd. De olifant slaag de erin de sleutel te ontdekken, die zo waar binnen zyn bereik hing en hij mor relde net zo lang totdat hij zyn voor poot bevrijd had. Ook de achterpoot wist hij te ontkluisteren. Netjes werd de sleu tel weer op zyn plaats gehangen en dik huid op weg naar zyn vriendjeDat olifanten ook voor hun baas opkomen, bleek die keer in Rio de Janeiro, toen de heren studenten meenden de voor stelling van Sarrasani in de war te kun nen sturen. De jongelui omsingelden het circus en gingen tot de aanval over. Slechts op één punt braken de heet hoofden door het kordon van het cir- cuspersoneel en dat was by de olifants- stallen. Zo stonden zy joelend tegen over deze reuzenEn toen gebeurde het Lees deze geschiedenis en al die andere opwindende, romantische, tragische ook komische gebeurtenissen uit het circusleven uit alle landen door alle tijden. U vindt een keur van enerveren de literatuur in het prachtige circusal bum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen en vele prachtige kleurenplaten en -plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks be stellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47. 's-Gra- venhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Tegen het decor van de eeuwen oude kathedraal van Saint Louis in Frankrijk worden op deze foto de moderne werktuigen afgebeeld waarmee belangrijke verkeersver- beteringen worden aangebracht. „Schuld en boete" Belangrijk „kunst"-u>erk Casino Na de twee vorige verfil mingen van Dostojewsky's onverganke lijke roman „Schuld en Boete" moet men eerst even wennen aan deze mo derne versie, gehouden in subliem zwart-wit. Wat is namelijk het geval? Het bekende drama van een student, die een ouwe woekeraarster en heelster op afschuwelijke wijze doodt, omdat hij in haar de personificatie van het kwaad ziet, terwijl hij zichzelf een strijder voor het goede denkt, speelt zioh niet af in het feodale Rusland der Tsaren, maar in een stad als Parijs. Marseille of Lyon. Geen Russen worden ten tonele ge voerd, maar Fransen met doodgewone Franse namen: zo werd de student Ras- Kolnikow de student ené Brunei, de woekeraarster madame Orvet, de com missaris van politie heet Gallet. En de moordenaar draagt een monty coat (touwtjes-jas) Zo is er nog véél meer dn deze op Dostojewsky „geïnspireerde film, dat anders is, dan het oorspronkelijke ge geven. Maar in grote lijnen geeft deze visie toch een superieur beeld van waar het hier om géat, een verfilming van hoge orde. Zij stelt onder hoogspanning en vervuld van een lugubere sfeer de boeiende handeling voor ogen, maakt ook de twee hoofdelementen ten volle waar: de schuld en de boete. De schuld, in casu de moord op de oude, gierige vrouw, levend van ande- rer armoede, de boete, die de student na zijn daad eerst geestelijk, dan letter lijk moet en vervolgens zal moeten on dergaan, doch 'tenslotte „bevrijd" door zijn bekentenis. Daar omheen speelt zich veel af, dat een bli'k werpt op de sociale omstandig heden van honderd jaar geleden, veelal echter ook nü nog aan de orde van de dag. Zij geven een inzicht in de ge moedsgesteldheid van de verbitterde student, die eigen en anderer ellende onrechtvaardig acht tegenover de rijk dom van zulk een nutteloos wezen als deze oude woekeraarster. Wie hem tot ander inzicht brengt is de gelovige „vrouw van de straat", Lili, buiten haar schuld tot verworpene ge worden: zij leert hem. hoe hij zich kan ontlasten van zijn schuldgevoelens. Een aangrijpend realistisch, warm. bovenal beklemmend gespeelde film met de suggestieve. 28-jarige Robert Hos sein in de hoofdrol en zijn echtgenote Marina Vlady als Lili, met een van grote rust en verzekerdheid doordrongen Jean Gabin als de commissaris en vele ande ren men dentoe aan de prachtig ge speelde dronkaard alle figuren, die onder de meesterhand van regisseur Georges Lampin en door het omvallende camerawerk van Claude Renoir de uit eenlopende karakters volkomen mense lijk doen leven. Men moet eer^, even wennen. Ja: maar men legt zich al gauw bij deze versie neer en noteert haar als een zéér bijzondere, ook als een film, die in haar soberheid en door haar indrin gende kracht veel kleurige cinemascope- schittering totaal in de schaduw stel't! Een hoogst belangrijk filmwerk, dat de naam van „kunsf-wertc verdient! „Verdoolde bus" Zwakke uitwerking van aanvaardbaar gegeven Luxor „The wayward bus": een spectaculaire film! Regisseur Victor Vicas laat een groot aantal sterren uit Hollywood, onder wie de platinablonde en veelbesproken Jayne Mansfield voor sommigen ongetwijfeld als attrac tief middelpunt gedurende anderhalf uur in een aftandse autobus zitten en weer verder precies hoe hard het buiten moet regenen en stormen om drama tische effecten te kunnen verkrijgen. Wanneer de bus. op weg van de halte plaats Rebel Corners naar San Juan in Mexico, zich op een gegeven ogenblik boven op een houten brug bevindt, welke ieder moment door de woeste stroom daaronder weggeslagen kan worden, ja dan is er aan spanning inderdaad geen gebrek. Het valt te betreuren dat de Amerikaanse filmmakers hoe goed zij hun best ook hebben gedaan niet méér uit John Steinbeck's bijzonder lezens waardig boek hebben kunnen halen. De eendaagse ruzie tussen buschauffeur Johnny Cicoy en diens opvliegende, jaloers en hebberige vrouw Alice (desal niettemin heeft zij haar man innig lief) de vertwijfeling en de hoop op wat geluk van het dansmeisjes Camille Oaks en tot slot de liefdesperikelen van het bak visje Mildred dat alles blijft zwak en oppervlakkig. Wy zyn ervan overtuigd, dat men er in de Franse fimstudio's rond Parijs heel wat anders van gemaakt zou hebben. In ieder geval is het ook weer niet zo dat men „The wayward bus" als waardeloos dient te kwalificeren. In tegendeel! Liefhebbers van films, die om de een of andere reden boven het mid delmatige uit komen, zullen in deze cinemascope-rolprent ongetwijfeld ook wel goede gedeelten ontdekken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3