mm Vraag geen verf.vraag RI PO LIN B1 maar wel zeer infectueus Manschappen in Sennelager klagen niet Parijs eindelijk gereed met een ontwerp-statuut voor Algerije Agenda ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 TEGEN de Westduitse verkiezingen van morgen zou men hetzelfde be zwaar kunnen inbrengen als tegen de Spaanse stierengevechten: ze zijn niet sportief, omdat de winnaar bij voor baat vaststaat. In het Duitse geval: bijna vaststaat, want-er is niets veran derlijker dan een kiezer, die zijn keus nog niet heeft bepaald. En het getal van de weifelaars bedroeg dezer dagen, zo als een opinieonderzoek aantoonde, om trent vijftien procent. Niettemin zou zelfs het omzwaaien van een aanzienlijk deel der zwevende stemmen Adenauers overwinning nauwelijks in gevaar bren gen. In 1953 kwam zijn CJ3.U. (chris- telijk-democratische unie) met 45.2 pro cent van de uitgebrachte stemmen uit de bus. waartegenover de socialisten een percentage van 28.8 konden noteren. Deze getallen lopen nog altijd zover uit een, dat de Bondskanselier heel wat van zijn aanhang zou kunnen verliezen voor dat zijn zege ernstig in gevaar zou komen. OTERIGENS: wat voor reden zou den de Westduitsers kunnen heb ben Adenauer de rug toe te keren? Het gaat hun goed, zó goed, dat niet ten onrechte van het „Duitse wonder" wordt gesproken. Er is dus geen redSn om „van paarden te wisselen". De hoe veelheid goud en deviezen bereikte dezer dagen een nieuw hoogtepunt, in de Europese Betalingsunie beschikt Bonn over een zeer ruim tegoed en in de acht jaren, dat Adenauer hoofd van de re gering is. zijn er in West-Duitsland vier miljoen woningen gebouwd: bijna twee maal zoveel als het streefgetal, dat hij in 1949 liet bekendmaken. Van werk loosheid is geen sprake, de uitvoer boekt succes op succes en de industrie beschikt over nieuwere machines dan in de meeste landen van Duitslands overwin naars. De hoogconjunctuur spreekt der halve een krachtig woordje mee bij het bepalen van de verkiezingsuitslag, want de Bondskanselier en zijn partij hebben geen ogenblik geaarzeld al deze fraaie resultaten boudweg op naam van de C.D.U. te schrijven, wat natuurlijk niet helemaal in overeenstemming met de feiten is TEGENOVER de dominerende fi guur van de Bondskanselier en de indrukwekkkende uitkomsten van zijn bestuur (zelfs na aftrek van de gunstige gevolgen van de hoogconjunc tuur) kan zijn voornaamste tegenstan der. de socialistische oppositieleider Ol- lenhauer. maar weinig steekhoudende argumenten in het gevecht brengen. Ook de arbeiders profiteren van de floris sante gang van zaken: zij kunnen zich meer veroorloven dan in andere West- europese landen het geval is en de re gering is wel zo slim geweest voor over werk geen of bijna geen belasting in rekening te brengen. In West-Duitsland wordt hard gewerkt, omdat het de moeite waard is zich extra in te span nen. Hiermede is de socialisten uiter aard een belangrijk motief uit handen geslagen: van achteruitzetting van de arbeiders hebben zij ternauwernood kun nen gewagen en dit te minder, omdat de C.D.U. na enige teleurstellende tus sentijdse verkiezingen, begrepen heeft, dat zij zich meer dan voorheen om ver betering der sociale voorzieningen dien de te bekommeren. OOK op het punt van de buitenland se politiek hebben de S.P.D.-ers nauwelijks een eigen geluid kun nen laten horen. Ollenhauer staat sterk kritisch tegenover Moskou en wat ligt er dus meer voor de hand dan dat zijn buitenlandse koers, ingeval hij aan de regering zou komen, weinig zou afwij ken van de huidige? Bij gebrek aan zware munitie is er dus in de afgelopen weken en maanden, ook door de leidende figuren, met oude koek geschoten. Ol lenhauer beschuldigde de Bondskanse lier ervan, dat hij na de eerste wereld oorlog tot de zg. Rijnlandse separatis ten heeft behoord en dat hij vorig jaar vóór het Saarstatuut pleitte en derhalve in feite tegen vereniging van het Saar- gebied met West-Duitsland. De kiezers halen hun schouders op over dit soort argumenten, evenals zij glimlachen, wan neer Adenauer zegt. dat zijn socialisti sche tegenstander het land zal uitleve ren aan de communisten j IJZONDER spannend is de verkie zingsstrijd dus niet geweest. Duit se verkiezingen zyn bijna even vervelend als die in ons eigen land. Toch moet men de Westduitsers toegeven, dat zij in sommige gevallen een voor hun ernstige aard verrassende „esprit" ten beste hebben gegeven, zoals de leuze: laat alles „beim Alten" blijven, een aar dige woordspeling op hèt oude en „de" oude. n.l. de 82-jarige Bondskanselier. En de C.D.U. overtrof zichzelf door de opwekking tot weifelende kiezers: „Wird die Wahl Dir diesmal sauer. wahl den Ollen-, wahl den Ollen-, wahl den ollen Adenauer!", een grapje in de trant van het Nederlandse „Wie jong is. kiest Oud". Briljant moge deze verkiezings humor niet zijn, zij verlevendigde in elk geval een strijd, waarin het totaal ont broken heeft aan nieuwe argumenten. HET gevaar van hoogconjunctuur is uiteraard, dat men de neiging heeft overmoedig te worden. In dit geval: de Westduitse kiezers zouden wel eens op de gedachte kunnen komen, dat het. nu binnenslands alles naar wens gaat. tijd wordt voor de vervulling van nationale wensen. Daarvan zouden dan kleinere groepen kunnen profiteren, die, niet of in mindere mate door re- geringsM-rantwoordelijkheid gehinderd, fellere nationalistische leuzen kunnen aanheffen. Deze gezindheid zou eerder Adenauer dan de socialisten parten spe len, omdat er onder de kiezers van eerst genoemde naar alle waarschijnlijkheid méér besluitelozen zijn dan onder hen. die hun stem aan de oppositie geven. Het is dus niet ondenkbaar, dat de C.D.U., niet meer het hoge percentage van vier jaar geleden haalt, zonder dat dit evenwel het overwicht van deze re geringspartij in sterke mate behoeft te verzwakken. Vervolg van pag. 1 Met enthousiasme bezield! A-griep is volkomen onschuldig Bij de A-griep krijgt de patiënt eerst drie dagen hoge koorts (39 graden), die daarna weer even plotseling verdwijnt als zij gekomen is. Twee dagen worden de patiënten dan nog echter in bed gehouden en krijgen daarna vijf dagen lichte dienst, zo zeide generaal Hasselman. Met betrekking tot complicaties, die zich als gevolg van de A-griep voorgedaan zouden hebben, verklaarde kapitein Belle, dat in twee gevallen in eerste instantie gedacht werd aan pneunomie. Betrokkenen werden toen direct naar Duitse zieken huizen overgebracht voor het ondergaan van een rontgenologisch onderzoek. Van pneunomie bleek echter geen sprake te zyn. Bij een derde geval werd gedacht aan encephalitis, hersenvliesontsteking, doch ook dit geval bleek goedaardiger te zijn dan men had gemeend. Verder hebben zich generlei complicaties voorgedaan, zo zeide kapitein Belle. De griep heeft een volkomen onschuldig karakter gedragen. A-griep, zo vervolgde de kapitein, is zeer infectueus. In een kamp, waar men dicht byeen is en in grote tenten slaapt, bestaat dus een groot infectiegevaar. Vandaar het grote aantal manschappen, dat besmet werd. „De mensen voelden zich zelf niet ongelukkig", zeide generaal Hasselman hier op nog. „Geen man klaagde. Als men ziet hoe opgewekt de mensen zijn, dan Advertentie Geen zieken ter manoeuvre Met betrekking tot het vervoer van het veld naar de ziekenbarakken ontkende kapitein Belle, dat dit op onjuiste wijze geschied zou zyn. De patiënten werden met zieken-jeeps overgebracht of met ziekenauto's. Medisch achtte hij een en ander volkomen verantwoord geschied. Overigens zijn geen zieken mee ter manoeuvre gezonden, zoals bepaalde be richten wilden doen geloven. Na herstel werden deze manschappen eventueel nog nagestuurd De mogelijkheid blijft ech ter natuurlijk open. dat een deel der manschappen de A-griep reeds onder de leden had, voordat zü zich manifes teerde. Ook zónder dat gedurende het slechte weer manoeuvres gehouden zouden zyn, zou de A-griep een piek bereikt hebben, verklaarde kapitein Belle nog, zij het dan dat het langer geduurd zou hebben voor dat deze piek bereikt zou zijn geworden. Keert het bataljon waarschijnlijk reeds vandaag, zaterdag, terug, 120 zieken zul len achterblijven. Deze worden dinsdag of woensdag a.s. afgevoerd. In convooi gaat het dan naar ons land terug. De reeds herstelden in gesloten Daf's, de eventueel nog zieken in ziekenauto's. Het 432ste bataljon van de Limburgse jagers uit Oirschot, dat volgens de plan nen eerstdaags naar Sennelager zou gaan. blijft in ons land. De ook aldaar heer sende griep heeft zoveel manschappen uitgeschakeld, dat de manoeuvres nau- welks nog enige zin zouden hebben. Lichtaardig karakter Al met al kan dus gezegd worden, dat de A-griep in Sennelager heel wat manschappen enkele dagen in haar greep heeft gehouden, doch dat deze epidemie van een lichtaardig karakter was. Ernstige complicaties hebben zich Bijna alle bladen in Djakarta verboden Ook persbureaus Pia en Antara De militaire commandant van Dja karta heeft gisteravond de verschy-i ning van byna alle in Djakarta geves tigde belangrijke bladen verboden. Ook de persbureaus „Pia" en „Antara" mogen niet meer werken. Het verbod geldt voor onbepaalde tyd. Als oorzaak van het verbod wordt, genoemd de „berichtge ving" van de bladen en persbureaus over de nationale conferentie tussen de cen trale regering en de buitengewesten, die op het ogenblik wordt gehouden. Door dit verbod worden zowel het communistische partyblad „Barian Rak jat" als het Nederlandse blad „Java- bode" en de bladen „Bintang Timoer", „Pedoman" en „Indonesia Raya" ge troffen. Naar het schijnt zijn de maatregelen van de militaire commandant van Dja karta niet alleen beperkt gebleven tot het sluiten van de Indonesische pers bureaus „Pia" en „Antara" en een ver schijningsverbod voor een tiental bladen in de Indonesische hoofdstad, doch hebben zij een wijdere strekking dan aanvankelijk mocht worden aangeno men. Het normale nieuwsbulletin van de correspondent van het ANP in Djakarta is vanmorgen niet ontvangen. Van PTT zijde in Djakarta werd volstaan met de mededeling, dat er heden „geen pers" was. In hoeverre er ook sprake is van een „stop" op het verzenden van afzonder lijke perstelegrammen, moet nog worden afgewacht. niet voorgedaan, terwyl bovendien de manschappen zich niet in klagende zin hebben uitgelaten. Integendeel: zjj waren volgens de woorden van de chef generale staf, generaal Hasselman: met enthousiasme bezield! Hongaar in V.S. toegelaten tot negeruniversiteit Een jonge Hongaar is als eerste blan ke toegelaten tot de Allen-universiteit te Columbia in Zuid-Carolina, die voor negerstudenten bestemd is. De betrok kene, de 24-jarige André Toth, heeft een door de universiteit aangeboden beurs voor kunststudie aanvaard. In Hongarije kon hij vanwege zijn politieke overtuiging geen toegang tot de univer siteit krijgen, aldus verklaarde hij. Een woordvoerder van de universiteit zei, dat rAen Toth geheel op de hoogte had gebracht van de rassen-situatie in de Verenigde Staten. De Senaat van de Amerikaanse staat Alabama heeft een resolutie aangeno men volgens welke men het idee van een hervestigingscommissie zal bestude- i staVrTte"doe"verhuizenVermoedelijk 1 januari '68 nator Engelhardt van wie de resolutie afkomstig was, opperde dat zo'n com- l jjy de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wyziging van de ürÜ1 iï, i Lager Onderwijswet 1920. In dit ontwerp wordt voorgesteld de leerlingen- schalen voor het gewoon lager onderwijs, het voortgezet gewoon lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs aanzienlijk te verlagen. Deze verlaging zal niet ineens worden gerealiseerd, maar zal in fasen geschieden. De uiteindelijke verla ging is in het wetsontwerp vastgelegd en wordt van kracht op een door de Kroon te bepalen tijdstip, dat afhankelijk is van de personeelsvoorziening en de be schikbare geldmiddelen en dat waarschijnlijk op 1 januari 1968 gerealiseerd zal zijn. De tussentijdse verlagingen zul len bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Kosten ruim 190 miljoen Aanzienlijke verlaging schalen der leerlingen in drie fasen Maar de Algerijnen hebben bij voorbaat reeds een afwijzend standpunt ingenomen (Van onze Parijse correspondent) Na een zitting van zeven uur is de Franse regering er eindelijk gisteren laat in de avond in geslaagd het onderling eens te worden over het nieuwe staatkun dige statuut voor Algerije, dat volgende week het parlement en eventueel daarna de Algerijnen zelf zal worden voorgelegd. De minister van Oorlog, de rechtse radicaal André Moriee, die ook verantwoordelijk is voor het leger in Algerije, heeft echter nadrukkelijk te kennen gegeven, dat in zijn ogen het statuut te ver in de liberale richting gaat, zodat hij het niet kon onderschrijven. Trots luid ge rammel met zijn portefeuille is de minister echter toch nog maar op zyn zetel blijven zitten. gerealiseerd nen aankopen en aan belanghebbende negers, die voor verhuiging voelen, ver kopen. Advertentie Spaar Ktvatta-soldaatjes voor hit Kwatta-soldaatjeJ^ 20 ct. 7 is weer De minister stelt zich voor de verla ging van de leerlingenschalen in drie fasen te doen verlopen, waarbij in de derde en laatste fase voor het gewoon lager onderwijs een schaal wordt be reikt met één leerkracht van 1 tot 25, met twee leerkrachten van 26—60, met drie leerkrachten van 61 tot 90. met vier leerkrachten van 91 tot 125 en ver volgens de 35-schaal. Voor het VGLO worden deze schalen resp. 1 tot 25. 26 tot 50. 51 tot 75 en 76 tot 100: voor het ULO resp. 1 tot 25, 26 tot 50, 51 tot 75 en 76 tot 105. Zich baserend op de ramingen als ge geven in het rapport der boven genoem de commissie wijst de minister er op. dat de hiernavolgende aantallen onder wijzers nodig zullen zyn voor de ver GLO 2750 2750 3600 9100 VGLO 180 180 90 450 ULO 400 400 500 1300 3330 3330 4190 10850 wezenlijking der voorgestelde verlaging van de leerlingenschaal: Tak van onderwijs le fase 2e fase 3e fase totaal De minister komt tot de navolgende schatting van de totale kosten: f30.6 miljoen in de eerste fase. f61,2 miljoen in de tweede fase en f 99.3 mil joen in de derde fase. By deze ramingen is buiten beschou wing gelaten de stijging van de jaar- volgt. uit een kleinere bezetting per vougt uit een kleinere bezetting per klasselokaal. - Gistermiddag is op d<e weg nabij Ze- M PT ^Pn PT1 KP WOOrd venbergen de 07-Jarige W. Breure door een ÏVJ-"1 tZ7i.liS.V_xi VV WW1 aulto gegTepen en op gjag gedood. De man stalk plotseling de weg over en heeft waar BINNENLAND schij.nQij'k döor de regen en de storm d® - Het 8-Jarige zoontje vain «e tam. van j awto naderen. Houten uh de IJsbaandwarsJtraat, te De Haagse toren. welQcer restaiuraitde Leeuwarden is gustermid'dag nabij de I zes Jaar heeft geduurd is giistermMdag of- Noordbrug aldaar door een grintaiuto I fideel weer in gebruik genomen. Terwijl overreden en op slag gedood. De jongen de stadisbeiaardlier de heer Hemk Harzog zat achterop de fiets van een 9-jarlg I het carillon van d'e toren bespeelde waren vriendje. Bij het passeren van een andere In het oude stadhuas aan de Groenmarkt Wereld Accordeon Concours te Helmond Het accordeon concours om de Trofé- Mondial werd gistermiddag in de Flora zaal te Helmond door de junioren deel nemers geopend met het spelen van het verplichte nummer Rossini's ..Flirta tion" en een prima-vista stuk. De jeug dige deelnemers en deelneemsters aan dit accordeonfestival zijn afkomstig uit Duitsland. Engeland. Frankrijk. Ita lië. Nederland. Oostenrijk en Spanje. Nederland wordt vertegenwoordigd door Tony Melis uit Helmond. Er is een in ter an tion ale jury waarvan o.m. deel uit maken de Spanjaard Tomas Rodriquez, voorzitter van de Confédération Mon dial de l'accordeon en de Nederlanders Frans van Capelle en Addi Kleingeld. Gisteravond werden vrije werken uit gevoerd. Het Italiaans kinderorkest on der leiding van L. Ranasio uit Bergamo gaf het galaconcert. Vandaag wordt het concours voortgezet met de senioren ac cordeonisten. wielrijder begon deze te sXmgeren. Het ge volg was dot de andere van de fiets viel Juiist met zijn hoofd voor de wielen van d« auito. Er is een ontwerp van wet ingediend dat voorziet in de wijziging van die Ves tigingswet Bedrijven 1954, omdat bij de uitvoering van deze wet enige leemten aan de dag zijn getreden. Lichtenvoorde wordt thans geteisterd door de A-griep. Op de scholen is 3D a 40 van de leerlingen afwezig. Bij een grote firma zijn van de ongeveer 200 per soneelsleden er 70 bediiegerdg. BIJ K.b. Is met ingang van 1 septem ber 1957 mr. J. Minders, raadsheer bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage .eervol ont heven van zijn foinotae van voorzitter van de Nederlandse Manneraad en mr. L. van Lookeren Campagne, Raadsheer bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, voor de tijd van viler Jaren benoemd tot voorzitter van bovengenoemde raad. De Stichting Nederlandse Exportcom bi natie (NEC) uit Utrecht heeft gisteren te Gent een beurscookitaal gehouden, waar 106 Nederlandse fabrikanten (allen leden van de NEC) een ontvangst hielden en waar 300 Belgische importeurs als gast verschenen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging vam de kweekschool wet. Deze wyziging heeft o.m. betrekking op een betere regeling voor de vergoeding dier kosten voor het aankopen, stichten, verbouwen, herbou wen. uitbreiden en huren van de school gebouwen en -tereinen der bijzonder# kweekscholen en voor de aanschaffing van schooimeubelen en leermiddelen voor die scholen. Vrijdag 20 september a.s. zal het 50 jaar geledon zijn. dat de soheepvaartver- enlging Zuid. de vereniging van Werk gevers in de Rotterdamse haven., werd op gericht. Die dag zal in het teken van het jubileum staan Een 69-Jarige arbeider is gistermor gen op de werf van die Koninklijke Maat schappij ..De Schelde" te Vlrtsslngen door een rijdende kraan gedood. De man, die gehuwd is. bevond zich in een machine- loods op een 12 meter hoge loopplank. Hij raakte beklemd tussen een ijzeren paal met houten Juk en een rijdende kraan. De dood ls onmiddellijk Ingetreden. het college van B. en W.. gemeenrteraads leden, gemeentelijke functionarissen diie bij de restauratie betrokken waren en ver tegenwoordigers van firma's die het werk aan de toren hebben uitgevoerd, bijeen gekomen. De burgemeester mr. H. A. M. T, Kolfschoten hield een toespraak waar in hij o.m. de geschiedenis van de Haags# toren', uiteenzette. Gistermiddag is het aocoumtamtscon - gres te Kruiinlmgen gesloten met een rede van de voorzitter, de heer J. Kraayenhof. Het volgende internationale congres zal worden gehouden In 1962, doch in welke plaats is nog onibesllst. Een bal gister- avond in het Concertgebouw bracht de deelnemers voor de laatste maal bijeen. De Vereniging voor verzekeringswe tenschap en die \XK>rlii)chitanigscommls9ie uiit het levensverzekeringbedrijf houden gezamenlijk een verzekeringsdag op zater dag 28 september in het Kurhaus te Sche- venlngen. Deze dag zal gewijd zijn aan het vraagstuk van de automatisering Gistermorgen om tien uur heeft Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provinciën", op de rede van Den Helder de drie opvarenden va nhe Engelse jacht May Fly, dat op de Noordzee ten westen van IJmuiden In moeilijkheden verkeerde, per schouw aan land gebracht. Het Engelse Jacht, dat aan vankelijk door H)r. Ms. „De Zeven Provlo eien" op sleeptouw was genomen ls gis termorgen ter hoogte van IJmuiden ge zonken. BUITENLAND De leider van de Nederland- s e delegatie naar de conferentie van de Interparlementaire Unie te Londen, mr Van der Goes van N&ters .richtte gisteren tot de Ril6©isohe delegatie de vraag wat zij in een Interparlementacre Unie doet. Mr. Van der Goes zei het bestaan van een parlement in Rusland te betwisten. Er Lr daar wel een regering, maar van een par lement zoals in het Westen kan men on mogelijk spreken. De Nederlandse afge vaardigde vroeg zich verder af, of de vol ken van het Midden-Oosten wel geheel beseffen hoe zij kunnen profiteren van het pionierswerk .dat Israel heeft gedaan door de grond vruchtbaar te maken. Volgens een bericht van het Oosten rijkse persbureau hebben drie Tsjecho- slowaakse sbraalivlnegtudgen vrijdagoohtend het Oostenrijkse luchtruim t/ussen Gmünd en Breitenstetn, geschonden. Zij vlogen over Gmünd naar Tsjecfl Een 43-Jarige Russische geoloog heeft gisteren te Mannheim asiel gevraagd. Hy was met een groep toeristen uit de Sovjet Unie In West-Duitsland gekomen Bij een inval in een huns in de Lon- dense voorstad Wandsworth heeft de Brit se politie een drukpers voor bankbiljetten en een hoeveelheid vailse biljetten van vijf pond sterling gevonden. Men schatte, dat er voor miljoenen guldens vals geld lag. Dc politie noemde de vervalsingen byna volmaakt, De Sovjet-Unie heeft ingestemd met besprekingen met de Ver. Staren over udit- wi£ö0liing van radio- en televisieprogram ma's. Ook is de Sovjet-Unie bereid be sprekingen te voeren over uitwisseling op cultureel wetenschappelijk en technisch gebied. In Irak zijn vier leiders van een on dergrondse communistische oei Ln Soelia- mauiya (Noord-Irakgearresteerd. De po litie heeft documenten in beslag genomen, alsmede grote hoeveelheden propaganda materiaal Aan de Franse Rlivdèra hebben vrydag felle bosbranden gewoed: ten noorden van Nice, by Cannes en bij Grasse. Het vuur werd aangewakkerd door een krachtige wind. Ook Ln het noorden van Corsica woedde vrijdag een grote bosbrand. Hier zyn drie mensen om het leven gekomen en twee vrouwen en een kind ernstig ge wond. Duizenden hectaren bos zijn ver loren gegaan. Bij bosbranden die op Corsica woe den. zijn tot nu toe zes mensen om het leven gekomen. Franse valschermtroepen en dorpelingen hebben meer dan 24 uur vergeefs tegen het vuur gestreden. Men vreest dat wie dorpelingen door de vlam men zyn afgesneden. Opgejaagde kudden schapen en geiten rennen door het land. Een woedende echtgenote in Wenen heeft vrydag haar man voor een rechter gesleept, omdat zij hem tijdens een tele- v lsie-uitzendnng uit een cabaret ln een loge zag zitten met zijn arm om de schou ders van een knap blondje .terwijl zij niet beter wist dan dat hy met kon thuis ko men omdat hy een beiangryke conferentie moest bijwonen. De rechter veroordeelde de echtgenoot en het blondje tot ruum 40 gulden boete wegens „verstoring van de nuwelijksvcede". Federatieve basis De regering heeft er ^ich intussen toe bepaald slechts de voornaamste lijnen, het kader dus. op te stellen voor een statuut, dat mettertijd samen met de Algerijnen zelf definitief zou moeten worden geformuleerd. Frankrijk wil Al gerije een federatieve basis geven, zodat het land deel van de Franse Unie uit kan blijven maken. De Franse Grondwet zal zelf echter vermoedelijk ook moeten worden her zien om deze verbinding met Algerije mogelijk te maken. Het leger en de di plomatie blijven geheel onder de berus ting van Parijs, doch de Algerijnen zou den hun eigen binnenlandse zaken mo gen regelen onder oppertoezicht van een Franse minister. De huidige minister president zou in ieder geval nog zeker 3 jaren op zijn post blijven en daarna wordt er een arbitragehof gesticht om eventuele geschillen tussen Frankrijk en Algerije te beslechten. Het heeft de Franse ministers uitzonderlijk veel moeite gekost het over de 28 artikelen van het ontwerp-statuut eens te worden en van volgende week dinsdag af zal het parlement er zich dus over uit moe ten spreken. Zoals over ieder compro mis is niemand werkelijk geestdriftig en wanneer links van oordeel is. dat het ontwerp een veel te bedeesde indruk maakt, schreeuwt rechts moord brand over de gevaren, die nu zouden worden geopend, dat via dit statuut Al gerije zich geheel los zou maken van Frankrijk. Het laatste woord ligt hier overigens natuurlijk bij de linkse noch bij de rechtse Franse partijen, doch bij de Al gerynen zelf. Wanneer zij het ontwerp bij voorbaat weigeren, dan moet de oorlog eenvoudig worden voortgezet. Aangezien over die weigering nauwe lijks meer twijfel kan bestaan, is het dus duidelijk, dat alle hartstochtelijke discussies over Algerije, die volgende week in de Kamer zullen worden voort gezet, voornamelijk, zo niet uitsluitend, zyn bestemd om de buitenwereld en in het bijzonder de Ver. Naties er van te overtuigen, dat het Frankrijk niet aan goede wil ontbreekt om de oplossing van het Algerijnse drama te bevorderen. ZATERDAG Lutherse Kerk (sacristie): Oprichting Jongerengroep. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. 20-jarig bestaan „Groen- oord". 2 uur feest voor de Jeugd; 8 uur nam. feestavond ledien en donateurs. ZONDAG Hoge woerd 175. Waohttorenstuidile Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. In een statenvergadering vam de staat Alagoas lm Argentinië is gasteren by een sohletpartij een gedie-piuteerde gedood en zijn rijf anderen gewond. De vergaderlaig beraadde zich ln eerste lezing over een wetsontwerp, waaróm gouverneur Munlz Fadcao ervan beschuldigd wordt een sfeer van gangsterdom lm zijn staat te hand haven. De gedode gedeputeerde zou de schoonvader van de gouverneur zyn. De moeiüjikihedien begommen reeds enkele I maanden geleden met die moord op een >Jedho-6JowaJ)dJe itwnug.1 andere afgevaardigde. Pieterskerk: Avondimuziek door Joop Brons. 8.30 uur nam. OEGSTGEEST 16 september. Willem de Zwygerkerk. Baptisten Gemeente Lelden: H. Schouten Jr. spreekt over „De Heer heeft nog meer". 8 uur nam. WOENSDAG Stadsgehoorzaal (grote zaal): K. en O. Lezing dir. T. de Booy over Peru. 8 uur nam. DONDERDAG Stadhuis (Burgerzaal): Minister Mans- holt opent Vebo-expositie. 9.30 uur v.m. SchouwburgK. en O. Ned. Oomedie „Het Bi" .8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedile „Het Ei" .8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineral ogle V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen vam 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ..De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver- ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u„ donderdag bovendien 7 309.30 uur (20 juli 23 september). BIOSCOPEN Casino: „Schuld en boete". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.16 uur. Trianon: .Hen theehuis voor Tobiki" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.16. 4.30. 7 en 9.16 uur. Luxor: „Verdoolde bus". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.16 uur BETALING PER GIRO J Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor hun abonnement gedurende 4e 1 I kwartaal van dit jaar zo mogelyk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te i maken. Onze MAANDABONNEES die per (giro betalen <f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van i I een kwitantie, het abonnementsgeld i uiterlijk op de eerste van de betref- fende maand te voldoen, DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Jaar. Zond; Rex: „De laatste jacht" 18 dagen 2.30. 7.16 en 9.16 uur. 4.45. 7.15 em 9.16 uur. Donderdagcyclus: „De levensroman van Johan Strau6s. al. Lldo: Santiago" 14 jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.46. 7 en 9.16 uur. Zaterdag 14 september zijn des middags, 's avonds em 's nachts geopend voor het klaarmaken va-n spoedreceptenApotheek Van Driesum Mare 14c. tel 25606. Zul der- Apotheek. Lammensohamsweg 4. tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest. Wïlhel minapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. Zondag 15 september is al'leen geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur Apotheek vam Driesum. De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren de Jong. Mastenbroek. Lahr. Postel en Schaefer. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr en Jr. tel. 20390. By geen gehoor by Uw huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 2222'*. 1 Malioroa Nieuwe voorzitter der Ned. Heidemaatschappij Gisteren is in Enschede de 67e al gemene vergadering van de Neder landse Heidemaatschappij begonnen, waarvoor circa 250 leden naar En schede zijn gegaan. De vergadering werd geopend door de voorzitter, mr. S. baron van Heemstra, die in deze vergadering voor het laatst als voor zitter optreed, omdat hy zijn functie wenst neer te leggen. Hij zei in zyn toespraak, dat de Nederlandse Heide maatschappij in haar diepste wezen een coöperatie is van pioniers op zoek naar nieuwe wegen. De president-directeur der Nederland se Heidemaatschappij, ir. H. J. H. Hendricx, bracht verslag van de directie uit. waarin hij de vraag aan de orde stelde, hoe Nederland een miljoen hec tare landbouwgronden, en bedrijfsge bouwen met een verouderde agrarische structuur, zo snel mogelyk kan aanpas sen aan de eisen, die in een tijd perk van snelle mechanisatie en auto matisering worden gesteld. „Hoe kan de Nederlandse boe renstand in staat worden gesteld con currerend te werken op internationaal niveau?", vroeg spreker. Wij kunnen ons de luxe van een achterlijke landbouw niet veroorloven, aldus de heer Hen dricx. die tevens de vraag stelde of de ruilverkaveling niet goedkoper kan wor den uitgevoerd. Tot opvolger van mr. S. baron van Heemstra werd gekozen de vroegere Commissaris van de Koningin in Gel derland, jhr. C. G. C. Quarles van Ufford. Industriebezoek besloten Met een slotlunch in hotel „De Witte- brug" in Den Haag is gistermiddag het parlementair industriebezoek besloten. Met extra treinen waren de leden van dc Eerste en Tweede Kamer, die aan deze rondreis hebben deelgenomen, gis terochtend uit Middelburg en Emmen in Den Haag teruggekeerd, waar zij aan de lunch werden ontvangen door de voorzitter van de contactcommissie, de heer T. J„ Twijnstra. Tijdens deze lunch werd - gelijk gis teren gemeld - het woord gevoerd door de minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra en door de voorzitter van de Tweede Kamer. dr. L. G. Kor- tenhorst, die in een dankwoord het in dustriebezoek als een succesvolle reis be schreef. Daarbij noemde hij de discipline, die de Nederlandse werkgevers cn werk nemers zichzelf hebben opgelegd, een „troef", die Nederland heeft en die het een voorsprong op anderen geeft. De laatste rede van dit derde parle mentaire industriebezoek werd uitge sproken door mr. F. H. A. de Graaf, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, die het grote nut van het contact tussen Parlement en in dustrie nogmaals onderstreepte. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ■i 3 3 jó 6 x'S Ë"Sf 12 3 h Stockholm half bew. ozo 4 14 Oslo regenbul zzo 2 13 9 Kopenhagen regenbui zzw 11 14 2 Aberdeen regen nw 11 12 3 Londen regen vraw 4 12 0.3 Amsterdam regenbul wzw 8 15 6 Luxemburg zwaar bew. wzw 2 11 5 Parijs regen w 5 16 4 Bordeaux licht bew. w 2 19 8 Grenoble regen zw 1 20 1 Nice onbewolkt w 9 27 0 Berlijn zwaar bew. zw 7 16 5 Frankfort licht bew. zw 5 15 3 München zwaar bew. z 3 16 1 Zürlch geh. bew. z 1 17 8 s Genève regenbul zw 8 Locarno zwaar bew. w 1 23 0 Wenen zwaar bew. windstil 14 3 Innsbruok zwaar bew. ozo 1 15 2 Rome zwaar bew. zw 4 25 0 Ajaccio zwaar bew. ono 2 23 0 Malioroa zwaar bew. windstil 27 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2