Generaal Hasselman: Nederlandse soldaat is geen „pap"-soldaat Ver. Naties aanvaarden Hongaarse resolutie met grote meerderheid WEERBERICHT Geen onrustspanningzen uiten bij manschappen en officieren NEUROTONIC I Fa. D. KRET Zn. v.EqtrM"! Kapitein naar de Ursulakliniek Actie van Moskou niet betreurd maar nadrukkelijk veroordeeld 96ste jaargang ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 No. 29240 LEIDSCH IÜ DAGBLAD Directeur: J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Geen complicaties bij A-griep Sennelager (Speciale berichtgeving) Van de kleine vier duizend Nederlandse militairen, behorende tot de 42ste gevechtsgroep, die momenteel in het trainingskamp Sennelager in Duitsland vertoeven, hebben in totaal 1200 man een aanval van A-griep te doorstaan gekregen. Op 12 september bedroeg het aantal zieken 306. Gisteren werden 174 patiënten ontslagen en 22 nieuwe opgenomen, zodat toen 154 man bed legerig was. Dit verklaarde gisteren de militaire arts, kapitein C. J. van Bele, internist aan het militaire hospitaal te Utrecht, die in verband met de in dit trainings kamp uitgebroken griep-epidemie in opdracht van de inspecteur der militaire geneeskundige dienst, van dinsdag, 10 september, tot donderdag, eergisteren, te Sennelager vertoefd heeft om de gezondheidstoestand van de troepen aldaar te controleren en na te gaan, of zich eventueel complicaties hadden voorgedaan, of zich voordeden, die uit de A-griep voortgekomen zouden kunnen zijn. „Bijzonder goede stemming" teviber een bezoek aan de op ma noeuvre zijnde troepen in Duits land te brengen. Van ongerustheid, spanning, ze nuwachtigheid of zelfs paniek bij de manschappen en officieren had hij niets gezien, noch was hem hierover iets ter ore gekomen. De persconferentie, waarop kapi tein-arts Belle dit mededeelde, werd gisternamiddag in de Juliana-ka- zerne te Den Haag gehouden, de zetel van de Generale Staf te Den Haag. De chef van de Generale Staf, ge neraal B. R. P. F. Hasselman, had voordien reeds uitvoerig verklaard, dat hij bij de betrokken troepen een „bijzonder goede stemming" had waargenomen en dat de gewone sol daat „met enthousiasme bezield was", ondanks het buitengemeen slechte weer met storm en regen. Reeds een maand geleden, zo ver klaarde de generaal, had hij beslo ten in deze tweede week van sep- Advertentie NEEM zenuwkalmerenet NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZENDJ I Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien met een matige, af en toe krachtige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 15 SEPTEMBER Zon op: 6.16 uur; onder: 18.58 uur. Maan op: 21.41 uur; onder: 12.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.33 en 18.52 uur. Laagwater te 2.26 en 14.35 uur. (16/9 hoogwater te 7.14 en 19.38 uur; laagwater te 2.59 en 15.09 uur). LOODGIETERSBEDRUF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel. i;ii!i!iiii!i!ii;iiii:ii!i!ii;iiii::rci!iiii!i!!im Doorzetten Dinsdag in de vooravond heeft men een ogenblik overwogen, zo verklaarde generaal Hasselman gis teren ter persconferentie, om de manoeuvres 's avonds in verband met de zeer slechte weersomstan digheden stop te zetten om de vol gende morgen weer te hervatten. In overleg met de bataljons arts, die er volkomen mede akkoord ging, besloot de leiding echter ten slotte, dat het beter was om de oefening voort te zetten. Een be slissing, die generlei kritiek heeft ondervonden. ïllllllllllli:i!llllllllllll!lllllllllilll!!!llllllll!l!inilllllll!llllillllllliy Het kwam dan ook, zo verklaarde de generaal, enigszins als een verrassing voor hem. toén de minister van Oorlog, ir. C. Staf. hem telefonisch inlichtte over de lichte onrust in ons land naar aanleiding van de griepgevallen in dit trainingskamp, terwijl ook het verzoek om naar Nederland terug te keren om de pers over deze materie in te lichten, een element van verrassing voor hem inhield. Om half drie gistermiddag uit Duits land teruggekeerd, had de generaal eerst een onderhoud met de minister, om daarna ruim anderhalf uur lang de pers alle inlichtingen te geven, die zij wens te te vernemen. Tegen alles opgewassen In Sennelager - een oud legerkamp en oefenterrein voor enkele NAVO-le- den en straks ook voor de Duitsers zelf - zijn de bataljons ondergebracht in tenten voor 20 tot 24 man. Men leeft daar dus min of meer te velde. De oefe ningen dragen deel? een doorlopend ka rakter. zodat dus ook 's nachts de ma noeuvres worden voortgezet. net weer was begin deze week welis waar zeer slecht, doch de Nederlandse soldaat heeft - zo zeide de generaal - een realistische en harde opleiding no dig om debacles als van 1940 te vermij den. De Nederlandse soldaat, zo voeg- de generaal Hasselman hier bovendien nog aan toe. is geen „pap-soldaat" en hij is tegen alles opgewassen. De ziekenverblijven op Sennelager noemde de generaal bepaald niet eerste klasse, doch hij achtte het ook niet no dig. dat zij dat zouden zijn. Het zijn oude gebouwen, die. toen de Britten des- Generaal B. R. P. F. Hasselman, de middelste van de militairen op de foto, tijdens de gisteren gehou den persconferentie over de A-griep in het Sennelager. Links kapitein f. Polman, plaatsvervangend hoofd van de Legervoorlichtingsdienst en rechts kapitein arts C. f. van Belle, internist aan het centraal militair hospitaal te Utrecht die de toestand in het Sennelager onderzocht heeft. tijds het kamp in gebruik namen, deels niet nodig waren, zodat zij ook niet op geknapt werden. Men dient zich te be helpen. Het ziekenverblijf, behorende bij de vaste staf-gebouwen, bevat overigens 60 bedden, zoals kapitein Belle later nog toelichtte, hetgeen onder normale om standigheden dus een alleszins redelijk aantal is. De barakken, die generaal Hasselman „oud en versleten" noemde, zijn voor zien van het gebruikelijke materiaal: kribben, strozakken, slaapzakken en de kens. De vaste groep medisch personeel van het bataljon: één arts en 25 man verplegend personeel, werd bovendien nog uitgebreid met 3 extra artsen en 60 man extra verplegend personeel. Van militair medische zijde werden ligging en verzorging bovendien alles zins voldoende geacht, temeer omdat jonge mannen zich gemakkelijk weten aan te passen. Klachten werden dan ook niet geuit. 9 Slot op pag. 2 BREESTP173 *TEL.23337~| Nationaal overleg in kritiek stadium Onbewimpelde eisen der buitengewesten Volgens conferentiekringen heeft de Indonesische Ronde-Tafelconfe rentie tussen de centrale regering en de buitengewesten te Djakarta een „kritiek stadium" bereikt. De confe rentie is met tenminste twee dagen verlengd. De minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, heeft volgens krin gen van dit ministerie zijn vertrek naar New York, waar hij de Indone sische delegatie in de V.N. zal leiden, uitgesteld. Afgevaardigden uit de provincies zouden onbewimpelde eisen inzake wijziging in het bestuur dat Djakar ta voert, hebben gesteld. Prinses Beatrix blesseerde enkel bij val in manege Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Beatrix heeft donderdagmid dag by het rijden in een manege bij een val haar enkel bezeerd. Zij zal de eerste dagen rust in acht moeten nemen. In verband hier mee zal de Prinses ervan moeten afzien bij de opening van de Sta- ten-Generaal aanwezig te zijn. Zo enigszins mogelijk hoopt zij wel aan de gebruikelijke rijtoer des middags deel te nemen. Is hij een ziekelijke querulant (Speciale berichtgeving) „De schriftelijke aanklacht, die kapitein A. M. Leegsma op dinsdag 10 septem ber heeft ingediend bij de Inspecteur der Opleidingen, is ter kennis gebracht van de autoriteiten, die haar in behandeling zullen nemen", zo deelde de Legervoor lichtingsdienst gisteravond laat mede. „Door kennisneming van deze aanklacht wordt de indruk bevestigd, dat kapitein Leegsma geestelijk gestoord zou kunnen zijn. Een gedetailleerde behandeling zou echter eerst mogelijk worden nadat het medisch onderzoek, waarvoor kapitein Leegsma is opgenomen, zal zijn afgesloten en indien door dit onderzeok de storing niet zou worden bevestigd. Kapitein Leegsma is inmiddels - gelijk in een gedeelte onzer vorige oplage gemeld - uit het militair hospitaal te Den Haag overgebracht naar de Ursulakliniek te Wassenaar". Toen op de persconferentie van gis ternamiddag in de Juliana kazerne ge noemde aanklacht ter sprake kwam en de chef der Generale Staf gevraagd werd: ..Wat doet U er mee?", antwoord de deze dat hij eerst het oordeel der psychiater wilde afwachten. Zo deze tot de conclusie mocht komen, dat de be trokken kapitein in generlei vorm aan een geestelijke stoornis lijdt, dan zou generaal Hasselman. nadat de kapitein zijn aanklacht een meer formele vorm zou hebben gegeven, de zaak onderzoe ken, terwijl daarenboven de kapitein een en ander waar zou moeten maken. De bataljonscommandant, onder wie kapitein Leegsma diende, had tegenover generaal Hasselman tij dens zijn bezoek aan Sennelager verklaard, zoals deze laatste giste ren mededeelde, dat de kapitein zijns inziens een .ziekelijke queru lant" was. Hij had een bepaald idee fixe met betrekking tot verzorging en verpleging van zieken en verveel de daar alle officieren en onder-of ficieren mede. ,jZou het overigens waar kunnen zijn, zo vroeg generaal Hasselman zich nog af, dat van de 130 te Sen nelager aanwezige officieren slechts één voor de minderen zou opkomen? Zou de stemming onder de troep dermate voortreffelijk zijn geweest, als dit waar was? Psychische gestoordheid? Na tot 1956 bij de inspectie van de infanterie gediend te hebben, kwam hij bij de troep en werd belast met een compagnies commando. Op 1 augustus had kapitein Leegsma reeds verklaard, zoals generaal Hasselman mededeelde, zich niet helemaal goed te gevoelen. Er werd toen besloten hem per 1 oktober a.s. over te plaatsen. „Vroeger heeft kapitein Leegsma zich al eens onder psychiatrische behande ling gesteld", zo verklaarde de chef der Generale Staf nog. Op een gegeven moment had de ba taljons-commandant kapitein Leegsma van zqn commando willen ontheffen of hem zelfs in arrest laten stellen, zo ver klaarde generaal Hasselman bovendien nog. De bataljons-arts had de majoor toen echter medegedeeld, dat het waar schijnlijk een geval van psychische ge stoordheid betrof, reden waarom de ka pitein „met een zoet lijntje" naar Utrecht werd gezonden ter obseiwatie in het militair hospitaal. De kapitein heeft het hospitaal echter verlaten en toen de hierboven genoemde aanklacht opge steld. Sovjet-Unie aan de haak gesteld De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren de door 37 landen ondertekende resolutie over Hongarije zonder wijzigingen aanvaard. Dit geschiedde met 60 tegen tien bij tien onthoudingen. Tegen de resolutie stemden Albanië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen, Roemenië, de Oekraine, de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. Zuid- Afrika was bjj de stemming niet aanwezig. Afghanistan, Ceylon, Egypte, Finland, India, Indonesië, Nepal, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen onthielden zich van stemming. Twee amendementen van de Birmese afgevaardigde werden verworpen. In het eerste werd verzocht het woord „veroordeelt" in de resolutie te vervangen door „betreurt". In het tweede werd gevraagd de bepaling te schrappen, waarin de speciale vertegenwoordiger van de Algemene Vergadering opdracht wordt gegeven om op het geschikte tijdstip met de Hongaarse commissie overleg te plegen. De Hongaarse regering heeft bepaald, dat een decreet van het vaticaan, dat Hongaarse geestelijken verbiedt lid van het parlement te zijn, niet gepubliceerd of nagekomen mag worden. De drie rooms-kath. geestelijken, die parlements lid zijn, behouden hun zetel Het Hon gaarse episcopaat heeft dit aanvaard, zo deelde het hoofd van het Hongaarse bureau voor kwesties van kerk en staat. Janos Horvath, gisteren aan Reuter mede. Contra-revolutionaire Hongaarse groep opgerold De Rus Sobolof deed nog een bittere aanval op Groot-Brittannië, Frankrijk, de VB., Nederland en andere landen, die de resolutie steunden. Hij zei dat Groot- Brittannië zijn koloniaal rijk trachtte te behouden en de volkeren ,tot slavernij te brengen". Er komen berichten binnen van nieuwe militaire voorbereidingen te gen Jemen en de Britse strijdkrachten worden „met spoed" naar Aden overge bracht aldus Sobolof. Hongaarse kranten meldden gisteren, dat een groep van 35 contra-revolutio nairen is .ontmaskerd" die in het gebied van Miskolcz, Noord-Hongarije, opereer den. Het was „een der groepen die op in structies uit het buitenland overal in Hongarije waren georganiseerd". De groep onderhield contact met buiten landse geheime diensten, aldus de bla den. Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip tijdens de openings plechtigheid van de interparlemen taire conferentie van het Britse Ge menebest in de Westminster Hall. Scherp requisitoir De voorzitter van de V.N.-com missie, die het rapport over Hon garije eenstemmig opstelde, de Deen Andersen, heeft gisteren als mon delinge toelichting in de Algemene Vergadering het volgende opge merkt: 1. Van Russische zyde is niet ontkend, dat Moskou zijn mili taire macht heeft gebruikt om de Hongaarse opstand neer te slaan; 2. Niet ontkend kan worden.dat Kadar zonder Russisch ingrijpen niet ip staat zou zijn geweest zijn huidige regime te vestigen; 3. Het is nog altijd volkomen duister, wie de Russen tot ingrijpen heeft uitgenodigd en bovendien is dit dan toch niet namens een wet tige regering geschied; 4. Niet ontkend is, dat de chef van de Russische geheime politie, generaal Serof, tijdens de onder handelingen persoonlijk de Hon gaarse afgevaardigden arresteerde; 5. Vast staat, dat een groot aan tal Hongaren gedeporteerd is. Horvath verwierp het decreet als .poli tieke druk" en „grove inmenging in de Hongaarse binnenlandse aangelegenhe den". De Hongaarse regering had vroe ger reeds bepaald, dat decreten van het Vaticaan niet geldig zijn zonder goed keuring van de Hongaarse regering. Over het jongste decreet bestaat geen verschil van mening tussen het episcopaat en de regering en voorzover Horvath wist be stond er ook geen meningsverschil onder de bisschoppen onderling. De betrekkingen tussen kerk en staat noemde Horvath „goed". Alle kwesties zijn geregeld en er bestaat een normale basis voor regeling van eventuele toe komstige vraagstukken. Horvath her haalde vroegere regeringsverklaringen, dat er geen bisschoppen in arrest zyn. Wel hebben de autoriteiten in juli bis schop Bertalen Badalik van Veszprem in West-Hongarije verboden zyn functie uit te oefenen, nadat hij verscheidene ma len gewaarschuwd was wegens zijn zeer reactionaire houding". Een dergelijk ver bod geldt ook reeds sedert 1953 voor bis schop Joszef Peteri van Vav (er zyn ne gen bisschoppen in Hongarije). Britse kernproef in Zuid-Australië Vandaag is de eerste ontploffing in de huidige serie Britse kernproeven van een toren op het terrein van Maralinga in Zuid-Australië teweeggebracht zo is of ficieel meegedeeld. De proef, die door Britse, Australische en Canadese ge leerden en militairen werd uitgevoerd, was „zeer geslaagd". De huidige serie omvat ontploffingen met een kracht in de orde van een kilo- ton (het equivalent van duizend ton TNT) De proef was tweemaal uitge steld. omdat de wind te zwak was om radio-actieve wolken van bevolkings centra naar de woestijn te voeren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1