Japonnen volgens de laatste Franse voorschriften ONS MENU HET FEESTJE ZATERDAG 14 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Vragen staat vrij... VAN DE WEEK VARIA IN EEN OMMEZIEN VAN TIJD EEN ZO GOED ALS NIEUW TAPIJT Ons kort verhaal door Freda Blackwood MANGUIN LV. Steed3 méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang Is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DÜR YEA te vragen* En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaar maaltijden slagen. Hij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. B\j het gebruik daarvan zijn misluk- kingen bij voorbaat uitgesloten. Carven: een japon van wollen pled de poule, streng getailleerd, vrij breed in de schouders, voorzien van laag in gezette pofmouwtjes en een wijde rok die aan de zoom zijn wijdte in een serie naadjes verliest. Dior: streng getailleerde wollen japon met tailor-made lijfje en enorm wijde rok die om de taille in fijne, diepe rimpels is gelegd: het model heeft voorts zevenachtste mouwen en een van de hals afstaande tailleur- kraag. Griffe: een rechte tweed japon met nauwelijks aangegeven taille en zeer brede overslag die op de linkerschou der niet een knoop gesloten wordt, op de linkerheup in een zak „vastloopt" en aan de zoom rond is afgesneden. Het model is hoog tegen de hals op gewerkt en heeft bijna-lange mouwen. Manguin: een japon van bedrukte cachemirwol, streng getailleerd en voorzien van een leren ceintuur, en toegerust met een rechte rok, die mid denvoor gedrapeerd is. Lanvin: een streng getailleerde wol len japon met kraagloze, ronde hals opening, ruime vijfzesde mouwen die op een smalle boord zijn gezet, en twee halve, gestrikte ceintuurtjes, die aan de voorkant iets lager dan de taille ontspringen. Dior: een volkomen rechte japon met driekwart overhemdmouwen, een brede kraag en een stoffen ceintuur, die onder de taille op de japon werd geappliceerd en die aan de voorkant een doelloze gesp draagt, terwijl hij op de rug wordt gestrikt. J. V. De nazomer schenkt ons ieder jaar weer vruchten als bijv. pompoen, mais, paprika en aubergines, die we in de overige jaargetijden praktisch niet zien en die er zich uitstekend toe lenen om in onze menu's weer eens de nodige variatie aan te brengen. De aubergines vallen op door hun mooie, dieppaarse kleur. Ze zijn zacht van smaak, kunnen niet alleen gebakken genuttigd, maar ook heel goed met een of ander smakelijk vulsel opgediend worden. In dit weekmenu wordt daar een risotto voor gebruikt, maar met eigen fantasie en met behulp van bijv. eieren, champignons, vis, tomaten, enz. kan men natuurlijk eindeloos veel variaties aanbrengen. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG ZATERDAG Recept: Gevulde aubergines. 4 aubergines, risotto van 100 gr. rijst, 200 gr. champignons of cantharellen, 30 gr. roomboter, 40 gr. geraspte kaas, zout. De aubergines in de lengte doorsnij den, het zaad eruit halen, de rest met zout bestrooien en in de koekepan bakken. De helften vullen met risottv waaraan de gebakken champignons zijn toegevoegd, ze in een vuurvaste schotel leggen, met de kaas bestrooien en in de oven lichtbruin laten worden. schelp met paddestoelragoüt, varkenskarbonade, prinses- senbonen, aardappelen, fruitsla. risotto met gestoofde tomaten, karnemelkvla. gevulde aubergines met sla, omelet met jam gebakken lever, snijbonen, aardappelen, appelcompóte. (witte bonen in de week zetten) witte bonen, hard gekookte eieren, aardappelpuree, peter seliesaus, yoghurt. wittebonensoep, gebakken schol, sla, rauw gebakken aardappelen. macaroni met ham en kaas, hangop met rozijnen. Recept: Hangop met rozijnen. 2 liter karnemelk, 100 gr. rozij nen, 100 gr. suiker, citroensap van 1 citroen, iets water. In een kom een vergiet plaatsen en hierin een schone, natgemaakte doek leggen. De karnemelk op de doek schenken en wegzetten. Af en toe het dikke gedeelte van de doek afscheppen en in een kom overdoen. Tenslotte de hangop glad roeren. De rozijnen wassen en in een bo dempje water 10 minuten zachtjes ko ken. De rozijnen af laten koelen en met de suiker en het citroensap door de hangop doen. Parijs, september 1957 De japon met rechte rok viert in de Parijse najaarscollecties zonder de minste twijfel de boventoon en wordt dus verondersteld de meest modieuze vorm voor de komende winter te zijn. Hetgeen echter in het geheel niet wegneemt, dat ook de wijde rok in diverse vormen aan getreden is, zoals blijkt uit de hierbij afgebeelde modellen van Dior en Carven. Weliswaar leggen ook die ontwerpers, die de wijde rok als modieuze mogelijkheid erkennen, toch het accent op de rechte rok en - zoals in bijvoorbeeld Dior's geval - brengen ze zelfs vrij talrijke interpretaties van de rechte, volkomen ongetailleerde japon, die in alle modecentra en zelfs ook in de praktijk alsmaar meer terrein wint. Naast die geheel rechte japon is de heel even getailleerde jurk (zonder ge snoerde taille dus) voorlopig de fa voriet (als voorbeeld een model van Griffe), terwijl daarnaast de streng getailleerde japon met bolgewerkte heupen toch voor de liefhebsters ge handhaafd blijft (Lanvin, Manguin). Alhoewel recht dus het motto ls, vertonen de japonnen de nodige mo dieuze variaties en van de mogelijk heden, die de heren en dames coutu riers ons dit seizoen voorzetten, kozen we enkele karakteristieke voorbeelden, d'ie hierbij in schets zijn gebracht. Het zijn: Vraagt onderwijzer in de klas: „Wat is het verschil tussen regen en sneeuw?". Antwoordt meisje: „Op sneeuw kan je glijden, op regen niet". Voeding voor een gezonde oude dag Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding meldt: Dat de Nederlandse bevolking voort durend in aantal toeneemt, is alge meen bekend. Eén van de redenen daarvoor is, dat wfj allemaal ouder worden. Er komen steeds meer be jaarden by. Hun percentage op de hele bevolking wordt langzaam maar zeker groter. Kon men in 1850 op elke 1000 burgers slechts ternauwer nood 50 bejaarden tegenkomen, mo menteel zijn het er 85, terwijl men verwacht, dat er in 1975 115 bejaar den op elke 1000 bewoners van ons land geteld zullen worden. Dank zij „FOMA" de ideale droogschuimreiniger. Reinigt tapijten, meubelbekleding, kokos-, verto-, jabo- en wollen lopers, kledingstukken, enz., en verfrist de kleuren. GROTE FLACON f 2.25. Vraagt Uw drogist of woninginrichter. Waar niet verkrijgbaar vrage men aan: KLEINE S CHEMISCHE FABRIEK. LEIDEN Het feestje loopt uitstekend, dacht Diana, toen ze met een blad vuile glazen naar de keuken liep, waar ze direct met afwassen begon. John was een voortreffelijk gastheer en hij be zat de gave om iedereen snel op zijn gemak te stellen. Ze was trots op hem, op haar lange, knap-ultzienide man, die er zelf kennelijk geen notie van had, dat hij zo charmant en aantrek kelijk was. Na vier jaren getrouwd te zijn was ze méér dan ooit op hem verliefd. Ja, het was prettig, dat ze nu wat geregelder een avondje konden geven. Dat hadden zij te danken aan zijn promotie. De eerste jaren hadden ze het zuinig aan moeten doen, maar nu was alles gemakkelijker voor hen geworden. Misschien zouden ze bin nenkort hun flat zelfs wel wat kun nen opknappen. Het wès er echter al gezellig ingericht. Tevreden keek ze om zich heen. Toen ze met de schone glazen in de kamer terugkwam, stond John met het levendige, donkerharige meisje te pra ten, dat meegekomen was met John's vrienden van het kantoor. HU kapte direct zijn gesprek af en begon Diana aan de bar te helpen. We zullen ze maar vroeg wegwer ken, mompelde hij, terwijl hU grinnikte als een samenzweerder. Je hebt je nachtrust heus wel nodig, nu Je mor gen zo'n lange reis moet maken. Ik was graag met Je meegegaan, maar dat je zuster nuook Juist moet trou wen op het moment, dat 't op kan- het je eens ln: zeven dagen lang geen rekening mee heeft gehouden! Hoogst onattent! Het zal je heus geen kwaad doen, weer eens een week lang vrijgezel te zijn, antwoordde ze lachend. Denk het je eens in: zeven dag ij lang geen zanikende vrouw om Je heen! Het deed haar echter pijn, dat ze enkele dagen gescheiden zouden zijn, al was 't dan ook maar een week. De eerste keer van hun huwelijk! Diana! Het was Clive, een van hun oudste vrienden. Speel eens wat voor ons, Diana. Jullie doen zó als tortelduiven! Je mag je gasten wel eens bezig houden! Lachend liep Diana naar de piano. Ze speelde goed, niet briljant, maar haar aanslag was zuiver en ze had een groot muzikaal gevoel. John voegde zich weer bij het donkerharige meisje en was al gauw in een druk gesprek met haar gewikkeld. Smeekbeden om allerlei lievelings deuntjes te spelen, hielden Diana ruim een uur achter de piano. Tenslotte zei ze half-k'lagend, dat haar vingers pijn begonnen te doen en dat ze er heus mee moest ophouden. Ze liep naar de keuken om sand wiches te halen, toen ze stemmen in de slaapkamer horde. Denkende dat een paar gasten, die vroegtijdig weg wilden gaan, naar hun Jassen zochten, wilde ze naar binnen gaan. Iets weer hield haar hier op het laatste moment echter nog van. Ja, 't wès John's stem: Ze gaat morgen vroeg en we heb ben maar een weekwaarop een vrouwestem antwoordde: 't Is niet lang, maar we hebben tenminste alle avonden vrij Nee! Ze kón t niiet geloven! Haar krachten begaven het bijna en ze moest steun zoeken tegen de muur. Zo iets kon John en haar toch niet overkomen! Nog half versuft door wat ze ge hoord had, pakte ze dc grote schaal sandwiches en liep er mee de kamer binnen. John was er weer en naast hem stond het donkerharige meisje.. Diana forceerde een glimlach. De rest van de avond was als een nare droom voor haar. Ze was hele maal van streek en stond enkele keren zelfs op het punt om in tranen uit te barsten. Tenslotte begonnen de gasten aanstalten te maken om te vertrek ken. Ze werd omhelsd en bedankt. Ze hoorde zichzelf de gebruikelijke op merkingen maken, terwijl haar lachen nogal onnatuurlijk klonk en zenuw achtig. Toen sloeg John zijn armen om haar heen en-zei: Je ziet er doodmoe uit, lieve kind. Ga maar vast naar bed. Ik ruim wel op. Het was een voortreffe lijk avondje Je hebt verschrikkelijk je best gedaan. Hoe kon hij haar nog met zoveel liefde aankijken, dacht ze, hoe kon hij zó gemeen zijn? Ze lag al lange tijd in bed, maar hoorde hem nog steeds rommelen. Wat moest ze doen? Zou ze hem recht op de man af vragen, wat er met dat donkerharige meisje aan de hand was? Ze voelde zich onheus behandeld, bang en eenzaam. Ze was zo zéker ge weest van hun liefde, zo zeker, dat John gelukkig met haar was! Zou ze daar echter soms tè zeker van zijn geweest? Een grote moeheid overviel haar. Toen John eindelijk naar bed ging, deed ze alsof ze sliep. Diana voelde, dat hij haar zacht op de wang kuste. Korte tijd later hoorde ze aan zijn ademhaling, dat hij in slaap was gevallen, Lange tijd bleef ze nog wek ker liggen Het ontbijt was bij hen altijd een zwijgzame gebeurtenis. Geen van bei den was zo vroeg op de morgen erg spraakzaam, maar dit keer was Diana heleméé.1 niet op een praatje gesteld. Toen hij opstond om naar kantoor te gaan, zei hij: Nu, heb maar pret tige dagen en maak je om mij maar geen zorgen. Ik zal je versqjirikkelijk missen, maar ik red me wel. Schrijf je nog even, met welke trein je terug komt? Tot volgende week dan, liefste! Ekele ogenblikken later was hij ver dwenen. Diana begon de enkele dingen, die ze mee wilde nemen, in te pakken, maar ze wist nauwelijks, wat ze deed. Misschien zou ze wel tot een besluit kopien, bij haar zuster, vèr weg van John! Als hij wérkelijk op dat donker harige meisje verliefd was, zou zij hem zijn vrijheid teruggeven. Maar hoe zou zij ooit zónder hem kunnen leven? John, mompelde ze met een door tranen verstikte stem, ik houd toch zoveel van je Aan de zeven dagen scheen maar geen einde te willen komen. Iedere morgen was er een brief van John: het waren vermakelijke brieven, vol kleine details over zijn werk, en over de bizarre maaltijden, die hij voor zichzelf klaar maakte. Nimmer vergat hij ook eraan toe te voegen, hoeveel hij haar miste. Ze kon nauwelijks ge loven, dat hij al die tijd met een an dere vrouw samen was. Nu en dan kreeg ze zelfs een uitbarsting van Ja loezie, wat haar dood-op maakte. Gelukkig gingen de anderen zó in de voorbereidingen voor het huwelijks feest op, da/t niemand opmerkte hoe zwijgzaam ze wel was en hoe gespan nen ze eruit zag. Niemand had er dan ook het geringste vermoeden van, dat ze zich iedere avond in slaap huilde. Tenslotte was alles voorbij en keerde ze naar huis terug. De reis vond ze een kwelling. Tegenstrijdige gevoelens bestookten haar. Ze verlangde er ener zijds naar om John weer te zien, maar anderzijds vond ze deze gedachte af schuwelijk. Nee, ze kon niet met zich zelf ln het reine komen. Haar hart sprong open van vreugde, toen ze hem op het perron zag staan wachten. Hij tilde haar uit de trein, omarmde haar alsof hij haar nooit •meer las wilde laten, bracht haar naar een wachtende tai en hield haar tij dens de rit stevig vast. Wat heb je al die tijd gedaan? vroeg ze langs haar neus weg. Hij ontweek haar blik. O, niet veel. Zijn stem klonk alsof zij hem op iets betrapt had. De taxi was intussen bij de flat aan gekomen. Hij opende de deur en Diana liep snel naar binnen. Ik ga eerst uitpakken, riep ze en liep de slaapkamer binnen. Toen slaakte ze een kreet van verrukking. De kamer was volkomen veranderd! Ze zag er nu precies zo uit als op de foto in dat tijdschrift oveibinnenhuis- architectuur, die ze een maand gele den aan John had laten zien. John! riep ze, John! Wat mooi! Hoe heb je dat allemaal kunnen doen? Hij lachte bly. Jane heeft me geholpen. Je weet wel, dat donkere meisje, dat op ons feestje was. Ze werkt bij een inte rieur-architect. Toen ze 'hier was, heb ik haar gevraagd of ze mij wilde hel pen met het veranderen. We hadden maar een week, zodat we dag en nacht hebben moeten ploeteren om klaar te komen. Diana, liefste, ik ben toch zo blij, dat je het mooi vindt Ze viel hem om de hals. Dank je wel, John, dank je wel, voor die prachtige kamer.en. En wó/t, lieveling? En dat je zo'n trouw echtgenoot bent geweest, antwoordde ze, terwijl er tranen in haar ogen opwelden. VARIA Weet u wat de drie mannen tegen elkaar zeiden, diie in Irviington in gebroken hadden, de brandkast uit de vierde verdieping van een win kelgebouw naar beneden hadden gebracht, in een auto acht kilome ter verder waren gereden en na veel moeite met een voorhamer de safe hadden opengeslagen om ten slotte 35 dollarcent atfs buit te vin den? „Crime does not pay" zei den ze. (De misdaad wordt niet be taald) Thord Larsen, de Zweed waarvan ge zegd werd dat hij met de Amerikaan se negerzangeres Ella Fitzgerald zou gaan trouwen, mag voorlopig zijn land niet uit omdat hij een huwe lijksbelofte aan 'n andere vrouw, niet nagekomen is. ,.Maar wie werkt, kent geen tijd" redeneerde de Rechtbank en Larsen werd veroordeeld tot vijf maanden dwangarbeid. Door het feit, dat er steeds meer en steeds oudere mensen komen, zijn er problemen ontstaan. Het is natuurlijk prettig om oud te worden, maar men moet die ouderdom onder zo gunstig mogelijke omstandigheden kunnen be leven. Men zal daarvoor bepaalde regels in acht moeten nemen en één daarvan is het gebruik van een goede voeding. Het merkwaardige is, dat velen het met hun voeding bij het klimmen der jaren steeds minder nauw gaan nemen en zich niet realiseren, dat het ouder worden, zoals elke fase van ons leven, zijn bepaalde eisen aan de dagelijkse maaltijden stelt* WANT WAT GEBEURT ER? Elke 10 jaar na het 25e jaar wordt de stofwisseling van de mens met 7,5% verlaagd om na het 50e levensjaar met 10 15% te dalen. De inwendige arbeid vermindert en daarnaast in de mesete gevallen ook de spierarbeid. Blijft de voeding dan toch gelijk aan die uit vroeger jaren, dan ontstaan er overschotten van vet, suiker en meel stoffen, die in de vorm van vet onder de huid worden vastgelegd. Wie bij het klimmen der jaren en bij een veran derd levenstempo evenveel blijft eten, ziet dus zijn gewicht en omvang toe nemen. Dit levert niet-denkbeeldige gevaren op voor de gezondheid, nog daargelaten, dat het de bewegingen belemmert en een sneller vermoeid worden in de hand werkt. Het is dus verstandig de toevoer van die stoffen, die uitsluitend nodig zijn voor het ont wikkelen van energie wat te beperken, zonder echter te bezuinigen op voe dingsmiddelen, die „bouwstoffen" le veren. Want weliswaar groeien we niet meer, maar er is een voortgezette af braak van lichaamscellen, die opge vangen kan worden door gebruik van b.v. de bouwstof eiwit. Evenmin mag de hoeveelheid „beschermende stoffen" beperkt worden, omdat deze, voedings- zouten en vitamines, ons fit houden en onze weerstand verhogen. ENKELE REGELS VOOR DE VOEDING Er zijn enkele dingen, die voor U van groot belang zijn: Gebruik minder levensmiddelen, die uitsluitend „brandstoffen" leveren (dus minder vet, suiker, snoepgoed) en zo nodig aardappelen en wit brood. Neem een voeding, die voldoende bouwstoffen en beschermende stoffen bevat. Gebruik dus dagelijks: liter melk (karnemelk of yoghurt) 15 h 20 g. kaas, 50 100 g. vlees of vis of een el, 250 g. verse groente, 100 g. fruit of vruchtensap en bovendien (bruin)brood, boter of mar garine en aardappelen naar behoefte. Zorg, indien U niet alles verdraagt, voor licht verteerbaar voedsel. Vermijd sterk gekruide gerechten en scherpe specerijen, sterk gerookte en- -gezouten spijzen, grove groentesoorten en zeer vetrijke gerechten. Let op de temperatuur van het eten: noch te koud, noch te warm is aan te bevelen. Zorg voor een zo goed mogelijk kauwvermogenals U uw eigen gebit nog hebt, ga dan regelmatig naar de tandarts: hebt U een kunstgebit, zorg er dan voor, dat het goed zit en zijn taak naar behoren kan vervullen.. Neem uw toevlucht niet tot papperige kost: uw spijsvertering is er niet mee gebaat.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13