LONG RUN Prof. Zijlstra: „Hoogconjunctuur verloor aan uitbundigheid" TELEVISIE C 5 King Size met koelfilter Het Westen moet ook economisch op tellen passen, zegt Spaak Fauna in Amsterdamse sloten aangetast door radioactiviteit Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 Vervolg van pag1 Beseffende, aan welke beperkingen hij zich gebonden moest weten aan de vooravond van de derde dinsdag in september, wüdde prof. Zijlstra toch een korte beschouwing van macro-economische aard: „De conjuncturele situatie op dit ogenblik kan in het algemeen, geloof ik. het best als volgt worden getypeerd: de hoogconjunctuur heeft in het ene land meer, in het andere land minder aan uitbundigheid verloren. De internationale conjuncturele barometer staat op veranderlijk. Als ge er op tikt, springt de wijzer iets achteruit". opgetreden verbetering is in augustus niet door een verdere verbetering ge volgd. hoewel het negatieve saldo iets kleiner was dan in juli". De minister besloot aldus: De overgang tussen ontspanning (52/53) en toenemende spanning waren volgens de bewindsman achtereenvol gens aan drie symptomen te consta teren 1) De arbeidsmarkt werd na het ver dwijnen van de werkloosheid voordu rend krapper er ontstond in 1956, begin 1957 ernstige overspanning. 2) Iets latèr zijn de overschotten van de betalingsbalans verdwenen en om- geslagen in tekorten. 3) Nog iets later zijn geld- en kapi taal markt zeer krap geworden met als gevolg o.a. grote moeilijkheden voor de schatkist. De oorzaken vatte prof. Zijlstra ook in drie punten samen: a) De periode van overschotten op de betalingsbalans leidde tot een zeer ruime liquiditeit. Deze ruimte moest op zichzelf reeds vandaag of morgen stimuleren tot een expansie van de bestedingen. b) Het loonniveau, aanvankelijk ach tergebleven by het toenemen van het nationale inkomen, is zodanig in be weging gekomen, dat het de grenzen, daaraan te stellen uit hoofde van produktiviteit en ruilvoet, overschreed. c) Een wisselwerking tussen consump tie en investering, die de bestedings toeneming accentueerde. Nader op deze oorzaken ingaande, zeide de minister dat globaal gespro ken men thans kan zeggen, dat ge meten naar de huidige stand van ar beidsreserve en openstaande aanvragen, de arbeidsmarkt ongeveer is die van medio 1955. Er is dus duidelijk een be gin van ontspanning ingetreden. Sprekende over de handels- en beta lingsbalans verklaarde prof. Zijlstra, dat op dit ogenblik de situatie niet verder achteruitloopt, doch hy voegde er aan toe: „Zo het tot stilstand komen van de achteruitgang al een troost moge zijn, dan is het toch wel een zeer schrale troost. Het niveau, waarop de achteruit gang (hoogstwaarschijnlijk) tot stil stand is gekomen, is namelijk bedenke lijk. Met spanning wachten wij nu af hoe na de genomen en nog te nemen maatregelen het verloop in het tweede halfjaar van 1957 verder zal zijn. Eerst dan zullen wij weten of na het stoppen van de neergang de opgang al of niet is aangehouden. De maand juli was in dit opzicht hoopvol, doch de in deze maand Negen nieter water in de voorsteden van Ankara Volgens officiële cijfers zijn er tot nu toe 96 mensen om het leven gekomen tengevolge van de overstromingen die de voorsteden in het noordoosten van An kara hebben geteisterd. Men vreest dat er nog veel meer mensen omgekomen zijn. Op sommige plaatsen steeg het water tot 9 meter. Vierhonderd huizen werden verwoest en circa duizend be schadigd. De schade wordt op meer dan 120 miljoen gulden geschat. Makarios in Amerika „Ik ben er volkomen zeker van, dat het volk van Cyprus niet langer onder Brits gezag, dat een koloniaal bewind is.- wil staan. Het houdt er niet van onder buitenlands gezag te staan", zei de Cy prische aartsbisschop Makarios gisteren aan boord van het passagiersschip „Ko ningin Frederike", waarmede hy in New York is aangekomen. Makarios voegde hieraan toe er zeker van te zyn dat hij uiting gaf aan de ge voelens der Cyprioten, omdat „de aarts bisschop zoals u bekend zal zyn, door het volk wordt gekozen". Makarios is voornemens twee maanden in de Verenigde Staten te blijven, hij wil de Griekse afvaardiging naar de Ver enigde Naties bijstaan, wanneer het vraagstuk-Cyprus in de Algemene Ver gadering ter sprake wordt gebracht. Hij verklaarde geen bepaalde plannen te hebben om de Assemblee zelf toe te spre ken. doch hij verwachtte wel met func tionarissen der V.N. te zullen beraad slagen. Het bestuur op Cyprus heeft als onder deel van de verzachting der noodmaat regelen 25 Cyprioten vrijgelaten, die krachtens de noodwetten in verzekerde bewaring werden gehouden. Er worden thans nog 902 Cyprioten vastgehouden op grond van het feit, dat zij verdacht worden van terrorisme. Prof. G. J. Renier Londen gaaf met pensioen Prof. Gustaaf J. Renier, de Engelse Nederlander, zoals de Engelsen hem noemen, zal zijn functie aan de Lon- dense universiteit, waar hij 25 jaar ge werkt heeft, neerleggen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Ondanks 't feit. dat hij 44 van zijn 65 levensjaren in Engeland heeft door gebracht, heeft hij zijn Nederlandse na tionaliteit behouden. Nederland heeft hem talrijke malen onderscheiden. De laatste - bij gelegenheid van zijn pen sionering - was het verlenen van de on derscheiding van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De professor die zich in zijn woning in Twickenham. Middlesex, heeft terug getrokken. betreurde het feit, dat hij niet zes dagen later was geboren, want dan had hij tot 1960 in functie kunnen blijven. Hij is voornemens voort te gaan met schrijvenover de Engelsen. Een van zijn boeken, 25 jaar geleden ge schreven. wordt nog steeds goed ver kocht. Het heet „De Engelsen, zijn zij menselijk?" Zo krachtig mogelijk Israël heeft de Verenigde Staten gis teren verzocht zo krachtig mogelijke maatregelen te nemen, om eventuele aanvallers in het Midden-Oosten af te schrikken. De Israëlische ambassadeur te Washington, Abba Eban. deelde mede, dat hij dit heeft verzocht in een be spreking. die hij gisterochtend met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles heeft gehad. Gisteren heeft zich te Deir el Atsjaer, in Libanon, nabij de grens met Syrië, een botsing voorgedaan tussen Libanese grenspolitie en een gewapende bende Hierbij vielen elf doden, namelijk drie Libanese gendarmes en acht bende leden. „Het is nodig, dat wy vandaag volko men duidelijk de situatie zien. waarin wy verkeren, ons daarby hoedende voor twee dingen. Wy moeten ons hoeden voor het ons overgeven aan wensdromen, omdat die de draagkracht, nodig voor het voeren van een vastberaden beleid zullen ver slappen. Daarnaast moeten wy ons ook hoeden voor het vervallen in een paniekstem ming. Dit zou de zorgvuldigheid kunnen schaden, waarmede bedoeld beleid moet worden gevoerd, waardoor dit over zyn doel zou kunnen heenschieten. De illusie en de paniek zijn beiden voor de toekomst van ons land levens- gevaariyk." Advertentie [deskundige voorlichting 1 ruime keuze Ie klas service een zaak van vertrouwen A. ZWART HOOIGRACHT II TEL. 23951 - LEIDEN Minister Staf over griep bij militairen Minister Staf heeft op schrifteiyke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Vroiyk, bevestigend geantwoord op de vraag of het juist is, dat om streeks 400 militairen van de 41ste ge vechtsgroep tydens oefeningen in Duitsland in het hospitaal van het legerkamp Sennelager moesten worden opgenomen. Op 2 september bereikten de Leger- voorlichtingsdienst vragen over het aan tal ziektegevallen onder militairen in het kamp Höhne in Duitsland. Na informa tie werd dit aantal opgegeven als 31. Op 5 september bereikten de Leger- voorlichtingsdienst vragen over het aan tal ziektegevallen in het kamp Senne lager, een ander legerkamp in Duitsland. Dit aantal werd na informatie opgege ven als enkele honderden, zo gaat de minister verder. Tevens heeft de Legervoorlichtings- dienst, beseffend, dat hier sprake zou kunnen zyn van een belangrijke versprei ding van A-griep onder militairen in Duitsland, zich met het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver staan over de voorlichting ter zake. Er is toen besloten, dat deze. voor wat be treft de Nederlandse troepen in West- Duitsland, verder door de Legervoor- lichtingsdienst zou worden behartigd, hetgeen sindsdien geschied is. De verantwoordelijkheid van de Leger- voorlichtingsdienst strekt niet verder dan volledige en openhartige medewer king aan de pers. om deze van dienst te zijn bij de voorlichting van het Neder landse volk. Van deze verantwoordelijk heid heeft de Legervoorlichtingsdienst zich gekweten, aldus de Minister voor Defensie. Commissie landbouwkrediet De drie centrale landbouw-organisa- ties en de beide centrale landbouwkre- dietbanken hebben besloten tot het in stellen van een commissie, die tot taak zal hebben de bestudering van de finan ciering van het agrarisch bedrijfsleven in Nederland, en in het bijzonder van de vraag of de werking van het in het boerenleenbankwezen georganiseerde landbouwkrediet in overeenstemming is met de bestaande en in de toekomst te verwachten financieringsbehoeften, dan wel of deze te dien aanzien verbetering behoeft. Voorzitter dezer commissie is prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, buitengewoon hoogleraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. •Guinese postzegels NJEDNIELlWGIUNbA VINÖE& In Nieuw-Guinea zullen bijzondere postzegels worden uitgegeven met een toeslag boven de normale porto. De op brengst van deze toeslag is bestemd voor de bestrijding van de kindersterfte op Nieuw-Guinea. De serie bestaat uit vier postzegels met een portowaarde van pia en blauwzwart. De postzegels van kleuren resp. bruinrood, mosgroen, se- phia en blauwzwart. De postzegels van 5 ct. en 25 ct., met als toeslag resp. 5ct. en 10 ct.. dragen dezelfde afbeelding van een staand Papoeajongetje. De zegels van 10 ct. en 30 ct., met als toeslag xesp. 5 ct. en 10 ct., dragen een gelijke afbeel ding van een zittend Papoeajongetje. Er wordt medegedeeld dat de kosten voor de eerste-dag-omslagen, voorzien van een complete serie Kinderpostzegels f 1,75 NNGCrt. voor aangetekende ver zending en fl,50 NNG crt. voor niet- aangetekende verzending bedragen. Deze kosten moeten door belanghebbenden per LUCHTPOSTWISSEL aan het adres „Filatelistenvereniging Nederl. Nieuw- Guinea, Post-Restant, HOLLANDIA (Ned. Nieuw-Guinea worden overge maakt. Op de postwisselsstrook dienen natuurlijk de naam en het volledig adres van de aanvrager, alsmede de aard van de geldzending op duidelijke wijze te worden vermeld. Het verdient aanbeve ling deze luchtpostwissels zo spoedig mogelijk en niet later dan 20 sep tember a.s. uit Nederland te verzen den. Na val over bananenschil overleden (Speciale berichtgeving) Kort nadat zü donderdagavond over een bananenschil was uitgegleden, is de 58-jarige mevrouw J. Emons-Homburg in haar woning aan de Florastraat te Rotterdam overleden. Zij viel met haar hoofd tegen een muur. Thuisgekomen voelde zij zich onwel. Enige uren later echter was mevrouw Emons overleden, waarschijnlijk als gevolg van een her senbloeding. Dat is verkwikking: het gezonde samenspel van felle zon en koele sneeuw - van Amerika's zonnige tabakken en Long Run's koelfilter. Rook koel.... rook Long Run. If Loog Run Fresh Flavor Fillet OPENING BAPTISTEN-CENTRUM „DE VINKENHOF" Maandag 30 september zal het Neder landse baptistencentrum „De Vinken- hof" te Bos en Duin (Zeist) worden geopend. In dit centrum zal voortaan het con ferentie- en vormingswerk van de ge zamenlijke baptistenorganisaties ter hand worden genomen. Het ligt in de be doeling hier ook het in 1958 te openen seminarium voor de opleiding van bap tistenpredikanten te vestigen. „Wij moeten Kroesjtsjef geloven", waarschuwt hij Op een büeenkomst van de „Ameri can Club" in Parijs heeft de secretaris generaal van de NAVO, Paul Henri In omgeving van Kernfysisch Instituut (Speciale berichtgeving). Publikaties in het Amsterdamse weekblad Vrij Nederland hebben de aandacht gevestigd op de sloten aan de Ooster Ringdijk te Amsterdam, (tus sen Watergraafsmeer en de Indische buurt) waar aan de rand van het volks tuincomplex nabij het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek (behorende tot de gemeentelijke universiteit) volkomen mismaakte kikkers zijn gevonden. De schrijver van het artikel, de heer Hille- nius. stelt vast dat de deformatie te wijten is aan radio-actieve uitstraling. Dr. Hillenius is bioloog aan de univer siteit. In verband hiermede vernemen wij dat de directeur der rioleringen in Amsterdam, de heer ir. A. C. J. Koot, verklaard heeft dat men bij de sloten rond het instituut eveneens een aantal BINNENLAND De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft de heer G. Oosterwal. doctorandus lm de Cul turele Anthropologic en Wetenschappelijk assistent aan de Rijksunóversiiteat te Utrecht, een suibsidae verleend voo*- een algemeen oul'taiiuironderzoek van d'e Pa poea's in het btanenflamd van Noord-Ne- dierlandis -Nieuw -Guinea ten Oosten van de Tor-rivier. Bij düit onderzoek, dat an- waJl in het bijzonder die religieuze en so- derhalf jaar zal duren ,zal die heer Ooster- ciale aspeoten van de oulltuuir der Papoea'* bestuderen. Gistermorgen is in een bocht van de weg tussen VLagtwedide en Wedde een personenauto geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder van deze wagen, de eer E. Kulipers vertegenwoordiger, wo nende te Amsterdam is daarbij gewond geraakt. Naast hem zat zijn schoonvader, 81-jarige heer Broekman uiit Almelo. Deze werd bij ditt ongevail op slag ge dood. Tijdiens een hevig onweer, dat giste ren boven Winterswijk heeft gewoed, is de 36-jarige landbouwer G. J. Roeken bij werkzaamheden op zijn akker in de buurt schap Hemxel door de bliiksam getroffen en gedood. Het slachtoffer was gehu-wd en rader van drie kinderen. Ben 2-jarig jongetje uit de Naald- wijksestraat te Den Haag is gisteranid"jag nabij de ouderlijke woning dodelijk ver ongelukt. De jongen was bij het spelen onder een geparkeerde auto gekropen. De bestuurder van d>e wagen had dut niet be merkt. Toen hij wegreed, werd het kiindje zodanig gewond, dat het ter plaatse over leed. Van IV september tot en met 17 ok tober zal Ln het dloraimagebouw op het terrein van Diergaarde „BQljdorp" te Rot terdam een tentoonstelling wondien gehou den onder het motto: „100 Jaar Rotter damse Diergaarde" Een commissie van adivies bestaand» uit de architecten prof. Wleger Bruin. ir. H Hoekstra, ir. A. R. Hulshof f, ir. D. Roo senburg en ir. A. J. van der Steur, heeft de directie van de Nederlandsche Bank aan bevolen de opdracht tot het bouwen van een mieuw hoofdkantoor der bank aan de Turfmarkt te Amsterdam in definitieve vorm te verlenen aan prof. M. F. Duintjer. De directie heeft dezv conclusie van ad'vie» ln beraad gehouden. De 62-Jarige Heerlenaar C. Grijn is gistermiddag van de trap ln zijn woning gevallen. Kont daarna is hij overleden. Te Dortmund Is ln de leeftijd van 74 Jaar overleden de heer Friedrlch Georg Lampe .oud-consul der Nederlanden te Dortmund. Kers'tpostpakkettenalsmede kerst en nieuwjaarspoet, bestemd voor militai ren. die in Ned. Nw-Ouinea of op Hit. Ms. schepen van oorlog in de Nieuw-Guinese wateren dienst doen. kunnen per zeepost worden verstuurd. Deze postpakketten en correspondentie diieaien uiterdijk cp 1® ok tober a.s. ter post te zijn bezorgd. De Nederlandse danser en Choreo graaf Pleiter van der Bloot zal op uitnodi_ ging van de Italiaanse stad Vicenza de choreografie verzorgen van het toneelstuk „De Ingebeelde Socrates" van de ltëe eeuvv- se Italiaanse auteur Perdlmandio Gallant, waarvan de première op IQ september a.s. wordit uitgevoerd'. Bij K.b. is met ingang van de dag. waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in die wijsbegeerte: dr. ir. F. Ph. A Tèllegen, bijzonder hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Een 22-Jarlge arrestant op het bu reau Overtoom, uit Amsterdam, verdacht van diefstal, heeft in de vooravond, nadat hij gebruik had gemaakt van het. toilet, kans gezien vla een openstaande achter deur te ontsnappen. Zijn vrijheid duurde echter niet lang. want na een achtervol ging van tien minuten werd hij in het Vondelpark aangehouden en weer inge sloten. Directeur - secretaris T, On ossen van de Ohnstelijke Bmigratiecentrale heeft 'n reis door Zuid-Afrika en Rhodesia ge maakt om te zien hoe de Nederlandse im_ migranten het daar maken en de moge lijkheden voor adspirant-emigranten te onderzoeken. Te Pretoria verklaarde hij van mening te zijn dat de Nederlandse im migranten het ln Zuid-Afrika uitstekend naar hun zin hebben en al goed zijn inge burgerd. Hij gelooft dat Zuid-Afrika ook in de toeokmst vele emigranten zal blij ven aantrekken. De algemene vergadering van de Bond van Verenigingen voor Ohr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs zafl 27 sept lm K. en W. te Utrecht worden gehouden. De minister van O. K. en W. heeft overeenkomstig de voordracht van de Stichting Toneelcoördinatie mr. B. A. van Schalk te Amsterdam benoemd tot lid ran de Rijkscommissie van adivies inzake de salariëring van toneelkunstenaars teT ver vulling van de vacature, ontstaan door het ont>6lag aan mr. P. Oleverlnga ver leend. Te Delft is men. onder leiding van ds arohiteot prof. N Lansdorp, begonnen met de restauratie ran het gedeelte van het Prinsenhof complex, dak aan de School straat grenst en waartoe o.a. het Jan Schoutenhuis (het voormalige atelier van de bekende glazenier Jan Schouten) be hoort. Een groot gedeelte van dit te res taureren gedeelte zal bij het Stedelijk Mu seum „Het Prinsenhof" worden getrokken. BUITENLAND Bij een spoorwegongeluk in Tsjecho- Slowakije zijn woensdag vijftien mensen om het leven gekomen'; er zijn 25 gewon den. zo meldt het officiële Tsjeehoslowaak se persbureau Ceteka. Het ongeluk ge beurde bij het station van Vrbaitki In het district Olomouc. toen een personentrein Inreed op een stilstaande goederentrein. De Oostduitse professor Manfred von Ardemme heeft voor de Ooskberlijmse radio omroep verklaard., dat tot nu toe ln de gehele wereld 113 proefnemingen met kernwapens hebben plaats gevonden. De Verenigde Staten, d'le ln 1645 met deze proefnemingen begonnen, hebben tot nu toe 75 kernwapens bij wijze van proef tot ontploffing gebracht en de Sovjet-Unie 24. Prof. von Ardemme schat het aantal atoom bommen ln de wereld op vijftigduizend. Bij een tussentijdse verkiezing te G louches tor (Engeland), die zijn reden vond in het overlijden van het Labour- parlementslid Turner-Samuels, heeft de Labourpartlj haar zetel behouden. Dit ge schiedde met een sterk gestegen meerder heid van 8374 stemmen en wel ten gunste van het Labourlód Jack Diamond. Het Franse onafhankelijke blad „France Sodr" meldt, dat men op 't ogen blik in Frankrijk aan twee typen inter continentale raketten werkt: de Trident, een projectiel van het Amerikaanse type Sn ark. en een ballistiek projectiel bestaan - de uit grote raketten die ln heit westelijk deel van de Sahara beproefd zijn, De stedelijke vervoersoommlssie ln Johannesburg heeft die gemeenteraad aan gezegd volledige rassenschedidiing toe te passen bij de gemeentelijke vervoersdiens ten &n diit binnen twee weken. Indien de gemeenteraad weigert zal de commissie ge bruik maken van haar bevoegdheden om haar wil toch door to voeren fcrachtenB de wet op het gemotoriseerde vervoer. Ten noorden van Malaga (Spanje) is het skelet ontdekt van een walvis, die twintig miljoen jaar geleden geleefd moet hebben. De Sovjet-Unie heeft thans 22 tele, visiezenders, waarvan één in het Poolge bied; tegen 1060 zullen er volgens de plannen 105 in het gehele land moeten zijn. aldus de Times. wormen heeft gevonden die tienmaal zoveel radio-actieve straling hadden als normaal by wormen het geval is. Zulks is ook de reden, zo zeide hij, dat het Instituut voor de afvoer van water niet is aangesloten op de riole ring. doch op slootjes die daarvoor min der gevaarlijk worden geacht. Wij vernemen thans dat geleerden van diverse universiteiten zich op korte ter mijn zullen bemoeien met de afwate ring van het Kernfysisch Instituut. ZATERDAG Lutherse Kerk (sacristie)Oprichting Jongerengroep. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. 20-Jarig bestaan „Groen- oord". 2 uur feest voor de Jeugd; 8 uur nam. feestavond leden en donateurs. Garenmarkt; Wandeltocht „Oud-Leiden" rond Oud-Ade. 1.15 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho- va'6 Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG. Stoenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondimuziek door Joop Brons. 8.30 uur nam. WOENSDAG Stadsgehoorzaal (grote zaal): K. en O. Lezing dr. T. de Booy over Peru. 8 uur natm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Ten toonstelling geolo gie van -"ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en f eestdegen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 juli 23 september). BIOSCOPEN Casino: „Schuld en boete". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon; „Een theehuis voor Totakd" a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9,1e uur. Zondag 2.16. 4.30, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Verdoofldie bus", 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur Rex: „De laatste jacht" 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.16 uur. Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Domderd agcyclus„De levensroman van Johan Strauss, al. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeeet wordt waargenomen door: Apotheek Hardingh en Blanken. Hoge Woerd 171, tol. 20502; Apo theek Heyst .Steenstraat 35; tel. 20136; Apotheek Oegstgeest. WllheLminapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. Bij geen gehoor by CJw halsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 2222'*. Spaak, aangedrongen op economische en politieke eenheid van het Westen in de stryd tegen het communisme. De Noordatlantische Verdragsorgani satie is er volledig in geslaagd de Rus sische militaire expansie tot staan te brengen, doch „wy zouden onjuist han delen door Kroesjtsjef niet te geloven wanneer deze verklaart dat de Sovjet- Unie het Westen in economisch opzicht zal overwinnen". „Als overtuigd communist gelooft Kroesjtsjef oprecht dat de Westeiyke kapitalistische wereld zal ondergaan. Zoals de meeste dictators maakt de Russische partysecretaris geen geheim van zyn plannen. Hitler deed precies zo, maar wy geloofden niet in „Mein Kampf'. „Het Westen ipoet Kroesjtsjefs uitda ging aannemen. Tenzij we ernstige fou ten maken kunnen we de wedloop win nen", aldus Spaak. De gebeurtenissen in Polen en Hon garije hebben, ondanks de vooruitgang van de laatste jaren in de Sovjet-Unie zelf, bewezen dat het communistische systeem de mensen geen behoorlijk be staan kan bieden, aldus Spaak. „De afgelopen tien jaar heeft het Westen bewezen zich sneller en beter aan veranderde economische omstandig heden te kunnen aanpassen dan de communistische wereld. Vele Westeuropese landen zyn echter nog in economisch opzicht achterlijk. Vele economische problemen kunnen worden opgelost wanneer wij onze krachten verenigen". Spaak legde er de nadruk op dat. al hoewel de Sovjet-Russische regering momenteel streeft naar politieke ont spanning en economische expansie, „de militaire activiteit ogenblikkelijk zou worden hervat en West-Europa onder de voet zou worden gelopen" wanneer de NAVO door interne tegenstellingen zou moeten worden ontbonden. In dit verband herinnerde de Belgi sche staatsman aan de Suezoorlog en de Frans-Engelse en Amerikaanse contro verse. Ter vermijding van dergelijke crises in de toekomst stelde Spaak het volgen de voor: de geallieerden dienen elkaar „ten minste" op de hoogte te stellen voor het nemen van belangrijke politieke be slissingen: zij moeten meer voorafgaand overleg plegen: zy moeten een „werke lijk gemeenschappelijk standpunt inne men" ten aanzien van alle wereldpro blemen. Het standpunt van het Westen in de ontwapeningsbesprekingen noemde Spaak een voorbeeld van een dergelijke politiek. ,.Dit zal in de toekomst vaker geschieden", zo besloot hij optimistisch. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d bó wind .to 6 Stockholm half bew. z 9 17 7 Oslo motregen windstil 14 2 Kopenhagen. regenbul zzw 12 13 5 Aberdeen regen wnw 8 14 0.1 Londen licht bew. w 5 17 0.2 Amsterdam regenbul wnw 6 16 9 Luxemburg zwaar bew. zw 8 13 13 Parijs zwaar bew. zw 10 18 2 Bordeaux regen zzw 1 20 1 Grenoble zwaar bew. z 5 20 4 Berlijn zwaar bew. zzw 5 15 7 Frankfort zwaar bew. zw 8 17 0.3 MUnchen zwaar bew. zzw 2 16 0.4 Z ürlch zwaar bew. w 6 18 0.6 Genève half bew. zw 7 18 0 Locarno onbewolkt O 3 25 0 Wenen zwaar bew. zzw 2 22 4 Innsbruck licht bew. w 3 19 0.4 Rome zwaar bew. z 3 25 0 Ajacclo zwaar bew. no 1 26 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2