Bonn reageert snel op uitlating van Tito over Oder-Neissegrens Deze kwestie gaat alleen de Polen en Duitsers aangeeft prof. Hallstein te kennen Franse regering wijkt nieuwe stap terug voor de boerenactie WEERBERICHT Gouverneur Faubus zal weldra gesprek met. Eisenhower hebben 96ste Jaargang DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 No. 29238 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Slngel Leiden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Men heeft hier in Bonn buitengewoon snel men zou haast zeggen: abnor maal snel gereageerd op een uitlating van het Joegoslavische staatshoofd Tito tegenover de Poolse premier Gomoelka, die een bezoek brengt aan Belgrado. President Tito had op een officieel banket te kennen gegeven, dat de grens langs de rivieren Oder en Neisse ook in de toekomst de westelijke grens van Polen zou moeten blijven. Men vindt nu in Bonn. dat Tito zich met aangelegenheden bemoeit, die hem in het geheel niet aangaan. De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein. heeft, in zün kwaliteit van plaatsvervanger van de afwezige minister Von Brentano. gisteren de Joegoslavische zaakgelastigde Jovitsj ontvangen en hem medegedeeld, dat de Westduitse regering deze verklaring van Tito zeer bevreemdend heeft gevonden. Dr. Hallstein zette het Westduitse standpunt uiteen en verzocht de zaakgelastigde in Belgrado te willen informeren naar de zienswijze van de Joegoslavische regering. tüd precies met die van de Duitsers overeenstemmen. En Polen noch Joego slavië heeft al te aangename herinne ringen aan de gebeurtenissen van de laatste oorlog, toen deze landen door de Duitsers werden overstroomd. Beide lan den hebben in de laatste tüd echter blijk gegeven in een goede verstandhouding tot de Westduitse Bondsrepubliek te wil len staan. Van Poolse zijde heeft men reeds herhaaldelijk laten doorschemeren, dat men er prijs op zou stellen, wanneer Geen oplossing door middel van geweld Zoals bekend is Polen na de tweede wereldoorlog (men zie ook bijgaande kaart) in zyn geheel een eind naar het westen opgeschoven: in het oosten heeft het een grote strook aan de Sovjet-Unie moeten afstaan, waartegenover het in het westen een kleiner gebied van Duits land heeft geannexeerd. De grens tus sen Polen en (Oost-)Duitsland ligt thans dus by de Oder en de Neisse. De West duitse Bondsregering heeft deze Oder- Neisselyn evenwel nimmer als de tegen woordige of als de toekomstige westgrens van Polen erkend. West-Duitsland is niet voornemens dit -raagstuk mettertijd door middel van geweld op te lossen, het zou dit alleen maar door onderhande lingen willen doen. Het gaat hier echter om een kwestie, aldus zette prof. Hall stein aan de Joegoslavische zaakgelas tigde uiteen, die uitsluitend de Pools- Duitse verhoudingen betreft. Ook de Duitse ambassadeur in Belgrado, dr. Pfleiderer, heeft een bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in de Joegoslavische hoofdstad gebracht om eveneens opheldering te vragen. Héél hoog De kwestie van Duitslands eventuele hereniging zit de Duitsers byzonder hoog. Het is een aangelegenheid die zo wel in de binnen- als in de buitenlandse politiek een zeer grote plaats inneemt. Het spreekt vanzelf, dat daarbij ook het vraagstuk wel een rol moet spelen, hoe Duitslands grens er naderhand in het oosten ?al moeten uitzien. Het is al lang duidelük geworden, dat de Duitsers er op den duur geen genoegen mee wil len nemen, dat alleen maar de oostzone met de Westduitse Bondsrepubliek zou w-orden herenigd. Men wijst er van offi ciële Westduitse zijde steeds opnieuw op, dat de aangelegenheid van Duitslands hereniging zoveel gewicht in de schaal legt, dat het evenwicht in Europa en zelfs de vrede in de hele wereld ervan afhangt. Het behoeft dus niemand te verwonderen, dat men zich ook in andere landen wel eens met deze zo belangrijke kwestie wil bezig houden. De opvattin gen in 'die andere landen zullen niet. al- Benoemingen bij Buitenlandse Zaken Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. H. R. van Houten tot directeur-generaal politieke zaken van het departement van Buitenlandse Zaken. De heer Van Houten is thans Nederlands ambassadeur in Mexico. Voorts ligt het in de bedoe ling van de regering het directo raat-generaal voor het economische en militaire hulpprogramma te hervormen in een directoraat-generaal, dat met de zaken der Europese economische inte gratie zal worden belast. Het zou in het voornemen der regering liggen de lei ding van dit diTectoraat-generaal op te dragen aan jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburgh, doch het dient te worden afgewacht of deze bereid is deze functie te aanvaarden. Jhr. Van Vredenburgh is thans leider van de permanente de legatie van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Londen. diplomatieke betrekkingen tussen Polen en de Bondsrepubliek konden worden aangeknoopt. Reactie der partijen Het spreekt vanzelf, dat de Westduitse politieke partijen ook al direct met ver klaringen naar aanleiding van Tito's woorden voor de dag zijn gekomen. Adenauers C.D.U. verklaarde, dat alleen maar een gemeenschappelijke Duitse regering dat wil dus zeggeneen rege ring van de huidige Westduitse Bonds republiek en van de Oostzone over de toekomstige Duitse grens in het oosten zou kunnen beslissen Volgens het vol kenrecht zouden de grenzen van het Duitse ryk van 31 december 1937 een norm moeten zijn. De socialistische partij heeft er op gewezen, dat de grenzen van het toekomstige Duitsland alleen maar door een vredesverdrag kunnen worden vastgesteld. De S.P.D. had er overigens al sedert lang bij de regering op aange drongen de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek aan de ene kant en Polen en de overige staten van het oostelijk blok aan de andere kant te normaliseren. De B.E.H., de Vluchtelingenpartij, gaat het verste: de plaatsvervangende voor zitter Seiboth deelde al mede. dat zijn partij van plan is de Bondsregering te verzoeken de diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië af te breken, indien mocht blijken dat de uitlating een offi cieel karakter droeg. Bovendien wil zijn party de nieuwe Bondsdag voorstellen onmiddellijk met de herstelbetalingen aan Joego-Slavië op te houden. Polen Europa's grootste traiisformaiorstation komt aan het Zuideinde te Delft Aan het Zuideinde te Delft, ter hoogte van het kruithuis, zal een 150 KV-transformatorstation wor den gebouwd, dat in zijn soort het grootste van Europa zal worden. Het krijgt een zgn. gesloten bouw, het geen wil zeggen dat de elektrische aparatuur van het station door een stenen bebouiving wordt omgeven. Deze bouw is noodzakelijk, omdat het station betrekkelijk dicht bij de zee is gelegen. Zoutdeeltjes, die met westen wind landinwaarts zouden kunnen waai en, zouden zich op vitale delen van de installatie vast kunnen zetten als deze niet aan alle kanten door een muur be schermd was Men rekent, dat de in stallatie eind 1959 voltooid zal zijn, waarmee de energievoorziening in het westen des lands voldoende verzekerd kan worden geacht. In het station zal de stroom, welke door de in aanbouw zijnde hoogspan ningslijn langs de spoorweg naar Schie dam wordt aangevoerd, iangs kabels worden geleid naar een kleiner station, dat thans in aanbouw is aan de Nieu- welaan te Delft en eind 1958 gereed zal zijn. Dit station zal de stroom op een spanning van 25 en 10 KV distribueren, de 25 KV verbinding gaat naar Voor burg. die van 10 KV is bestemd voor Delft en het Westland. Direct van het grote station bij het kruithuis gaat een kabel naar Den Haag. Het elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland N.V. in Den Ilaag (het EZH). dat deze twee projecten onderhanden heeft, acht de uitvoering ervan van de grootste be tekenis voor het gehele voorzieningsge- bied. De plannen dateren reeds van kort na de oorlog, doch zij konden toen ui teraard nog niet worden verwezenlijkt. N.V.V.-secretaris Van Tilburq morgen naar Curasao Voor onderhandelingen C.A.O. olie-industrie De vakvereniging op Curasao heeft aan het Nederlands Verbond van Vak verenigingen verzocht, een harer be stuursleden tijdelijk te Willemstad te detacheren om het bestuur terzijde te staan in de onderhandelingen met de Curacaose Petroleum Industrie Maat- schappy. Dit heeft er toe geleid, dat morgen de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V. per vliegtuig naar Curacao vertrekt. De heer Van Tilburg heeft verklaard, dat hij bij de onderhandelingen over het collectieve arbeidscontract aanwezig zal zijn als adviseur van de vakvereniging, niet als onderhandelaar. Deze onderhan delingen zullen op 23 september begin nen. De directie van de C.P.I.M. heeft op zich genomen, te zullen zorgen voor een eerste ontwerp van een arbeidsovereen komst. De heer Van Tilburg staat tegenover deze materie niet vreemd: voordat hij als opvolger van de heer Vermeulen optrad als secretaris van het NVV in Nederland, is hij secretaris geweest van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. In deze functie heeft hy in Nederland van den beginne af met de directies van de Shell, de Caltex en de Nederlandse Aardoliemaatschappij ten behoeve van hun werknemers onderhandelingen ge voerd over een collectieve arbeidsover eenkomst. die als eerste in Nederland tot stand is gekomen. Daarna heeft hij de gehele ontwikke ling meegemaakt van de verhouding tussen de werkgevers en de werknemers in de olie-industrie. Kamer toch een iveeh eerder hijeen Premier BM (in het defensief gedrongen) volgt echter een vernuftige strategie (Van onze Parüse correspondent) Onverwacht heext de Franse premier, Bourgès-Maunoury, gisteren de kamer president, Le Troquer, verzocht het parlement in plaats van voor de 24ste dezer reeds voor 17, dinsdag a.s., byeen te roepen. Ofschoon de regering zelf het initiatief had genomen de Nationale Vergadering in vervroegde zitting voor de 24ste te convoceren ter bestudering van een nieuw statuut voor Algerije, had de premier zich tot dusver steeds verzet tegen de datum van de 17de, waarop de rebelse boeren de landbouwpolitiek behandeld wensten te zien. Toen sinds gister morgen evenwel duidelijk werd, dat het aantal afgevaardigden van 199, dat de grondwet voor een speciale parlementszitting verlangt en die terwille van de boeren hun vakanties wel wensten te bekorten, snel zou worden bereikt, besloot de premier tijdens een bijzondere kabinetsraad de eer aan zichzelf te houden en persoonlijk de Kamer te verzoeken al a.s. dinsdag te vergaderen. In de Ridderzaal te Den Haag heeft Prins Bernhard het interna tionale Reclamecongres geopend. Na zijn rede werd de Prins door jhr. W. van Andringa de Kempe- naer, de voorzitter van het congres, een boekwerk aangboden. Eerst komt Algerije nu aan tie beurt Behalve een prestigekwestie stond er voor de regering ook nog een groot poli tiek belang op het spel. Door persoonlijk het initiatief te nemen, kon de premier nu ook zelf de agenda vaststellen voor de eerste zitting, die aan Algerije zal wor den gewijd. De regering heeft er inder daad dubbel belang bij, dat, ten eerste, het Algerijnse statuut door de Kamer bekeken is voor de Verenigde Naties zich weer met deze kwestie gaan bemoeien en, ten tweede, dat het explosieve vraag stuk van de landbouw en de economische sanering pas later aan de orde komt. Voor Algerije loopt het kabinet vermoe delijk weinig gevaar en daarom is het een slimme zet van Bourgès-Maunoury geweest het economische plan van Gail- lard als een soort intermezzo voor de Algerijnse debatten te bestemmen. Veel boerenafgevaardigden zullen zich nu waarschijnlyk wel verplicht zien de land- bouwplannen van Gaillard te slikken om te voorkomen, dat, mèt de regering, an ders ook het geprojecteerde statuut voor Algerije in het water valt. Het is dus zeker wel een vernuftige strategie, die de minister-president nu heeft gevolgd. SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Nu en dan buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend krachtige wind met nu en dan buien. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 SEPTEMBER Zon op: 6.13 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 20.27 uur; onder: 10.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.26 en 17.42 uur. Laagwater te 1.26 en 13.33 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Speculerend op het feitdat man- i gedames nog wel eens een blik i ceerd: teksten op parasols ncn nu eenmaal moeilijk het oog achterna waard achten, hebben de lieftallige dames flanerend l kunnen sluiten voor vrouwelijk I Westduitse sociaal-democraten schoon en meestal charmante jon- deze verkiezingspropaganda gelan-1 dragen. door langs de Trage totstandkoming ondernemingsraden Regering teleurgesteld De Nederlandse regering is teleurge steld in het langzame tempo waarin de ondernemingsraden bij het bedrijfs leven tot stand komen. Toen de wet op de ondernemingsraden van kracht werd, werd bepaald dat drie jaar later in alle 5.000 ondernemingen een der gelijke raad zou zijn ingesteld. Deze periode is onlangs met een jaar ver lengd, maar thans is het nog zo, dat slechts een kleine 700 bedryven een ondernemingsraad hebben. Aldus de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, gistermiddag bij de installatie van een ondernemingsraad bij de N.V. Koninklijke Delftsch Aardewerkfabriek „De Porseleinen Flesch" te Delft. Voor dit langzame tempo zijn wel enige oor zaken te geven, aldus de minister, maar de voornaamste is toch wel, dat er bij de ondernemingen en het personeel te weinig belangstelling voor bestaat, om dat men de betekenis van deze raden niet voldoende beseft. De personeelsker- nen beperkten zich tot het aanhoren van de klachten van het personeel om die vervolgens met de directie te bespreken, maar de ondernemingsraad heeft een veel grotere bevoegdheid. Hij moet bij- Generaal Hasselman bezoekt dragen tot het zo goed mogelijk functio- I neren van de onderneming, hetgeen Navo-KCmpen in Duitsland zowel in het belang is van het personeel als van de directies. De chef van de Generale Staf, gene raal B. R. P. F. Hasselman, brengt op het ogenblik een bezoek aan NAVO- kampen in Duitsland. Generaal Has selman is woensdag vertrokken en keert morgen naar ons land terug. Naar de Legervoorlichtingsdienst mee- deelt betreft het hier een bezoek, dat reeds enige tyd geleden was vastge steld. Een soort elastische verdediging tegen het offensief der boeren en hun vele bondgenoten en handlangers in het par lement. Niettemin is het duidelyk, dat de regering in het defensief is gedron gen en nu is aangewezen op het arsenaal der parlementaire tactische middelen om het leven te redden of althans nog wat te kunnen rekken. Mr. Jonkman voorzitter Eerste Kamer Bij K.B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting, welke zal aanvangen op 17 september 1957, mr. J. A. Jonk man, lid dier Kamer. Barricaden opgericht in Nashville ter bescherming van de schoolgebomven Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft gisteren om een onderhoud met president Eisenhower gevraagd. De president heeft zich be reid verklaard hem vrijdag of zaterdag te ontvangen. Het gesprek zal worden gevoerd in Eisenhowers vakantieverblijf in Newport. De gouverneur heeft de president telegrafisch medegedeeld, dat hij zich aan het gerechtelijk bevel tot toelating van negerleerlingen zal houden omdat hij daartoe volgens de Grond wet verplicht is. Hij vermeldde niet of hij de Nationale Garde, die hy te hulp geroepen heeft om de negers uit de school in Little Rock. te houden, zal laten terugtrekken. In Birmingham worden geen samenscholingen toegelaten In Nashville (Tennessee) is de politie gisteren begonnen barricaden op te richten ter bescherming van de scho len. Zij wil daardoor nieuwe incidenten voorkomen, die zich bij de toelating van negerkinderen tot de scholen die tot dusver uitsluitend door blanken werden bezocht, zouden kunnen voordoen. Sinds de bomaanslag op een lagere school in Nashville, dinsdag, zijn 39 mensen gearresteerd, 26 blanken en 13 negers. Ook in de grote staalstad Birmingham in Alabama wordt door de politie gepa trouilleerd. samenscholingen worden niet toegelaten. Een grote groep neger- scholier- i werd voor een verhoor aange houden, nadat uit hun midden met ste nen naar blanken was gegooid. „Ongeveer 350.000 van de 2.800.000 negerkinderen van de schoolplichtige leeftijd in de zuidelijke en grensstaten oevers van de Riin in Koblenz op- I van de v s- bezoeken de (gemengde) utters an ae Kijn in t\ootenz ge openbare scholen districten, waar de I de rassenscheiding is opgeheven", aldus het tijdschrift U.S. News and World Reports in zijn laatste nummer. Ver wacht wordt dat nog 25.000 negerleer lingen in het najaar op tot dusver al leen voor blanke leerlingen openstaande scholen zullen worden toegelaten. In zeven zuidelijke staten Alabama, Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, Zuid-Carolina en Virginia zijn tot dusver op de openbare lagere ei. middel bare scholen geen negerleerlingen op de „blanke" scholen toegelaten. Uitwijzing Nederlanders „puur verzinsel?" De immigratiedienst in Medan heeft de berichten, dat 19 Nederlanders uit Medan zouden worden uitgewezen, te gengesproken. De dienst noemde dit bericht, waar van in de dagbladen het hoofd van de immigratiedienst voor Noord-Sumatra, Moerdono, als bron werd genoemd, een „puur verzinsel".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1