In Tunesische grensprovincies is gisteren noodtoestand afgekondigd Overheid draait wegenbouw nek 0111 WEERBERICHT Maatregel van Bourguiba tegen het Franse vervolgingsrecht Verplichte lening autorijders en verhoging van benzineprijs? WASHINGTON WIL VERZET IN ARKANSAS DOORBREKEN 96ste jaargang DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 No. 29236 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Habib Bourguiba, die zich onlangs van Tunesisch minister-president tot staatshoofd liet promoveren, heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd in de vier grensprovincies tussen zyn land en Algerije. In hetzelfde gebied, waar vorige week, naar men zich herinnert. Franse troepen zijn binnengevallen on der de dekmantel van het internationale vervolgingsrecht om Algerijnse opstan delingen te vervolgen. In Parijs wordt de afkondiging van de noodtoestand door Bourguiba dan ook beschouwd als een maatregel, die als waarschuwing aan het Franse adres is bedoeld. Bourguiba heeft al eerder verklaard, dat Tunesië zich zal verde digen, indien zijn grondgebied opnieuw door de Fransen zal worden geschonden. Noord- en Zuidafrikaanse hoofdsteden. Deze maand zullen de Verenigde Naties, zoals bekend, nog beginnen met de nieuwe behandeling van de Algerijnse kwestie en Pineau heeft nu getracht nog zoveel mogelijk zieltjes voor de Franse regeringspolitiek te winnen. De minister heeft in een radio-inter view verklaard, dat hij heel veel begrip voor de Franse inzichten had gevonden, maar die verzekering wil op zichzelf na tuurlijk nog niet zo heel veel zeggen. Niettemin hebben de jongste gebeurte nissen in Syrië in het bijzonder Wash ington aan het denken gebracht, zodat Overleg met Abbas in Zwitserland Het is Parijs evenmin ontgaan, dat Bourguiba dit nieuwe gebaar tegen Frankrijk heeft gemaakt onmiddellijk na zfjn terugkeer van vakantie in Zwit serland, waar hij vorige week gedurende drie uur met de Algerijnse politicus apotheker Ferhat Abbas confereerde. Bourguiba en Abbas staan, of althans stonden, beiden aangeschreven als de gematigde elementen in het anti-kolo niale front, dat zich tegen Frankrijk heeft gevormd. Beiden hebben tenminste in het verleden meermalen te kennen gegeven, dat Frankrijk als de natuurlijke basis der Noordafrikaanse landen moet worden beschouwd. Het is zeker geen gunstig teken, dat Bourguiba, naar schijnt in overleg met Abbas, nu zijn overigens niet zo bijzonder scherpe tan den laat zien. omdat die demonstratie er op kan wijzen, dat beide mannen weinig hoop meer hebben op een min nelijke schikking met Parijs met betrek king tot de Algerijnse oorlog. Intussen is Christian Pineau. de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, vandaag in Parijs teruggekomen van zijn diplomatieke tournee langs de Franse regering doet concessie aan boeren De Franse regering heeft gisteren een concessie aan de landbouwers gedaan en het subsidie op de aankopen van land- bouwmaterieel, dat bij de begrotingsbe snoeiingen was geschrapt, weer van kracht verklaard. Onder deze subsidieregeling, die de Franse staatskas gedurende de rest van dit jaar 4 miljard franken zal kosten, ontvangen de landbouwers 15% terug van hetgeen zij ten koste leggen aan de aanschaffing van landbouwmaterieel. Voorts heeft de regering zich bereid verklaard de garantieprijs voor tarwe toe te passen op 85% van de oogst in plaats van op 80%, zoals aanvankelijk was besloten. Hongarije is nationale gevangenis' In een rapport van Unie van onvrije volkeren, dat onder leiding van de vroe gere Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Berle, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Italië, me vrouw Clare Boothe Luce en de pro testantse theoloog dr. Reinold Niebuhr is opgemaakt en maandag te New York is gepubliceerd, noemt men Hongarije een „nationale gevangenis" sedert de opstand in oktober. Het verslag was ge baseerd op gecontroleerde ooggetuige verslagen, vertrouwelijke berichten uit het land zelf en een analyse van de offi ciële Hongaarse pers. Volgens het rapport zijn er minstens 100.000 Russische sol daten in Hongarije gelegerd, alsmede 20.000 man geheime politie, technici en adviseurs. Het regime van Kadar zou zeker 2000 personen hebben laten te rechtstellen 20.000 hebben gevangen gezet, 15.000 naar arbeidskampen heb ben gestuurd en 12.000 personen, vooral jongeren, hebben gedeporteerd naar Rusland. in Parijs nu wordt gehoopt, dat de Amerikanen tegen de aanvankelijke vrees in, ook ditmaal de Fransen bij de V.N. toch nog zouden steunen. In elk geval mag worden voorspeld, dat het van de Amerikaanse houding zal af hangen. of er een meerderheid in de organisatie der verenigde volkeren kan worden gevormd, die Frankrijk binnen kort aan de internationale schandpaal van het anti-kolonialisme zal kunnen nagelen. Ver. Ned. Gemeente ten zeerste verontrust Over financiële situatie Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en P.B.O. het volgende te legram gezonden: „Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is over de ont wikkeling van de financiële situatie dermate verontrust, dat het meent niet te mogen nalaten uit zjjn vergadering van heden Uwe Excellentie van zijn zorg over deze ontwikkeling deelgenoot te maken, omdat elke dag dat de huidige situatie voortduurt, volkomen ontwrich ting naderbij brengt, (w.g.)Bestuur Vereniging Nederlandse Gemeenten Kolfschoten voorzitter en Arkema secre taris". Hoe komen wij hieruit?". België voorbeeld Autonoom Wegenfonds (Speciale berichtgeving) Op autorijdend Nederland zal de zware taak dienen komen te rusten om de vaderlandse wegenbouw te helpen uit de zeer ernstige moeilijkheden, waarin zij thans tengevolge van d> beperking der bestedingen is geraakt. Dit zal moeten geschieden door het aangaan van een ver plichte lening ter grootte van het bedrag, dat aan motor rijtuigenbelasting moet worden betaald, en het verhogen van de benzineprijs met twee cent per liter. Zo luidde ongeveer de conclusie van de slotrede, welke de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Wegen bouwers (N.V.W.B.), ir. H. D. Prins, gistermiddag hield, op de openbare vergadering van deze organisatie te Scheveningen. Catastrofaal De overheid is namelijk bezig de ivegenbouio in ons land de nek om te draaien, aldus de heer Prins, door maatregelen die zij in het kader van de bestedingsbeperking aan de pro vinciale en gemeentebesturen oplegt. Hierdoor maakt het Rijk het deze en wegverbetering ten uitvoer te brengen. Wanneer men in aanmer king neemt, dat Rijk en lagere over heden de enige opdrachtgevers aan de wegenbouw zijn, dan is het dui delijk, dat de huidige maatregelen voor 's lands economie en de ver keersveiligheid de meest catastrofale vormen dreigen aan te nemen, zo instanties onmogelijk om de projec- mer^e de voorzitter van de NVWB ten op het gebied van ivegenaanleg °P- RALEIGH rijwielen H. Walenkamp Zn HA ARLEMMERSTR. 1 Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen, vooral in het westen en noor den van het land. Aanvankelijk matige, later krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). II september Zon op: 6.09 uur; onder: 19.07 uur. Maan op: 19.35 uur; onder: 8.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.25 en 16.44 uur. Laagwater te 0.26 en 12.36 uur. Dit nummer bestaaft uift 10 pagina's. Drie van de vele creaties, die de zer dagen getoond werden op een modeshow in West-Berlijn. Het zijn ontwerpen van de Berlijnse mode koning Heinz Oestergaard. Dit is dan ook de reden, waarom men j in de boezem van de Vereniging van I Wegenbouwers heeft gezocht naar een oplossing om aan dit naderend onheil een halt toe te roepen. Reeds eerder heeft men getracht - het rapport Oud van november 1954 - te komen tot een nieuwe regeling van de financiering van provinciale en gemeentewegen. Autonoom Wegenfonds Het thans voorgestelde plan tot In stelling - naar Belgisch voorbeeld - van een autonoom wegenfonds, voortbou wend op bovengenoemd rapport, achten .üe Nederlandse wegenbouwers, aldus de heer Prins, thans de laatste mogelijk heid om een einde te maken aan de stagnering in de wegenbouw tengevolge van het gebrek aan kapitaal bij de voor naamste opdrachtgevers. Dit autonome wegenfonds zal een eigen beleid moeten kunnen voeren, gericht op de verbete ring van verkeerswegen, ontsluiting van bevolkingscentra, verhoging van de ver keersveiligheid en efficiency in de we genbouw. De ter beschikking van het fonds gestelde middelen zullen uitslui tend ten bate van dit beleid moeten worden besteed, welk beleid onafhanke lijk dient te zijn van budgetaire veran deringen in het staatsbestuur en zelf moet beslissen voor welke werken de gelden zullen worden gebruikt. Aan H.H. adverteerders Om hierna te noemen redenen zyn wij helaas genoodzaakt H.H. adverteerders mede te delen, dat de tekst van advertenties, bestemd voor ons zaterdagnummer, uiterlijk vrij dagmiddag 3.00 uur in ons bezit moet zijn. Noodgedwongen zijn wy tot deze maatregel over moeten gaan, aan gezien anders ons blad op zaterdag, die een halve werkdag is te laat bij onze abonnees komt, terwijl bo vendien de vrije zaterdagmiddag voor onze werknemers verloren zou gaan. DE DIRECTIE „Ik wil het met U proberen" zei de veehouder-zelf kazende boer E. Zwanenburg uit Nieuwerbrug tot minister S. L. Mansholt, toen deze hem vroeg of hij enkele van zijn prachtige goudgele kazen kon kopen. Aanvankelijk lagen beide partijen nogal ver uit elkaar: er werd 2y2 gevraagd en 2]/ door de minister geboden. Maar onder grote bijval van de vele omstanders kwam de koop toch tot stand al moest boer Zwanenburg daarvoor wel wat nader komen dan de Minister, die uiteindelijk kocht voor f 2.29 de kg. (Foto Lux/Alphea) Aflossing in 15 jaar „Ook aan het op te richten Autonoom Wegenfonds zal of kan de regering de benodigde middelen echter niet ver strekken". aldus ir. Prins. Nu de staat dus niet over de brug komt, zal er een andere bron moeten worden aangeboord 'en het is hierbij dat de gedachten van de wegenbouwers zijn uitgegaan naai" autorijdend Nederland, hetwelk de ge volgen van de huidige moeilijkheden in de wegenaanleg toch het eerst zal on dervinden. Het voorstel van de NVWB luidt als volgt: gedurende drie jaar achtereen zal van autorijdend Nederland ten bate van het Autonoom Wegenfonds een bedrag in de vorm van een lening worden gevorderd, gelijk aan de motorrijtui genbelasting. Deze obligatie, welke rentegevend en overdraagbaar zal zijn wordt in 15 jaar a pari afgelost. Het bedrag van deze lening zal circa 100 miljoen gulden per jaar zijn en wordt door 't fonds ter beschikking gesteld aan provinciale en gemeentebesturen voor de aanleg en verbetering van wegen. De aflossing van de lening denkt men in wegenbouwerskringen te kunnen fi nancieren uit de opbrengst van een ver hoging van de benzineprijs met twee cent per liter, hetgeen circa 25 miljoen gulden zal opleveren. Naast deze verplichte lening bracht ir. Prins nog een tweede suggestie ter ta fel, dat naast de eerste moet worden uitgevoerd. Immers, alvorens een lening als hierboven vermeld, welke slechts in wettelijke vorm van kracht kan worden, is verwezenlijkt, zal een vrij aanzienlijke tijd zijn verstreken. Omdat de nood dringt, denkt men nu aan de oprich ting van een geheel onafhankelijk fonds in de vorm van een stichting onder be heer van weggebruikers, wegenbouwers en vertegenwoordigers van provincies en gemeenten. A.N.W.B.: „Zorg bij overheid" Van de zijde van het bestuur van de ANWB vernemen wij, dat deze organi satie zich blijft houden aan haar eer der ingenomen standpunt, namelijk dat de overheid in staat meet worden ge acht de voor de voortzetting van de we genbouw benodigde middelen te kunnen putten uit de normale opbrengsten. Der halve wijst zij de suggestie van de NVWB om door instelling van een ver plichte lening autorijdend Nederland zwaarder te belasten beslist van de hand. ONGELUKKIGE VAL Een 58-jarige jnwoner van Voorhout zondagmorgen op de Heereweg te Heemstede met zyn bromfiets tegen de trottoirband gereden. Hy is na aan komst in het Groote Gasthuis overleden. Gouverneur acht ingrijpen rem rechter in strijd met zelfbestuur van de staten De rassenkwestie in Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, is in een j nieuw stadium getreden. Zoals bekend heeft de gouverneur van de staat j Arkansas, Faubus, zich verzet tegen toelating van negerleerlingen tot het J gemeentelijke lyceum in Little Rock, waarbij hij zich beriep op handhaving I van de openbare orde. Thans heeft de federale rechter opdracht gegeven gou- [verneur Faubus bij rechterlijk bevel te verbieden zich te verzetten tegen de toelating van negers tot de openbare scholen in Little Rock. Het departement van Justitie zou zo spoedig mogelijk misschien reeds vandaag de opdracht j van Davies uitvoeren. Functionarissen van het ministerie van Justitie in Wash- I ington hebben er geen ogenblik twijfel over laten bestaan, dat het optreden van de gouverneur niet getolereerd kan worden. Als de federale regering de tanden niet zou laten zien, dan zou het schoolincident van Little Rock elders stellig gekopieerd worden. dient te geschieden, omdat erin gespro ken wordt over doorvoering met „wel overwogen" snelheid. Incidenten elders Intussen hebben zich nieuwe inciden ten voorgedaan. Toen een aantal neger scholieren zich wilde laten inschrijven op de „blanke" middelbare school van North Little Rock een stad, die door de rivier de Arkansas wordt gescheiden van Little Rock. waar mili tairen op last van gouverneur Faubus, negerleerlingen de toegang tot de plaat selijke middelbare school ontzegden werd een zestal hunner teruggeduwd door een tiental blanke leerlingen, die zich bovenaan de trap hadden opgesteld. Zij duwden de jeugdige negers de trap af en drongen ze over een laan terug, voordat de politie ingreep. Geen der negerleerlingen werd gewond. Het hoofd van de middelbare school in North Little Rock, F. Wright, gebaar de daarop naar de negerleerlingen om terug te komen, waarop zij opnieuw poogden het schoolgebouw te bereiken. Zij werden echter weer door een sterkere groep blanke scholieren, by wie zich ook vyf volwassen blanken hadden gevoegd, teruggedreven. Ongeveer 150 personen omringden Wright en de negerleerlingen, waarop het schoolhoofd zijn pogingen opgaf. Een der volwassenen riep: „Zij zullen er niet door komen". De middelbare school van Nash ville. in de staat Tennessee, is giste ren, voor het eerst in de geschiedenis van de stad, door blanke en negerleer lingen bezocht. Hier vergezelde politie de negerkinderen, die omringd werden door een ongeveer twee honderd man sterke menigte van jouwende blanken. In de lagere school van Nashville in Tennessee is gisteravond een lading dynamiet ontploft, waardoor de helft van het gebouw werd verwoest. Deze school, die eerst alleen door blanke kinderen werd bezocht, was on langs begonnen met het toelaten van negerkinderen, in overeenstemming met de opheffing van de rassenscheiding op scholen door het Oppergerechtshof der V.S. Te Birmingham, In de staat Alabama, is een negerpredikant door blanken neergeslagen, toen hy poogde negerkinderen, die hij in zyn auto had vervoerd, op de plaatselijke middelbare school te doen inschrijven. Een politie man. die wilde ingrijpen, werd eveneens geslagen. Drie blanken werden door de politie gearresteerd. De predikant wist in zyn auto weg te rijden. Zoon van Faubus gaat naar ge mengde school Aangenomen wordt, dat rechter Davies gouverneur Faubus zal oproepen ten einde toe te lichten, waarom hij de Nationale Garde gebruikt heeft om de toelating van negers te beletten. In een zaak, die feitelijk parallel liep met de affaire van Little ock, heeft het Opper ste Gerechtshof eenstemmig het recht van de federale regering bevestigd om paal en perk te stellen aan het gebruik van troepen door de gouverneur van een staat. Genoemde zaak diende in 1932, toen de gouverneur van Texas aan de Nationale Garde van zijn staat opdracht had gegeven de uitvoering af te dwingen van een bevel van de staat Texas om de olieproduktie te beperken. Hiertegenover heeft gouverneur Fau bus van Arkansas in een televisietoe spraak verklaard, dat, indien de federale regering in Washington „met geweld of anderszins" zijn bevoegdheden als gou verneur zou beknotten, dit betekenen zou, dat „wij ons laatste recht op plaatselijk zelfbestuur hebben verloren". Faubus bleek van mening, dat het moge lijk zal zijn op ordelijke wijze tot de instelling van gemengde scholen in Arkansas te komen, „mits men ons in de gelegenheid stelt dat te bereiken". „Ik ben niet tegen integratie als zodanig", verklaarde de gouverneur. Trouwens, Farrell Faubus, een zoon van de gouver neur, ging gisteren voor het eerst naar de Technische Hogeschool te Russell- ville en dat is een school, waar ook negers toegelaten worden. De gouverneur blijft dus vasthouden aan zijn verzet tegen de onmiddellijke doorvoering van de rassenintegratie, verklarende, dat hij als gouverneur de man is die moet bepalen, wanneer de rassenintegratie doorgevoerd moet wor den niet een federale rechter. „Het rege ringssysteem in de Verenigde Staten staat op het spel", verklaarde hij. „Als een rechter moet uitmaken wat er in de staten moet gebeuren, dan is zo'n staat niets meer dan een vazalstaat van de federale overheid". Hij verklaarde zelfs in dit verband: „Als er bloed wordt ver goten (in deze strijd om het recht van zelf-regeren van de staten), dan zal mijn geweten onbezoedeld zijn, maar ik zal wenen om mijn volk". Volgens hem wordt in de uitspraak van het Hooggerechtshof in 1954. toen het zich uitsprak voor integratie (ook toelating van negerleerlingen) op de scholen, al aangegeven, dat dit doorvoe- ren van de integratie geleidelijk aan

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1