Nederland eist van zijn industrie betere kwaliteit lagere prijzen Onderhoudsplicht vervalt voor de grootouders en kleinkinderen Een voorwaarde om te exporteren Onbevredigende toestand bij echtscheidingen gehandhaafd Tulpenkoningin gaat naar de V.S. 96ste jaargang Vrijdag 6 september 1957 Vierde blad no. 29233 lk probeerde altijd elk nieuw merk, maar nu rook ik uitsluitend Essex filter. Die geeft me altijd wat ik van een echte Virginia ver lang. es 2857 Bij derde parlementaire industriereis (Van onze parlementaire redacteur) Van de totale Nederlandse export (de basis van onze welvaart) be- staat meer dan 60 procent uit industrieprodukten. De omvang van onze industriële export is thans bijna driemaal zo groot als in het laatste vooroorlogse jaar. De industrie is in het moderne Nederland zeer belangrijk geworden. Het heeft daarom zijn nut, dat de leden van de Eerste en Tweede Kamer, op uitnodiging van de werkgeversbon- den, sinds 1951 van tijd tot tijd in de gelegenheid worden gesteld met de verschillende vestigingen van de industrie in ons land van nabij 'kennis te maken. De industrie wordt dan een levend begrip en tijdens het directe contact gedurende enkele dagen tussen het bedrijfsleven en de leden van het parlement, is er dan gelegenheid over de diverse problemen levendig van gedachten te wisselen. Ook Leiden naar Teneinde een waardevermindering pan de gulden tegen te gaan, wor sen thans de bestedingen o.a. be merkt door hogere belasting te hef len van het bedrijfsleven en ook op andere wijze de investeringen te be merken. Maar wanneer het Rijk die hogere belastingen toch weer uit geeft, is er van bestedingsbeperking peen sprake. Dan worden door over- piacht de staatszaken (en die zien \ommige parlementsleden ook als ien bedrijf, dat zij tot hogere bloei ioillen brengen) bevoordeeld ten koste van het particuliere bedrijfs leven, dat de gelden moet opbren gen. Er moet dus een zeker evenwicht be- itaan in de bestedingsbeperking van het bedrijfsleven en van de overheid. In het gesprek en door de aanschou wing van de in actie zijnde bedrijven kan daarvoor een wederzijds begrip koeien. Vele uitgaven van de overheid [wegen-, tunnel- en woningbouw bij- foorbeeld, en zeker ook het onderwijs) fijn in het belang van het bedrijfsleven. Vooral het hoger onderwijs zal meer Bitgaven vergen, want in de hoog ont wikkelde techniek speelt het vernuft en belangrijke rol. Eenvoudige produkten kunnen alle landen maken, maar voor de betere, in- jewikkelde produktie, waartegen het ïoeilijk is te concurreren, zijn vinding- ijke ingenieurs en steeds beter ge- ihoolde arbeidskrachten nodig. Meer concurrentie De industrie wordt zich meer en meer iwust dat een tijd van scherpe con irrentie nabij komt. Niet alleen ir Ierland doet men aan bestedingsbe- ïrking om dreigende inflatie te be rijden, maar ook in andere landen, die landen wordt dus door de beste- igsbeperking de totale omvang van koopkracht verminderd en voor de ïederlandse exporteurs van industrie- lukten wordt het dan moeilijker de Jederlandse omzet op de buitenlandse markten te handhaven. Alleen al om die reden zal Nederland moeten kun ien concurreren met betere kwaliteit egen lagere prijzen. Bovendien ziet men in de verte reeds e vrije Euromarkt. Dan krijgen Duits- Frankrijk. Italië en de Benelux- nden de gelegenheid hun industrie rodukten op eikaars markten onbelem- erd in te voeren met lagere invoer- ichten en tenslotte vrij van invoer- echten. Bij de algemene poging die :otere markt te „veroveren" zal on- srmijdelijk een fellere concurrentie itstaan. Dan zullen de Nederlandse idustrieprodukten in staat moeten zijn ïee te concurreren. Koste n-inf la tie De laatste jaren heeft vooral het tNederlandse concurrentievermogen ten aanzien van de prijzen zorg gewekt. Van 1953 tot 1956 steeg het loonpeil met bijna 30 procent, waartegenover de industriële produktiviteit slechts met ongeveer de helft steeg, dat de zogenaamde arbeidskosten van onze produktie met ongeveer 13 procent [omhoog gingen. In West-Duitsland, I onze meest geduchte concurrent op de Euromarkt, stegen de lonen met 20 procent en de arbeidsproduktiviteit met 17 procent, zodat de stijging van de arbeidskosten in die periode slechts 3 procent bedroeg 1956 is in ons land nog de alge- ene ouderdomsvoorziening ingevoerd I is een loonsverhoging verleend van a 3 procent als compensatie voor de lurverhoging. Van deze maatregelen is ieds gezegd, dat de produktivitéitsver- itering van heel 1958 nog nodig is om e gevolgen op te vangen zonder ge- wdzaakt te zijn tot prijsverhoging. Met het oog op onze concurrentiepo- tie in de toekomst maakt men zich industrie daarom steeds meer zor- n over de stijging van de produktie- eten, die tenslotte tot hogere prijzen loet leiden. Meer en meer gaat men ouwens internationaal inzien dat het „kosten-inflatie" is, die het even tót in de bedrijvigheid ondermijnt, let alleen in Nederland voert men rijd tegen de sluipende inflatie. Overal acht men de kosten-stijging tegen te ian. Wie ln dit opzicht zwak is, ver- tet. Modernisering De Nederlandse prijzen zijn echter ]t alleen afhankelijk van de lonen, worden ook bepaald door moderni- van de produktiemiddelen. Daar- zijn doeltreffende investeringen dus kapitaal) nodig. Nieuwe machi- modernisering van de produktie, ïisen een enorm kapitaal. Is dat vol gde voorhanden? Of wordt er te il verteerd en te weinig gespaard? [In deze tijd van kapitaalschaarste zal arover menig woord worden gewis- II De toekomstige welvaart van het 'lerlandse volk hangt er immers van De Nederlandse prijzen worden ook bepaald door de omvang van de be kijven. Een grotere produktie maakt meestal lagere prijzen mogelijk. De Euromarkt opent de kans op een gro- [tere afzet, maar daarvoor is inspan- ping nodig met de steun in de rug Jan betere kwaliteit en lagere prij zen. i Het zal voor de parlementsleden belangwekkend zijn na te gaan in hoe verre de industrie attent en actief is Ju hoe er reeds is geïnvesteerd om Je produktiviteit te verbeteren, die lagere prijzen mogelijk moet maken. Reisprogramma In 1951 bezochten de Kamerleden in hoofdzaak fabrieken in Den Haag, Amsterdam, het Gooi. Twente, Tilburg en Eindhoven. De tweede parlementaire industriereis in 1954 voerde hen naar de Zaanstreek. Friesland en Groningen. Zuid-Limburg en Rotterdam. Voor de derde parlementaire industrie reis. die maandagavond begint friet een samenkomst op het m.s. „Prins fier Ne derlanden" in de haven van Amsterdam, is wegens de uitbreiding van het aantal Kamerleden, het gezelschap gesplitst in twee groepen. Nadat men dinsdagmorgen nog een gezamenlijk bezoek heeft gebracht aan de hoogovens te IJmuiden, waarbij ook Prins Bemhard aanwezig zal zijn, be zoekt groep A 's middags fabrieken in Haarlem en Leiden, terwijl groep B fabrieken bezoekt in Utrecht. Amers foort. Zeist en Den Dolder, en naar de Jaarbeurs gaat. Groep A bezoekt woensdag fabrieken in Breda en wijde omgeving en donder dag bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren. Groep B neemt woensdag fabrieken in ogenschouw in Nijmegen, Eist, Brummen, De Steeg, Apeldoorn, Lobith, Veenendaal en Arn hem, waarna donderdag bedrijven wor den bezichtigd in Emmen, Schoonebeek, Klazienaveen, Nieuw-Weerdinge, Coe- vorden en Ter Apelkanaal. Groep A houdt donderdag te Vlissin- gen een werkbijeenkomst, gewijd aan de industriële gevolgen van de verwe zenlijking van het deltaplan en groep B houdt te Emmen een werkbijeen komst. die gewijd zal zijn aan de vraag stukken, verbonden aan het industria liseren van een overwegend agrarisch gebied. Vrijdag wordt de reis besloten met een gemeenschappelijke bijeenkomst en lunch in Den Haag. waarbij Prins Bern- hard weer aanwezig zal zijn en waar de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, een beschouwing zal wijden aan de economische positie van Neder land. Beëdiging Marine-officieren In het Ankerpark te Den Helder zijn gistermiddag 76 adelborsten, afkomstig van het Koninklijk Instituut voor de Marine, tot zeeofficier beëdigd. Nadat de Commandant Zeemacht Nederland, de Schout-bij-nacht G. B. Fortuyn, hun de betekenis van de eed uiteen had ge zet, las zijn adjudant de Koninklijke be sluiten voor. Hierop trad telkenmale een groep van 10 pas benoemde officieren naar voren en legde de eed (sommigen de belofte) af. Terstond na de eedsafname vloog een 12-tal vliegtuigen van de Marine Lucht vaartdienst over, waarna een groot de- filé volgde. Daaraan namen behalve de tamboers en pijpers en de gehele mari nierskapel ook pelotons deel, samenge steld uit adelborsten met het vaandel, vlootpersoneel en marva's. Paradecom mandant was de luitenant-kolonel der Mariniers, W. A. van Heuven. Reeds 400 werklozen in rayon Etten Door ontslagen als gevolg van de be stedingsbeperking zijn in het rayon Et- ten van het arbeidsbureau 400 arbeiders als werkloos geregistreerd en is het aan tal als werkloos geregistreerden op an dere arbeidsbureaus in West-Brabant eveneens gestegen. Verwacht wprdt dat het aantal werklozen in het rayon Etten in januari zal zijn toegenomen tot ver boven de duizend. Benoemingen Huisorde van Oranje H.M. de Koningin heeft jhr. mr. E. W. Röell, kamerheer i.b.d. en mevrouw W. A. Repelaer van Driel—Van der Willi gen, dame du palais van H.M., die bei den gedurende geruime tijd het parti culier secretariaat van H.M. hebben waargenomen, met ingang van 1 sept- tember 1957, respectievelijk benoemd tot Commandeur en Eredame in de Huis orde van Oranje. Verrassende stemming in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Met 52 tegen 63 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren eerst het amendement van de P.v.d.A. verworpen om de onderhouds plicht tussen ouders en kinderen af te schaffen. Bij verrassing, als gevolg van afwezigheid van leden, 'werd daarna met 56 tegen 59 stem men eveneens het amendement van de heer Berkhouwer (VVD) ver worpen om de onderhoudsplicht te handhaven tussen grootouders en kleinkinderen. De regering wilde deze alimentatieplicht in het nieuwe Burgerlijke Wetboek schrappen en zij heeft dus haar zin gekregen. Ik ga nou emigreren naar Canada. Maar ik moet nog zien, of ze daar een even lekkere Virginia hebben als Essex filter. Mg bevalt die tenminste opper best Voor 'n keurig-getikte brief èn voor 'n lek kere sigaret kunt U by mij terecht. Ik heb altijd een doosje Essex filter bij de hand. Die vind ik de lekkerste! Vroeger rookte ik nooit filter-sigaretten Tot iemand mij een Essex presenteerde... Nu is Essex filter mijn vaste merk. En dat blyft 't ook. Uit het debat was gebleken, dat er een ruime meerderheid moest zijn voor de handhaving van de onderhoudsplicht tussen grootouders en kleinkinderen en voorzitter Kortenhorst stelde daarom voor over het betreffende amendement eenvoudig te stemmen bij zitten en op staan. Toen dit gebeurde constateerde hy, dat het amendement was aangeno men. Maar de communist Wagenaar was het niet eens met deze constatering en hij verzocht hoofdelijke stemming, aan welk verzoek de voorzitter gevolg gaf, zoals altijd gebeurt wanneer er twijfel heerst. Het verrassende resultaat was, dat het amendement met 56 tegen 59 stem men werd verworpen, doordat de leden van de PvdA, als tegenstanders van het amendement, beter bleken te zijn opge komen dan de leden van de partijen, die zeer overwegend voorstanders telden van het aifrendement. Tegen het amen dement stemden de PvdA, de commu nisten, de heer Koersen (KVP), prof. Gerbrandy (AR) en van de CHU de heren Tilanus, De Ruiter, Beernink en Van Mastrigt. Voor het amendement stemden VVD, KVP (met uitzondering van de heer Koersen), AR (met uitzon dering van de heer Gerbrandy), SGP en van de CHU jkvr. Wttewaal van Stoet wegen en de heren Schmal, Krol en Kikkert. Laatstgenoemde verklaarde, dat hij by vergissing voor had gestemd en eigenlijk tegen had willen stemmen, maar dat zou aan het resultaat toch niets hebben veranderd. Het amendement van de heer Berk houwer (VVD) om te bepalen, dat de onderhoudsplicht tussen gewezen echt genoten definitief vervalt door hertrou wen, werd met 50 tegen 58 stemmen verworpen. Voor stemden VVD, CPN en het grootste deel van de PvdA. Tegen stemden KVP. AR, CHU, SGP en enige leden van de PvdA. Voorzichtige minister Als gevolg van de tekst van de wet hebben echtscheidingenprocessen meestal een onwaarachtig karakter Iedereen is het daarover eens. Maar deze onbevredigende toestand blyft gehandhaafd omdat er geen overeen stemming bestaat tussen de politieke partijen over de wijziging van de echt scheidingsgronden. Voor prof. Ger brandy (AR) was dit een reden om de minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, voor te houden, dat hy het echtscheidingsrecht toch behoort te wijzigen en dat het zyn plicht is deze „rotte plek" uit te snijden. Be noem een Staatscommissie, aldus prof. Gerbrandy, met de opdracht op korte termijn rapport uit te brengen en dien dan voorstellen in. By deze her ziening van het eerste deel van het Burgerlijk Wetboek is alles overhoop gehaald, maar juist omtrent het be langrijkste punt wordt geen beslissing genomen. Van de zijde van de KVP kwam nu een milder geluid over een „gesprek" zo snel bereiken als wanneer ik geleide- i lijk, zorgvuldig, langzamer, maar doel treffender optreedt. Geen bezoekregeling Afscheid van generaal Hasselman met défilé te Amersfoort Een gezamenlijk amendement van mej. Zoals bekena is zal generaal B. R. P. Zeelenberg (PvdA) en de heer Berk- F Hasselman op donderdag 31 oktober houwer (VVD) waaraan ook de heer Van Rijckevorsel (KVP) zyn steun gaf, om in de wet op te nemen, dat de rechter een regeling kan treffen voor het bezoeken van de kinderen in geval van echtscheiding, werd ten slotte ingetrokken, nadat minister Samkalden nog eens had verklaard, dat hij zich over deze kwestie eerst nog eens wil laten adviseren door de sectie kinderrechtspraak. Prof. Oud (VVD) als voorzitter van de commissie voor Justitie, die zo'n be langrijk aandeel heeft in de tot stand- koming van het nieuwe B.W., maakte erop attent, dat de bepalingen van het gisteren aangenomen eerste deel van het nieuwe Burgerlijke Wetboek, toch pas over 10 of 15 jaar in werking treden wanneer inmiddels ook de overige acht delen tot stand zullen zijn gekomen, j Onder die omstandigheden vond hij het ouonolc ilnr-r "Wfffoviraal non QfAüfTirormvi tussen mensen van verschillende levens- ?J^5rr\s J^vr. Wttewaal van Stoetwegen beschouwing over de echtscheidings- I n Julst nu een overhaast be- problemen. Met de voorzichtige wijze, sluitte nemen. In de komende vijf of r,__e_ tien ïaar kan de erewenste wiizieuner altnd waarop minister Samkalden een derge lijk gesprek op gang had gebracht, ver klaarde de heer Bachg (KVP) namens zijn fractie akkoord te kunnen gaan. „Wij zullen het resultaat afwachten." zei hij, „en met belangstelling van dat resultaat kennis nemen. Natuurlijk be houden wij ons alle vrijheid voor om trent de vraag of dat resultaat een oplossing zal kunnen bieden". Aan het adres van prof. Gerbrandy verklaarde minister Samkalden hierna, dat hij zich volkomen bewust is van de zedelijke plicht tot waarachtigheid in onze wetgeving, maar als hij daarnaar streeft, kiest hij liever een weg, die kan leiden tot een positief resultaat. Indien ik te snel handel, aldus de minister, zou ik het gewenste resultaat misschien niet tien jaar kan de gewenste wijziging altijd j nog worden aangebracht. De Kamer kan de minister daartoe telkens aansporen bij de behandeling van de begroting van Justitie en eventueel kan de Kamer zelf het initiatief nemen tot wetswijzi ging. Nadat prof. Oud als voorzitter van de commissie van Justitie zyn voldoening had uitgesproken over het tot stand- komen van de vernieuwing van het eerste deel van het in 1838 (meer dan 100 jaar geleden) opgestelde B.W., constateerde de voorzitter, dat de ver gadering, die had geduurd van des middags 1 uur tot des avonds tien voor half acht, zonder dat er gelegenheid was geweest om te eten, kon worden besloten in de allerbeste stemming. zijn functie van chef van de Generale Staf, tevens bevelhebber der Landstrijd krachten, neerleggen. Aan het interne afscheid van de Generale Staf op 31 ok tober zal op woensdag 30 oktober een openbaar afscheid voorafgaan van de Landstrijdkrachten. Te elf uur zal generaal Hasselman aan de Rondweg bij Oud-Leusden ten zui den van Amersfoort een aantal onder delen inspecteren, die voornamelijk ge legerd zijn in de omgeving van Amers foort en die tezamen de Kon. Land macht vertegenwoordigen. Na de in spectie volgt het défilé der deelnemende troepen. Aan de inspectie en het défilé zullen ongeveer 6000 man deelnemen. Parade - commandant zal zijn generaal-majoor H. M. G. J. Lentz, inspecteur der oplei dingen, tevens inspecteur der infanterie. Hoofdrol in „Jenny" Maxim Hamel voor Niet alle modecreaties en moderne lijnen worden zonder meer met ent housiasme begroet. Meestal weten ae scheppers van die wonderlijke lijnen met verbeten hardnekkigheid hun denkbeelden op den duur wel ingang te doen vinden, maar zonder weerstand gaat dat zeker niet. De nieuwe zak-lijnis een van die merkwaardige zaken die pas mo dern zullen gaan worden nadat er voldoende grapjes over gmaakt zijn. De tienjarige Linda Leach doet voor haar vriendinnetjes in Harrow Road in Londen maar vast atle moeite om haar aandeel tot die hu mor bij te dragen. Kennismaking met Guusje de Zoete Goodwill-reis voor onze bloembollen Tussen september en november 1'gt de tyd, waarin de bloembollen moeten worden geplant. De bloembollen-exporteurs willen hun Amerikaanse klanten daar eens extra op wijzen en hopen dat velen, die het nog nooit gedaan hebben, thans ook tot de aankoop van bloembollen zullen overgaan. Om deze goede raad nog eens extra te onderstrepen gaat de „Tulip Queen" mej. Augusta de Zoete, naar de Verenigde Staten. Op een goodwill- en propa- gandatoer voor onze Nederlandse bloembollen dus! Ze kwam, zag en overwon... We hebben met Guusje de Zoete ken nis gemaakt in die burcht van de bloembollenhandel, het Hillcgomse Beursgebouw „Treslong". Ze is een slank, blond meisje met zeegroene ogen, 23 jaar oud, heel bescheiden maar wetend wat ze wil. En wat ze wil is: zoveel mogelyk van de wereld zien. Tijdens haar vakanties maakte ze per fiets tochten door vele landen en rekte die vakanties zo lang mogelijk door nu als druivenplukster, dan weer als kin derjuffrouw, er een centje by te ver dienen. Ze is thans werkzaam als secretaresse van de Amerikaanse landbouw-attaché mr. R. H. Reed, die haar nu voor enkele maanden heeft uitgeleend aan het Cen traal Bloembollencomité. De „keuze-commissie" had reeds 16 kandidaten voor het ambt van tulpen koningin op haar lijstje, toen de Ameri kaanse propagandist voor Hollandse bloembollen, mr. Gustave Springer, ken nis maakte met Guusje de Zoete en haar vroeg, ook eens met de commissie te gaan kennismaken. Ze kwam, ze zag en ze overwon. VAN STAD TOT STAD Ze heeft weken zitten blokken op vak literatuur om straks (in het Amerikaans) alle mogelijke en onmogelijke vragen omtrent de bloembollencultuur te kun nen beantwoorden. Want haar taak is niet slechts een representatieve, maar ook een propagandistische, voorlichten de. Ze zal door burgemeesters worden ontvangen maar ook op persconferenties met vragen worden bestookt, ze zal voor radio en t.v. verschijnen, maar ook kennismaken met de leden van ..garden clubs", met bloemenliefhebber en met analfabeten op het gebied van bloemen en bloembollen. Gisteravond hebben verscheidene lei dinggevende figuren, waaronder de Amerikaanse ambassadeur Philip Young, in „De Wittebrug" te Den Haag afscheid genomen van de tulpenkoningin vóór ze per KLM naar New York vertrekt. Daar zal ze om te beginnen tegen woordig zijn bij de aankomst van de eerste kist Hollandse bloembollen, die met de „Westerdam" in Hoboken arri veren. Het is alleen al een knap stukje organisatie om zo'n kist gelijk met de passagiers van boord te krijgen, wanneer de inhoud van de ruimen nog lang niet aan de beurt is. Ze is dan (natuurlijk) in Volendammer kostuum en ze heeft voor alle zekerheid drie witte kanten huiletjes meegenomen, want die dingen kreuken zo. gauw! En ze draagt, dat hoort er zo bij, klompen, maar vrouwe lijke list zorgde ook voor een paar echte Vollendammer „tripjes", die altijd nog veel makkelijker zijn! Na New York begint de tournee langs een reeks van Amerikaanse steden, waaronder Cleveland, Detroit, Milwau kee, St. Louis, Cincinnati, Memphis, Atlanta. In noord en zuid, in oost en west verschijnt de tulpenkoningin en accentueert met haar verschijning en de publiciteitsorgie rond haar per soontje de slagzin van de Hollandse bloembollenhandelaren „Plant uw bol len nü!" MET VEEL PLEZIER Guusje de Zoete heeft er zelf heel veel plezier in. Ze ziet er helemaal niet tegen op, al ontveinst ze zich niet, dat het vermoeiend zal worden, dag aan dag het middelpunt te zijn. Ze heeft nog nooit in het publiek gesproken, is nog nooit voor radio en t.v. versche nen. Maar ze vertrouwt er op, dat ze zich wel zal redden, zoals ze zich altijd en overal heeft gered! (Van onze Haagse redactie) De Amsterdamse acteur Maxim Ha mel zal in de Nederlands-Duitse co-pro- duktie van „Jenny", die op het ogenblik in Duivendrecht wordt opgenomen, de mannelijke hoofdrol spelen. In de Ne derlandse versie onder regie van Willy van Hemert staat hij tegenover Ellen van Hemert, in de Duitse versie geregis seerd door Alfred Bittins tegenover Gi- sela Fritsch. Internationaal Verbond orgelbouwers opgericht Op de laatste discussiebijeenkomst die het internationaal orgelbouwers- congres gisteren in het Tropeninsti tuut te Amsterdam heeft gehouden, is besloten om in 1959 een soortgelijk congres te houden in Straatsburg. Daar zal de thans opgerichte „Inter national Society or Organ Builders" zyn eerste bestuur kiezen. Het secre tariaat berust voorlopig bij de heer D. A. Flentrop te Zaandam. Gisteravond werd in het Concertge bouw te Amsterdam een concert gegeven voor de congressisten door de organisten Albert de Klerk en Piet Kee en het Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes, waarbij voor het eerst het onlangs ge restaureerde en uitgebreide Concertge bouw-orgel te horen was. Het program ma omvatte werken van Bach, Handel, Haydn, Franck en Poulenc. Verzakking in Panorama Mesdag In de derde schilderijenzaal van het Panorama Mesdag aan de Zeestraat in Den Haag is, tengevolge van de bouw werkzaamheden in de omgeving (aan het nieuwe PTT-kantoor en het nieuwe gebouw vah de Canadese ambasade) een verzakking opgetreden. Deze zaal, de laatste voor de toegang naar het eigen lijke Panorama, zal van nieuwe muren en fundamenten moeten worden voor zien. Het herstelwerk is gisteren gegund aan de Fa. Gebrs. Proper te Oegstgeest. De Canadese ambassade heeft inmid dels reeds erkend schuld te dragen aan de verzakkingen. „Het aandeel van de Canadese am bassade is echter gering", aldus de Haagse advocaat in wiens handen de Raad van Bestuur van het Panorama Mesdag de kwestie heeft gesteld. „Het aandeel van de eigenaresse van het toe komstige PTT-kantoor (de N.V. Gebrs. Planken, bouw- en handelmaatschappij te "s-Gravenhage) is veel groter, maar zij heeft nog geen schuld erkend". Bus dook in sloot GELUKKIG GOED AFGELOPEN. 's Avonds om ongeveer half elf is een bus van het reisbureau „De Valk" te Hoorn, waarin 28 personeelsleden van een óliefabriek te Koog aan de Zaan waren gezeten, in een sloot langs de provinciale weg in de Wijde Wormer terecht gekomen. Geen der 28 inzitten den liep enig letsel op. De bus werd. vrij ernstig beschadigd, zeven uur later op het droge gesleept. De politie is op zoek naar de bestuurder van een personen wagen, die een verkeersfout moet heb ben gemaakt, waarop de buschauffeur Kolkman onmiddellijk reageerde met het genoemde, nog wonderlijk gelukkig gevolg.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7