Leidse Jeugdactie heeft weer tal van cursussen op het programma Vepeti Oefli Colonne Zilveren Colonne van Roode Kruis brengt jubileum-manifestatie Op 19 oktober wordt het tien- bestaan L.J.A. gevierd jarig GEVAPAN Raperibiirgbewoiiers bezorgd over verkeersontwikkeling Verdienstelijke organisatie beeft nog meer vrijwillige hulp nodig 96ste jaargang Vrijdag 6 september 1957 Tweede blad no. 29233 In de maand september ontwaken alle verenigingen weer uit haar zomerslaap en begint hun vergaderseizoen weer. In zekere zin geldt dit ook voor de Leidse Jeugdactie, die zeker niet ingeslapen is deze zomer, maar toch wel de verschillende cursussen stop gezet heeft. Binnenkort gaat men daar weer mee beginnen en zal men talrijke avonden kunnen doorbrengen in het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdijk, want er worden niet minder dan tien verschillende cursussen gegeven, variërend van drie tot veertig lessen. De Leidse Jeugdactie is het overkoepelend orgaan van alle jeugd verenigingen in onze stad en de cursussen zijn bestemd voor de leid sters en leiders, die hun werk beter gefundeerd willen doen. Het is vaak zo moeilijk op goede en verantwoorde wijze leiding te geven aan een groep jongeren, en de L.J.A. wil daar een handje bij helpen. Verscheidene cursussen zijn niet nieuw, doch het succes van voorgaande jaren is zodanig geweest, dat men deze lessen weer op het programma heeft gezet. Dat wil niet zeggen, dat de cur sussen weer precies eender zullen zijn als vorig jaar, in tegendeel: er wordt nog steeds geëxperimenteerd, want de activiteiten in het jeugdwerk lopen niet volgens een vast programma, maar moe ten zich steeds weer aanpassen aan de jeugd. HANDENARBEID De handenarbeidcursus is dit jaar verdeeld in een A- en een B-cursus. De A-cursus is bestemd voor hen, die op geleid willen worden voor het landelijk diploma „Handenarbeid voor jeugdlei ders, praktisch gedeelte" en voor hen, die gaarne iets meer willen weten van de handenarbeid, doch niet direct wer ken voor het diploma. De B-cursus is bedoeld voor hen die het diploma, dat aan het einde van de A-cursus behaald kan worden, in hun bezit hebben. Reeds nu zijn er verscheidene opgaven binnen- gekomen van hen, die zich willen voor bereiden op het examen. SPORT EN SPEL Spel en sport is in het jeugdwerk natuurlijk bijzonder belangrijk en het is dan ook niet te verwonderen dat hiervoor een speciale cursus is inge last. Men zal vooral de nadruk leggen op de binnensporten, als volleybal en basket bal, doch voor het eerst kan men ook buitenspelen beoefenen, daar de bomen op de speelplaats van de school 3 Octo- berstraat gerooid zijn, zodat men niet alleen in het gymnastieklokaal, dat men ook vroeger reeds gebruikte, maar ook op de speelplaats terecht kan. EXPRESSIE Talloze kinderen kunnen zich niet of zeer moeilijk uiten in woord en gebaar. Op welke wijze deze kinderen gestimu leerd kunnen worden, wordt geleerd op de cursus „Geleide expressie in woord en gebaar", die speciaal is gericht op het werken met kinderen van 5 tot 12 jaar. De cursus „Vrije dramatiek en toneel" sluit hierbij aan en is bedoeld voor het werken met kinderen van 12 jaar en ouder. SCHAT VAN GEGEVENS De musea bevatten een schat van ge gevens, waarvoor ook de kinderen veel belangstelling hebben. Willen zij daar echter van profiteren dan zullen de leidsters en leiders moeten weten wat „er te koop" is in een museum, en welke mogelijkheden er liggen voor de jeugd. Speciaal het Museum voor Volkenkun de is in dit opzicht van veel belang, vooral ook omdat de leiding van het museum oog heeft voor het grote be lang van de verschillende voorwerpen voor de kinderen. De cursus „Jeugd en Museum" bestaat uit een aantal bezoe ken aan het Museum voor Volkenkunde en de Lakenhal, met de nodige toelich ting. NOG WAT VREEMD Vorig jaar is een zeer bescheiden begin gemaakt met de cursus „Zwaard- en Morrisdansen", Schotse dansen voor jongens. Men kijkt er wel eens een beetje vreemd tegen aan: jongens dan senIn de praktijk blijkt echter, dat de jongens er veel plezier mee hebben en de leiding van de L.J.A. neemt dan ook aan dat men zo langzamerhand vertrouwd zal raken met dit begrip. Het maskerspel is een combinatie van handenarbeid en vrije dramatiek en toneel, doch is een cursus op zichzelf. Men zal zelf de maskers maken en er mee spelen. „MILIEU-TEKORTEN" Vorig jaar heeft men drie lezingen georganiseerd over de „Theorie en praktijk van het jeugdwerk". Het grote succes van toen was aanleiding weer een dergelijke cursus te organi seren voor hoofdleiders en -leidsters. Het onderwerp is nu „Kinderen met milieutekorten" en het zal behandeld worden naar aanleiding van de film „De paraplu". De cursus „Muziek en beweging" ten slotte zal eenvoudige muziekinstrumen ten en de menselijke stem tot onderwerp hebben. Men behoeft niet altijd dure instrumenten te hebben om gezellig muziek te maken. Dit wordt een oriënte ringscursus van ongeveer 10 lessen. EERSTE EN TWEEDE LUSTRUM Het is dit jaar voor de vijfde maal, dat men cursussen organiseert en men kan constateren, dat er in de afgelo pen vier jaar reeds veel is gedaan aan de opleiding van jeugdleiders. Dit lustrumjaar spant hierin de kroon. De L.J.A. bestaat overigens al tien jaar en in verband daarmede zal men op 19 oktober een herdenkingsavond houden, waar prof. dr. P. A. H. de Boer een inleiding zal houden. NUTTIG EN VERANTWOORD Op 9 september, wanneer de algemene voorlichtingsavond gehouden zal worden in het Volkshuis, zal de L.J.A. het win terseizoen beginnen. Mogen velen ge bruik maken van de cursussen, niet alleen omdat het prettig is er iets bij te leren, maar vooral omdat het prettig is de kinderen, waarmede men werkt, op verantwoorde wijze bezig te houden en iets te leren. Want dat is het streven van de L.J.A.: de mogelijkheden schep pen voor een goede, nuttige en verant woorde vrije-tijdsbesteding. Advertentie Vinding van dr. Maertens nu ook in Nederland Op het ogenblik dat wij dit schrijven zijn in Nederland schoenen verkrijgbaar waaronder een unieke zool is aange bracht, n.l. een aircushion-zool. Zoals de naam reeds zegt, is het in wendige van deze zool van luchtcellen voorzien. Hierdoor wordt onder de schoe nen een luchtkussen gevormd. Wij be hoeven U niet te vertellen, dat men hierdoor uitermate veerkrachtig loopt, hetgeen tot gevolg heeft dat men onver moeibaar blijft. Deze plastische zool is vervaardigd uit elastische thermoplastic met een zeer hoge slijtageweerstand. Hij is waterdicht, zuurbestendig, en heeft isolerende eigen schappen, waardoor de voeten warm blijven in de winter en koel in de zomer. Bovendien is door een speciale vulcani- seer-methode de aircushion-zool muur vast en waterdicht aan het bovenwerk bevestigd. Schoenen, waaronder de hierboven beschreven zolen zijn bevestigd, zijn verkrijgbaar bij BATA. Zie elders in dit blad de advertentie hierover. ROLFILM fGEVAERTj Brief aan gemeentebestuur Veiligheid in gevaar, gebouwen in verval Een groot aantal bewoners van het Rapenburg heeft zich in een schrijven tot het Leidse gemeentebestuur gewend waarin een stijgende bezorgdheid tot uitdrukking wordt gebracht met betrekking tot de ontwikkeling van het verkeer, zoals dit de laatste jaren langs het Rapenburg heeft plaats gevonden. Zij menen, dat de veiligheid hierdoor ernstig wordt bedreigd en dat materiële schade aan gebouwen hierdoor in ernstige mate wordt vergroot. Dit verkeer is, aldus de ondertekenaars dermate toegenomen, dat daardoor een voortdurend gevaar voor het leven van mens en dier is ontstaan in het bijzon der aan de westzijde van het Rapenburg, waar als regel een onafgebroken rij auto's aan de waterkant staat gepar keerd. Sedert het aanbrengen van een hekje langs de waterkant worden thans vele auto's bovendien niet meer evenwijdig langs maar schuin op de gracht ge plaatst, waardoor de rijbaan nog is ver smald en het verkeer zich met moeite langs de huizen wringen moet. Voor fietsers en voetgangers is er nau welijks meer plaats en het moet een wonder worden genoemd, dat deze be nauwende toestand nog geen ernstige ongelukken tengevolge heeft gehad. In het bijzonder het zware vrachtver keer. dat ter plaatse geheel niet past, betekent een groot gevaar. Bovendien wordt door dit zware dreu nende verkeer, vlak langs de huizen grote materiële schade veroorzaakt, waarvan het bewijs wordt geleverd door de vele steigers die men thans kan aan- 14 september in Sleutelstad Er bestaan in onze gecompliceerde wereld van vandaag velerlei verdienstelijke organisaties, waarvan we niettemin hopen dat zij zo min mogelijk daadwerkelijk behoeven op te treden. Dit karakter heeft dan tot gevolg, dat deze organisaties veelal een min of meer verbor gen bestaan leiden. Er bestaat thans echter aanleiding, een dezer in stellingen eens voor het voetlicht der publiciteit te plaatsen. Dit is de Colonne Leiden van het Rode Kruis Korps, die zaterdag 14 september a.s. het vijfentwintig jarig bestaan viert. Die gelegenheid zal worden aangegrepen om op overtuigende wijze van het bestaan, van de doel treffende opbouw en van de bestaansgrond van de colonne blijk te geven, mede in de hoop dat de zo nodige vrijwillige hulp voor deze organisatie door openlijke manifestaties gestimuleerd zal worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Yvonne Eldsaibebh, dr van P. J. Mentejj en E. va ruder Steen; Alexis Constanityn Paul, an vain A. C. P. Hartkoorn en P. M. Schroder; Emdfliia Oeoiliia Mlamia, dr van N. C. van den Berg en P. M. Hiachmang; Ro nald NI colaas Theodorus zn van C. O Smut en A. H. Nije; RukH Andreas, zn van W .F. Marges en M. K. BaakJohannes, zin van E. WMOiexnse en H. C. Tegeflaar. GETROUWD Th. Weber en Th. M. van Haastrecht; B. Devtlee en M. M. J. C. Planken; W .F. L. van de nBerg en Th. Verhoeven'; J. H. vam Heijnlmgem en A. Groenewegen. OVERLEDEN C. Bonte ,88 Jaar, man; F. W. Melner» 75 jaar Jhuflsvr. van I. van Weerlee. Officiële publikatïes ONTEIGENING De Burgemeester van Lelden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 84 oer Onteigeningswet, ter openbare kennis, dat met lingang van 9®eptember 1957 tot en met 30 september d.a.v. voor een leder ter gemeentesecretarie afdeling Openbare Werken (stadhuis, kamer Uil) ter inzage zal liggen, het besluit van de raad dezer gemeente d.d. 26 augustus 1957, no. 235. tot onteigening ten name van de gemeen te Lelden in het belang van de volkshuis vesting, Ingevolge het bepaalde bij artikel 77, eerste ldidi, ondier 4, dJer Onteigenings wet, van eigendommen .welke zijn gelegen ln de Meerburgerpolder, tussen de Hoge Rijndijk en de Roomburgerweterl'iig. en begrepen ln het goedgekeurde uitbrei dingsplan „Leidien-Meerburgerpolder", vast gesteld door de gemeenteraad bij besluit van 27 maart 1950, no 56. zulks overeen komstig het bij dlit bestuit behorende grondplan en die verdere bescheiden, ale genoemd in artikel 80, tweede lid, van meergenoemde wet. Leidien. 6 september 1957. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Honderd leden De Leidse colonne, die ongeveer 100 actieve leden telt, werd een kwart eeuw geleden met ongeveer 40 vrijwilligers opgebouwd als onderdeel van het Roode Kruis Korps. Het landelijk Roode Kruis Korps staat onder leiding van luitenant- generaal b. d. P. A. Alons. De afdeling Leiden van het Roode Kruis houdt de Leidse colonne in stand, die thans onder commando staat van de arts H. P. Veldhuijzen. De bedoeling van he't Roode Kruis Korps, waarvan de colonnes de mobiele apparatuur vormen, is de georganiseerde hulpverlening bij ernstige rampen. Mo gelijkheden bestaan tot medische hulp, voedselverstrekkingkleding voorziening inrichten van opvangstcentra voor vluchtelingen etc. Verleende hulp Dat is een voortreffelijke doelstel ling, ondanks het feit, dat iedereen van harte hoopt, dat alle voorbereidingen daartoe voor niets op touw zijn gezet. De waarde van een dergelijke organi satie is helaas reeds verschillende ma len onomstotelijk aangetoond, o.m. bij de watersnoodramp in 1953, toen de Leidse colonne hulp verleende o.m. bij de inrichting van een vluchtelingen- opvangstcentrum in het Feyenoord- stadion te Rotterdam en een (niet gebruikt) noodhospitaal in de Stads gehoorzaal in Leiden. In de periode direct na de bevrijding heeft de co lonne verdienstelijk werk gedaan door het ophalen van zieken uit Frankrijk, terwfjl in 1946 in Indonesië medische teams werkzaam zijn geweest en de colonne behulpzaam was bij repa triëringswerkzaamheden. Voorts doet de colonne vaak dienst bjj bloed transfusiediensten, sportmanifestaties, invalide-zwemmen, ziekentransporten, boottochten voor zieken etc. De Leidse colonne omvat ook een de tachement te Oude-Wetering, dat onder commando staat van de arts. A. v. d. Bijl. Hoewel de colonne ruim 100 leden telt, bestaat er nog behoefte aan meer vrijwilligers. Hun opleiding wordt ver zorgd tijdens cursussen, waarvan de nieuwe in oktober a.s. een aanvang ne men. Men kan zich daarvoor opgeven bij het bureau van de Leidse afdeling, Rapenburg 35, telefoon 21705. Jubileum-manifestatie Zoals gezegd heeft men het plan op gevat, dit jubileum aan te grijpen voor een grote propagandistische manifestatie op zaterdag 14 september. Deze manifestatie vangt die middag om kwart voor vier aan met een défilé van ongeveer 500 colonneleden uit de kringen Zuid-Holland en Noord-Holland De colonisten stellen zich op in de Le liestraat. trekken vandaar via Lammen- schansweg en de Korevaarstraat naar de Breestraat. waar het défilé voor het Stadhuis wordt afgenomen, en gaan dan verder via Kort Rapenburg en Prin- sessekade naar het Schuttersveld. Om kwart over vier vindt een ramp oefening plaats op de terreinen van de Stedelijke Lichtfabrieken, het Openbaar Slachthuis en de remise van de N.Z.H. aan de Rijnsburgerweg. Op het Schuttersveld wordt de Mobiele Medische Eenheid (M.M.E.) van de colonne Den Haag opgesteld. Deze M.M.E. bestaat uit een groot tentenkamp, waarin circa 150 personen werkzaam zijn en geheel in eigen ver zorging voorziet. Het heeft een eigen keuken, verbindingsdienst, lichtvoorzie ning, vervoer etc. Doel van deze M.M.E. is de slachtof fers, die in het voorterrein voorlopig zijn verbonden, zodanig geneeskundige hulp te verlenen, dat zij geschikt zijn om het vervoer naar ziekenhuis of hos pitaal, dat bij rampen van enige om vang steeds veraf gelegen zal zijn, te doorstaan zonder verdere schade voor de gezondheid. In de M.M.E. zijn o.a. een afdeling E.H.B.O., shockbehandeling, waar o.m. bloedtransfusies worden toegepast en een chirurgische afdeling, alles onder leiding van artsen. De M.M.E. kan per uur circa 150 slachtoffers verwerken. Kortgeleden heeft het Commando R.K.K. uit een daarvoor bestemd legaat de beschikking gekregen over een drum band. Deze band is op 20 juli 1957 bij het 90-jarig bestaan van het Roode Kruis voor de eerste maal in het open baar opgetreden. Het heeft toen een dermate goede in druk gemaakt, dat het zich met de beste bands uit Nederland kan meten. Deze band zal van 4.30 tot 5 uur een spectaculaire show aanbieden aan de burgerij van Leiden en wel op de Nieuwe Beestenmarkt. Om 6.30 uur wordt aan alle deelne mers in het Academisch Ziekenhuis een eenvoudige' broodmaaltijd aangeboden en om 8.30 uur verzorgt het gezelschap „Sempre Avanti", dat zich voor dit doel spontaan en belangeloos 'ter beschikking stelde, in de aula van het Academisch Ziekenhuis een gezellig programma. Tijdens een receptie in Hotel „De Wittebrug" in Den Haag hebben de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Phitip Young, en zijn landbouw attaché, de heer Walter C. Reed, afscheid genomen voor de burgemeester van Leiden en de VQn QULlsie rtp Zoete die on commandant van het Roode Kruis Korps. n uuusJe ae ^^eier ate op een Tulip Town Tour" onder aus piciën van het Centraal Bloembollen comité, de goodwill voor Neder landse bloembollen in de V.S. gaat bevorderen. De ambassadeur wenst haar succes tijdens haar tournee. treffen als een dreigend teken van ver val, soms nog geaccentueerd door niet voldoend opgeruimde afval. Bedoelde schade, die in de tiendui zenden guldens beloopt, kan moeilijk alleen ten laste van de betrokken eige naren worden gebracht.. Het dreunen en denderen wordt mede veroorzaakt en zeker belangrijk ver sterkt door de slechte staat waarin zich het wegdek, meer in het bijzonder aan de westzijde, bevindt. De bestaande toestand is naar de mening van de ondergetekenden, on houdbaar geworden en behoeft dringend voorzieningen. Als eerste stap tot bevordering van veiligheid en beperking van schade is naar hun mening stopzetten en omlei ding van het zware doorgaande verkeer wenselijk. Zij wenden zich tot het ge meentebestuur met het dringend verzoek om het doorgaande zware verkeer on middellijk te doen beëindigen en om spoedig de verder nodige maatregelen te nemen. Het schrijven was getekend door: Amsterdamsche Bank N.V., prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, G. J. v. d. Burg, prof. dr. A. Gans. dr. A. Gans, H. P. M. Goddijn, prof. dr. S. R. de Groot, mr. dr. W. Hugenholtz, prof. dr. T. Jansma, W. S. Jongsma, dr. C. Kruyskamp, Sint Lucas Society, L. Mo- lijn, dr. H. P. Muntendam, I. M. Noo- men, mr. A. J. Sormani. P. A. Steen- hauer, De Tombe en Demenint, W. G. van Veen, mevr. C. S. Vosmaer—Roëll, mr. J. C. de Vroom, H. J. Witkam, W. de Wolf. Rotterdamsche Bank N.V., Na tionale Levensverzekerings Bank N.V., D. C. Kok, mevrouw A. C. Klapwijk— Groeneveld, E. V. W. Vercruysse, mr. J. Drijber, namens alle bewoners van Ra penburg 45 (Teldershuis) Uw Rheumatische Fijnen wijken voor een bloedzuiverende kunr. Met Kruschen Salts iedere dag die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee begonnen? Iedere dag verder leven in ondraaglijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloed zuiverende organen die nieuwe stimu lans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit Leidse Jeugd Toer De vierde dag kwamen zowel de jon gens als meisjes tweemaal voor het hard rijden aan de start. De laatste rit was door de jury zó samengesteld, dat er in volgorde van de ranglijst gestart werd. Hierdoor kwamen gelijke krachten tegen elkaar, wat de spanning zeer ver hoogde. Bij de jongens won W. Burgy al zijn ritten en haalde daarmede de eerste plaats. Om de tweede en derde plaats werd een verwoede strijd gestreden en Spadon en P. Distelvelt eindigden met gelijk aantal punten. Bij de meisjes was het B. Bellaert, die, zij het slechts op het nippertje, van A. Tuerling, de eerste plaats veroverde. Dit laatstgenoemde, 9-jarige meisje wist zelfs de grootste meisjes achter zich te laten. De laatste jongens kwamen op deze avond aan de beurt voor het kunst rijden. Hierbij waren 2 goede rijders, nl. J. Weerlee en P. Brugman, die beiden 30 V2 pnt, wisten te bereiken en hier door in de finale van hedenavond ko- m.en De grote meisjes lieten ook weer keu rig werk zien. Als extra attractie mochten de kin deren van de speeltuin, die niet aan de wedstrijd deelnamen, maar ook op rol schaatsen gekomen waren, om een prijsje rijden. Dit werd in de wacht gesleept door Onderwater, een jongen van 12 jaar. Hedenavond wordt het rolschaats- festijn besloten met het volgende pro gramma: finale kunstrijden meisjes; finale Rolhocky (MaredijkFrans van Mierisstraat)finale kunstrijden jon gens; kunstrijden grote meisjes; demon stratie kunstrijden; prijsuitreiking. Jaargids 1957'58 voor Hervormd Leiden Het Kerkelijk Bureau van de Her vormde Gemeente te Leiden heeft op nieuw een jaargids samengesteld, welke voor de jaren 1957 en '58 de gemeente naren een handige samenvatting geeft van wat men op kerkelijk-organisato- risch gebied aan inlichtingen zou kun nen wensen. Het is een bescheiden boekje naar de omvang gerekend, maar de samenstellers zijn er in geslaagd hierin zeer veel wetenswaardigs ook buiten de naam- en adreslijsten om samen te brengen. Zo zijn er korte artikelen in opgenomen over de hoofd kerken en de historie der kerkvoogdij. Er wordt voorts aandacht besteed aan de centrale gemeente, de wijkgemeenten, het studentenwerk, het bijzonder kerke- werk de arbeid der diaconie en de Her vormde scholen. Een overzichtelijke kaart brengt de Hervormde centra in Leiden in beeld. Internationaal Farmaceutisch Congres te Leiden In Leiden wordt van 12 tot 14 sep tember het zeventiende Internationale Congres van Farmaceutische Weten schappen gehouden. De wetenschappe- Aziatische griep In de afgelopen weken hebben zich op negentien plaatsen in militaire ka zernes en kampementen gevallen van Aziatische griep voorgedaan. De ziekte verloopt goedaardig. In de week van 27 augustus tot 2 september waren er 863 gevallen. Minister Algera reikte in Texas onderscheidingen uit De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft gisteren in Houston (Texas) medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de burgemeester van Houston, de heer Oscar Holcombe, en de voorzitter van de Kamer van Koophandel aldaar, de heer Ben C. Belt, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Minister Algera, die de openingsvlucht op de KLM-lijn Amsterdam-Montreal- Houston heeft meegemaakt, welke dins dagavond j.l. op Schiphol een aanvang nam, heeft de versierselen behorende bij de Koninklijke onderscheidingen uitge reikt en de gelukwensen aangeboden als representant van de Nederlandse rege ring. De beide onderscheidenen zullen met hun dames deel uitmaken van het ge zelschap gasten van de KLM, dat de tweede reis naar Schiphol op deze dienst zal meemaken. Ook het eerste KLM- toestel, dat in de richting van ons land vliegt, zal voor een groot deel bezet zijn met gasten van de KLM. Het tweede toestel zal op 15 september op Schiphol arriveren. Het gezelschap, waarvan o.m. zestien vertegenwoordigers van grote Amerikaanse reisbureaus deel uitmaken, zal op maandag 16 september o.m. door de burgemeester en wethouders van Amsterdam worden ontvangen. Een dag later is 't in Den Haag om Prinsjesdag mee te maken en opwachting te maken bij minister Algera. In de daarop vol gende dagen zullen de Amerikanen nog een bezoek brengen aan Rotterdam en de Zuiderzeewerken. Op dinsdag 24 sep tember vertrekken zij weer naar Houston. Het eerste vliegtuig, dat morgen op Schiphol landt, zal een aantal journa listen uit Houston en omgeving naar ons land brengen. Zij zullen vele Nederland se bedrijven bezoeken. Moord op Nederlandei te Bandoeng De 45-jarige Nederlander C. C. Ligter- moet is in zijn woning te Bandoeng ver moord. De politie heeft de dader, een 17-jarige Indonesische jongen, gearresteerd. Deze heeft bekend het slachtoffer te hebben neergestoken. Hijs met 750 kg. hout brak Dode en ernstig gewonde in Rotterdamse Lekhaven (Speciale berichtgeving) Aan boord van het Nederlandse s.s. Ivoorkust, dat in de Rotterdamse Lek haven lag, heeft zich gisterdagmiddag een zeer ernstig ongeval voorgedaan, dat aan een ijzerwerker het leven heeft gekost. Een classificeerder werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. In een hijs hing drie meter boven het schip 750 kilogram hout, toen plotseling de strop brak. Een 34-jarige ijzerwerker werd zodanig gewond door het omlaag stortende hout, dat hij vrijwel onmid dellijk is overleden. Ook een 35-jarige classificeerder werd getroffen. Hij liep ernstige verwondingen aan armen en lichaam op en is naar het havenzieken huis gebracht. A-griep onder onze militairen in Duitsland (Van onze Haagse redactie) zEvenals dit het geval is bij de hier ge legerde onderdelen, heeft de A-griep ook onder de troepen, die voor oefeningen in Sennelager (Duitsland) verblijven, slachtoffers gemaakt. Een en ander is vanzelfsprekend van invloed op het oe fenschema. Alhoewel enkele oefeningen door het aantal mannen, die met griep te bed liggen, moesten komen te verval len, heeft de ziekte, welke een goed aardig verloop heeft, nog niet genoopt tot het treffen van bijzondere maatre gelen. Gezien de slechte weersomstan digheden in het Duitse oefengebied wordt door de leiding de grootst moge lijke voorzichtigheid betracht om de griep-gevallen te beperken. Prins Bernhard naar Hengelo Het ligt in het voornemen van Prins Bernhard op maandag 16 september a.s. een bezoek te brengen aan de N.V. Hol landse Signaalapparaten te Hengelo. Hammarskjöld over troepen van de Verenigde Naties De secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammarskjöld, heeft gisteren op een persconferentie in New York verklaard, dat men zijn gedachten eens moet laten gaan over de instelling van een plooibare troepenmacht van de Ver. Naties, die met „een druk op de knop" opgeroepen zouden kunnen worden. Een commissie van zijn secretariaat bestudeert de ervaringen die zijn opge daan met het V.N.-politieleger in Egyp te en bespreekt hoe de organisatie van een V.N.-leger, als de Algemene Verga dering daartoe zou besluiten, het best kan worden aangepakt. Hammarskjöld wees er op, dat dit zijn eigen gedachten zijn en dat de Algemene Vergadering dergelijke denkbeelden, al of niet gewijzigd of uitgebreid, vorm zal moeten geven. lijke bijeenkomsten worden gehouden in het laboratoriumcomplex aan de Hugo de Grootstraat; de opening vindt plaats in het Groot Auditorium donderdag om 10 uur vm., tijdens welke plechtigheid zullen spreken de rector magnificus prof. dr. P. A. H. de Boer en de voor zitter van de wetenschappelijke sectie, prof. R. Ruyssen. Ook de andere bij eenkomsten op deze eerste dag worden in het Academiegebouw gehouden. Een groot deel van de congressisten is ondergebracht in hotel Noordzee te Noordwijk aan Zee. Het congres omvat vier dagen met talloze wetenschappe lijke voordrachten op uiteenlopende farmaceutische gebieden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3