r*v61 *171 mi8 lil9 IIIw Irj 11 Lrf?2 Vier finalisten bekend in strijd om Europese titel springruiters Britse amazone Dawn Paletliorpe boekte twee overwinningen Renteloze lening voor 9 nieuwe protestant? militaire tehuizen Communisten willen proberen de verkiezingen te verstoren 96ste jaargang Woensdag 4 september 1957 Derde blad no. 29231 Advertentie VBUDAG ZATERDAG Ê^^^M^ÏONDHG**/MAANDAG DINSDAG WOENSDAG^^^^^DONDERDAG1 I WSePtlUlCtÊ A WsEPTEMBeRM MstPTeMbEllJ MsfptfmkfbÊ A ^septeabber^^^* ^september Internationaal concours hippique te Rotterdam De vier ruiters, die vandaag op het terrein van de Rotterdamse manege het parcours van het jaar" zullen rijden, zijn bekend. Het zijn de Italiaanse apiteln Salvatore Oppes, zijn landgenoot Markies L. de Medici Tornaquinci, de Yanse kapitein B. de Fombelle en de Duitser, tevens Olympisch kampioen, lans Günther Winkler, die zich uit de drie klasseringswedstrijden voor de eind- trijd om het Europese springkampioenschap hebben geplaatst met respectie- elijk de paarden „Pagoro", „Sea Leopard", „Sonnenglanz" en „Bucephale". De ielg Georges Poffe, die zondag nog gunstig geplaatst was, verloor de kans om i de eindstrijd te mogen starten, doordat zijn twee ronden in de derde klas- tringswedstrüd, gistermiddag gereden, verre van gunstig waren. Met een totaal an 17 fouten in deze laatste wedstrijd moest hjj met lede ogen aanzien, dat e geroutineerde Italiaanse ruiter De Medici, door zijn zeer verdiende overwin ing met „Sea Leopard" zich in de eind strijd plaatste. De markies had de laatste klasserings- «dstrijd, bestaande uit twee manches, yzonder goed gereden. Goed uitgeba- inceerd nam de combinatie De Medici- ea Leopard de hindernissen. Op voor- ■effelijke wijze leidde de ruiter de 10- irige ruin. Helaas was zijn tempo iets ger dan voorgeschreven was, 400 meter ?r minuut, zodat hij in de eerste ronde jn foutloze parcours toch nog zag ver niel met 1/4 strafpunt wegens tfjdover- ihrijding. Eenzelfde lot was Winkler iet „Sonnenglanz" ten deel gevallen, le zelfs 2 punten voor tij doverschrij ding reeg. De équipes OppesPagoro en efrantCaballero waren de twee an- ;re combinaties, die zonder een enkele iut de eerste ronde beëindigden. De aliaanse markies zegevierde echter in ,t nummer doordat hij ook de tweede inde op dezelfde voortreffelijke wijze legde. Paard en ruiter waren volko en in harmonie met elkaar en het erd wederom een foutloos parcours, aar nu was het tempo binnen de vast stelde snelheid gebleven. Aangezien 0 ook de enige was, die de tweede anche zonder een enkele fout reed, as zijn zege een feit. Zowel Lefrant als ppes kregen in de tweede ronde 4 mten voor een afgeworpen hindernis 1 „Sonnenglanz" kon zelfs niet rond- bmen zonder 'twee hindernissen om te boien. Bovendien was dit paard veel te jngzaam, zodat ook nog tijdfouten Dlgden. Het totaal voor Winkler kwam p llVé fout over de twee ronden, het- »en hem slechts een vijfde plaats op- verde. Wat de Nederlandse prestaties be treft, verdient ritmeester Gruppelaar met „d'Artagnan" een pluimpje. Zeer beheerst en goed doordacht reed onze /andgnoot de tienjarige bruine ruin over het parcours. Zowel in de eerste als in de tweede ronde wierp d'Artag nan slechts één hindernis af. Door het Trjj langzame tempo echter kreeg deze Nederlandse combinatie voor de eerste ronde 1 tijdfout en voor de tweede ronde y2 tjjdfout daar bo- renop. Met een totaal van 9!4 fout eindigde onze landgenoot echter in deze wedstrijd op de vierde plaats, hetgeen een zeer fraaie verrichting mag heten in dit serke milieu. De heer Koster had met „Cobbey" looclenbnrg bezocht Bergisch Gladbach Het eerste elftal van Roodenburg let enige reserves) heeft het afgelo- n week-einde een trip naar Bergisch adbach (Did.) gemaakt. Het hoogte- nt van deze dagen was de wedstrijd jen de versterkte reserves van de ©rtverein 09. Het le elftal speelt in hoogste klasse van de Amateurs en is in 1954 amateurkampioen van litsland. Drie van de beste spelers n de Sportverein 09 waren bij de re ives opgesteld, t.w. Werheid, Brück Förling. Hoewel op een asveld werd ipeeld, gaf Roodenburg uitstekend Rj. In de 25e minuut echter wist brheid met een schitterend doelpunt tereweer te passeren. Na de rust pro- irde Roodenburg alles om gelijk te fken, maar wat Chouffour c.s. ook op |w zetten, de geroutineerde achter ede van de Sportverein 09 was niet te sseren en daar Van Polanen c.s. ook en kansen meer weg gaven werd deze fnnende en prettige wedstrijd door y. 09 Bergisch Gladbach met 1—0 ge- innen. Van Wissen blijft bij MVV tons van Wissen, die aanvankelijk ge- Igerd had om dit seizoen voor MVV i te komen, heeft gisteravond het Btract met de Maastrichtse vereniging ïr één jaar verlengd. Han Wissen zal vandaag de training MW hervatten. Of hij zondag a.s. ids zal spelen, kon men nog niet me- flelen. »n Wissen zal voorlopig in Maastricht J*en wonen en werken. Luxemburgs elftal 'et Luxemburgs elftal voor de wed- jd Luxemburg—Nederland, die op msdag 11 september a.s. voor de voor den van het toernooi om het wereld- ïpioenschap in Stadion-Feyenoord te rterdam wordt gespeeld, is als volgt lengesteld: teel: Michaux (Stade); achter: Bren- (Stade) en Brosius (Spora/Leng- I); midden: Konter (Chiers), Mond unesse) en Schmidt (Fola); voor: in (SC Karlsruhe, Duitsland), Cirelli Uance), Letsch (Spora), Nurenberg ce, Frankrijk) en Fiedler (Spora). >e Luxemburgse Voetbalbond heeft de beschikking gekregen over de 'Jarige Spitz Kohn. de midvoor van Eihe en Vicky Nurenberg, die op enblik voor de Franse club Nice t. weinig succes. De eerste ronde was be droevend: 16 fouten. De tweede manche was heel wat beter en kostte slechts 4 fouten, maar met een totaal van 20 ein digde hij op de achtste en laatste plaats. Vandaag zullen dus vier ruiters zowel met hun eigen paard als met de paar den van hun drie concurrenten moeten strijden om de Europese titel. De Ita lianen staan hoog in notering voor dit kampioenschap. Maar een Winkler en een De Fombelle mag men zeker niet onderschatten. Het klassement voor het Europees kampioenschap voor springruiters na de halve finale luidt: 1. Kapt. S. Oppes (Italië) 50 pne; 2. Markies L. de Medici Tornaquinci (Ita lië) 47 pnt; 3. H. G. Winkler (Duits land) 43.25 pnt.; 4. Kapt. B. de Fom belle (Frankrijk) 42.75 pnt; 5. G. Poffe (België) 38,25 pnt; 6. J. J. Gruppelaar (Nederland) 36 pnt; 7. Kapt. G. Lefrant (Frankrijk) 32,25 pnt; 8. M. M. Koster (Nederland) 27 pnt. BRITSE SUCCESSEN. De Engelse amazone Dawn Palethorpe had gisteren haar geluksdag. Twee over winningen kon zij op haar naam boe ken. Met de bruine Ierse ruin „Earls- rath Rambler", een kwaliteitspaard van hoge klasse, won zij na een fraai gere den rit de Prijs van de Amazones. Met een foutloos parcours in 97 sec. toonde zij zich de beste van de deelneemsters. Behalve deze 22-jarige Britse amazone kwamen ook de jeugdige Engelse Jean Harper met de schimmel-ruin „Ecky" en de Belgische mej. Jamagne met „Ketty" zonder een enkele fout rond. Maar de tijd gaf toen de doorslag en deze was in het voordeel van mej. Palethorpe. De tweede trofee, die mej. Palethorpe mee naar huis mag nemen, was de her inneringsbeker, welke zij won in het in ternationale springnummer om de Prijs van de Luchtvaart. De deelnemer mocht zelf zijn parcours kiezen. Niet minder dan 50 combinaties verschenen hiervoor in de ring. Tien kwamen zonder een en kele fout door. Maar de tijd van de Britse amazone, ditmaal met „Holywell Surprise", was de beste van deze tien: 75,8 sec. De snelste tijd van alle combinaties werd genoteerd voor de Franse kapitein Lefrant met „Etendard". Doch het paard kon na een mooi parcours toch niet met een blanco register de ring ver laten: 4 fouten was het resultaat. De beste Nederlander in dit gezelschap was Anton Ebben met „Fleur d'Oran- ger". Hij bracht het tot een zesde prys, met een foutloos parcours in 86,6 sec. Uitslagen internationaal springconcours voor amazones: 1. mej. D. Palethorpe (Engeland) met Earlsrath Rambler: 0 ft. 97 sec.: 2. mej. M. L. Jamagne (België) met Ketty: 0 ft. 97,8 sec.; 3. mej. J. Harper (Enge land) met Ecky: 0 ft. 103,2 sec.; 4. mej. I. Jansen (Nederland) met Adelboom: 3 ft. 109,6 sec.; 5. mej. J. Harper (En geland) met Rosalyn: 4 ft. 91,6 sec.; 6. mej. Van der Haegen (België) met Etin- selle: 4 ft. 92,6 sec. .Prijs van de Luchtvaart": 1. mej. D. Palethorpe (Engeland) met Holywell Surprise 0 fouten 75,8 sec.; 2. mej. F. van der Haegen (België) met Eticelle 0 fouten, 78,6 sec.; 3. H. G. Winkler (Duitsl.) met Fahnenjunker 0 fouten, 83,0 sec.; 4. maj. F. Lombard (Zwits.) met Flic de la Grille 0 fouten, 84,6 sec.; 5. Alfons Lutke-Westhues (Duitsl.) met Flagrant 0 fouten, 85,8 sec.; 6. A. Ebben (Ned.) met Fleur d'Oranger 0 fouten 86,6 sec. WIELRENNEN. Ronde van Catalonie De Belg Hoevenaers heeft de vierde etappe van de ronde van Catalonié, de rit van Vinaroz naar Vall de Uxo (115 km) gewonnen. In de eindsprint versloeg hij de Nederlander Michel Stolker. De tijd van beiden was 3 uur 15 minuten en 18 seconden. Bijna een minuut na de winnaar pas seerde MigTuel Poblet als derde de eind streep vóór Bahamont.es (z.t.). Lorono klasseerde zich als vijfde door de sprint van het peloton te winnen. Voor hem werd een tijd van 3 uur 18 minuten en 1 seconde genoteerd. Een tijdrit over 40 km werd gewon nen door de Spanjaard Lorono in 1.01.55. Wagtmans was de eerste buitenlander. Hij werd 15de in 1.04.33. Hoevenaers ein digde helemaal achteraan. De totaaltijd van Bahamontes is 12.55.27. Hoevenaers is de eerste buiten lander in het algemeen klassement. Hij is 10de geklasseerd met een tijd van 12.58.53. Diploma-zwemmen In de Zijl werden gisteren examens voor het zwemdiploma afgenomen. De geslaagden waren: J. Baak, Th. Dijkstra, Fr. de Jong, C. O. Boot, G. de Jong, C. Singeling, H. Vugt, H. Langezaal, A. Friesema, R. Niesing, H. Doove, Adr. Arbouw, K. de Rooy, H. Smit, B. v. Heeringen, P. Hel- versteyn. Adr. Rol, Fr. Ottenhof, H. Uitenhout, K. Arbouw. J. Nievaart. Jongens B: W. Kooien, W. Honders, A. Niesing. Meisjes B: Cobi Vavier, Janny v. d. Dop, Adr. Oppelaar, Ria Brouwer, Nelly Koolhaas, Anneke v. Zonneveld, Tonny Grotenhuis, Bea de Laaf, Jeanne de Tombe, Diana de Wolf, Mary Uitenhout, Mar. Holwerda, Truus Paardekooper, H. J. F. Schoutenv. d. Zee, Annie Schrij ver, Willy Schuurman. Meisjes B: Nelleke Lepelaar, Diny Oosterom, Conny Penseel. Voor de zwemmeesters H. Rol en A. Wesbroek een groot succes. SCHAKEN Wereldkampioenschap voor dames-landenteams Te Emmen is gisteren een begin ge maakt met het schaaktoernooi om het wereldkampioenschap voor dames-lan denteams. De uitslagen van de wedstrij den, gespeeld voor de eerste ronde, lui den: Groep A: RoemeniëTsjecho-Slowa- kije 11; IerlandNederland 02, mej. H. F. Chatermevr. F. Heemskerk 01, mej. E. M. Cassidymevr. Cath. Rood- zant 01; FrankrijkRusland 02. Finland was vrij. Groep B: SchotlandLuxemburg 1% \'2 Hongarije—Bulgarije V6; Oos tenrijkOost-Duitsland 02. De Ver. Staten waren vrij. Groep C: Zuid-SlaviëBelgië 20; EngelandNoorwegen 20; Denemar kenWest-Duitsland 02. Polen was vry. Generaal appel op Nederlandse volk „Neem ook een aandeel in zijn 1111118!'' v ai Koersen Hilversum De uiitslageai van de draverijen, welke gtistaeren te Hrtliversuim zijn gehouden hid den; Maud Murryprijsl. Unilq-ue Spencer, (A. Slderiius) ('1.29); 2. Viita Domim3. Uncle Mars. Tot.: wl. f3.80; pl. f2.40; f2.10; cov. f 4.90; gek. f 6.00. Jlan W'i'lkesprijs le serie: 1. Uitloper (J Pronk) (1.25.2); 2. Sagne d'Or; 3. Tom Mix; Tot. wl. f2.80; pl. f 1.40; f 1.30; f 1.50 cov. f4.80; gek. f4.50. 2e serie: 1. Tosca (W. H. Geerseni (1.26.2) 2. Robert Taylor ;3. The Plying Dutchman Tot. wi. f 1.70; pl. f 1.30; f2.30; f2.10; cov f 8.80; gek. f 4.40. WaTdprijs: 1. Theo Scott, (T. M. Smits) (1.26.8); 2. Utopie; 3. Vlotor Hanover; Tot. Wi. f 12.50; pl. f2.90; f6.20; f 1.50; oov. f27.30; gek. f 17.00. Harry-P-prijs: 1. Rosa Holdandlia (P. J. Eerenberg1) (1.34); 2. Reve de Sophia; 9. j Eert beeld van de grote jaarlijkse luchtvaartschouw op Farnborough; negen zxvartgeschilderde toestellen uil een formatie van 27 Hunter- st raai jagers van hel derde squadron van het R.A.F.-jager-commando, verlaten in formatie de groep voor het uitvoeren van enige acroba tische stunts. Tizian; Tot,: wl. ï2j10; pl. f 1.30; f 6.2#* f3.10; cov. f35.00; gek. f7.20. Pkvale (Jlm Wi'lkesprijs: 1. Tosca (W. H. Geersen) (1.26.-); 2. Sagne d'Or; 3. Ro bert Tavlor; Tot.- wi. f5.90- pl. f 1.5<V f 1.30; f 1.70; oov. 'f 5,00; gek. f 11.30. Queenyprijs: 1. Rina Gay, (M. Verg-ay) (1.23.5); 2. Oranje Nassau; 3. P. Louis 3; Tot.: wi. f3.00; pl. f 1.70; f3.10; f 14.10c cov. f 6.60; gek. f 8.90. Tcrtaaisatoromaet. i 84.854,5^ Sportsplinters Rik van Looy, de „keizer der ker- miskoersen", is dit seizoen nauwelijks te stuiten. Gistermiddag breidde hij zijn imponerende overwinningen-reeks uit met een triomf in het internationaal zeer sterk bezette criterium om de „Grote Prijs van Brasschaat", waaraan 44 renners uit acht landen deelnamen. Van Looy reed de 150 km in 3 uur 26 minuten en 13 seconden en versloeg in de sprint zfjn landgenoot Vannitsen met één wiel. De Nederlander Frans Mahn klasseerde zich als derde. Te Antwerpen zal van 1620 sep tember a.s. een internationale vijfkamp (biljarten) worden gehouden. Hiervoor zijn vyf spelers uitgenodigd; de Belgen Wafflard, Vervest en Van Hassel, de Nederlander Van de Pol en de Duitser Tiedtke. Ada den Haan, lid van de zwemclub 't Gooi, die onlangs naar Eindhoven is verhuisd, zal naar wij vernemen lid blij ven van haar zwemclub. Zij zet de trai ning dus voort onder leiding van mevr. Wil van Breukelen. Louer (NOAD) en Kraay (DOS) zijn alsnog uitgenodigd voor de centrale training, die vanavond in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch zal worden gehouden. De Nederlander Koos de Jong speelt een grote rol in de wedstrijden om het open Duitse kampioenschap-Olym- piajollen-klasse, die bij Essen worden gehouden. Hij won gisteren de vierde en voorlaatste race vóór de Zwitser Blatt- mann en de Duitsers Voigt, Moellner en Soltau jr. Deze laatste, kampioen-1956, kwam in de algemene rangschikking met 1027 punten op de eerste plaats. De Jong is tweede met 939 punten. Na de eerste twee wedstrijden te hebben gewonnen, is onze landgenoot Van Duyl gisteren met de „Trintal 2" in de derde race in de Drakenklasse om de „Coupe Virginia Heriot" vierde gewor den. Warners klasseerde zich met de „Vanguard" voor de derde achtereenvol gende keer als zesde. De race werd ge wonnen door de Portugees Ferreira met de „Grifo 2". Voor de bouw van negen pro testantse militaire tehuizen in be langrijke centra van de krijgs macht in ons land gaat de Kon. Ned. Militaire Bond ,,Pro Rege" een renteloze obligatielening van 400.000 gulden uitschrijven in coupures van 2.50, 10, 25 en 100 gulden. Onder het motto „neem een aandeel in zijn thuis" wil de Bond de komende maanden trachten deze obligaties onder het publiek aan de man te brengen, waarbij de leden of medewerkers, die er in slagen de grootste bedragen aan obligaties binnen te krijgen, kans maken op een der ruim 1.000 prijzen, die hier voor beschikbaar zijn gesteld. De eerste prys is een nieuw te bouwen woonhuis ter waarde van 20.000 gulden. De kosten van deze negen nieuwe militaire tehuizen zijn geraamd op 800.000 gulden. Het Bondsbestuur heeft gegronde redenen om aan te nemen, dat de overheid voor de helft zal zorgen, indien de Bond de andere helft uit eigen middelen weet bijeen te brengen. Daar- toe heeft zij de renteloze obligatie uit- I geschreven. De tehuizen, die men in 1958 hoopt te kunnen bouwen, worden opgetrokken in; Amsterdam, Enschede, Grave, Den Haag, Hilversum, Rotterdam, Tilburg, Wezep en Schalkhaar. Met de lening - n vier ton voor de bouw van deze protestantse tehuizen wil de Bond: „Een appèl doen op het gezond verantwoordelijkheidsgevoel van het ge hele Nederlandse volk, dat overal in den lande zijn zonen onder de wapenen heeft en dat mede moet zorgen voor een thuis voor de jongen van huis", zo zei de alge meen secretaris van de K.N.M.B. „Pro Rege", de heer W. Nieuweboer, die de actie gistermiddag heeft geïntroduceerd bij vertegenwoordigers van pers en radio in het nieuwe, modern ingerichte, tehuis by de legerplaats Nunspeet. „Eigenlijk zou de noodzakelijkheid van militaire tehuizen verdwijnen, zodra het gehele volk de harten en de huizen zou openstellen voor onze militairen", zo zei de garnizoenscommandant van Harder wijk, luitenant-kolonel K. Timmerman. „Maar de gemeenschap, waaruit de jon geren in dienst voortkomen, trekt een hechte muur op tussen burgerij en sol daat. Ze sluit de militairen buiten. Daar om zijn de tehuizen zo nuttig en nood zakelijk: hier vinden de jongemensen in alle rust een eigen stoel, een aanvulling voor het absolute gemis aan gezinsge meenschap. Vooral de protestantse te huizen vormen een afweer burcht tegen gelijkvormigheid van het hedendaagse leven met haar demoraliserende invloed" aldus de garnizoenscommandant. In deze tehuizen staat de deur voor iedere jon geman open. Meer gebruik Het aantal bezoeken aan de ruim 50 tehuizen van Pro Rege steeg van 1.2 miljoen in 1955 tot 1.3 miljoen in 1956. Deze stijging zette zich dit jaar voort, evenals die van de omzetten der kanti nes. De tekorten, die bij de exploitatie ontstaan ondanks de subsidies van Ryk, provincies en gemeenten, dekt de Bond jaarlijks uit eigen middelen. De protestantse tehuizen worden be zocht door militairen van alle gezind ten en van alle richtingen, zo zei de heer Nieuweboer. Daarom rekent de Bond bij de actie der renteloze obliga tielening op de warme steun van de gehele Nederlandse burgerij. Weer op zoek naar goud. De bloemetjes buiten! (Speciale berichtgeving) Een 60-jarige melkbezorger uit Rot terdam besloot voordat hij naar zijn werk ging even een kopje koffie te gaan drinken in een café op de Groen temarkt. Toen hij steeds bier zag tappen, kreeg hij ondanks het byzonder vroege uur. een hevige dorst. Hij liet het kopje koffie door een pilsje volgen, maar het bleef er niet bij een. Weldra was de melkbezorger in een bijzonder vrolijke bui. Zo vrolijk zelfs dat een groep Deense zeelieden hem graag in hun midden opnam. Met de Denen is de bezorger, overigens een eerzaam huisvader, naar Katendrecht gegaan waar de bloemetjes flink buiten zijn ge zet. Hij vergat helemaal dat hij fuifde van het geld van zijn patroon, dat hij op zak had. Daaraan dacht hij pas toen het op was! De bezorger was op slag nuchter want hij realiseerde zich plotseling dat hij f. 150 had verduis terd. Totaal overstuur heeft hij zich gemeld by een politieagent, die hy te genkwam. De heer P. Visser uit Wijdewormer is gistermiddag wederom met de H.D.-47 de „Eendracht" uitgevaren naar het wrak van het goudschip „Renate Leonhardt". Hoewel de weersomstan digheden zich gunstig lieten aanzien bleek de zeegang toch nog te hoog voor een succesvolle afdaling van de duikers. Wel is de duiker Van der Schans nog even naar beneden ge weest, maar duikmeester Tebbes achtte het raadzamer om de arbeid te staken. Het doel van de tocht was het plaat sen van een boei op de brug van het wrak ter vervanging van de door de laatste storm weggeslagen wrakboel, die door de zorg van het loodswezen was aangebracht. „De beslissing kan", zo zeide de heer Visser tot belangstellenden op de Hel- derse kade, „na enkele malen duiken vallen, als het weer maar wil meewer ken". Het wrak ligt volgens mededelin gen van opvarenden van de H.D.-47 op zijn kant en wanneer de duikers er in zyn geslaagd met dynamiet een gat in de wand te laten springen zal volgens hen het bergen van de goudschat een klein kunstje zijn. Indien de weers omstandigheden het toelaten zullen de werkzaamheden morgenochtend worden voortgezet. Geen moeilijkheden meer voor de schatkist Volgens de weekstaat van de Ned. Bank heeft de aanzienlijke stijging van het Nederlands schatkistpapier, waarin guldenssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd, het Rijk in staat gesteld aan de verplichtingen van deze week te voldoen. De belas tingbetalingen zyn naar men aan neemt zeer groot geweest en de voor schotten aan de Staat, die vorige week nog ruim f. 131 miljoen beliepen, zijn niet alleen geheel afgelost, maar het Ryk beschikt wederom over een posi tief saldo van f. 12.4 miljoen. De goudvoorraad bedraagt thans f. 2.826 miljoen (onv.) en de netto devie zenreserve f. 303.5 miljoen (f. 374 mil joen), de convertibele valuta zyn met ruim f. 22 miljoen gedaald tot f. 182J> miljoen. Rode agitators in actie Volgens het Westduitse ministerie van Duitse zaken hebben duizenden commu nistische agenten opdracht gekregen om in West-Duitsland tijdens de aanstaande verkiezingen de orde te verstoren. Naar de schatting van de minister van Defensie, Franz-Josef Strauss, zijn er minstens 40.000 communistische agen ten in de federale republiek aan het ageren. Het orgaan van de Oostduitse com munistische partij „Neues Deutsch- land" heeft onlangs openlijk verklaard, dat de party zich in de Westduitse ver kiezingen zal mengen. Functionarissen van het ministerie van Duitse zaken deelden mede. dat de Nederlands oorlogskerkhof in Oslo geopend Op de begraafplaats „Vestre Grav- lund" in Oslo is gisteren een Neder lands Oorlogskerkhof geopend. Hierbij waren o.m. aanwezig de Nederlandse ambassadeurs in Oslo en Stockholm, le den van het corps diplomatique te Oslo, vertegenwoordigers van de Nederlandse vereniging aldaar en het personeel van de Nederlandse ambassade. De Noorse regering werd o.a. vertegenwoordigd door de minister van Defensie, Nils Handal. Het woord werd gevoerd door de Ne derlandse ambassadeur In Oslo, jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek en de Noorse minister van Defensie. Op het nieuwe Noorse oorlogskerkhof hebben 35 Nederlandse militairen en burgers, die in de tweede wereldoorlog zijn omgekomen en in Noorwegen. Zwe den en Finland tijdelijk begraven zijn geweest, hun laatste rustplaats gekre gen. Het bronzen gedenkteken is ge maakt naar het ontwerp, dat de beeld houwer Cor van Kralingen Nederlandse Oostduitse regering een speciale orga nisatie heeft opgericht om de verkie zingen te verstoren. De organisatie heeft daarvoor vijftien miljoen marken uit de partijkas gekregen. De staatssecretaris van genoemd mi nisterie, Franz Thiedeck, heeft onthuld, dat de pogingen der communisten om de komende verkiezingen te verstoren „veel krachtiger" zijn dan bij vorige ge legenheden. Er zijn bijv., aldus Thie deck, 50.000 honende brieven gezonden naar Westduitse kiezers en meer dan tienduizend illegale pamfletten en aan plakbiljetten verspreid. In Celle in Noord-Duitsland werden vijftig zakken vol communistische pro- paganda-materiaal in beslag genomen. In Beieren werd een vrachtwagen met propagandamateriaal en 15.000 valse tienmarkbiljetten in beslag genomen. Lastercampagnes zijn begonnen tegen een zestigtal bekende persoonlijkheden in West-Duitsland. aldus functionaris sen van het ministerie. Senegalezen bedreigden gastvrije Nederlander Scheveningse kustvaarder redde xes man van „Dagni" (Van onze Haagse redactie) De bemanning van de in Schevenin- gen gebouwde kustvaarder „Admiraal Courbet" (van G. de Ruiter's kustvaart en rederijbedrijf te Scheveningen) heeft op zondag 25 augustus in de Botnische Golf zes opvarenden van een kleine bui tenlandse coaster gered. Dit vaartuig I kapseisde en zonk. Het verhaal van deze i redding is pas gisteren bekend geworden toen de ..Admiraal Courbet", die bij de bovengenoemde gebeurtenissen zijn red dingboot verspeelde, de Scheveningse haven binnenliep om een nieuwe red dingboot aan boord te nemen. Het schip is met een lading hout op weg van Hu- diksvall naar Shoreham. De stuurman van de „Almiraal Cour bet". D. Bottema uit Groningen, ver telde ons. dat de bemanning op zondag 25 augustus, op weg van Vasteras naar Hudiksvall, een kleine kustvaarder waar nam, die zware slagzij maakte. Het was stormachtig weer. windkracht 7 a 8. da kapitein van de „Admiraal Courbet", A. van der Zwan uit Scheveningen. gaf on middellijk opdracht de reddingboot te strijken. Terwijl de bemanning daarmee bezig was, kapseisde de Zweedse kust vaarder. Daarbij geraakte de deklading hout los en de uit zes koppen bestaande bemanning van de Zweed slaagde erin zich op deze drijvende lading in veilig heid te brengen. Anderhalf uur lang is de bemanning van de Admiraal Courbet bezig geweest om de schipbreukelingen aan boord te brengen. Toen naderhand geprobeerd werd de reddingboot weer aan boord te brengen, bleek dit met het oog op het nog slech ter wordende weer onmogelijk te zijn. De boot was lekgeslagen en had veel water binnen gekregen. De schipbreu kelingen werden in Hudiksvall aan land gebracht. De gekapseisde en gezonken kustvaarder was de 375 ton metende „Dagni" uit Ornskalsvik in Zweden. COMMANDO-OVERDRACHT TE DEN HELDER Kapitein-ter-zee H. A. W. Goossens heeft gistermiddag het commando over het Kon. Instituut voor de Marine te de wereld heeft ontworpen. Een Nederlander die te Le Rouret bij Grasse, aan de Franse Rivièra, een villa bewoont, een zekere heer Van Dijck, is maandagavond bijna het slachtoffer ge worden van zyn gastvrijheid. Hij had twee Senegalezen, die hij toevallig te Cannes had leren kennen, voor het avondmaal uitgenodigd. Later op de Den Helder overgedragen aan kapitein avond zochten de twee gasten ruzie met ter-zee J. A. Bientjes. de Nederlander en diens tuinman en 's Avonds boden de officieren van het eisten geld van hen. De tuinman gaf de Instituut de aftredend commandant in drieduizend frank (ongeveer f. 30.—) die de officierskantine „De Marineclub" een hij bij zich had. De heer Van Dijck afscheidsdiner aan. Kapitein-ter-zee slaagde erin te ontsnappen en ging hulp Goossens zal binnenkort naar de West halen. De twee Senegalezen vielen daar- vertrekken om in oktober de functir voor alle op de tuinman aan. wie zij ernstige van Commandant Zeemacht Ned. Antil- oorlogsbegraafplaatsen In verwondingen toebrachten. De politie len over te nemen van Commandeur A. ftinuiiuiiijcii imuiowutii. isy. iJuiiuc icii i'tci tc iiciili heeft hea nog niet kunnen achterhalen, i van Karnebeek.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7