Melkprijzen en sclioolmelk J. P. Naeff geïnstalleerd als rector lyceum in Oegstgeest Nederland op tentoonstelling te Brussel het verst gevorderd WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 Lezers schrijven Pleidooi voor gezondheidszorg Wat verwacht kon worden is helaas gebeurd. De verhoging van de straat- prijs voor losse melk 1 juli j.l., heeft ten gevolg gehad dat de ouder-bijdrage voor de sclioolmelk moest worden ver hoogd met een bedrag van 5 cent per week. En nu zou het zeer te betreuren zijn wanneer dit een daling van het schoolmelkgebruik tengevolge zou heb ben. Laten de ouders daarom in het belang van de gezondheid van hun kin deren bereid zyn deze onvermijdelijke prijsverhoging van de schoolmelk te aan vaarden. Immers, wy kunnen ons de vraag voorleggen Is het nu wel nodig, naast de melk, die de kinderen thuis krijgen, ook nog op school melk te verstrekken. Het ant woord hierop luidt volmondig ja, en dit geldt voor alle kinderen. Immers een kind groeit naar volwassenheid en ieder groeiend individu heeft voor deze groei, naast vele andere dingen, nodig een vol waardige voeding. En nu is melk de beste en biologisch de meest volwaardige voeding die we kennen en bovendien financieel gezien, de goedkoopste. Melk bevat vrijwel alle stoffen, die het lichaam voor zijn groei nodig heeft, te weten: eiwitten, vetten, koolhydraten, voedingszouten en vita mines. Niet alleen in theorie, maar ook in werkelijkheid is het gebruik van melk van grote invloed op de gezondheid. Tal loze onderzoekingen, waaronder ook een onderzoek naar de voedingstoestand van Leidse schoolkinderen, hebben dit over duidelijk aangetoond. Hierbij is geble ken, dat zonder van ondervoeding te kunnen spreken, bij grote groepen kin deren ernstige tekorten bestonden aan bepaalde voedingsbestanddelen. Wat ligt meer voor de hand dan deze feitelijk geconstateerde tekorten in de voeding tijdens de ochtendpauze om -± half elf, te ondervangen door een alge meen gebruik van schoolmelk. Kinderen, die regelmatig schoolmelk gebruiken zyn minder vaak ziek, groeien beter en leveren betere schoolprestaties. Nadrukkelijk moet ik er hierbij op wij zen, dat het tijdstip van verstrekking op Jhr. C. C. Röell ten grave gedragen Hedenochtend is onder zeer grote be langstelling op de N.H. Begraafplaats „Het Groene Kerke" te Oegstgeest het stoffelijk overschot ten grave gedragen van jhr. C. C.- Röell, die dezer dagen op 74-jarige leeftijd overleed. Onder de aanwezigen werden tal van vooraan staande personen uit het bedrijfs- ei verenigingsleven, alsmede zeer vele vrienden en kennissen opgemerkt. Dr. Duprui, uit Den Haag. president commissaris van de Leidse Zoutkeet, prees de goede eigenschappen van de overledene, waarna de heer mr. W. F. Schokking uit Amsterdam, als schoon zoon in gelijke geest sprak. Aan het graf werd een dankwoord gesproken door de heer A. C. Röell, uit Oegstgeest, zoon van de overledene. Vele kransen dekten de kist. De organist speelde bij het bin nendragen het koraal van Bach, ,,Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ" en later: „Van U zijn alle dingen". OEQSTGEEST ONTSPANNINGSAVONDEN IN ENDEGEEST. Ten behoeve van personeel en patiën ten van Endegeest worden gedurende de wintermaanden tal van opvoeringen in de recreatiezaal gegeven, welke groten deels worden verzorgd door amateurge zelschappen en door personeelsleden, doorgaans in samenwerking met jeug dige patiënten. Er wordt evenwel op ver zoek van de directie ook medewerking verleend door de omroepverenigingen. De eerste opvoering door beroepsar tiesten vindt plaats op 11 september a.s. Het ensemble Benny Vreden zal dan een muzikale komedie opvoeren, getiteld: Hotel ,,De Meus". Het programma be staat uit zang, muziek, parodieën en duetten, waaraan medewerken Kitty Knappert. Benny Vreden, Piet Ekel en Ellen Craamer. VOORSCHOTEN burgerlijke stand Geboren; Marten S., zn to J. Gerritsen en T. Weg; Oonmeliis A., zn van Oh. J. de Wolf en W. Börgelimg-: Petrus C. A., zn v. A. J. Lamboo en J. M. Bredero; Gerrltje, dr. van C. A. van Wassen en J. A. van der Nagel. OndertrouwdA. R. Miedeima en E. M. Blok; C. Boers en E. H. Th. van der Lin den. Gebrouwd: J. Veldhuiisen en A. Noort. Overleden: H. L. van Velzen. 40 jaar, echtgenoot van A. C. G. L. Veldlfcamp; A. Mol. 56 Jaar, echtgenoot van A. van der Lubbe. WARMOND DUITS CONCERT. Op uitnodiging van Warmonds Fan fare zal het Muziekgezelschap „Der gute Freunde" uit Essen (Duitsland) op 21 September a.s. een concert geven op de gemeentelijke muziektent. Na de pauze zal Warmonds Fanfare optreden, waarna een gezamenlijke taptoe zal worden uitgevoerd. Warmonds Fanfare heeft eveneens een uitnodiging ontvan gen om een concert te geven in Essen, waartoe zij zich gaarne bereid heeft verklaard. De burgemeester van Warmond is verhinderd om op donderdag 5 septem ber a.s. zyn wekelijks spreekuur te houden. Het maken van een vuilnisstortput van 15.000 m3 in het Oosteinde. alhier, is gegund aan de Fa. A. Hogenboom te Rypwetering voor de prijs van ongeveer f 45.000.—. WASSENAAR JAARVERGADERING V.V. BLAUW-ZWART. Gisteravond werd in het clubgebouw de laarvergadering gehouden van de R.-K. Voetbalvereniging Blauw-Zwart. De voorzitter, de heer J. P. J. Dekleer- maker, bracht in zijn openingswoord dank aan zijn medebestuursleden en de commissieleden voor him prestaties in het afgelopen verenigingsjaar. Voorts feliciteerde hij het 6e elftal met het behalen van het kampioenschap. De heer J. Konst, die vele jaren als voorzitter en bestuurslid voor de ver eniging actief werkzaam was werd be noemd tot erelid. Aan het jaarverslag van de secreta ris valt te ontlenen, dat het ledental steeg tot 302. Speciaal verheugend is de aanwas in de jeugdafdeling. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat het nadelige saldo van f870 van vorig jaar veranderde in een batig slot van f 138.72. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren A H. Rijnbeek. W. van j Schaiek en W. J. Peeters. terwijl in de I vacature Konst werd benoemd de heer T. L. Roozen. school moet vallen vóór 11 uur. Het mag dan zijn, dat de melkversterkking op school een kleine „storing" in de ge wone gang van zaken teweegbrengt, daar staat tegenover, dat naast het grote be lang voor de gezondheid van het kind, er ook een invloed ten gunste zal zyn op het onderwijs zelf. Mogen ouders en opvoeders hiervan terdege zyn doordrongen. Nadrukkelijk zy er hierbij op gewezen, dat die ouders waarvoor de financiële bijdrage een te zware last betekent, in aanmerking ko men voor een verminderde bijdrage. Zij dienen dit schriftelijk mede te delen. J. G. Bazuin, Schoolarts van de G.G. en G.D. Mening der E.V.O.: maximumsnelheid heeft geen effect (Van onze Haagse redactie) De Algemene Verladers- en Eigen vervoerders Organisatie (E.V.O.) be weert naar aanleiding van een inge steld onderzoek, dat de invoering van een maximumsnelheid van 50 km. in de bebouwde kom met ingang van 1 november voor de verkeersveiligheid geen effect zal hebben. De E.V.O. zegt, dat uit het onderzoek is gebleken, dat van duizend ongevallen er slechte negen binnen de bebouwde kom hebben plaats gevonden bij een snelheid van boven de 50 km. per uur. Bij geen van deze gevallen was sprake van lichamelijk letsel van betekenis en by 36% van de onderzochte gevallen bleek de toestand van het wegdek een belangrijke rol te hebben gespeeld. De conclusie die de E.V.O. trekt uit dit on derzoek is, dat he't niet uitgesloten moet worden geacht, dat van enig nuttig ren dement van de maatregel geen sprake kan zijn. Oorzaak explosie in bioscoop Schade I miljoen gulden Het technisch onderzoek heeft uitge wezen, dat de explosie bij cinema „Du Midi" welke gisternacht te Amsterdam is uitgebrand, te wyten is geweest aan het doorsmelten door de grote hitte van de brand van de gasleidingen. Het gas heeft zich opgehoopt en een explosie te weeg gebracht. Ook de gasmeter is to taal versplinterd. De schade, die de brand heeft veroor zaakt wordt ruwweg op 1 miljoen gul den geschat. Van dit miljoen is onge veer f. 800.000 van de bioscoop en f. 200.000 van Apollohal en Apollopa- viljoen. Naar wij van de politie in Am sterdam vernemen is van deze f. 800.000 van de bioscoop slechts ruim f. 300.000 door verzekering gedekt. Vragen over varkensvlees Het Tweede Kamerlid, de heer Von deling, heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de veronderstelling juist, dat het aanbod van varkensvlees in het komen de halfjaar aanzienlijk zal toenemen, terwijl de markt op dit ogenblik al over voerd lijkt? 2. Kan de regering een over zicht geven van de kostprijzen en markt prijzen van varkensvlees in de laatste jaren?; 3. Welke betekenis moet met het oog op de huidige situatie en de ver wachte ontwikkeling aan een prijs garantie van z.g. bacon worden gehecht? 4. Wat heeft de regering gedaan en wat denkt zy nog te doen om meer even wicht te brengen in de verhouding van aanbod en vraag naar varkensvlees?: 5. Kan de regering mededeling doen van de inhoud van eventuele voorstellen, die haar van de zijde van het bedrijfsleven hebben bereikt?; 6. Vindt de regering in een aantal recente ontwikkelingen wel licht aanleiding haar standpunt met be trekking tot de hoogte van de z.g. mono polieheffingen op grondstoffen en de restitutie aan exporteurs van eindpro- dukten te herzien? Nederlands onmisbaar Hoogleraren aan de universiteit van Indonesië en verscheidene studentenor ganisaties hebben er onlangs by de In donesische regering op aangedrongen op middelbare scholen weer lessen in het Nederlands in te voeren. Zy be toogden dat een goede kennis van het Nederlands nog steeds onmisbaar is voor een academische studie in Indone sisch recht, Indonesische letterkunde en Indonesische geschiedenis. Professor dr. Poerbotjaroko zeide zelfs, dat het onderwijs 30 jaar terug is gezet door de afschaffing van het Ne derlands als leervak op de middelbare scholen. Studenten, die deze taal niet beheer sen, komen voor vele problemen te staan. Hij wees erop, dat van de studie boeken, die tijdens het Nederlandse be stuur over Indonesië zijn geschreven, er nog niet een in het Indonesisch is ver taald. De regering, die spoedig na de overdracht van de soevereiniteit in 1949 het Nederlands door Engels bij de uni versitaire studie verving, heeft tot dus» verre zelfs niet aangegeven, dat zij deze kwestie zal bestuderen. Geldtas - leeg - in wegberm onder Oegstgeest In de berm langs de rijksweg no. 4 onder Oegstgeest heeft een wacht meester van de Rijkspolitie van de groep Oegstgeest de lege, uit de auto weggeworpen geldtas ontvreemd bij de overval op het benzinepomp station gevonden. Een inspecteur van het bureau Overtoom is reeds in Oegstgeest om een nader onderzoek op de vindplaats in te stellen. Gisteren vond in gebouw „Irene" de installatie plaats van de heer J. P. Naeff als rector van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Prof. dr. J. Koeken bakker, president-curator, verwelkomde namens bestuur en curatoren, loco burgemeester, de heer J. den Ouden, de wethouder van Onderwijs dr. K. Simon Thomas en de heer en mevrouw Naeff. De aanwezigheid van de loco-burge meester onderstreepte het belang van dit gebeuren aldus spreker. Nadat er in het begin een grote aarzeling was ge weest om tot stichting van een 2e Rijn lands Lyceum over te gaan, is nu reeds gebleken dat het leerlingenaantal zeer groot is. Vooral de heer Couvée, die door zijn grote activiteit en enorme dynamiek veel had bijgedragen tot deze gunstige ontwikkeling, werd bijzondere dank betuigd. Met de heer Vlam had hij het afgelopen jaar het rectoraat be kleed. Spreker was verheugd de heren Vlam en Couvée décharge te mogen verlenen daar nu de heer J. P. Naeff als rector geinstalleerd werd. Wij hebben het gevoel, aldus prof. Koekenbakker, dat de heer Naeff alle kwaliteiten bezit om de school te kun nen leiden. De heer Naeff paart weten schappelijke belangstelling aan organi satorische gaven. Ook de gemeen schapsgedachte is hem niet vreemd. Spreker hoopte, dat de heer Naeff niet alleen de namen filoloog en grammaticus zal dragen maar ook die van criticus. Immers het kritisch schif ten van ideëen van anderen geeft pas de volle bevrediging. Hierna kreeg de heer Couvée het woord. Ook hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hy de nieuwe rector mocht verwelkomen. Hij had hem leren ken nen als een man van grote rust, be dachtzaamheid en energie. Mevrouw Naeff ontving van hem een ruiker bloemen als welkom in Oegstgeest. Voorts dankte spr. de heer Vlam voor zijn gewaardeerde samenwerking. Ook mevrouw Vlam werd hierin betrokken en ontving eveeens een boeket bloe men. Tot slot verwelkomde Maarten Samson, voorzitter van de schoolvereni- IPTEMBER 1957 - Duizenden bloemen zullen terrein sieren Nederland behoort tot de landen, die het verst zijn gevorderd met de op bouw van hun inzendingen op de aanstaande wereldtentoonstelling te Brus sel. De ruwbouw van de Nederlandse afdeling zal in oktober voltooid zijn. Begin september gaan de graszoden op de zeven meter hoge dijk, die dwars over het terrein loopt. Met de bestrating van het grote voorplein wordt een dezer dagen een aanvang gemaakt. De fundatie van het carillon is gereed en de volgende maand zullen de bollen worden geplant. Op de dag van de ope ning 17 april 1958 zullen duizenden bloemen het terrein sieren. Er wer ken op het ogenblik ongeveer 150 arbeiders op de Nederlandse afdeling. Wie de hoofdingang betreedt komt in een ruimte van ongeveer 225 vierkante meter. Rechte van zich ziet hij een col lectie Nederlandse bol- en snijbloemen, door een glazen wand gescheiden van het bloemperk dat zich buiten bevindt. In deze entrée-ruimte bevindt zich een negen meter lange balie, waar bezoe kers inlichtingen kunnen krijgen. Op de achtergrond verrijst een ruim vier me ter hoge en zes meter lang, gedecoreer de muur. Links van de ingang komen werk ruimten voor de Nederlandse Commis saris-Generaal, het secretariaat van de afdeling en een speciale kamer voor de pers. Rechte bevindt zich het eigenlijke ontvangstcentrum, waar vooraanstaan de bezoekers worden ontvangen. Van luxe zal hier hier geen sprake zijn. Het wordt een gezellig-ingericht zaaltje met een bakstenen vloer, waarop een groot tapijt. Hal A. waar de inzending betreffen de het Koninkrijk der Nederlanden een plaats krijgt, sluit aan op het ont vangstcentrum. Deze inzending is er een vol symboliek. Ze wordt beheerst door drie verticale elementen die van het plafond afhangen. Nederland. Suri name en de Ned. Antillen voorstellend. Op deze pylonen zullen toepasselijke afbeeldingen worden aangebracht. Verder zijn er ruimten in uitgespaard, waarin voorwerpen zullen worden ten toongesteld ,die kenmerkend zijn voor de verschillende Rijksdelen. De pylonen hangen boven een vijver van ongeveer 27 vierkante meter en worden in het Prof. dr. Koekenbakker (links) in gesprek met de heer P. Naeff. (Foto L.D./Van Vlleit) ging de nieuwe rector en dankte de heer Couvée voor de steun die de leer lingen steeds van hem kregen. Nelleke van Rijssel overhandigde hem een boek als aandenken. De heer Naeff dankte de vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur voor hun aanwezigheid, waar mede zij blijk gaven van hun vriend schap voor het Rijnlands Lyceum. Hij dankte de overige sprekers voor hun waarderende woorden. VRIJE POËZIE Het is een bijzonder moment de leer lingen te mogen begroeten. Wanneer volwassenen met jongeren in contact komen volgt een korte periode van een paradijsachtige toestand. Er is nog geen verbod of gebod. Deze toestand duurt nooit lang. Maar nu in deze toestand zou de heer Naeff met een voorbeeld uit de Nederlandse poëzie willen zeggen wat hy zich voorstelt als rector te zijn. In de poëzie bestaat het verschil tus sen gebonden en vrije poëzie. Zijn voor keur gaat uit naar de vrije poëzie. Dit beeld zou hij op de school willen toe passen. De gebonden vorm, met al zijn maatregelen op de andere vorm, de vrije. Alleen, de vrye poëzie kan men pas schrijven als ;men de gebonden vorm beheerst. In school is dit precies het zelfde. Zyn programma houdt in de gebonden vorm te leren. Hij hoopt, dat dit snel in zijn werk zal gaan. zodat er tot de vrije vorm overgaan kan worden. Na afloop van de installatie volgde een druk bezochte receptie in „Het Witte Huis". Weer gala-uniformen voor Haagse bereden brigade (Van onze Haagse redactie) Wanneer de bereden brigade van de Haagse politie in het vervolg belang rijke representatieve taken verricht (opening van de Staten-Generaal, Koninklijke rijtoeren, overhandiging van geloofsbrieven door buitenlandse diplomaten), dan «uilen de politie ruiters weer gekleed zijn in hun stijl volle donkerblauwe gala-uniformen, die ook voor de oorlog het aanzien van de brigade naar buiten zozeer ver hoogden. Het herstel van deze vooroorlogse tra ditie is mogelijk gemaakt door een geste van het Algemeen Haags Comité, dat als uiting van vriendschap van de Haagse bevolking jegens de politie, heeft beslo ten tot de aanbieding van gala-unifor men aan 24 man van de bereden bri gade van de Haagse politie. De officiële aanbieding van de gala uniformen zal geschieden op woensdag 11 september 's middags om 3 uur voor het oude stadhuis op de Groenmarkt, te Den Haag. De Haagse burgemeester, mr. Kolfschoten, zal het geschenk van het Algemeen Haags Comité als hoofd van de politie in ontvangst nemen. De man nen van de bereden brigade zullen, te paard gezeten en gekleed in hun nieuwe gala-uniformen, zich aan de autoriteiten en het publiek vertonen. De plechtigheid zal worden besloten met een défilé voor politie-autoriteiten, het Algemeen Haags Comité en het publiek. De „Kortenaer" terug in het vaderland H.M. torpedobootjager „Kortenaer" is vanochtend met 192 opvarenden na een verblijf van 1 jaar in Ned. Nieuw Guinea in Den Helder teruggekeerd. Nadat de bemanning op de rede van Den Helder door de Commandant Zeemacht, Schout-by-nacht G. B. Fortuyn, was toegesproken en de douaneformaliteiten waren vervuld, zette het schip koers naar de haven en werd daar verwelkomd door de Marinierskapel, die het Wilhelmus ten gehore bracht. Nauwelijks had de commandant van de jager, kapitein luitenant-ter-zee I. Bink, de bemanning toestemming ver leend zich aan wal te begeven of juichend stortten opvarenden, echtgeno ten en verloofden zich na de lange schei ding in eikaars armen! De bemanning van de Kortenaer kan terugzien op een prettig verblijf in Nieuw-Guinea. Ze maakte een groot aantal patrouilletochten langs de kust en bezocht vele kampongs. Herhaaldelijk werd medische bijstand verleend, waar bij bleek, dat de Papoea's verzot op in jecties waren. De terugtocht door het Suezkanaal verliep bijzonder vlot. Het schip heeft sedert het vertrek op 1 januari 1956 in totaal 69.000 zee mijlen afgelegd, hetgeen ruim 3 maal de omtrek van de aarde is. Merkwaardige samenloop Een merkwaardig toeval bij de overval op het benzine pompstation men zie elders is, dat nog kort tevoren een rechercheur met de pompbediende had gesproken en daarna nog geruime tijd buiten het gebouwtje had ge observeerd. Kort na drie uur maakte hij een praatje met de pompbediende en vroeg hem wat hij zou doen als hij overvallen werd, en of hij een stok of een stuk ijzer bij de hand had. Dit was niet het geval en de pompbediende zei, als hy overvallen zou worden: „Dan geef ik myn tas wel Tot ongeveer vier uur bleef de recher cheur in de omgeving van het pomp station, daarna keerde hij met zyn wagen naar de stad terug. Nauwelijks in zuid aangekomen hoorde hij via de radio een oproep voor een der R.A.D.-wagens om naar het pompstation te gaan. Zyn voorgevoel, dat er iets te gebeuren stond, was dus werkelijkheid geworden! IJlings reed hij toen naar de Haagse weg terug. oppervlak daarvan als een eenheid ge reflecteerd. Op een der hoeken van de vijver komt een marmeren blok met een bovenvlak van negen meter in het vierkant. Een wereldkaart die op het bovenvlak wordt aangebracht geeft de geografische positie van het Koninkrijk der Nederlanden weer. „Voorouder-palen" vormen de blik vangers van de inzending over Nieuw- Guinea, waar aandacht wordt gevraagd voor het ontwikkelingswerk in dit ge biedsdeel, voor onderwijs, gezondheids zorg, transport, en industrialisatie. On geveer 2,5 meter boven dit alles verheft zich de brug der samenwerking. Van daar heeft men uitzicht op een wand, die de samenwerking nationaal en internationaal tot onderwerp heeft. Dit verhaal-in-beelden omvat zowel Nederland's strijd tegen het water, als onze bijdrage aan Benelux en andere vormen van internationale samenwer king. Op de achterwand van deze hal wordt een bewegende typisch-Nederlandse wolkenlucht geprojecteerd. Aangezien de hal zich ter plaatse boven het bassin uitstrekt, krijgt men hier een sugges tieve combinatie van wolken en gol vend water te zien, want in het bassin bevindt zich een golfopwekker. De brug eindigt by de Rotonde der verten, een cilinder met een middel lijn van 8 meter, aan de buitenzijde met alluminium bekleed. In deze cilinder worden voorstellingen bijeen gebracht, die laten zien dat Neder landers door de eeuwen heen over de wereld zijn uitgezwermd. Verder ko men hier gTote diorama's gewijd aan Nederland, Suriname, de Ned. Antil len en Nieuw-Guinea. Na de Rotonde der verten komt men bij een inlichtingencentrum waar instellingen een plaats krijgen als het Koninklijk Instituut voor de Tropen, het bureau voor interna tionale technische hulp en het scheepbouwkundig proefstation. SCHEDEL TE ENSCHEDE GEVONDEN (Speciale berichtgeving) Bij het sorteren van huisvuil heeft men bij de gemeentereinigingsdienst te Al melo een menselijke schedel aangetrof fen. Direct heeft men de gemeente politie van de lugubere vondst in ken nis gesteld. Politiefunctionarissen vra gen zich nu af, of deze schedel afkom stig is uit een anatomisch kabinet, te voorschijn gekomen is bij graafwerk of een andere herkomst heeft. Men stelt een onderzoek in, maar over eventuele resultaten hiervan, kon men ons van politiezijde nog niets naders meedelen. DR. W. HUENDER CONSUL-GENERAAL TE MILAAN Dr. W. Huender is per 1 september 1.1. opnieuw benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse en benoemd tot consul-generaal te Milaan. Het ligt in de bedoeling, dat dr. Huender omstreeks 1 oktober zyn nieuwe bestem ming zal volgen. Hij zal in Milaan de heer L. O. J. Breman vervangen. Deze zal de dienst binnenkort verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen j Bevallen: Derkzen—Seldenrath, zn., I Rotterdam; De Wolff—Van Makkelen- I berg, dr., Deventer; HoeksteinSan- fers zn., Dordrecht; Op den Velde— i Suurenbroek, zn., Goes, j Getrouwd: H. A. Thoonsen en H. A. I Brusselers, Lochem; R. J. Kramers en i F. B. A. G. v. d. Ven. Venlo. j Overleden: C. J. van Beemen, m. 72 jr., Den Haag; M. H. Conner—Gude, vr. j 67 jr., New York. VARIA Wat is de prijs van een kus? Lawrls Kokas. een Griekse immigrant uit Australië, weet daar. sinds hij in Sydney veroordeeld werd voor het zonder boestemming kussen van de 18-jarige Vaïda Owen, het antwoord op. Hij moet 200 gulden boete beta len, 100 gulden per kus. De mooie Valdia zei na de rechtszitting tegen de verzamelde journalisten: „Ik zou hem nog niet voor 1000 gulden wil len kussen". Een niiet meer zo jonge dokter in Engeland heeft een pleidooi gehou den voor de vrouwen, die op hoge hakken lopen. Volgens hem dwingen de hoge hakken de dames op haar evenwicht te passen, haar ademha ling te verbeteren en het genot van het lopen te verhogen. Bovendien en dat is wel zyn sterkste argument vindt hij het (met ons) aardig staan. Een fotograaf udt Palermo deed twee pogingen om de aangebedene van zijn hart te schaken, maar zij vluchtte telkens naar haar ouders terug, omdat zij de fotograaf te lelijk vond. De fotograaf, die het hierin niet met haar eens was, heeft zijn foto nu in de krant laten zetten met het verzoek of de lezers een uit spraak willen doen over zyn Licha melijke schoonheid. BEURSOVERZICHT Kon. Olie vast Amsterdam, 4 september De vry plotseling gepubliceerde twee de kwartaal en eerste halfjaarcijfers 1957 van de Kon. Shellgroep hebben de koers voor de aandelen Kon. Olie doen stygen tot f. 219. Op de niet-officiële ochtendbeurs werd een prijs betaald van f. 220.20 tegen slotkoers van giste ren f. 214. Aldus een winst van plm. f. 7 ofwel 35 punten oude omrekening. In één week boekten de aandelen Kon. Olie een winst van ruim f. 20 (100 pun ten).; Men vraagt zich ter beurze af, of deze oliegroep in de toekomst met nog betere cijfers te voorschijn zal komen of, dat gezien de grote voorraden van het produkt vooral in Amerika, waar prijsverlagingen worden ingevoerd, er een reactie op deze hoge koers zal vol gen. Te dien aanzien was de arbitrage heel voorzichtig met het aangaan van nieuwe posities en werden de zaken in Kon. Olie tot een minimum beperkt. Tenslotte daalde de prijs tot f. 218.40. Philips zal de volgende maand een tweede fabriek in India in gebruik ne men. Dit was aan de koers van de aan delen niet te merken. Deze openden op 281daalden tot 279*2 en tenslotte rond de 281 onveranderd by gisteren. Unilevers, die nog steeds onder druk staan tengevolge van de minder gunsti ge gepubliceerde eerste halfjaar cijfers, daalden van 412 bij de opening tot 408% om op circa 410 te sluiten. Slot koers gisteren 411%, Aku's deden het rustig aan, doch konden de opening van 178 1/4 niet houden en sloten vrijwel onveranderd ten aanzien van gisteren KLM nauwelijks prijshoudend. Wat de scheepvaart betreft lagen Van Nievelt en Scheepvaart Unies een per centje lager in de markt; de rest een fractie beneden de vorige slotprys. In cultures herstelde Deli Mij zich ander half punt, HVA een half puntje en Amsterdam Rubbers onveranderd. De Staatsfondsen bleven in een kal me handel prijshoudend zonder meer. Claims RVS flauw; zy werden verno men op f. 600-f. 650. De theoretische waarde bedraagt f. 690. Claims Twentse Kabel onveranderd f. 540. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 september. Londen 10.62%—10.63%New York 3.82%— 3.83%; Montreal 4.02%—4.03; Pa rijs 91.05—91.15; Brussel 7.61%—7.62%; Frankfurt 91.05%—91.10%Zürich 87.42- 87.47; Zürich (vr. franks) 89.32%-89.37% Stockholm 73.54%73.59%; Kopenhagen 54.96%—55.01%; Oslo 53.25%—53.30% Milaan 60.82%—60.87%Wenen 14.71— 14.72. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 3 sept Groenteveilingbloemkool A 1524; Idem B 1014; waspeen A (per kist) 2.003.90; klem B (per kist) 3.20—3.90; idem fijn per kist 2.003.50; bospeen 2736; prinses sen bonen 61; sla 35; groene kool IQ14- andijvie 15; oselderie 5.406.40 kroten (per kist) 1.001.10. TER AAR. 3 sept. Groenteveiling Augurken; fijn 75; fijnbasterd 67; basterd 66; grof A 53; grof 1 45; CD 3537; Idem 2 28; idem afw. 10; E 18 alles per kg. Beurs van Amsterdam Woensdag 4 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 84% 85 Grootboek obl. 3% 73 Ned. '47 3% (3) 81% 81% Ned. '51 3% 86% 86% Ned. '53 3% 84% 84% Ned. '56 3% 84% 84% Ned. '48 3% 81B 81% Ned '54 3% 78% 79 Ned. '55 I 3% 78% 78% Ned. '55 II3%81% 81% Ned. '37 3 80 Dollarlng '47 3 90 89% Investeringscert. 3 89% 89% Ned. 62-64 3 88% 88% Cert. NWS 54% B 56% B Indië '37A 384% 85 Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN pit. Hand, en Ind. B. 40 40% Nat. Handelsbank 94% 94% Ned. Handelmij158% 159 A'dam Rubber 67% Deli Mijen (Ver.) eva. 78% B 79 H.V.A115% 115% Java Cult37 Senembah59 59 Vorstenlanden 23% 23% A.K.U177% 177% v. Berkel's Patent (v) 200 201 Calve Delft cert. 345% 344 Kon. Pap. v. Gelder 190 191 Hoogovens cert300 301 Müller en Co. NF. 347 345 Ned. Kabelfabr272 271% Philips 281% 280% Philips pref143% 145 Unilever 411% 408% Wilton Feyenoord 227% 225% Biliton 3de rubr. 235*% 238 Dordtse Petr. gew. 1009% 1025 Kon. Petr. (f.20.—214.60 219.30 idem (50 f.20.—213.95 218.85 Holl. Amerikalijn 160% 158% Java China Paket 156 156 K.L.M126.75 126.40 Kon. N. Stoomb. 140 128 Kon. Paket My141 141 Stoomvaartmij. Ned. 172 172 Van Ommeren cert. 238% 238 Kon Rott. Lloyd 160 160 Ned. Scheepv. Unie 154% 152% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 85% 86 B Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 86B R'dam 37 I-III 3% 85 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 84% 95% Premieleningen A'dam *53 3 95 94% A'dam '51 2% 88% 88% B A'dam '56 12% 80% 80% A'dam '56 II 2% 87% 88 Eindhoven '54 2% 79% 78% Enschede '54 2% 80 B 80 Den Haag '52 I 2% 88 89 B idem II 2% 87% 88 R'dam '52 I 2% 90% 90% idem II 2% 87% 88% B Utrecht '52 2% 93 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 198 198 H.B.U. cert198% 197 Rott. Bank 166 166 Twentsche Bank 162 163% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 268 1 265 Borneo Sum. H.Mij. 58% 60 Ned. G. enSp. Fabr. 181 Kon. Ned. Grofsm. 106 107% Internatio 77% 80 Rott. Droogdok My. 540 531 Tieleman en Dros 11% 11% Ned. My. Walv.vrt. 57 58 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 11% 13 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32% 32% Intern. Nickel 88% 88% Anaconda 56% 57 Bethlehem Steel 47% 46% Cities Service 67 67 General Motors 43 ii 43 Kennecott99% 100 Republic Steel52% 53% Shell Oil 85% Union Pacific 29 29% Un. States Steel 67 66% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 3/9 Edelmet. Kon. AA 60 60 Pref. wa. idem 67% 66 Electrolas B 325 B Holl Constructie 340 Ing. bur. v Bouwnyv. 122 Int Kunststoff. Ind. 42 401 4 Leidsche Wolspinn. 200 G 203 Sikkens Lakfabr. '53 402 402 Ver Touwfabrieken 155 156 Wernmk's Betonm. 74 74 Van Wijk Textiel 83% 83 3/4

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5