Alleenstaanden tonen zeer sterke voorkeur voor twee-kamerwoningen ZWO-subsidie voor prof. Kloeke G. Nijman, wethouder van Alphei), burgemeester van Hoogkerk (Gr.). Hun nood thans hoog gestegen 96ste jaargang Woensdag 4 september 1957 Tweede blad no. 2S22I Uitgave oude spreekwoorden in voorbereiding De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. G. G. Kloeke, oud-hoog leraar in de Nederlandse taal aan de Leidse Universiteit, een subsidie ver leend voor de uitgave van de zeld zame spreekwoordenverzameling, welke in 1550 bij de uitgever Warnersen te Kampen verscheen onder de titel: „Gemeene Duytsche spreekwoorden: adagia oft prouverbia ghenoemt. Seer ghenuechlick om te lesen ende oock profijtelick om te weten allen den •gheenen die der wijslick willen leren spreken ende schrijuen". Bedoelde uitgave zal begin van het volgende jaar van de pers komen. Wanneer men de spreekwoordenver zameling van Warnersen nauwkeurig be studeert, aldus prof. Kloeke, in een on derhoud over deze materie, dan vindt men op de eerste drie-en-negentig blad zijden ongeveer zevenhonderd spreek woorden. die overgenomen zijn uit de Hoogduitse spreekwoordenverzameling van Johann Agricola, die evenals Luther te Eisleben geboren werd. De vertaling is meestal zo letterlijk, dat men nauwe lijks van volkstaal kan spreken. Ook blijkt het Duits nogal eens verkeerd te zijn begrepen. Men kan zelfs een deel van deze Kampense spreekwoorden niet altijd begrijpen zonder de Duitse tekst er naast te leggen. Bovendien zijn er hele zinnen onder, die men eigenlijk nauwelijks als spreekwoorden kan op vatten. Wat al deze bijzonderheden betreft, blijken de laatste veertig bladzijden Weer warm succes voor de Italianen De groep Italianen, die onlangs in de Stadszaal warm succes oogstte en wier prestaties toen uitvoerig door ons besproken zijn, presenteerde zich gis teravond wederom voor een totaal uit verkocht huis. De belangstelling was zelfs zo groot, dat er vele extra-stoelen moesten worden bijgeplaatst. Reeds de vorige maal was er reden voor grote waardering. Nu. volkomen op elkaar ingezongen en gespeeld, gaven zangeressen en zan gers zich ten volle, soepeler en vrijer dan toen, in een welgekozen program ma, dat een rijke variatie bood aan fragmenten - uit opera's van Donizetti, Rosini. Bizet, Massenet, Godounow en Puccini. Daarin ontplooiden zij een veelzijdig en glansrijk zangtalent, dat telkenmale tot een langdurig applaus aanleiding gaf. Ook actie en mimiek waren lof waardig. De sopranen Marisa Morel en Nancy Riccardi, de waarlijk grootse basGastone Presset, de bariton Gino Orlandini en de tenoren Luigi Di Stefanis een naam om te onthouden, buitengewoon veel belovend als hij is! en Adriano Fer- rario hielden deze avond de uitstekende naam van Italië werkelijk hoog. Ge steund door de superieure pianist Efrem Casagrande boden zij daarvan op ver antwoord muzikaal niveau, een kunst zinnige afstraling. Men kent onze bezwaren tegen ,,ope- ra"-avonden als deze; desondanks ko men zij aan vurige verlangens van tal lozen tegemoet. Het gedisciplineerde Moerwijk-opera- koor, onder directie van Henk Weimar, verleende wederom geanimeerde mede werking. Een avond, die de goede indrukken ongetwijfeld versterkt heeft. H. 40 jaar bij gasbedrijf DE HEER N. DE L'ECLUSE KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Voor de heer N. de l'Ecluse, werkzaam aan de Lichtfabrieken, afd. gas, was het gisteren een vreugdevolle dag. Hij herdacht namelijk het feit, dat hij veertig jaar geleden zijn intrede deed bij de Stedelijke Lichtfabrieken. Dit jubileum vond een bijzondere bekro ning door de toekenning ener Konink lijke onderscheiding, n.l. de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, die de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de heer De l'Ecluse op de borst speldde in tegenwoordigheid van de wethouder, de heer D. van der Kwaak en de direc teur der fabrieken, de heer ir. Y. Ykema. Na deze plechtigheid wachtte de heer De l'Ecluse de gebruikelijke huldiging in de directiekamer der Lichtfabrieken. Wegens verhindering van de heer Yke ma nam de hoofdingenieur, afd. gas. de heer T. Lentelink, hier de honneurs waar. Deze wenste de jubilaris allereerst geluk met de Koninklijke onderscheiding, die z.i. tevens een erkenning betekent van de waardering die de leiding van het bedrijf heeft voor de capaciteiten van de heer De l'Ecluse. Spr. feliciteerde hem daarna met zijn 40-jarig jubileum en sprak de wens uit dat de resterende jaren op dezelfde uitstekende wijze zul len worden doorgebracht. Bij deze goede wensen sloten zich de overige bij de plechtigheid aanwezige heren gaarne aan. Namens de personeelsvereniging der Lichtfabrieken boden enige vertegen woordigers met toepasselijke en waarde rende woorden een geschenk aan. In de kantine van het bedrijf hadden zich in middels de collega's van de heer De l'Ecluse verzameld en hier maakten de heren J. F. Kloeg en W. P. Dool zich tot tolk van de gevoelens van het perso neel der afd. gasdistributie. De heer Dool bracht menige episode uit de lange diensttijd van de jubilaris in de herinnering terug en wist daarbij de teamgeest in de afdeling op treffende wijze tot uiting te brengen. Hij besloot zijn met vele geestige opmerkingen ge kruide toespraak met de aanbieding van een attentie der naaste collega's. Na een dankwoord van de heer De l'Ecluse kwamen velen met hem deze dag en met zün onderscheiding geluk wensen. echter een geheel apart karakter te hebben. In de eerste plaats treft men daar nauwelijks een tiental spreekwoor den aan, die van Agricola kunnen zijn overgenomen. Voorts kan men zuiver uiterlijk waarnemen dat de zinnetjes in het algemeen yeel korter zijn dan in de eerste helft. Zij maken ook een veel echter indruk dan de ontleningen uit Agricola. De taal is over het algemeen zuiver oostelijk, maar vooral van de korte zinnetjes ook van die in het eerste deel kan vermoed worden, dat zij in vrij zuiver Kampens dialect zijn geschreven. Het is dus mogelijk dat hier twee auteurs aan het werk zijn geweest: één. die zich met een min of meer of ficiële vertaling heeft belast en één, die zijn materiaal werkelijk uit de volks taal heeft verzameld. De resultaten van prof. Kloeke's on derzoek zullen, evenals zijn bronnen studie en zijn beschouwing over de fi guur van Warnersen, in een inleiding tot de spreekwoordenverzameling voor afgaan. Concert „Orpington Junior Singers" VJjdag 13 september concerteert in onze stad als gast van de Gemeentelijke H.B.S. voor meisjes het meisjeskoor, de „Orpington Junior Singers" uit het graafschap Kent, ten zuiden van Lon den. Dit uit ongeveer 40 meisjes be staande koor staat onder leiding van mej. Sheila Mossman en houdt ook dit jaar een tournee door ons land; er wordt o.a .ook geconcerteerd in Arnhem, Rot terdam, Hilversum (N.C.R.V.-studio), Haarlem, Den Haag en Amsterdam. Het koor beschikt over een zeer uitgebreid repertoire, w.o. madrigalen. DE VRIENDENCLUB Aan de wedvlucht van oude en jonge duiven vanaf Roosendaal, namen 453 duiven deel; los om 11.30 uur met z.w.- wind. Aankomst eerste duif om 12.21.09 uur; laatste duif om 12.41.25 uur. Uitslag: 1 P. Marks; 2, 4 en 7 H. Rol; 3 N. Bemelman; 5. C. P. Gijsman; 6 W. Vijlbrief; 8. B. v. Seggelen; 9. H. Ver ver; 10. H. v. d. Luit. sigaargenot >0 stuks Een slaapkamer in de Cheam school in Engeland, waar Prins Charles binnenkort naar toe gaat. De vaste wastafels aan de wand zijn modern genoeg; de bedden I echter zijn reeds tweehonderd jaar oud! Op de plankjes komt een har de vlok ken-mat ras te liggen. De reveille is om 7.15 uur; de lessen vangen om 9 uur aan. Ook Prins Philip is indertijd leer ling van deze school geweest. Leidse Jeugd Toer De Rolschaatswedstryden van de Leidse Jeugd Toer trokken gisteren weer een zeer grote belangstelling. Publiek zowel als deelnemers hebben zo goed meegewerkt, dat deze avond een waar Examens Leidse Analysten School Gisteravond vingen de laatsVe monde linge examens aan voor de diploma's laboratoriumassistent A en B van de feest is geworden op Speeltuin „Rond- Leidse Analysten School. Daarna volgde om de Watertoren' De jongens reden deze avond 1 rit en i in de Jacobazaal van „Den Burcht" uitreiking van de diploma's door de meisjes 2 ritten. Beide groepen heb- examencommissie. De directeur, de heer ben nu dus 3 ritten gereden. W. Burgij, L. Th. Schonagen, die na de uitreiking Spadon en Stafberg bij de jongens en v,an, de diploma's het woord nam, be- L. Bodrey, K. v. Kempen en A. Tuer- dankte de examencommissie, die geheel lings van de meisjes vergaarden het£na/dail^el|j*i Yan de sc^ool de examens maximum van 12 punten. De kunstrywedstrijden. imen, Leiden; F. H. v. Oosten, Leiden. I (Met de aantekening: „tot genoegen"): 1 M. Vooijs, Katwijk a. d. Rijn en verder: H. W. Andersen, Zandvoort; H. W. Egter van Wissekerke, Leiden; W. N. v. Heus- den. Leiden; M. de Raadt, Aalsmeer; X. v. Katwijk, Leiden; A. G. v. d. Boon, I Bodegraven; E. M. Tijssen, Zoeterwoude; IL. Doesburg, St. Niklaas, België; E. E. de H. Breton van Groll, Alphen aan den Rijn; D. H. Schravendeel, Lisse; J. Bek- Eervolle benoeming per 1 oktober a.s. Gistermiddag tegen drie uur ontving onze plaatsgenoot, de heer C Nijman, wethouder van Financiën, het voor hem verheugende bericb dat hij met ingang van 1 oktober a.s. benoemd is tot burgemeester de. gemeente Hoogkerk in Groningen. Vanaf dat moment geleek de woning van de familie Nijman aan d Pr. Bernhardlaan veel op een bijenkorf, zovelen kwamen al spoed hun gelukwensen, hetzij persoonlijk, hetzij telefonisch aanbieden. E deze felicitaties willen wij ook gaarne de onze voegen. De heer G. Nijman is geboren in Rotterdam op 8 mei 1904, haalde aldaar na het doorlopen van de lagere school zijn einddiploma HBS en werd vervol gens officier bij het Leger des Heils. Hierna werd de heer Nijman gods dienstonderwijzer bij de Nederlandse Hervormde Gemeente in Rotterdam (Kralingen) om op 1 augustus 1933 naar Alphen te komen als hoofdambte naar voor het School- en Jongenshuis, van de Martha-Stichting, alhier. Drie jaar later werd de heer Nijman bij een algemene personeelsmutatie be noemd tot administrateur en belast met de economische sector. Na de bevrijding trad de heer Nijman in de politiek en werd hy komende uit de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid voor deze partij op de kandidatenlijst geplaatst voor de raadsverkiezingen en ook als zodanig gekozen. VELE FUNCTIES Bij de wethoudersbenoeming in 1953 werd de heer Nijman als wethouder be noemd. De heer Nijman is voorzitter van de PvdA-afdeling Alphen aan den Rijn en bestuurslid van het gewestelijk bestuur van de partij in Zuid-Holland. Hij is tevens lid van het bestuur van de PCWG Gewest Zuid-Holland Noord. Door zijn grote belangstelling voor d padvinderij werd hij Onder-Distric Commissaris voor de Nederlandse pad vinderij in de Rijnstreek. De nieuw be noemde burgemeester was in Alphen tevens mede-oprichter van de Histori sche Vereniging en thans nog penniir - meester van het museum aan ae R j kade. heeft afgenomen en wenste de leerlin- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nioodaias Jacobus Widihelimus, zn vain C. H. be GTOot en B .de Geus; Margaretha Maria Josepha ,dr van A. vam der Blom en C. Sberkens; Oscar Barend Wlnfrid, an van M. S. Verhouden en R. P. Dado; Ohrdstia- nu3 Theodoras, an van P. Eradus en P. Hoppenbrouwer; Mairianne, dr. v. P. C. de Bolster en S. M. C. Regeer; Cabhartna Ma ria ,dr van P. J. de Groot en M. van Po- lanen; Hendrtka Johanna Anton!a. dr van J Klein en W. S. Streekstra; Johannes Marinus. zn van J. Wolters en C. Smit; Herman Pieter Hansje, zn van P. H. van den Berg en J. Warmerdam. OVERLEDEN L, Aait-en, 60 Jaar, taan. seld werden door demonstraties Dordrechtse gasten, kwamen heel goed tot hun recht. Ook de grote meisjes uit Leiden lieten het publiek weer genieten van een zéér goede demonstratie. Bij de jongens waren het Molet en de kleine S. Gussenhoven, die zeer ernstig pro beerden om P. Distelvelt van de eerste plaats te verdringen. Zij slaagden er niet in, maar kwamen toch op de 2e en 4e plaats terecht. De meisjes kregen wel een nieuwe lijstaanvoerdster bij het schoonrijden, n.l. S. Vermond, die nu met 32 punten de leiding van M. v. Ve- netiën met 30 punten heeft overgeno men. De grote meisjes behielden de zelfde volgorde, maar K. v. Kempen en L. Mank reden nu al heel wat mak kelijker dan de eerste avond. Bep Bel- laert haalde weer het maximum aantal punten. Het demonstratie-dansen van Bep Bellaert en haar zusje Cockie werden door het publiek met een warm applaus beloond. Maar toen Bep ook nog een dansje maakte met haar 3 jaar oude vriendinnetje, werd het een ware ovatie. Vanavond wordt er gereden op de speeltuin van „Morskwartier". Voor de jongens is er vanavond een nieuwtje, zij zullen eens laten zien wat zU van Rolhocky terecht brengen. rijp affrpwis- 8en veel geluk. Voor het komende jaar van drie I wenste hiL dat met dezelfde teamgeest eel eoed en Üver door de leerlingen, zoals in het vorige jaar, gewerkt zal worden. Het diploma Laboratoriumassistent A verkregen: M. v. d. Bent, Noordwijk; N. v. d. Hoogt, Leiden; A. Ligthart, Oegst- geest; H. W. Schuurman, Leiden en M. Doesburg, St. Niklaas België. Het diploma Laboratoriumassistent B verkregen (met de aantekening „met lof"): J. Parlevliet, Katwijk; G. Lem- De standen na deze avond zijn: Hardrijden jongens: W. Burgy, Spa don, Stafberg 12 pnt.; P. Distelvelt, J. Giezen 11 pnt.; A. Crama, J. Dege 10 pnt. Hardrijden meisjes: L. Bodrij, K. v. Kempen, A. Tuerlings 12 pnt.; M. Koet 11 pnt.; S. Vermond. A. Uppenkamp 10 pnt. Kunstryden meisjes: S. Vermond 32 pnt.; Mè v. Venetiën 30 pnt.; A. Tuer lings 29 pnt.; K. Janse 27 pnt.; L. Klein 27 pnt. Kunstryden jongens: P. Distelvelt 34 pnt.; Molet 29% pnt.; W. Burgy 29 pnt. S. Gussenhoven 27 pnt. Kunstrijden grote meisjes: B. Bellaert 80 pnt.; K. v. Kempen 66% pnt.; L. Mank 62 pnt. ker, Bodegraven; R. H. Kramer, Bos koop. Voor het examen „Leerling Analyst (e) medische richting" (afgenomen door de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging) slaagden: Br. Dubritius, Noordwijkerhout; Br. Emarus, Noord- wijkerhout; J. L. Dibbetz, Oegstgeest; E. Flinterman, Katwijk aan Zee; A. v. d. Veld, IJmuiden; mevr. C. P. M. v. Vliet Teuben, Leiden; M. H. G. Tressen, Utrecht. 3 Kandidaten kregen een her examen. Begin van traditie Reunie van oud-verpleegsters Leids Academisch Ziekenhuis Kwart eeuw geleden kwam afdeling chirurgie naar huidige behuizing Vijf en twintig jaar geleden werd de laatste afdeling van het voormalige Academisch Ziekenhuis naar het toen nieuwe complex aan de Rijnsburgerweg overgeplaatst. Dit jubileum werd als „kapstok" gebruikt voor een eerste reünie van verpleegsters en zij die hun opleiding als zodanig genoten in het Leids Academisch Ziekenhuis. Het ligt in de bedoeling, in de toekomst meer van dergelijke bijeenkomsten te organiseren van verpleegsters en oud-verpleeg sters die op een of andere wijze aan dit ziekenhuis verbonden zijn geweest. In andere ziekenhuizen zijn dergelijke bijeenkomsten reeds tot een traditie ge worden. Het Leidse Ziekenhuis, dat in feite in 1637 als oudste Aeademisch Ziekenhuis ter wereld in leven werd geroepen, heeft thans de eerste stap gezet om een dergelijke reünie tot traditie te maken. Ongeveer 165 oud-verpleegsters uit oudste ruim tachtigjarige reüniste was alle delen des lands en van zeer uiteen lopende leeftijd hadden aan de uitno diging gehoor gegeven. Onder hen be vond zich de eerste gediplomeerde ver pleegster van de Leidse cursus, die zij in 1898 begon en in 1903 voltooide. Deze Dringend beroep op regering een eigen woning is, men gaarne ge bruikt maakt van elke zich voordoen de gelegenheid om een eigen woon ruimte te betrekken. Voornaamste wensen Naast bovengenoemde wensen legt het request in een aantal desiderata nog de nadruk op een aantal punten: De woonvoorziening van alleenstaan den, welke thans nog alleen in de pre mieregeling is opgenomen, worde tevens in de Rijksbijdrageregeling opgenomen. Bij de toewijzing van het bouwvolume aan de gemeenten worde rekening ge- De leden van de beide Kamers der Staten-Generaal kregen van daag een afschrift aangeboden van het op 12 juli j.l. aan minister ir. H. B. J. Witte overhandigde request met rapport en enquête-uitslag inzake woongelegenheden en woonwensen van alleenstaanden in verschillende gemeenten in Nederland. In dit request - samengesteld door de landelijke commissie Woongelegenheid Alleenstaanden - wordt, rekening houdend met hetgeen de overheid doet ter leniging van de woningnood onder de gezinnen, een dringend beroep gedaan op de regering om ook aan het woonprobleem van deze groep van procentueel hoogste belasting-betalers in Nederland ernstig aandacht j houden met'de hier bed'oeld^bevoikings- HÉjBHB groep. Voorzover de gemeentelijke huisves tingsbureaus niet reeds overgaan tot in schrijving van woningzoekende alleen staanden, zoals in enkele gemeenten o.a. als gevolg van de gehouden enquête is geschied, zij van overheidswege gestimu leerd, dat ook alleenstaanden, naast de gezinnen, door de huisvestingsbureaus aan passende woonruimte worden ge holpen en als woningzoekenden worden ingeschreven. Wat de wensen met betrekking tot de te besteden huurprijzen betreft wordt tc gaan wijden. Alleen dure kamers Immers, zo stellen de verzoeksters, als gevolg van het feit, dat deze categorie woningzoekenden als regel bij de ge meentelijke huisvesting-bureaus niet als zodanig kunnen worden ingeschre ven, moet zij wel genoegen nemen met de hoge prijzen, die gevraagd worden voor de z.g. gestoffeerde of gemeubi leerde kamers, merendeels met pen sion of warme maaltijd, omdat van overheidswege hierop geen prijscon trole bestaat en ongestoffcerde of on gemeubileerde kamers om deze reden vrijwel niet :n huur zijn te verkrijgen. Bij het request aan minister Witte werd ook een schema gevoegd, dat een overzicht geeft van de uitslag op de voornaamste vragen van plaatselijk ge houden enquêtes. Daar het probleem voor de alleen staande man anders ligt dan voor de alleenstaande vrouw werd op enkele uitzonderingen na, de enquête uitslui tend onder vrouwen gehouden. Uit dit schema blijkt, dat de wens of mogelijkheid tot kopen van een woning uiterst gering is en men overwegend voor huur voelt, dat men overwegend de voorkeur geeft aan een twee-kamer woning, dus afzonderlijke zit- en slaap kamer, evenals voor een eigen keuken of kitchinette voor het zelf-bereiden der crenel afhankelijk SnrSÏ arooggelegennem bleken van de klassen der gemeenten wordt gewenst. Voorts blykt, dat slechts een zeer klein Bovendien ontveinst de commissie zich niet, dat in veel gevallen de juiste huur- percentage van alleenstaande vrou- waarde niet zal zyn aangegeven, maar wen de voorkeur geeft aan wonen in een flatgebouw voor uitsluitend vrou wen en men veel meer geporteerd is voor wonen in een gemengd flatge bouw of in een bouwblok tussen ge zinnen. Dit neemt echter niet weg, een te laag gedeelte van het inkomen voor huishuur wordt gereserveerd. De suggestie wordt derhalve gedaan, dat indien plaatselijk tot bouwactiviteit wordt overgegaan, de autoriteiten zich op de hoogte stellen van de huurbedra- dat, daar momenteel de nood zo hoog I gen welke door gegadigden besteed kun- h en er bovendien geen keuze voor 1 nen worden. de in Leiden woonachtige mevr. T. Brou werPonsen De bijeenkomst in de aula van het Academisch Ziekenhuis waarboven de vlag was uitgestoken, bracht voor alle deelneemsters een vrolijke hernieuwde ontmoeting met collegae uit vroeger ja ren mee. Het programma voor deze dag was ingesteld op een groot onderling contact tussen de deelneemsters, dié daardoor alle gelegenheid kregen oude herinneringen op te halen en iets te horen over anderer levenservaringen na moeilijke maar mooie jaren van samen werking in de verpleging in een recent of tientallenjaren oud verleden. De directeur van het ziekenhuis de heer M. W. Jongsma sprak een kort welkomstwoord waarin hij verleden en heden der verpleging en der medische verzorging tegenover elkaar stelde zon der nóchtans" een antwoord te geven op de vraag of er veel verbeterd was en of bij verbeteringen niet ook veel van het oude goede verloren was gegaan. Herinnerende aan de directe aanleiding van de reünie wees hij bv. op de grote veranderingen die zich in de chirurgi sche afdeling hebben voltrokken, veran deringen die nog steeds voortgang vin den. Zo voorspelde hij dat over enkele jaren de operaties door de studenten en andere belanghebbenden op moder ne wijze via kleurentelevisie gevolgd zullen kunnen worden, waardoor zowel vorming als chirurgie gebaat worden. In de loop van de dag volgden de deelneemsters een film over de verple ging in de polioklmiek. opgenomen naar aanleiding van vorig jaar nieuw ontwik kelde verplegings- en genezingsmetho den in het Leidse ziekenhuis, terwijl voorts groepsgewijze de verschillende afdelingen van het omvangrijke zieken huiscomplex werden bezichtigd. Ook bestond er grote belangstelling"voor een aantrekkelijke kleine expositie, waarin verleden, ontwikkeling en heden van de verpleging en de chirurgie werden uitgebeeld aan de hand van documen ten. oude en nieuwe instrumenten, af beeldingen etc. Deze expositie kon bij een worden gebracht dank zij de mede werking van vele officiële instanties en instellingen en particulieren. In de middaguren lieten voorts ver pleegsters en doktoren hun kwaliteiten op het podium bewonderen, waarbij zowel aan heden als verleden aan dacht werd besteed. Gezamenlijk werd geluncht, terwijl een diner als slotstuk aan het programma was toegevoegd. PRINSES IRENE BEZOEKT GARDEREGIMENT Prinses Irene zal morgen een bezoek brengen aan het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" te Vught. De heer Nyman is lid der Ned. Herv. Kerk, behorenden tot de Quaker- groep en een groot voorstander van de morele herbewapening. RAAD VAN HOOGKERK De heer Nijman deelde ons nog mee, dat de raad in Hoogkerk bestaat uit elf leden, van wie 5 behoren tot de PvdA, 2 AR, 2 CH, 1 Gem. Belang en 1 Geref. Politiek Verbond: een gemengd gezel schap dus. Mevr. C. Nijman-Bozuwa bewoog zich in Alphen eveneens in het openba re leven, vooral haar belangstelling voor de kinderbescherming en padvin derij is bekend. Zij is vele jaren gezins voogdes en tevens oprichtster (in 1938) van de afdeling Alphen van de pad- vindsters en eerste leidster. De gemeente Alphen verliest in de fa milie Nijman een algemeen bemind echtpaar, het gemeentebestuur een be kwaam en kundige wethouder, de Mar tha-Stichting een uitstekende kracht en de PvdA een doortastend voorzitter, die zeer veel voor de partij in Alphen heeft gedaan. De heer en mevr. Nij man hebben een zoontje van 11 jaar. Wat zijn nieuwe gemeente betreft deelde de heer Nijman mee, dat hij nog slechts eenmaal deze plaats heeft be zocht en dat deze op een zeer regen achtige dag toch een vriendelijke in druk maakte. De gemeente is deels agrarisch en deels een industrieplaats. INSTALLATIE De installatie van de heer Nijman als burgemeester zal plaats vinden op dinsdag 1 oktober. Het afscheid van Al phens raad zal vermoedelijk in de eerst volgende raadsvergadering van vrijdag 27 september a.s. geschieden. De opvolger van de heer Nijman in Alphens raad is de heer A. Rietveld, ty pograaf bij de fa. N. Samsom alhier, die zijn eventuele benoeming in beraad wil houden. Afscheid mr Fockema Andreae JAARBEORSKLOK AANGEBODEN Aan het slot van de eerste jaarbeurs dag hebben de deelnemers van de Jaar beurs afscheid genomen van mr. W. H. Fockema Andreae, die onlangs als pre sident van de Kon. Ned. Jaarbeurs is opgevolgd door dr. G. van der Wal. De voorzitter van een comité, dat gevormd was uit de deelnemers, de heer L. Schönitzer, bood symbolisch een klok aan, die bij de komende voorjaarsbeurs een plaats zal krijgen in de Julianahal. De klok, naar een ontwerp van de heer W. Heesen, geeft uur en minuten aan door tekens, die bevestigd zijn op twee doorzichtige verlichte schijven. Na elk uur volgt een gongslag, die door een ingebouwde microfoon wordt doorgegeven aan alle gebouwen van de Jaarbeurs. De gong zelf heeft de vorm van het jaarbeursembleem, de U met de Mercuriushoed. BOND TEGEN HET VLOEKEN 40 JAAR. De Bond tegen het vloeken zal 19 sep tember zijn 40-jarig bestaan vieren, 's Middags zal het bestuur een confe rentie beleggen in restaurant „Hoorn- wyck" te Rijswijk, waar het lid van de Tweede Kamer, prof. dr. L. W. G. Scholten uit Utrecht, zal spreken over: „Het openbaar gelaat van ons volk", 's Avonds wordt in de Grote Kerk te 's-Gravenhage een herdenkingsbijeen komst gehouden waarin de voorzitter van de bond, dr. Joh. H. Scheurer uit Voorburg een herdenkingsrede zal hou den. Medewerking verlenen Willem Berkhemer uit Arnhem, die enkele ge deelten uit het Evangelie van Johannes declameren zal. en het Haags Kamer koor onder leiding van Cor Backers.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3