MAGGI CROCNïttttP Ook Eisenhower zeer sceptisch tegenover Russische raket beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine ,.4' vraagt Prins Carl van Zweden de Justitie om hem te berechten Nieuwe moeilijkheden in overleg tussen Sovjet-Unie en Duitsland Met een enkel woord i Huwelijk en echtscheiding Agenda WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 Advertentie ZO PER ZILVERZAKJE Vroegere verklaringen zijn evenmin volkomen betrouwbaar gebleken Volgende stap in Londen moet van Russen komen „De verklaring van de Russen, dat zij met succes proeven hebben geno men met een intercontinentaal ballis tisch projectiel, is opmerkelijker om wat erin verzwegen dan om wat erin gezegd wordt", aldus gaf president Eisenhower gisteren op zijn perscon ferentie te kennen. De Russische ver klaring is zeer vaag aldus Eisenhower, voor wat de toekomst van het projec tiel betreft. Er is mij geen reden be kend waarom men ditmaal aan de Russische verklaring meer geloof zou moeten hechten dan aan vroegere verklaringen, die evenmin volkomen betrouwbaar zijn gebleken. Er is een groot verschil, aldus ging de presi dent voort, tussen het bewijs, dat er een proef met een dergelijk projectiel genomen kan worden èn het maken van deze projectielen, in een hoeveel heid, die voldoende is om ze taktisch te gebruiken. Eisenhower merkte op, dat het nog lang zal duren voordat het projectiel voor lange afstand het beste middel is om een explosieve lading naar een vijandelijk doel te brengen. Amerika blijft echter aan het projectiel werken en geeft het de grootst mogelijke voorrang. Het is de taak van de Russen om de volgende stap te doen om uit de impas se bij de ontwapeningsbesprekingen te geraken, aldus zei Eisenhower verder op zijn persconferentie. Hij merkte op. dat hij geen enkele bijzondere opbou wende stap kon zien, die de Westelijke mogendheden op het ogenblik zouden kunnen doen. Op de vraag of hij Stassen, de Ame rikaanse vertegenwoordiger op de ont wapeningsbesprekingen te Londen, nieu we instructies had gegeven voor diens vertrek, antwoordde de Amerikaanse president met een verwijzing naar de verklaring, die hij op 28 augustus heeft uitgegeven. In deze verklaring wordt o m. gezegd, dat het „tragisch" zou zijn als de Russen het Westelijke plan zou den verwerpen voor het bestudeerd was. In 89 minuten Volgens een boek van een vooraan staande Duitse raketspecialist, dat bin nenkort wordt uitgegeven, beproeft de Sovjet-Unie een nieuwe intercontinen tale raket, die de afstand Leninggrad New York in 89 minuten zou kunnen afleggen. Een Hamburgs blad heeft onlangs gezegd, dat de Russen voor de ontwik keling van hun intercontinentale raket gebruik gemaakt hebben van plannen die de Duitser dr Eugen Sanger in de oorlog heeft gemaakt. Officieel 173 slachtoffers van treinramp op Jamaica Het ministerie van Openbaar Welzijn van Jamaica heeft medegedeeld, dat 173 personen bij de treinramp van zondag avond j.l. om het leven zijn gekomen. Er zijn zevenhonderd gewonden. Een aantal van hen zal voor het verdere leven ver minkt zijn. Meer dan 400 mensen zijn in ziekenhuizen in de omgeving onderge bracht. Men had hen uit de verwarde hoop ijzer en staal, die van de trein was overgebleven, gehaald. Ongeveer drie honderd gewonden zijn naar een klein ziekenhuis in Mandeville gebracht, waar de artsen, die maandagmorgen vroeg uit hun bed waren gehaald, nog steeds bezig zijn met de patiënten. Het ziekenhuis is zo klein, dat een aantal gewonden met zijn tweeën in één bed moet liggen. Hoewel het vakantiereisje georgani seerd was door een r.-k. parochie, bevon den er zich ook vele niet-katholieken in de trein. Anglicaanse en r.-k. priesters verleen den geestelijke bijstand. Vele lijken wer den naast de resten van de trein op de grond neergelegd. Zware tropische re gens, die op de langdurige droogte volg den, veranderden de grond in modder. Zo was het beeld toen familieleden in bussen en auto's op de plek des onheils arriveerden. Peter Freuchen overleden De Noordpoolonderzoeker, schrijver en winnaar van een prijsvraag voor de tele visie, Peter Freuchen, is maandag op de luchtmachtbasis Elmendorf in Alaska tengevolge van een hartaanval ever- leden. De 71-jarige Deen was zaterdag met een groep Poolvorsers uit New York naar het Noordpoolgebied vertrokken. De groep was van plan ir het Noordpoolge bied een kleurenfilm voor de televisie te maken. Freuchen won in 1955 een prijsvraag van de televisie, die hem 64.000 dollar opbracht. Hij schreef vele populaire boeken. Hij trouwde in 1922 met een Eskimo vrouw. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren. In de tweede wereldoorlog was Freu chen lid van de Deense ondergrondse en hielp hij geallieerde parachutisten uit Denemarken vluchten. Hy werd door de nazi's gevangengenomen en ter dood veroordeeld. Voor het vonnis werd vol trokken, werd de gevangenis waarin hij opgesloten zat, echter gebombardeerd. Freuchen kon toen ontsnappen. Een deel van Groenland is naar hem genoemd als waardering voor zijn werk in dit gebied. NAVO-vlootmanoeuvres in de Atlantische Oceaan Vandaag is een groot aantal Ameri kaanse en Canadese oorlogsschepen uit Amerikaanse en Canadese havens ver trokken naar een plaats in de Atlanti sche Oceaan waar de eerste fase, „Sea Spray" genaamd, van een reeks herfst- manoeuvres van de NAVO zal beginnen. De vloot, die aan Sea Spray deelneemt, bestaat uit 85 schepen. Ook een groot aantal vliegtuigen zal aan de oefening meedoen. Het thema van de oefening is een vlootbeweging van het westelijk naar het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan bij een alarmtoestand voor de NAVO. De nieuwe Russische raket, de T-4-2. is. zo schrijft dr. Sanger in zijn boek. een verdere ontwikkeling van de be mande raketbommenwerper, waaraan hij en zijn vrouw. dr. Irene Bredt. in de oorlog werkten. De Russen zouden de T-4-a als onbemande raket beproeven. De reikwijdte wordt geschat op 6.500 tot 16.000 km. Sanger noemt nog een tweede onbe mande raket met een reikwijdte van 8000 km. Nog niet het laatste woord van Moskou De Amerikaanse afgevaardigde op de Londense ontwapeningsbesprekingen, Stassen, heeft gisteren bij zijn aan komst uit Washington op het Londense vliegveld verklaard, dat het „binnen het bereik ligt een basis voor het stopzetten van de vervaardiging van kernbommen te leggen en wederzijds een weg naar vertrouwen te banen 'door inspectie van bewapening en strijdkrachten en door beperking van deze laatste alsmede van militaire uitgaven". Hy geloofde niet, dat men het laatste woord van Rusland over het jongste Westelijke ontwapeningsvoorstel had ge hoord. Stassen voegde eraan toe, dat men had laten doorschemeren, dat Rus land de besprekingen misschien liever in het kader van de V.N. zou voeren. „Wij streven naar een gezonde overeenkomst. Hoe die bereikt wordt komt pas in de tweede plaats". Gevraagd of hij van mening is, dat de Russische intercontinentale raket enige invloed heeft op de Russische houding bij de ontwapeningsbesprekingen, ant woordde Stassen: „Alles wat gebeurt vindt op de een of ander wijze zijn weerslag in de ontwapeningsbesprekin gen: we onderhandelen niet in een vacuum". Een tragisch begin van jachtseizoen De opening van het jachtseizoen heeft in Sprundel een tragisch karak ter gekregen, daar een 26-jarige land bouwer ernstig gewond werd, toeneen schot hagel hem in het onderlichaam trof. Het schot kwam uit het jachtgeweer van een 74-jarige jager. Zijn geweer ging onverhoeds af. toen hij met het geweer zijn jachthond wilde scheiden van de waakhond van de boer. De jager kwam terug van zijn eerste Jachtpartij in het nieuwe seizoen. Zijn geweer was nog geladen. Door onverklaarbare oorzaak is het geweer bij de poging de honden te scheiden afgegaan. De jeugdige landbou wer kreeg het volle schot hagel van on geveer een meter afstand in het onder lichaam. De kogelkorrels verwondden hem zo erg. dat hij terstond naar het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal moest worden vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel xorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Advertentie Zijn naam genoemd in grote sivendelzaak Prins Carl van Zweden, zoon van Koning Gustaaf VI, heeft de procureur generaal verzocht hem te doen dag vaarden wanneer de zogenaamde „Hu- seby-affaire" wordt berecht. De „Huseby-affaire" is een zwendel- zaak. Een 76-jarige dame, eigenares van een landgoed, schijnt namelijk door haar zaakwaarnemer, Gutenberg, door middel van valse chèques, vreemde pro curatie-zaken, duistere handelsverwik kelingen en nog enkele van zulke acti viteiten een groot bedrag afhandig te zijn gemaakt. De politie zwijgt over deze som, maar er zijn ingewijden die het totaal van de zwendel op 10 miljoen kronen stellen. Toen de politie zich met de zaak ging bezighouden werd Gutenberg gearres teerd. Verschillende malen werd de naam van Prins Carl eveneens ge noemd, volgens de Prins „in een ver band dat niet anders dan kwalijke ge dachten kan wekken". Omdat de zaak door verschillende of ficiële uitlatingen en een uitvoerige pu bliciteit grote afmetingen heeft aange nomen, acht Prins Carl slechts een openbare rechtszitting nog in staat zijn naam van elke blaam te zuiveren, wes halve hij, naar hij verklaarde, heeft verzocht hem in dit proces te doen dag vaarden. Tjjdens zijn verhoor had Gutenberg tegen de politie gezegd dat hij „grote bedragen geleend had van mijn vriend, Russen publiceerden brieven De Sovjet-Unie heeft een Westduits i Russische leiders in het verleden om de voorstel om de besprekingen, die in had nu kennis genomen van de Russi- Moskou tussen de beide landen gevoerd sche bewering als zou de Sovjet-Unie worden, te schorsen tot na de verkiezin- 1 deze zaak als afgedaan beschouwen, gen in West-Duitsland van de hand ge- maar hij stelde toch voor de conferentie wezen. Dit is bekend geworden, doordat I enige tijd te schorsen, opdat de Russen van Russische zijde de tussen ^^mjonof en zich nader op hun houding zouden kun- dr. Lahr gewisselde brieven zijn gepu- j nen beraden, bliceerd. In Bonn wordt deze voortijdige publikat'c al? een schending van ver- Semjonof antwoordde op Lahrs brief, trouwen gekenmerkt, de afspraak was, i dat een mislukken van de onderhande dat slechts gemeenschappelijke commu- lingen geheel aan Duitsland te wijten niqué's zouden worden uitgegeven. zou zijn. Het zou worden beschouwd als Het. Bondskabinet zal op zijn volgende 1 een uiting van de onvriendschappelijke bijeenkomst beslissen in welke vorm de j politiek van de Bondsrepubliek jegens de onderhandelingen in de Russische Sovjet-Unie. Volgens de Russen bestaat hoofdstad over een handelsakkoord en j er geen enkel bezwaar tegen voortzetting de repatriëring der Volksduitsers zullen j van de besprekingen over de andere worden voortgezet. In Bonn overheerst I agendapunten de mening, dat de bekendmaking van de Russen, dat de brieven gepubliceerd zouden worden zij zijn inmiddels ook door de Westduitse regering aan de Het is gebleken, schrijft Semjonof, dat de Bondsrepubliek niet wenst te spreken over „praktische kwesties, die zich zou- 'n heerlijke drank openbaarheid prys gegeven de kans den kunnen voordoen bij de repatriëring op een succesvol einde van de onderhan- i van individuele Duitse burgers uit de i delingen opnieuw slechter heeft ge- I Sovjet-Unie. maar doet alsof zij zeg- maakt. Dr. Lahr wacht nu in Moskou op genschap heeft over Russische burgers I nadere instructies, want het overleg is van Duitse nationaliteit. De Sovjet-Unie nog niet afgebroken. weigert daarover te onderhandelen, daar I Dr. Lahr wijst in een van de gepu- dat een interne Russische aangelegen- I bliceerde brieven op enkele beloften- van heid is". BINNENLAND In Na arden zal zaterdag 12 .oktober een nieuw standbeeld van de Tsjechische pedagoog Comenius onthuld worden in te genwoordigheid van verscheidene autori teiten, o.w. ook Tsjechische. BIJ beschikking van de minister van O.K .en W. is in verband met het overly - den van de heer Sem Dresden .benoemd tot lii'd en voorzitter van de commissie, welke tot taak heeft hem van advies te dienen inzake het toekennen van ere-gel den en persoonlijke toelagen aan toon kunstenaars, de heer Willem Andirlessen t? Amsterdam. voor de toekenning van reisbeurzen aan De minister van O.K. en W. heeft letterkundigen twee jury's ingesteld, te weten één voor de beoordeling van inge zonden poëzie en één voor de beoordeling van ingezonden prozawerken. In de eerst genoemde jury zijn benoemd: Max Nord (voorzitter). Harriet Laiurey en Jan Wit en in de laatstgenoemde jury: Emmy van Lokhorst (voorzitster), Michel van der Plas en Alfred Kossmann. De bond van Chr. Geref. Mannen ver enigingen In Nederland zaJl 17 en 18 sep tember in de Ghr. Geref. Kerk te Nun- speet onder presidium van het 2e Kamer lid ds. C. van der Zaal ran Harlingen, zijn Bondsdag houden. De Haagsohe Dans- en Balletschool, die onder leldk van mevrouw Goekoop- Santhagena staat, krygt een nieuwe bal- letmeester. namelijk de jonge Amerikaan Martin Blair, die de laatste Jaren werk zaam is geweest als assistent van Madame Nora te Parijs. Bij K.b. is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden be noemd tot gewoon hoogleraar in de afde ling der werktuigbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft, om onderwijs te ge\en in de transporttechniek: ir. G Prins. Ter gelegenheid van het bezoek aan ons land van ae vice-gouverneur-generaal ran de Belgische Kongo, dr. H. A. A. Cor nells. had de minister van Economisohe Zaken prof. dr. J. Zijlstra hem gisteren een ontvangst bereid in Hotel de Witte Brug te Den Haag. Vele gasten hadden aan 's- mlnlsters uitnodiging gevolg gegeven. O.m. zagen wij de Staatssecretaris van Econo mische Zaken, dr G. N J. Veldkamp, de ambassaraad van België, de heer Taymans. vergezeld van andere leden van de Belgi sche ambassade verscheidene vertegen woordigers van de Nederlandse Industrie van de Internationale Kamer van Koop handel. van het Afrika Instituut van de Werkgeversverenigingen, van verkeers- en vervoersmaatschappijen en van de Depar tementen van Buitenlandse Zaken en Eco nomische Zaken. Het eerste internationale congres van orgelbouwers is gistermiddag in Amster dam geopend met een officiële ontvangst van de deelnemers ln het stadhuis. Aan diit congres dat tot zaterdag a.e. zal duren nemen meer dan 100 orgelbouwers uit 18 landen, deel. De minister van Landbouw van de uid - Amerikaanse republiek San Salvador. de heer Prederico Garola Prleto. zaïl van 5 tot 8 september een bezoek aan Nederland brengen. Bij beschikking van de minister van O.K. en W. is ingesteld een Rijkscommis sie van advies inzake opdrachten op het gebied der literatuur-historie 1957. In deze commissie zijn benoemd tot: lid en voor zatter: prof. dr. W. A. P. Smit te Utrecht, tot lid dr. J. C. Brandt Corstius te Utrecht prof. dr. N. A. Donkersloot te Amsterdam, G. P. M. Knu'velder te Eindhoven, en prof. dr. G .Kuiper te Amsterdam; tot secretaris H. J. Michael te 's-Graivenbage. Een 28-jarige Amerikaanse militair boorde zich op de Boulevard te Zeist met zyn motor halverwege in een volkswagen, waarvan de bestuurster, een dame uit Doorn linksaf sloeg zonder het haar tege moet komende verkeer op de Boulevard voorrang te verlenen. De Amerikaan werd zo zwaar gewond, dat hij in het militair hospitaal te Utrecht overleed. Een 12- jarig meisje ,det in de auto zat, werd vrij zwaar gewond: twee andere kinderen wer den licht gewond. Op 10 september wordt ln Den Haag een openbare bestuursvergadering van het procluk t-schap voor siergewassen gehouden. De agenda vermeldt onder meer de vast stelling van de definitieve percentage» teeltrecht bloembollen 1057/1958. de be steding van de overschotten uit "t bloem- bollensurplusfondswijziging van de ver ordening exportprijzen bollen en knollen van bloemgewassen oogst 1957. Voor de 25ste maal gaat de Konink lijke Vereniging „Het Nederlandse Trek paard" op 10 en 11 september haar natio nale tentoonstelling houden en voor de 18de maal vindt deze tentoonstelling, de grootste Nederlandse koudbloedshowlm de veemark thaüQen te 's-Hertogenbosch plaajts. Gisteren heeft de Kon. Ned. Stoom boot-Maatschappij N.V. te Amsterdam eeD nieuw schip aan haar vloot toegevoegd en wel het 7220 brt. metende motorvracht- en passagiersschip „Prins der Nederlanden" dat gebouwd is door de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr te Rotter dam. Het schip is op 14 maart Jl. door Koningin Juliana gedoopt en tewaterge- laten. BUITENLAND Volgens Nationalistisch China zijn door het geschut op Quemoy ln de afge lopen drie jaar 2400 communistische ar tilleristen gedood, en talrijke artillerie stellingen en militaire installaties vernie tigd. In dezelfde periode waren honderd- vijftig communistische jonken tot zinken gebraoht. De communisten hadden 52.923 granaten op Quemoy afgevuurd. Koning Leopold is uit Brussel ver trokken voor een reis naar Boston in de V.S., waar hij een particulier bezoek aan industriële en kerninstallaties zal bren gen in zijn kwaliteit van voorzitter dier Commissi© voor de studie van vraagstuk ken, die voortvloeien uit die ontwikkeling van de wetenschap in overzeese gebieden. Prinses Lilian© en Prins Alexander verge zellen hem. De Zuldtafrlkaanse minister van De fensie, Francois Erasmus, heeft dinsdag middag te Londen een bezoek gebracht aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken .Selwyn Lloyd. Van welingelichte zijde is meegedeeld, dat Erasmus sugges ties heeft gedaan met betrekking tot de besohermlng ran Afrika tegen de dreiging rap een communistische infiltratie. Zul<£ Afrika zou willen samenwerken met Groot Brlttannië. Frankrijk. België en Portugal de vier Europese landen, die gebieden ln Afrika hebben ten zuiden van die Equa tor voor de verdediging van Afrika. Een commissie voor politieke zaken in Cairo, waarin afgevaardigden van de negen landen vai. de Arabische Liga zit ting hebben, heeft besloten de Liga te in strueren de regering van Ghana te vragen naar haar verhouding tot Israël. Ghana (voormalig Goudkust) voert op het ogen- bak besprekingen met de Joodse staat en het ziet er naar uit. dat er nauwe econo mische betrekkingen zullen worden geves tigd. De Arabische landen staan op het standpunt, dat Ghana tot het Afrikaans- Aziatische blok behoort Volgens schattingen van de NAVO heeft de Sovjet-Unie in de Oostzee zeven kruisers, vijftig torpedoboot Jagers, dertig escorte jagers, l«2o duikboten, 140 duik boot jagers, 200 mijnenvegers,180 torpedo- boten, 160 landJingsvaartuigen en 1.200 mar ine vliegtuigen. Dit is gisteren in Bonn meegedeeld door Felix von Eckhardt. woordvoerder van de Bondsregering. Hij zei. dat de Oostduitse marine twee torpe- dobootjagers en zestien mijnenvegers be zit. Daartegenover bestonden de West duitse zeestrijdkrachten ln de Oostzee uit twintig vaartuigen voor de haven ver dediging ,zes motortorpedoboten, zeven opleidingsvaairtuigen en tien mijnenvegers. President Eisenhower heeft dinsdag zijn goedkeuring gehecht aan een wets wijziging, waardoor voortaan de doodstraf kan worden uitgesproken voor het Inslui ten van dodelijke stoffen ln brieven, In dien de ontvanger tengevolge ran deze stoffen overlijdt. De Amerikaan Kings-ley .een deskun dige op het gebied van vluchtelingen- kwesties .heeft dinsdag na zijn terugkeer in New York van een reis door Oc».temrijk, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk me degedeeld dat ongeveer zes duizend Hon garen die tijdens en na de opstand uit hun land waren ge-vlucht, naar Hongarije zijn teruggekeerd. Kingsley. voormalig di recteur-generaal van die Internationale Vluchtelingenorganisatie, zei, dat de te ruggekeerd© Hongaren de hoop hadden opgegeven ,d«t zij de tijdelijke kampen ln Oostenrijk en andere landen zouden kun nen veria-ten. Er zijn vorig Jaar ongeveer 125.000 Hongaren uit hur. land gevlucht, van wie meer dan 50.000 naar de V.S. gin gen. De Japanse regering heeft bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen voortdu- lend-e kernproeven, naar a-amileidtng van de bekendmaking op 27 augustus te Moskou van nieuwe Russische proev-en met kern wapens. Japan zegt, dat het voortzetten van deze proeven „grote schade zai be rokkenen aan het meneeiyik ras. De Sovjet Uni© had de proeven niet tevoren aange kondigd. Prins Carl". Florence Stephens, die ei genares van het landgoed en de nala tenschap, onderhoudt betrekkingen met het Zweedse hof. Zij had de Prins „zo nu en dan" geld geleend en hem tot haar erflater aan gewezen. Later had Gutenberg ook ver klaard „mijn vriend, Prins Carl", be dragen te hebben geleend. De opschudding werd tamelijk groot, en in een brief aan de procureur-gene raal heeft Prins Carl derhalve verzocht te worden gedagvaard in het proces. 0 Vervolg van pag. 1 Een nieuwigheid in het Nieuwe Bur gerlijk Wetboek is de bepaling, dat de gescheiden vrouw de naam van haar echtgenoot mag blijven voeren ook als er geen kinderen zijn. De man kan dit echter beletten als er belangrijke bezwaren zyn. Nieuw is eveneens de opheffing van het huwelijksbeletsel tussen zwager en schoonzuster. Mej. Zeelenberg (P- vdA) en jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (CHU) waren het met deze op heffing eens, maar de heer Ryckvor- sel (KVP) verzette zich ertegen. Hy was eveneens tegen opheffing van het verbod van een huwelijk van iemand die medeplichtig is aan overspel. De re gering heeft tot die opheffing willen be sluiten omdat anders maar het concu binaat in de hand wordt gewerkt, waar van de kinderen de dupe zijn. Men moet' oog hebben voor de werkelijkheid, be toogde jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, maar de heer Van Rijckevorsel vond de opheffing een ondermijning van de mo raal. Blijkens een uitlating van de heer Bachg verzet de KVP-fractie in de Tweede Kamer zich tegen iedere ver ruiming van de gronden tot echtschei ding. Mej. Zeelenberg (PvdA) en de heer Berkhouwer (VVD) meenden dat er een .gesprek" gaande is tussen juristen van verschillende levensbeschouwingen over de echtscheiding. Zij hoopten, dat dit gesprek tot resultaat zou leiden voor het Nieuwe B.W. in werking treedt. In 1955 is een dergelijk gesprek hier gesuggereerd door prof. Gerbrandy en door magister Stokman aanvaard, aldus de heer Bachg, maar dat ging alleen over de „Haarlemse huwelijken" en een dergelijk gesprek is nimmer begonnen. De minister moet dat maar niet stimu leren. In de Eerste Kamer is van KVP- zyde wel iets gezegd over een wijziging van de echtscheidingsgronden, maar de KVP-fractie in de Tvleede Kamer is het daarmee niet eens. Tenslotte dient nog vermeld, dat mej. Zeelenberg (PvdA) - een amendement heeft ingediend voor een door de rech ter vast te stellen bezoekregeling aan het kind of de kinderen bij echtschei ding. Met een dergelijke bezoekregeling betuigde de heer Berkhouwer (VVD) reeds zyn instemming. Vandaag antwoordt minister Samkal- den (Justitie). WOENSDAG Beestenmarkt: Voorlichting over sparen en bouwen. 2i9 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal Kleine Zaal: Bijeen komst V.O.L.A. Lezing van de heer F. Mees over papierfabricage, met film. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova'6 Getuigen. 7.30 uur nam. Zoölogisch Laboratorium (Kaiserstraat) Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur naai. StationspleinStrandexoursie Kon. Ned. Natuur historische Ver. 10.15 uiuir v.m. Den Burcht: Keuring van Duitse her dershonden. 11 uur voorm. De Doelen: Leidse Amateurfotografen. vereniging .Spr. P. J. van Mullem. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen raai 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 2- uur. Rijksmuseum voor VolkenkundeTen toonstelling ,,De mens ln miniatuur: de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal„Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „Der Bettelstudent" a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Hex: „Geen plaats voor wilde dieren", a.l. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45 ,7.15 en 9.15 uur. Don derdag: „Bittere rijst". Casino: „Het trottoir", 18 Jaar. Dagel. 7 en 9.15 uur. „John en Julie", a.l. Da gelijks 2.30 uur. I.ldo: „Het verdachte huis", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: .Kitty in de grote wereld", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 7 sept. 8 u. waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74 tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, WLlhelmlna- park 8. Oegstgee-st. tel. 26274. By geen gehoor by (Jw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Economische toestand in Polen „zeer gespannen" Het secretariaat van de Poolse com munistische partij heeft de afdelingen van de partij een brief gezonden, waarin verklaard wordt dat de economische toe stand „zeer gespannen" is en dat het land zich geen loonsverhogingen of sta kingen meer kan veroorloven. Gezegd wordt, dat de arbeiders weliswaar het recht tot staken behouden, maar dat zy hierdoor hun positie niet kunnen ver beteren. Er moet daarom worden ge tracht, conflicten op te lossen via recht streekse onderhandelingen, voordat het tot een staking komt. Tegen het einde van het jaar zullen zes miljoen mensen een loonsverhoging hebben gehad. Ver dere verhogingen zouden slechts moge lijk zijn, als ook de produktie toeneemt, aldus de brief van de Poolse communis tische party. Meer dan 175.000 werkdagen zijn in de eerste helft van dit jaar in het rijkste ijngebied van Tsjech o-S 1 o w a k ij e, Ostrava, door absenteïsme verloren ge gaan, aldus meldt het regionale blad van de communistische partij „Nova Svo- boda". Het arbeidsverzuim neemt nog gestadig toe.' Een ander communistisch blad zegt, dat het verzuim in Bohemen en Moravië in het eerste kwartaal van het jaar met ruim negen procent is toe genomen en in Slowakije met bijna acht tien procent. Het vorig jaar gingen 74.328.000 werkuren verloren. Een anti-communistisch radiostation, dat zichzelf een clandestiene Roe meense zender noemt, heeft de Roe meense bevolking dinsdagavond opgeroe pen de plannen en orders van de rege ring te saboteren. De zender werd zwaar gestoord. De partij en de regering, zo werd verklaard, buiten ons uit naam van de staat op barbaarse wijze uit. Na prijs verlagingen en toewijzing van gelden voor huizenbouw te hebben geëist, sprak het station zich uit voor het tot stand brengen van een „groot, vrij en onafhan kelijk Roemenië". De gouverneur greep in Op bevel van de gouverneur van de Amerikaanse staat Arkansas mochten negen negerleerlingen dinsdag het ste delijke lyceum van Littlerock in Arkan sas niet binnengaan. De gouverneur, die het niet eens is met het integratiepro gramma van de regering der V.S., (dat beoogt de leerlingen ongeacht hun huidskleur op dezelfde scholen te plaat sen), verdedigde zijn besluit met de ver klaring, dat de enige manier om de orde te bewaren is de scholen op dezelfde wijze als voorheen te besturen. Dat wil dus zeggen, dat de rassenscheiding ge handhaafd moet blijven, aldus de gou verneur. Hy zei dat er onvermijdelijk onlusten zouden ontstaan als het ly ceum negers zou toelaten en vestigde er de aandacht op dat de verkoop van revolvers en dolken aan jonge blanken en negers plotseling op alarmerende wijze is toegenomen. Russisch straalvliegtuig naar de V.S. vertrokken Vanmorgen vroeg is een Russisch pas sagiersvliegtuig met straalaandrijving van het type TU 104 uit Moskou naar de Verenigde Staten vertrokken met zestig leden van de Russische delegatie naar de Verenigde Naties aan boord. Volgens het Russische persbureau Tass verwacht men, dat de TU 104 slechts dertien vlieguren nodig heeft om haar bestemming te bereiken. Het toestel zal Londen, Keflavik (IJsland) en Goose Bay (Labrador) aandoen. Tass voegt eraan toe, dat dit het eer ste Russische passagiersvliegtuig zal zijn, dat in de V.S. landt, maar het is niet de eerste keer, dat een Russisch vlieg tuig naar de V.S. is gevlogen. Twintig jaar geleden vloog een toestel, bestuurd door Tsjkalof en Gromof, in zestig uur naar de V.S. De TU 104 zal soms 900 km per uur vliegen. De Sovjet-Unie beschikt thans over nog modernere passagiersvliegtui gen dan de TU 104 de Rossiya, de Oekriana en de Moskwa. Deze toestellen zullen spoedig in dienst gesteld worden. De Rossiya b.v. zal zonder tussenlanding naar Amerika kunnen vliegen, aldus Tass. Israël berispt De gemengde Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie heeft Israël gisteren berispt voor twee grensincidenten in augustus. Israël was op de vergadering niet vertegenwoordigd. De uitspraak is vastgesteld door de voorzitter en de Jordaanse vertegenwoordiger. Het betrof een incident op 22 augus tus, waarin een Israëlische patrouille de demarcatielijn had overschreden en het vuur had geopend op een Jordaan se patrouille. Het andere incident was een ontploffing van een myn op 25 au gustus, waarbij een meisje werd ge wond en een vrachtauto werd vernield. De voorzitter, een ambtenaar van de Ver. Naties, zei, dat bij het onderzoek was gebleken, dat de partijen van me ning verschilden over de loop van de demarcatielijn. Dr. Zeeman ambassadeur in Thailand Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. J. H. Zeeman tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Bangkok. De heer Zeeman is thans zaakgelastigde te Peking. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) o, e 3 O 1? CcS 1 f 3 1= O bo Stockholm zwaar bew. windstil 17 0 Oslo half bew. wnw 3 18 0 Ko enhagen licht bew. wzw 8 17 0 Aberdeen regen z 5 16 0.4 Londen mist windstil 16 0 Amsterdam licht bew. windstil 17 1 Luxemburg onbewolkt no 2 16 0.1 Parijs onbewolkt windstil 15 0 Bordeaux zwaar bew. w 1 20 8 Grenoble half bew. nw 1 20 0 Nice onbewolkt nnw 7 23 0 Berlijn onbewolkt wnw 2 17 1 Frankfort zwaar bew. no 1 19 0 München mist zw 2 19 0 Zürich zwaar bew. wnw 2 15 4 Genève onbewolkt wnw 1 19 0.1 Locarno onbewolkt no 2 22 0 Wenen regen nw 6 17 0.5 Innsbruck zwaar bew. windstil 15 0.9 Rome licht bew. n 4 25 1 Ajaccio Mallorca onbewolkt no 2 25 0 licht bew. w 3 28 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2