Kamer over de onderhoudsplicht van kinderen tegenover ouders WEERBERICHT Vele tegengestelde denkbeelden DUITSE TREILER RAMDE EEN NEDERLANDSE KOTTER Parijse politie onderschept een zending wapens voor Algerijnen 96ste jaargang WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 No. 29231 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal: f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nieuw Burgerlijk Wetboek Huwelijk en echtscheiding onder de loep (Van onze parlementaire redacteur) Kinderen zijn verplicht hun behoeftige ouders te ondersteunen. In het nieuwe Burgerlijk Wetboek, dat waarschijnlijk pas over tien jaren in werking zal treden, wil de P.v.d.A. die verplichting niet handhaven omdat de moderne sociale voorzieningen die onderhoudsplicht opvan gen. Mej. Zeelenberg (PvdA) diende daarom gisteren in de Tweede Kamer een amendement in om de onderhoudsplicht tussen ouders en kinderen te doen vervallen, omdat het Burgerlijk Wetboek aan de sociale ontwikkeling niet mag voorbijgaan. Zij verwacht, dat er dan als extraatje meer vrijwillig zal worden gesteund en die vrijwilligheid vond zij van grotere waarde dan afgedwongen ondersteuning. Van geen enkele zijde kreeg het denkbeeld van mej. Zeelenberg echter bijval. In de gezinsverhouding gaat de persoonlijke verantwoordelijk heid boven de verantwoordelijkheid van de gemeenschap, betoogde de heer Berkhouwer (VVD). De onderhoudsplicht is het kenmerk van de' gezinsgemeenschap, aldus de heer Bachg (KVP). In de eerste plaats hebben de naaste verwanten een taak, zei de heer Meulink (AR) en tot dezelfde conclusie kwam ook jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (CHU). Het amendement van de PvdA maakt dus geen kans te worden aangenomen. Ook de regering wil er trouwens niets van weten. Grootouders kleinkinderen De kwestie van de onderhoudsplicht kwam aan de orde bij de behandeling van het eerste deel (van de negen) van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. In 1947 is opdracht gegeven tot de vernieuwing van het Burgerlijk Wetboek en in 1953 heeft de Tweede Kamer zich reeds voorlopig over een aantal principiële punten uitgesproken, waarna met de definitieve opstelling van het nieuwe B. W. kon worden begonnen. Gisteren was het zover, dat het eerste deel in behandeling kon worden genomen, dat in een kleine 500 artikelen het personen- en familierecht omvat, dat o.a. betrekking heeft op huwelijk en echtscheiding, het vaderschap, de burgerlijke stand, ouderlijke macht en voogdij, curatele en onderhoudsplicht. Eerste Kamer keurt pensioenverhoging goed De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen van gewezen ministers, ge wezen staatssecretarissen en gewezen leden van de Tweede Kamer, zomede van de pensioenen van hun weduwen en wezen met een algemene toeslag, aan genomen. Na uitvoerige discussie werd vervol gens met 42 tegen 3 stemmen (CPN en SGP) aangenomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 maart geslo ten verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart met de V. S. RALEIGH rijwielen H. Walenkamp Zn HAARLEMMERSTR. 1 Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond of vannacht tijdelijk regen. Morgen overdag opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige, later af en toe krachtige wind, ruimend van zuid naar west. Minder koude nacht, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 SEPTEMBER Zon op: 6.00 uur; onder: 19.21 uur. Maan op: 17.23 uur; onder: 2.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.35 en 13.14 uur. Laagwater te 8.35 en 21.03 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. hebben over gehad, te steunen, wanneer zij in be hoeftige omstandigheden komen te ver- Het bestaande recht heeft de regering vonr - „„„«..is..» niet ingrijpend willen wijzigen maar zij Y Y. hVn °Pvoed,n& wil wel laten vervallen de onderhouds plicht tussen grootouders en kleinkin deren. Daarmede kon mej. Zeelenberg (PvdA) zich verenigen, maar de heer Berkhouwer (VVD) diende integendeel een amendement in om deze onder houdsplicht te handhaven. De onder houdsplicht in familieverband moet voorop staan en wat de overheid doet ingevolge de sociale voorzieningen, moet slechts als aanvulling worden be schouwd. De grootouders hebben zich soms veel ontzegd om bij te dragen tot het fortuin van de vader van de kleinzoon en dan is het niet onbillijk, dat de kleinzoon, die van de welstand van zijn vader heeft geprofiteerd, naar vermo gen de grootouders ondersteunt. Het amendement van de heer Berk houwer ondervond met enig voorbehoud sympathie van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (CHU) en van de heer Meulink (AR) en ook de heer Bachg (KVP) kon er mee sympathiseren, maar hij wil het verhaal, waartoe de Armenwet bevoegdheid verleent, inper ken. De onderhoudsplicht wil hij dus in de wet wel opnemen, maar als de over heid de grootouders een ondersteuning uitkeert, wil hij niet, dat het bedrag op de kleinkinderen wordt verhaald. Een meerderheid is dus voor handhaving van de ondersteuningsplicht tussen grootouders en kleinkinderen. In ieder geval gevoelde jkvr. Wtte waal van Stoetwegen niets voor schrap ping van de onderhoudsplicht ;van de kinderen jegens hun ouders. Door de Algemene Ouderdomsvoorziening wordt de last van de kinderen verlicht, maar verdere steun blijft nodig. Het is voor de kinderen een eer hun ouders, die zo- keren. De wettelijke onderhoudsplicht blijft als stok achter de deur echter nodig. Eigenlijk had de heer Meulink (AR) de onderhoudsplicht nog willen uitbrei den ook tot zusters en broers, maar hij had reeds ingezien, dat dit een vrome wens zou blijken. De onderhoudsplicht tussen gewezen echtgenoten kan ook nog blijven gelden na hertrouwen. De heer Berkhouwer (VVD) diende echter een amendement in, volgens hetwelk de gewezen echtge noot na hertrouwen niet meer kan te rugvallen op de onderhoudsplicht van de vroegere echtgenoot. Slot op pag. 2 Kon. Marine bouwt 16 mijnenvegers Voor ondiep water De Kon. Marine heeft opdracht gege ven voor de bouw van 16 ondiep- watermijnenvegers. De vlagofficier materieel, schout-bü- nacht W. J. Kruys, heeft gistermiddag de desbetreffende contracten uitge reikt aan de directie-leden van de scheepswerven, die de mijnenvegers zullen bouwen, te weten de werf „De Noord" N.V. te Alblasserdam, de Arn hemse scheepswerven te Arnhem, en de scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam. De werf „De Noord" zal zes stuks voor zijn rekening nemen, waarbij het eerste schip, dat wordt afgeleverd, zal dienen als prototype. De beide andere scheeps werven zullen ieder vijf mijnenvegers bouwen. Acht schepen worden gebouwd voor Amerikaanse en acht voor Neder landse rekening. Het penvoerderschap zal worden ver richt door de werf „De Noord", die daar voor in 's-Gravenhage een kantoor heeft opgericht, dat geleid zal worden door kapitein-ter-zee B. D. A. de Vaal. De schepen krijgen een waterverplaat sing van ongeveer 200 ton. Zij zullen zoveel mogelijk van hout worden ge bouwd. Een plaatje van een modeshow in vrouw Norstad. echtgenote van de Parijs: terwijl een mannequin een \NAVO-generaal en de filmster Glo- creatie van Dior toont, kijken (v.l.- na Swanson met belangstelling toe. n.r.) de Hertogin van Windsor, me- Vele ca feetjes op hoog bevel gesloten (Van onze Parijse correspondent) De Parijse politie is er gisteren in geslaagd de hand te leggen op een zending lichte wapens, waaronder 42 pistolen en 3000 kogels, die aan het Gare de Lyon, juist door een Algerijn in ontvangst zouden worden genomen. De wapens, die in twee koffers waren gepakt, werden vanuit Zuid-Frankrijk verstuurd en zijn ver moedelijk van Italiaans fabrikaat.; De politie was tevoren ingelicht over deze wapensmokkelarij en had daarom al verscheidene dagen alle in- en uitgangen van het grote station onder scherpe bewaking gesteld. Een verhoor van de Alge rijn in kwestie moet hebben aangetoond, dat de pistolen bestemd waren voor de Parijse leiders van het Algerijnse vrijheidsfront, die, zoals bekend, zich geregeld aan terreurdaden schuldig maken, gericht tegen andersdenkende landgenoten en ook tegen Fransen. Ondervragingen gaan voort Uit het communiqué, dat de Parijse prefect naar aanleiding van de arres tatie en de onderschepping heeft uitge geven. blijkt voorts nog, dat de poli tie haar activiteit in de Algerijnse kringen van de Franse hoofdstad nog allerminst heeft verslapt. Gedurende de laatste tien dagen wer den meer dan 2000 mohammedanen ondervraagd, vanwie er 60 in hechtenis zyn gehouden. Over de eerste drie weken van augus tus werden 326 Arabieren gearresteerd, onder wie 67 wegens verdenking van politieke misdrijven. De Parijse politie houdt nu in het bijzonder de talrijke Algerijnse cafeetjes in de gaten, waai de terroristen hun hoofdkwartieren ge vestigd hebben. Verscheidene van die gelegenheden werden op hoog bevel ge- Sloten. (Van onze correspondent) Nauwelijks bekomen van de schrik zijn de opvarenden van de Amsterdamse vis- kotter Am. 17 „Nehim II" vannacht in IJmuiden aan land gegaan. Op de vis gronden 120 mijl van IJmuiden was de kotter gistermorgen vissende, toen de steven Iran een op volle snelheid va rende Duitse motortreiler zich in de midscheeps van de ..Nehim II" boorde, en grote schade aanrichtte. De kotter kapseisde bijna, de winch was al onder water verdwenen. Als door een wonder richtte het schip zich weer op. Alle op varenden overleefden dit avontuur, al heeft de stuurman door de klap, toen hij in het voorschip aan het werk was, een arm gebroken en heeft hij hoofd wonden opgelopen. De overige beman- Weer een overval op benzinepompstation Buit- van 670 gulden (Speciale berichtgeving) Vanmorgen omstreeks half vijf is we derom een overval gepleegd op een ben zinepompstation, ditmaal onder de rook van Amsterdam aan de uitvalsweg naar Den Haag, ongeveer ter hoogte van het nieuwe motel. De pompbedien de, de 23-jarige B. Brouwer, zag op dat tijdstip een jongeman het kantoor bin nenkomen, die voorgaf benzine te wil len hebben. Toen hij naar buiten keek, zag hij weliswaar geen wagen staan, maar hij vermoedde, dat de man per bromfiets was en deze aan de achterkant van het pompstation had neergezet. De pompbediende legde zijn krant neer, stond op van de stoel, waarop hij had gezeten, en keek vervolgens in de loop van een revolver, die de jongeman op hem gericht hield. Daarna beval de overvaller hem het aanwezige geld te overhandigen. Aanvankelijk weifelde de pompbediende een tas met geld te ge ven, .maar toen hij de haan van de re volver hoorde spannen, voldeed hij aan het bevel aldus zijn verklaringen tegen over de politie. Met een oud model Austin met rechts stuur is de aanrander in de richting Den Haag verdwenen. De wagen had tijdens de overval achter het pompsta tion gestaan. De inhoud van de tas bedroeg f. 670. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Televisie aan de wand De radio-pionier dr. Lee de Forest, die maandag zijn 84ste verjaardag vierde, heeft op die dag de aanvraag in gediend voor een octrooi op een tele visie-ontvanger, die als een schilderij aan de muur kan worden gehangen. Volgens de uitvinder, die reeds in 1906 grote bekendheid verwierf door de uitvinding van de vacuumbuis, is het thans moge lijk de ruimte in het 10 centimeter diep toestel zodanig te benutten, dat met toe passing van een nieuw soort platte buis het gehele toestel niet meer ruimte in neemt dan een normaal schilderij. Bo vendien kunnen met dit toestel zowel zwart-wit beelden als gekleurde worden opgevangen. i|iiiiiii:iiiiii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Meer hulp bepleit ningsleden klaagden over pijn aan heu pen en hoofd. Het was klaarlichte dag, helder weer met goed zicht, toen schipper D. Varke- visser met de Am. 17 ter hoogte van de Pitt-boei op schol en tong viste. Hetvis- merk. ten teken dat het schip vissende was. hing bij de voormast. Alle opva renden dacht enop het moment van de botsing, dat het schip zou kantelen en niet weer kon recht komen. Aan boord van de Duitse treiler had men de „Ne him" niet gezien. De Duitse bleef na de aanvaring in de buurt, om eventueel as sistentie te verlenen, maar de deuken en gaten in de scheepswand van de kotter bleken geen lekkages te hebben veroorzaakt. Na een uurtje is de Duit ser verder gestoomd en de „Nehim" zette koers naar IJmuiden. Inmiddels is de kotter in dok gegaan voor reparatie. Gistermiddag heeft mr. W. H. Fockema Andreae, oud-voorzitter i an de raad van bestuur van de Jaarbeurs te Utrecht, in de buiten- landse club op de Jaarbeurs af scheid genomen uit zijn functie in tegenwoordigheid van vele autori teiten o.w. zijn opvolger, dr. G. v* d. Wal. Deze foto laat zien hoe de heer L. Schoenitzer (achter microfoon) aan de scheidende voorzitter als aandenken een klok aanbood, welke vermoedelijk op de eerstvolgende jaarbeurs zal worden geplaatst. Zittend v.l.n.r.: de heer G. C. J. Schoemaker, mr. Fockema Andreae, mevrouw Fockemadr. v. d. Wal, en mr. J. Milius gedelegeerd lid van de raad van beheer van de Jaar beurs. Djoeancla sprak in Parlement Komend nationaal overleg wordt beslissend geacht voor toekomst Djoeanda zoekt naar herstel samenwerking tussen Soekarno en Hatta In een verklaring voor het Parlement, heeft de Indonesische minister-president Djoeanda Kartawidjaja gezegd, ervan overtuigd te zijn, dat het voorgestelde nationale overleg tussen de regering en de buitengewesten de beste manier is voor het bereiken van een integrale oplossing van de verschillende vraagstukken, waar voor land en volk zich thans zien gesteld. Niettemin gaf de premier toe, dat een mislukking van de conferentie niet uitgesloten is. De regering is echter van oordeel, dat deze methode moet worden gevolgd. aan Syrië's bur en Loy Henderson, deskundige van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, die een bezoek aan het Midden-Oosten heeft gebracht, heeft er op aangedrongen dat de Ver. Staten de aan Syrië grenzende landen en met name Jordanië, meer hulp zullen verle nen. Henderson meent, dat vergrote Amerikaanse hulp het onmiddellijke antwoord moet zijn op de jongste ont wikkelingen in Syrië, die de Sovjet- Unie gróte invloed in dit land hebben verschaft. Vernomen wordt, dat Henderson er de nadruk op heeft gelegd dat het noodzakelijk is Jordanië te beschermen tegen de dreiging van ondergraving door communistische groepen, die Sy rië als bruggehoofd voor hun acties ge bruiken. Van welingelichte zijde wordt nog vernomen, dat Henderson van mening is dat weinig kan worden gedaan om het getij in Syrië zelf te doen keren en dat de Ver. Staten er daarom naar moeten streven de communistische vloedgolf van Syrië een halt toe te roe pen. I Als oorzaken van de ontevredenheid in de buitengewesten noemde Djoeanda o.m. het centralisme van de centrale regering in het verleden, de breuk in de samenwerking tussen Soekarno en Hatta, de omvangrijke corruptie en het misbruik maken van hun positie door tal van ambtenaren, het gevoel in de buitenge westen bij de opbouw ten achter te wor den gesteld, de langzame verwezenlijking van het financieel evenwicht tussen de centrale regering en de provincies, en de traagheid bij het toekennen van auto nomie aan de provincies. Hij voegde hier aan toe, dat de onte vredenheid na de jongste regionale ver kiezingen op Java, Welke de communis ten zoveel triomfen hebben gebracht, nog is toegenomen. Djoeanda beloofde, dat de regering zal trachten vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden met alle groe pen in en buiten het Parlement, of zij zijn regering steunen of niet. Tevens zal de regering alles doen wat in haar macht ligt om een goede sfeer te scheppen voor het herstel van de samenwerking tussen president Soe karno en oud-vice-president Hatta. Verder zal de regering de bureaucratie uitroeien, de strijd tegen de corruptie intensiveren en het verlenen van auto nomie aan de provincies, zowel op het gebied van bestuur als op dat van de financiën, versnellen. Politieke waarnemers in Djakarta zijn het er over eens, dat de conferentie een beslissend karakter kan hebben. Haar succes of mislukking zal volgens hen van beslissende invloed zijn op het lot van het land in de eerstkomende jaren. Zowel Soekarno als Hatta, die elkaar sinds december, toen Hatta als vice- president ontslag nam, alleen bij offi ciële gelegenheden hebben ontmoet, zal gelijk gemeld de besprekin gen bijwonen. Ook staat vast, dat luitenant-kolonel Soemoeal, die drie maanden geleden eigenmachtig de provincie Noord-Cele- bes in het leven riep, voor de conferentie naar Djakarta zal komen. Dinsdag werd de uitnodiging overhan digd aan luitenant-kolonel Ahmad Hoes sein, wiens „Bantengraad" in december de macht over Midden-Sumatra op zich nam. Minister Tobing heeft tegenover kolo nel Simbolon, de vroegere militaire com mandant van Noord-Sumatra, die met Kerstmis vorig jaar in Medan een, mis lukte, greep naar de macht deed diens persoonlijke veiligheid gegarandeerd, in dien hij naar Djakarta mocht willen komen. Een andere belangrijke deelnemer is de vroegere minister van Defensie, Sul tan Hamengkoeboewono van Djokja karta. Tenslotte meldde het dagblad „Pikiran Rakjat", dat ook Soekarno's eerste echt genote, mevrouw Fatmawati voor de conferentie zal worden uitgenodigd. President Soekarno heeft onverwacht een bezoek gebracht aan Menado, de hoofdstad van Noord-Celebes. Inmiddels heeft de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasoetion, het houden van een conferentie tussen de verschillende raden van Sumatra, Borneo en Celebes verboden. Deze conferentie, waarin de strategie van deze raden op de R.T.C. in Djakarta zou worden uitgestippeld, zou vandaag in Palembang worden geopend. KLM-verbinding met Texas geopend Om elf uur gisteravond is de DC-7C „Zuiderzee" van Schiphol met bestem ming Houston in Texas vertrokken. Deze openingsvlucht van de nieuwe luchtlijn van de KLM naar Amerika werd ge maakt door 57 passagiers, o.w. 20 gas ten van de KLM, o.a. de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Ook de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, maakte de openings vlucht mee. Minister Algera zal na een verblijf van enkele dagen in Houston naar de Nederlandse Antillen vliegen en na een kort verblijf aldaar naar ons land terug keren. De heer Aler zal eind dezer week naar Madrid vliegen, waar hij de jaar lijkse vergadering van de I.A.T.A. gaat bijwonen. Deze openingsvlucht ging via Shan non en Montreal naar Houston in Texas. Verwacht wordt, dat de vlucht circa 22 uur in beslag zal nemen. De „Zuiderzee" zal op 14 september a.s. in Nederland terugkeren. V.P.R.O. bestuur: „Geen tegenstellingen" Het bestuur van de VPE.O. deelt mede, dat er in zijn midden en in de lei ding van het bedrijf in verband met de televisie-uitzending der N.T.S. op 31 augustus, geen tegenstellingen gerezen zijn.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1