GRENSCORRECTIES IN RUNSTREEK 1 JULI 1959 EEN FEIT ZelfstandigZwammerdam zal gaan verdwijnen Definitief voorstel van Gedeputeerde Staten ZWAMMERMMos Het grootste voordeel voor Bodegraven, Boskoop en Gouda Na jarenlang nikken en wegen 96»te jaargang Dinsdag 3 september 1957 Derde blad no. 29230 ALPHEN wam n er IDAW WAI>DiN\- VEEnY MOO^- 353ECUT (Van een onzer Er zijn belangrijke veranderingen op til in de Rijnstreek! Reeds jaren lang is men bezig plan nen te maken met betrekking tot grenswijzigin gen, en deze plannen zijn nu in een eindstadium gekomen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de regering een volledig uitgewerkt plan gezonden met een ontwerp voor een wet. Zaterdag hebben de gemeentebesturen deze plannen ontvangen. Zoals te verwachten was zal Zwammerdam geheel worden opgeheven als gemeente: het grondgebied zal worden verdeeld tussen Alphen, Bodegraven, Reeuwijk en Boskoop. Verder staan er grenscorrecties op het programma waarbij de Twintig gemeenten moeten zich voor 31 dec. 1957 beraden over vóór en tégen De grenswijzigingen tussen Bodegraven en Zwammerdam dateren reeds van ongeveer 40 jaar geleden, toen een daartoe strekkend verzoek van de gemeente Bodegraven uitging. Zwammerdam heeft zich steeds verzet tegen het afstaan van grondgebied, doch de ontwikkeling is niet tegen te houden en zo zal het gemeentebestuur van Zwammerdam een opheffing van de gemeenten niet tegen kunnen houden. Men heeft echter in zoverre succes geboekt, dat de kom van de gemeente niet aan Bodegraven, doch aan Alphen zal komen. De voorgestelde grenswijzigingen in het gebied tussen Gouda, Oudewater, Woerden en Boskoop zullen o.m. tot gevolg hebben, dat delen van de gemeenten Waarder, Papekop, Hekendorp en Lange Ruige Weide zullen worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente: Driebruggen. omringende gemeenten. 2. De Rijnge meenten Alphen, Zwammerdam. Bode graven. benevens Reeuwijk, Boskoop en Hazerswoude en 3. De streek tussen Woerden, Oudewater, Reeuwijk en Bode graven. redacteuren) gemeenten Alphen, Hazerswoude, Bodegraven, Boskoop, Waddinxveen, Reeuwijk, Waarder, Papekop, Hekendorp, Lange Ruige Weide, Gou da, Rietveld, Woerden, Oudewater, Haastrecht, Stolwijk, Gouderak, Moordrecht en Barwouts- waarder zijn betrokken. In het ontwerp van wet wordt als datum, waar op de grenswijzigingen van kracht zullen worden, 1 juli 1959 genoemd. Met ingang van die datum - de kans dat de plannen weer uitgesteld worden of geheel van de baan raken moet vrijwel uitge sloten worden geacht - zal de gemeente Zwam merdam dus ophouden te bestaan. Kom Zwammerdam gaat naar Alphen Tegelijk met het voorgestelde wets ontwerp is een uitvoerige memorie van toelichting gegeven, waarin nader wordt uiteengezet welke veranderingen er zul len plaats vinden en welke overwegingen hebben gegolden bij het vaststellen van de nieuwe grenzen. Het wetsontwerp voorziet in de herziening van de ge meentelijke indeling van het gebied tus sen Gouda, Oudewater, Woerden en Boskoop en hierbij zijn 20 gemeenten betrokken. Men kan het gebied onder scheiden in drie groepen: 1. Gouda met NIEUWKOOP 7.i NOORDEN 12 Wij willen Damme houën Toen, nu al weer geruime tijd ge leden. de kwestie van de opheffing van Zwammerdam ook al aan de orde was, werd er een volkslied voor Zwammerdam geschreven, waarvan wij hier het derde couplet weerge ven: 't Zou toch een schande wezen Als Damme ging te loor. Daar is toch ons klein dorpje Te mooi en aardig voor. Wij blijven onafhank'lijk, Wij blijven bij elkaar; Want ieder onzer ls toch Een echte DAMMENAAR. Zonderling Met betrekking tot Zwammerdam merken Ged. Staten op, dat het grens- verloop van deze gemeente zeer zon derling is. De kom der gemeente be hoort deels bestuurlijk tot Alphen, terwijl naar de andere zijde de bebou wing van Bodegraven doorloopt op het grondgebied van Zwammerdam. De bewoners van de landelijke gebieden van Zwammerdam hebben vrijwel geen contact met de kom der gemeen te, en zijn voor een groot deel ge oriënteerd op Bodegraven. Voor officiële aangelegenheden, zoals de burgerlijke stand moet men natuurlijk een bezoek brengen aan het gemeente huis van Zwammerdam, dat in de kom van het dorp staat. Het gebied van Oud-Bodegraven met omgeving zal, al dus het voorstel, naar Bodegraven gaan; het betreft hier een gebied van ca. 550 ha met 1270 bewoners. Niet alleen Bode graven zal vergroot worden ten koste van het gebied van Zwammerdam, ook Reeuwijk krijgt er een stuk bij, n.l. het gebied TempelOud-ReeuwijkOude Weg, ter grootte van ca. 805 ha met 430 inwoners. Boskoopse ingezetenen zouden hun bedrijven uit kunnen breiden in het onder Zwammerdam ressorterende deel De Wijk van de polder Reeuwijk, ter grootte van 145 ha met 40 inwoners; dit deel van Zwammerdam zal dan ook naar Boskoop gaan. ZWAMMERDAM 0.5" staat er op de wegwijzer van de A.N.W.B., die wijst naar een zelfstandige ge meente. De naam Zwammerdam zal wel op de wegwijzers blijven staan, maar de ware betekenis is dan toch verdwenen; er zou ook ALPHEN- Zwammerdam" kunnen staan. Te kleine rest Het gebied, dat Zwammerdam na deze j wijzigingen zou resten 270 ha met 1030 inwoners moet te klein geacht worden voor een zelfstandig bestaan. Er valt dan ook niet te ontkomen aan opheffing der gemeente, aldus merken Ged. Staten op. Hierbij blijkt dus dat de pogingen van Zwammerdam nieuw grondgebied te krijgen ten koste van enkele andere gemeenten op niets zijn uitgelopen. Alphen ef Bodegraven? Wanneer men stelt, dat Zwammerdam als zelfstandige gemeente wordt opge heven, blyft nog de vraag aan welke gemeente de kom van het dorp zal wor den toegewezen. Ged. Staten zijn van oordeel dat er argumenten zijn aan te voeren dit deel van het dorp bij Alphen te voegen, evengoed als voor toevoeging aan Bodegraven. De wens van de inge zetenen van Zwammerdam gaat echter zeer sterk uit naar Alphen, hetgeen ge zien de aard der gemeente en de geaard heid der bevolking ook te begrijpen is. Enkele jaren geleden werd onder de be volking een enquête ingesteld, waaruit bleek, dat 76% van de inwoners voor toevoeging aan Alphen waren. Het was overigens een vraag waarbij het er om ging van twee kwaden het beste te kie zen: de overgrote meerderheid van de inwoners is voor het behoud van de ge meente. Wanneer Alphen op deze wijze zal zijn uitgebreid kan er meteen een grenscor rectie met Bodegraven plaats vinden. Een klein gebied ten noorden van Zwammerdam, en behorend tot Bode graven zal bij Alphen gevoegd worden. Het betreft hier een gebied ter grootte van ongeveer 60 ha met 50 bewoners. Alphen verliest' grond Alphen wordt op deze wijze 330 ha groter, terwijl het inwonertal met 1080 stijgt, maar hiermede zijn de grens correcties voor deze gemeente nog niet gereed. Het zal ook grondgebied moe ten afstaan en wel aan Boskoop, dat de polders Nesse, Rijneveld en Groe- neweg, zover in Alphen gelegen, krijgt. Alphen zal daardoor 465 ha met 570 inwoners verliezen aan Boskoop. Boskoop wordt er beter van Boskoop wordt ook op andere wijze beter van de grenscorrecties. Het onder Reeuwijk gelegen deel der polder Rijne veld (Spoelwijk) met het noordelijk ge deelte van de polder Middelburg zal ter grootte van 195 ha met 130 inwoners aan Boskoop komen. De grens zal dan komen te liggen 35 meter benoorden de Middenweg, waar zij zal samenvallen met de grens tussen het sierteelt- en veeteeltgebied. Een strookje ter grootte van 8 ha met 70 bewoners, waarin het bebouwde zuidelijke gedeelte van de Oostzijderweg, zal van het grondgebied van Hazerswoude worden genomen en bij Boskoop worden gevoegd. Hiermede wordt tevens bereikt, dat het onover zichtelijke kruispunt van vier wegen, t.w. Hogeveenseweg, Oostzijderweg, Zij- deweg en Noordeinde onder één gemeen te komt te liggen, n.l. Boskoop. Bezwaren Ongetwijfeld zullen er gemeenten zijn, die bezwaren hebben tegen deze voor stellen van Ged. Staten. De plannen, die thans ter tafel liggen zijn gedeel telijk niet nieuw, en reeds eerder be handeld in de gemeenteraden der ver schillende gemeenten. Wanneer men de verslagen van de betreffende raadsvergaderingen nogmaals leest, blijkt dat iedere gemeente tegen het afstaan van grondgebied is, (en uiter aard niet tegen het ontvangen van nieuw gebied!). Zwammerdam heeft zich, zij het node, enigszins verzoend met het denkbeeld als zelfstandige gemeente te verdwijnen, doch dat wil niet zeggen, dat men zich zonder meer De gemeenten Boskoop en Gouda zijn de enige gemeenten, die geen grondgebied behoeven af te staan, terwijl Hazers woude, Waddinxveen, Stolwijk, Gouderak en Moordrecht uit sluitend gebied moeten prijsgeven, zonder elders grond te ontvangen. Alphen krijgt 330 ha met 1080 inwoners en staat 465 ha met 570 inwoners af; verlies aan grondge bied 135 ha; winst aan inwonertal 510. Bodegraven krijgt 1298 ha met 2376 inwoners en staat 60 ha met 50 inwoners af; winst aan grond gebied 1238 ha en aan inwoners 2326. Hazerswoude verliest 8 ha met 70 inwoners en krijgt niets terug. Waddinxveen verliest ruim 450 ha met 750 inwoners en krijgt niets terug. Boskoop krijgt 813 ha met 810 inwoners en staat niets af. Reeuwijk krijgt ruim 850 ha met 550 inwoners en moet 626 ha met 1540 inwoners afstaan; winst aan grondgebied 224 ha; verlies aan in wonertal 990. Moordrecht verliest 32 ha met 19 inwoners en krijgt er niets bij. Gouderak verliest 64 ha met 286 inwoners, zonder compensatie te krijgen. Woerden wordt ongeveer 900 ha groter en het inwonertal stijgt met 1058. Gouda is met Bodegraven en Boskoop het beste af, want het krijgt 644 ha, waarop 2412 perso nen wonen. Het hoeft niets af te staan. Stolwijk verliest 3 ha met 107 inwoners en krijgt er niets voor in de plaats. Haastrecht verliest 64 ha met 300 inwoners, doch krijgt ander zijds 400 ha met 340 inwoners. Winst aan grond: 336 ha; winst aan inwoners 40. Oudewater ontvangt een klein gebied van de toekomstige ge meente Driebruggen. De gemeenten Zwammerdam, Rietveld, Barwoutswaarder ver liezen al hun grondgebied en hou den op te bestaan. De gemeenten Papekop, Hekendorp, Lange Ruige Weide en Waarder raken grond kwijt aan enkele omliggende ge meenten en vormen samen de nieuwe gemeente Driebruggen. I neer zal leggen bij de voorstellen van Ged. Staten. Dat de grens van Bodegraven komt te liggen bij de Vetfabriek, die nog juist in I Bodegraven zal komen te liggen, is een onverteerbaar stuk van de Zwammer- dammers. Men zal daar ongetwijfeld vasthouden aan het oude plan, de grens te laten lopen bij de Halfwegsebrug. Bovendien zal in Zwammerdam vermoe- I delijk weer de oude wens, een hulp- i secretarie in te richten in het oude raadhuis, ter tafel komen. Of deze pro testen echter zullen helpen en of men in Den Haag nu nog rekening zal willen en kunnen houden met de wensen, staat nog te bezien. Voor 31 december zullen wij er wel meer van horen, aangezien voor die datum bezwaren en wensen ter kennis van Ged. Staten moeten zijn gebracht. Voor die datum zal dit stuk dus spelen in de gemeenteraden van alle ge meenten, die bij deze correcties zijn betrokken. Zelfstandige kerken Wat betreft de opheffing van de ge meente Zwammerdam kan nog opge merkt worden dat het verenigingsleven geen verandering zal ondergaan. De kern van de gemeente zal een samen leving apart blijven, zoals bijv. Aarlan- derveen is, dat gemeentelijk deel van Alphen uitmaakt. Kerkelijk zullen de hervormde, gereformeerde en remon strantse gemeenten zelfstandige kerken blijven, evenals dat in Aarlanderveen het geval is. "RUN NIEUW KOOV» HAZSHS Wout>6. HAASTRECW Verlies voor Waddinxveen Gouda heeft in verband met zijn ont wikkeling dringend behoefte aan uit breiding van zijn grondgebied. Voor wat de correctie van grenzen betreft zou volstaan kunnen worden met kleine stukjes van Reeuwijk en Moordrecht en een strook van Waddinxveen onder de polder Bloemendaal, alsmede de Stol- wijkse exclave Stolwijkersluis, met enige aangrenzende gebieden van de gemeen ten Gouderak en Haastrecht. Men zou op deze wijze goede grenzen krijgen, die zoals uit de voorstellen blijkt overal zoveel mogelijk natuurlijke grenzen vor men, waarbij gebruik is gemaakt van wegen of water. Voor de ontwikkeling van Gouda is dit echter niet voldoende en daarom stel len Ged. Staten voor de gehele polder Bloemendaal uit het Waddinxveense grondgebied te nemen en bij Gouda te voegen. De nieuwe grens loopt dan tot aan de Gouwe en langs de rijksweg Den HaagUtrecht; de ontworpen grens tussen deze twee gemeenten aan de westzijde van de Gouwe volgt dan de spoorbaan. Waddinxveen raakt hier door 450 ha. met 630 inwoners kwijt aan Gouda, dat bovendien verrijkt wordt met 3 ha. en 107 bewoners van de exclave Stolwijkersluis, 64 ha. met 286 personen van Gouderak en 64 ha. met 300 bewoners van Haastrecht. Reeuwijk zal de Tiendeweg en Wet houder Venteweg met een strook grond van 31 ha. en 1070 inwoners af moeten staan aan Gouda. Dit gebied sluit, al dus delen Ged. Staten mede, geheel aan bij Gouda en vormt daarmede een lo gisch geheel. Een bijna even groot stuk grondgebied, t.w. 32 ha., krijgt Gouda van Moordrecht; hierop wonen echter slechts 19 personen. Waddinxveen raakt niet alleen grond gebied kwijt aan Gouda, doch ook aan Reeuwijk. Het betreft hier een gebied langs de Bodegraafse straatweg met 120 i bewoners, die meer op Reeuwijk dan op I Gouda zijn georiënteerd. Reeuwijk zal anderzijds een strook grond van 400 ha. verliezen aan Haastrecht. Het betref fende gebied, de polder Stein, heeft 340 bewoners. 9 Zie vervolg op pag. 2, In bijgaande tekening zijn schets matig de oude en de nieuwe ge meentegrenzen in het centrale deel van de Rijnstreek aangegeven. De nieuwe grenzen zijn getekend als een doorlopende, dwarsgestreepte dikke lijn, evenals de thans bestaan de grenzen die ook in de nieuwe situatie gehandhaafd blijven. De bestaande maar bij de wijzi ging verdwijnende grenzen zijn als stippellijnen getekend. De van „ge zag" wijzigende gebieden zijn met grijs aangeduid. Pijten geven aan. van welke naar welke gemeente zij worden overgeheveld. De geheel nieuwe gemeente Driebruggen (rechts onder op de tekening) Is dubbel dik gekarteld aangegeven. Terwille van de duidelijkheid van de tekening zijn verkeerswegen, waterwegen etc. zoveel mogelijk weggelaten. Slechts zijn aangeduid Rijn. Gouwe en Aarkanaal in dub bele strakke lijnen en de Rijksweg Utrecht-Den Haag in dubbele streepjeslijnen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7